Help! De besprekingen te Londen mislukt Hoe zal de organisatie in 1940 Japan zijn? 5 I Ifl lit Bedevaarten naar Kevelaer in Onderhandelingen te Londen mislukt ZELFSTANDIG OPTREDEN VAN BERLIJN’ De N.O.C.-president Hl aan het woord I 4 WOENSDAG 23 JUNI 1937 BUITENLANDSCH OVERZICHT I IBN SAOED NIET ZIEK DE MAAS BIJ RAVENSTEIN I R.K. PAEDAGOGISCHE WEEK OLYMPISCHE SPELEN h Ook De teraardebestelling van Doumergue Brutale overval op zilvertransport De arbeidsconferentie te Genève Berlijn herneemt zijn vrijheid van handelen De landing van de „Chemnitz” r l ui ft ■Mi Verduidelijking van het amateur-vraagstuk Het kabinet-Chautemps iff ïV 1 Het bezoek van Koning Carol aan Warschau I ten b.T.. c ra! ■seta De sportleeraren Britache aan het tot Het Olympisch programma en Bezwaren tegen de winterspelen Het amateurvraagstuk ROOD Of dB data voor lederen tte van apert dte slacht taaaasa ztaa) I c da de Ten aanzien echter van de sportleeraren la een bepaald standpunt Ingenomen. Plechtige uitvaart van den oud- president der Fransche Republiek regee- het er van door De heer RooamaleNepveu te Boedapest De 40-urige werkweek voor de textielindustrie aangenomen Engeland en Frankrijk willen geen vlootdemonstratie voor de kust van Valencia acht te Elk ka- kunnen Ryksbestuurder admiraal von Horthy heeft den nieuwen Nederlandschen gezant te Boeda pest, den heer R. C. T. RoosmaleNepveu. in t-udiënUe ontvangen. De heer van Roosmale Nepveu heeft bij deze gelegenheid zijn geloofs- bi leven overhandigd. Na de gebruikelijke toespraken heeft de ryks bestuurder zich gerulmen tjjd met den gezant onderhouden. WARSCHAU. 23 Juni. (PAT.) De bladen mel den, dat Koning Carol van Roemenië Zaterdag as. des middags om half vijf te Warschau zal aankomen. Ter gelegenheid van zijn verblijf ral een troepenschouw en een revus der luchtvloot worden georganiseerd. Het kasteel Lazlenki 1b voor den Koning en diens gevolg in gereedheid gebracht. Natuurlijk zal de Nederlandsche ploeg niet zoo groot worden als het team dat naar Ber lijn is afgevaardigd. Niet iedereen zal in de gelegenheid zijn zoo lang van huls te kunnen en verder spelen de veel hoogere kosten natuurlijk een woordje mee. Dinsdag vergaderde te Utrecht het Ned. Co mité van processies naar Kevelaer. Op deze bijeenkomst waren vertegenwoordigers van een veertigtal processie-besturen uit verschillende plaatsen des lands aanwezig Generaal von Blomberg sloeg vanaf het zeiljacht .Orion” de wedstrijden gade tijdens de „K teler Woche” Gezamenlijke, reis der Europeahen dlgers van de regeeringen der Vereenlgde Staten. België en Tsjecho-SlowakUe stem den voor bet ontwerp, de vertegenwoor digers van de regeeringen van Engeland. Japan en Zwitserland stemden tegen. Hedenochtend minister van I Ten slotte koos men de laatste week van Augustus en de eerste week van September. Het is dan beet en droog, doch het ligt in de bedoeling, dat de wedstrijden In de morgenuren en das avonds worden gebon den. Eerste boef: „Je zei toch, dat de kassier hier voorbij zou komen. Waarom is hij er nog niet?” Tweede boef: „Br aal hem teek gepasseerd zijn?” y ...dea aramdle'awioea wandelstok droogt oh hij da Kroot moet kruisen! (Want zoo's stok wordt De geruchten, dat Koning Ibn Saoed ernstig ziek sou zyn, worden te Damascus tegenge sproken. Het gerucht gaat te Berlijn, dat Hitler be sloten heeft, na raadplegen van deae burger lijke en militaire autoriteiten, morgenochtend een ministerraad Mjeen te roepen, ter bespre king van den algemeenen polltleken toestand Besluit om niet uit principieels overwegingen geen processies te houden NIMES, 23 Juni. (Havas). De uitvaart van Gaston Doumergue. oud-presldent der Fransche Republiek, is bygewoond door den aegelbewaar- der Mare Rucart, verschillende ministers, den voorzitter der Kamer en den ondervoorzitter van den Senaat, delegaties van Kamer en Se naat, maarschalk Pétaln en talrijke andere autoriteiten. Nadat de lijkkoets uit Algues-Vl- ver was aangekomen, werd de kist op een kata falk geplaatst. Vier officieren met getrokken cegen betrokken de wacht. Na twee uur werd de kist op een affuit naar de plaats van de of- flcieele plechtigheid gebracht. Rucart hield een toespraak en betuigde mevrouw Doumergue het medeleven der regeerlng. Nadat de troepen langs de katafalk gedefileerd hadden, werd bet stof felijk overschot naar Aigues-Vlves vervoerd, waar het in een eenvoudige plechtigheid ter aarde is besteld. gen. kien kabinet een nemen als tegenover dat van Blum. binet, waarop communisten Invloed uitoefenen, te en blijft uit den booze. Wat de bultenlandsche politiek betreft te reden tot tevredenheid. Blum’s minister Bultenlandsche Zaken Yvon Delbos te Chautemps als zoodanig overgenomen. Dit te een waarborg daarvoor, dat Frankrijk, in sa menwerking met Engeland, zal doorgaan een krachtige vredespolitiek te voeren. En dit te hoognoodlg. Overigens heb ik wel den indruk gekregen, dat men te Tokio voor een uitstekende organi satie zal zorgdragen. NEW YORK. 23 Juni. (Stefanl.) Vier personen hebben "n overval gepleegd op een gepantserden auto, .waarmede zilverbaren ter waarde van eenige tienduizenden dollars werden vervoerd. De chauffeur en zyn metgezel werden gekne veld en aan den kant van den weg neergelegd, waarna de roovers den inhoud van den auto in hun eigen wagen overbrachten en de vlucht namen. Het besluit van Japan zeer aanzienlijke fa ciliteiten voor de kosten van heen- en terugreis te geven, valt vanzelfsprekend toe te juichen. Hoe dit onderdeel in de praktijk zal moeten worden geregeld, te ook al weer een lang niet gemakkelijk vraagstuk. Ik stel mjj voor, aldus de heer Schimmelpennlnck, dat het organisa tiecomité van Japan zich met elk der nationale Olympische comité's daarover in verbinding sa! stellen. De Directie van de Ned. Spoorwegen heeft Dinsdag aanbesteed het maken, leveren, stellen en verven van vijf bruggen voor enkel spoor op de bestaande landhoofden en pijlers van de over brugging van de Maas nabij Ravenstein in den spoorweg ’s-HertogenboochNijmegen, met bij komende werken: a. met levering van Nederlandsch gietijzer en giet- en smeedstaal: b. met vrije keuze voor wat betreft de leve ring van gietijzer en smeedstaal; c. met uitzondering van het verwijderen van de bestaande bruggen met hare opleggingen, met levering van Nederlandsch gietijzer en giet en smeedstaal: d. met uitzondering van het verwijderen van de bestaande bruggen met hare opleggingen, met vrije keuze voor wat betreft de levering van het gietijzer en het giet- en smeedstaal. De raming bedroeg f 368.000. Laagste inschrijfsters waren de N.V. v.h. O. B. Sanders en Zoon te Enschede voor a. f 316.700, c. f 335 700, d. f 333 «00 en de pietterU Enthoven en Co Delft voor b. f 212 771. Heden ministerraad te Berlijn? den Von Buitenland den minister Maar wel vallen dus hieronder de leeraren M. O. en degenen, die gestudeerd hebben aan een Academie voor Lichamelijke Op voeding en na het diploma te hebben be haald. een betrekking bekleeden, waarvoor zij betaald worden. PRAAG, 23 Juni (Havas) Het ministerie van Landsverdediging van Tsjecho-Slowakije heeft een communiqué gepubliceerd over het incident met den Dultschen ballon „Chemnitz”, welke gedwongen zou zijn te dalen. In dit communi qué wordt medegedeeld, dat de lultenant-vlieger Franz Novak van den commandant van het vliegveld Pilsen opdracht had de nummers van de ballons, welke van Duitschland kwamen, te registreeren. Novak beeft drie ballons gezien en groette de ballonscblppers, doch noodzaakte ben niet te dalen. Volgens internationaal gebruik wordt last tot dalen gegeven door een llchtpa- Besloten werd, niet om principieele rede nen, dus niet uit protest tegen de Kerk vervolging in Duitschland. bedevaarten naar Kevelaer niet te houden. Aangenomen werd dus, dat als een processie niet doorgaat, dit geschiedt uit andere overwegingen, omdat de financiën bet niet toelaten. Het L O. C. heeft n.1. in een afzonderlijk punt aan de Olympische amateursbepellngen toege voegd, dat leeraren, tegen betaling les gevend in sport of lichamelijke ontwikkeling, niet aan de Olympische spelen kunnen, deelnemen. Een uit zondering is gemaakt voor de onderwijzers, die b.v. op de lagere scholen les geven in verschil lende vakken ei»-w ook de beginselen der gym nastiek bij doen. BERLIJN, 23 Juni. (Havas) In over bet alge meen welingelichte kringen gelooft men niet, dat de door de Dultsche regeerlng uitgedachte demonstratie tegen de regeerlng van Valencia zoo ver zal gaan, dat Valencia zal worden ge bombardeerd. Men verwacht een ander soort vlootbetooglng, welke echter een „ernstige waarschuwing zou vormen voor de roode zee schuimers". Men acht het mogelijk, dat Duitsch land in overleg met Italië zal besluiten zich uit bet non-lnterventle-comlté terug te trekken. Het besluit, dat Duitschland thans zal ne men. wordt in diplomatieke kringen als uiterst ernstig beschouwd, aangezien bet in de huidige phase van bet Spaansche con flict belangrijke internationale reactie moet wekken. GENéVE, 23 Juni (Havas). De internationale arbeidsconferentie beeft hedenmiddag definitief gestemd over de ontwerpen, welke aan haar waren voorgelegd. De ontwerpen inzake de aan bevelingen van internationale samenwerking bij openbare werken en de nationale o.e-iiteatle van openbare werken werden aangenomen, evenals een ontwerp om den minimumleeftijd voor te werk stellen in industrieën te verhoogen van veertien op vijftien jaar. EenerzUds was asea van meaning, dat een onderzoek naar de omstandigheden van het incident diende vooraf te gaan aan eenigen maatregel tegen de betrokken partij in Spanje. Aan den anderen kant achtte men de feiten daidelljk en vaststaand en was men van oor deel, dat de Incidenten onmiddellijke krachtige maatregelen eischten, teneinde de solidariteit der mogendheden te handhaven en een her haling dezer Incidenten te voorkomen. Ook aan den Olymplschen eed is een zinsne de toegevoegd, welke inhoudt, dat de athleet zweert de desbetreffende bepalingen Inzake de regels der Olympische spelen in acht te zullen nemen. Ook dit moet meer als een verduidelij king worden beschouwd dan ais een verscher ping. Het ontwerp inzake de vermindering van werktijd in de chemische industrie behaalde niet de veretechte meerderheid van twee derde. De heer Schimmelpennlnck van der Oye be gon met er op te wijzen, dat het kiezen van de data voor de zomerspelen in Japan groote moeilijkheden had opgeleverd. Het klimaat in Japan te zoo, dat bet in Augustus beet en droog te. In de tweede helft van September kan men in het algemeen er op rekenen, dat er zware orkanen heerschen. October, wat tem peratuur betreft misschien nóg wel de meest gunstige maand, zou onmogelijk gaan, daar van de zijde der Amerikanen en van Engeland groote bezwaren naar voren werden gebracht in verband met bet feit, dat de studenten dan niet zouden kunnen deelnemen. Aanbesteding van de overbrugging Het ontwerp tot het Invoeren van de veertlg-urige werkweek in de textielindustrie werd aangenomen met 88 tegen 41 stem men bij 38 onthoudingen. De vertegenwoor- Adolf HiUer mhflfaehallr I Op de 9e R. K. Paedagoglsche Week te Til burg, te houden op 16, 17 en 18 Augustus zullen als sprekers optreden prof. dr. I. v. d. Berg. dr. F. de Hovre, dr. V. d’Espalller. Br. Theodose, dr. H. de Vries, prof. Ph. Kohnstamm, dr. Marg. van Wyllck en prof. dr. J. van Oinneken. De eerstgenoemde on de laatstgenoemde zullen resp. de openings- en slultingsrede houden. 17 Augustus, des avonds, zal drs. L. Michels een Inleiding geven over Vondel, als voorberei ding voor de voordracht van Henk Schaer. die gedichten en fragmenten van Vondel ral decla- meeren, welke gekozen zijn in verband met het karakter dezer paedagoglsche week. nu een goede organisatie beeft Oorlog, Blomberg, den minister van ache Zaken. Von Neurath. van Luchtvaart, generaal Goering, en den opperbevelhebber der Dultsche vloot, admi raal Raeder, ontvangen. waar op voortreffelijke wijze de huisjes voor de deelnemers zullen kunnen worden gebouwd De huisjes zullen degelijk van constructie zijn en de inrichting zal voldoen aan alle eischen, wel ke men In deze moderne tijden er aan mag stellen. Er te voldoende transportmogelijkheid voor deelnemers en materiaal naar de verschil lende sportterreinen. De kosten voor een athleet worden geschat op ongeveer f 2.25 per dag, d.L vrijwel dezelfde prijs als te Berlijn. Wat denkt U van de deelneming van Neder land aan de zomerspelen? Naar uit Gibraltar wordt gemeld, zijn te Al geciras de Dultsche oorlogsbodems Koeln. Tiger, Fuchs en Leopard aangekomen. Andere Dult sche oorlogsschepen, os. de ..Leipzig", werden ter hoogte van Ceuta gesignaleerd. De betrokken bepaling beteekent geen ver scherping, doch meer een verduidelijking, opdat geen misverstand mogelijk zij. '!r Een misverstand van Duitsche zyde troon af te schieten. Luitenant Novak heeft dit signaal niet gegeven, noch heeft hijpp eenige andere wijze de ballons gehinderd. Zonder twijfel heeft de bemanning van de ..Chemnitz", hetzij door onbekendheid met de internationale gebnfiken, hetzij door andere oorzaken, de teekenen van den luitenant ver keerd begrepen. Uit het feit, dat de overige ballons rustig zijn ’logen, blijkt, dat de vergissing ligt by lannlng van de ..Chemnitz". Wat te eigenlijk de taak van de speciale com missie. die te Warschau te Ingesteld met be trekking tot het amateurvraagstuk? Op de agenda van de bijeenkomst te War schau stond, aldus onze zegsman, een aantal punten, die direct of zijdelings betrekking had den op het amateurvraagstuk, b.v. de trainings kampen. het beloonen van Olympische kam pioenen door hun een betere positie te ver schaften. het natlonaliseeren van de sport en meer van dergelijke problemen, waar vaak zoo veel aan vastzit. Ten einde deze kwesties te be- studeeren, te een commissie samengesteld, die Aan het slot van het onderhoud werd nog even de kwestie der winterspelen aangeroerd. Japan heeft het volledige recht op de winter spelen ingevolge het Olympisch statuut en heeft deze ook aanvaard. Er zijn echter groote be zwaren aan verbonden. Vele landen in Europa zouden gedwongen zijn tweemaal een ploeg de verre reis te laten ondernemen en daarom is er ook aan den Japonschen afgevaardigde ver zocht te overwegen of er ook termen zijn om van de organisatie te Sapporo afstand te doen, in welk geval Holmenkollen in Noorwegen wel in aanmerking zal komen. Mijn Indruk te, dat Japan deze suggestie zeer ernstig zal overwegen. Op de volgende bijeen komst van het L O. C. in 1938 te Cairo, zal Ja pan wel mededeelen of men er prijs op blijft stel len de winterspelen te organlseeren. De moge lijkheid te zeker niet uitgesloten, dat Japan wóóc dien Uid reed* een-besliasim neemt Er zijn plannen om alle Europeesche deelne mers gezamenlijk per boot naar Canada te ver voeren, vandaar per trein naar den anderen kant te laten reizen en dan wederom per boot het laatste gedeelte af te leggen. Over dit plan ben ik niet enthousiast en zeker zullen hier or ganisatorische moeilijkheden uit voortspruiten. Overigens is deze aangelegenheid nog niet in bet N. O. C. besproken Mogelijk gaan wij per boot met een der Indische lijnen en dan verder met de Java ChinaJapan-lyn. Ook te daar de moge lijkheid van de vliegmachine, maar omtrent dit alles staat nog niets vast. Wel kon hij zeggen, dat het de bedoeling der Britsche regeerlng bij het Indienen dezer voor stellen is. dat niet gewacht behoeft te woeden tot het plan in zijn geheel in werking te getre den, alvorens met het terugtrekken der buiten- landsche vrijwilligers uit Spanje wordt be gonnen. Desgevraagd aside Eden verder: Ik kan defi nitief mededeelen. dat de Britsche regeerlng geenszins voornemens is, deel te nemen vlootdemonstratles ter hoogte van Valencia. Het voorstel, waaromtrent geen overeen stemming kon worden bereikt, was. dat ter hoogte van de kust voor Valencia on middellijk een vlootdemonstratie. waarbij de vlaggen der vier mogendheden zouden worden getoond, zou worden gehouden. (Reuter). In het Foreign Ook In 1940 zal het N.O.C. als maat staf voor uitzending nemen die verrichtin gen welke in internationaal milieu een re delijke kans op een goede plaats bieden, luidde het antwoord van den heer Schim melpennlnck. In aansluiting hierop kunnen we nog mel den, dat de Utrechtsche processie van 24 tot 26 Aug. wordt gehouden. zijn, zal nog nader moeten worden afgewacht. Problemen zullen zich in ieder geval, ook voor ons land, wel voordoen, temeer, waar de deelnemers na afloop der spelen nog niet thuis zijn, kortom, de materie zal tijdig en met de meeste zorg moeten worden bestudeerd. Die groote afstand brengt, aldus ging de N. O. C.-president verder, nog andere bezwaren met zich mee. Nederland zit met de groote moeilijkheid en de meeste andere landen van Europa natuurlijk ook, dat wij bezwaarlijk van tevoren iemand naar Tokio kunnen sturen om daar eens poolshoogte te nemen, een onder zoek In te stellen naar de verblijven voor de deelnemers en de situatie van de verschillen de stadia te bestudeeren. Er te altijd iets te regelen, waaraan de organisatoren, hoe goed soms ook bedoeld, niet hebben gedacht. Eu die regelingen kunnen beter van tevoren wor den getroffen dan tijdens de spelen zelf, want dan is het Immers gewoonlijk te laat. Op het Olympisch programma te Tokio zullen komen te staan athletiek, boksen, wielrennen, paardensport, gymnastiek, schermen, vijfkamp, roeien, schieten, zwemmen, worstelen, voet bal, zeilen, gewichtheffen, hockey, waterpolo, basketball, terwijl baseball en het Japansch worstelen als sporten zullen gedemonstreerd worden. De besprekingen tusschen de vier, aan I 1 de Spaansche kusten en grenzen con- troleerende mogendheden te Londen hebben tot geen resultaat geleld. Berlijn eischt dat zijn lezing in zake de „Leipzig - voetstoots wordt aangenomen. Eden en de Franscne am bassadeur daarentegen hebben Von Ribbentrop krachtig geantwoord, ten eerste, dat het niet bewezen te. dat er een torpedo-aanval uit duikbooten heeft plaats gehad, en ten tweede, dat het evenmin bewezen te. dat, zoo er al een aanval geweest te, llnksche Spaansche onder- seëers voor deze euvele daad aansprakelijk zön. ZIJ weigerden beslist mede te doen aan een gemeenschappelijke vloot-demonstra tie voor de havens der regeerlng van Valencia Von Ribbentrop, die vóór de bijeenkomst met Hitler had getelefoneerd en klaarblijkelijk be vel gekregen had voet by stuk te houden, ver- het daarop de vergadering. Het is natuurlijk niet prettig voor Berlijn, dat men zijn lezing niet direct als de juiste aanneemt. Het dic tatoriale Beriyn, dat in het binnenland maar beeft te bevelen, wat het volk heeft aan te nemen en te gelooven, kan het blijkbaar niet verkroppen, dat men in het buitenland, en vooral in bultenlandsche regeeringskrlngen, niet zoo gedwee te. Het meent in zijn dictato riaal prestige te worden geschaad. De oude fout der Duitsche diplomatie, geen kijk te hebben op, de algemeene psychologie, wordt tl het Derde Ryk schier lederen dag gemaakt. Ook thans weer heeft Duitschland een gron dig ondei*zoek naar het gebeurde botweg ge weigerd. Het wil daden stellen en de anderen moeten meedoen, waarvoor deze anderen na tuurlijk feestelijk bedanken. Duitschland nu wel weer uit den band der samenwerking springen. Het zal wel weer zelfstandig optreden. Men zal te Berlijn niet veel tijd noodlg hebben om te beslissen, waarin dat zelfstandig optre den zal bestaan, want de ministers Von Neu rath. Von Blomberg, Goering, Raeder, Goeb bels en nog eenige anderen zijn voortdurend onder het bereik van het Staatshoofd en RUks- kanselier Adolf Hitler. Volgens Duitsche op vatting geeft de vorige week gesloten overeen komst aangaande de contröle aan de mogend heid. we^ce Interventie etecht, het recht om zelfstandig op te treden, indien blykt dat met de commissie binnen redelijken tijd geen over- -genstemming over de te nemen represailles te te verkrijgen. Dit geval schijnt men te Berlijn •ifeeds als Ingetreden te uvoU.ouwen, Dus ver keert de wereld weer m angstige spanning. WIJ betreuren dezen gang van zaken, ook in het belang van Duitschland. Het maakt een depri- meerenden indruk, dat Duitschland steeds on derzoek weigert. Gisteren verklaarde Eden nog in het Lagerhuis op een vraag, hoe het stond met het door Londen voorgestelde onderzoek naar het bombardement van Guernica, dat van Duitschland geheel geen antwoord was geko men. Dat is grievend. Het spijt ons te moeten eonstateeren, dat overal ter wereld twijfel be- Kaat aan den aanval op de .Leipzig” en Ber lijn krijgt dan ook vreemde dingen te hooren. Zonder openlijk twijfel uit te spreken, laat de Times in een bericht van zijn maritiemen me dewerker, waarin deze er op wijst, dat men In den grooten oorlog herhaaldelijk torpedo-aan vallen beeft gemeend vast te stellen, die later Heken nooit te zijn geschied, doorschemeren, dot de door den officier van de „Leipzig" waar- tenomen torpedo's wel eens niet veel meer dan zeeslangen zouden kunnen blijken te zijn. dacht gevestigd op de gisteren doer lord Ply mouth afgelegde verklaring, oa. dat de Brit sche regeerlng hoogst ontevreden te over den huldigen staat van zaken. Eden voegde hieraan toe, dat de regeerlng van meening te, dat de voornaamste oorzaak van den tegenwoordlgen toestand ge legen is in de aanwezigheid in Spanje van nlet- Spaansche onderdanen. De minister verklaarde thans geen nadere bijzonderheden omtrent de Britache voorstellen tot het tfrugtrekken der bultenlandsche vrij willigers te kunnen mededeelen. Met betrekking tot het non-interventie- accoord verklaarde Eden: Het is volkomen dui delijk. dat het accoord niet werkt zooals wjj dat zouden wenschen. Het te een accoord. waar bij alle landen van Europa zich hebben aange sloten, en bijgevolg moeten wy ernstig den toe stand onder de oogen zien, waarvoor wij ge plaatst zijn. Wat zal Duitschland doen?, ministerie te vormen. Het is vrywel een recon- •tructie van het pas afgetredene. Ook Léon Blum is redivivus, al te hy nu éeen premier meer, maar vice-premier. Dat hij dit worden kon, heeft hij te danken aan Daladier, die op bet eerste beroep ten gunste van Blum van rijn vice-premierschap afstand deed. De hee- len senatoren, die het kabinet-Blum lieten tui melen, zullen met gemengde gevoelens de mi- nisterlyst hebben gelezen en met het oog op bet nieuwe kabinet zullen zy wel zoo Iets ver kucht hebben van .Jood om oud yzer." Ook de toeleg, het Volksfront te doen springen, te voorbands mislukt. Toch heeft de Senaat wel Rta bereikt. Chautemps' minister van Finan ciën Bonnet zal met een ander financieel pro gram moeten komen dan Auriol, die naar Jus- btle is verhuisd, wilde doorzetten. En dit pro- 8tam zal zoo moeten zyn, dat het conflict tasschen Kamer en Senaat er door uit de we- *ëld wordt geholpen. Het zal echter een moel- Wk geval worden, want de Senaat wordt be- •chouwd te zijn als het bolwerk van sociaal behoud en als een soort familleregeerlng van de geldmacht, die volgens communistische «n socialistische bladen leeft van de ex ploitatie van het volk, zyn arbeid en ellende en zich ongerust maakt telkens als de massa •en beetje meer welvaart, vryheld en waardig heid krygt. Met deze radicale opvattingen zal Qiautemps ter dege rekening moeten houden, hy zich überhaupt handhaven. Evenals Blum te ook Chautemps misschien in iets blindere mate afhankelyk van de commu- “irten. Deze hebben dit al geducht laten voe- hn in een verklaring: ,»De volksfront-regee- ^ing mag geen ander programma hebben dan volksfrontprogramma, dat den wil van het bevat.” Een «elfde geluid laat Jouhaux, leider der vakvereenigingen hooren: „In het Mfconder ia een financieel herstel nood zake- I dut kan «ucrrael alleen aoncter da* «te seci^seitaUsr iMUMH-wetlM amette uiten Hen Ttakto BategauteKsctiea htwnete en bcstoboiMk 193» te Cairo ratxxxt aal uitbrengen. Vanzelfsprekend wordt ook een kunst-olym- piade georganiseerd; Polo te paard, kano en handbal staan voorloopig niet op het program ma en of de damesnummers zullen worden uit gebreid staat nog niet vast. beidersklasse getroffen wordt tot stand worden gebracht door een hervorming van het belu- tlrig wezen in democra’lachen zin en door raU- oneele organisatie van het credlet. De ring moet het geheeie programma van volksfront willen verwezenlyken.” Zooals men ziet, zal Chautemps hei niet gemakkelyk krü- -- -cal goed doen tegenover het nieuwe even groote reserve in Havas bericht uit Beriyn. dat men aldaar van meening te, dat thans Duitschland zelf kan be palen welke stafmaatregel tegen de regeerlng van Valencia kan worden ondernomen na het incident met de „Leipzig”. Allerlei geruchten liepen daaromtrent, doch eenige waarschynlijke mededeellngen konden niet worden verkregen. Men sprak oa. van een bombardement van Valencia, het opeischen van een aantal llnksche Spaansche schepen en een effectieve blokkade van het llnksche Spanje der kusten van de MlddeUandsche Zee; geen van deze veronderstellingen dient nog als ernstig to worden genomen. t Naar aanleiding van een in het Lagerhuis gestelde vraag, heeft minister Eden de aan- rankryk liet gisteren zien, dat men ook H met bekwamen spoed kabinetten kan vormen. In nog geen twee dagen slaag de de formateur Chautemps er in een nieuw Mr. A. Baron Schimmelpennlnck van der Oye over de resul taten van het congres te Warschau Er is nog niet beslist of er een nieuw stadion zal worden gebouwd, of dat het oude zal worden uitgebreid. In beide gevallen echter zullen er plus minus 100.000 toeschouwers kun nen worden gebor gen, dus evenveel als te Los Angeles en te Beriyn. Er komt een apart zwemstadion met 'n capaciteit van 30.000 toeschouwers. Vanzelfsprekend zal ook dit stadion aan alle eischen voldoen. Er komt *n apart stadion voor de paardensport, 'n speciale roeibaan te Todamoera, waar geen stroom in het water te, er zullen overdekte gebouwen worden opgericht voor bet boksen, worstelen, schermen enz. efaz. En natuuriyk gaat men ook een Olympisch dorp inrichten. Men heeft een plek gewonden, KteL tzd- LONDEN, 22 Juni een communiqué van Office wordt medegedeeld, dat Ket in de nieuwe bijeenkomst, die Eden en de ambassadeurs van Frankrijk. Duitschland en Italië in het foreign office hebben gehouden om het inci dent met de „Leipzig” te bestudeeren. helaas onmogelijk is gebleken tot overeenstemming te geraken aanzien van de in dit geval te nemen maatregelen. Teruggekeerd van de byeenkomst van het Internationaal Olympisch Comité, dat in de afgeloopen dagen ter bespreking van verscheidene belangryke punten te War schau was samengekomen, was mr. A. Ba ron Schimmelpennlnck van der Oye, lid van dit comité, gaarne bereid een onderhoud toe te staan pver enkele brandende vraag stukken, welke aan de orde waren geweest. l

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 17