ONS BLAD het van De samenstelling kabinet-Chautemps I I I Het nieuws van heden Bedevaarten naar Kevelaer Onderhandelingen te Londen mislukt i 1 I HET NIEUWE KABINET DE BAROMETER^ JOH. LAUWERS rATGLOr 3 ALUMAAK BREUKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER DERTIGSTE 'S de vorige regeering Het ijzererts van Spanje IBN SAOED NIET ZIEK Berlijn herneemt zijn vrijheid van handelen Heden ministerraad te Berlijn? Lean Blum belast met het vice- voorzitterschap van den ministerraad De arbeidsconferentie te Genève De teraardebestelling van Doumergue Brutale overval op zilvertransport Het bezoek van Koning Carol aan Warschau DIT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN >b A willen geen t voor de Besluit om niet uit principieele overwegingen geen processies te houden De 40-urige werkweek voor de textielindustrie aangenomen Plechtige uitvaart van den oud- president der Fransche Republiek De landing van de „Chemnitz” In meerderheid leden van M -t Bonnet als minister van financiën BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Adminizfratio 4330, Radactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: por kwartaal voor Alunaar f2.— Voor buiten Alunaar 2.50 Dagblad uitgegeven door dn H.V. Drukkerij Dn Spaamestad - Haarlem Met gelhutreerd Zondagsblad 10.60 booger Een misverstand van Duitsche zyde advertentieprijzen. Por lossen regel 20 a, ingez. med. 40c p. regel; idem op pag. één 55c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen ^XVA\\\U JUIII llll/f///////ZC^ o Markies Magaz door den Paus ontvangen Engeland en Frankri vlootdemonstrdtii kust van Valencia H^at zal Duitschland doen? WOENSDAG 23 JUNI 1937 De erkenning van het Spanje van Franco als oorlogvoerende party verwacht NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD te de wedstrijden gade iii •ver Camille Chautemps In het manifest wordt gewezen op de over* (Van onzen parlementaire verslaggever) o o De minister verklaarde thans geen nadere bijzonderheden omtrent de Britsche voorstellen tot het terugtrekken der buitenlandsche vrtj- - wüllgers te kunnen mededeelen. tot ten Generaal von Blomberg sloeg vanaf het zeiljacht „Orjon tijdens de „K teler Woche" De geruchten, dat Koning Ibn Saoed ernstig ziek zou ztfn, worden te Damascus tegenge sproken. In aansluiting hierop kunnen we nog mel den, dat de Utrechtsche processie van 34 tot 36 Aug. wordt gehouden. De Duitsche zweefvlieger Aufermann vloog met een motorvliegtuig, dat 200 kilogram woog, van Breslau naar War schau. Hij deed er drie-en-een-half uur over, en had bij aankomst nog 20 liter benzine aan boord opvarenden strijd om .vens in de Eind Mei SSJSSS minder geregtetreerde werkloo sen dan eind Mei 1936. het otn icht met Na een conferentie met Roosevelt heeft de minister van Financiën, Morgenthau, verklaard, dat er- in Frankrijk niets gebeurd is, dat wij ziging zou kunnen brengen In de driezijdige muntovereenkomst of invloed zou kunnen heb ben op de goudtnuufera. VITORIA, 22 Juni (HavasJ. De troepen van Franco voltooien thans stelselmatig de besetting van de provincie Biacaye, sender anderen tegenstand te ontmoeten dan dien van geïsoleerde groepen. Nieuwe uitbreiding van Den Haag. Nederlandsche bedevaarten naar Herein er zal- ien niet om principieele redenen niet woeden gebonden. WARSCHAU. 23 Juni (PAT.) De bladen mel den, dat Koning Carol van Roemenie Zaterdag as. des middags om half vijf te Warschau zal aankomen. Ter gelegenheid van zijn verblijf zal een troepenschouw en een revua der luchtvloot worden georganiseerd. Het kasteel Laztenki ia voor den Koning an diens gevolg in gereedheid gebracht. ien, t>en x>n tal; en rst 7S .35 15 ide oei Mgr. pref. dr. Joe. Schrijnen is benoemd tot eere-Ud der Roemeensche Ken. Academie van lat- 7an ■orl. iat- lee- ?e- K. 174. 75, >3 De samenstelling bekend gemaakt. De besprekingen der vier contrdle- te Londen misinkt: geen overeenst da ta nemen Irgeamsetregelsn. In het BerlUnscbe stadioWeprak Geabbeia «ver da bonding dar ritbsregeoring tag au over da Kerken en La-v. het Lelfadg-incident. De Britsche Hooge Co in mime ris voor Patentina keert naar Engeland terug. De onderhandelingen over de staalataklng ia Amerika zijn misinkt. zal rfa- *ier Ige- met loer ien tich iri« rel- 30, Bet gerucht gaat te Berlijn. dat Hitler he etten heeft, na raadplegen van deae burger lijke en militaire autoriteiten, morgenochtend oen ministerraad bijeen te roepen, ter bespre king van den algemeenen poiitteken toestand 3E LI Hedenavond werd vernomen, dat de raad van de aocialiatteche partij tenslotte be sloten had deel te nemen aan een volks- front-regeering onder radicale leiding, niet tegenstaande verscheidene afgevaardigden hiertegen waren. Dinsdag vergaderde te Utrecht het Ned. Co mité van processies naar Kevelaer. Op deze bijeenkomst waren vertegenwoordigers van een veertigtal processie-besturen uit verschillende plaatsen des lands aanwezig. Besloten werd, niet om principieele rede nen, dus niet uit protest tegen de Kerk vervolging in Duitschland, bedevaarten naar Kevelaer niet te houden. Aangenomen werd dus, dat als een processie niet doorgaat, dit geschiedt uit andere overwegingen, omdat de financiën het niet toelaten. In het Lagerhuis verklaarde de liberale afge vaardigde. sir Percy Harris, ongerust te zijn over de Britsche belangen bü de mijnen in het gebied van Bilbao en hj) vroeg den minister, welke maatregelen de regeering in dezen dacht te nemen, opdat het ijzererts uit deze mijnen nift Mar Dultschland of Italië zal worden ver scheept. Minister Stanley antwoordde, dat de Britsche regeering van de regeering van gene raal Franco de officieuze verzekering had ont vangen, dat het ijzererts naar Engeland zal kunnen worden verscheept. NEW YORK, 33 Juni. (Stefanl.) Vier personen hebben *n overval gepleegd op een gep&ntserden auto, waarmede zllverbaren ter waarde van eenlge tienduizenden dollars werden vervoerd. De chauffeur en zijn metgezel werden gekne veld en aan den kant van den weg neergelegd, waarna de roovers den Inhoud van den auto in hun eigen wagen overbrachten en de vlucht namen Desgevraagd zeide Eden verder: Ik kan defi nitief mededeelen, dat de Britsche regeering geenszins voornemens is. deel te nemen aan vlootdemonstratles ter hoogte van Valencia. Het derde kabinet van Chautemps bestaat in zijn meerderheid uit leden van het afgetreden kabinet. Telefoonverkeer timzrben Den Beeeb en de Langstraat gestoord tengevolge van biürstim- Inslag. PARIJS, 22 Juni (Havas). De samenstelling van de nieuwe Fran sche regeering door Camille Chau temps luidt a|s volgt: Het voorstel, waaromtrent geen overeen stemming kon worden bereikt, was. dat ter hoogte van de kust voor Valencia on- middellljk een vlootdemonstratie, waarbij de vlaggen der vier mogendheden zouden worden getoond, sou worden gehouden. N1MKS. 33 Juni. (Havas). De uitvaart van Gaston Doumergue. oud-president der Fransche Republiek, is bjjgewoond door den aegelbewaar- der Mare Rucart. verachlllende ministers, den voorzitter der Kamer en den ondervoorzitter van den Senaat, delegaties van Kamer en Se naat, maarschalk Pétain en talrijke andere autoriteiten. Nadat de lijkkoets uit Algues-Vi- vrr was aangekomen, werd de kist op een kata falk geplaatst. Vier officieren met getrokken cegen betrokken de wacht. Na twee uur werd de kist op een affuit naar de plaats van de of- fldeele plechtigheid gebracht. Rucart hield een toespraak en betuigde mevrouw Doumergue het medeleven der regeering Nadat de troepen langs de katafalk gedefileerd hadden, werd het stof felijk overschot naar Atgues-Vlves vervoerd waar het in een eenvoudige plechtigheid ter aarde is besteld. GENèVE, 33 Juni (Havas). De internationale arbeidsconferentie heeft hedenmiddag deflnjpet gestemd over de ontwerpen, welke aan haar waren voorgelegd. De ontwerpen inzake de aan bevelingen van internationale samenwerking bij openbare werken en de nationale organisatie van openbare werken werden aangenomen, evenals een ontwerp om den minimumleeftijd voor te werk stellen in industrieën te verhoogen van veertien op vijftien jaar. Dertien bataljons Basken, waaronder de ge motoriseerde politie an president Aguirre en de militaire politie, hebben de wapens neeage- legd. Naar vernomen wordt hebben vijf batal jons te Portugalete boodschappers gezonden naar de oprukkende troepen van Franco. In officieele rechtsche kringen verwacht men, dat het Spanje van Franco binnen kort door de meeste mogendheden aal wor den erkend als oorlogvoerende partij. Mr. dr. tr. J. A. M. van Buuren, directeur van het Departement van Verkeer en Waterstaat in Nederlandsch-Indië, algemeen beschouwd als toekomstig Minister van Waterstaat, verlaat na zijn conferentie met dr. Colljn het Departement van Koloniën Het ontwerp tot het Invoeren van de veertlg-urlge werkweek In de textielindustrie werd aangenomen met 86 tegen 41 stem men bij 38 onthoudingen. De vertegenwoor digers van de regeerlngen der Vepeenigde Staten. België en Tsjecho-Slowakije stem den voor het ontwerp, de vertegenwoor digers van de regeerlngen van Engeland, Japan en Zwitserland stemden tegen. V Het ontwerp Inzake de vermindering van werktijd in de chemische industrie behaalde Diet de vereischte meerderheid van twee derde. Eenerzjjds was men van meenlng, dat een ondersoek naar de omstandigheden van bet incident diende vooraf te gaan aan eenigen smatrrgrl tegen de betrokken partij in Spanje. Aan den anderen kant achtte men de feiten duidelijk en vastsiaand en was men van oer deel. dat de Incidenten onmiddellijke krachtige maatregelen efschten. teneinde de solidariteit der mogendheden te handhaven en een her haling deser incidenten te voorkomen. Wel kon hjj zeggen, dat het de bedoeling der Britsche regeering bij het indienen dezer voor stellen is, dat niet gewacht behoeft te worden tot het plan in zijn geheel in werking is getre den, alvorens met het terugtrekken der buiten landsche vrijwilligers uit Spanje wordt be gonnen. positie toegekend als den uitgeweken burgers. Thans worden de mllltiemanschappen. die naar Frankrijk ge vlucht f zijn, beschouwd als deser teurs, soodat zij geen hulp van de Spaansche regeering genieten. In verband daarmede zullen zij door den veiligheidsdienst naar de in het centrum gelegen departementen worden gediri geerd. Hetzelfde geldt voor opvarenden van Spaansche schepen, die sedert dA: Bilbao te Bayonne of in andere Hai nabijheid voor anker lagen, indien de mannen deel uitmaken van een gemobiliseerde lichting. De Communistische partij had een mede- deellng gepubliceerd, waarin gezegd wordt, da< het politieke bureau en het uitvoerende bureau der partij in gemeenschappelijke zitting heb ben vastgestéld, dat geen vormtng van een an dere dan een volksfrontregeering overwogen kan worden. Bovendien werd verklaard, dat ae toekomstige regeering geen ander program kan hebben dan dat van het volksfront, de uitdrukking van den nationalen wil. De partij herinnert er aan, dat zij, om de beslissingen van het algemeen kiesrecht door volledige ten uitvoerlegging van het volksfkontprogramma te verzekeren, bereid is alle verantwoordelijk heid op zich te nemen U> een regeering, die is samengesteld naar het beeld van het volks front. Hedenochtend jieeft Adolf Hitler den minister van Oorlog, maarschalk Von Blomberg, den minister van Buitenland sche Zaken, Von Neurath, den minister van Luchtvaart, generaal Goering, en den cupertievelhebber der Duitaote «tes*> admi raal Baeder, «UntN». LONDEN, 22 Juni “(Reuter). In een communiqué van het Foreign Office wordt medegedeeld, dat het in de nieuwe bijeenkomst, die Eden en de ambassadeurs van Frankrijk, Duitschland en Italië in het foreign office hebben gehouden om het inci dent met de „Leipzig" te beetudeeren. helaas ónmogelijk is gebleken overeenstemming te geraken aanzien van de in dit geval te nemen maatregelen. CASTEL GANDO1BO. 33 Juni (Havas). Z. H de Paus heeft heden markies Antonio de Ma gaz, den zaakgelastigde van de regeering te Bur gos. in particuliere audiëntie ontvangen. Deze audiëntie was reeds eenigen tijd geleden aan gevraagd, daar markies Magaz benoemd is tot ambassadeur te Berlijn. De audiëntie staat dus in geen enkel verband met de bijeenkomst der Congregatie voor Kerkeltjke Zaken van jJ. Zon dag. Aangaande het gerucht, dat de H. Stoel een beroep sou doen op Franco voor de Baskische priesters, wordt er In religieuze kringen na- drukkelljk op gewezen, dat zulke stappen reeds verachlllende malen gedaan zijn door tusschen- komst van den Kardinaal-Aartsbisschop van Toledo en dat zij niet het gevolg waren van eenlge bemoeienis van de Congregatie voor Kerkeltjke Zaken. PRAAG. 23 Jurtl (Havas) Het ministerie van Landsverdediging van Tsjecho-Slowaklje heeft een communiqué gepubliceerd over het Incident met den Duitschen ballon „Chemnitz", welke gedwongen zou zijn te dalen. In dit communi qué wordt medegedeeld, dat de luitenant-vlieger Franz Novak van den commandant van het vliegveld Pilsen opdracht had de nummers van de ballons, welke van Duitschland kwamen, te registreeren. Novak heeft drie ballons gezien en groette de bailonschippers, doch noodzaakte hen niet te dalen. Volgens internationaal gebruik wordt last tot dalen gegeven door een Uchtpa- troon af te schieten. Luitenant Novak heeft dit signaal niet gegeven, noch heeft hij op eemge andere wjjze de ballons gehinderd. Zonder twijfel heeft de bemanning van de ..Chemnitz”, hetzij door onbekendheid met de internationale gebruiken, hetzij door andere oorzaken, de teekenen van den luitenant ver keerd begrepen. Uit het feit, dat de overige ballons rustig zyn doorgevlogen, blijkt, dat de vergissing ligt bjj de bemanning van de .Chemnitz". Dit is aan alle souvereine mogendheden ver zocht. waarbjj er op werd gewezen, dat Franco meester is in tweederde van Spanje en de koloniën en protectoraten. Het leven is te Sa lamanca normaal, de rechtbanken functionnee- ren en een strenge discipline heerscht in leger en vloot. Zes mogendheden hebben de regeering van Burgos erkend als de eenig wettige regee ring en verscheidene landen hebben met deze regeering handelsovereenkomsten gesloten. Vliegtuigen van de luchtmacht van ft-anco hebben manifesten boven Santander om laag geworpen, waann de bevolking wordt aangespoord zich over te geven. Het nieuwe Kabinet is als volgt samengesteld: Dr. H. COLIJN, Buitenlandsche Zaken. VAN BOEYEN (C.-H.), Blnnenl. Zaken. Oud-m. V. DIJK (A.-R.), Defensie. E« WILDE Financiën. Mr GO6ELING Justitie. Mr. Dr. A. J. M. v. BUUREN Waterstaat. ROMME Sociale Zaken. STEENBERGHE. Econ. Zaken WELTER. Koloniën SLOTEMAKER DE BRUINE. Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen I Met betrekking tot het non-lnterventle- sccoord verklaarde Eden: Het is volkomen dui delijk. dat het accoord niet werkt sooals wij dat zouden wenschen. Het is een accoord, waar bij alle landen van Europa zich hebben aange sloten, en bijgevolg moeten wij ernstig den toe stand onder de oogen zien, waarvoor wij ge plaatst zijn. Havas bericht uit Berlijn, dat men aldaar van meenlng is, dat thans Dultschland zelf kan be palen welke stafmaatregel tegen de regeering van Valencia kan worden ondernomen ha het incident met de „Ixdpzig". Allerlei geruchten liepen daaromtrent, doch eenlge waarschijnlijke mededeelingen konden niet worden verkregen. Men sprak o», van een bombardement van Valencia, het opeischen van een aantal linksche Spaansche schepen en een effectieve blokkade van het linksche Spanje der kusten van de Middellandsche Zee; geen van deze veronderstellingen dient nog als ernstig te worden genomen. Naar aanleiding van een in het Lagerhuis BERLIJN, 33 JunL (Havas) In over bet alge meen welingelichte kringen gelooft men niet, dat de door de Duitsche regeering uitgedachte demonstratie tegen de regeering van Valencia ver zal gaan, dat Valencia zal worden ge bombardeerd. Men verwacht een ander soort ▼kxKbetooging, welke echter een „ernstige waarschuwing zou vormen voor de roode ®e- schuimers". Men acht bet mogelijk, dat Dultech- bmd In overleg met Italië zal besluiten zich uit het non-lnterventie-comlté terug te trekken. Het besluit, dat Duitschland thans zal ne men. wordt in diplomatieke kringen als uiterst ernstig beschouwd, aangezien het in de huidige phase van het Spaansche con flict belangrijke internationale reactie moet wekken. Naar uit Gibraltar wordt gemeld, zijn te Al geciras de Duitsche oorlogsbodems Koeln, Tiger, ^uchs en Leopard aangekomen. Andere Dult- •che oorlogsschepen, o_a. de .Leipzig”, werden ter hoogte van Oeuta grirignakerd. van bet kabinet-Chaateoips (Bad. Rae.) Ministers van Staat: Barraat (Rad. See.J Violette (Boe.), Paal Fauré (8-F.I.O.J Vice-president van den ministerraad: Léon Blom (KFXO.) Minister vaa Defensie: Dataller (Rad. Boe.). Minister van Buitenlandsche Zaken: Delbos (Rad. Soe.J Minister van Justitie: Auriol (8JJ.O.) Minister van Binnen la nd ar he Zaken: Dormy (KTXO4 Minister van Financiën: Bonnet (Bad. Boe.) Minister vaa Marine: Campinchi (Rad. 8oe.j Minister van Luchtvaart: Pierre Cot (Rad. Soc.) Minister vaa Onderwijs: Zay (Rad. Soc.) Minister vaa Openbare Werken: Queullle (Rad. Boe.) Minister van Handel: Chapsal (Rad. 8oc.) Minister van Landbouw: Monnet (S.FXO.) Minister van Koloniën: Moutet (SXXOJ Minister van Arbeid: Février (S.FXO.) Minister van Pensioenen: Rivière (SXXO.) Minister van P.T.T.: Lebus (8JLO.) Minister van Volksgezondheid: Rucart (Rad. Boe.) gestelde vraag, heeft minister Eden de aan dacht gevestigd op de gisteren door lord Ply mouth afgelegde verklaring, o.a. dat de Brit sche regeering hoogst ontevreden is over den huldigen staat van zaken. Eden voegde hieraan toe. dat de Britsche regeering van meenlng is, dat de voornaamste oorzaak van den tegen woordlgen toestand ge legen is in de aanwezigheid in Spanje van nlet- Bpaansche onderdanen. In den afgeloopen nacht zijn de dorpen Amurrlo. Arreta en Llodlo op den weg naar Miranda bezet. Deze dorpen liggen In een streek met een belangrijke nijverheid. Verder zijn de dorpen Barambio, Lezama en Orezco zonder slag of stoot genomen. Het geheele gebied ten Noorden van Orduna is dus zonder verzet in handen der rechtschen gevalled. Men merkt op, dat Juist hier de Basken heftlgen tegenstand boden zoolang de strijd om Bilbao duurde. De voornaamste wijzigingen zijn geko men op de posten van Financiën, Justitie, Marine, Handel en Arbeid, toevertrouwd aan Bonnet (Rad. Soc.), Auriol (SF.I.O.), Campinchi (Rad. Soc.), Chapsal (Rad. Soc.), Février (SFXO.). In den nationalen aocialistischen raad had Blum zich uitgesproken voor deelne ming der socialisten aan een volksfront regeering onder radicaal-sociallstlsche lei ding. winningen van de rechtschen. niettegenstaande ae sterke verdediging rond Bilbao. De verde diging van Santander zou dus evenmin succes hebben. .Reeds hebben talrijke Basken, zoo gaat het manifest verder, ingezien, dat de strijd nutteloos ia, z|j hebben zich overgegeven en zij konden naar hun haardsteden terug- keeren.” De rechtsche autoriteiten beloven den inwo ner» van Santander, dat z|J, die geen mis drijven op hun geweten hebben, niets te vree- zen hebben. Ook zij hebben bijgedragen tot de grootheid van Spanje en hebben meegewerkt aan de Katholieke beschaving van allen, die de sociale rechtvaardigheid en de eenheid van het vaderland willen. Tot dusverre werd den miliciens, die, komen de uit Bilbao of een andere Spaansche haven, in Bayonne aan wal gingen, door de consulaire ambtenaren der Spaansche regeering deselfde

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1