Het nieuwe Ministerie Slechts een van Een opmarsch in Biscaye zonder tegenstand De samenstelling kabingt-Chautemps ONS BLAD „vak”-minister Hi il I De samenstelling van het nieuwe Kabinet I I 1 ll f .11 i het Het nieuws van heden DE BAROMETER In het ministerie hebben negen leden zitting die tot de coalitie-partijen behooren JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR BREUKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER l' 1 VEREENIGDE katholieke pers Vele bataljons Bashen De stakingen in Amerika geven zich over •r lil hi No. DERTIGSTE JAARGANG het van us H. en In meerderheid leden van en de vorige regeering Camille Chautemps' Vonnissen te Weenen Zware straf Tot dalen gedwongen? I I ■w» A Markies Magaz door den Paus ontvangen Vrijdag een verklaring van Eden? Het Congres wil sociale wetten versterken, om de werkgevers te dwingen Bonnet als minister van financiën Léon Blum belast met het vice- voorzitterschap van den ministerraad DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN den nat.-socialist sche Een aansporing tot overgave van Santander De erkenning van het Spanje van Franco als oorlogvoerende party verwacht s ADVERTENTIEPRIJZEN» Per lossen regel 20 a, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55c p. regel De ballon „Hildebrand” moest vol gens den bestuurder in Tsjecho- SloyiaRije landen R i WOENSDAG’23 JUNI 1937 222 1 •6 I dr. H. Colijn, voorzitter van den Ministerraad en Buiten landsche Zaken; mr. C. M. J. F. Goseling, Justitie; mr. C. P. M. Komme, Sociale Zaken; van Boeyen, Binnenlandsche Zaken; mr. J. A. de Wilde, Financiën; mr. M. P. L. Steenberghe, Eonomische Zaken; Ch. J. I. M. Welter, Koloniën; dr. J. R. Slotemaker de Bruïne, Onderwijs, Kunsten Wetenschappen; J. J. C. van Dijk, Defensie; mr. dr. ir. J. A. M. van Buuren, Waterstaat. De heeren Goseling, Romme, Steenberghe en Welter zijn katholiek; de heeren Colijn, De Wilde en Van Dijk anti- revolutionnairde heeren Slotemaker de Bruïne en Van Boeyen christelijk-historisch, terwijl de heer Van Buuren vrijzinnig georiënteerd is. Officieus wordt ons de volgende samenstelling nieuwe ministerie medegedeeld: 1; Het W eer inniitiiiiiiHmiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ El Romme Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 (VAN ONZEN PARLEMENTAIREN REDACTEUR) H. van Boeyen J. A. M. van Buuren en met Dr. Kuy per huis aan o Minister-president: I I I 3 <5 dorpen naar een laag geworpen, waarin de bevolking wordt aangespoord zich over te geven. zy achten het voorts noodig de verantwoor delijkheid vast te leggen van de vakverenigin gen ten aanzien van de overeenkomsten., welke met de werkgevers sullen worden gesloten. BU een botsing tusschen de politie en stakers van de petroleumbron by het fort Comote zyn vier personen gedood en acht en twintig gewond. Zon op 4.36 - onder 21.66 - Licht op 2146 Maan op 21.95 onder 4.16 24 Juni V. M. Na een conferentie met Roosevelt heeft de minister van Financiën, Morgenthau. verklaard, dat er in Frankryk niets gebeurd is, dat wij ziging zou kunnen brengen in de driezijdige muntovereenkomst of Invloed zou kunnen heb ben op de goudtransfers. samengesteld naar het beeld vanhet volks front. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine Eind Mei 64.000 minder geregistreerde werkloo sen dan eind Mei 1936. Mgr., prof. dr. Jus. Schrijnen is benoemd tot eere-lid der Roemeensche Kon. Academie van Wetenschappen. 1937 genls cteur van kerk chouwd als deser- van de Spaansche id daarmede zullen it naar de in het Het Congres bestudeert de groote lijnen van een nieuwe sociale wetgeving. Als ge volg van de jongste staking hebben leden van het Congres den indruk gekregen, dat het noodzakelijk is de Wagner Act te ver sterken, om de patroons te dwingen overeen komsten met de vakvereenlgingen te sluiten. De samenstelling van het kabinet-Chautemps bekend gemaakt. O Stead op Woensdag 1 nt n.m.: 7604 Vorige etend: 7604 nella van l Jo— drla- acob van aan Tsonne Campinchl Zonder tegenstand heeft de rechtoche opmarach in Biscaye plaats; Santender per manifest aan gespoord zich over te geven. Nieuwe uitbreiding van Den Haag. Nederlandachf, bedevaarten naar Kevelaer sul len niet om princlpleele redenen niet worden gehouden. De Duitsche zweefvlieger Aufermann vloog met een motorvliegtuig, dat 200 kilogram woog, van Breslau Haar War schau. Hij deed er drie-en-een-half uur over, en had bij aankomst nog 20 liter benzine aan boord O Léon NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD I PARIJS, 22 Juni (Havas). De samenstelling van de njeuwe Fran- sche regeering doof Camille Chau temps luidt als volgt: er fe- ht en ilnder iar te waar orden er tal ratlef tetse, istan- niet eiken. even or en U bet geeft leorie over mee leed t dsge- groot nders M er -s. te Hedenavond werd vernomen, dat de raad van de socialistische partij tenslotte be sloten had deel- te nemen aan een volks front-regeering onder radicale leiding, niet tegenstaande verscheidene afgevaardigden hiertegen waren. v Telefoonverkeer tusschen Den Bosch en Oe Langstraat gestoord tengevolge van bliksem inslag. paalde me de fede- izake- rtngen ktheld d op; Intiem haven i kun- is het steeds Qing». Het derde Cabinet van Chautemps bestaat in zyn meerderheid uit leden van het afgetreden kabinet. Het ingrypen van de militaire autoriteiten, op bevel van den gouverneur van Ohio en Pennsylvanlë, heeft Dinsdag een voorloopigen wapenstilstand in de staalstaking tengevolge gehad. Nu de heropening der staalfabrieken in Youngstown afgelast is, is het aantal posters nanzieniyk verminderd en zyn de stakers, naar men zegt, geheel ontwapend. De directeuren der maatschappyen hebben in zeer energieke ter men verklaard, dat de Staten zich ongrondwet tige bevoegdheden toekennen door de vryheid van den arbeid op te heffen. Uit Port of Spain op Trinidad wordt ge meld, dat de sit-downstaklng om loonsver- hooglng onder de arbeiders der petroleum- velden de oorsprong is geworden van een beweging, die zich thana uitbreidt tot Port at Spain, de hoofdstad van het eiland. Camille Chautemps (Rad. Soc.) (Rad. Soc.) Het Duitsche Nieuwsbureau teekent hier- by aan. dat ten aanzien van dit voorval X offlcieele rapport der bevoegde Duitsche au toriteiten nog moet worden afgewacht. LONDEN, 23 Juni (Havas). Het door de Brit sche Labour-opposltie gevraagde debat over de buitenlandsche politiek zal. waarschyniyk Vrij dag gehouden worden. Men hoopt, dat minister Eden een verklaring over de Internationale po litiek zal kunnen afleggen. Dg,besprekingen der vier controle-mogendheden teLonden mislukt; geen overeenstemming over de te nemen tegenmaatregelen. In het Beriynsche stadion sprak Goebbels over de houding der rtjksregeering tegenover de Kerken en La.v. het Leipzig-incident. De Britsche Hooge Commissaris voor Palestina keert naar Engeland terug. Dertien bataljons Basken, waaronder de ge motoriseerde politie van president Aguirre en de militaire politie, hebben de wapens neerge legd. Naar vernomen wordt hebben vyf batal jons te Portugalete boodschappers gezonden naar de oprukkende troepen van Franco. In officieele rechtsche kringen verwacht men, dat het Spanje van Franco binnen kort door de meeste mogendheden zal wor den erkend als oorlogvoerende party. PRAAG, 23 Juni (D. N. B De Duit sche ballonvaarder Goetze, die met d?n bal lon .Hildebrand" aan den wedstryd om den Gordon Bennettbeker heeft deelgenomen, heeft een uitvoerige verklaring afgelegd om trent de wyze, waarop hy door een Tsjecho- Slowaakschen politievlieger gedwongen is geworden te dalen. WASHINGTON, 23 Juni. (Havas). Tydens een persconferentie heeft President Roosevelt toegegeven, dat hy persooniyk had geïnterve nieerd in het conflict by de Republic Steel. Hy voegde daaraan toe, dat hy Zondag en Maandag heeft getelefoneerd met de vertegen woordigers der werkgevers en der vakvereni gingen. teneinde een oplossing van het conflict te bespoedigen. De Communistische party had een mede- deellng gepubliceerd, waarin gezegd wordt, da» het politieke bureau en het uitvoerende bureau der party in gemeenschappelyke zitting heb ben vastgesteld, dat geen vorming van een an dere dan een volksfrontregeering overwogen kan worden. Bovendien werd verklaard, dat oe toekomstige regeering geen ander program kan hebben dan dat van het volksfront, de uitdrukking van den nationalen wil. De party herlnnèft er aan, dat zy, om de beslissingen van het algemeen kiesrecht door volledige ten uitvoerlegging van het volksfirontprogramma te verzekeren, bereid is alle verantwoordeiyk- held op zich te nemen in een regeering, die is Hedenmorgen half elf kwam het nieuwe kabinet de Dr. Kuyperstraat in vergadering bijeen. Eerst arriveerden de heeren dr. Slote maker de Bruine en Van Boeyen, verder achtereenvolgens de heer Van Buuren, mr. De Wilde, mr. Steenberghe, de heeren Welter, Van Dijk en tenslotte tezamen in heeren Coljjns auto de heeren dr. Coljjn en mr. Goteling. In het Lagerhuis verklaarde de liberale afge vaardigde, sir Percy Harris, ongerust te zyn over de Britsche belangen by de mynen in het gebied van Bilbao en hy vroeg den minister, welke maatregelen de regeering in dezen dacht te nemen, opdat het ijzererts uit deze mynan niet naar Duitschland of Italië zal worden v“- scheept. Minister Stanley antwoordde, dat de Britsche regeertnfc van dfe regeering van gene raal Franco de officieuze verzekering had ont vangen, dat het yzererts naar Engeland zal kunnen worden verscheept. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal voor Alkmaar 4 f2.— Voor buiten Alkmaar f 2.50 Dagblad uitgegeven door de N-V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem Mei geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 booger WEENEN. 23 Juni (DNB). Het proces tegen den nationaal-socialist Woitsche en zyn beide medebeklaagden is Dinsdagavond geëindigd. Woitsche werd tot 12 jaar zware kerkerstraf veroordeeld; een zyner medebeklaagden tot 5 jaren zware kerkerstraf; en de andere beklaag de tot een jaar eenvoudige kerkerstraf. Van oen aanval op den Bondskanselier is in het geheel geen sprake geweest. Van 34 communisten. die terecht hebben ge staan, omdat zy te Weenen getracht hadden celleh te vormen, zyn er 21 veroordeeld tot ge vangenisstraffen van een tot zes maanden. Der tien der beklaagden werden wegens gebrek aah bewys vrygesproken. 1 In het manifest wordt gewezen op de over winningen van de rechtschen, niettegenstaande ae sterke verdediging rond Bilbao. De verde diging van Santander zou dus evenmin succes hebben. „Reeds hebben talryke Basken, zoo gaat het manifest verder, ingezien, dat de stryd nutteloos is, zy hebben zich overgegeven en zy konden naar hun haardsteden terug- keeren.” Tot dusverre werd den miliciens, die, komen de uit Bilbao of een andere Spaansche haven, in Bayonne aan wal gingen, door de consulaire ambtenaren der Sjjaansche regeering dezelfde positie toegekend als den uitgeweken burgers. Thans worden de militlemanschappen, die naar Frankryk gevlucht zyn, b.< teurs, zoodat zy geen hult regeering genieten. In vernj zy door den veiligheldsdiei centrum gelegen departementen worden gediri geerd. Hetzelfde geldt voor opvarenden van Spaansche schepen, die sedert den* stryd om Bilbao te Bayonne of in andere havens in de nabyheld voor anker lagen. Indien de mannen deel ultmdken van een gemobiliseerde lichting. Dit is aan alle souvereine mogendheden ver zocht, waarby er op werd gewezen, dat Franco meester is in tweederde van Spanje en de koloniën en protectoraten. Het leven is te 8a- Ikmanca normaal, de rechtbanken functlonnee- len en een strenge discipline heerscht in leger en vloot. Zes mogendheden hebben de regeering van Burgos erkend als de eenig wettige regee- rtng en verscheidene landen hebben met deze tegeering handelsovereenkomsten gesloten. Vliegtuigen van de luchtmacht van Franco hebben manifesten boven Santander om- Binnenlandsci^ Zaken: Dormy (KFJ.QJ Minister van Financiën: Bonnet (Rad. Soc.) Minister vdn Marine: Campinchl (Rad. Soc.) Minister van Luchtvaart: Pierre Cot (Rad. Soc.) Minister van Onderwijs: Zay (Rad. Soc.) Minister van Openbare Werken: Queuille (Rad. Soc.) Minister van Handel: Chapeal (Rad. Soc.) Minister van Landbouw: Monnet (S.FJ.O.) Minister van Koloniën: Moutet (SJ-LO.) Minister van Arbeid: Février (S.F.I.O.) Minister van Pensioenen: Rivière (S.FJ.O.) Minister van P.T.X.: Lebas (S.FJ.O.) Minister vin Volksgezondheid: Rucart - (Rad. Soc.) Te Port of Spain zfjn tijdens botsingen en relletjes tusschen de politie, stekers en bet publiek in den loop van Dinsdag 12 dooden gevallen en talrijke gewonden, onder wie 24 ernstig. De Britecbe kruiser ,^jsz” heeft 156 manschappen aan wal geset, waar zy mitrailleurs in stelling hebben gebracht, ten einde de petrolewninstellaties te bescher men. Er wordt nog een tweede Britsch oor logsschip verwacht. VERWACHTING: Zwakke tot matigen veranderlijke wind, later uit Oosteiyke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, waar- schijnlijk droog weer behoudens kans op onweer, iets wanner. B Hoogste barometerstand: 767.4 Reykjavik. Laagste barometerstand: 7SX Ona. nïllllllIHmilHIllllllllllllllllllHlllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllli^ K De bouwvakarbeiders zyn in staking gegaan en hebben in optocht door de stad gemarcheerd. In het dorp Penal heeft de politie zich gedwon gen gezien het vuur te openep op betoogers, on der wie vier gewonden vielen. De spooriyn zou opgebroken en de telefoonleidingen zouden Coorgesneden zyn. GASTEL GANDOLFO, 22 Juni (Havas). Z.H. de Paus heeft heden tharkies Antonio de Ma gaz, den zaakgelastigde van de regeering te Bur gos, in particuliere audiëntie ontvangen. Deze audiëntie was reeds eenigen tyd geleden aan gevraagd, tiaar markies Magaz benoemd is tot ambassadeur te Beriyn. De audiëntie staat dus in geen enkel verband met de byeenkomst der Congregatie voor Kerkelyke Zaken van JJ. Zon dag. Aangaande het gerucht, dat de H. Stoel een beroep zou doen op Franco voor de Jaskische priesters, wordt er In 'religieuze kringen na- drukkeiyk op gewezen, dat zulke stappen reeds verschillende malen gedaan zyn door tusschen- komst van den Kardlnaal-Aartsbisschop van Toledo en dat zy niet het gevolg waren van eenige bemoeienis van de Congregatie voor Kerkelyke Zaken. VITORIA, 22 Juni (Havas). De troepen van Franco voltooien thans stelselmatig de bezetting van de provincie Biscaye, zonder anderen tegenstand ontmoeten dan dien van geïsoleerde groepen., ïn den afgeloopen /nacht zyn de Amurrio, Arreta en Llodlo op den weg Miranda bezet. Deze dorpen liggen in streek met een belangryke nyverheid. Verder zyn de dorpen Barambio, Lezama en Orezco ■onder slag of stoot genomen. Het geheele gebied ten Noorden van Orduna is dus zonder verzet in handen der rechtschen gevallen. Men merkt op, dat juist hier de Basken heftigen tegenstand boden zoolang de stryd om Bilbao duurde. Ministers van Staat: Sarraut Violette (Soc.), Paul Fauré (SJ«*O.) Vice-president van den ministerraad: Blum (S.FJ.O.) Minister van Defensie: Daladier (Rad. Soc.). Minister van Buitenlandsche Zaken: Delbos (Rad. Soc.) Minister van Justitie! Auriol (S.FJ.tf.) Minister van Toen de ballon van 2000 M. hoogte gedaald was tot 50 M. boven den grond, verdween de vlieger, waarop onmlddeliyk weer ballast uitge worpen werd, om den tocht voort te zetten. Zoo- als de vlieger later aan de Duitsche ballonvaar- ders mededeelde, werd dit hem telefonisch ge meld, waarop hy den ballon opnieuw achter volgde, zoodat tenslotte de landing ten uitvoer moest worden gelegd. Een half uur later was de vlieger per auto naar de ballonvaarders ge komen en had hun medegedeeld, dat hy bevel had gekregen te beletten, dat de ballon verder vloog, en hem in leder geval tot landing te dwingen. De voornaamste wyzigingen zyn geko- e«k op de posten van Financiën, Justitie, ai^ne^J^andel en Arbeid, toevertrouwd (Rad. Soc.), Auriol (SJI.O.), (Rad. Soc.), Chapsal (Rad. Soc.), Février (8JJ.O.). In den nationalen socialistischen raad j had Blum zich uitgesproken voor deelne ming der socialisten aan een volksfront regeering onder radicaal-sociallstische iet- ding. Dr. H. COLIJN Voorzitter van den Ministerraad Minister van Buitenlandsche Zaken

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 9