van den dag De avonturen van Stan E -B J II AZEPOOT DEN Scheepsbrand in de Maasstad HET RAADSEL VAN j Auto in den IJssel Jen dood Donna Maria Perugia di Veroli Aalders op vrije voeten 11 via AGENT BEDREIGD ut Motorrijder ernstig gewond DOODELIJK ONGELUK Doove vrouw overreden WOONHUIS AFGEBRAND Achttiende partij remise EEN GOKJE OP REGEN I I DOOR THEO BLANKENSEE n I De strijd tuuchen Springer en Raichenbach Veroordeeld, doch met aftrek der voorloopige hechtenis Chauffeur dood door schuld ten laste gelegd Verruiming oogst groen te plukken landbouwerwten OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE DE POSITIE VAN DE BENNEKOM Lading liep ernstige waterschade op DUIZEND GULDEN BOETE GEËISCHT AUTO EN MOTORFIETS IN BOTSING ‘H Li I VRIJDAG 25 JUNI 193^ Het vuur woedde in een der ruimen van een Portugeesch stoomschip Drie personen aan ontsnapt Met een fiets als belooning Leeftijdsgrens runderen e> Luidruchtige feestvierder voor het Haagsche hof 1 oogenblik die Nederlandsche win- t 1000 a I s is 18 Pol «ras nog een beetje suf van den slaap en hy dacht er niet aan dat hy zich in Jans lessenaar weer zichtbaar had gemaakt. n gens ende meester. van uur nemen.** .(Wordt vervolgd)) r 4 3 3 4 4 Tot Jan’s grooten schrik zag hU daar den kabouter op zijn les- senaar plaats nemen. Niet alleen Jan zag het, ook enkele jon- kwam meester al aangestapt. „Wat had je daar, Jan, een pop?” vroeg hy. Jan kreeg een kleur en wist niet wat hy moest aeggen. Hoe kon hy dat ook? Het hullen stond hem nadar dan het lachen Die Pol ook. boe kon hy aoo dom zyn 1 eek oor der het Donderdagmorgen omstreeks half vier is. door tot dusver onbekende oorzaak, brand ontstaan in Raichenbach Springer 13 13 30: 35 30: 05, 35: 30: S3; i „Uitstekend. Als er wat bijzonders la, dan hoor ik wel.” .Natuurlijk.* Robbl verliet het bureau en spoedde zich mar het telegraafkantoor. ize Us, K>r 4 en to en te? ran lat er- re- in er- M. en or og T- 937 Ken ook op, lak de Ier ien ierx d5- te ta rts Be- pu- igo ee- en- •ef ten iyk den moed vond om zyn vrienden den rug te keeren. werd hem dit onder bedreiging van schande, verraad en gevangenis ónmogelijk ge maakt. Doch Donna Maria had langzaam alle gegevens verzameld over de bende en haar ge heimen en zy beraamde een plan om haar zoon te redden, Zy was van meemng. dat, wanneer de bende in haar geheel werd gearresteerd, en haar zoon aan haar uitgeleverd, hy vrij sou zyn, niemand hem meer nou kunnen bedreigen, rust zou vinden en een moeder een verloren Boon zou hebben teruggevonden. Gebroken door smut keerde Donna Maria Perugia dl Veroli nasr haar wonderschoone Florence terug; haar reis was vergeef sch geweest, zy had haar kind voor verdere misdaden kun nen behoeden, doch niet hem met zich mee terug kunnen nemen naar den hulsel y ken kring. (Nadruk verboden) Jan werd bleek van schrik. „O, Pol, riep hy verwijtend en in zyn angst nam hy het mannetje op en zette hem weer by den lessenaar, waar Pol zich ijlings onzichtbaar maakte en verder op den grond liet zakken. Hy maakte zich veel verwijten. Boe zou de arme Jongen zich daar uit moeten redden. Maar dan is Ineens het tegendeel bewezen!" •Dat hoop ik tenminste. Het is een kaartje van een Londenschen omnibus; de datum la nog duldeiyk te onderscheiden. 8 Juni Hoe is Rudolf Hallstein aan dat kaartje gekomen? Op„8 Juni had hy zich weer opgesloten op z'n kamer.” „Dan ia hy van den moordenaar.” Werner bekeek den knoop nauwkeurig, deze was blauw-grys van kleur, met zwarte spik keltjes. „t Is iets,” meende hy dan, „doch nog niet veel." .Mau ik ben er vast van overtuigd, dat tus- schen den persoon, die dezen knoop verloren heeft een mevrouw Edith Beuth *n zekere relatie bestaat." „Is dat zoo? dan moet zy medeplichtig zyn." „Waarschijnlijk wel. Zy was geheel van streek, toen ik voor haar oogen den knoop op raapte ik zag duideiyk, dat zy den knoop her kende. Bovendien heeft zy gisteren Hallstein nog verlaten en logeert nu in hotel „Continen tal.” „Weet je dat ook al?" „Ik heb 1 haar gevraagd. Als reden van haar plotseling vertrek gaf zy op, dat zy niet in 'n huls wilde slapen, waarin Iemand vermoord is.” „Wat ben je nu van plan?” ,Jk zal Edith Beuth bewaken en eens nagaan.' met wie zy zooal relaties onderhoudt." „Kent zy misschien dien Wilhelm Köhler?" Zy ontkende het ten stelligste.” „Wat weet je nog meer?" .Mary Hallstein bleef er by. dat hau man, als hy zich voor korteren of langeren tyd terug trok, z'n kamer Inderdaad niet verliet, zy gaf te kennen, dat hy gedurende al dien tyd schreef. Wat of waarover, dat wist zy niet.” „Zoo heal en al onwaararhyniyk klinkt dat ■•st om te worden toegelaten tot de Centrale als aangeslotene D en tevens een oogstvergunning aanvragen, waardoor eveneens /3 50 verschul digd is. De op deze wyze uit te reiken oogstvergun- nlngen en aanvullende oogstvergunningen zullen uitsluitend gelden voor oogst 1937. Het administratief veilen van deze erwten is toegestaan. s-Oravenhage, 24 Juni 1937., Donderdagavond omstreeks acht uur ontdekte personeel aan boord van het Portugeesche stoomschip „Corte Real”, groot 3044 tons, elgen- Het Volksgerecht heeft, volgens de Telegraaf, uitspraak gedaan in het proces wegens hoog- en landverraad, dat aanhangig was gemaakt tegen een aantal van communistische propaganda en hoogverraad beschuldigde Duitschers en tegen den Nederlandschen reserve-lultenant-vlieger G. H. Aalders. Aalders werd veroordeeld tot een jaar en negen maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, zoodat hy aanstonds op vrije voeten gesteld werd. Hy werd veroordeeld wegens het verleenen van hulp by een poging tot landver raad onder ernstige omstandigheden. Donderdag is op het kruispunt De Kempe- naerstraatTerweeweg te Oegstgeest een mo torfiets met een vrachtauto in botsing geweest De vrachtauto werd bestuurd door J. W. van B. uit Wassenaar. de motorfiets door R. Broekhui zen, uit Groningen. Op de duo zat diens broer, D. Broekhuizen uit Oegstgeest. De botsing was zoo hevig, dat de motorfletsrijders over den weg werden geslingerd. Geneeskundige hulp was spoedig aanwezig. Het bleek, dat R. Broekhuizen zyn beenen ge broken had. Hy liep voorts een schedelbreuk en verschillende vleeschwonden op. Het slachtoffer is naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. De duoryder bekwam slechts lichte verwondingen. Belde voertuigen werden ernstig beschadigd. Het ongeluk is vermoedelyk te wyten aan het feit, dat den chauffeur van den vrachtauto geen voorrang is verleend. De positie van het by Bnena Ventura ge strande s_s. Bennekom is iets gunstiger gewor den Men hoopt vandaag het schip vlot te krij gen Te Nykerk is op den Amersfoortschestraatweg een doodeiyk ongeluk gebeurd. De 68-jarlge doove vrouw de Gooyer stak met haar flets, zonder een teekep te gevqp, den weg over en werd door een juist passeerenden auto, bestuurd door M. uit Veendam, gegrepen. De vrouw bleef ernstig gewond op den weg liggen, zy werd naar haar woning vervoerd, waar zy kort na aankomst aan de bekomen verwondingen is overleden. De Nederlandsche Groenten- en Frultcentrale maakt bekend, dat wegens de mindere produc tie aan groen te plukken erwten eenerzyds en de grootere vraag voor de conservenindustrie en den uitvoer anderzyds, de mogelijkheid tot verruiming van oogst voor deze erwten wordt geopend. Voor deze verruiming komen in aanmerking: 1. telers van landbouwerwten. die reeds als aangeslotene D zyn toegelaten by de Centrale en in het bezit zijn van een oogstvergunning. Deze moeten daartoe een verzoek om aan vullende oogstvergunning Indienen by de Land- bouw-Crisis-Organlsatle In hun provincie, waar voor ƒ2 50 verschuldigd is. 3. Telers van landbouwerwten. die nog niet als aangeslotene D zyn toegelaten. Deze moeten een verzoek Indienen by de Een afbetallngsmagazyn te Amsterdam voer de een reclame-campagne uitgaande van de „Tegenverzekering”. De firma verbond zich na melijk tegenover lederen kooper van een flets om, Indien het op Hemelvaartsdag gedurende twee uren (door den kooper aan te geven) meer dan twee millimeter zou regenen, de ge kochte fiets cadeau te geven. De justitie kwam evenwel tusschenbelde, aan gezien zy hierin een overtreding van de loterij- wet zag. De advertenties en de formulieren wer den in beslag genomen. Mr. Gerard Polak, optredende voor de ver dachten. betoogde by de behandeling ter te rechtzitting voor den kantonrechter. Mr. L van Creveld, dat hier geen sprake was van een loterij, ook niet in den zin der loterywet, aangezien de mogelykheid bestond, dat óf alle koopers, óf geen enkele kooper winnaar zou zyn, terwjjl een lotery met alleen prijzen of alleen nieten ondenkbaar is. Donna Maria weigerde elke aanbieding van vergoeding harer kosten. Berry was er derhalve van overtuigd, dat de Italiaansche adeUyke dame niet alleen over een groot vermogen moest kunnen beschikken, hy begreep, dat er andere beweegredenen moesten zijn, welke juist deze dame er toe gebracht hadden naar New York te komen om over een bende bandie ten onthullingen te doen en dat er waarschyniyk De pers wyüde aan het geval Hallstein uit voerige beschouwingen en nu de politie nog geen nadere bijzonderheden kon geven, begonnen sommige bladen reeds in bedekte termen toe spelingen te maken op de geringe activiteit en bekwaamheid van de politie en justitie. Beida lichamen spanden zich nu tot het uiterste in. Doch Werner kreeg niet lAng gelegenheid om al z'n aandacht aan deze onopgehelderde mis daad te besteden. Nauwelijks had hy het be trokken dossier weer ter hand genomen of er werd op de deur geklopt. ..Binnen.” riép hy borsch. Een elegant gekleed heer stapte binnen, Ta groote. slanke gestalte. Zijn geheele ulteriyk ver ried den Engelschman. Werner vroeg, waarmede hy hem van dienst kon zyn. .Mijn naam is Harvey. Ik ben detective van beroep en zoojuist uit Londen aangekomen. Met deze woorden reikte hy den commlssarte 'n groot vel papier over, om zich te legitimeeren. Wemer zag dit vluchtig door. Plots dacht hy aan z'n onderhoud met Robbl van daareven. Het was zeer wel mogelyk, dat deze, detective voor dezelfde aangelegenheid naar hier geko men was, als waarover Robbl nu naar Londen tsiegraphietda. „Ik zou graag eerst den uitslag van de lyk- ■chouwlng vernemen.” .Niets byzonders. De dood trad in tusschen kalf vijf en vyf uur. Dat is alles." .Wat is de meening van den officier instructie?" „Hy heeft heelemaal nog geen opinie." „En wy moeten binnen vier en twintig den moordenaar voor t gerecht sloepen?" „Zoo gaat t altyd. Maar wat ben je te weten gekomen?" Uk heb gezocht in drie richtingen, zooals u aangegeven had." JCn?” 3<et is me nog steeds niet duldeiyk, hoe de dolk uit Edith Beuth's kamer verdwenen ia Wel vond ik op haar kamer een knoop, die iemand daar biykbaar verloren heeft, hy is althans niet afkomstig van Rudolf Hallstein en ook niet van de beide bedienden. Nu is t enkel nog maar mogeiyk dat u hem daar kwyt geraakt bent of.... ds moordenaar." „Zulke knoopen heb ik niet,” In zijn vonnis overwoog de kantocwechter oa. dat bovengenoemde omstandigheid aan de strafbaarheid niet afdoet, omdat de^wet in'dit opzicht biet onderscheidt. Ten aanzien van de strafmaat overwoog de kantonrechter, dat er sprake was van een be- trekkeiyk onschuldige handelsreclame en ver der, dat bet weinig aannemelyk te, dat iemand, die niet toch een fiets noodlg heeft, deze al leen zal koopen in de verwachting, deze niet te behoeven te betalen, omdat er weUlcht kans bestaat, dat het op een bepaalden dag zal regenen, terwijl hieromtrent in ons wisselvallig klimaat met redeiyke zekerheid niets valt te voorspellen. Aan belde firmanten te een boete van ƒ5 opgelegd, subs. 1 dag hechtenis. Het OM. had reap, ƒ80 en ƒ30 boete ge- eischt. X v ev York was opgeschrikt door een bru- |\l talen effecten-diefstal tot een bedrag van meer dan vier millioen dollar. De geheele detective-dienst werd in werking ge steld om dit oogelooflyk brutale geval op te helderen; elke poging bleef echter zonder eenlg resultaat. Op een morgen werd detective Berry, de chef van den staf, opgebeld. Hy nam den hoorn van den haak; een oproep uit Florence. Benige oogenblikken later hoorde de chef een vrouwe- lyke stem door het apparaat: „Kan ik spreken met inspecteur Berry, den,chef van den ge heimen dienst?" Inspecteur Berry antwoordde: „Daar spreekt u mee. dame.” De stem zeide daarop: „Iemand, die bereid te u in te lichten, vraagt, of u de bandieten wilt arrestee ren, die te New York eenlge mlllloenen aan effecten gestolen hebben.” Berry zat een moment sprakeloos. Een detec tive is veel gewend, doch een dergeiyke vraag vanuit Florence gesteld, kan niet zonder meer als dwaasheid betiteld worden. Toen hy wilde antwoorden, bleek de verbinding verbroken. Na vraag bracht geen resultaat en Berry schreef het gebeurde daarop zonder meer af. Den volgenden dag echter werd een nieuwe verbinding met Florence doorgegeven. Dezelfde vrouwenstem sprak tot Inspecteur Berry. interesseert u de affaire van de gestolen ef fecten. waarover ik u gisteren sprak?” Met wie spreek ik?” eras thans Berry's eer ste vraag. .Met Donna Maria Perugia dl Veroli. Ik woon thans te Florence, maar Ik bezit ook een huis te New York. U kunt zich met de firma Tack- leson and Cy op Broadway hierover in verbin ding stellen." Inspecteur Berry verzocht de dame een oogenbllk te wachten en pleegde overleg met detective Chaco. Daarop begon hy weder het gesprek ^Zoudt U bereid zyn hierheen te komen voor een nauwkeurig onderzoek en de noodlge be sprekingen? Ik kan u met dc meeste beslistheid absolute geheimhouding garandeeren en tevens een onopvallende bescherming, waardoor u niets kan overkomen of bedreigen." ia,” antwoordde de stem. ,Jk wil voor deze zaak over komen. Intusschen kunt u te Londen twee leden der bende laten arresteeren, die een aantal dezer effecten aan de Bank of England over twee dagen zullen aanbieden. Deze men- schen noemen zich Thomas Burkley en David Rose." „wy zyn U uiterst dankbaar en zullen zeer zeker de noodlge maatregelen nemen." dankte Berry en daarmede was het geheimzinnig ge sprek met Florence geëindigd. De geheime dienst was verrast over deze zon derlinge gebeurtenis, doch de politie te Londen werd onmlddeliyk van de gegevens in kennis gesteld en als Inderdaad op den genoemden dag de twee misdadigers konden worden gearresteerd, werd de nieuwe wending In deze duistere af faire van het grootste belang. De komst van Dopna Marla Perugia dl Veroli werd dan ook met de hoopvolste verwachtingen tegemoet ge zien en uiterst serieus voorbereid. Twee weken later arriveerde Donna Maria te New York en betrok onmlddeliyk haar wo ning. die zy daar bezat Inspecteur Berry en detective Chaco brachten haar op discrete wyze bezoek. Woensdagavond ongeveer kwart voor elf keerde de heer J. B. ten Hout, directeur der gasfaprlek. per auto. Waarin ook zyn echtgenoote en zyn dochter waren gezeten, van Utrecht naar IJsselsteln terug. Vlak voor de Geinbrug raakte de heer Ten Hout tengevolge van het breken van een veer de macht over het stuur kwyt; de wagen week naar links van den weg en reed par does den IJssel in. „Welk doel zou Hallstein toch met die reizen gehad hebben?" .Misdaden! Waarschyniyk diefstal.” ,^ou Mary Hallstein dat ook weten?” „Ik vermoed t niet Hy zal haar wei nooit volledig' Ingelicht hebben.' ..Hebt nog bepaalde plannen?" „Ik ZZl eerst informeeren, of omstreeks einde Mei of begin Juni in Londen *n misdaad ge pleegd werd, die vermoedelyk op rekening van enkele buitenlanders geschreven moet worden.” Hoe staat het met nummer drie?” „Wilhelm Köhler?" .Juist." „langhalm deelde my mede, dat hy hem op den viersprong verlaten had. Van daaruit te 1 nog ongeveer tien minuten naar Hallstein. Lang- halm heeft hem den weg duidelijk uitgeduld. Ik ben dien weg zelf gegaan en verdwalen te uitgesloten. Van alle kanten zyn de daken van het slot reeds op fllnken afstand te zien." „We dienen hem dus in 1 oog te houden!" „t Lykt me wel wenschelyk ,.Er zyn dus drié verdachte personen. Maar één van hen kan toch slechts de moordenaar zyn. Welk spoor zou nu 1 juiste zyn?" „We dienen aan alle drie evenveel ^smiecht te besteden. Het is niet uitgesloten dat ze alle maal of minstens twee, zich later vereenlgen Mat is zeer goed mogeiyk. Heb je al maatre gelen getroffen?" „Stohr staat op post voor hotel „Union" en nadat ik *n telegram naar Londen verzonden heb, aal flt „Conti non tal" voor mijn rekening De Nederlandsche Veehouderij-Centrale maakt nogmaals bekend, dat met Ingang van 1 Juli 1937 de leeftydsgrens. beneden welke runderen van een identiteitsbewijs voorzien die nen te zyn, instede van het tijdstip, waarop het dier in het bezit van 3 breede tanden is, zal zyn het tydstlp, waarop het 4 breede tan den heeft. Dit houdt dus in, dat na 30 Juni 1937 de runderen met een gewicht van 100 K.G. of meer, welke nog niet in het bezit zyn van 4 breede tanden, in het algemeen slechts aan gehouden kunnen worden met een identlteits- bewys. Uiteraard geldt deze bepaling als zoodanig niet voor de reserve-kalveren, welke, naar be kend is, tot een gewicht van 360 K.G. zonder Identlteltsbewys in voorraad mogen zyn. en evenmin voor zoetemelkskalveren, waarvan het voorhanden en in voorraad hebben is gedekt door een mestvergunnlng, alsmede voor inge volge de ossentoewyzlng aan te houden dieren, welke eerst by een gewicht van 350 K.G, van een identiteitsbewijs voorzien behoeven te zyn. 's-Gravenhage, 34 Juni 1937. De achttiende party van den stryd om het wereldkampioenschap dammen tusschen Sprin ger en Raichenbach, welke Donderdagavond te Dordrecht is gespeeld, eindigde na 53 zetten in .emlse. De stand is thans: riep Werner verheugd uit. .Maar ik rie nog steeds niet in, wat dit met den eigeniyken moord ultsteande heeft.” .Dat ligt toch nogal voor de hand. Vlak voor z'n verdwynen verzond Rudolf! Hallstein steeds brieven, ongetwyfeld om een tweeden persoon te waarschuwen Het is voor ons van het grootste gewicht, om te achterhalen, wie dat geweest kan zyn En in vereeniging met dien onbe kende leidde hy een leventje, dat in geen geval het daglicht mocht zien. Dit zal wel het geheim zyn, waarvan hy in zyn brief sprak. Daarmede is tevens verklaard, waarom hy zyn waar schuwing anoniem inzond. Anders had hy meteen z'n eigen doen en laten verraden, hetgeen hy zoo zorgzaam zocht te verbergen. Hallstein vreesde zyn bondgenoot." .Dus elndeiyk het juiste spoor.” '.Het schynt van wel. Maar wie weet, hoever we nog van de oplossing verwyderd zyn. En wie is die bondgenoot? De brieven droegen steeds een ander adres." .Maar daar moet mevrouw Hallstein toch meer van weten!" Jn teder geval wist zy heel goed, dat haar man aoo nu en dan z'n woning verliet Zy zelf was hem behulpsaam om zulks verborgen te houden." .Dan ligt 1 toch voor de hand, dat zy ons nadere inlichtingen omtrent den moordenaar kan verschaffen." Mat geloof ik zeker." bevestigde de detective, hoewel zy misschien niet diens waren naam kent” dom van de scheepvaaxtmaatechappy „Corea- nos” te Ponta Delgada, welk schip in de Merwe- haven te Rotterdam lag, dat er rook ontsnapte uit ruim 5. Personeel van de stuwadoorsmaat- schappy .Quick Dispatch" nam direct nadat het ruim was opengegooid, het blusschlngswerk ter hand met vier stralen op de waterleiding van het terrein en waarschuwde toen terstond de brandweer. Aangezien de vele rook het uit richt belemmerde, ging men ertoe over ruim 4. dat meer naar het middenschip ligt, epen te gooien, een maatregel, waarvan men meer lucht verwachtte. Toen bleek echter, dat het niet in ruim 5, maar in ruim 4 brandde. Het schip, dat onderweg was van Ham burg en Bremen, was geladen met rijst, thee, grutten, lijnkoeken, azynzuur, rubber, katoen, motorrijwielen en auto’s, met name een groot aantal Opels. Donderdag was boven dien de rest van de lading gestuwd, zoodat het schip propvol zat en de ruimen al ge sloten waren in verband met de omstandig heid, dat het schip vannacht zou vertrekken. Men moest dus eerst beginnen met het los sen van die lading, waarby een van de groote kranen goed werk verrichtte, zy het °°k wat gevaariyk, aangezien de manschap pen van de brandweer telkens een zwaalen- den strop met kisten, balen katoen of tonnen boven zich zagen zweven. Ondanks alle emoties had alles evenwel een vlot verloop en deden zich geen onge lukken voor. Ten slotte kon men vaststellen, dat de brand woedde in het onderste gedeelte van ruim 4. dat door stalen platen van het bovenste gedeelte van datzelfde ruim is af gesloten. Inmiddels was de rook dikker en dikker ge worden, maar vlammen waren er nog niet te zien. De brandweer, die intusschen was gearri veerd met de motorspult 4. sloot vier stralen op deze spuit aan, zoodat in totaal met acht stralen water werd gegeven. Ook de „Havendienst 5” was ter plaatse gearriveerd, alsmede een reeks kleinere sleepbooten, die, ingeval de brand zich ernstig zou laten aanzien, het schip op stroom zouden kunnen trekken. Dit is evenwel niet noodlg gebleken. De brand zat echter aoo diep, dat men, toen eenmaal personeel »»n de afdeeling brand- bluschmlddelen met rookmaskers het beneden gedeelte van het schip had verkend, besloot om het vuur te verdrinken, ma.w. het ruim vo. water te laten loopen. Dit is toen geschied. De schade, door den brand in de katoen aan gericht. is niet zoo heel groot, maar de lading heeft zeer ernstige waterschade gekregen. In ruim 5, waar de brand dus niet woedde, stonden de automobielen tot hun assen tn het water. Later op den avond is ook de motorspult 16 nog gerequireerd. Deze heeft evenwel geen dienst behoeven te doen. Tot laat in den avond he^ft men,mat het blusschjngswerk de handen Een klein incident deed rich voor, toen een van de slangenwagens, welke het eerst op het ter rein van den brand verscheen, met een «delen !n een diepe rail raakte, waardoor wiel brak en de wagen kantelde. een wereld van leed schuilen moest achter het feit, dat deze vrouw met een dergeiyke bende bekend was. Zoo voorzichtig mogelyk trachtte Berry indie richting iets te weten te komen. Donna Maria weigerde te spreken. Ze zeide alleen: „Inspecteur Berry, komt u morgen tegen 3 uur by my. Wanneer u dan in het bezit bent van een volkomen volmacht voor alles wat deze zaak betreft, zal ik u alle gewenschte gegevens volledig en schriftelyk ter hand stellen.” Natuuriyk nam de geheime dienst gaarne ge noegen met deze voorwaarde en den volgenden dag een Inspecteur Berry, voorzien van een officieele volmacht. Donna Maria ontving Berry in haar salon: „Inspecteur Berry." zeide zy. „U begrypt, dat er een byzondere reden is. waarom ik hierheen gekomen ben om een bende misdadigers aan u uit te leveren. Ik had u immers schriftelyk dezelfde inlichtingen kunnen geven.” .Mevrouw, wy kunnen ons niet voorstellen, wat u in aanraking heeft gebracht met dezen diefstal. Wy vragen u daar echter niet naar. Zegt u my. wat uw voorwaarden zyn. Hier zijn myn volmachten." „Wanfieer ik u de bende uitlever en de effec ten alle terugbezorg, is u dan bereid slechts één van hen vry te laten en onder myn hoede te laten?” Inspecteur Berry begreep. Hy deed de toe zegging. Donna Maria stelde hem een dossier ter hand, waarin de meest volledige inlich tingen stonden. De geheime dienst nam uitgebreide maat regelen. meer dan twintig detectives en ruim tweehonderd agenten werden gerequireerd voor een overval. In een der voornaamste hotels werden zeven bendeleden volkomen verrast. Slechts één van hen ontbrak op het appèl. De politie was juist nog op tyd geweest; de bende stond op het punt voorlooplg uit elkaar te gaan, zy hadden Inlichtingen gekregen over de komst van Donna Maria en zy vreesden moeliykheden. Na een uitgebreid verhoor werd de verbiyf- plaats van het laatste bendelid bekend gegeven. Inspecteur Berry begaf zich onmlddeliyk daar heen. Toen hy de slaapkamer van Gulseppe Peru gia dl Veroli binnentrad, vond hy dezen ver moord op den grond liggen. De wraak der ben de had hem getroffen vóór de politie had kun nen ingrijpen. Donna Maria Perugia dl Veroli was ontroost baar. Haar zoon had ze opgeëlscht voor zich, in ruil voor de aanhouding der geheele bende. Het plan van een moeder, haar kind te redden uit de handen der misdaad, had niet mogen slagen. Inspecteur Berry, die haar de mededeeimg bracht, vernam thans al dit moederleed. Gui- seppe was ondoordacht tusschen deze gevaar lijke vrienden gekomen, steeds meer was de strik om hem toegehaald. In Guiseppe bezaten zy iemand van naam en invloed, een Perugia di Veroli stand buiten eika vqrdankli Maria alle moeite deed haar kind iq nen en toen, onder haar invloed. Gulseppe elnde- ,Maar dan moet Rudolf Hallstein toch heel wat afgeschreven hebben! En waar is dat alle maal gebleven? De inkt was totaal opgedroogdI" ,HU zal *t verzonden hebben." meende Wemer. .Dat zou mogelyk kunnen zyn. Maar als hy zich weer Uqt zien, werd er nimmer iets per post verzonden, maar wel tegen den tyd, dat hy weer verdween. Brieven met steeds 'n ander adres en altyd poste restante." .Denk je. dat Rudolf Hallstein van tyd tot tijd z'n huis verliet?” .Ja." .Maar vermoedens alleen zyn niet voldoende." ,Jk vond in z'n bureau Franach en Engelsch geld.” .Dat zegt nog niets.” De laatste maal dat hy zich weer onzicht baar maakte was einde Mei of begin Juni." „Goed, maar .Maar ik heb ook dit gevonden, *n klein papiertje, achteloos weggesmeten." Robbl gaf den commissaris het groene pa piertje Deze las het met groote, vertmasde oogen.” ,Xag dat in zyn bureau?" bet woonhuis, bewoond door bet gezin van den heer J. A. Stevens, wethouder van Vlerttngz- beek en eigendom van mej. Verbeeteqr In het huls werden een café en een slagerij Jtójeven De brand nam direct een zoo grooten dmvang aan, dat de bewoners nauweiyks tyd hadden rich tn nachtgewaad in veiligheid te stellen. Er kon niets behouden worden. Het pand brandde tot den grond toe af. Ook een stalling en de schuur vielen het vuur ten prooi. Alles was verzekerd. De heer Ten Hout verloor geen zyn tegenwoordigheid van geest. Ondanks het feit dat de portieren gesloten waren, slaagde hy er in z'n dochter, die naast hem zat, door het openstaande raampje naar buiten te duwen. Deze redde zich verder zwemmend naar den kant. Vervolgens wist hy op dezelfde wyze uit den auto te komen, waarna hy, op de tree plank staande, zyn vrouw, die achter in den wa gen zat, kon redden. De auto was vry wel geheel onder water verdwenen. Inmiddels was daar de noodlge hulp komen opdagen. De brugwachter, zoomede eenige fiet sers, die juist voorby kwamen, verleenden krachtdadige assistentie by het redden der dren kelingen. Het bleek dat mevrouw Ten Hout reeds bewus teloos was, doch kunstmatige ademhaling en een zuurstof-apparaat dat yUngs van de gasfabriek werd gehaald brachten haar spoedig by. Ook dr. De Morrée verleende geneeskundige hulp, waarna de familie Ten Hout naar huls kon Landbouw-Crlsis-Organisatie in hun provincie worden vervoerd. In den nacht van 25 -op 26 Juni van het vo rige jaar heeft de 29-jarige koopman D. B. een feestavond van een voetbalvereenlging te Den Haag bezocht en het naar huls gaan, waarby hy vergezeld was van een vriend, was op luid ruchtige wyze geschied. Een surveilleerende agent maande het twee tal tot stilte, doch dit was den mannen niet naar den zin en zy geraakten handgemeen met den politieman. De agent ging daarop assisten tie halen, waarby hem een bierflesch werd ach terna geworpen. Korten tyd later verscheen de politie voor de woning van B.’s moeder in een hofje aan de Hemsterhulsstraat. waar zij zich toegang verschafte tot de huiskamer. De deur werd Ingetrapt en drie agenten dron gen de huiskamer binnen. Een van hen loste een schot, dat B. in den bulk trof, waardoor deze zoodanig werd gewond, dat hy eenige maanden in het ziekenhuis moest doorbrengen. Wegens poging tot zware mishandeling het nawerpen van de bierflesch heeft hy voor de rechtbank terecht gestaan, doch was vrijge sproken. De Officier was van dit vonnis in hooger be roep gekomen en deze zaak is thans voor het Haagsch gerechtshof behandeld Verdachte ver klaarde, evenals voor de rechtbank, dat hy zich niet kon herinneren, dat hy met een bierflesch gegooid had, maar dat best mogelyk is geweest, want hij had er een in zyn jaszak. Maar ik wilde dén agent niet mishandelen, wapt 'als ik dit gowilrf nad. iou fit Hét wgj an ders hebben gedaan." De verdachte deelde nog mede, dat hfj van het schot in zyn buik nog niet geheel genezen De procureur-generaal. mr. L. B. J. Vermeu len, elschte een gevangenisstraf van drie maan den (indertyd had de Officier van Justitie een jaar geèlscht). De verdediger, mr. Mobach, drong op vrij spraak aan. Arrest 7 Juli. In den nacht van 4 op 5 April is op het nieuwe gedeelte van den rijksweg Den Haag —Gouda, onder de gemeente Zoetermeer, een auto, bestuurd door den I8-jarigen B.B. tegen een midden op den weg staande hijschkraan gereden, met het gevolg, dat het voertuig geheel in elkaar werd gedrukt en de beide Inzittenden zoodanig werden gewond, dat de medepassagier, een oom van B„ ter plaatse nog overleden is. B. zelf kreeg kwetsuren aan ledematen en hoofd, doch deze bleken niet van emstigen aard te zyn. Wegens het veroorzaken van dood door schuld moest de jeugdige automobilist zich voor de Haagsche rechtbank verantwoorden. De officier van justitie requlreerde subsidiair 100 dagen hechtenis. De verdediger, mr. Nord Thomson, drong met klem op vrijspraak aan. Uitspraak 29 Juni.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 13