1 en Biscaye en Guipuzcoa worden voorrechten ontnomen ONS BLAD I I f t Het heden Londen bestudeert den toestand Degrelle lijdt een nieuw verlies IM i nieuws van DE BAROMETER De stakingen in de Ver. Staten Spoorwegramp bij Rio de Janeiro Pauselijk verzoek aan Franco Protest van Kard. Schulte JOH. LAUWERS MTGLOr J ALKMAAR ENKELSTUKKEN VRIJDAG 26 JUNI 1937 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS No. De strijd tegen de Kerk De rechtschen bezetten de kuststreek DIT N De Duitsche vloot stoomt Oostwaarts Wat zy misdaan hebben 124-jarige overleden DR. EC KEN ER KRIJGT HELIUM NAZI’S GEARRESTEERD De Osservatore Romano uit zijn bezorgdheid Ministerbijeenkomst te Parijs Duitsche priesters voor de rechtbank Duitsche priester ver oordeeld Twee forensentreinen op elkander ingeloopen Madrid meldt hevige rechtache aanvallen in de provincie Avila Russisch achip met krijgs tuig buitgemaakt Gesneuvelde Italianen geëerd De strenge censuur in Duitschland HM ER BESTAAT UIT 10 BLADZIJDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER De „Duitsche volkskerk** al weer verboden Chautempa brengt nogmaals hulde aan Blum en Daladier ADVERTENTIEPRIJZEN! Por lossen regel 20 c, ingez. mod. 40 c p. regel; idem op peg. één 55c. p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Z. Eminentie eischt teruggave van door de Gestapo in beslag genomen documenten Een échec voor den minister van binnenlandsche zaken? Hoe moet de bres in de contróle aan de Spaansche Oostkust worden opgevuld? De ontschepingen van Italianen te Malaga Aangedrongen op matiging van den atryd in Biscaye Het politiek verbond van Rex met het Vlaamsch Nationaal Ver bond uiteengevallen S L Bü de demonstratie van oud-strijders tegen de Amnestie-wet kwam het te Bnusd tot,botsingen met de politie 22’ JAARGANG DERTIGSTE i 1 8 penatemmen «ver het niewwe KaM- O o Q den onder In de provincie Atü* zün de treepen na werden in hechtenis genomen. De ZuM-. een kort Belgische hoofdstad, die zooveel beroering heeft gebracht, heeft nog een sensationeel politiek slot gekregen. De „Osservatore Romano" wijst op het gevaar van het terugtrekken uit de con trole door Duitschland en Italië. Uit Santander wordt gemeld, legercorpsen in het Noordelijke Mussolini heeft de groote tentoonstelling van de Fascistische party geopend. De Duce bij de kinder af deeling. WARREN. M Juni (Havas) Het is niet t°t een algemeene staking gekotnen. door dat slechts In twee fabrieken de arbeiders het werk hebben neergelegd. Economische voorrechten van Biscaye en Gol- poscoa opgeheven: de rechtschen beseften stel lingen aan de seckust; Madrid meldt reehtache aanvallen In Avila. Nog net. In een schrlftelljk antwoord heeft Eden het Lagerhuis de verzekering gegeven, dat de Brit se!» regeering geen overeenkomst met Duitsch land zal sluiten, die onvereenlgbaar zou zijn met de Volkenbondsverplichtingen, het Pact van Parijs of de verplichtingen jegens de Fran- ache regeering. Reuter verneemt, dat de Britsche ambassa deur te Berlijn, vóór hij zich naar het minis terie van Buitenlandse!» Zaken begaf, de op dracht had gekregen er op te wijzen, dat iedere daad van geweld van Duitsche zijde een ern stige situatie zou doen ontstaan, maar bijna bü het begin van het onderhoud zeide Von Neurath, dat Duitschland zich zou bepalen tot een zich terugtrekken uit de contróle. De regeeringen van Frankrijk en Engeland zullen thans bestudeeren, hoe de bres in het toezicht aan de Spaansche Oostkust moet wor den opgevuld: er zal echter geen besluit worden genomen zonder de goedkeuring van de com missie voor de niet-inmenging. Het orgaan van het Vatleaan acht den toe stand nog gevaarljjker dan na de kwestie van de „Deutschland” toen Duitschland en Italië zich tentgtrokken uit de commissie te Londen Toen was deze maatregel slechte voorloopig, terwijl nu het terugtrekken definitief Is. In antwoord op een vraag van AUlee, heeft minister Eden in het Lagerhuis den raad gegeven, de geruchten omtrent de ver plaatsing van de Duitsche Middellandse!» Zeevloot In Oostelijke richting met da groot ste reserve te aanvaarden. De officieels be richten, welke de admiraliteit ontvangen heeft, bevestigen desa geruchten namelijk niet. Franco tot een hevigen aanval overgegaan in de omgeving van San Bartolomé de Fina- res, drie kilometer ten Zuidwesten van Ea- corial. Donderdagavond werd te Brussel bekend, dat de leider van het Vlaamsch Nationaal Verbond. Staf de Clerk, Ingevolge de houding van Rex inzake de amnestie en de deelneming van Rex aan de betooging van de Croix de Feu. telegra fisch aan Degrelle heeft meegedeeld, dat hjj 1 accoord met Rex schorst tot nadere opheldering is verkregen. Degrelle heeft de schorsing van het accoord aanvaard. WU meenen te mogen aannemen, dat deze schorsing protocolair het einde van dit ophef makend accoord zal inluiden. interne wijdden Eenlge dagen geleden hebben wij gemeld, dat de Duitsche geheime staatspolitie in het vica- rlaat-generaal van den Aartsbisschop van Keu len Z. Em. Kardinaal Schulte een huiszoeking heeft verricht. Men wist echter niet of de Ges tapo documenten in beslag had genomen. naehe minister Havenga veer in Den Haag Ie 7 10 9 17 9 8 r. o c Een der b(j het autebua-ongetak te Beekbergen gewonden is overleden. re 'ij TWee forensentreinen bij Blo de Janeiro e* elkander geloopen: vier dooden ea zeventig ge wonden. RIO DE JANEIRO. 24 Juni (D.N.B.) Bjj een botsing tusschen twee forensentreinen, waar van de een door een stopsein was gereder., werden vier passagiers op slag gedood. Twintig zwaar-gewonden en ongeveer vijftig licht ge wonden zijn naar de nabijgelegen ziekenhulsen vervoerd. Militairen hebben hulp moeten ver- leenen bij het bergen der verongelukten en het vrijmaken van de spoorlijn. 8ALAMANCA, 24 Juni (Havas). Gene raal Franco heeft een decreet uitgevaar digd, waarbij de economische overeenkomst van de regeering met Biscaye en Guipuzcoa wordt opgeheven. In rechtache kringen verklaart men te dien aansien, dat hiermede op de eerste plaats beide provincies worden gestraft en op de tweede plaats een daad van rechtvaar digheid wordt verricht. PARIJS, 24 Juni. (Havas) De ministers en de onderstaatssecretarissen zijn vanmor gen in kabinetsraad bijeengekomen voorzitterschap van Chautempa. Het bericht, als zouden deze week Ita- liaansche afdeelingen te Malaga aan wal rijn gebracht, wordt thans ook gegeven door den correspondent van de Times te Gibral tar, die verklaart zijn Inlichting uit „ge loofwaardige' bron te hebben. De correspondent van de Dally Herald te Gi braltar meldt eveneens uit goede bron vernomen te hebben, dat de Italiaanse!» afdeelingen 15.000 man sterk zijn. In antwoord op een vraag in het Lager huis heeft minister Eden verklaard, dat de niet-inmengings-commlssie niets had ver nomen omtrent de landing van Italiaanse!» troepen te Malaga en ook de Britsche oor logsschepen, welke hier patrouilleeren, heb ben hiervan niets gemeld. dat alle Basken land, Santander en Asturië zjjn samenge voegd tot één leger onder bevel van gene raal Gamlz UribariL Er hebben zich eenlge onbeteekenende inci denten voorgedaan: drie stakers, die aan het hoofd van een duizendtal kameraden de werk willigen tot staking trachtten over te halen. De aanvallende Infanterie werd voorafgegaan door tanks. De regeeringstroepen boden even wel hardnekklgen tegenstand. Het blad betreurt dit initiatief, zonder te spreken over de verantwoordelijkheid, aan gezien alleen de gemeenschappelijke cot>- tróle de niet-inmenging kon garandeeren. Het blad wijst verder op het redelijke stand punt van de Britsche regeering. Tenslotte wordt opgemerkt, dat bü dè be staande spanning een incident ernstige gevol gen kan hebben en vooral na het mislukken van de contröle, het evenwicht in Europa kan worden verstoord en daarom doet de „Osser vatore’’ nogmaals een beroep op het. geweten van Europa. NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Londen zoekt een oplossing om de bres in de controle aan de Spaansche Oostkust op to vullen. In verband met een mededeeling van de Croix de Feu aan den Konlng, dat zij nog in grooter getal zullen terugkeeren voor een nieuwen opmarsch naar Brussel hebben Donderdag de socialistische arbeidersorga nisaties de bedreiging laten hooren, dat zü met een groote macht op straat zullen ko men en desnoods met geweld een nieuwe betooging van de Croix de Feu zullen ver hinderen. Het gevolg hiervan is nu, dat het politiek verbond van Rex met het Vlaamsch Natio naal Verbond, hetwelk hier zooveel stof heeft doen opwaaien en dat men een tjjd lang heeft kunnen beschouwen als de mo- gelljke voorbode van een drie-part<jen-al- llantir, n.l. de Katholieke partij. Rex en het Vlaamsch Nationaal Verbond voor de vor ming van een rechtache meerderheid in Bel gië, thans uiteenvalt. Gistermiddag hebben verscheidene hon derden arbeiders in de fabriek der Republic Steel het werk hervat onder politiebe scherming. VATICAANSTAD, 24 Juni. Kardinaal Pacelli heeft, naar Havas bericht, uit naam van Z. H. den Paus telegrafisch aan den Kardinaal-Aartsblsschop van Toledo ver zocht, er bü Franco op aan te dringen, dat hü de grootst mogelüke matiging betracht bü de militaire operaties in Biscaye. haven Kiel. Duitsche en Amerikaansche Jantjes zijn in genoeglijk gesprek aan boord van het vlaggeschip, de „New York”; op den achtergrond de „Wyoming” en de „Arkansas” De Duce heeft beslist, dat de namen van de zwarthemden, die in Spanje zün gevallen, ge schreven zullen worden naast de namen van hen, die gevallen zün in de fascistische revo lutie en bü de verovering van het imperium. De „Popolo dTtalla’’ schrijft, dat de beslissing van den Duce de grootste erkentelükheid be- wüst. De zwarthemden vielen voor een heilige zaak. Hun namen, ingeschreven in de „Sacraria" naast de namen van hen, die vielen in de revolutie en den strüd om het Imperium, zullen in de toekomst bewüzen, dat de jonge lieden voor de overwinning van de fascistische idee geen hindernissen en geen grenzen kenden. De Madrlleensche politie heeft bü een huis zoeking in een particuliere woning een mi trailleur met twee reserveloopen, acht kisten munitie, 35 geweren, zes buksen, 286 dubbel loopgeweren, 315 karabünen, vier kisten dyna miet en twee pakken lichtpatronen ontdekt. Eden heeft vanochtend den ambassadeur van Frankrük, Corbin, ontvangen. Men is van mee- ning, dat de bespreking in nauw verband staat met den algemeenen toestand, welke Is ont staan als gevolg van de gisteren door Duitsch land en Italië genomen beslissing zich terug te trekken uit de nlet-inmengingscontröle. De ambassade der Vereenlgde Staten te Ber- hjn heeft formeel ontkend, dat de ambassadeur stappen heeft gedaan bü minister Von Neu- tath inzake de Spaansche kwestie. Uit Gregenz wordt gemeld, dat dertig natlo- naal-aoclallsten zün gearresteerd wegens «rich ting van een Hitler-jeugdgroep GIBRALTAR, 24 Juni (Reuter). Vanavond zün de beide Duitsche kruisers, vergezeld van vüf torpedojagers, Gibraltar in Oostelüke rich ting gepasseerd. BERLIJN. 24 Jun! (D.NB) De chef der Duitsche politie, Himmler, heeft op grond van de verordening tot bescherming van volk en staat de „Duitsche Volkskerk' (beweging var. Dtnter) voor geheel Duitschland ontbonden en verboden. Dit besluit is onmlddellük van kracht geworden. Arthur Dtnter. de leider der ontbonden be weging. heeft «-durende de laatste jaren -- tracht een religieuze beweging op te bouwen waarbij gestreefd werd naar een van Jood.' bestanddeel™ ontdaan christendom op den grondslag der rassenleer. Intusschen was pas acht dagen geleden de „Duitsche Volkskerk’* als godsdienstige bewe ging door den rüksminlster van binnenland se!» zaken erkend. LONDEN, 24 Juni (Reuter). De toestand, ontstaan door de besluiten der Duitsche en Itoliaansche regeeringen. wordt thana to Londen nauwkeurig bestudeerd. KEULEN, 23 Juni. Met het oog op de strenge contróle door censors in Duitschland uitge- oefend, hebben hoteliers aan den voet van hun hotelpapier de woorden laten drukken: Af zender is niet het hotel”. Op deze wüze hopen zü de verantwoordelük- heid te ontloopen voor den eventueelen tnhoud van op hotelpapier geschreven brieven. FRIEDRICHSHAFEN, 23 Juni Dr. Hugo Eckener heeft, naar United Press aan haar bladen seint, verklaard, dat al. de onderbande-, lingen tusschen de Duitsche Zeppelinmaat- achappü en de regeering van de V. S. over de levering van helium nog In deze week op suc- eesvolle wüze beëindigd zullen worden. Donderdag 10 Juni JJ. werd het vlcarlaat- generaal van den Aartsbisschop op bevel van de polltle-autoritelten te Berlün door ongeveer 40 beamten onder leiding van den commissaris Bchule bezet. Ondanks alle protesten werden alle vertrekken doorzocht en talrijke documen ten IR beslag genomen, ook zulke die ui UI ui tend betrekking op de zielzorg hadden. Onder deae documenten bevinden zich ver scheidene brieven van den H. Stoel aan Kardinaal-Aartsblsschop. Daar deze inbeslagname een schending be- teekent van de artikelen 4 en 9 van het con cordaat met het Rük. heeft Kardinaal Schulte tegen het optreden der Gestapo geprotesteerd en de onmlddellüke teruggave geëischt van de In beslag genomen documenten. Volgens Inlichtingen van het persbureau vap de Basklsche regeering hebben de rechtache autoriteiten In Guipuzcoa den raadsheer voor openbare gezondheid der Basklsche regeering, dr. Vespinosa, diens secretaris, den kapitein der Bas klsche artillerie, Aguirre, en een raadsheer van de Basklsche legatie te Parüs, Urgoiti, ter dood veroordeeld. Zooals men zich zal herinneren, bevonden zü zich In een vliegtuig, dat, op weg naar Santander, in het door de rechtschen be zette gebied een noodlanding moest maken. Het lot van den piloot, den mecanicien en den Franschen reserve-officier, die eveneens in het toestel zat, is nog niet bekend. Alleen weet men, dat zü niet ter dood werden veroordeeld. Thans deelt de Osa. Rom. mede, dat de Aarts bisschop bü den Rüksminlster van Binnen landse!» Zaken, Frick, geprotesteerd heeft tegen de huiszoeking en de Inbeslagname van documenten. Rexlstische parlementsleden en een aantal rexlstlsche voormannen hadden zich bü deze demonstratie aangesloten. Ook het Fransch- tailg rexistisch orgaan Le Pays Réel toonde zich zeer sympathiek. De pastoor van de parochie Mantel In de Beierse!» Oostmark. Georg Schachtel. is door de nat.-soc. volksrechtbank te Neurenberg tot een jaar gevangeniMtraf veroordeeld wegens overtreding van de kanselparagraaf. De rechtbank in Quedlinburg veroordeelde den katholieken pastoor Friedrich Schnleder uit Thale aan de Hars wegens beleedlging van een nat.-soc. hoofdredacteur tot 100 mark boete, subsidiair 10 dagen gevangenisstraf. De misdaad van den priester bestond hierin, dat hü aan de uitgevers van een nat.-soc. blad In Thale een briefkaart geschreven had om zün abonnement op te zeggen wegens de zeer tendentieuze, erger niswekkende berichtgeving in bedoeld blad. Voor de volksrechtbank in Neisse In Silezlë werd de 51-jarige katholieke pastoor Julius Wessely uit Rlemertsheide District Neisse) ver oordeeld tot <*n gevangenisstraf van 4 maanden wegens overtreding van de kanselparagraaf. Pas toor Wessely had zeer terecht gewezen op de tendentieuze berichtgeving In de nat.-soc. pers, terwül hü de onpartüdlgheld der Duitsche recht banken In twüfel had getrokken. In twee gevallen moest vrijspraak volgen, daar de getuigenverklaringen absoluut onvol- tjpende waren. FRANKENTHAL, 24 Juni (Havas). De Duitsche priester Alfons Mauthe is tot vüf maanden gevangenisstraf veroordeeld, om dat hü in een preek gezegd heeft: „In Spanje en In Rusland vernielt men de kerken, doch die kunnen gemakkelük weer opgebouwd warden. Maar als mea de stel der Duitsche jeugd vergiftigt, is dat kwaad nauwelüks te herstellen.” Het politiek verbond luaachen Rex en bet Vlaamsch Nationaal Verbond uiteengevallen. Na een gedachtenwisseling over de organisatie van den regeeringsarbeld de heeren zich aan het beschouwen van den politleken toestand en de voorbereiding van de regeeringsverklaring. De minister-president zet te de groote lünen daarvan uiteen: de redactie zal defintief worden vastgesteld in de kablneta- zltting van Maandagmorgen as., die door Georges Bonnet zal worden bügewoond. Nader wordt gemeld, dat Chautempa bü den aanvang der zitting in bewogen woorden dank bracht aan Blum en Delïdler voor den steun, dien zü hem geboden hebben bü de oplossing van de regeeringscrisis. Eén der belangwekkend ste gedeelten van de regeeringsverklaring heeft betrekking op de oplossing van het financieels vraagstuk en kan pas geredigeerd worden na aankomst van Bonnet. In den ministerraad van Dinsdag zal de laatste hand aan de verklaring gelegd worden. Delbos heeft zijn collega's een korte uiteen zetting van den Internationalen toestand ge geven. Naar van rechtse!» Spaansche züde ver luidt, heeft de tot Franco’s strüdmacht be boerende kruiser Almlrante Cervera aan de Middellandse!» Zeekust het Bovjet-Russlsche koopvaardüschlp Kuban gepraaid en naar Malaga opgebracht. De voor de regeering te Valencia bestemde lading zou uit 20 vliegtuigen, 44 tanks, 9.000 geweren, 1.100 machinegeweren, 2 mlllloen pa tronen en 4.500 ton ander oorlogsmateriaal hebben bestaan. BUENOS AIRES, 24 Juni (Havas). De bladen maken melding van het overlijden te Mendona van den 124-jarigen Teofllo Videla. Deze man had meer dan honderd kleinkinderen en In September van het vorige jaar reed hü nog paard. Hü leefde, aldus de bladen, alleen van maté en wün. Dit initiatief is genomen op aandringen van een aantal Franse!» Katholieke persoonlijk heden. Het bestaan van twee soorten Spanjaarden wordt hiermede beëindigd. Men wüst er op, dat juist de bewoners van die gebieden, welke het meest door de natuur en hun aardrijkskun dige ligging waren gezegend,, een bevoorrechte positie innamen door een groote verlaging van zekere belastingen, zoodat zich In dit gebied In- dustrieele maatschappijen wisten te ontwikke len, welke met succes een oneerlüke concur rentie konden voeren tegen de Industrieën in het overige deel van Spanje. Bü het uitgeven var leenlngen werden deze voor een groot deel in dege gebieden geplaatst. De economische voorrechten van Navarra en Alava zullen worden gehandhaafd als belooning voor hun trouw aan de zaak van Franco. De weg langs den linkeroever van de Nervlon, welke door de terugtrekkende regeeringstroepen was vernield, is door de manschappen van Franco hersteld. Het gebied van Portugalete. dat snel werd Ingenomen, heeft weinig geleden, de Basken hebben hier geringen tegenstand geboden. De rechtache troepen hebben thans stellingen betrokken aan de zeekust. Het persbureau der Basklsche regeering deelt mede, dat de regeeringstroepen in het mün- gebied van Biscaye, waar de rijand. gebruik makende van vele bombardementsvliegtuigen, zworen druk uitoefent, krachtlgen tegenstand bieden. De dag was niet gunstig voor de lucht macht van Franco. De regeeringstroepen ver overden een belangrijke stelling te Idubeltza bü den weg van Arclnlaga naar Gordejuela. Bij deze krijgsverrichtingen, aldus het persbureau, heeft de vüandelüke luchtmacht opnieuw een bewijs van barbarisme gegeven door machlne- geweervuur te openen op de wegen, waarlangs de burgerbevolking vluchtte. Te Barracaldo en Portugalete werd geweervuur gewisseld. Men heeft de aanwezigheid van Duitsche en Itali aanse!» soldaten waargenomen. Het Noorde- lüke leger wordt thans volkomen gereorgani seerd. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal voor Alkmaar 4 f 2. Voor buiten Alkmaar s f 5Q Dagblad uitgegeven door de N V. Drukkerij De Speamested - Haarlem Mot geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 booger Onze correspondent te Brussel seint ons: De revolutlonnalre betooging van de Waal se!» Croix de Feu tegen de amnestie In de

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1