H Capucijner-orde viert feest I II Nieuwe ministers beëedigd St. Jansprocessie te Laren ill Sll Hl pr HET VIZIER WEER OPEN? I SERAFIJNSCH COLLEGE HET VOORZITTERSCHAP VAN DEN RADIORAAD ST. JANSKERK TE LAREN BASILIEK VRIJDAG 25 JUNI 1937 Landbouwordeningswet r ga Het pakje met den Piloot i; *4 4 Si Ken détail uit de plechtige St. Jansprocetsie, die gisteren te Laren werd gehouden OUD-MINISTER GEL1SSEN Overdracht' der portefeuilles het Koninklijk besluit verschenen Heden eerste ministerraad Liberale persstemmen De Orde in Nederland Meenin g van het „Vaderland' DE M A ASW AT ER-KWESTIE I Clearingkoersen Ir De plechtigheid ten paleize Huis ten Bosch vorderde slechts korten tyd Buitengewoon groote belangstel ling voor deze plechtigheid eenig boven den Moerdijk Vijftig jaar geleden werden in het klooster te Slikgat de eerste twee studenten opgenomen De StandaardOvereenkom stig de verwachting HET AFTREDEN VAN MINISTER OUD qii lit TABAK De loonen in de textiel-industrie De vicaris-generaal van den Aarts bisschop heeft heden de mede- deeling van het besluit van Z. H. den Paus gedaan Het Gooische dorp in feestgewaad Kamers van Koophandel in het Zuiden wachten af De Volkskrant: Geen onver deelde voldoening BI De Nederlander: Een gezond parlementair kabinet f rf samenstelling 1' «i I hoek”. van van mr. T. VERSCHUUR i" i k Verschenen is het koninklijk besluit In zake de kabinetsformatie. Het heeft Hare Majesteit de Koningin be haagd bij besluit van 24 Juni 1937 het aange boden ontslag van den heer Dr. J. R Slotenma ker de Bruine, minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, niet aan te nemen; met ingang van 24 Juni 1937 op de meest eervolle wijze ontslag te verleenen aan den minister van Staat, Dr. H. Colyn. als minister van Koloniën en hem te ontheffen van het beheer ad interim van het departement van Defensie. Voorts is den heengaanden ministers eervol ontslag ver leend met dankbetuiging voor de vele en ge wichtige diensten, door hen aan Hare Majesteit en aan den lande bewezen. Verder zijn met in gang van 24 Juni de nieuwe ministers benoemd. Afgevaardigden van de Kamers van Koophan del en Fabrieken in Noord-Brabant en Limburg de zich als auto weer voor en De Fransche omwenteling, die van godsdienst niet wilde hooren en van menscheljjke zelfver loochening nog minder, brak de moeizaam op gebouwde Capucüner-provlncle geheel in stuk- Bjj den aanvang der vergadering werd besloten een telegram van gelukwensch te zenden aan mr. M. Steenberghe in verband met zijn wederoptreden als minister van Economische Zaken, in wiens toekomstig be leid de vergadering haar vertrouwen uit sprak. Het Permanente Hot van Internationale Jus titie zal Maandag 2» Juni ia des namiddags half vijf een zitting houden, waarin uitspraak aal worden gedaan in de kwestie der prises d’eau van de Maas, tusschen Nederland en België. Met de regeering kwamen er toen nog moei lijkheden. Het was den Paters onbekend, dat *y de oprichting van hun school moesten aange ven bjj de Inspectie. Zij verzuimden dit en er PH 70. 72. 75 ct p. p-t/e OLDENKOTT eeren en de plechtige procea- Na afloop der 8t. Jansprocessie te Laren gistermiddag heeft de vicaris-generaal van het Aartsbisdom. Mgr. D. Huurdeman. vanaf de loggia der kerk mededeeling gedaan aan de verzamelde geloovlgen, dat zoo juist een tele gram was binnengekomen van Z. H. den Paus waardoor hij de heuglijke tijding kon brengen, dat Z. H. op bijzondere wijze de processie mei bet H Sacrament van Laren, die sinds jaren geschiedt, heeft willen eeren Donderdagmorgen te 10 uur zijn de nleawe ministers in het Woensdag door dr. H. Co lijn gevormde kabinet ten paleize -Jlsta ten Bosch** door H. M. de Koningin ontvangen en beëedigd. Dat was in 1874. De Nederlandsche provincie van de Capucijnerorde had toen al een heele geschiedenis achter den rug. Reeds in 1585 had den zich de Paters in de Zuidelijke Nederlan den gevestigd. Twee eeuwen later, in 1750 be zaten zij 62 hulzen met meer dan 700 menschen. Eén van deze huizen, het In 1640 in Velp bij Crave gebouwde klooster, staat thans nog. Toe vallig staat dat In het Noorden, of beter in het gebied der latere Noordelijke Nederlanden. Het meerendeel stond In bet Zuiden, in het latere België. De afgevaardigden der bedoelde Kamers meenden Intusschen vooralsnog te moeten af- zlcn van het zenden van een adres ter zake aan de regeering, aangezien thans een nieuw Ka binet zal optreden en men er de voorkëur aan gaf *t standpunt, door de nieuwe bewindslieden ten aanzien van deze materie in te nemen, af te wachten. De Kamers besloten ook individueel van een actie ten deze af te zien, doch zoo noodig tx.t. gezameniyk hare zienswijze te formuleeren. Het was spr. een groote vreugde dit te kun nen mededeelen. Aan u allen, die uit katholiek Nederland zijn samengestroomd, mijn hartelij ke gelukwenschen. Wij allen verheugen ons met dat groote voorrecht en Ik hoop dat dit een spoorslag zal zijn om met onwankelbare trouw vast te houden aan den stedehouder van Christus op aarde wy verklaren ons eenpa rig bereid trouw te zweren aan Jezus Christus in Zyn H. Sacrament, trouw ook aan den H Vader, besloot spr. Dit heuglijke nieuws verwekte groote ont roering en vreugde onder de groote schare en wel in het bijzonder bij de parochianen van Laren, wat tot uiting kwam in een gezamen lijk gezongen Te Deum. namen. T» vijf minuten voor half elf reed de met den koninklijken standaard v™. keerde de Koningin terug naar ,JJe Rutgen- Koersen voor stortingen op 25 Juni 1937 tegen verplichtingen luidende m: Reichsmarken ƒ7232, lires 9.61. peseta’s ƒ9.10. Het Handelsblad weet te melden, dat prof. mr. P. 8 Gerbrandy te Am sterdam wordt ge noemd als opvolger van den heer van Boeijen (die minis ter van Binnen landsche Zaken is geworden) als voor zitter van den Ra- dioraad. Intusschen verne men wij, dat voor deze functie ook ernstig in aanmerking komt mr. T. Verschuur, oud-minlster en oud-lld van den Radioraad Geconstateerd werd, dat In dit vooront werp aan de landbouwcrisismaatregelen een permanent karakter dreigt te worden ge geven. waartegen by de vergadering over wegend bezwaar bestond,. Evenzoo kwam de vergadering er tegen op, dat de voorgestelde regeling in verband wordt gebracht met een voor andere doel einden verdedigde ordening.sgodai hte De plechtige Hoogmis werd opgedragen door den Hoogeerw. Heer H. F. Frank, Deken en Pastoor van de St. Vitusparochle te Hilversum. Hij werd hierbij geassisteerd door de weleerw. heeren kapelaans N. W. van Oestrum van de Clemensparochie te Hilversum als diaken en M. H Weller van de H. Hartparochie te Hil versum als subdiaken. Als cantoree fungeerden de weleerw. hëeren kapelaans Ch. L. ten Velt huis van de St. Josephsparochle en G. H. Rolff van de H. Hartparochie, belden te Hilversum. Kapelaan H. B. M. Helnink van de 8t. Jans pa r och le te Laren fungeerde als ceremonla- rlus In het prachtig versierde priesterkoor hadden een 45-tal geestelijken uit alle deelen des lands plaats genomen. Door het zangkoor werd op fraaie wijze ds vierstemmige mis In g dur a cappella voor man nen- en jongenskoor van H. Casall, onder lei ding van den heer C. Peters, ten gehoore ge bracht. Om half elf zonden de klokken hun metalen klanken de lucht In. waarna de talrijke bezoe kers zich In drie dubbele rijen langs de wegen schaarden, om de processie langs te zien trek ken. Om elf uur, toen de klokken ten tweeden male begonnen te lulden, zette de stoet, die zich Intusschen op het kerkplein had opge steld. zich in beweging. Inmiddels kwam de zon door het zware wol- k Wat hier In dit jublleerende college van Lan- de naam Slikgat verdween in 1910 definitief opvalt, wanneer men door de gan gen en lokalen loopt, vergezeld van soo’n vrien- deljjken pater met een baard ze hebben al lemaal een baard tot de broeders In de keuken toe, een emstigen baard of een patriarchaten baard, of een apostelbaard, zelfs schalkse he baarden loopen erbij en nuttige baarden, waar je de schotels mee zoudt kunnen afdrogen wat hier opvalt is de harmonische vereenlging van de elschen van den Franciscaanschen een voud met die van nuttigheid en hygiëne. Niets Is overdadig, geen raam is te groot, geen muur te bont geschilderd, geen gang te weldsch, geen trap te majestatlsch. Alles ademt eenvoud en het Is toch keurig en kraakhelder. Ook zon der verfijnde civilisatie wordt hier cultuur ge bouwd. Prof. dr. Ir. H. Gellssen zal Maandagmiddag 28 Juni ia zijn werkzaamheden als directeur der NV. Provinciale Limburgsche Electricl- telts-Maatschappij Stroom verkoop Maatschafi- Pij) hervatten. Om 230 uur zal hij in het kan toorgebouw der vennootschap, aan den Pnns Bisschopsslngel te Maastricht, in een vergade ring van commissarissen worden ontvangen, ter wijl hij, onmiddellijk daarna, door het perso neel in de hal van hetzelfde gebouw zal wkwden begroet. Hedenochtend zal de eerste ministerraad, on der voorzitterschap van dr. Colijn, gehouden worden. Dr. Colijn biedt Zaterdagmiddag om een uur aan de hoofdambtenaren van de departementen van Koloniën en Defensie een noenmaal aan. Louter voldoening wekt de van het kabinet niet bij ons op. Hebben wy, wat de „overgenomen” ministers betreft, geen beswaar tegen mr. De Wilde, die een krachtige figuur is. geen onverdeeld genoe gen schenkt de bevestiging van professor Slo- temaker de Bruine. Hy heeft eenmaal zijn werklooze onderwijzers naar Sociale Zaken verwezen, en tegen recht en rede In tracht hij de nieuwe spelling, bij het onderwijs ingeburgerd, weer om hals te brengen. Dat de minister-president aan „Algemeene Zaken” komt ten einde meer tijd te hebben om we hebben het woord reeds eerder gebezigd over zijn collega’s den „bovenmeester" te spelen, lijkt ons geen winst. Achten sommigen net een voordeel dat dr. Coljjn in het buitenland zoo uitstekend aan geschreven ad interim Bultenlandsche Zaken zal waarnemen, we herinneren er aan dat dr. Kuyper niet het sterkst was toen hij, zich met Bultenlandsche Zaken bemoeiend, den titularis Melvll van Lynden tot heengaan noopte. Verder beschouwen weshet als een ernstig te kort dat met den wensch naar een minister van Sociale Zaken dan uit de arbeiderswereld geen rekening is gehouden. Wederom was gisteren het aloude Laren In het Gooi In feesttooi. Huls aan huls wapperde de vaderlandsche driekleur met den pauseiy- ken wimpel, terwijl de traditioneels versierin gen waren aangebracht, waarin vooral de bloemen een belangrijke en overwegende rol speelden. De ééne Hollandsch-Belgische Capucijnen- provincle werd in tweeën verdeeld, nauwkeurig volgens de Rijksgrenzen. Dat bracht echter voor de Noord-Nederlanders eenig Inconvenient mee. Het meerendeel van de kloostergebouwen stond In het Zuiden, in België. En él wat daar aan Noord-Ncderlandsche Paters zat kwam nu naar het eigen vaderland. Er moest dus gebouwd worden. En vooral: er moest een opleiding komen voor de jongens, die In de orde wenschten te worden opgenomen. Tot dat doel bestemde men In 1887 het huls In slikgat Wie mèt ons, schrijft het Alg. Handelsblad. in dezen tijd van voortdurende intematlonaal- polltleke en economische spanningen een regec- ren op breede basis als een landsbelang bij uitnemendheid beschouwt, kan met de samen stelling van dit Kabinet kwalijk tevreden zijn. De eenlge reden om thans, in tegenstelling tot 1933, de breede samenwerking den rug toe te keeren, kan gelegen zijn In het feit, dat men met een meerderheid van 56 zetels in de Ka mer, de macht in handen heeft. Het eenlge, dat men thans kan zeggen, is dit, dat degenen, die zich voor ruime samen werking wilden uitspreken, maar daartoe op de anti-revolutlonnaire lijst hebben gestemd, op pijnlijke wijze op de ondoelmatigheid van hun tactiek opmerkzaam worden gemaakt. In de regeerings-combinatie, welke nu het heft in handen zal nemen, treedt hetRoomsch- KatEolleke element zeer sterk op den voor grond. Bedenkt men. hoe met name In som mige organen der Roomsch-Katholieke pers, voor een rechtsche oplossing der Kablnets-cri- sis Is geijverd, dan blijkt duidelijk, dat de R.K. Staatspartij een bescheiden stembusoverwin ning op wel zeer stevige wijze heeft geconsoll- -»- deern. werd In 1888 proces-verbaal tegen hen opge maakt Het kwam tot een voorwaardelijke ver- oordeellngAls ze het nóg eens zouden doenDit jaar openen de paters hun tweede college in Enschede. Maar ze pasten wel op..,. Maar om in Slikgat te blijven, het ging goed met het Seminarie. In 1890 werd het speciaal als zoodanig gebouwd met vier klassen. Na vier jaren werden de jongens opgenomen In de com muniteit om den dienstplicht, die toen nog voor priesterstudenten gold, te vermijden. Eerst In 1905. na het totstandkomen van de wet Schaep- man. kreeg het college zes klassen. Driemaal werd het sindsdien verbouwd en thans bevat het ruim 160 leerlingen. Veel jongens uit het Zuiden en veel uit agrarisch milieu. Zooals reeds gezegd bouwen de paters thans een nieuw college in Enschede, omdat de orde groeit. Zij telt alles samengenomen bijna zeshonderd men schen in Nederland alleen, waar straks, In Eind hoven, het zeventiende klooster wordt geopend. Bosch verzameld en werden door eenlge politie agenten onder leiding van een Inspecteur op een afstand gehouden. Tegen kwart voor tien arriveerden de nieuwe ministers, die allen gekleed waren In donker jacquet en een hoogen hoed droegen. Het laatst arriveerde de nieuwe minister van Economische Zaken, mr. M. P. L. Steenberghe. die zelf zijn grijzen wagen bestuurde. Inmiddels was de koninklijke standaard het paleis geheschen en eenlge minuten ken. In 1813 kwam er wel weer eenlge opleving, maar heL duurde toch tot 1840 eer de kloos ters van velp en Brugge weer vrijheid -kregen, novicen aan te nemen en weer te herstellen wat afgebroken was. In 1856 kon de Nederland sche provincie weer officieel worden geformeerd. Zij strekte zich uit over Nederland en België tezamen. In die periode kwamen de Paters naar het Slikgat, waar zij ook enkele theologanten hun studies lieten maken. Toen kwam de splitsing. Op den derden Augustus van dit jaar is het dus vijftig jaar geleden, dat twee jongens hier werden aan genomen om te worden opgeleid tot priester. Twee jongens, die nog bjj de menschen in het dorp waren on dergebracht en die het volgend jaar, met nog vijf andere de eerste klas vormden van de opleidingsschool, den grondslag van het Serafijnsch College. Door een commissie uit de Textielarbeidera- organlsaties ,JJe Eendracht „Unltas" en ./Bk. Lambertus" Is een loonregeling voor de textiel arbeiders voor den Gelderschen Achterhoek en Twente ontworpen, welke aan de werkgevers 13 aangeboden. Dit ontwerp bevat om. de volgende arbeidsvoorwaarden: Loonnormen voor manne lijke en vrouwelijke arbeiders; vacantteregeling; arbeidsduur en overwerk; vergoeding voor over werk en Zondagsarbeid; toeslag voor arbeid in ploegen. De eenig wettelijk geoorloofde processie bo ven den Moerdijk, waarin het Allerheiligste medegevoerd mag worden, trekt toch altijd buitengewone belangstelling. Niét alleen uil den omtrek, maar ook uit alle deelen des lands komen dien dag de bedevaartgangers. Reeds In den vroegen morgen voerden tal rijke autobussen en trams drommen van be zoekers aan, zoodat om negen uur, toen de plechtige Hoogmis In de fraai versierde St. Janskerk een aanvang nam, de kerk tot In de uiterste hoeken bezet was, terwijl zich op de versierde wegen, waar de processie langs zou trekken, een duizendkoppige menigte be woog. hebben te Tilburg vergaderd, onder voorzitter schap van den heer Cl. Schellens, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Oostelijk Noord-Brabant te Eindhoven, om van gedachten te wisselen over het voorontwvrp- Landbouwordenlngswet, dat onlangs werd gepu bliceerd. Het vierde Kabinet-Colijn draagt het karak ter van een Christelijk Kabinet. Daartegen zul len de vrijzinnige en soclaal-democratische persorganen, zij het ten deele op uiteenloopende gronden, wel groote bezwaren Inbrengen. Met name zal worden gezegd het Is reeds gedaan dat van Dr. Colijn de vorming van een Kabi net met andere signatuur mocht worden ver wacht. Ten onrechte. Men kon omtrent het streven van Dr. Colijn le dezer zake niet In het onzekere verkeeren. Hij had reeds lang te voren, niet terloops maar opzettelijk, uiteengezet, dat hij eert Kabinet zou wenschen te zien optreden, dat de Christelijke beginselen als grondslag voor zijn beleid aan vaardde, en dat als zijn algemeene taak zag: de handhaving en de versterking van de Chris telijke grondslagen van ons volksleven. Op deze princlpleel-zakelljke oasis wilde hij de breedst mogelijke samenwerking bevorderen. Hij was van meenlng, dat voor die samenwerking In aanmerking kwamen allen, die bereid waren op deze basis hun medewerking te verleenen. Uit wat tot heden Is bekend geworden om trent de Kabinetsformatie, moeten wy afleiden, dat Dr. Colijn, nadat hij de opdracht had ont vangen. overeenkomstig deze zijn overtuiging is te werk gegaan. Dat hij, voor wat de per sonen, den kring van medewerkers, betreft, zijn inzichten niet heeft kunnen verwezenlijken, zou hem eerst euvel mogen worden geduid, nadat was gebleken, dat dit aan hem, en niet aan anderen, moet werden toegeschreven. Wij zjjn, ronduit gesproken, het gevoelen toegedaan, dat, als er van schuld sprake is, anderen hier schuld treft. Geef den paters ongelijk, dat zy het vijftig jarig bestaan van hun Berafijnsch College vie ren met even harmonisch bjj hun soberheid aangepasten luister. Z. Hoogw. Exc. Mgr. Hop mans zal komen en een Pontificale H. MIs op dragen om God te danken voor de vele goede dingen, die Hij door middel van dit college heeft gewrocht. Zoowel voor de provincie der pater* zelf al* voor on* katholiek* volk. Het zal een parlementair Kabinet zijn In den gezonden en klassieken zin van het woord. Dat wil zeggen eenerzijds, dat het niet op wisselende meerderheden, maar op een vaste „working ma jority’’ zal steunen en er geen sprake van zal zijn, dat bepaalde onderdeelen van de Staats- werkzaamheid voor het Kabinet taboe zullen worden verklaard. Maar anderzijds, dat bij zijn totstandkoming de uitwassen, die het begrip „parlementair Kabinet” meermalen vertoond heeft, zijn vermeden. Sommigen meenen, dat de vorming van een parlementair Kabinet de noodzakelijkheid mee brengt, te voren overleg te plegen en overeen stemming te bereiken omtrent een uitgewerkt program met de verschillende fracties, wier medewerking men hoopt te verkrijgen. Dit Is onjuist en in het wezen der zaak zelfs een ontaarding van het parlementaire Kabinet. Al dus doende toch wordt feitelijk reeds over be- belangrijke punten van staatsbeleid beslist, vóórdat het publieke licht er over geschenen heeft en vóórdat het parlementaire debat heeft plaats gevonden. Een gezond parlementair Kabinet treedt op In vertrouwen op de meer derheid waarop het steunt en met wier begin selen het accoord gaat, maar zonder tevoren die meerderheid aan een gedetailleerd program te hebben gebonden. De tnlnlster-president, dr. H. Colijn, heeft Don derdagochtend afscheid genomen van zijn hoofd ambtenaren van het departement van Koloniën. Om 11 uur heeft de heer Colijn de portefeuille van Koloniën overgedragen aan den heer Wel ter. Daama begaf dr. Colijn zich naar het depar tement van Defensie, waar hy om 10 minuten over half twaalf de portefeuille van Defensie aan minister Van Dyk overgaf. Vandaar begaf de minister-president zich naar het departement van Bultenlandsche Za ken, waar hy om half een de portefeuille van Jhr. de Graeff overnam. Minister De Wilde zou Donderdagmiddag om 230 uur afscheid nemen van zyn ambtenaren aan het departement van Binnenlandsche Zaken en vanmiddag om kwart over drie de portefeuille van Financiën overnemen. De portefeuille van Binnenlandsche Zaken zal hy hedenochtend om half tien aan minister Van Boeyen overdragen. De portefeuille-overdracht op Sociale Zaken zou Donderdagmiddag om 2 uur geschieden en die van de departementen van Handel, Nyverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visschery om vier uur. Op het departement van Waterstaat zou de overdracht Donderdagmiddag tusschen 2 en 3 uur plaats hebben. Donderdagmiddag half 3 heeft minister Van Schalk de portefeuille van Justitie overgedra gen aan den nleuwbenoemden minister van Justitie, mr. C. M. J. F. Gosellng. Reeds tegen half tien bleek, dat er ook vnn de *yde van het publiek belangstelling voor deze gebeurtenis bestond, want eenlge honder den wandelaars hadden zich naby net Huis ten Wy zijn allerminst voorstanders van een „partijenkabinet”, doch de door dr. Colyn zelf eenlge weken geleden geformuleerde eisch, dat een redeiyke verwachting moet bestaan voor steun in het Parlement door de personen, die het Kabinet bevat en door het werkprogram, wordt zeker niet verwezenlykt door bekwame, prominente figuren uit een of meer der samen- werkende groepen by voorbaat uit te sluiten. Dit standpunt knaagt aan de breede basis. Een andere dan de thans gevolgde tactiek zou het den roomsch—katholieken uiterst moeiiyk heb ben gemaakt bedoelden eisch (nX dat van de vrijzinnige groepen geen prominente flgvren zitting zouden krygen in het Kabinet) te hand haven. Thans 1* zy mede een van de stootjes 8*worden In de richting, welke de formateur ■elf toch ongaarne moet hebben ingeslagen. op voor tien uur arriveerde per auto van het landhuis „De Rulgenhoek”. waar H M momenteel ver- d* Koningin, die vergezeld was van een Z. H. de Paus wilde de groote mild heid, waarmede de katholieken den bouw van deze kerk tot stand heb ben gebracht, eeren en ook de dui zenden. die van ■ie getuigen zyn. Daarom heeft Z. H. de kerk St. Jan verheven tot den rang basiliek. Dit is de eerste basiliek van aartsbisdom. hofdame. Reeds te kwart over tien verlieten de mi nisters het paleis weer. De minister van Bin nenlandsche Zaken, de heer Van Boeijen, zette zich fti den auto van den minister van Defen sie, den heer Van Dijk, ds heeren Welter en Van Buuren vertrokken eveneens gezameniyk. terwyi de ministers Gosellng en Romme In d-n auto van hun ambtgenoot Steenberghe plaats Z*^| likgat heette het hier vroeger op ^^^dit punt, waar twee bisdommen, K^Xtwee gemeenten en drie parochies aan elkaar grenzen. Een behoorlijk verharde weg lag hier niet *%n de menschen moesten ver door de mod der baggeran\om naar een kerk te komen, toen de Paters Capucynen zich hier kwamen vestigen. De afgetreden minister van Financiën, mi nister Oud. heeft er prys op gesteld, van het geheele personeel van zyn departement per- sooniyk afscheid te nemen. Aangezien de vergaderzaal van het departe ment niet voldoende ruimte biedt voor deze ongeveer 260 personen. Is het personeel In vier gedeelten door den minister In deze zaal ont- gen. De minister heeft de verschillende groepen togesproken. zyn rede werd beantwoord dóór den secretaris-generaal en door den directeur- generaal der belastingen <de thesaurler-generaal was met verlof afwezig). In den namiddag heeft, de minister van de hoofdambtenaren, die meer persoonlyk contact met hem hebben gehad, in zyn kabinet af scheid genomen. e op massa-suggestie Ingestolde, maar J geenszins actueele vraag: „Mussert of jgoakou7" is door het Nederlandsche volk aan de stembus beantwoord met een duldeiyk en definitief; ..Museert noch Mos kou." Ons volk 1* in meerderheid zyn demo cratische en christoiyke tradities trouw ge bleven en het resultaat daarvan vtndt men geprojecteerd in het nieuwe positief Chrls- teiyke parlementaire Kabinet, dat thans zijn beslag heeft gekregen. Terwyl de N. 8. B. zich gaat bezinnen op de geweldige fouten, welke de met het leidersbeginsel gewapende leiding heeft gemaakt en zich voorneemt deze fouten in de toekomst te vermijden (goede voornemens hebben alleen maar waarde, wanneer sy uit een veranderde mentaliteit en niet slechts uit tactische overwegingen voortkomen), heeft de Com munistische Party van Nederland, die ty- dens den verkiezlnqsstryd het vizier neerliet om zich onherkenbaar te maken, thans weer den helm opengeslagen. Overeenkomstig de Instructies van kame raad Dlmitrof. secretaris-generaal van Komintern, hebben de communisten hier in woord en geschrift aangesteld democraten van het zuiverste water, die niet enkel het fascisme of nationaal-socialisme wenschten te bestrijden, maar ook op wilden komen voor de vryheid van meeningsuitlng. van de kerk, de school en het gezin. Wel wetend, dat de Moskousche tuin der folte ringen weinig aantrekkelUke perspectieven opende voor ons vreedzame volk, dat zich jaariyks In de vriendeiyke bollenvelden gaat vermeien, trachtten de communisten op ult- drukkelyk advies van Dlmitrof de onafwijs bare consequenties van hun slaafsche ver bondenheid met Moskou te loochenen. Als arglistige en verraderiyke roodhuiden poog den *y hun argwaan wekkend voetspoor uit te wisschen. oen het al te argeloos gewaande kiezersvolk te verschalken en te overrompe len. In hun verkiezingsllteratuur vermeden zy zorgvuldig de termen ..communistisch” en „communisme”, hun affiches met vredige voorstellingen, ontleend aan het landleven, gewaagden van „Nederland onafhankelijk, welvarend en vry". en de beruchte ..Tribune" zette een anderen politieken camavalskop op nj. dien van ..Het Volksdagblad.” Dit alles ten spyt hebben de Nederlandsche kiezers zich met laten beetnemen. Ook de 8DAP. die de Volksfrontery In het buitenland met wUord en daad pleegt te steunen en te ver dedigen. heeft zich niet door de trawanten van Moskou in de met sikkel en hamer ge merkte eenheidslulers laten leggen. Dat de communisten dientengevolge buitengewoon gebeten zijn op de sociaal-democraten, kan moeiiyk verbazing wekken. De socialisten hebben mede het quasl-democratlsche spel van knechten der Sovjet-dlctatuur hier te lande bedorven. kendek en gaf aan de bonte en kleurige me nigte een fleurigen aanblik. De processie werd voorafgegaan door het groote massief zilveren kruis, door een der parochianen van Laren ge schonken, geflankeerd door lantaarndragers. In lange ryen volgden daarna de vrouwen en de verschillende vrouwenorganisaties en jeugdbe wegingen met kleurige vaandels en banieren. Dan volgde de Leofanfare uit Hilversum, die Sacramentshymnen ten gehoore bracht. Het glanspunt der processie was de elndelooee stoet van honderden bruidjes in smettelooze kleedjes, met zich voerende witte leliën en rozen. Vervol gens schreed onder het baldakyn de Hoogeerw. Heer H. F. Frank, die het Allerheiligste droeg, omgeven door talryke lantaarndragers en voor afgegaan door een groote schare acolythen. die wierookvaten zwaaiden, terwyl schellen rinkel den. De schare langs den weg viel by de na dering van Ons Heer eerbiedig op de knieen. Vlak achter het Allerheiligste schreed in paarse toog en bonnet Mgr. D. Huurdeman, Vicarls- Generaal van het Aartsbisdom. Daarna kwam de burgemeester van Laren, Jhr. H. L, M van Nispen tot Sevenaer met ambtsketen en broe- derechapssjerp. Het Allerheiligste werd begeleid door het parochiaal zangkoor en de harmonie St. Jan, die gewyde melodieën ten gehoore brachten. Dan volgden weer lange ryen man nen met hun talryke vereenlgingsvaandels en emblemen. Alle organisaties waren vertegen woordigd, de jeugdorganisaties in haar veel kleurige uniformen trokken zeer de aandacht. Groote belangstelling vroeg de omvangryke' groep vrouweiyke en manneiyke studenten uit Amsterdam en Utrecht, die allen met corps muts getooid waren en seer devoot in de pro cessie voortschreden. Op het St. Janskerkhof werd de feestpredikatie gehouden door den Zeereerw. Heer G. W. Janaen van de St. Jo sephsparochle te Hilversum, die in gloedvolle woorden Jezus in zyn H. Sacrament verheer lijkte. Omstreeks een uur vertrok de stoet van het St. Janskerkhof, om (Jen terugtocht te aanvaar den. Thans werd het Allerheiligste gedragen door Mgr. D. Huurdeman. Ook nu weer stonden duizenden langs den weg geschaard om het trekken der processie gade te slaan. Bij de 8t. Janskerk teruggekeerd, werd het Allerheiligste geplaatst op het altaar van de loggia der kerk, waarna door pastoor Smals uit Harreveld met luide stem het gebed van St. Johannes den Dooper gebeden werd. De menigte zong daarna gezameniyk het Te Deum en Tantum Ergo. Tot slot gaf Mgr. Huurdeman vanaf de loggia den segen met het Allerheiligste over de eerbiedig neergeknielde duizendkoppige menigte, die ver volgens uit volle borst het veertien strofen lange lied van 8L Jan song. Middags vond tot besluit in de overvolle SL Janskerk een plechtig Lof plaats, waarin de feestpredlcatle werd gehouden door den weleerw. heer C. E. Snelder, assistent te Luttenberg. óe hoog het den heeren communisten lit. biykt uit een strooibiljet, dat de Communistische Party van Neder land deser dagen heen verspreid. Dit biljet is weer een openlyk communistisch mani fest. dat als motto voert: .De nieuwe toe stand verelscht een nieuwen koers! Mussert is geslagen. Wat nu?” In dit manifest wordt terecht verklaard, dat de verkiezingen voor de Tweede Kamer een verpletterend volks- oordeel tegen het fascisme en een uitspraak voor vrede en democratie waren. Zy warén echter meer. Zy waren óók een beslist afwyzen van de dictatuur van Moskou en haar practy- ken. De communisten mogen dan ook al met het verlies van den „Trotskist” Sneevliet als winst zijn gaan stryken, mede dank zy de nieuwe methode van aetelverdeellng hebben zy één zitplaats in het parlement verloren. De communisten hebben nu de pretentie het Initiatief van „Allen tegen het fascisme” te hebben genomen en meenen, dat zonder hun optreden het terugslaan van het fascisme In Nederland niet mogelyk sou zyn geweest. Wy voelen er niets voor hen uit deren waan te halen, de uitslag van de verkiezingen ten gunste van een positief Chrlsteiyke meer derheid is een onmiskenbare wérkeiykheld, welke hun beweringen afdoende logenstraft. Aan de politiek van de S.D.A.P„ die samen werking van de arbeiderspartyen (dat er obk nog eenlge Christeiyke ar beiderspartijen zyn. wordt door het ma nifest over het hoofd gezien) bestreed, verwyten zij. dat ..de partijen van het regee- ringsblok van Colyn” de winst van de verkie zingen oogstten en dezen oogst noemen zy de wrange vruchten van de houding der 8.D.A.P., die achter de Roomsch-Katholieke Staatsparty en andere reactionnalren .aan hinkte”. Niets is terecht gekomen van alles wat de soclaal-democraten zich by de ver kiezingen hadden voorgesteld te zullen be reiken, aldus concludeeren zy. om dan een opgewonden beroep op de sociaal-democra tische arbeiders te doen om van koers te veranderen en met de communisten samen te werken tot „machtsvorming der arbeiders beweging door het eenheidsfront." De nieuwe toestand vereischt een nieuwen koers. Inderdaad en dr. Colyn heeft zich aan den nieuwen toestand aangepast en zal met zyn rechtsch kabinet thans moeten koers zetten naar een meer bevredigende verwe- Zeniyklng en toepassing van de christeiyke beginselen van rechtvaardigheid op sociaal en economisch gebied, opdat den Stalinisten hun ixigingen tot volksbedrog en tot vor ming van een communistisch geringeloord eenheidsfront voor eens en voor altyd ón mogelijk worden gemaakt.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 5