1 k n i e Slavernij d Kerkdijk leven 'n Waarheid als n koei, die we overzien ZATERDAG 26 JUNI 1937 UIT DEN OMTREK BROEK OP LANGENDIJK Heiloo Nieuwe gezanten SCHOORL ZU1D-SCHARWOUDE DIENSTWEIGERING EGMOND AAN ZEE Kerklijsten LIMMEN Heer-H ugotcaartl i VAN ONZE ADVERTEERDERS Schriftelijk onderwya OUDORP U itatapjea Aan de gevolgen overleden BERGEN SCHERMERHORN J aarverslagen BRABANTSCHE BRIEVEN' I Het auto-ongeluk bij Dé Kooy Op den Sint Adelbertus- akker Electriache huiainatallatiea moeten aan nieuwe eiachen voldoen Ook in booger beroep een jaar geëischt C.O. kippen-, kak zün Wijziging in de departementale structuur GELDVERKEER MET BELGIË EN DUITSCHLAND STERKER KUIKENS, IDEALE LEGSTERS BERTELS4 opfokvoeder volledig voeder voor kipr koenen- en eendenkuikens von 2-30 dogen oud, gevolgd door de voeding met uitsluitend* BERTELS' „kunstkorrel Alle foutief voederen wordt hierdoor opgeheven. Eenvoudiger, voordeeli- ger en betere voeding I Betere be vruchting; lagere productiekosten van het ei. Aanaporing van paatoor Nolet het geloof te verdedigen BERTELS'A'DAM Gemeenteraad van X bestonden uit 2 groepen. Ie H.H. Misintenties ZONDAG 1 uur voor de geloovige 7.30 de le afd Landbouw- van van H. Hart en wordt conform het voorstel Giyn, zoon H. Dionysius Weekagenda in het Sint Don Boscohuis H. Familie Telef. 49 met doorverbinding Alkmaar en I en die er valt Ülvenhout, 24 I liever nu ▼oor de RK Jongensschool en voor de RK Meisjesschool antwoordde, waren over- er gaan en door van die H. V. over 1934 O.-wet, aan de bü- H. Hart rroen. echtge- Harmonie Excelsior Bovengenoemde ver een! ging gaat Zondag a.s. naar het concours te Lvtjebroek. Als verplicht nummer wordt ge- Verschenen is het Jaarverslag van het boter- contrólestatlon ..Noord Holland" en van het kaascontrólestation ..Noord Holland beide te Alkmaar. Electriache huisinstallaties Op advies van de Commissie Radio-Missiedag Ten behoeve van de radlo- mlssie uitzendingen zal as. Zondag na de H.H. Missen een speldjesverkoop gehouden worden bü de kerk. Voorziet u allen van een Missie-speldje, waar devolle prijzen zijn hieraan verbonden, en u steunt bovendien de uitzendingen naar de Mis siegebieden over de geheele wereld. Zie vooral den Radio Gids, en luistert as Zondagavond naar den K. R. O. Geslaagd De heer C J. van Wijk, ambte naar ter secretarie alhier, slaagde voor het exa men gemeente-admlnlstratie. Ze weten nog nle wat ri wóórd beduidt! Ze verslijten X veur Jazz, met en zonder begelei ding van 'nen schorren neger! speeld: „L'épreuve Vlllageoise” in het arr. van Gustave Logeart. terwijl als vrij nummer ge kozen Is: „Les Chants du Crépxjscule” van P. LabtJTe Er is ijverig en serieus gestudeerd en wij wenschen Excelsior dan ook veel succes toe. gingen. Dientengevolge kan worden verlangd, dat zij. wanneer zij hun buitenlandse»! deviezen- bezit in Duitsche waarden of in Sperrguthaben hebben omgezet, zonder daartoe vergunning te hebben verkregen, deze zaken ongedaan maken en de deviezen ter beschikking van de Relchs- bank stellen. Dienovereenkomstig zal de Reichsbank eisch-n. de gedurende de Devlsenbewirtschattung ver kregen blnnenlandsche effecten weer in het buitenland te verkoopen of uit dergelijke trans acties verkregen winsten aan de Deutsche Gold- dlskontbanlf aj te staan. Ook wanneer Sperrguthaben met vergunning verkregen zijn, kunnen in principe bovenge noemde maatregelen worden genomen, daar de vergunning niet zou zijn verleend, indien het binnenlandach karakter van de vennootschap (vereenlglng) bekend was geweest. Aanrijding Donderdagavond reed een mo torrijder, de heer O. uit de Eeemster met zeer snelle vaart door het dorp. Bü de Krommebrug ging hü links door de bocht en botste tegen den wielrüder P. S uit Noordscharwoude op, die op hardhandige wüze met de straatsteenen in aanraking kwam. De motorrijder «Tond spoe/Tg stil. De schade aan het rüwiel beperkte zich tot een kapot voorwle* en een kapotte vork. De wielrüder had zich niet noemenswaard bgzeerd. De schade zal door den heer O. worden ver goed. Wedstrijd herkenning aardappelziekten Als voortzetting van den cursus in aarappelselectie ip den afgelopoen winter alhier gehouden door de Vereenlglng van Akkerbouwers .Beemster, Purmer en Schermer” is dit voorjaar op het land van mevr de wed. Splunter te Beemster een proefveld aangelegd. Woensdag 23 Juni was er een wedstrüd op ge- Naar wü vernemen ligt het in het voornemen, dat de binnenscheepvaart, welke thans onder het departement van. Handel, Nüverheid en Scheepvaart ressorteert, zal oVergaan naar het departement van Waterstaat. Het maximumbedrag is verlaagd van 2000 tot 1600 Belga's voor postwissels en quitantie- zendlngen naar België en voor verrekenzendin- gen en -postpakketten uit België. Eveneens voor verrekenzendingen en -pakketten naar België, indien de daarop ingevorderde bedragen op een postrekening daar te lande moeten worden ge stort. De Nederlandsche Kamer van Koophandel v. Duitschland te 's-Gravenhage deelt mede: Een nieuwe Runderlass geeft de volgende be palingen. Vennootschappen en vereenigingen in Duitsch land met formeelen zetel in het buitenland worden, met terugwerkende kracht, beschouwd als blnnenlandsche vennootschappen of vereenl- gebeden die met Onze erme prullen van koek-eters, ze groot geworden in luxe. In de luxe van goud-geborduurde of be-drukte sprei, die ge veur éenvüfentwintlg leverans koopen kunt en veul „mooier" is. dan de zelfgehaakte, die.... mee gin vijfentwintig gulden te betalen was! Ze zün .groot" geworden in de machinale con fectie, die kinderwagels levert en sportvliegtui- gen; glas-ijzeren tafels en.... hulzen.' Namaak- goud en pampieren geld. Examengeleerdheid en .mooie” vrouwen! X Is allegaar confectie, mas- sa-artikel, techniek! In de stad vergist g’oew eigen in oew huis deur. want X ennlgst verschil mee t huis van oew buren, is X huisnommer. En lederen man komt per dag duuzend vrouwen teugen, die er perclee eender uitzien, als zün toegemeten levensgezellin-^»-nommer-zooveul-ln-de-straat ('n andere omschrüvlng van „thuis"). X Leven is zoo leeg, zoo triestig geworden, als 'nen tuin, waaruit alle blommen geplukt zün. Alle geur en fleur Is weggenomen, weggeknipt mee de liefdelooze scheer, die zoo kundig en zoo volmaakt knipt, gemaakt als ze is deur Xx perfecte techniek. Xx machten, waar men aan den eenen kant versleten Fordjes ingooit en aan den anderen kant de scheeren, verpakt in doozen-van-twaalf uitneemt! Maar Ik zou weer afdwalen. Ochja....! Ik wou per slot gezeed hebben g'ad: sinds dleen vloekweerdlgen datum van eind Juli 1914 is er 'n geslacht opgegroeid, dat wü nle meer ver staan. Liefdeloos, egoïstisch, enntierig, critlsch gevoelloos. En kkn X anders....TT Ktfiinen wü van deus confectie-menschen iets anders verwachten dan onverschilligheid? Ze zien ons nle meer stAAn! Ze vrüen openbaarlük in de drukste straten, of wü nle bestaan! f •e lachen nog glneens om Xx gedicht. laat staan dat ze X bewonderen want wit valt er veur huilie in Gods naarn te bezingen in 'n weareld waarin alleen toekomst Is, veur 'n stom me machlen? Wat valt er te genieten van Xx tooneel, waar stukken worden vertoond, geschreven deur menschen, die deuze Jeugd nle begrijpen? Xx Boek....? Och opgevoeid in de lectuur van X Maandagochtendblad, waarin de portret ten staan van de makkerswat is er aan Xi boekT Muziek.... T hadden. Wethouder AKKERMAN meende, dat een ge- linge vergoeding alleszins redelük is, wanneer de werkzaamheden zoo erg toenemen als in dit geval. Met de stem van den heer Greeuw tegen werd liet voorste! aangenomen. Hierna sluiting. De Staatscourant van Donderdag bevat het Koninklük besluit van 18 Juni 1937, waarbü zün benoemd: tot Hr. Ms. buitengewoon gezant en gevol machtigd minister te Kopenhagen tevens ge accrediteerd bü de Republieken Llttauen. Est land en Letland. H. W. G. M ridder Huyssen van Kattendüke; tot Hr. Ms. buitengewoon gezant en gevol machtigd minister te Praag mr. dr. L. Carsten; tot Hr. Ms. buitengewoon gezant en gevol machtigd minister te Warschau mr. J. J. B. Bosch ridder van Rosenthal. Degenen die door omstandigheden geen speldje konden koopen. kunnen deze nog verkrijgen by den correspondent van den KRO. den heer A J. van de Velde, Kruisweg 56. Wegens dienstweigering was de 20-jarige P Ph. K„ gewoon dienstplichtig soldaat bü het 4e reg. veldartillerie te Ede door den’TCrügs- raad te 's Hertogenbosch veroordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf maanden, van weik vonnis hü in hooger beroep is gekomen. K. had eerst niet voldaan aan de oproeping om in werkelüken dienst le verschünen en la ter toen hü. nadat hy verklaard had. geen ge bruik te willen maken van de Dienstweigeraars wet, eindeiyk in Ede was aangekomen, heeft hü geweigerd zün dienstkleeding aan te trekker Voor het Hoog Militair Gerechtshof zelde beklaagde, dat hü overtuigde gewetensbezwaren tegen den militairen dienst had en dat hü geen gebruik heeft willen maken van den ver vangenden burgerlüken staatsdienst, omdat hü zich daarvoor niet geschikt achtte. Advocaat-fiscaal mr. A. Brants eischte be vestiging van het vonnis van den Krijgsraad. De uitspraak volgt later. heden in puin zagen storten, X kind van 14, dat zulke „opvoeders" had en leerde ,Jüjen" en .Jouwen", dat Jonk is nou groot. XIs groot geworden mee broodkaarten, die veul meer weerde hadden dan vaders zuur-ver- diende geld. X Is gevoerd mee koek, bü gebrek aan brood1 X Eerste woord wat den bloei leerde spreken na „pappa" en .mamma" was., „oorlog". X Eerste begrip wat X kreeg van de vrouw zie de modeboeken uit die schaamtelooze jaren. X Tweede begrip wat 'n groot deel van deuze bloeien over X huwelük kreeg, wasecht scheiding. En aan den eenen kant opgevoeid mee koek en chocla, wierd 'n groot deel aan den anderen kant opgevoeld in graauwe liefde loosheid; in X harde gemis aan *n moederke, dat huilie 's avonds toedekte, in slaap kuste. Ondertusschen leerden die klnderkes X leven beschouwen als iets dat mee 'nen draal aan *n knobbeke goed te maken was: tlktlk, licht! Tlk tlk: muziek! Rrrrt de telefoon. De wegels waren glad en effen als dansvloeren. De hendel om zzzt! en ze ging vanelgens over den weg, op banden van lucht. X Heele leven was koek-eten. En rijen. (Ge ziet dan ook veul Jongelui mee valsche gebitten en onmachtige beenen teugen woordlg De revolutie, begonnen op dieën vervloekten zomerdag in 1914, is nog alty nle tenende. Inteugendeel Den oorlog ging gepeerd da’s gin nuuws mee de inspanning van Xx heel menschdom *«n den vortgang van de techniek. Zooals nou den „Vrede” gepeerd gaat mee de Inspanning van 'n heel menschdom aan den Staking uitgebroken Vrüdagmlddag is een staking uitgebroken onder de schildersgezellen, werkzaam aan het station, voor de firma de Bock uit Leerdam. Het betreft een 6-tal Brabantsche gezellen, die door den heer de Bock zün aangenomen voor een lager uurloon dan hier in deze streek geldend is. Mede op aandringen der Alkmaar- sche organisaties werd het werk neergelegd en als elsch gesteld, dat het geldende contractloon vastgesteld door de L.C.C., worde uitbetaald. Steunregeling transportarbeiders. Als ge volg eener bespreking tusschen het gemeente bestuur en inspectie werkverschaffing betreffen de algeheele stopzetting steunregeling, is als gunstig resultaat verkregen, dat dit niet in toe passing wordt gebracht voor de categorie trans portarbeiders. De gewone steunregeling biyft voor dezen van kracht. Zondag na de Hoogmis gelegenheid om te sparen en de contributie te betalen. Om 5 uur en na het Lof ontspanningsclub voor beide afdalingen. MaandagBiljartclub. Dinsdag: Ontwlkkelings- en Ontspannings club voor de propagandaleden. Woensdag: voor de Oraal. DonderdagHandarbeidclub. Vrijdag: Schaakclub. ZONDAG, 27 Juni: 6.30 uur Communle-ult- relken, 7 uur voor overleden armen van de pa rochie. 9 uur Communie-ultrelken, 10 uur voor de parochie. 2 uur Lof met rozenhoedje. Na het Lof installatie der adsplrant Kruisvaarders op het veld bü het Patronaatsgebouw. MAANDAG, 28 Juni: Vigilie van de H. H. Apostelen Petrus en Paulus, 7 uur voor Z. Trüntje Koenls. 8.30 uur Communie-ultrelken. DINSDAG, 29 Juni: H.H. Apost Petrus en Paulus. 7 uur Z. Maria Cath. Zuurbier, 8.30 uur Communie-ultrelken. WOENSDAG. 30 Juni: Gedachtenlsfeest van den H. Apostel Paulus. 7 uur voor Z. Elisabeth Boekel geb. Groot, 8.3Ö*uur Communie-ultrel ken. DONDERDAG, 1 Juli: Allerkostbaarst Bloed van O. H. Jezus Christus. 7.15 uur Communie- ultrelken. 8 uur gezongen H. Mis ter eere van het H. Sacrament voor Z. Maria Mooy, huis vrouw van Arle Oudhuis. Des avonds 78 uur H. Uur met vollen aflaat. VRIJDAG, 2 Juli: Bezoek van Maria bfj haar nicht Elisabeth. Hoofdfeest van de Proeessle- broederschap vary,O. L. Vrouw ter Nood; tevens Indien niet ter plaatse verkrijgbaar, geschiedt de levering door de fabriek Subsidie voor T B.C -bestrijding De pro vinciale Noord-Hollandsche Vereenlglng ter Be strijding der Tuberculose heeft aan de afdee- ling Egmond aan Zee van Het Witte Kruis voor 1937 een subsidie toegekend voor de tuberculose bestrijding, groot 45 gulden. 1ste Vrijdag van de maand. Om 7 uur gezongen H. Mis ter eere van het Godd. Hart' voor de levende en overleden leden der Processle-broe- derschap van O. L. Vrouw ter Nood. ZATERDAG, 3 Juli: Leo II P. C. met ge dachtenis van de H H. Apostelen Petrus <zi Paulus, 7 uur voor Z. Neeltje Duin en overleden ouders. 8.30 uur Communie-ultrelken. Burgerlüke Stand Geboren: van Grietje Zwart en Jacob Zwart. Gehuwd: Albert Blok en Maria Billig. ZONDAG wordt de H. Communie uitge reikt om kwart over 6, 10 voor 7, na de H. Mis van 7 uur en om half 9. Om 2 uur Lof ter eere van de H.H. Martelaren van Gorcum. Van 67.45 uur Patronaat voor de oudere jongens. DINSDAG feestdag van de H.H. Apostelen Petrus en Paulus. Om half 8 gezongen H. Mis WOENSDAG-avond om 7 uur Meisjescongre gatie. DONDERDAG om half 8 gezongen H. Mis ter eere van het H Sacrament met uitstelling. Des avonds van 78 uur biechthooren. VRIJDAG. 1ste Vrüdag van de maand, toe- gewüd aan de vereering van het Allerheiligst Hart van Jezus. De H. Communie wordt uit gereikt om kwart over 6. kwart voor 7 en on der de gezongerv H. Mis van half 8. Des avonds om 7 uur Lof ter eere van het H. Hart met Litanie en akte van eerherstel. Naar wü vernemen, is het meisje Dirks, uit Breezapd. dat Vrydag bü het auto-ongeluk naby de Kooy ernstig gewond werd, in het Marine Hospitaal te Den Helder aan de gevolgen over leden. ZONDAG 7 unr voor Petronella Weel overleden ouders. 10 uur voor de parochie. MAANDAG 7 uur voor een overledene. DINSDAG 7 uur voor Joannes Hoek, echtg. van Anna Büpost. WOENSDAG 7 uur voor Maria Ruiter, hsvr. van Nlcolaas de Wit. DONDERDAG 7 uur voor Pastoor Helwich. VRIJDAG 7 uur gezongen H. Mis voor de le den van de Broederschap van he( ZATERDAG 7 uur voor Jan Gi noot van Anna Koomen. ZONDAG 7 uur voor zekere intentie. 10 uur voor de leden van den Euch Bond. ZONDAG 6e Zondag na Pinksteren. 4e Zon dag van de maand. De H. Communie uitgereikt om zes uur. half 7, na de Vroegmis en om 9 uur. De H.H. Missen zün om 7 uur de Vroegmis en 10 uur de Hoogmis. Onder de H.H Missen de collecte voor het sieradenfonds. Des avonds om half 7 Lof ter eere van het H. Hart van Jezus, rozenhoedje en litanie van het H. Hart. DINSDAG feestdag van de H.H Apostelen Petrus en Paulus. 7 uur gezongen H. Mis. Des avonds half 8 Congregatie voor de jongeman- nencongregatie, afd. St. Jozef. WOENSDAG-avond 7 uur congregatie voor de meisjes, afd. St. Theresia. DONDERDAG-avond van 68 uur gelegen heid om te biechten. VRIJDAG. 1ste Vrijdag van de maand, loe- gewyd aan de vereering van het H. Hart. Om 7 uur gezongen H. Mis 'voor de leden van de Broederschap van het H. Hart. Des avonds 7 uur de maandelüksche oefening, in het büzon- der voor de leden van het Apostolaat des Ge- beds ZATERDAG biechthooren 's morgens na de H. Mis en des middags van 2.30 tot 8 uur. Van half 3 tot 4 uur voor de kinderen. Het feest van Sint Adelbert. hetwelk gister op den St. Adelbert-akker te Egmond werd gevierd met grooten luister en waarover we gister reeds uitvoerig berichtten, is ook de rest van den dag in den zelfden schoenen stül gebleven. Na X middaguur, te half twee, werd op den Ak ker door Pastoor Nolet. den voorzitter v. d. Bis- schoppelüke Commissie, een eenvoudig Lof op gedragen. De aanwezigen zongen onder leiding van een klein koortje de gezangen, waarvan de klanken met den wind mee woeien over de Eg- mondsche velden, waar de arbeiden de gewas sen verzorgden en het hooi binnen haalden. Onder het Lof hield Pastoor Nolet een korte toespraak, waarin hü allereent gewaagde van het geheim der H. Mis, waarin wü ons met Christus aanbieden aan den Hemelschen Vader en waarin Christus, die voor ons mensch ge worden is. het menschdom eert. Van Hem zün wü ledematen geworden en wanneer wü een dier ledematen eeren. dan eeren wü Christus, God. St. Adelbertus was een van Zün ledema ten en een groot en heilig lidmaat en wanneer we hem op dezen dag eer betuigen, brengen wü eer aan God. De Bisschop heeft vermaand toch vooral het voorbeeld van St. Adelbert na te volgen en spr. wilde daarnaast den nadruk leggen op de groo- te beteekenls van 8t. Adelbert voor het geeste- lük leven van de Nederlanden niet alleen, maar ook voor het gewone nationale leven en wan neer het oude Holland in de vaderlandsclie ge schiedenis zooXi grooten Invloed had op de an dere deelen van ons land, dan is dat te danken aan deze plaats, waar Adelbert leefde en stierf. In Nederland is nog steeds vrede en orde en hoe vreemd X moge klinken nog welvaart en wel. omdat het Nederlandsche volk nog in groote trekken vasthoudt aan hetgeen St. Adel bertus het eeuwen terug leerde. Ook in ons land zün op het oogenblik menschen. die het Chris tendom willen verwerpen; ook bü ons klopt de vüand aan de deur en wordt geprobeerd het geloof weg te nemen uit de harten der men schen. Laten we daarom hier besluiten dit geloof te verdedigen en voor ons volk te behouden en laten we St. Adelbert aanroepen als helper voor heel ons vaderland en de mannen, die on der aanvoering van het Kruis ons vaderland willen besturen, in alles steunen. Vragen we dan St. Adalbert's zegen en smeeken we hem om hulp in het bewaren en overleveren van het geloof onzer vaderen en in de verbreiding daarvan. Te vier uur heeft Z. H. Exc. Mgr. J. P. Hul- bers in de kapel van de Benedictüner Priorij de plechtige Vespers gelezen. Zeer velen waren van deze prachtige liturgische en diep treffende plechtigheid getuigen. Ontroerend klonken de Gregoriaansche gezangen der monniken tegen de steenen gewelven op en onvergetelük voor velen was het oogenblik, waarop de grüze Bis schop aan het eind der plechtigheid allen met Ons Heer den zegen gaf. Deze jongste St. Adelbertusdag zal zeer zeker bü velen nog lang Jn de herinnering voortleven. ZATERDAG onder de H MLs van kwart voor 8 de wekelykaclve algemeene H Communie on zer schoolkinderen. Van 3—4 en van 68 uur biechthooren. Daar zün „denkers", die d'r eigen beklagen, dat huilie werk nle begrepen wordt deur de jeugd. Ik sla die denkfout nle aoo erg aan. Ook nle van 'nen beroepsdenker. Want niks wat zoo verblindend werkt als dieën alles gelükmakenden confectie! X Is den kalk op X ornament, dat aoe teken «aan blind van vorm wordt, onder die smerige, neutrale kalklaag, die er leder jaar mee Xien groffen borstel wordt opgesmeerd, in naam der hygiëni sche properte. Zeker wit en proper wordt X! O, aoo net jes! Zoo.... keurig (X onsympathiekste woord, da *k kenf Xt Heb duuzend keer liever te doen mee 'nen vetten sloeber, dan mee ’n keurig manneke). Keurig! Hoe keurig zün de nuuwe straten, mee de confectlehuizen, confectiemeubels, oonfectie.- tuintjes! Confectie-boomkea! Hoe keurig! II Om er in kapot te gaan, als nen leeuwerik in 'n keurige kooi. Zóó keurig!!! Daar zyn denkers, die dX eigen beklagen, om dat huiliën denkarbeid nie begrepen wordt, deur de jeugd. Och ik zou willen aeggen: gooit oew slel 'na open en kuiert dan ns deur zoo'n moderne straat, voldoende aan alle nuuwe wetenschap van hygiëne, techniek en aan de moderne elschen des tyds. En.... kyk Xis naar de ge zichten van al die „koeketersdie daar in d'r confectletulntje zitten....! Of gaat deur de keurige etage-wyken. mee in elke etage Xx keu rig stempelèérs-gezin! Let ns op al die tronies! Allemaal gezichten, die wachten op „iets” Het groote .Jeta”, dat deuze weareld los achud-' den zal, uit den slavernü der techniek, die se. vereert! Inplek van te temmen! Vol. M'nen brief is nie af. amico, maar A staal over deuze week genogt in. vind ik. Dus veul groeten van Trui en als altü gin herke minctet van oewen DB*. Jawel! Maar dan hebt ge me nle begrepen, amico. X Verschil zat hier nie in X onbegrip van den bloei, X zat hier in X begrip van de „liefde" bewezen AAn' den bloei, bü synen eer sten gank al! Ik zee ommers: wü voelden 'n Jeugd op, mee heel weinig liefde en veul luxe. De liefde was de sprei. De luxe, de auto. X Tüdperk van d' auto, gaf gin tyd meer, veur X haken van 'n sprei! Ge kunt ze ook veurdeeliger. en mooier nog. kóópen! Kant en kiaar. Tuuriyk. Al ben ik Xien boer van Ulven- hout ze stallen ook veur m n oogen, die schoone sjaals uit, in de etalages! Daar hoeft ge nou dalijk gin stadsche-ocgen-mee-'nen- uilebril veur te hebbeta....! Dat zie ik even goed. Ik zeg er dat zoe vinnig bü, amico, om dat ook stadsche overschatting Xi ding is van technische verslaving. Nle.,..? Overschatten guille oew eigen nie in de stad mee oew cinema’s en lichtreclames en modepoppekens veur wie kinders Xi last is veur de ,Jün” en de „vrüheid”? Waar komt dan oew „provinciale literatuur” vandaan? Van stadsche overschatting, jonk! „Provin ciale literatuur” is Xi even krankzinnig, hoog moedig begrip, als dat ge spreken zou van 'nen „Amsterdamsenen geranium”. Ze groeien allebei, onder éénen Wil! Den wil van God, dieën Amsterdamschen en dieën Ul- venhoutschen geranium en ze gaan allebei ka pot, als ge ze nle verzorgt. En daar is net zoo weinig verschil tusschen, als tusschen den regen die er valt in Amsterdam, en die er valt in ülvenhout 'Nen New-Yorker en Xien Ulvenhouter ze hebben allebei dezelfde menschelüke behoeften, chagrünlgheden, vreugden en zorgen om Xx be staan. Dezelfde, deur God geschapen zielemen- ten. En den asfaltmensch, die dat nle verstaat, mot wel doof geworden zün van de duuzenden claxons, die 'm dag en nacht rlnneweeren. Maar laat ik nle van m'n champiter dwalen! 'k Weet toch al nie, hoe Tt al deus gedachten in cënen brief mot proppen. (wteHteU. iwl f-0.90 1JO 5^5 laiw S**piiU«*U«wë kippm) 5.20 Geen werkloosen meer. Als een byzonder- held kan worden aangemerkt, dat thans, mede door de oogst werkzaamheden, geen werkloozen meer staan ingeschreven bü het agentschap der arbeidsbemiddeling dezer gemeente. Ernstige botsing. Vrijdag te ongeveer vüf uur zün naby den hoek BreelaanOudorper- weg twee luxe auto's tegen elkaar gebotst. Uit de Breelaan kwam een zoo goed als nieu we „Opel” aangereden, waarin vier personen waren gezeten, terwül de andere wagen, waarin alleen de bestuurder zat, uit den Oudorperweg kwam. Deze laatste nam de bocht te veel naar Unks, waardoor een botsing byna onvermüdelük werd en de auto’s met de llnkervoorzijde tegen elkander botsten. De schok was zoo hevig, dat één der Inzittenden van de „Opel” bewusteloos geraakte. De belde auto’s werden aan de lln- kervoorzyde tamelyk ernstig beschadigd; later werden zü met een kraanwagen van de N. V. Jac. Met s Automobielbedryf weggesleept. De bewusteloos geraakte dame is met een Roode-Kruis-auto naar het ziekenhuis te Alk maar vervoerd. De gemeente- en rüksveldwachter waren spoe dig aanwezig en hebben ter p«**»se verschei dene foto's genomen en proces-verbaal van het gebeurde opgemaakt. ongefrankeerd onder rembours of na bestelling per postwissel, iza lexe mk« Bwids OyMvmëwCa f.1.OS l.BO 7.45 •wids' KwnBwwl B Geen concert. Het vanwege de Oranje- vereenlglng te geven concert door de plaatseiyke zeng- en muzlekvereeniglng tydens de verjaring van Prins Bemhard op 29 Juni a.s., gaat wegens byzondere omstandigheden niet door. slle waardeering voor het werk van het B. A., maar hü meende, dat dit vrüwllllg aanvaardde sociale werk niet beloond moest worden, te meer n>t, onggW de betrokkenen het niet noodlg Horielan R. K. Volksbond In verband met de drei gende stopzetting van werkverschaffing en steunverleenlng. heeft het bestuur van den R. K Volksbond zich tot het Werkliedenverbond ge wend met het verzoek maatregelen te willen treffen om deee ramp te voorkomen. Opbrengst collecte fanfare. De gehouden collecte ten bate der kasmiddelen van het plaat- selijk, fanfarecorps Advendo heeft tüdens de muzikale wandeling door het dorp opgebracht vortgang van de chemie! (wol uit melk, benzine uit steenkool, gifgassen, enzoovoorts). Ik zeg: die revolutie is nog altü nle tenende; want den tcchniek-lawlne. losgedreund op X eerste kanongebulder van 1914, die lawine over stort nog altü t menschdom en scheurt X van z'n wortels. Versta me goed, amico! Ik beweer nle dat dieën vervloekten weareldoorlog de óórzaak Is van den technischen vortgang; ik wil gezeed hebben g'ad, dat ie de oorzaak Is van den teugelloozen techniek! Die lük 'n lawine den weareldberg bistort en alles en allen los scheurt van z'n wortels. Ongeleid, onberedeneerd en ongevoelig is deu- zen snellen gan^ (naar de diepte!) begonnen, in dagen van haat, bloed en vuur; In dagen van weareldoorlog! Dus inplek dat wü deuzen „vortgang” leidden, leidt ie ons (naar den bliksem Intusschen voelden wü Xx jeugd op mee heel weinig liefde en veul luxe, „koek” in piek van mee zorgzaam-en-llefdevol-gesnejen boter hammen deur moeder. En deuze kinders, die nou .groot” zün. ze zien ons, ouweren, nog nie stkkn! Ze weten meer van Xx auto dan wy van Xx flets. Wü zagen de flets kómen! Zuliie gingen per auto ten doop. Jaha....! De erme koek-eterkenshuiliën eersten gank was in 'n auto, samen mee 'n sjieke, kortgerokte tante, die X jonk liet dragen deur 'n .nurse”. Ons, ouweren. onzen eersten gank wastevoet, in de llefdevolle armen van 'n trotsche petemoei, onder de schoonste doopsprel ter weareld. waarvan elk figuurke gehaakt was, deur de zenuwachtige vingers van X moederke, dat ons zoo geren verwachtte....! En al waart ge beur tiende of twaalfde kinde- ke. X was toch onder die eigenste sprei, die zoo sjecuur bewaard wierd in de .goeie" kast; en X waren toch altü de trotsche. zachte armen van petemoei, die oe droegen naar den doop vont. En ginnen giebelenden chauffeur en roodgellpte kindermeid, die oe aan malkander overgaven als X (mln of meer bespotteiyke) vrachtje a raison van zooveul kllometergeld Ge zou nou kunnen zeggen: „den bloei eigens zal weinig begrepen, ervaren hebben, van dieën gank per auto of te voet, mee alles wat daar verders, aan los- en vastzat!" te kennen van 150 en aan den penningmees ter een Jaarwedde van ƒ200. Na eenige discussie over de kwestie, of over het B. A. wel zooveel geld móest of het niet beter was via den gemeente-ont- VdnBer steun te betalen, maakte de heer GREEUW bezwaar tegen het voorstel. Hü had 7 uur uit dankbaarheid ter gele genheid van een professie, 9.30 uur voor de pa rochie. MAANDAG 7.45 uur voor Theodora van Stra len— Kuys. DINSDAG 7.30 uur voor Maria van Langen Floris. WOENSDAG 7 45 uur voor over!, fam. Kop- pes. DONDERDAG zielen (O.) VRIJDAG 7.45 uur voor Karei Snel, Geertje Molen en overleden kinderen. ZATERDAG 7.45 uur voor Geertrulda Don- gelmansBruyns. ZONDAG 7 uur voor overleden fam. Langen en' Kapteln, 9 30 uur voor de Parochie De gebeden worden verzocht voor Klaas Beers, die met de H H. Sacramenten der Stervenden is voorzien en voor Geertrulda Don- gelmansBruyns en Willem Boots, die in den Heer zün overleden. Lezers, die voor zich of hun kinderen ge dacht hebben aan de tegenwoordig zoo veel benutte mogeiykheld van het volgen van een schriftelüke onderwüs-cursus, zullen met be langstelling kennis nemen van de betreffende aanbiedingen in onze rubriek „Omroepers”, waarin o.a. het Nederlandsch Instituut voor schriftelüken onderwüs-cursus. zullen met be- Westwoud, de aandacht vraagt. Inlichtingen kan men verkrijgen door ge bruik te maken van een bon. De vacantletyd nadert en daarmee de periode van allerlei uitstapjes. Men raadplege daarvoor onze wekelyksche rubriek ..Zomergenoegens en „Holland met Vacantle”. zoomede de afdee- ling „Reizen en Bedevaarten" der „Omroe pers”. Siam's Tourlngcardienst te Oudewater biedt belangstellenden daarin zün prospectus aan. noemd proefveld, waaraan door 22 deelnemers werd deelgenomen, voor het herkennen van de aardappelziekten, waarby vooral gelet werd op het beeld van de ziekte, hetwelk zich aan een plant vertoonde. De deelnemers Groep: Zoons en personeel van de leden der ver- eeniglng. 2e Groep: Leerlingen van de le afd van de Landbouwschool te Purmerend. De uitslag van dezen wedstrüd luidde: Voor zoons en personeel van de leden: le prys (verg, zilveren medaille) N. Knook, te Purmer. 2e prys (zilveren medaille) S Pols te Beem ster. 3e prys 'bronzen medaille) D Prins te Beem ster. Voor leerlingen school: le prüs (verg. zilv. medaille) A. Baren dregt te Schermerhorn. 2e prys (zilveren medaille) A. Schoo te Beem ster. 3e prijs (brpnzen medaille) D Quantes te Pur mer. ten, samengesteld door het verbond van elec- trotechnischen handel en Industrie. De heer GREtUW meende, dat eenige bepa- -)ngen voor de huiseigenaren wel wat te ver gingen, al was hü in het algemeen voor het voorstel. Wethouder Dr. BARNHOORN dat da grenzen der redeiykheld niet schreden en dat het noodlg was dergeiyke be palingen op te nemen o^idat sommige bouwers wel eens een erg minimale installatie aanleg- gen. De bouwkosten worden door de bepalln- gt n niet noemenswaardig hoeger. Het voorstel werd hierop aangenomen. Op verzoek van het Burgerlyk Armbestuur werd door B. en W. voorgesteld in verband met de toename der werkzaamheden aan den secretaris van het B. A. een jaarwedde toe Goed afreloopen Toen hedenmorgen de beer De B. den RUksweg wilde oversteken, taakte plotseling zün rijwiel defect en moest hü midden op den weg afstappen. Juist naderde in volle vaart uit de richting Haarlem een luxe- auto. bestuurd door den heer W. Om den flet se) te ontwüken moest de autobestuurdei den berm van den weg opryden en raakte daar eenige boompjes. Deze knapten af en de auto werd tegen een hek geslingerd. Wonder boven wonder bekwamen de bestuurder en de inzit tende slechts eenige lichte kwetsuren. De auto werd ernstig beschadigd en moest worden weg gesleept. Procesverbaal werd opgemaakt. De raad van de gemeeente Heiloo vergaderde Vrijdagavond te acht uur. Het kohier voor de hondenbelasting werd Vastgesteld op f 974.75. Door B. en W. werd voorgesteld met de ge meente Alkmaar een overeenkomst aan te gaan voor de destructie van cadavers en afge keurd vleesch. Voor Heiloo zullen daaraan geen kosten verbonden zün^ Aldus werd besloten Verdër werd voorgesteld ter dekking van de kosten van aankoop van de terreinen aan den Wester weg en van het bouwrijp maken dier ter reinen, een leening aan te gaan van f 65 000 tegen 3 pet. Ook hiertoe werd conform beslo ten. Hierna werd voorgesteld aan den heer F N Stam te Bussum een stuk bouwgrond aan den Westerweg, ter breedte van ongeveer 18 M en ter lengte van 33 M.. voor f 1782 te verkoo pen. Het terrein is bestemd voor een dubbel woonhuis. De heeren OPDAM en GREEUW wilden vast houden aan het oorspronkelüke plan, te be bouwen in’de verhouding 1 1, en' hadden liever gezfien, dat de lL~ontbreedte van het onderhavoge terrein grooter was geweest. De heer SENOER6 vreesde, dat men, de terreinen grooter te maken, het koopen grond in Heiloo tegen zou houden. De heer OPDAM wilde den «rond dan voor f 2.50 per M2, geven. Inplaats van voor f 3. Met den kooper zou wel te praten kün. Tenslotte werd toch van B en W. besloten. Aan de orde was hierna de benoeming van een hoofd der O. L. School. Door B. en W was uit de 129 sollicitanten een voordracht op- gemaakt. welke we onlangs reeds pubüceerden. Met 10 stemmen tegen 1 stem werd de eerst voorgedragene, de heer P. Köhne. uit Stompe- toren, benoemd. De benoeming geschiedde met Ingang van 1 September. Vastgesteld werdén de vergoedingen volgens artikel 101 der L. zondere scholen. De vergoeding bedroeg f 1796.95 f 780J8. Amico, Drieëntwintig leven wy in i stagen revolutie, den zomer van ultbrook. En deuze waarheid als Xx koei overzien we, of die koel Xx bladluis is. Oja we weten wel dat in '14 'nen weareld oorlog begon; we weten zelfs dat le in '18 en- dlgde, maar we weten b.v. meestal nle. dat er in die 23 Jaren Xx geslacht is opgegroeid (dat nou Xx Jaar of dertig oud is!) dat Xx heel an dere weareld leerde kennen, dan den mensch van veertig Jaar en ouwer! En deuze waarheid als Xx koei overzien we, of die koei Xx bladluis is. Zoo is er txxsschen den 30- en 40-jarigen mensch Xx leege plek gekomen, 'n kloof. Den eenen staat aan deuzen. den anderen aan genen kant. Ze verstaan malkaar nie en ze begrüpen malkaar nle. X Jongere leger wordt eiken dag grooter. X Ouwere komt eiken dag meer In de minder heid. En de gewone tragedie van X oud-worden is hou ook al weggeleed veur den veertigjarige. 61e sjuust in de kracht van zXx Jaren is! Iets, *aaraan nooit Xx woordeke wierd gespendeerd! De koei als bladluis! X Kind van '14, dat opgroeide onder de ,Jei- 61ng” van vaders en moeders die dansten op «en vulkaan, die dik in X (weerdelooze) geld •*i«n, die alle weerden en oudste wys- en waar-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 15