Gemeenteraad Egmond-Binnen van Muziekconcours te Lutjebroek Weinig perspectieven? MAANDAG 28 JUNI 1937 W eer bericht te BROEK OP LANGENDIJK Burgemeester Slot overleden LANGENDIJK EGMOND AAN ZEE BERGEN KOEDIJK HEILOO NOORD-SCHARWOUDE LIMMEN WARMENHUIZEN M ar achwed strijd C oncertwedstrijd De bond avoor zit ter spreekt ZUID-SCHARWOUDE Eerate concoursdag De jury-uitslag lokte protesten uit Van den R. K. Bond van Har monie- en Fanfarecorpaen in Noord-Holland dus 9 Vaststelling salaris ambtemar ITALIAANSCHE OPERA zich punten Van den Abeele, Scheuerman en Voor de bjjz. scholen van der 8.15 Begunstigd door prachtig zomerweer, is Zondag het tiende muziekconcours van den R.K, Bond in Noord-Holland te Lutjebroek begonnen. Zon op van. 3.40 onder nan. 846 anr. Licht op n.m 8.56. Maan op non. 10.18 onder van. 8.40. Laatste Kwartier 1 Juli. het het de wiens werk het publiek ook ten volle wist te waardeeren. Aan het slot van dit opera-concert zorgde de heer Zeiler voor een aardige verrassing door den artisten in het Esperanto toe te spreken en den damessolisten bloemen aan te bieden, wat door haar ten zeerste werd geapprecieerd. De initiatiefnemers van dit unieke gebeuren kunnen, behoudens wellicht de belangstelling, ten volle tevreden zijn. hooge electriciteitstarieven Al gedu- verscheldene Jaren worden er door de Een «eer lange vergadering. De raad dezer gemeente vergaderde Vrijdagavond in het raad huis. Voorzitter de heer Jhr. A. L. van Spengler. Van den heer Schrijver was bericht van ver hindering Ingekomen. Medegedeeld werd, dat in de plaats van den heer Leurink, die eervol ontslag heeft gekregen, tot gemeente-veldwachter is genoemd de heer P. van der Mars te Nieuwersluls. Aan den rijks- veldwachter, den heer S. P. Rood, die gedu rende de ziekte van den heer Leurink en de vacature de politiediensten heeft verricht, werd een gratificatie verleend van 60. Sport StabilitasBerdos 2, afgelast; Vlos b. Berdos b.. 41. Wegens ongesteldheid van eenlge spelers der St. Willibrordusstlchting te Heiloo, kon de kamp tegen Berdos niet doorgaan. De B.-adsplranten. die met 10 man spelend, zich tegen het sterke Vlos uitstekend geweerd hebben, hebben deze nederlaag zeker niet ver diend. van ge- aan ver boor Examen L. O. BERGEN (St. Jozef-Kweek- schooli. Geëxamineerd zes candidaten. Geslaagd de dames: A. M. Groen, de Wormer; M. Grim berg. Den Haag; T. Ch. Henrlchs. Heiloo; C. M. G. Janssen. HiHegom; E. Th. M. Kolstu, Den Helder; C. J. Kueter, Rijswijk. St. Jozef, Beverwijk 2e pr. 84 p.; Pius X, Hem- Venhulzen 2e pr. 87 p.St. Pancratlus, Blokker niet opgekomen; T.A.V.A.N.U., Kwakel, 2e pr. 90 p.; St. Cecilia, Heiloo niet opgekomen; St. Cecilia, Haarlem 3e pr. 76 p.; St. Cecilia, Groo tebroek 3e pr. 78 p. Waarschuwing De burgemeester van War menhuizen geeft in overweging, zonder bij hem inlichtingen te hebben gevraagd, géén zaken te doen met den Dultsch sprekenden, zich noe menden Thomson, die in 'n blauwen auto het platteland afrijdt en stoffen te koop aanbiedt. DINSDAG; kwart vóór 7 Missa dialogata voor de Maria-Congregaties. DONDERDAG; Van,68 uur biechtgelegen heid voor den eersten Vrijdag. VRIJDAG: le Vrijdag van de maand; 6 uitreikën der H. Communie; kwart vóór T Vierde afd. Fanfare. Ons Genoegen, Wognum 3e pr. 284 p. Tweede afd. Fanfare. Willen is Kunnen, II- pendam 3e pr. 281 p. Tweede afd. Harmonie. St. Jozef, Beverwijk 3e pr. 254 p.; Excelsior, Limmen 2e pr. 295 p.; Plus X, Hem-Venhulzen 3e pr.. 293 p. Eerste afd. Fanfare. SL Ceceilia, Heiloo 3e pr. 286 p.; St. Gregorius. Waarland niet opgekomen; T.A.V A.N.U., Kwakel 3e pr. 282 p. Eerste afd. Harmonie. St. Cecilia, Wervershoof 2e pr. 295 p.; 8t. Pancratlus, Blokker niet op gekomen. Afd. ultm. Fanfare. St. Cecilia, Zwaag 2e pr. 314 p. Van het R. K. Kerkbestuur was een verzoek ingekomen, de benoodigde gelden te mogen ont vangen voor de aanschaffing van leermiddelen en nieuwe meubelen voor de R. K. scholen. Deze aanschaffing is noodzakelijk door de uitbreiding van het aantal leerlingen. Een specificatie aan dit adres toegevoegd, vermeldt een bedrag van 1025.65. Verder worden gelden aangevraagd voor de uitbreiding van de R. K. Meisjesschool met een tochtportaal. Toegestaan. Het schoolbestuur van de School met den Bijbel verzocht een bedrag te mogen ontvan gen uit de gemeentekas, benoodigd voor de be tegeling van de speelplaats, aangezien de toe stand van de speelplaats dringend verbetering noodig heeft. B. en W. stellen voor, op dit verzoek afwij zend te beschikken. Verscheidene heeren voerden over dit onder werp het woord, waarbij werd gewezen op de omstandigheid, dat men bij een tegelverharding ook last had van het water. Tenslotte werd het voorstel van B en W. met 5 tegen 1 stem, die van den heer Barten, aangenomen. Mogelijkheid tot uitbreiding der gemeente In zee zonder toezicht Bijna had de zee Zondag een slachtoffer geëischt. De vijftienja rige Klaas Groot uit Egmond aan den Hoef was zonder toezicht gaan baden op het vrije Zuider- strand. Ongemerkt was hy al badende in een mui terecht gekomen, zoodat hij door den ster ken stroom zeewaarts werd getrokken en zich niet meer wist te redden. Op zyn hulpgeroep begaf de heer P. de Graaff, een uitstekend zwemmer, die hier met pen yswagen stond, zich gekleed te water. Toen hy den drenkeling be reikt had. zag hy nog juist diens hand boven de golven uitsteken. Zoodoende kon hy hem nog net op tyd grypen en wist hem behouden op het strand te brengen. Een dame, die eveneens^ te hulp was gekomen, moest terugkeeren. daar zy zelf in gevaar geraakte en zich ternauwernood wist te redden. Dtl ongeval heeft opnieuw bewezen, hoe ge vaar! yk het is in zee te gaan zonder toezicht, terwijl men de zwemkunst niet voldoende mach tig is en zonder voldoende acht te slaan op de waarschuwingsborden. Bovendien brengt men niet alleen zyn eigen leven, maar ook dat van anderen in gevaar! De Friesenland, het vierde katapultschip en drijvend steunpunt van de luchtvaart van de Duitsche Lufthansa, dat voor den Noord-Atlantischen Oceaan bestemd is, is met goed gevolg te water gelaten voor Cornells Jonker en overt. familie. Julianaklooster: Martinus Sengers. ZATERDAG, Priesterzaterdag; 7 uur tot in tentie van de Priesters. Zusters: Theodorus Kroon. Julianaklooster: H. IbinkMelembrink. ZONDAG: 7 uur voor de parochie; half voor Gerhard Hermes; 10 uur maanddienst. voor Nico Koopman. Julianaklooster: Cornelia Stet geb. Sys. Opbrengst K. R. O.-speldjesdag De op brengst van den K R. O. speeldjesdag bedraagt f 59. een resultaat, dat in vergelyking met het vorig Jaar, tot groote tevredenheid stemt. Zondagmorgen was Lutjebroek in vlaggen- tool, wat een feesteiyken indruk maakte. Op t vastgestelde uyr vereenigden zich in het Pa- tronaatsgebouw vele genoodigden ter bywonlng van de officleele ontvangst door het gemeente bestuur van Grootebroek, De rende Langendyker Winkeliers-, Nering- en Vakver- eeniging pogingen gedaan de tarieven van de electriciteit verlaagd te krygen voor den mid denstand en de industrie, aangezien deze tarie ven voor den middenstand precies gelyk zyn aan die voor huishoudeiyk gebruik. Begrype- lykerwys geeft dit voor de neringdoenden, met de steeds grootere eischen, welke aan een mo derne verlichting worden gesteld, groote moei- lykheden. De mlddenstandsvereenigingen heb ben hierover reeds meermalen geklaagd, doch tot nu toe zonder resultaat. zy wijzen hierby op de flinke winst, welke door het electriciteitsbedrhf wordt gemaakt. Er gaat n.l. elk jaar f 10.000.naar de gemeenten. Dit bedrag zouden de neringdoenden gaarne zien besteed aan de herziening van de tarieven, hoewel zy van meenlng zyn, dat door de ver laging der tarieven het verbruik dermate zal stygen, dat de gederfde ontvangsten vast terug zullen komen. De fabriek is er voor de verbrui kers maar niet andersom, zeggen de winkeliers. Men is in contact getreden met een deskun dige. een electro-technisch ingenieur, die speciaal met de tartfeering bezig houdt. In onderling overleg met de bestaande mid- denstandsvereeniglngen aan den Langendyk wil men nu trachten met zoodanige voorstellen te komen, dat de commissie van beheer deze aanvaardbaar acht. Om te bewyzen, dat deze pogingen van den geheelen middenstand en industrie uitgaan, zal men lysten door de Lan gendyker gemeenten en St. Pancras doen cir- culeeren, ^vaarop de middenstanders kunnen teekenen. Gehoopt wordt, dat men nu succes zal hebben. Toen de bondsvoorzitter, de heer Lansdaal het woord verkreeg, greep ook hy terug naar het eerste concours van den bond, dat in deze ge meente werd gehouden. Het was een bescheiden begin. Het aantal koren was klein, te nauwer- nood groot genoeg een concours te houden en kwalitatief reikend tot de eerste afdeeling. Het is verheugend, hoe prachtig de bond zich in den loop der jaren heeft ontwikkeld. Niet alleen in aantal doch ook in kwaliteit steeg de bond tot belangryke hoogte. Ons concours van heden zal zich echter kenmerken door een nieuwigheid en wel ten opzichte van de jury, die de taak heeft afzondert yk, dus zonder eenlg overleg, de praestatles te beoordeelen. Wat de resultaten hiervan zullen zyn zal moeten blUken. t Is een bondsbesluit. het dezen keer aldus te doen. t Is ongetwyfeld voor de Jury een zware taak. Spr. wenschte haar een goed Inzicht by het toekennen van punten, verder had spr. den wensch, dat vooral muzikaal het concours zou Oplichter aangehouden Het is de politie van Bergen mogen gelukken 'n 22-jarig Jongmensch zekeren A. B. uit Dordrecht, aan te houden, die de vorige week enkele winkeliers heeft weten op te lichten. Het bleek een goede vangst te zyn, daar deze persoon nog verschillende soortgelyke oplichtin gen had gepleegd in andere gemeenten, o.a. in Alkmaar, Delft en Tilburg. Hy is in het Huis van Bewaring te Alkmaar ingesloten. De heer K. Zeeman vroeg vergunning het gemeentebestuur tot het aanleggen van een weg op het perceel grasland ten Noorden van den Provincialen weg tusschen de Dorpsstraat en de Ringvaart. B. en W. stelden voor, dit verzoek in te wil ligen. daar het niet in stryd is met de bouw verordening. Poging tot diefstal In den nacht van Za terdag op Zondag heeft een tweetal personen een poging gedaan om vlsch te stelen uit een vischkaar van den heer J. Hart, alhier. De heeren kwamen echter „op een leeg nest aangezien de heer Hart ztfn paling niet in dit kaar had. Hopeniyk slaagt de politie er spoedig in, de hand te leggen op de daders. Besloten werd de gemeenteschuld te con- verteeren in een conversieleenlng, mogeiyk te gen minder dan 4 pCt. Daar er meerdere gegadigden hiervoor zyn, werd besloten dit zoo voordeellg mogeiyk te doen. De heer Bult meende zelfs, dat een ren tevoet van 3 pCt. wel mogeiyk zou zyn. By de rondvraag sprak de heer Bult zyn be zorgdheid uit over de nieuwe steunregeling en vroeg, of deze gemeente daar ook last van zou ondervinden. Spreker had reeds van gemeenten gehoord, waar bereikt was, dat alles op den ouden voet door ging. De voorzitter antwoordde dat B. en W. ook onmiddeliyk hierin gewerkt hadden en dat men zich geen zorg behoefde te maken. In geen geval worden de werkloozen aan hun lot over gelaten. i De heer Dekker vroeg, of de geruchten waar heid bevatten, dat 5 menschen naar de Wie- ringermeer zouden gezonden worden. De burgemeester stelde den vrager gerust. Er kan wel niets aan gedaan worden, maar spreker heeft toezeggingen ontvangen, die tot 'volle tevredenheid stemmen. Meer mocht spreker nog niet uitlaten. Hierna ging de raad in besloten zitting. Öe heer VAN DEN ABEELE Informeerde, of het plan van den heer Zeeman niet in conflict zou kunnen komen met eventueele plannen van de commissie uit den raad, welke belast is met het zoeken van werkobjecten. Spr. voelde niet veel voor het „bouw maar raak" systeem. De heer KOOI meende, <lat het plan commissie, dat in werking is, wel in concurren- jebroek waarborgt ook voor het andere een succesvol verloop. De voorzitter deelde nog me de, dat St. Gregorius, Waarland en St. Pan cratlus te Blokker verhinderd waren op dezen dag deel te nemen. Pastoor Koppert was er van overtuigd, dat hier naar beste weten is gestreefd om het ge heel te doen slagen. Spr. wenschte allen veel succes. Geen werkloozen Naar wy vernemen, zyn momenteel geen arbeiders meer ingeschreven in de steunregeling ot werkverschaffing. Allen zyn thans te werk gesteld in het vrye bedryf. Dit Is geruimen tyd niet voorgevallen. Als aanstonds het aardappelselzoen wat verder gevorderd is, zal hier echter wel weer eenlge verandering komen. Raadsvergadering Vrydagavond kwam de raad, onder voorzitterschap van den burge meester, byeen. Allereerst werden de notulen voorgelezen en vastgesteld. Van de ingekomen stukken vermelden we een schryven van het Provinciaal bestuur, waarin medegedeeld werd, dat de bijdrage van de gemeente met 10 pCt. verminderd is, terwyi eenzelfde schryven ont vangen is van de Ned. Heldemaatschappy met een bydrage-vermlndering van 11 pCt. De telefoondienst deelde mede, dat de dienst voortaan geopend zal zyn van 8 tot 20 uur. Verder was de goedgekeurde gemeenterekenlng over 1935 binnengekomen. De behandeling van een adres van de be woners van Disseldorp over de stofplaag werd uitgesteld, daar advies gevraagd is aan den hoofdingenieur van het Hoogheemraadschap, wiens rapport dezer dagen verwacht wordt. De aanvulling van eenlge posten op de be groeting van 1936 werd zonder meer goedge keurd. wn B. en W. Irvoegde hier nog aan toe, ir ƒ400 had voorgésteld met is zeer veel werk op de secre te VOORZITTER. Het salaris ƒ400 vond spr. veel te laag. In omliggende meenten worden veel hoogere salarissen uitbe taald dan spr. voorstelt. De heer VAN DEN ABEELE dacht, dat wan neer een ambtenaar ter secretarie noodig was, een salaris moet worden betaald als door den voorzitter wordt voorgesteld. Spr. vond niet, dat het personeel ter secretarie overbelast wasHet werk ging evengoed door, toen de secretaris ziek was. De noodzaak van een ambtenaar zag spr niet in. De heer DUIJVES wilde ok den heer Jong aanstellen, en is het met den heer Ootjers eens over de salarieerlng Men kan nu eenmaal met een mindere kracht volstaan. De VOORZITTER meende, dat men een amb tenaar moest benoemen en geen bepaalde per soon noemen. Nadat nog eenlge heeren over een en ander hadden gesproken, werd tot stemming overge gaan en met 5 tegen 1 stem, die van den heer Van den Abeele, het voorstel van den heer Oot jers aangenomen. Het laatste punt van de agenda was de vast stelling van een reglement van orde. Naar aanleiding van verschillende werden opmerkingen gemaakt. Aan verschillende wenschen van den heer Van den Abeele werd geen gevolg gegeven. Een voorstel om de agenda's voor de raads- vergaderingen uitgebreider te maken met toe lichtingen er by werd in stemming gebracht. De stemmen staakten. Voor stemdën de heeren Duyves en Kwadyk. Hierdoor zal in de volgende vergadering nog over het reglement worden gestemd. Op de vraag van den heer Van den Abeele of de Voorzitter er in geslaagd was nog weer ver lenging der steunregeling voor de transportar beiders te verkrygen, werd door den Voorzitter niet geantwoord. Daarna sluiting. Hierna kwam aan de orde een voorstel van B. en W. om een jaarwedde vast te stellen voor een te benoemen ambtenaar ter secretarie, nu de werkzaamheden op het gemeentehuis sterk toegenomen zyn. De VOORZI iT'Eh wilde het salaris vaststel len op 600 met verhooging tot ƒ800 per jaar. Weth. OOTJERS wilde 400 betalen en daar voor een der beide volontairs aanstellen. Het standpunt van den heer Ootjers was dat van de meerderheid De VOORZITTER dat de heer Schtjjrfe verhoog ingen. tarie, zeide 8! Vrydagavond hield de gemeenteraad een openbare vergadering; afwezig was wethouder Apeldoorn wegens ongesteldheid. Het gasbedryf te Egmond aan Zee had een schryven gezonden, waarin bericht werd, dat de gasmeter, die het gebruik voor Egmond-binnen aangaf, verkeerd heeft aangewezen. Gebleken is, dat de gemeente meer gas had afgeleverd, aan de verbruikers, dan door den meter als toe gevoerd werd aangegeven, terwyi normaal is, dat iets minder wordt afgeleverd, dan betrok ken. Zoo had Egmond-binnen in 1935 1950 M3, meer kunnen afleveren, dan t ontving. Het gas bedryf heeft nu voorgesteld alleen over 1936 te vertekenen, en dan als maatstaf aan te nemen 4 pet. boven de verkochte M3. Dit voorstel von den B. en W. zeer aannemelyk. Door deze nieuwe nota zou de gemeente over 1936 nog f 173 by- betalen. Op de vraag, of er nu ben goede meter was geplaatst, werd geantwoord, dat er onder- handelingen hangende waren, om het bedryf aan Egmond aan Zee over te doen. Kwam deze transactie tot stand, dan was een nieuwe meter niet noodig; anders zou een andere meter ge plaatst worden. De raad kon zich met het voorstel vereenigen. By de wet is vernietiging van afgekeurd vleesch voorgeschreven. Nu werd tot heden het aan hét abattoir afgekeurde vleesch wel ver nietigd, doch niet op wettige wyze. Daarvoor betaalde de gemeente aan Alkmaar 6 >4 cent per inwoner en per jaar. Voorschrift was. dat dit vleesch naar een destructor moest. Alkmaar is daarvoor aangesloten by Barsingerhorn. Als onze gemeente zich daarby ook aansluit, zou Alkmaar op de gewone wyze voor vervoer en vernietiging biyven zorgen, en de kosten bleven dezelfde, n.l. 61,, cent. De Raad ging hiermede accoord. B. en W. hebben aan de Vereenlging van Ned. Gemeenten verzocht by de regeering te bewerk stelligen, dat wegens de duurte der levensbe- tioefte de steunnormen zouden verhoogd wor den. De vereenlging heeft een desbetreffend verzoek tot de Regeering gericht. Daarvan deed zij aan de gemeente bericht. De voorzitter ver klaarde, dat B. en W. in dezen diligent zouden biyven. Aangenomen voor kennisgeving. Besloten werd het baggermateriaalo.a. twee schaftlokalen, beugels, enz. van het Hoogheem raadschap de Uitwaterende Sluizen voor de som van f 288.25 over te nemen. Oed. Staten zonden bericht van goedkeuring van het raadsbesluit, waarby de kermis te Eg mond aan den Hoef werd vastgesteld op den tweeden Zondag en daaropvolgenden Maandag in Juli. Bericht is ontvangen, dat de gemeenterekenlng dienst 1935 door Ged. Staten is goedgekeurd. De heer J. Groot, garagehouder aan den ouden Egmonderstraatweg verzocht een andere regeling voor het verkeer in verband met schade voor zyn zaak. De voorzitter geeft toe, dat vra ger persooniyk wel schade zal lyden, maar het algemeen belang moet voorgaan, en hy ziet geen betere regeling dan de bestaande. De heer Simons vraagt, waarom er geen eenrichting verkeer op deze wegen wordt gemaakt, er ge beuren nu meer ongelukken, dan voorheen. De voorzitter geeft toe. dat de bestaande hoek te wenschen overlaat. De heer Simons vindt, dat de gemeente daarmee in de luren gelegd is. De voorzitter zegt, dat dit niet de schuld is van het gemeentebestuur. Er is niets gevraagd, en de regeling is getroffen buiten kennis van het gemeentebestuur. De nu bestaande regeling acht hy de meest logische. De heer Simons is het daarmee niet eens. De voorzitter zegt, dat het toch niet aangaat de auto's, die van- het Zuiden komen, den nieuwen weg voorby te laten ryden, om dan de lastige bocht by Zoon te nemen. De heer Simons voert aan, dat de Naco-bussen zich toch aan de goede regeling houden, door langs den ouden weg naar Zee te ryden. De voorzitter merkt op, dat dit geheel Juist is, om dat ze van het Noorden komen. De heer Simons wil toch het belang van den vrager niet uit het oog verliezen. Bovendien staat er wel een bord met verboden inry, maar dit is nooit in den raad besloten. De voondtter zegt, dat dit wel op 16 Juni 1936 zoo besloten is. De heer Van Duin vraagt, wat de vrager eigeniyk wil. Gevraagd wordt het verkeer geheel vry te laten. En als het biykt, dat dan de weg te smal is, het Hoog heemraadschap te laten verbreeden. De heer Simons vindt den weg, die 4.50 Meter breed is, ook te smal. De raad kan zich mét het verzoek niet vereenigen, al Is de man dan gedupeerd. Van den Inspecteur van de Werkverschaffing was bericht gekomen, dat in de maanden Juli, Aug. en Sept, sle’chts tien personen in zorg mochten blyven. Na correspondentie was dit veranderd in 30. De heer Van de Reep vindt dat dit in Sept, te weinig zal zyn. De voorzitter vreest dit niet, omdat er nu minder werkloozen «yn, en wat minder is. mag later meer. Volgens het ambtenarenreglement moet de ambtenares by haar huweiyk ontslag leend worden. Daarom stellen B en W. aan mej. Strootman op den dag van haar hu- welyk eervol ontslag te verleenen als admini stratrice van het gasbedryf en als ambtenaar van den Burgerleken Stand. Aangenomen. Aangenomen wordt een voorstel suppletoire begrooting, omdat van de belasting f 1600 min der ontvangen werd, dan geraamd was. Tot ambtenaar van den Burgeriyken Stand wordt benoemd de ambtenaar ter secretarie, de heer J. J. van Don. De heer Van de Reep verzoekt borden by de R.K. school te Egmond-binnen te plaatsen, om dat het ryden met auto’s daar gevaariyk is. Dit zal de aandacht van den voorzitter hebben. De heer Zentveld vindt het treurig, dat het gemeentebestuur niet meer actie voert voor den weg door de duinen. Hy meent, dat in een vorige vergadering al eens iets besloten Is over een bezoek by Ged. Staten. De voorzitter wil hierover liever In geheime vergadering wat zeg gen. De heer v. d. Reep is voor openbare be handeling. De beer Van Duin vraagt wat de toekomst voor Egmond-binnen zal zyn. Van het vreem delingenverkeer is niets te verwachten. Hy wyst verder op gebrek aan teelgrond. Dit zal nog erger worden, als er werk van de waterleiding gemaakt wordt. Als er 150 H.A. land werd afge zand, was er' werk, en dan nog de weg door de duinen, dat zou iets hoopvoller stemmen. De heer Simons is van meenlng, dat we in onze gemeente met verschillende dingen achter raken. De heer v. d. Reep vraagt, wat er zal gebeuren, als de weg eigendom van de gemeente is. De I voorzitter zegt, dat de weg geen eigendom is, het gaat over openbaarheid Goed, maar als een weg 30 Jaar begaan is, Is hy toch openbaar. En kan de provincie den eigendom bewyzen? Volgens den voorzitter staat de eigendom vast. Over de openbaarheid kunnen we wel praten, maar de heeren wyzen dit af. De heer Zentveld zou de vryheid gaarne behouden. De heer v. d. Reep vraagt, waarom de gemeente niets doet, en par ticulieren maar laat werken. De voorzitter houdt niet van processen tegen hoogere openbare lichamen. Hy vindt de gedachte van het afgra ven van veel meer belang. De plannen daarvoor vorderen echter slechts langzaam. De heer Simons meent, dat er aan onze we gen nog heel wat te verbeteren valt, b v. aan den Albertsweg. De voorzitter zegt den bepaalden post niet te kunnen overschryden. Er wordt nu al aariyks f 7500 voor de wegen uitgegeven. De heer v. d. Reep zou de wallen langs genoemden weg willen laten weghalen. Daarover zal eens met de aangrenzende eigenaren gepraat worden. De heer v. d. Reep vraagt, waarom we nu een anderen wegwerker krygen. We hebben nu een besten. De voorzitter zegt, dat er een ander tie komt met het plan van den heer Zeeman. Daarom is spr. voor aanhouding van het ver zoek. De VOORZiTrzK merkte op, dat dit plan geheel afzonderlek moet worden gezien van imissie. Het particulier inltia- Juichen en niet de plannen Hoogste barometerstand: 7644 te Brest. Laagste barometerstand: 736.9 te Andaenes. VER W ACHIiN GZwakke veranderlijke wind, later toenemende wind uit Weste lijke richtingen, toenemende bewolking met later kans op regen met wellicht on weer in het Zuiden, aanvankeiyk warm later koeler. Zooals wy elders in dit blad reeda. jnelden. is Zaterdagavond omstreeks tien uur burge meester P^-Slot na een langdurige ziekte van vyf maanden te Bergen (N.H.) overleden. De overledene was lydende aan hartzwakte en asthma, wat zyn gestel den laatsten tyd ten zeerste ondermynde. De rustkuur, in Ber gen doorgebrachttot herstel van gezondheid, heeft echter niet mogen baten. Toen het verschelden in de gemeente bekend werd, verwekte dit diepe ontroering. Evenzoo wordt in tutnbouwkringen dit heengaan zeer betreurd. Een reeks van jaren nSm hy verscheidene bestuursfuncties waar, terwyi hem tydens den nood in den tuintoöuw belangryke aangelegen heden, als reéeerings-gedelegeerde voor de steunmaatregeleA werden opgedragen. Veelal mocht zyn arbeid leiden tot verbetering van den toestand. De thans overledene bereikte den leeftyd van 63 jaar en nam het burgemeestersambt waar sinds 14 Juli 1921, als opvolger van zyn vader. Sinds 31 Augustus 1923 sierde zyn borst de rldder-orde van Oranje-Naussau. Aan den vooravond gaf de Jublleerende ver eenlging St. Caecilia te Lutjebroek op het uit stekend verzorgde feestterrein een eereconcert onder artistieke leiding van den heer Evert Koning uit Hoorn, die deze „zilveren” vereenl ging heeft weten op te werken tot een der beste harmoniegezelschappen van den Bond, waarin het in de eere-atdeeling een hoog aan geslagen plaats inneemt. Dit concert droeg meer het karakter van een intieme plaatseiyke inleiding van het con cours. De belangstelling op dezen openings avond was reeds buitengewoon groot, wat bleek uit het feit, dat meer dan 500 personen de contröle waren gepasseerd. Burgemeester J Schrynder opende het muziekfeest met een harteiyken gelukwensch aan de Jublleerende vereenlging St. Caecilia en haar eminenten di recteur; hy prees het werk van het uitvoeren de comité, dat tot in onderdeelen de voorbe reiding keurig verzorgd had en sprak zyn beste wenschen uit voor het welslagen. SL Caecilia gaf daarop een programma van diverse keurwerken ten beste, welke groote be langstelling ondervonden. Tot besluit van den avond werd de afdeeling „amusement", dat ook on het terrein een onderkomen had gevonden, in werking gesteld, waarby de feeststemming van het publiek duldeiyk viel waar te nemen. uur gez. H. MIs voor de leden van het Genootschap van -iet H. Hart; 'sAvonds om half 8 Lof ter eere van het H. Hart met akte van Eerherstel. ZATERDAG: Priesterzaterdag; 7 uur gez. H. Mis voor de priesters en zegen over het priesterwerk. Van 4 tot half 9 biechtgelegen heid; half 8 Lof ter eere van Maria met Ro zenhoedje voor de bekeering van zondaars en afged waalden. Misintenties: DINSDAG: kwart vóór 7 ter eere van het H. Hart (uit dankbaarheid); kwart over 8 voor pverl. fam. GarritsenAbbo. Julianaklooster: Joannes echtgenoote. WOENSDAG: 7 uur voor Nico Koopman als lid van de R. K. Fanfare St. Caecilia; kwart over 8 uit dankbaarheid by gelegenheid van een 12 -jarige echtvereenlglng. Julianaklooster: Willem Duinmeyer en echt genoote. DONDETIDAG7 uur voor Cornelia Stet geb. Sys als lid van de H. Familie; kwart over 8 voor Joannes van Straaten en Elisabeth, Mel ker. Julianaklooster: Pastoor v. d. Bosch. VRIJDAG: kwart vóór 7 voor de leden van het Genootschap van het H. Hart; kwart over 8 Op waariyk schitterende wyze is voor Openlucht-theater het seizoen ingezet by optreden van de Itallaansche Opera, die vorige week in Alkmaar zulke triomphen gevierd heeft. Groot waren daarom ook de verwachtingen en waariyk grootsch was het succes; een eve nement, dat zch wellicht zelden meer zal voor doen. Daar een soortgelyk optreden in dit theater nog niet heeft plaats gehad, rees de vraag, hoe by zulk een geweldig stemmenmateriaal de acoustiek zou uitkomen. Wat dit betreft,- we hadden het niet beter kunnen wenschen. Zoowel de krachtigste arsis als de zachtste thesis vergde noch van de^Jis- ten noch van het publiek ook maar de ^Hste inspanning, hetgeen in de verschillende duet ten. welke wel een byzondere aantrekkelykheid boden,-duldeiyk tot uiting kwam. In afwyking van het programma zongen de tenor Agostino Casavecchi en de bariton Mar cello Venturini, het beroemde duet uit ,J Per- catori di Perle”, waarvoor het steeds enthou siaster wordende publiek een storm van ovatie over hen deed neerkomen. Na de pauze werden de schijnwerpers ont stoken. die de toch al rtimantlsche pmgeving ’n sprookjesachtig aanzien gaven, waar de schadu wen der artisten zich gelykmatig voortbewogen over het groene êrasdek. Bctooverend was het duet „Don Pasquale”, waarvoor de sopraan Dana Micelli en de tenor Agostino Casavecchi met hun fluweelen stem men een onbedaariyk applaus oogstten. Het zou te veel zyn de 16 deelen van 't pro gramma stuk voor stuk de revue te doen pas- seeren. het zij daarom voldoende mede te dee len, dat dit opera-concert, begunstigd door ’n -prachtigen zomeravond, een geweldig succes is geweest, waarvoor wy niet een half, doch tot de laatste plaats bezet theater verwacht hadden. Evenals in Alkmaar trad dezen avond als accompagnateur op maestro Mario Cordone, het plan der comm tlef moeten wy loc. van den heer Zeeman afhankelyk stellen van de plannen van de commissie. De raad heeft het verzoek toe te staan óf niet. De heer VAN DEN ABEELE was geen be wonderaar van het nartlculier initiatief. Het stellen van ongunstige voorwaarden voor den bouw wilde spr. voorkomen en het verzoek in handen stellen van de reeds genoemde com missie. De VOORZITTER ^eide, dat deze aanvraag binnen zes maanden moet worden behandeld. Een dergeiyk plan zou de gemeente nooit kun nen uitvoeren. De heer COTJER8 juichte het particulier initiatief toe en hield dit plan afgescheiden van het plan der commissie. Een verplichting om woningen te laten bou wen door Ingezetenen der gemeente kan men nooit opleggen. De heer KOOI zeide, dat de commissie met haar plannen doorgaat. De heer DUIJVES was voor aanhouding van het verzoek tot de volgende vergadering. De VOORZITTER kon de bezwaren niet be- griipen. Het terrein is eigendom van den aan vrager. Nadat breedvoerig over dit onderwerp is ge sproken, wil de voorzitter het voorstel Van B. en W. in stemming brengen, waartegen echter wordt geprotesteerd, omdat een voorstel is aa- daan tot opschorting tot de volgende v<a-ga- dering. Tenslotte legde de voorzitter zich hierby neer en werd het verzoek aangehouden tot de vol gende vergadering. Het kohier der straatbelasting werd vervol gens vastgesteld op éen totaal bedrag van 2148.01. Eveneens werden vastgesteld de verordening op de besmetteiyke ziektegelden en de nieuwe schoolgeldverordening voor gewoon en uit gebreid lager onderwijs. Het minimumschool- geld is thans voor het gewoon onderwys ƒ3. en voor het uitgebreid L. O. 6.—. Een reductie van 10 pet. wordt toegepast voor meerdere te- geiyk schoolgaande kinderen. Onder de aanwezigen waren: Pastoor H. C. Koppert en kapelaan G. v. d. Poel van Lutje broek, burgemeester Schrynder' en de wethou ders P. J. Jong en R. Berkhout, de gemeente secretaris P. Noordeloos, notaris Th. P Jansen Verder het eere- en uitvoerend comité, het hoofdbestuur van den bond, de Juryleden: J. Brugge uit Deventer, A. C. van Leeuwen, kapel meester 6e Reg. Infanterie te Breda en M. C. v. d. Roovaart uit Amsterdam, en voorts direc teuren en voorzitters van deelnemende vereenl- gingen. Burgemeester Schrynder stelde allereerst een dronk in op het welslagen van het concours en zei daarop, dubbel verheugd te zyn den R.K. Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen voor de tweede maal bjpnen eigen veste, nu in het lan- deiyke Lutjebroek, te mogen ontvangen en be groeten. Spr. herinnerde er aan hoe de Bond tien jaar geleden in Grootebroek zyn eerste concours had gehouden, waaraan spr. nog aan gename herinneringen had. Ondanks dat toen de regen by stroomen van den hemel kwam, steeg de feeststemming ten top. Het financieel tekort van klein f 1000 was echter een les voor de toekomst en spr. prees het uitvoerend comité van thans, dat nu een flnancieelen opzet had gemaakt, waarover men tevreden kon zyn. Wat spr. elders op een concours heeft gemist, n.l. de gezellige sfeer door diverse vennakelykheden heeft spr. hier tot zyn voldoening gevonden. Zoo wordt het nuttige met het aangename vereenigd tot welslagen van het geheel. Over het Streeker publiek zal men tevreden kunnen zyn, meende de burgervader, immers muziek en zang werken veredelend. Met een aansporing tot het hoofd bestuur van den bond, met dezelfde energie voort te werken aan zyn mooie cultureele taak, hield spr. Grootebroek aanbevolen om de taak van gastvrouw te mogen vervullen. Parochie H. Ursula en Gesellinnen Het jL Zondag voorgelezen kerkbericht luidt als volgt: Dinsdag: feestdag van dë H.H. Apostelen Petrus en Paulus, dag van devotie. Donderdag 1 Juli: in welke maand by zonder hqt Allerkostbaarst Bloed van den Zaligmaker wordt vereerd, om 10 uur gezongen Huweiyks- mls met Venl Creator. Van 710 uur gelegenheid om te biechten. Vrydag: herdenking van Maria’s bezoek aan haar nicht Elisabeth, tevens eerste Vrydag der maand, die is toegewyd aan de devotie van Jezus’ H. Hart; de eerste H Mis is om 5 uur, waarna leder half uur de H. Communie wordt uitgereikt; te 7.30 uur gezongen H. Mis, waar vóór Akte van Toewydlng aan het H. Hart; te 8 uur Lof. Zaterdag: van 710 uur gelegenheid om te. biechten. Zondag: eerste der maand. Eucharistische dag voor de parochie; algem. H. Communie der K J. C. Collecte voor de sieraden en ncoden der kerk. Voorzien van de HF Sacramenten der Stervenden zyn Bcrtus Zomerdijk en Cornelia ProkKwant. In den Heer overleden: Geertruida Pronk— Groot. Een Christeiyk Huweiyk wenschen aan te gaan: Theodorus Zutt en Anna Groot. Dinsdag: 730 Anna MolenaarBes; 8.15 Cath. Smit en Anna Groothuizen. Woensdag: 7.30 Margaretha Broesen; Elisabeth BoekelGroot. Donderdag: 7.30 tot zekere intentie, 10 uur tot intentie van bruidegom en bruid. Vrydag: 5 uur Franclscus Potveer en famiUe; 7.30 gez. Corn. Lingerak en Cath. Kager. Zaterdag: 7.30 Joës Admiraal en overt, ouders; 8.15 uur tot zekere intentie. Zondag: 7 30 voor de parochie; 8 uur zekere intentie; 10.30 voor de leden van den Eucha- rlstischen Bond. Intusschen was de belangstelling langs de Dorpsstraat aangegroeid tot een onafzienbare menigte, die getuige wilde zyn van den marsch- wedstryd. Door de groote belangstelling en de voor dit doel te smalle Dorpsstraat konden de corpsen zich niet ten volle voor den marsch ontplooien. Na den marschwedstryd begon op het concoursterrein de concertwedstryd, welke om half zeven ten einde was. De met groote spanning verwachte uitslagen waren de vol gende: zou komen om critlek van bevoorrechting ontfcaan. Verscheidene heeren spreken zich uit voor be houd van den tegenwoordigen. De heer Simons klaagt nog over de wegen en zou deze in werk verschaffing willen laten verbeteren. De voor zitter zegt, dat dit niet gaat. De heer Simons vraagt wat de menschen moe ten, nu er geen borgstellingsfonds gekomen is. Dc voorzitter zegt, dat dezen zich maar eens tot de gemeente moeten wenden. Hetzelfde lid lan ceert de idee van een gemeentelyke voorschot bank. De voorzitter wil daarover zyn gedachten wel eens laten gaan. Het laatste punt der agenda vermeldt: mede- deeling der gehouden bespreking met de directie van het P.W.N. terzake mogeiyken nieuwbouw van een raadhuis. Dit punt wordt echter in ge sloten vergadering behandeld. Er volgt sluiting. De werkverschaffing In overleg met den inspecteur der Rykswerkverschaffing is toege staan, dat van 5 Juli tot 28 Augustus 40 werk- looze arbeiders uit deze gemeente in de „zorg" biyven met dien verstande, dat zy in de cen trale werkverschaffing in de Wieringermeer te werk worden gesteld. Een voordracht Voor de benoeming van onderwyzer aan de openbare lagere school al hier is door B. en W. de volgende voordracht opgemaakt. 1. H. J. Schut te Callantsoog. 2. W. F. Wiese, te Dirkshom. 3. P. Cornielje te Westerland, Wieringen. Afd ultm. Harmonie. St. Cecilia, Haarlem 2e pr. 308 p. Eere-afdeeling Harmonie. St. Cecilia, Lutje broek 2e pr. 323 p.; 8t Cecilia, Grootebroek 2e pr. 322 p. Het viel duldeiyk te constateeren, dat de uit slag vooral van den concertwedstryd voor vele vereeniglngen een groote teleurstelling was, om dat geen enkele vereenlging zich een eersten prys mocht zien toegekend. Dat de stemming onder de deelnemende ver- eenigingen hierdoor had te lyden, was merk baar en vele protesten werden tegen het expe riment met de Jury-plaatsing geuit Omdat er geen eerste-pryswinnaars waren, bleef de Eere-wedstryd achterwege. Hiervoor in de plaats gaf 8t. Cecilia een concert. De be langstelling op het feestterrein was *B avonds zeer groot Er was een geanimeerde stemming.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 12