We luisteren naar 0 II j MIVA krachtig MISSIE machtig H MAANDAG 28 JUNI 1937 - Wapenschouw te Breda Preektoon Arbeidsvoorwaarden in de metaalindustrie Kerkelijk leven H.H. WIJDINGEN Bij LECTOR DR. WEERENBECK WERKLOOZE ONDERWIJZERS ver- ZOMERPOSTZEGELS Koninklijke belangstelling GOUDEN KLOOSTERFEEST Broeder Henricus EERSTE KAMER-VACATURE Kindje verdronken VAN NIEVELT GOUDRIAAN WOONHUIS AFGEBRAND Geen ernstige ongelukken Baby met moeite gered Pater H. Smit O. P. Dinsdag 29 Juni Heffing op boter Graannoteering >»iiiaiiiiiiiaiihiiijiiiiiiiaiiiaiai itjiiCiCjiHpaiaiaiaaiaiaiiiijiaaiiiiflijiaiiiiqiaaieiiiiHiiiifliaieaiaaaittaijiiaiBijiiiiiiji Katholieke Spoor* en T rammannen Inzittenden liepen wondingen op Van oneerlijke mededinging vrijgesproken Plaatsing in overheids- betrekkingen De schilder Wenckebach overleden Nederlander om het leven gekomen Onderhandelingen by het visscherybedrijf Benoemd tot buitengewoon hoog- leeraar te Nijmegen INWERKINGTREDING DER VOGEL WET 1936 TE VEEL BELOVENDE COLPORTRICES Nach der achKnen blauen Don nu en de Hongaanche Poesta W' (Ojl REIZEN ZONDER ZORGEN TWEE AUTO’S BOTSEN TEGEN ELKAAR PRIESTERS H. HART VAN JEZUS OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Ernstig auto-ongeluk in België Katholieke Filmactie de priester* der Afrikaansche Missiën te Hastings AUTOBOTSING TENGEVOLGE VAN DEN MIST Doe tijdig opgave aan de directie van den Landbouw Gewonde aan land gebracht Ultimatum aan de firma Duyvis --- Besprekingen op den landdag der St. Adelbertsvereeniging de van RADIO Donderdag 15 Juli. II. --1O Voor de goede orde wordt opgemerkt, dat In w Naby Namen is een Nederlandsche auto, bestuurd door dr. van Boom uit 's-Graven- hage in 'botsing gekomen met een Belgi schen auto. In den auto van dr. van B. zat behalve diens familie, nog een verpleger en een verpleegster. De verpleger is om het leven gekomen, de overige Inzittenden be halve een kind, zijn levensgevaarlijk gewond in het ziekenhuis van Namen opgenomen Van de inzittenden van den Belgischen auto - is een ^persoon gedood en twee gewond. Tengevolge van den zwaren mist heeft in den nacht van Zondag op Maandag te ongeveer twee uur op den Haarlemmerweg, nabij de kruising BBC-Theater-orkest en Declamatie. 11.30 Sydney 11301320 Dansmuziek LIVERPOOL, 36 Juni. Tarwe. Juli *.11 Oct. *.11, Dec. «J1M. „-45 „-.40 .-.«5 „-.40 De drie metaalbewerkersbonden (R.K., Alg. en Chr.) hebben een ultimatum gesteld bij de firma Duyvis te Koog Zaandijk. De reden hier van is, dat deze firma op het verzoek van de or ganisaties de loonen van het volwassen perso neel niet wilde verhoogen. Het ultimatum loopt op 3 Juli af en op 5 Juli zal de arbeid dus niet worden hervat indien deze week geen overeen stemming is verkregen. t1 Van het Duitsche stoomschip Scheer, van de H. A. L„ komende van Antwerpen en bestemd voor Oost-Azië, is een der gewonde opvaren den te Vlisslngen aan land gebracht en op genomen in het ziekenhuis te Vlissingén. De heffing op boter ia voor de week van 27 Juni tot en met 3 Juli, behoudens tuaschentijd- sche wijziging, wederom vastgesteld op 70 cents per K.Q. In het Canisius-zlekenhuis te Nijmegen is, 57 Jaar oud, overleden pater fr. Humbertus Smit O. P., oud-missionaris van Curacao. Inklaring v. 1 Sept, af i i i 1 1 1 i i 1 i I t 1 i i i j 1 11 f 1 1 i t1 i I per CEBUTO Touringcar. f t n O I! t i i i i i i t 1 i /135 .-.10 -.10 „-35 „-*5 ,-.55 - 70 Te Haastrecht is het tweejarig dMhtertje van óen landbouwer Houdyk in een. naast de ouder lijke woning loopende sloot geraakt en ver dronken. Tengevolge van den zwaren mist reden hedenmorgen te half vier op den Farm- summerweg onder Appingedam een vracht auto. komende uit de richting Delfzijl en een personenauto, komende uit de richting Appingedam, op elkaar in. zij reeds een vergunning krachtens de vogelwet bezitten. c. Vogelvangers: of zij voor het geheele ryk of op een bepaald perceel of op meer dan één be paald perceel kooivogels wenschen te vangen voor eigen vrijen handel of enkel ten behoeve van één of meer vogelhandelaren, met vermel ding, of zij reeds een vergunning krachtens de vogelwet bezitten. d. Preparateurs: of zij voor één of meer pan den en voor één of meer personen'daarin werk zaam vergunning wenschen en of zij voor vrije aflevering of enkel ten behoeve van een persoon of Instelling prepareeren. e. Houders van verzamelingen van opgezette vogels, eieren of nesten: welke en hoeveel exem plaren zjj bezitten (met het oog op toepassing van artikel 24 als boven). Het ligt in de bedoeling der directie van den Landbouw te bevorderen, dat de noodige infor mation over de verleenlng van vergunningen vóór of zoo spoedig mogelijk na de inwerking treding der wet kunnen genomen worden en de verleenlng der vergunningen zoo mln mogelijk vertraging zal behoeven te ondervinden. Voor de toepassing van artikel 24 der wet zal, tenzij het tegendeel klaarblijkelijk is, het aan gemelde materiaal als niet op ongeoorloofde, Wijze voorhanden beschouwd kunnen worden. Bij besluit van de St. Radboudstichting Is dr. B. Weerenbeck, lector aan de R.K. Univer- siteit te Nijmegen in de Fransche en Proven- caalsche letterkunde tot buitengewoon hoog- leeraar benoemd. KEULEN, 456 M. 8 50 Wezt-Dultecb Ka merorkest. 13.30 PoUtlemuzlekkorps. 1.35 tandeaorZeat Gouw Baden en militair orkest. 4.20 Stedeljjk Orkest Osnabrück.s 7.10 Omroepklelnorkest. 8.30 Vervolg concert. 9.30 Llteralr-muzlkaal program ma. 11.101320 H. Heinemann’s dans- orkeat. Halfweg, een botsing plaats gehad tusschen twee personen-auto’s, waarvan de bestuurders beiden uit Amsterdam afkomstig waren. Liep het onge val voor deze bestuurders en de Inzittenden ta melijk goed af, daar slechts een van de passa giers. een dame, lièhte schaafwonden bekwam, met de voertuigen was dit niet het geval. Beide wagens werden zwaar beschadigd. De auto, welke uit de richting Amsterdam kwam, kantelde en kwam dwars over den weg ie liggen, terwijl ook de. andere auto deerlijk werd gehavend. Beide voertuigen zijn door de polltie van het bureau Admiraal de Ruyterweg weggesleept. Zondagmiddag ongeveer twee uur brak brand uit In de woning van H. van Soest aan den Parkweg te Vleuten. Aangezien het huls van een rieten dak voor zien was, duurde het niet lang of het huls stond in lichter laaler. Door omwonenden was intus- schen het huisraad op straat gedragen. De brandweer, die gealmeerd was, bestreed het vuur met twee stralen water, doch kon niet verhinderen dat het huls geheel uitbrandde. De brand is veroorzaakt doordat een drie jarig kind, terwijl de moeder even buiten was, onder de tafel met lucifers zat te spelen, waar door het tafelkleed vlam vatte. Toen de kamer reeds geheel met rook gevuld was. heeft de moeder nog kans gezien haar éénjarig kind, dat in een wagen stond, van een wissen dod te redden. De Inboedel was niet, terwijl het huis wel ver zekerd was. Ons wordt voorts medegedeeld, dat dezer da gen een ultimatum zal worden gesteld door de drie metaalbewerkersbonden aan de werkgevers In het visscherijbedrijf (reparatie-werkplaatsen) De bedoeling hiervan is om te komen tot een collectief contract aangezien de arbeidsvoor waarden voor deze groep vafi werklieden niet geregeld zijn. Vrijdag as. za> nog met een van de grootste werkgevers, de N.V. Mij. Hera, worden gecon fereerd en indien dit geen resultaat heeft zal een ultimatum bij acht van de grootste werk gevers worden gesteld. Tot Rector van het Juvenaat H. Hart Bergen op Zoom is benoemd de Zeereerw. Pa ter C. v. d. Peet; tot Rector van het Studie huis Sint Jozef te Hees-Njjmegen (Theologl- cum) de Zeereerw. Zeergel. Pater Dr. H. Dor- resteijn. Met het oog op de nog dit jaar te verwachten inwerkingtreding der Vogelwet 1936 wordt in het belang van de houders van: a. Volières, waarin meer dan twee stuks van dezelfde soort be schermde vogels gehouden worden, b. Vogelhan delaren, c. Vogelvangers, d. Preparateurs en e. Houders van verzamelingen van opgezette be schermde vogels, eieren of nesten, aangeraden opgave te doen aan de Directie van den Land bouw, afdeellng 2a, Bezuidenhoutscheweg 30 te 's Oravenhage. a. Vollere-houders: hoeveel en welke In Euro pa In het wild levende vogels zij aanwezig heb ben (in verband met toepassing van artikel 24 der wet regelende vergunning voor vervoer in geval van behoefte aan verplaatsing voor op geoorloofde wijze aanwezige vogels, eieren of nesten), b. Vogelhandelaren: voor welke panden of an dere verkoopplaatsen «ij een vergunning wen schen te bekomen en welke hun vermoedelijke omzet per jaar zal bedragen met vermelding, of Vrijdag 2 Juli as. zal het een halve eeuw geleden zijn, dat de eerw. broeder Henricus (In de wereld de heer Lambertus Petrus van Her wijten In het klooster trad van de Congrega tie der eerw. broeders van St. Louis te Ouden- bosch. Broeder Henricus werd op 10 Febr. 1870 te Velddriel geboren en deed op 2 Juli 1887 zijn intrede In het klooster. Van de vijftig Jaren van zijn religieus leven is hij 10 Jaren te Amsterdam en 35 jaren te Roosendaal als broeder-onder- wijzer werkzaam geweest. Sedert de oprichting in 1919 van het Convict voor de studenten van het St. Norbertuslyceum te Roosendaal Is hij tevens belast geweest met de administratie van het Convict, in welke functie hij met honderden en honderden families in den lande, wier zonen hier het lyceumonderwjjs volgenden, in den loop der jaren In nauw contact heeft gestaan. Als onderwijzer werd hij nu twee jaar geleden ge- pensionneerd. doch zijn taak als econoom van het Convict vervult hij nog steeds met zeer veel liefde en tact. De viering van ztfti gouden kloos- terfeest zal op Zondag 11 Juli plaats hebber DEUT8CHLANDRENDER, 1571 M. 830 Hans Bund an Georg Freundorfer met hun orkesten. 10 30 Berichten. 10.50 Het Bchachtebeck-strijkkwartet. 1106 Weer bericht 11201220 Km. Rambour en zijn orkest. De mannelijke Nederlanders, die In het bezit zijn van de akte van bekwaamheid als onder wijzer, bedoeid in artikel 77a der wet van 1^ Augustus 1878 (Staatsblad no. 127), en die deze akte hebben behaald vóór 1 April 1937, zullen voor zoover zij niet als onderwijzer In vasten dienst zijn geplaatst of geplaatst geweest en zy den leeftijd van 21 jaar hebben bereikt, doch hun 36e levensjaar nog niet zijn Ingegaan, des- gewenscht zooveel doenlijk in voor hen ge schikte betrekkingen in overheidsdienst ’buiten het onderwijs worden geplaatst. Een regeling dienaangaande, geldende voor de plaatsing in dienst van het Rijk, zal dezer dagen in de Nederlandsche staatscourant wor den bekend gemaakt. De besturen van provinciën en gemeenten worden ultgenoodlgd op overeenkomstige wijze te handelen. Degenen, die van deze regeling gebruik zou den wenschen te maken, kunnen zich uitslui tend schriftelijk wenden tot den directeur van het centraal capltulantenbureau te ’s Oraven hage, Raamweg 3. Ter zake van oneerlijke mededinging ston den onlangs voor de Haagsche rechtbank twee colportrlces van een modevakschool te Amster dam terecht. In het najaar van 1936 hadden zij verscheidene families in 's Gravenzande bezocht er. vele dames weten over te halen tot het vol gen van een knip- en naaicursus, welken de mode-vakschool ter plaatse zou organiseeren en tan het einde waarvan een diploma zou wor den uitgereikt. De voorwaarden waren buiten gewoon gunstig. Het bleek echter, dat al die Vborgespiegelde aantrekkelijkheden slechts in de fantasie van de colportrlces bestonden. De be drogen dames weigerden lesgeld te betalen, te meer toen bleek, dat de directie geen verant woording nam voor mondelinge afspraken met ccïportrices. Zy dienden een aanklacht in. De officier van ji stitie eischte tegen beide colportrlces H. H. E. de K. en M. A. van der L. wegens on eerlijke mededinging 50 boete subs. 50 dagen hechtenis. De rechtbank, die thans uitspraak deed, acht te de ten lastelegging niet bewezen en sprak de verdachten vrij. Naar de „N. R. Ct.” verneemt, zal de heer T. Nauta (A. R.), burgemeester van de gemeen te Dantumadeef, die bij de jongste verkiezing voor de Eerste Kamer tot lid van dit college benoemd Is, deze benoeming niet aannemen. Zijn opvolger op de a. r. lijst is prof. mr. P. S. Gerbrandy, te Amsterdam. Omtrent dit auto-ongeluk wordt nog het vol gende vernomen: Zondagochtend omstreeks half twaalf zijn op den weg tusschen Namen en Brussel In de démeente Nyl Saint Vincent drie auto's en 'n motorrijder In botsing gekomen. Een zware wa gen van een garagehouder uit Nyl Saint Vin cent raakte in het passeeren een kleinen auto, welke langs den kant van den weg stond en kwam vervolgens in botsing met een anderen wagen, welke uit de richting Brussel naderde. Hierna greep de auto een motorrijder. Deze werd enkele meters ver weggeslingerd en was op slag doodt ijen slotte kwam de wagen m botsing met den auto bestuurd doQr dr. v. Boom uit Den Haag, in dezen auto zaten, behalve dr. v. Boom, zijn echtgenoote, en belde kinderen, een verpleger en een verpleegster, belden In dienst van den dokter. De verpleger werd op slag gedood, zooals reeds gemeld, de overige in zittenden werdenlevensgevaariyk gewond, en naar het Sint Elisabeths ziekenhuis te Namen vervoerd. Een der ^kinderen van dr. van Boom bleef on gedeerd In totaal werden by dit ongeluk twee perso nen gedood en acht zeer ernstig gewond. deze bedragen niet is begrepen het In artikel b, onder lo, van voornoemde beschikking be doelde gedeelte van het prijsverschil. Indien men zyn import op verderen termijn nu reeds wenacht vast te leggen tot bovenge noemde prysverschlllen, gelieve men zich daar over met de Nederlandsche Meelcentrale 'sGravenhage In verbinding te stellen. ■s Gravenhage, 26 Juni 1937. HILVERSUM I. 1875 M. (KRO-uitzendlng) 8.009.15 en 10 00 Gramofoonplaten. 1130 Godsdienstig halfuur. 13.00 Berich ten. 13.15 Carillonconcert. 12 46 Gramo foonplaten- 1.00 KRO-Orkest. 1.50 Gra- mofoonmuzlek. 2.00 Voor de vrouw. 3.00 KRO-Orkest en de Koninklijke Militaire Kapel. 4.45 Gramofoonmuziek. 5 00 De KRO-Melodlsten en solist. 5.45 Fellclta- tiebezoek. 600 Gramofoonmuziek. 6.15 Zwemcursus 6.30 De KRO-Melodlsten. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie over de luchtbeechermlng In kleine landsge- meenten. 7.35 Sporthall uur. 8.00 Berich ten ANP. Mededeellngen. 8.15 Carlllon- concert en de Konlnkiyke Marinekapel. 8 45 Gevarieerd programma. B.45 Btede- ]yk Orkest Maastricht. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Joe Fuha en Don Chlquito en hun orkest, de Jungle-Serenadera en soliste. 11.3012 00 Gramofoonplaten. De inschrijving op nominaal 825.000.ge wone aandeelen in de Van Nlevelt, Goudrlaan Sl Co.’s Stoomvaart Maatschappy N.V, in stuk ken van 300.deelende in de winst van 1 Januari 1937 af, zal zijn opengesteld op Dins dag 6 Juli by de Rotterdamsche Bankvereeni- ging. Houders van gewone aandeelen Van Nlevelt, Goudrlaan Co.’s Stoomvaart Maatschappy N. V. hebben recht op toewyzlng van de thans ter inschryving aangeboden aandeelen, in dier voege, dat het bezit van elke nom. 1500. gewone aandeelen recht geeft op toewijzing van een nieuw gewoon aandeel A ƒ300.tot den koers van 150 pet. Het recht op toewijzing wordt uitgeoefend door inlevering van dividendbewijs No. 25. De Inlevering der dlvidendbewyzen moet geschie den by de Inschryving, onder gebruikmaking van daartoe by de inschruvingskantoren ver- krygbare speciale inschrijvingsformulieren, waarop de nummers der stukken naar volgorde zyn gerangschikt. Na de sluiting der inschryving worden genoemde dividendbewijzen waardeloos. Ingevolge artikel 3, lid 4 der statuten, Is de eigenaar van 3 preferente aandeelen te allen tyde bevoegd deze bij de vennootschap in te wisselen tegen 5 gewone aandeelen van nomi naal ƒ300.Met de aldus verkregen gewone aandeelen kan het vorenomschreven recht op toewyzing worden uitgeoefend. Op het eventueel na uitoefening van .het recht op toewijzing overblijvende bedrag der uit gifte wordt een vrije Inschrijving opengesteld tot den koers van 225. pet. Indien de vrye inschryvingen het beschik bare bedrag overtreffen, zal de toewyzing op deze Inschrijvingen systematisch geschieden. De storting op de toqgewezen aandeelen, welke voorzien zullen zijn van dividendbewijs No. 26 en volgende en een talon, moet geschieden op De St. Adelberts-Vereeniging, de organi satie van leiding gevendg standen in Ne derland, hield Zondag in de basiliek van de H. Landstichting haar tweeden nationalen landdag. Zaterdag was daaraan voorafge gaan een ledenbijeenkomst, welke een In tern karakter droeg. Zondagmorgen werd in de kapel van het SL Canisinscollege voor de leden een plechtige H. Mis opgedragen. In den namiddag kwamen alle leden bijeen in de hall der in aanborrw zijnde basiliek op de H. Landstichting. H.M. de koningin heeft door aankoop een belangryke hoeveelheid zomerpostzegels van haar belangstelling in het hiermede be oogde doel doen blijken. Hier waren verscheidene vooraanstaande Ne derlandsche Katholieken. De- nieuwe voorzitter, opvolger van den stichter wylen mr. Ruys de Beerenbrouck. prof. dr. van Rooy, sprak een kort welkomstwoord, waarna Mgr. F. Hendrix, vicaris generaal van het Bisdom Den Bosch, een voorlichtende rede hield over de Roomsch-Ka- tholieke Filmactie in Nederland, over haar or ganisatie en de taak der katholieke leden In het bijzonder. Na een samenvatting van de pauseiyke Ency cliek Vigilante cura, die het filmprobleem be handelt, gaf spr. 'n schets van den ontwikkelings gang der katholieke filmactie In ons vaderland in navolging van Katholieke centra in het bui tenland. Hy wees er op hoe de commissie tot concentratie van het R. K. filmwezen, een commissie welke interdiocesaan werkt, was ge groeid en hoe zich daaruit het hoofdcomité van katholieke filmactie in Nederland ontwikkeld heeft, dat op zijn beurt de statuten ontwierp voor een werk voor de goede film op den grondslag van l’oeuvre pour le bon film, docr Z. H. den Paus indertyd goedgekeurd. Hier gaat dg Katholieke filmactie op veilig spoor en kan zij haar werk voortzetten op breedere basis en het uitbreiden onder alle Katholieken van Nederland. Dit geschiedde dan ook door het nationaal ccmité van propaganda dat onder de Katho lieken van Nederland wil doen ontwaken en levendig houden de overtuiging van den ge wetensplicht om mee te werken aan de oplos sing van het vraagstuk van de goede film. Daarvoor zyn ook plaatselyke comité's opgericht, waarin alle standen voor het goede doel kunnen samen werken. Ook de leidende standen vinren hierin hun taak om juist ook door hun voorbeeldige daad van medewerking aan de goede filmvertooning de breede massa voor dit goede werk te winnen. Spr. wees verder op middelen van propaganda als het officieel fiimorgaan voor Katholieken, genaamd het Witte Doek, het Bestedingslnsti- tuut, waaraan gelden verstrekt worden tot steun aan organisaties en vereeniglngen, welke zich be wegen op het gebied der Katholieke filmactie en aan ondernemingen, die zich op productie en distributie van goede films toeleggen. Verder is gesticht een centraal bureau voor Katholieke filmactie, waarby zich al terstond heeft aan gesloten de Katholieke filmcentrale te Lelden. Naast deze KF.C. bestaat de KASKO. welke smalfilms keurt op normen van geschiktheid. Tusschen deze drie organisaties is na ernstige besprekingen een nuttige samenwerking tot stand gekomen. Spr. ging nog dieper in op de belangen van de organisatie en de smalfilm, om ten slotte vooral de Katholieken van hoogeren stand aan te sporen hun vollen invloed en mede werking te verleenen aan deze zoo noodzakelyke filmactie. Uit de vergadering bleek, dat de wijze, waar op thans een eenheid werd bereikt, niet Aller volle vertrouwen genoot, al hoopt men er het beste van. Vervolgens werd het woord gevoerd door prof, dr. Gerard Brom, hoogleeraar aan de Katho lieke Universlteit te Nymegen, die een pakkende verhandeling gaf over de vraag, welke plaats de leden der St. Adelberts-vereeniging hebben in te nemen in de Natie. De Katholieke intel- lectueelen hebben rekening te houden met de kentering, welke steeds grootere vormen aan nam in het openbare leven van Nederland. De hoogere standen onder onA Katholieken, hebben de voorname taak de atmosfeer, de ge voelssfeer van andersdenkenden meer gevoeliger te maken voor invloeden, welke van Katholieke cultuur op andersdenkenden kunnen uitgaan. De 8t. Adelbertsvereeniging heeft een voor- looper gehad in de St. WiUlbrordusvereeniging, Indertyd door prof. dr. Jac. van Ginneken in het leven geroepen en welke tot taak had, door voorbeeld en goede daad andersdenkenden nader tot ons te brengen. Als wy de taak van de St. Adelbertsvereeni ging zoo zien in het licht van den geesteiyken ontwikkelingsgang, welke het openbare leven van onze andersdenkende landgenooten thans kenmerkt, dan heeft de St. Adelberts-vereeni ging een belangryke taak, een vaste toekomst en een groot nut voor de samenleving in ons vaderland. Er ontspon zich een levendige gedachten wisseling. waaraan Mgr. dr. Poels, oud-minuster Verschuur, prof. dr. Noyons en Anton van Duinkerken deelnamen. Allen wezen pp de nood- zakeiykheid dat wy moeten blyven ’staan in de volle realiteit van het leven. Met allen eerbied voor de opleiding in ons byzonder Onderwys en aan onze hoogere scholen, mag toch nimmer vergeten worden, dat de waarachtige mensch eigcniyk onder de menschen zelf gevormd wordt, en dat hy in en door het leven zich tot een persooniykheid zal ontwikkelen. Mgr. dr. Poels wees in dti verband op de arbei ders, op de kajotters in België, die juist in en door hun werk >n 't volle leven niet alleen aan eigen hervorming, maar ook aan die van hun eigen stand met vrucht arbeidzaam zyn. Ook de hoogere standen zullen, willen zy hun Invloed in het openbare leven volledig doen ontwik kelen er toe moeten overgaan hun jongeren in eigen vereeniglngen te doen vormen in na volging van de K.J.M.V., de J.W. en de Jonge Boeren. Mgr. Poels pleitte voor de Instelling van een organisatie van jonge intellectueelen. Anton van Duinkerken wees op de nood aakeiykheid, dat Katholieke Intellectueelen de psychologische consequenties moeten aanvaar den, door te dringen in het ziele- en geesteiyk leven van andersdenkenden, willen zy deze door en door begrypen en met deze kennis inniger contact tot stand brengen tusschen hen en de personen, die andere denkrichtingen zyn toe gedaan. De katholieke intellectueel zal bulten ayn eigen geesteiyk leven moeten treden om anderen beter te kunnen begrypen en zoo inniger toenadering tot stand te kunnen bren gen, zonder natuuriyk iets van zyn eigen inner- lyke overtuiging prijs te geven. Prof. dr. Gerard Brom kon zich by Mgr. dr. Poels en Anton van Duinkerken geheel aan sluiten en gaf toe dat onze cultuur het kern punt in de innige geloofsbeleving heeft, maar dat daaruit ook de consequentie naar voren dringt om anderen van deze cultuur mede te deelen. En dat ligt vooral op den weg van de booger ontwikkelde Katholieken. Prof. dr. van Rooy sprak een dankwoord, wees op het succes van dezen tweeden landdag, hoopte dat het ledental der St. Adelbertsver eeniging zich verder zou uitbreiden en ieder lid voor zich nieuwe leden zou aanwerven en voor eigen orgaan zou yveren. Met den Christeiyken groet werd de landdag gesloten. Een hoogst interes sante vacantiereis. Bezoek aan Praag, Weenen en Buda pest. Reisduur 14 dagen (155.—. Inlichtingen «n Reisgids bij de bekende CEBUTO Reisbureaus of schrif- telijk: P. C. Hooitstreet 22, Amsterdem. HILVERSUM II, 301 M. (AVRO-ult«en- dlng) 8.00 Gramofoonmuziek. 8.15 Or- kestconcert. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwydlng. 10.15 Gramofoonmuziek. 11.00 Hulshoudelyke wenken. 11.30 Ko vacs Lajoe’ orkest. 12.30 Gramofoonmu- zlek. 1.30 Omroeporkest. 2.00 Gramotoon- muzlek. 2.15 Omroeporkest. 3.00 Lyra- Trio, pianospel en gramofoonplaten. 4.30 Radloklnderkoorzang. 5.00 Klnderhalf- uur. 5 30 Het Omroeporkest. 6.00 Repor tage uit Soestdjjk en eventueel gramo foonmuziek. 6 30 Optreden van de Schwa- lenbergsche Volksdansers en -zangers. 7.00 AVRO-Danaorkeet. 730 Gramofoon muziek. 8.00 Berichten ANP. Hierna stafmuzlek 5de R. I. 8.30 Bonte Dins dagavond trein (In de pauze: Prysvraag). 10.15 Actuallteltefllteen. 1030 Gramo foonmuziek. 1030 Damnieuwa. 11.00 Be lichten ANP. Hierna tot 12.00 AVRO- Danaorkeet. DROITWIUH. 1500 M. 1120—1150 Or gelspel. 12.10 Gramofoonmuziek. 1235 BBC-Northern-orkeet. 135 Sportreporta- Op 29 Juni zullen de volgende H.H wydingen in de Kapel van het Groot Seminarie der Afri kaansche Missiën, Ore Place, Hastings (Engl.i worden toegediend door Z. H. Exc. Mgr. H. J. Paulissen, Apostolisch Vicaris van Kumasi, Goudkust, West-Afrika. Eerste twee kleine Wydingen: (Oetlarius Lector): E. H. G. v. Dyk. Laatste twee kleine Wydingen (Exorcist dr Acolyth)E. E. H. H. J. Bergervoet, A. 'Bickerton, P. Giebels, J. Heems kerk, L. Helwegen, C. Klaver, O. Lebbink. E. Legge, P. v. Luyt, F. Mc. Evoy, C. v. Oers, O. v. d. Plas, W. Reckmann, Th. de Rooy. C. Tukker, J Visser. Tot Subdiaken zullen worden gewyd: E.E. H H. J. Gooien, P. Cruts, G. Eibers, J. Glesen, A. V, Hout, W. van Hout, C. Hulsen, A. Juyn, M Keinhorst, A. Suykerbuyk, Th. Venhovens, J. Visser. ’t Was de dichter-domtnee de Qene- stet, die de verzuchting slaakte van den „preektoon" te worden verlost, én in plaats daarvan om „natuur en waarheid" vroeg. Men begrijpt de vraag en de ver zuchting, wanneer men wel eens des dominees-preeken heeft aangehoord, waarop de Oenestet's leekedichte sloeg. Maar het zou verkeerd z(fn, daaruit af te leiden, dat elke preektoon ver- werpelifk is en in tegenstelling met natuur en waarheid. De kansel heeft zijn eigen toon, zijn eigen stijl en een predicatie is tets anders dan een redevoering. Wat in deze laatste toelaatbaar geoorloofd en zelfs aantrekkelijk kan zijn, misstaat in de eerste. En het zou ook zeer spoedig mu- haifen aan het gehoor, dat van den predikstoel een geluid en een voor dracht verwacht, verschillend van die in een vergaderzaal, waar trouwens natuur en waarheid niet zelden even min tot hun recht komen, als in de galmende vertoogen, waarop de Qe- nestet doelde. Klaarheid, ernst en wijding hebben geen quasi-plechtig vertoon noodig. Zulk een vertoon is niet anders dan surrogaat. En het heeft aan het woord preek toon een beteekenis gegeven, welke het allerminst heeft, noch behoort en behoeft te hebben. gee. 3.003.30 en 3.50 Gramofoonmuziek. 4.40 Het Hungarla-Zlgeunerorkest. 5.05 Bportreportage. 5.35 Reg. King en zyn orkeet. 6 30 Berichten. 6.45 Bariton en plano. 7.30 Orgelspel. 7.50 Natuurhisto rische caueerle. 8.10 BBC-Orkest en so list. 9.30 Berichten. 9.40 Economische causerie. 10.00 solist. 11.00 Kyte's Band (gr.pl.). Te Santpoort is, seven-en-zeventig Jaar oud, de bekende landschapschilder en illustrator L W. R. Wenckebach overleden. Vooral het duinlandschap inspireerde den schilder tot doeken van prachtige luchten en lynenspel. Een van zyn meest bekende schilde- ryen is .Meertje in de Duinen”, dat door H. M. de Koningin bekroond werd met de gouden medaille. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 13.30 Gramofoonmuziek. 1.50 Salonorkest. 130 OmroepdanaorkMt. 1.50320 Gramo- foonmuzlek. 520 Omroeporkest. 6.50 en 7.30 Gramofoonmuziek. 820 Cabaret. 920 Kleinorkest. 10.301120 Gramofoonmu- zlek. 484 M.: 13.30 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroepdanaorkeet. 130 Salonorkeat. 130 3.30 Gramofoonmuziek. 5.30 Salonor keat. 6.35 Gramofoonmuziek. 735 Reli gieuze uitzending 82o Omroeporkest. 10.301120 Gramofoonmuziek. De Katholieke Spoor- en Tram mannén, 'ge organiseerd in ,3t. Raphael”, houden jaariyks een groote wapenschouw Dit jaar was Breda de plaats van samenkomst, alwaar Zondag onder groote belangstelling de St. Raphaël-bondsdag werd gehouden. Van heinde en verre waren reeds in den morgen ontelbare spoor- en tramman- nen In de Baronlestad aangekomen. Door de welwillende medewerking van de bedryfsleiding der Ned. Spoorwegen waren voor het vervoer van duizenden deelnemers en (-neemster») byzondere maatregelen genomen, zoodat het gewone reizi gersverkeer niet den minsten hinder ondervond. In de St. Josephkerk aan den Oranjesingel droeg om 12 uur de geesteiyke adviseur der plaatselyke afdeellng, kap. J. Adriaansen. een H. Mis op, waaronder de bondsadvlseur, pastoor W. Mutsaerts, een treffende toespraak hield. Tijdens de Consecratie brachten de rond het altaar opgestelde vaandeldragers den vaandel- groet. Na de kerkeiyke plechtigheid schaarden zich de congressisten achter de vaandels en vlaggen hunner afdeellngen en werd een groote stoet geformeerd, waarby een zevental muziekcorpsen meeliep. Na een korten rondgang bereikte de optocht, die zeer de aandacht van de Bredenaars had, de Veemarktstraat, alwaar voor het bls- schoppeiyk paleis Z. H. Exc. Mgr. P. Hopmans met groote belangstelling het voorbytrekken gadesloeg. Vanzelfsprekend brachten de vaandel dragers den vaandelgroet aan dezen kerkvorst, waarby de spoor- en trammannen eerbiedig het hoofd ontblooten en den Romelnschen groet brachten. Voor het H. Hartbeeld naby het bis- schoppeiyk paleis werd door het hoofdbestuur van ..St. Raphael” een bloemenhulde neergelegd. Op de Groote Markt werd gedefileerd voor den Bredaschen burgemeester, Z. Exc.. B. van Slobbe, die op het bordes van het stadhuis had plaats genomen. In de groote zaal en in den tuin van het gebouw „Concordia" had om on geveer 2.30 uur de massale middag-byeenkomst plaats. In zyn openingswoord herdacht de heer L. H. Wigman allereerst degenen, die den thans nog levenden zyn voorgegaan naar een beter leven. Hierna werd het woord gevoerd door den voorzitter van de afd. Breda, den heer Kooy- man, waarna gezameniyk het bondslied werd gezongen. Thans was de beurt aan den Zeereerw. Pater Eusebius Peters O.E.S.A. voor het houden van zyn rede, getiteld: Sint Raphaél en zyn Ka tholicisme. Spr. wees allereerst op de extremistische in vloeden van linksch cn rechtsch. In de Fransche revolutie ging de verpauperde massa zich wre ken en stelde het adagium noch God noch ge zag. Thans vraagt men Weer om gezag, hetzij van den volkswil of van den eenling of dicta tor. Door den uitslag der verkiezingen is de kans geschapen om tot verbetering te geraken, want het voornaamste terrein is in katholieke han den waardoor wy het hoofd kunnen, bieden aan heidendom eenerzyds en barbarendom ander- zyds. Alleen practisch katholicisme is in staat aan deze strevingen het hoofd te bieden. De genezing moet komen door de Juiste gezagsop- vattlng en door de juiste opvatting van het katholicisme. Het ambt van den spoorman, al dus vervolgde spr., is zeer gevaarlyk, ook op godsdienstig zedelyk terrein. Daarom moet vooral de spoorman er groot op gaan katholiek te zyn en er voor uit durven te komen. Ook hebben wy Christus te erkennen door het groote gebod der naastenliefde waarin ook wy een rol hebben speten. Door de schending van het ge bod der liefde is de ellende in^jje wereld ge komen; door de beoefening daarvan kan dc redding komen. Daarom liefde te plaatsen te genover hen die de wereld hebben uitgebuit, want daardoor zullen de hardheid en het egoïsme overwonnen worden. Na de ovatie die pater Peters in ontvangst had moeten nemen, sprak de bondsadvlseur pastoor Mutsaers een kort woord, waarby spr. er op wees dat ook de Bisschoppen er op heb ben gewezen, dat de Raphaël-mannen lid van de standsorganisatie moeten zyn. Verder gaande wees spr. op den plicht van de Raphaëlleden ten opzichte van hunne mede leden en t.o.v. van hun besturen. De bondsvoorzitter, de heer Wigman, bracht in zyn slotwoord dank aan de bedrijfsleiding der Ned. Spoorwegen die voor het massa-ver- voer bijzondere maatregelen heeft getroffen en aan de afd. Breda die dezen zoo geslaagden bondsdag op uitnemende wyze heeft geregeld. De chauffeur-elgenaar van den vrachtauto Helmantel uit Weiwerd werd in het gezicht gewond, een der Inzittenden, de 16-jarige Kruit hof uit Farmsum werd zoodanig gewond, dat overbrenging naar heV ziekenhuis te Groningen noodzakelyk bleek, de andere passagier J. We- zeman, eveneens uit Weiwerd, kon na verbon den te zyn naar huis worden Vervoerd. De chauffeur van den personenwagen Degen hart uit TJuchem kwam er met eenlge verwon dingen af. Beide auto's, die midden op den weg reden en geen licht voerden, zyn zwaar beschadigd, zoo dat zy per kraanwagen moesten worden ver voerd. De politie stelt een onderzoek in. De Nederlandsche Meelcentrale maakt bekend Het gedeelte van het prijsverschil per 100 kg. voor den Invoer van veekoeken (in den zin van artikel 1, lid 1, onder Ho, van het Crisis- Akkerbouwbesluit 1934) als bedoeld in artikel 8, b, onder 2o, van de Crisls-AkkerbouwbeBchik- klng 1934 I, is als volgt vastgesteld: Inklaring v. 28 Juni af t.m. 31 Aug. 37 tm. 31 Dec.17 -35 --■10 -10 ,.-35 „-55 ,.-55 „-.70 PARIS, 1648 M. 8.3o en 1035 Gramofoonmuziek. 13.30 Orkeatconcert en zang 3.30 en 4.05 Gramofoonmuziek. 4.30 Vocaal en Instrumentaal concert. 5.30 Orkestconcert. 720 Planovoordracht. 7.35 Zang. 7.50 Gramofoonplaten. 8.50 „Le marln du Bolivar", operette. Hierna: „La poule noire", operette. 1030 Gramo foonmuziek. voor lynkoeken voor soyaschroot voor soyakoeken voor grondnootkoeken voor grondnootschllfers voor grondnootmeel voor cocoskoeken voor Ned. Oost-Indlsche cocoskoeken voor malsveekoeken e.d. voor alle andere niet ge noemde soorten veekoeken (al dan niet verwerkt met byprod. en/of afvallen) -.10

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 6