ONS BLAD I Een omvangrijke oplichting te Rotterdam achterhaald Fransche beurzen gesloten heden 1937, b’i Het nieuws van TALRIJKE SLACHTOFFERS I De goud-situatie van Engeland De hotelsluiting in Frankrijk Het conflict in Krakau Duitschland hecht aan den vrede JOH. J. AU WERS PAYGLOP 3 ALKMAAR VEREENIGDE KATHOLIEKE DINSDAG 29 JUNI 1937 S 226 No. JAARGANG Det opstand in Albanië Kellnert protesteer en Nieuw volmachtenontwerp DIT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN Wolkbreuk teistert N oor d-F oekien Geld te verdienen Alles geschiedde ,Jn vertrouwen** Betaling van wittelt in goad of buifenlandtche valuta vanaf heden getchorti Volmachten gevraagd tot 31 Augustus Op uitertt handige wyze witt de „ondernemer” geld uit den zak te kloppen V de opening hint. Kamer Honderden vitte hert- tchepen vermitt Veel beter dan vroeger, deelt Simon aan het Lugerhuit mede Rede van Goerinfa van het Congres d< van Koophandel Donderdag zal op verzoek van Chautemps nogmaals over legd worden Vier hoofdtchuldigen ter dood veroordeeld Naar een verdeeling van Palestina? DERTIGSTE ADVERTENtlEPRIJZB* Per lossen regel 20 a, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55 c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroeper» zie de rubriek. Telefoonnummer 433CT\ Minitter Bonnet heeft een langdurige betpreking met Chautempt HET JAAR voor UW REIS naar FRANKRIJK! Services Nationaux deTonrisme Willemtkade 15 a Rotterdam Katholieken kiezen party voor Mgr. Sapieha Zionittitche retolutie tegen inbreu ken op het Palettina-mandaat Z1EKENF0NDSLEVERARC1ER NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD r dat 4 st- ten 'an TIRANA, 28 Juni. ele. wa- *og O O te c te th. 1.15 lur He; r»; xl- Mt. ar- BERLIJN, 28 Juni. (DN.B.) In tegenwoordig heid van Rükskanseller Hitler, de Rijksregee- rlng en het diplomatieke corps is hier vandaag het congres der Internationale Kamer van Koop handel geopend. Duitsche soldaten leiden de matrozen der drie Amerikaansche oorlogsschepen! die momenteel een bezoek aan Kiel Ier lia BUREAUX: HOF' 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330. Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS, Per kwartaal voor Alkmaar LONDEN. 28 Juni. (Reuter.) Het Briteche Lagerhuis heeft de resolutie, waarbij de regee- ring gemachtigd wordt het égalisatiefonds met 200 millioen pond sterling te vergrooten, zon der hoofdelUke stemming goedgekeurd rol- ,-an Mig ens net Ier eer cs- >1 niet >ld en want het zon wel eens voorkomen, dat »U een conferentie moesten bewonen of groots geldsbedragen moesten halen. Maar verder had men niets anders te doen dan het geld op te strUken. De minister-president deed een dringend beroep op de verzoeningsgezindheid Van het bestuur, en verzocht met het oog op de debatten in het parlement de besprekingen Donderdag voort te willen zetten. Op dien datum zullen de besprekingen dus hervat worden Omvangrijke oplichting te Rdtterdam ontdekt. Sportvliegtuig te Princenhage Over den kop ge- ,'agen; de vlieger om het leven gekomen. Katholieken in Krakau kiezen party voor hun Aartsbisschop, Mgr. Sapleha, in diens conflict met de Poolsche regeering. SLAOLI E MOSTERD en AZIJN ran oor nu erk der ge- eer ot- lag K. Ier Ajn in ün Dit ids is, ing Een sterke Duitsch-Italiaansche oppositie wordt gevreesd In de bijeenkomst van de non-inter- ventie-commissie van heden. Aan het aarama- front in Spanje werd een rechteche aanval af geslagen. De Fransche minister van Financiën, Bonnet, had onmiddellljk na zijn aankomst te Partje een langdurig onderhoud met Chautemps. dat werd bijgewoond door financleele deskundigen. Op verzoek van Chautemps zal Donderdag nog maals overlegd worden over de dreigende hotel sluiting in Frankrijk. Bij de Indiening van het volmachten-ontwerp tot versterking van het Brltscbe egalisatiefonds zeide Simon, dal Engeland» goudsUnatie beter is dan weleer. moest ■loopen De auteur Van Balen is uitgenoodigd tot het K.hrtjven van een handboek over Curacao. ere ia- lt’, dit 5a- xn sen eer rol- Ultspraak van het Permanente Hof van Inter nationale Justitie in sake de kwestie van het Maaswater. jl gt: len ge- B. tier gs- ga- toe. net re ran ge- be- in- ■as, len dat Het lek ipr. ing iwe lit- «ol- I— :Ue te- nb- er- of er- ar- ter ar- em te oe- ïiet ds- oe- De Fl.NDDOBvEP CEBOUiHT zTACKs VOETVERZORGING MAGDAUNKNSTRM TIL 2447 SEOEL, 28 Juni. Voor de kust van Noord- Oostelük Korea is een groote visschersvloot in een orkaan geraakt. Meer dan 200 vaartuigen worden vermist. Goering hield een toespraak, waarin hij onder meer zeide, dat Duitschland er prijs op stelt, dat vele vreemdelingen het land werkelijk leeren kennen, want juist het nat.-soc. Duitschland heeft, het niet gemakkelijk, bij het uit den weg ruimen van misverstanden, die zijn arbeid be lemmeren. Goering zeide verder, dat niemand ter wereld er aan mag twüfelerf. dat Duitschland aan den vrede gehecht is. Voor zoover het aan Duitsch land ligt, zal er een geen nieuwe oorlog uit breken. De Duitsche weermacht is opgebouwd om tot volledige rechtsgelijkheid te komen. Bü het volkomen herstel der Duitsche rechtsgelijk heid behoort echter ook het herstel van een toereikenden grondslag voor het 'economische leven. Duitschland zal daarom niet ophouden de aandacht te vestigen op het koloniale vraagstuk zoolang zijn dringende en gerechtvaardigde ko loniale verlangens niet vervuld zijn. Het bedrag van de deelneming bedroeg vierhonderd gulden, waarop, gedurende plus minus Oen jaar, maandelijks een winstaan deel van tachtig tot honderd gulden sou worden uitgekeerd. Verder moesten de ge gadigden één dag ia 4e week vrij houden. Voor de gestorte deelnemlngssom kreeg de oü de zaak geïnteresseerde een gezegeld papier, waarop hij later zijn handelsbedrog van vier honderd gulden zou terugkrijgen, zulks onafhan kelijk van de uitbetaalde wlnstaandeelen. Dat de deelnemers nooit een conferentie op hun „vrijen dag" hebben bijgewoond en nog minder „groote geldsbedragen" hebben behoeven halen, behoeft wel geen betoog. Aanvankelijk waren de geïnteresseerden heel bijj mét het feit, dat Van B. hen in vertrouwen had genomen. Weinig bevroedden zij, dat als er b.v. een kegelclub van tien personen was. Van B. met alle tien leden stuk voor stuk onder- handelingen aanknoopte en allen voor een flink oedrag in zijn handel interesseerde. De een wist van den ander niet, dat ook hij in het vertrouwen was genomen. In het begin Hap al les heel aardig. Na een paar keer gemaand te zijn, hetgeen niet eens zoo erg veel argwaan wekte, kwamen de eerste wlnstaandeelen inder daad los en er zijn onder de deelnemen, die meer hebben teruggekregen aan wlnstaandeelen dan hun eigenlijke storUngsbedrag groot was. Dezen zijn er nog wel bij gevaren, de meesten zijn evenwel bedrogen uitgekomen, want het De Fransche nationale bond van het hotel-, café- en restaurantpersoneel heeft een commu niqué gepubliceerd, waarin het besluit der pa troonsorganisaties om hun zaken te sluiten ,ion- terechtvaardlgd” genoemd wordt. Gezegd wordt, dat de houding der werkgevers een politiek ka rakter draagt, en dat sommige leidende werk gevers niet verhelen, dat het de regeering la die zij benogen te treffen. Tot slot wordt verklaard, dat de bond zich met alle middelen zal verzetten tegen ieders verslechtering voor de arbeiders van de rege ling der arbeidstijden. Hij zal actie voeren voor onmlddellijke verwezenlijking 'van de elschen der werknemers. De betaling van wissels en andere handels- overeenkomsten op goudbasls of In bultenland- sche valuta, vervallend op 20 Juni of later, kan worden verlengd op schrlfteHJke aan vraag van den debiteur. De datum, waarop de betaling zal kunpen worden geëlscht. zal bij besluit van den minister van Financiën worden vastgesteld. Voor dien datum kan zulk een wissel 'rilet worden geprotesteerd. Gedurende deze period^ zal de interest van deze wissels en overeenkomsten worden bere kend naar den rentevoet van de Fransche bank Ken deelnemer aan de Duttschland- vlucht neemt verver schtngen tot zich op het vliegveld in Neustadt In politièke kringen hecht men veel waarde aan een vergadering van de socialistische ka merfractie, welke op Dinsdagochtend is büeen beroepen. Men hoopt dat de fractie den steun, aien de socialistische leden van het kabinet aan het financleele wetsontwerp tot het ver- leenen van „uitgebreide volmachten" in beginsel hebben gegeven, zal goedkeuren. Indien dit het geval is, kunnen Kamer en Senaat Donderdag hét wetsontwerp hebben aangenomen. Het schjjnt, dat Chautemps voornemens is onmiddellijk hierna het parlement op reces te laten gaan. In de financleele decreten ziet men den wil van den minister van Financiën de munt te beschermen tegen de speculatie gedurende de nnancieele debatten in het parlement. Deze □ebatten hebben ten doel den franc meer vrij heid te geven ten opzichte van buitenlandsche Het wetsontwerp, dat de regeering aan de Kamer wil voorleggen, omvat een arti kel, waarby de regeering ..uitgebreide vol machten” worden verleend, om tot 31 Augustus by decreten van den minister den tinancieelen toestand te regelen. Deze de creten zullen vooral betrekking hebben op de verdediging van den franc, de overeen komsten met de Fransche Bank, en de be lastingmaatregelen tot vermindering van het tekort op de begroeting. LONDEN, 28 Juni. (Reuter). Bij de indiening van het wetsontwerp, waardoor de Britsche re geering wordt gemachtigd het egalisatiefonds met 200 millioen pond sterling te vergrooten, heeft de minister van Financiën, Sir John Simon* in het Lagerhuis gezegd zich gelukkig te prijzen, dat hij kan verklaren, dat de in dit voorstel belichaamde politiek in overeenstem ming is met die der Vereenlgde Staten. De goud-situatie van Oroot-Brittannië is veel beter dan weleer. Het ifi weinig waar schijnlijk, dat zich plotselinge of voortge zette goudverliezen zullen kunnen voordoen, nu het land in staat is er het hoofd aan te bieden De bond van georganiseerde handeldrü- venden, industrieelen en handswerklleden. die Maandagmiddag bijeen was gekomen in de Salle Wagram, te Parijs, heeft met alge-* meene stemmen het principe van een soll- dariteitstaklng tot steun van de hotel-, restaurant- en caféhouders en drankverkoo- pers aangenomen. Deze solidarlteitstaking zou Zaterdag 3 Juli in alle détallzaken aan vangen. Een groote belemmering voor het gebruik maken van alle krachten in het economische leven der wereld vormen de economische sanctle- be palingen van het Volkenbondshandvest. Oud-welhouder van Vlissingen in hooger be roep eveneens tot acht maanden gevangenis straf veroordeeld, wegens valschheid schrifte. moest bit de lengte of uit de breedte komen en Van B. interesseerde telkens nieuwe personen voor zjjn affaire, om zijn andere slachtoffers voor eenigen tijd tevreden te stellen. Zoo werd het eene gat met het andere ge stopt. De gedupeerden hebben voor een deel aangifte bü de politie gedaan, maar er zijn anderen, die óf nog vertrouwen in den man hebben, óf verder liever niets met dit zaakje te maken willen hebben, zoodat zü maar van aangifte hebben afgezien. Zooals gezegd heeft de man zijn slachtoffers gemaakt in de zeer gegoede kringen te Rotterdam, Schiedam en Den Haag. Erg royaal heeft de handige oplichter het er overigens niet van gehad, want er ging heel wat geld weg aan ultkeeringen en bovendien was alles, wat de man deed, buitengewoon gewich tig. Alles ging per expresse; aangeteekende brieven en postwissels werden op de meest dure manieren verzonden en het was grootdoenerij van Je welste. Toch kon hij blijkbaar niet ge noeg geld verzamelen om een gemakkeljjk leven tje te slijten, waarom hjj er nog een extra baan tje bij nam. Hjj speelde quasl-geneesheer, en dat was. een zaakje, dat meer In het laatje bracht. HU zeide vertegenwoordiger, hoofdvertegen woordiger of propagandist te zijn voor een Pa- rUsch Instituut, dat verpakte praeparaten in den handel bracht. Juist voor de kwalen, die de menschen teisterden. Tegen het schappelUke prUsJe van vUf-en-twintig tot veertig gulden zou hü die geneesmiddelen uit Parijs laten ko men. Natuurlijk boter bü de visch. Een en an der moest ongemerkt gaan, want de betreffen de artikelen mochten In Holland eigenlijk alleen maar door tasschenkomst van een apotheek ver kocht worden. Maar als men relaties heeft niet waart Na een paar dagen vertelde Van B. zijn vrienden dan, dat het geneesmiddel aan de grens stond. Er kwamen nu alleen nog maar achttien ot twintig gulden bU voor invoerrech ten en dan was de zaak gezond en de zieke er bij Ten slotte arriveerde het kostbare pakketje, dat zooals later bleek afkomstig was uit een Rotterdamsche apotheek, waar Van B. er eenige kwartjes voor hqd betaald. Het waren dan b.v. gewone bronzouttabletten of Iets der- gelUks. Vooraf had hU .de apotheek opdracht gegeven alle uiteriyke kenteekenen te verwyde- ren, zoodat het Juist was, of het artikel inder daad uit Parijs afkomstig was. Het is bekend geworden dat Van B. gedurende e en U)d, dat hU gezocht werd, nog kalm door- ting met het maken van nieuwe slachtoffers en dat hü ook diversen, reeds eerder bij de affaire geïnteresseerden, nog geld heeft uitbetaald, ver- moedelük om later te doen uitkomen, dat hü volkomen te goeder trouw was geweest. Inderdaad gooide Van B. het daar ook op. toen hü Maandag aan een verhoor werd on derworpen. Niet alleen veel deelnemers aan »Un handeltje waren gedupeerd, hü zelf was de grootste gedupeerde, zeide hü. De man noemde oen naam van een te goeder naam en faam bekend staand hoofdambtenaar als zün op drachtgever. De gelden, die hü ontving voor deelneming, zond hü regelrecht aan zün opdrachtgever en oeze zond hem later de bedragen, die hü uitbetalen, als winst. Alles zou goed gé) rün, wanneer bedoelde hoofdambtenaar niet eenige maanden geleden spoorloos was verdwe nen. Hü had alle moeite gedaan om den man weer te bereiken, in Parüs, in Antwerpen, in Brussel, In Amsterdam, In Den Haag, maar de man was en bleef onvindbaar. En toen had hü maar zoolang de zaak voortgezet. Aangezien alles omtrent dezen hoofdambte- naar Actief is en Van B. bü de politie geen on bekende is, omdat hü eenige maanden geleden voor een soortgelüke zaak heeft moeten ver- cchünen. is hü op het hoofdbureau van politie Ingesloten. Per kwartaal voor Alkmaar f2.— Voor buiten Alkmaar 2-, f 2.50 Dagblad uitgegeven door de N V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.6Ó hooger SJANGHAI. 27 Junlr(DN B.) Een zwere wolkbreuk In Noord-Foeklen heeft heele land streken onder water gezet. Vele dorpen zün ver woest en de oogst is geheel vernield. Het is de ergste ramp, die dit land sinds vüftlg Jaar heeft geteisterd. De stadsmuur van Tsjoengklng werd door het water ondermünd. Meer dan honderd menschen zouden hierbü om het leven zün gekomen. PARIJS, 28 Juni. (Havas). Het Fransche nji- mster-presldlum deelt mede, dat het bestuur 'sn den bond van hotel- en restaurant-elgena- ren in het hotel Matignon door Chautemps IS* ontvangen, wien mededeeling werd gedaan van de resoluties, die in de Zaterdag JJ. gehouden bijeenkomst zün aangenomen. PARIJS. 28 Juni. (Havas). De Fransche mi nister van Financiën. Bonnet, is Maandag tegen twaalven te Parüs aangekomen Hü legde geen enkele verklaring af, doch begaf zich recht streeks naar het Hotel Matignon. waar hü on- middellük tot het kabinet van Chautemps werd toegelaten. Even daarna kwamen ook de gouverneur van de Banque de France, Labeyrie, de directeur der fondsenbeweging, Rueff. de directeur van het kabinet van Sonnet, de Boisanger, en even la ter ook de onderstaatssecretaris van Financiën. Brunet, op het hotel Matignon aan. Onmld- dellük begon daarop de bespreking tusschen Chautemps. Bonnet en de flnancieele deskundi gen. Minister Bonnet is om drie uur veertig weer uit hotel Maygnon vertrokken, in gezelschap van Rueff. Labeyrle en De Boisanger. Zü be gaven zich naar het ministerie van Financiën. Bonnet legde geen verklaringen af en zeide slechts, dat hü in hotel Matignon zou terug komen om kwart voor vüL voor den aanvang 4 an den kabinetsraad. Men verzekert, dat de financleele ontwerpen van de nieuwe regeering in den heden gehouden kabinetsraad aan een langdurige bespreking zün onderworpen. De drie groepen, welke In het ministerie vertegenwoordigd zün, de radtcaal- sociallsten, socialisten en republikeinsch-socia- listtsche unie, vergaderden afzonderlük. tenein de een beslissing te nemen ten aanzien van het ontwerp, dat hun is voorgelegd Op eéh gegeven oogenblik zag men Blum, Chautemps en Bonnet tezamen in den tuin van het gebouw wandelen In druk gesprek. an Ier an ur. rdt ir- te Maakt gebruik van Uw bezoek aan PARIJS otn Frankrijk te leeren kennen o De emstreken van Parüs o Bretegne - Normandie o De kasteelen van de Loire o De Elzas en de Vogezen o Savoüe - Dauphlné o de Riviera, enz. enz. Voor het reizen door Geheel Frankrük buitengewone reducties van versch. aard, o.a. op de Spoorw. en op den benzine-prüs Inlichtingen bü Een deel van dit geld heeft hü la den vorm van wlnstaandeelen uitgekeerd, maar deson danks moet het bedrag, dat de man zich heeft toegeëigend, niet woraen onderschat. Overigens is dit een oplichterü met romantiek. Er waren bü de politie den laatsten tüd tal van aangiften binnengekomen van gedupeerde personen en bügevolg had men al een oogje in het zeil gehouden. De verdachte bleek evenwel spoorloos verdwenen te zün en een uitgebreid onderzoek In Den Haag, waar men vermoedde, dat de man verblüf nield, leverde geen resul taat op. Maandagmorgen waren rechercheurs eyenwel In een Rotterdamsch hotel In verband met een andere zaak. Terloops informeerden zü naar den bewusten persoon en op een vraag, of hü wel eens daar kwam, antwoordde een lid van het personeel van het hotel: Ja, daar staat hü net In de telefooncel. Overbrenging naar het hoofdbureau van po litie was thans het werk van eenige minuten. De man, de 44-jarige reiziger J. van B„ zich noemende en schrüvende J. B„ is in 1935 reeds begonnen met het doen van fantastische ver halen met het vooropgezette doel om aan geld te komen. In vrüwel alle groote café’s in Rot terdam, in kegelclubs en dergelüke drong hü zich in en wist hü door zün vlotte charmante manier van doen en zün correcte optreden vertrouwen te wekken. HU was ook goed van den tongriem gesneden en hü kreeg alle achting, toen hü ook nog vertelde, Hat hü gedurende twaalf jaar op een seminarium was geweest en dat hü thans ambtenaar was bü dc Crtsiszuivelcentrale. Ook zeide hü Wel ver bonden te zün aan het departement van So ciale Zaken. Van B. reisde dan ook altüd op een eerste klas abonnement, hetgeen hü ten overvloede liet zien. Dat was hü per saldo toch verplicht aan zün stand van rüksambtenaar met een hooge optrekking. Wanneer hü in den vriendenkring eenmaal goed Ingevoerd was, begon hü met de heeren in het vertrouwen te nemen. De nadruk werd gelegd op het feit, dat alles, wat hü zeide. strikt vertrouwelijk was en dat niemand er tets van mocht hooren, maar dat er geld te verdienen was. Het is onbegrüpelük. maar tal van bekende zakenlieden, die toch niet over één nacht üs gaan, zün op die wüze leelük bü den neus genomen. Wat toch was het geval? Van B. wist heel aannemelük te maken, dat hü In verband met zün hooge functie veel ge- makkelüker dan buitenstaanders handelstrans- actles tot stand kon brengen. Als crisisambte naar kon hü büvoorbeeld invloed uitoefenen op de distributie en den aankoop van crlsisgoede- •ren, hetgeen iemand in den vrüën harHel kon. Het eenige. wat noodig was, was gel wel onmiddellük. Als ambtenaar kon hü zelf natuurlük niet handelen, dat was hem verbo den, maar aangezien er Inderdaad geld te ver dienen was. wilde hü blijkbaar op zün manier ook een steentje büdragen tot de .Actie Her levend Rotterdam" en daarom Interesseerde hü er „heel Illantroplsch" andere menschen voor In Oost-Korea is een In aanbouw zünde spoorwegtunnel ingestort. Vijftien arbeiders zün daarbü om het leven gekomen, terwül 27 man nen door de puinhoopen bedolven werden. PARIJS, 28 Juni. (Havas). Het Fransche kablnet-Chautemps zal zich morgen aan het parlement voorstellen. Chautemps zal de regee- ringsverklaring in de Kamer, Blum in den Se naat voorlezen. Algemeen verwacht men dat het kabinet het vertrouwen van het parlement zal krijgen. 5' Maandagavond hebben op het ministerie van. Financiën de directeur van het kabinet van Bonnet, de hooge ambtertaren van het ministe rie van Financiën, de gouverneur en de onder- gouverneur vrfh' de Fransche Bank vergaderd. Deze vergadering, welke niet door minister bronnet werd bügewoond. ëindigde om kwart voor el?. De minister was na de vergadering van den kabinetsraad vermoeid, en ging on middellük hierna naar huis. Koophandel, Aan de openingszittlng namen meer dan dui zend vertegenwoordigers uit veertig landen deel. PARIJS, 29 Juni. (Havas.) Omtrent de vergadering van den Franschen kabinets raad werd laat in den avond vernomen, dat de nieuwe belastingen, welke de regeering wil invoeren, geen directe belastingen zul len »ün, aangezien de socialistische minis ters zich hiertegen verzetten. De Centrale Recherche te Rotter dam beeft Maandag in een hotel al daar aangehouden een sedert het begin werk van gers te Rotterdam, Schiedam en Haag onder tal van voorwendsels geld uit den zak te kloppen, waarin hü wonderwel is geslaagd. De man heeft slachtoffers bü tientallen ge maakt en de bedragen, die hü op deze wüze heeft verzameld, loopen in de duizenden. Er moeten vastomlünde politieke waarborgen voor den wereldhandel gegeven worden, die ook bü politieke verwikkelingen gehandhaafd blü- ven. Wanneer men hiervoor niet het noodlge begrip toont, aldus besloot Goering, beschouw ik alle pogingen tot stimuleerlng van den wereld handel als nutteloos. Dr Schacht zeide o.a.„Als niet elndelük leder volk door een internationale politiek de beschik king krügt over leveAsrulmte en arbeidsmoge lijkheid, zal ieder streven naar verbetering der economische betrekkingen vergeefsch zün.” Tenslotte sprak nog de voorzitter der Inter nationale Kamer van Koophandel, de heer Fentener van Vllssingen. (Stefani). De politieke rechtbank te Arglrocastro heeft vonnis geveld tegen een aantal personen, die beschuldigd ren Van deelneming aan den opstand, welke eenigen tüd geleden in het Zuiden van Albanië I was losgebroken. De vier hoofdbeschuldigden zün ter dood veroordeeld; de rechtbank legde den anderen beklaagden gevangenisstraffen van verschillenden duur op. DE FRANSCHE BEI B£EN MET INGANG VAN HEDEN GESLOTEN. BETALING VAN WISSELS IN GOUD OF BUITENLANDSCHE VALUTA GESTAAKT. WARSCHAU, 28 Juni. (Havaa). Roomsch- KcthoUeke kringen te Krakau hebben zich gis teren solidair verklaard met den Aartsbisschop, in diens conflict met de Poolsche regeering In een bijeenkomst, waaraan door eenige honder den afgevaardigden werd deelgenomen, is een riutie aangenomen, waarin de campagne tegen tien Aartsblsschon veroordeeld wordt, etx alle Katholieken uitgenoodigd worden rich daarte gen te verzetten, in alle kerken te Krakau la gebeden voor het herstel van den Aartsbisschop, die ernstig ziek is. De pers der regeeringspartüen blüft er op wüzen, yat de prelaat geen toestemming van ■ie familie voor het overbrengen van het stof- ■feUjk overschot had. Dit argument schünt ook met kracht naar voren te zün gebracht bü de stappen der regeering bü den H. Stoel. De con servatieve „Czas", die party voor den Aartsbis schop had gekozen, is sedert drie dagen ge schorst. terwül de .ABC", het nationalistische orgaan, wegens een artikel over dit onderwerp in beslag is genomen. een oplichter, die van 1935 er zün maakte om gegoeden bur- Den NEW YORK, 28 Juni. (Reuter). De hjgr ge houden zionistische conventie heeft een resobj- Ue aangenomen, waarin er bü de regeering der Vereenlgde Staten op wordt rikngedrongen, by de regeering van Engeland^ stappen te onderne men, teneinde iedere schending van het Vol- kenbondsmandaat over Palestina, die voort zou Kunnen vloeien uit de aanbevelingen van de 30 Maart j.l. bedroeg het goudbezit van het fonds 26.874.000 ounces, terwül de emlssle-af- deellng van de Bank van Engeland over 73342.000 ounces beschikte. PARIJS, 29 Juni. (Havas). De Fransche Staatscourant publiceert een decreet, volgens hetwelk de Fransche effecten- en handelsbeur- zen te beginnen met 29 Juni, tot een nader door den minister van Finan ciën te bepalen datum, worden ge sloten. Prins Chichibu, broer van den Keizer van Japan, bezocht het militair oefenveld tt Aidershot, waar hij o.a. Engelsche tanks bezichtigde

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1