STAD WS Katholieke Middenstand Hollands Noorden REISKOFFERS e FRANKENBERG m Nassau Tax tel.3545 FEDERATIEDAG TE ALKMAAR fl <r DONDERDAG 1 JULI 1937 Vanaf f 0.80 tot f 4S. BOTER IN DE GRACHT Dierenbescherming R. K. Jeugdwerkloozenzorg Op het nippertje gered Autotocht met de ouden van dagen A.F.C. VeteranenS; HET LAATSTE SCHOOLFEEST De opening pensioen- - Hoogheemraadschap N. H. Noorderkwartier Prachtig geslaagde middag De feestelijke avond - bijeenkomst WOONWAGEN-LIEFDEWERK TE ALKMAAR Groots ritten - speciale tarieven VOOR DE MEISJES- CONGREGANISTEN DE BEGROOTING 1937 TERUGONTVANGEN - De cultureele verhouding van den middenstand in de huidige Mij. Als inzet der J. P. Coen-feesten werd Woensdag te Hoorn een Indische tentoonstelling geopend. Boven: de autoriteiten bezichtigen de geëxposeerde voorwerpen; onder: een klikje op het Indisch marktplein, dat men bij deze gelegenheid heeft opgericht Wegenverbetering en regeling poorvogel* ^B toe ^B b SÉ voor den buiteng^B voor den gewone^f B fl De sociale en cultureele verhouding van den middenstand in de huidige maatschapy M <v'rd o en dan behooren de schoolfeesten komen heer Jan uit wijze droeg vervolgen. der op der i was 1 1 T l i zijn waar- De opbrengst der zakjes was f 230. Hartelijk dank aan allen, die hebben bijgedragen, en een byaonder dankwoord aan de Ijverige collectanten (trices) resp. de leden van de Graal en propa gandaclub St. Jozefsgezellen. Namens het plaatselijk comité, A. C. J. VAN ROOUEN, pr. "Mfr 1 1 l 1 I t 8 d 1 on- gege- bedrijven en later na het geanimeerde se ider leiding van Willy toevertrouwd er de Lgen. Alles bij elkaar Idat zoowel het em- Bvioolyke van dezen Maagd zijn. bare en nooit moedelooze haar staf komen de vrouwei ren Maandagavond van 8 het gebouwtje op het kamp\en ontvangen daar it om te zien, hoe plm. dertig vrou- B zitten te breien ich of haar gezin, ags neriien de da- De leden van 18 Jaar en oudej van de Con gregatie der beide Dominicanenparochies wor den herinnerd aan de conferentie van morgen, Vrijdagavond, 8.15 uur. Deze conferentie zal de laatste van het sei zoen zijn. wy ontvingen heden den brief, welken Ged. Staten op 9 Juni zonden aan het Gemeentebe stuur met hun opmerkingen over de begroeting 1937, benevens het antwoord van B. en W. hier op en enkele door het college aangebrachte wij zigingen in de oorspronkeiyke begroeting. Zoo spoedig wij plaatsruimte hebben, we uitvoeriger op een en ander terug. zooveel* lekkers. En by dit alles smaakte natuuriyk het aan geboden kopje thee of koffie dubbel zoo lek ker, zoodat het werkeiyk een lust voor Vanmorgen omstreeks 10 uur had een han delaar in boter en kaas zyn driewielige bak fiets langs den waterkant van de Oudegracht neergezet. Toen de man even weg was maakte de fiets, waarvan de rem niet vast stond, van de gele- genheicKgebrulk om aan den haal te gaan en een bad te nemen in de gracht. Later kon het geval met veel spul en moeite weer op het droge worden gehaald, alsook de kaasjes, maar de boter zonk naar de diepte en ging dus verloren. Deze dag zal den handelaar wel niet veel winst hebben opgeleverd. Woensdag werd In het Gulden Vlies te Alk maar de Jaariyksche Hanze-federatie-dag ge houden voor Noord Hollands Noorderkwar tier. Uit Alkmaar en Hollands Noordpunt waren enkele honderden Hanze-leden opgekomen. Velen waren vergezeld van hun dames, die tijdens de middagvergadering in de gelegen heid werden gesteld een aardig uitstapje in Alkmaars schoone omstreken te maken. Hedenavond vindt op het bovengenoemde ontmoeting plaats. De „oudjes" zullen zeker him uiterste best doen, om als overwinnaars uit den strijd te voorschyn te komen. Gemakkeiyk zal dat niet gaan, daar de spoormenschen over een aardig elftal beschikken. Al met al belooft het een aardige wedstrijd te worden, die het aahkyken ten'volle waard zal zyn. Dat een Hollandsche jongen nu niet bepaald bang is voor wat water, is een bekend feit. Rondloopen in den regen, springen in plassen is een geliefde bezigheid. Maar toch gelooven wij, dat menig leerling van de R. K. Jongensscholen vanmorgen in op stand is gekomen tegen Se Bilt, die op zyn schoolfeestdag durfde voorspellen: eenige re genbuien. Want regen op straat is toch iets heel anders» dan een miezerige motregen op de boot, in de duinen of aan zee. Waarom moest hy nu het slachtoffer zyn van het wisselvallige Hollandsche klimaat, ter- van den maximum- op Woensdagmiddag geraakte het kleine meisje B. al spelende in de sloot langs de Dr. Schaep- mankade. Een der buren, mej. v. d. Putten, zag ten handje boven het water uitsteken. Het ge lukte haar nog op het nippertje het kleine slachtoffer van den verdrinkingsdood te redden. A. F*. C.-terrein Zwervend aangetroffen op den Heerenweg te Heiloo een'•’licht cyp. poesje; te Alkmaar op de Emmabrug een donker cyp. en in de Nieuw- poortslaan een zwart poesje. Alle dieren zyn in goede conditie. Eigenaar of liefhebbers kunnen zich vervoegen tusschen 6.30 en 7.30 uur by den heer Verwer, Inspecteur Dierenbescher ming. Baanstraat. Alkmaar. Nogmaals wordt er aan herinnerd dat geen dieren (uitgezonderd gewonde) in bewaring wor- .den genomen. De vinders verzorgen de dieren zelf een of twee dagen. Middels de dagbladen trachten we den eigenaar of nieuwe baas voor de zwervers te vinden. die in N. H. den waterwolf hebben getemd. Gaat fier op uw stand, dient uw stand. Gij zyt middenstander, ziet dkarln de wet Gods. Iedere stand heeft zyn roeping en zin. God wil dat uw stand een provldentleele zending's taak heeft. Maar dan ook stands- dienstbaarheid! Gy zyt niet allereerst concur renten, maar moet helpen elkanders lasten dragen. Onze beginselen willen ons geluk hier na, maar ook een gelukkig sociaal samenleven op aarde (applaus). Na deqe schitterende rede van Dr. Olierook sprak de voorzitter een hartelyk woord van dank. Hy hoopte, dat de wankele schutting om de belegerde veste, onder de eminente leiding van den bondsadviseur, zóó versterkt moge worden, dat zy alle aanvallen zal weten te doorstaan. Nog deelde de voorzitter mede, dat de afd. Bergen uit het Federatieverband was getreden, en dat een andere afdeeling midden in het jaar de uitnoodigingen terugzond met de bood schap, dat zy per 1 Januari 1937 bedankte. Dat is toch geen werk. Het wordt misschien tijd, dat het hoofdbestuur zich bezig houdt met de vraag: als een Federatie nuttig en noodig is, is er dan geen verplichting tot aansluiting? Spr. hoopt, dat de aanwezigen de federatie in de afdeelingen zullen verdedigen. Hierna was het woord aan den Beerends. den middenstand, omdgt deze volgens de natuur een noodzakeiyke schakel in de maatschap- PU is* Toen de practyk van het liberalisme door brak is één hoofdgedachte gaan heerschen: de hoogste welvaart wordt bereikt, als wij bet egoïsme zich vrij laten uitleven in onbeteu gelde concurrentie. Dit heeft gemaakt, dat -en kelen zich onmeteiyk konden veéryken en dat geen rekening werd1 gehouden met de reéele behoeften van het volk. Het kwaad trof echter den boosdoener. De groot-kapitalisten pasten op elkaar dezelfde methoden toe, het werd een doodenrlt op de sociale race-baan. Tooi kwam de crisis; in dien economlschen nood gloeid in hen op een sociale bezieling. Zy zeiden hef vryheidsbeginsel vaarwel en ver- eenigden zich in machtige concerns. Dit collectieve streven openbaarde zich by andere groepen der samenleving, en daaruit groeiden de coöperaties. Kunnen wy hiertegen bezwaar maken? Kan men hier spreken van socialen roof bouw? Dat hangt af van iemands levensbe schouwing. De liberaal zal zeggen neen, maar wie de beginselen huldigt van Quadragesimo Anno komt tot een heel andere conclusie. Q. A. huldigt Immers het beginsel, dat wat een in dividu kan, niet door een coöperatie mag ge schieden en wat een kleine coöperatie kan. moet niet door een groote gedaan worden. In dit subsidiaire beginsel ligt de grondslag van het bestaansrecht- van den kleinen mid denstand. De positie van den kleinen ondernemer na dert het dichtst die levenspositie, welke leidt naar het groote einddoel. zyn zaak is hem lief en dierbaar; hij con centreert daarop al zyn zorg. Al moet hy méér werken dan anderen, hy is gelukkig omdat hy beseft dat hy staat of valt met zyn zaak. Dat doet hem opwaarts zien tot den Vader, die het dagelyksch brood schenkt. Is het daarom vreemd, dat de godsdienst in den middenstand dieper wortel heeft gescho ten, dat hy de Kerk de meeste priesters schenkt? Maar ook zy, die by den midden stand in dienst zyn, genieten van dezen goe den geest. De gehechtheid van den middenstander aan zyn zaak maakt hem tot den groeten stut voor rust en orde, tot de ruggegraat der maat- schappy. De groote machten, die dezen middenstand bedreigen zyn grootbedryf ,en coöperaties. Is hun sociale beteckenis dan zóó groot, dat wy hun de zege moeten toewenschen? Neen. Er is een groote klove ^ysschen den machtigen werkgever ii^UmBBm^MBBMBÉBMB Ook de tiende autotocht met de ouden van dagen, welke 'Woensdagmiddag is gehouden, mag als volkomen geslaagd geboekt worden. Het is voor de oudjes een heeriyke middag geweest, waaraan zy ongetwyfeld nog langen tyd in prettige herinnering zullen denken. Tot in elk onderdeel was ook dit jaar deze auto-° tocht voorbereid en dank zy de van alle kan ten aangeboden belanglooze medewerking heeft Alkmaar voor zyn oudjes een zeer gewaar deerd werk verricht. Dat er vóór de wielen van de auto’s in beweging komen aan voor bereidend werk nogal een en ander moet ge beuren, zal een leder, die op organisatorisch terrein tnaar^even bekend is, ten volle kun nen begrypen^Niet minder dan 375 ouden van dagen is een tocht naar het prachtige Groe- nendaal by Haarlem aangeboden en alleen al voor het vervoer had men de beschikking over ruim 35 auto's en een tiental autobussen, die alle Omstreeks 1 uifi- in volgorde stonden op gesteld in de Prinses Julianalaan (v. h. Kruis laan), vanwaar het vertrek zou plaats heb ben. 1 Ongeveer een halj uur was ermede gemoeid voor en aleer het sein tot vertrek kon worden gegeven, doch toen ging het in betrekkelyk langzaam tempo eerst stadwaarts, daarby uit geleide gedaan door tal van vrienden, familie leden en belangstellenden, om via den nieu wen weg achter het station koers te zetten naar Bergen. Tot aan de grens begeleid door de motorpo litie, vervolgde destoet zyn weg via De Franschman over den prachtigen geasfalteer- den nieuwen weg naar Egmond aan den Hoef. Gekomen buiten de kom van de gemeente, werd het tempo een weinig versneld en met een kalm 40 K. M vaartje ging het over Bak- kum en Castricum naar de Velserpont. Dat dc lange stoet auto’s en bussen niet ineens over gezet kon worden, laat zich begrypen. Uiter aard vormde deze onderbreking een welkome gelegenheid om even te rusten, zonder dat evenwel de passagiers de auto’s verlieten. Na dat er ongeveer een twintig minuten waren verloopen werd de tocht voortgezet, om over Driehuis-Westerveld, Bloemendaal en Overveen naar het zoo heeriyk in de bosschen gelegen Groenendaal rfet jstuur te wenden. Zonder een noemenswaardlge vertraging was om ongeveer half vier deze „pleisterplaats’’ bereikt en ver, liet iedereen auto of bus om zich naar het café-restaurant te begeven, dat voor een der- geiyke ontvangst uitermate geschikt bleek te zyn. Ruim 400 personen vonden aldaar een heer iyk zitje onder het lommerrijk geboomte en niet zoodra had een ieder zich van een plaatsje verzekerd of de proviand-wagen reed voor en ontsloot in minder dan geen tyd de allersmakeiykste verrassingen. Belegde brood jes, koeken, bananen, lekkers in velerlei vorm en van zeer verschillende substantie vonden in weinige oogenbllkken hun weg naar de van pleizler glunderende oudjes, die op hun beurt niet moe werden hun dank te betuigen voor Om half drie opent de voorzitter der Fede ratie, de heer V. P. Keysper, uit Alkmaar, de byeenkomst met een verontschuldiging over het late beginnen. Hierna memoreert hy de belangryke gebeur tenissen van den laatsten tyd, waarby hy het allereerst denkt aan de onlangs gehouden Ka merverkiezingen. De uitslag van deze stem ming is zeer verheugend, ook voor den mid denstand. Er bestond vrees voor scheuring, niet het minst ook in de gelederen van den middenstand. Maar deze is ten volle trouw gebleven aan het beginsel. Er zyn nu drie van onze voormannen in de Kamer en gehoopt mag worden dat nu aan onze gerechtvaardigde wenschen eindeiyk wordt voldaan. Dan herinnert spr. aan het congres te ’s Hertogenbosch. waar om. bleek, dat de R. K. Middenstand met zyn vakcursussen reeds kan beginnen, als de anderen aan het voorbe reiden gaan. Hartelyk welkom heet spr. den HoogEerw. Deken Kuys van Behagen, de heeren v. Doorn (H. JB.), Bakker en Mol, en zeer in het bijzon- dp. Olierook en Jan Beerends. -l!' het oog was te aanschouwen met welk een Intens genot de bejaarde dames en heeren van alles wat hen ter hand gesteld werd en dat voor den betrekkelyk korten tyd, dat men al daar toefde, lang niet gering, wisten te genie ten. Steeds meer wisten rappe banden uit den voorraadswagen te tooveren en de begeleiden de dames en heeren wisten zich steeds weer van een uitstekende klandizie verzekerd. Want nadat in ruime mate voor den inwendlgen mensch was zorggedragen, werd aan iedere deelno<™«ter aan dezen tocht ’n zakje lekkers kwamen de deelnemers aan de na- ikomst, nu met hun dames, weer L Gulden Vlies. Dc zaal was geheel fcorzitter Keljsper den aanwezigen B^elkom toeriep en een speciaal bracht aan den Hoogeerw. ^Boor diens bereidwilligheid om komen. {■Ben aanvang gemaakt met de program, dat verzorgd werd B^Minsche tooneelgezelsehap ..De BE^Bleiding van Frans Jotso. z'j” menschen begonnen bij de toeschouwers ge- ^Karen inderdaad een paar hun vak verstonden en ^B wisten te doen komen. ■n^^H-’i'se gedichten, o.a. van ^Bde lieer Josso van z'jn gis.-lV'S^B I’ijk le jongere led '1 «!.-. e ■F' brachten. lil aanwezigen dd Daar in de komende maand langs de huizen een .jyst circuleert, waarop van de Alkmaarsche ingezetenen een bydrage wordt' gevraagd om aan de kinderen van het woonwagen-kamp het jaariyksche ..dulnfeestje" te kunnen bezorgen, kan het zyn nut hebben, iets mede te deelen ■omtrent de werkzaamheden van bovengenoemd liefdewerk. Het woonwagenkamp aan de Noorderkade zal iedere Allernaarder wel kennen; maar het soci- aal-charitatieve werk, dat daar wordt verricht, zal uit den aard der zaak aan vele outsiders on bekend zyn. Uit het jaarverslag van de secretaresse, mej. Wortelboer, stippen we enkele punten aan. Het woonwagen-comité bestaat uit een club dames, die met bewonderenswaardige toewyding haar vryen tyd en haar beste krachten geven tot sociale en moreele verheffing van het woon wagenvolk hier ter plaatse. Gemiddeld bevinden zich plm. dertig wagens op het kamp. De dikwyis zeer moeliyke en pri mitieve omstandigheden, waarin dc bewoners uit den aard der zaak leven, hebben bijzondere noo- den opgeroepen, welke ook byzondere zorg vra gen. De werkzaamheden van het woonwagen comité zyn vooral van socialen, charitatieven en moreelen aard. Onder leiding van de onvermoei- MTj. M. Spruit en 'an het kamp iede- t 10 uur byeen in haar breilessen. Het is een ló daar lederen Maandagavond wen en grootere meisjes yver aan een stukje kleeren voér j Maandag- en Zaterdagsmidi mes het jonge volkje onder ianden, en worden de schoolplichtige jongens en;meisjes in de vrye middaguren door enkele danjes van het comité nuttig beziggehouden. Het voornaamste werk van het comité is de menschen te bezoeken in hun wagens. Daar leert men hun moeilijkheden kennen, hun spe ciale behoeften; daar wordt vooral by ziekte gevallen voor zoover mogeiyk de helpende hand geboden en worden deze In velerlei op zichten arme menschen met raad en daad by- gestaan. De gezinnen, die wegens ziekte, beval lingen. armoede, enz. In uitersten nood verkee- ren, worden van het hoogst-noodige vporzlen. In verschillende gevallen van meer' byzonde- ren aard wordt door het liefdewerk de behulp zame hand geboden en by officieele instanties adviseerend opgetreden. Het woonwagen-liefde- werk strekt zyn zorgen uit tot alle bewoners van het Kamp, zonder onderscheid van godsdienstige gezindte. Reet nog te vermeiden, dat lederen Donder dagmiddag aan de katholieke jongens en meisjes katechismusles wordt gegeven en dat lederen Zondag im het kerkje op het kamp de H. Mis wordt opgedragen, om aldus het woonwagen volkje in de gelegenheid te stellen zyn gods dienstplichten te vervullen. Wanneer we het jaarverslag overzien, dan komen we tot deze conclusie: „Hier wordt, voor de buitenwereld veelal oifbekend, een mooi stuk sociaal en charitatief werk verricht!” Een liefdewerk, dat belangsteiujjjj In breeden kring verdient. Jammer dat het MHn4fegen-co- mlté door gebrek aan financiën werk- aaamheden wordt belemmerd. Misscffle^ heeft het nut het gire-numnrer van den directeur van 't comité kapelaan E. Pronk, Verdronkenoord 76, Alkmaar, hier te vermelden, nJ. 279950. wyi de anderen het zoo goed getroffen hebben? Ondertusschen het is droog geworden en mis schien valt het nog wel w'at mee. Zoo zyn ze dan weer vertrokken onze gens. luid zingend, vol goeden moed en vól wachting van wat komen gaat. Mogen die ver wachtingen niet beschaamd worden. Zooals we al voorspeld hadden is het meisjes- duinfeest gister volkomen geslaagd. Op het eind van den tocht eenige regen, maar die was niet in staat de pret te verstoren. Ook nu weer werd de boot ingehaald door duizenden, die zich verheugden in het pleizler der kinderen. Vanavond dus voor de laatste maal de biyde begroeting 1937 afeer tot het verleden. Na de goedkeuring van eenige voorsteller, tot verkoop van verschillende stukjes grond, werd voorgesteld de Penslóensverordening te wy- zigen en wel naar aanleiding van een inder- tyd door de heeren Kramer Gltfnis, C. Har- tog, C. Blaauboer en Joh. de Veer Ingediend voorstel. De wyziging hield in, dat voortaan aan Hoogheemraden, die na 1 Januari 1937 voor de eerste maal worden benoemd, eventueel aan hunne weduwen en weezen. alleen pensioen zal worden verleend, wanneer het ontslag of over- lyden van den Hoogheemraad het rechtstreekse!) gevolg is van de uitoefening van den dienst en niet aan zyn schuld of onvoorzichtigheid is te wyten. Omdat volgens het bestuur de func tie van Hoogheemraad niet den geheelen per soon eischt. stelde het voor de aanspraken op pensioen by normale beëindiging dienst, te doen vervallen en het bedrag op f 800 te stellen, inplaats van f 1000; dit laatste mede in verband met do onlangs toegepaste wedde-verlaging. De heer v. d. SLUIS kan zich met vi i-mi - ti onulat lil! leek Dat niet dl- T ■i D. li. er KUAMUIt T de me d'en ai' eerei. J jB ^B s aanvulling der begi^B port was uitgeB werkverschaffing! r.e .n: December 1937 Woensdagmorgen vergaderden de Dijkgraaf, Heemraden en Hoofdingelanden van het Hoog heemraadschap van het N. H. Noorderkwartier in het Gemeenlandshuis te Alkmaar. Door den VOORZITTER, Dykgraaf wydenes Spaans, werden harteiyke en waardeerende woorden gewyd aan de nagedachtenis van den overleden heer Commandeur, die als Hoofd- ingeland-plaatsvervanger van het college deel uitmaakte. De vergadering hoorde deze woorden staand» aan. Voorgesteld werd van het Waterschap De Zijjoe en Hazepolder verschillende dyken over te ne men. De kosten zullen f 48.009.72 bedragen, welke kosten uit een leening dienen te worden bestreden. Conform werd besloten. Hetzelfde geschiedde met een voorstel tot aan koop van den Zuider- en Noorder-Rekerdijk van de gemeente Koedyk. De koopsom zal f 1683 be dragen. Ook voor dit bedrag zal een leening worden aangegaan. Voorgesteld werd ten laste van het Hoog heemraadschap te brengen het onderhoud van alle wegen der banne Nieuwe-Niedorp en die. wegen in eigendom over te nemen. De kosten van de eerste verbetering der over te nrtnen wegen zullen naar raming f 53.860 bedragen en die van het gewone onderhoud f 3640 per jaar. Ook dit voorstel werd aangenomen. Verder werd voorgesteld den dorpsweg in de gemeente Callantsoog in eigendom en onder houd over te nemen. De kosten van verbete ring en aankoop van voor verbetering benoo- digde gronden zullen f 14 000 bedragen. Aldus werd besloten. Eveneens werd besloten de bocht In den Bo venweg by de pastorie te St. Pancras te ver beteren (de kosten zullen in totaal f 2908 be dragen), den weg op den Schoorlschen Zeedyk te vernieuwen (de kosten zullen f 2900 bedragen), van den heer K. Kwadijk te Jisp voor f 475 19 M2, grond te koopen ten behoeve van de ver betering der Dorpsstraat en van C. de Waard en J. Klooster te Egmond aan den Hoaf voor f 1.002.25 en f 175 eenige stukken grond te koopen voor den aanleg van een fietspad en de verbetering van de aansluiting van den nieuwen weg naar Egmond aan Zee aan den Heerenweg. en aan lederen deelnemer een fyne sigaar ge offreerd, dat getuige de blyde gezichten met dankbaarheid aanvaard werd. Aan het eind vgn deze rustpoos was het onze burgemeester Jhr Mr. v. Kinschot die een kort woord sprak tot de ouden van dagen. Spr. bracht allereerst dank aan hen, die het voorbereidend werk hadden verricht en aan hen, die het op eenigerlel wyze mogelyk ge maakt hadden, dat ook dit jaar de tocht weder georganiseerd kon worden. By al hetgeen, dat ons aldus spr. bly stemt is er toch een schaduw over dit samenzijn gekomen door het feit dat het thans de laatste keer is. dat de heer Verschoor, die zooals een ieder bekend zal zyn elk Jaar weer de stuwende kracht is geweest. Alkmaar als secretaris van den Ar menraad zal gaan verlaten, wy allen betreu ren dit in hooge mate, al wenschen wy u natuuriyk in uwen nieuwen werkkring van harte geluk. Uw vertrek uit Alkmaar betee- kent zonder twyfel voor velen een ernstig ver lies en in het byzonder zullen de ouden van dagen u slechts noode zien gaan. Het is dan ook uit naam van hen, die tel- kenjare door uw bemiddeling zulk een heer- lyken middag hebben, dat wy u een herin- neringsbord aanbieden, opdat u, wanneer u straks in Amsterdam in uw nieuwe betrekking nog eens weer aan uw arbeid wilt terugden ken, deze kleine, doch welgemeende attentie voor u het bewys levert, dat de oudjes Alkmaar u niet licht zullen vergeten. Met een driewerf „hoera" op hem. die zoo veel tyd en arbeid in dienst heeft gesteld van de ouden van dagen, besloot de burgemeester zyn afscheidswoord. De heer Verschoor dankte in welgekozen woorden, mede namens zyn echtgenoote voor deze voor hem onverwachte verrassing en gaf tenslotte de verzekering Alkmaar nooit te zul len vergeten. Met een „lang leve Alkmaar" was deze plechtigheid geëindigd, waarna mlddeliyk het signaal tot vertrek werd ven. Op de meest voortreffelyke wyze droeg de plaatseiyke motorpolitie er zorg voor, dat de lange stoet zonder eenige onderbreking weg naar de kaasstad kon voor vanaf deze plaats een woord van welge meende hulde. In een iets sneller tempo dan zulks op den heenweg was geschied, werd de terugtocht aanvaard. Toevallig passeerde cp de pont by Velsen het majestueuze zeekasteel de „Marnlx van Sint Aldegonde" in het Noord- zeekanaal. hetgeen niet weinig ertoe bydroeg, dat de oudjes in bewondering geraakten voor een dergejyk staaltje van moderne techniek, dat deze tyd weet voort te brengen. Over Limmen en Heiloo ging het verder op vlotte wyze naar Alkmaar, waar op het Waag- pleln de stoet officieel ontbonden werd. Een aldaar opgesteld pierement zorgde ervoor, dat het afscheid* niet al te ontroerend werd, waar na omstreeks half acht zich om nu maar eens een toepasseiyke cliché-uitdrukking te gebruiken een ieder hoogst voldaan huis waarts toog. Een woord van dank voor hen, die dezen tocht op zoo uitnemende wyze hebben mogelyk gemaakt, is hier dan ook wel op zyn plaats. Spr. constateert, dat iemand, die geroepen wordt om te spreken over cultuur, in een moei lijke positie staat. Velen beschouwen cultuur als een soort luxe. Men spreekt in het leven van tabaks- of bloembollencultuur. Hier beteekent het woord cultuur veredelen, door een bewust toegepast proces. Hierin schuilt de wezenlyke bedoeling van wat wy ook in anderey zin cultuur noemen. Eenmaal was de mensch de slaaf van de blinde natuurkrachten, en het was de cultuur, die deze natuurkrachten heeft bedwongen. Aan zyn waardigheid als mensch is deze verplicht cultuurmensch te zyn. De mensch zélf moet zyn eigen persoonlykheid vervolmaken. Het allereerste is dan ook de persooniyk- heldscultuur. Het verstands-, wils- en gemoeds leven moet groeien en zich ontwikkelen. Hierby moet men zich hoeden voor eenzydlge ontwik keling. Zooals in de laatste eeuw by het intel- lectueele het geval was. In onze maatschappy zyn er groepen, die sociaal gebonden zyn. Deze geven aan de per- sooniykheldscultuur een bepaalde richting. Zoo zQn er in den middenstand noodig de deugden, die nauw verbonden zyn aan het bedryf, én die aan den stand een bepaald kenmerk geven. Door de wisselwerking van de deugden der diverse standen ontstaat de volkscultuur. Er komt dan een geesteiyke verworvenheid, die zich op velerlei wyze kan uiten. Pater de Greeve heeft eens gezegd, dat de middenstand geen cultuur heeft. Spr. is het daar niet geheel mee eens. Wel is die cultuur, vergeleken met de tyden der middeleeuwen, minder geworaen. Komt heden de groote scheppende kracht van den middenstand tot uiting? Waar is bij hen het goede beeld, boek of schilderu? Heerscht daar het echte cultureele gezinsleven}^ Helaas, by weinigen is dat het geval. De mid»„K denstand beteekent cultureel niet meer, wat hij als stand aan zich zelf verplicht is. Dat is by den stand der arbeiders inderdaad beter. Er zyn daar historische en psychologische oorzaken voor aan te geven, maar het feit be staat. Hoe kunnen wy dat tekort aanvullen? Dat aanvullen is noodig, want anders zal de mid denstand ook sociaal verloren gaan. Wanneer hy niet geesteiyk rijker wordt, zal hy ook sociaal armer worden. De middenstand is niet enkel doorgangshuis naar de hoogere standen, maar heeft ook zyn eigen beteekenis. Persooniyk mag men niet beneden zich zélf biyven, maar men mag ook niet biyven bene den zyn stand. Men moet de fierheid en kracht herkrygen die eeuwen gedragen is door een vrye burgerschap. Gy zyt grooter dan ge denkt te zyn. Daarom moet gy groeien tot wat gy werkeiyk zyt! (Applaus). Na een hartelyk dankwoord van den voor zitter aan den heer Beerends, wten hy toe- wenscht nog dikwyis voor afdeelingen en fede raties van den middenstand over dat interes sante onderwerp te spreken, wordt gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen. De heer P. Kessel maakte hiervan gebruik tot de vraag, of het juist was indertyd den middenstand te scheiden van den Volksbond. Daar deze vraag zich niet voor directe be antwoording leent, zou ze in studie genomen worden door het federatiebestuur. Met een opwekkend woord werd hierna de middagbijeenkomst gesloten, waarna de deel nemers zich naar de St. Dominicuskerk be gaven, waar een Lof werd opgedragen door den Hoogeerw. Deken Kuys. Tijdens het Lof hield de Hoogeerw. Deken Rengs een treffende predicatie, waarna Z.E. de positie van den Katholieken Middenstander in deze wereld van strijd en ongeloof schetste. Deze Middenstander heeft in zyn geloof en zyn geesteiyke leidslieden een veillgen gids, want wie aan de hand des Vaders gaat, wandelt niet in duisternis. De Lofgezangen werden op onberlspelyke jUlze door het knapenkoor der St. Dotninicus- ■k onder leiding van den heer Joh. Kuiper

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 12