Conjunctuur-theorie en conjunctuur-politiek Tien jaren electrische treinen NUTTELOOZE KOPPIGHEID CEBUTO i 1 l i r^. Economie en financiën OPTIMISTISCH ERVARINGEN DER N.S. NEDERLANDSCH-INDIË EN DUITSCHLAND DONDERDAG 1 JULI 1937 opleving Monopolieheffingen op granen Een koperen jubileum Kerkelijk leven PatèF G. Mprten» PRINS BERNHARD H.H. WIJDINGEN O By de Patere Lazaristen DE VRIJHEIDSBOND GEEN CONFLICT TE BUDEL Taxegedeelte consumptiemelk PATER HUMB. SMIT O. P. Te Nijmegen begraven Electrificatie is service CLEARINGKOERSEN jilUB i||!i Nieuw verdrag nopens het goedé- renver keer onderteekend De regeling, volgens welke de aanstelling zal geschieden TEXTIELBAZENBOND „ST. ANDREAS” NIEUWE TWEEDE KAMER LEDEN NEDERLANDS NAAM IN DEN VREEMDE Nieuwe regeling voor de restitutie by verlaging Intrekking consumptie-gamalen- beachikking Onderhoud met den heer C. van Riet, plaatsvervangend chef van het C. S. te Amsterdam Werklooze onderwijzers als ambtenaren Eere- en rechtsridder der Johanniter-orde Jaarvergadering te Helmond Het R. K. Werkliedenverbond gaat speciale aandacht aan deze vraagstukken wyden Inleiding over economische per spectieven voor het R. K. Werk liedenverbond tefccht ls Benoemd apostolisch prefect van Makassar voor CEBUTO, das: een 1e rang* hötel, voorko mende bediening, die niet op fooitje* uit i* en de mooiste kamer*. Eerste stadium van voor- deel De regeeringspersdienst bericht: lester» gen, In den bouw waarvan mede de Nederland sche industrie zich van haar beste zijde heeft aoen kennen. Naar wy vernemen, zal Z. K. H. Prins Bern- hard Zaterdag ajs.. op den ridderdag van de CotnmenderJJ Nederland van de Johannlterorde op kasteel Doorwerth, geïnstalleerd worden tot eere- en rechtsrldder. Naar wy vernemen, hééft mr. H. L. van Zan ten. te Rotterdam, oud-voorzitter van den Bond van Jong-Llberalen. ontslag genomen als lid van het hoofdbestuur van de Liberale Staats partij D® Vrijheidsbond. De grafieken van de spanningsbarometers van het Centraal Bureau voor de Statistiek leiden tot de conclusie, dat de conjunctuur in Neder land dit jaar het evenwicht schijnt te zullen bereiken. Als dit zoo is. dan mogen we gerust optimistisch zijn over de economische ontwik keling van Nederland in de naaste toekomst. De heer Job. van Seggelen bracht in herin nering. dat Donderdag 1 Juli het R.K. Werklie denverbond 1214 jaar bestaat. Er kwam, zooals bekend, destijds een fusie tot stand van de Fe deratie met het R.K. Vakverbond. In de annalen der Nederlandsche Spoor wegen kan een voor de ontwikkeling van dit bedrijf belangrijk jubileum «worden vastge legd: het feit, dat het dezen zonter tien jaar geleden Is, dat bet electrisch materieel ge leidelik aan in de provincies Noord-Holland en Zuid-Holland werd ingevoerd. den 1940 den. Als s Nederlandsche Zuivelcentrale. 4 Juli t/m. Juli 1937 In verband met het feit, dat het verdrag nopens het goederenverkeer tusschen Ne- derlandsch-Indië en Dnitschland van 6 Ju li 1934 op 1 Juli 1937 afloopt, zijn dezer dagen te Berlijn onderhandelingen gevoerd, welke geleid hebben tot de onderteekening van een nieuw verdrag op 30 Juni 1937. Onze Romeinsche correspondent seint ons: Pater Gerard Martens van de Paters Missio narissen van Scheut is benoemd tot Aposto- .isch prefect van Makassar. De minister van Landbouw en Visscherü a J., heeft met ingang van 1 Juli 1937 de consumptie- gamalenbeschlkking 1936 II ingetrokken. 10 consumptiemelk regeeringscontract, taxegedeelte 6.25 cent, eventueel verhoogd met premie of verminderd met kwaliteitsafdracht. Overmelk regeeringsminimumprijs 4,80 cent. Afdracht by levering in consumptie van an dere dan taxemelk 2,50 cent. De tijd gaat snel. Tien jaren electrificatie hebben reizend Nederland volkomen ver trouwd gemaakt met de stalen spoorwegry- tulgen en derzelver Inrichting. Het gemop per over te nauwe zitplaatsen in de derde klasse, over de wtjze van In- en uitstappen en wat dies meer zy, is verstomd en heeft over het algemeen plaats gemaakt voor waardeering. Waardeering voor de opvoe ring der snelheid en de daarmede gepaard gaande tijdwinst, waardeering voor de stipt heid van aankomst en vertrek, waardeering voor het gansche complex van zaken, dat zich laat samenvatten in bet veelzeggende en veelomvattende woordje aervlce. dat nog steeds wachtende Is op een goed Neder landsche vertaling. In den winter van 1927 was de Ijjn Amsterdam Rotterdam, ook al liepen er nog enkele stoom treinen met de snelheid van het electrische ma terieel. practisch geëlectriflceerd. De grootste on aangename verrassing, waartegenover de spoor wegautoriteiten zich in het beginstadium der electrificatie geplaatst hebben gezien, stond op rekening van de natuur zelve: het optreden, tengevolge van felle vorst, van fjzel-vorming op de bovenleiding, hetgeen aanleiding gaf tot zeer ernstige stagnatie, doch welk euvel nadien voor komen kon worden door, wanneer op grond van ae weerberichten jjzelafzetting gevreesd moest worden, de bovenleiding langs electrischen weg tot een bepaalden graad te verwarmen, zoodat aldus de booze luimen van moeder natuur geen vat meer hadden op een normale exploitatie van dit voorname deel Tan het spoorwegbedrijf. De verdere uitbreiding van het electrische net vond voortdurend voortgang. Na het traject HaarlemIJmuiden, dat met zjjn vele stop plaatsen een klap toebracht aan het autobus- vervoer, hetwelk zich ter plaatse ontwikkeld had, volgden, in 1931, AmsterdamAlkmaar en Vel- senUitgeest, vervolgens, in 1934, Rotterdam Dordrecht en in 1935 RotterdamHoek van Holland en HaarlemZandvoort, welk laatste traject bereids een toeneming van het forensen verkeer te zien heeft gegeven. In totaal zijn thans bijna 200 kilometer In ex ploitatie. maar reeds zijn weer de uitbreidings plannen in een vergevorderd stadium: de uit breiding Den Haag—UtrechtArnhem: Rotter damMaasGouda en AmsterdamUtrecht Eindhoven. Op de Hjn Den HaagArnhem Is men hét verste gevorderd, zoodat hier reeds binnen afrienbaren tijd met het proefrijden kan worden begonnen. Aan deze regeling is het volgende ontleend: De akte-houder, die in aanmerking wenscht te komen voor een eventueele benoeming tot ambtenaar in den zin der Pensioenwet 1922 anders dan als onderwijzer, geeft van zijn ver langen schriftelijk kennis aan den directeur van het Centraal Capitulantenbureau te ’s Gravenhage, Raamweg 3, binnen zes maan den na de dagteekemng van deze regeling, of wel, wanneer hij op dat tijdstip den leeftijd Snel, geriefelijk, gemakkelijk te „hantee- ren" en op hoogtijdagen van onschatbare beteekenis. was. in a nutshell, het eindoor deel van onzen zegsman over het electrische materieel, waarbij hij als een voorname sta ving van zijn beweringen in herinnering bracht de gemakkelijkheid en de vlugheid, waarmede tijdens de Olympische spelen van 1928. dank zij vooral het geëlectrtflceerde spoorwegnet, enorme menschenmassa a kon den worden vervoerd Na gepleegd overleg tusschen de directie van de Budelsche Zlnkfabriek en den Ned. R.K. Me- taalbewerkersbond en den Chr. Metaalbewer- kersbond in België, is overeenstemming bereikt inzake het dreigende conflict by deze fabriek. De besprekingen werden geleid door den bur gemeester van Budel. De arbeiders hebben met algemeene stemmen besloten het advies der bondsbesturen te aan vaarden. zoodat de staking niet door zal gaan. De loonen zullen met zes procent worden verhoogd, terwijl een vacantie van drie dagen zal worden ingevoerd. De minister van Staat, voorzitter van den Raad van Ministers, heeft thans vast gesteld de deser dagen aangekondigde re geling ter bevordering van de benoeming in betrekkingen in dienst van het rijk als ambtenaar in den zin der Pensioenwet 1922 van houders van de akte van be kwaamheid als onderwijzer. Gistermorgen werd op het kerkhof van het Albertlnum te Nijmegen het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den zeereerw. pater Hum bert us Smit OP, die van 1908 tot 1936 mis sionaris was op Curacao. Na het doodenofficie in de kapel van het Al ber tinum werd een H. Requiemmis opgedragen ooor een broer van den overleden pater, prior Plus Smit OP, met assistentie van pastoor A. Daniels te Neerbosch en pater H. Penninx, mis sionaris op Curacao. De misgezangen werden uitgevoerd door de raters van het Albertinumklooster. Onder de belangstellenden waren ook vele Cu- racaonaars en oud-missionarissen. Na de kerkelijke plechtigheden werd het stof felijk overschot door fraters-Dominicanen naar tet kerkhof van het Albertlnum gedragen. De ahsoute werd verricht door pater-prior Plus Smit OP. Straks zal de Wereldjamboree tienduizendtal len flinke jonge menschen uit alle deelen der wereld als gast binnen onze landsgrenzen bren gen Een ongezochte gelegenheid om ervoor zorg te dragen, dat deze jongelui, wanneer zjj weer in hun vaderland zijn teruggekeerd, een diepe mooie herinnering aan ons land medenemen; iets waar niet alleen zijzelf iets aan hebben, doch wat ongetwijfeld ook ons land In de toe komst ten goede zal komen. Daarvoor is geld roodig Steunt het comité Jamboree 1937 Ken- nemerland, dat zich daartoe heeft gevormd door bijdragen op de rekening van dit comité bü de N.V. De Twentsche Bank, kantoor Bloe- mendaal (kt op postrekening no. 8250. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft als opvolger van minister Slotemaker de Bruine tot lid van de Tweede Kamer benoemd verklaard den heer mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg te Büthoven en als opvolger van minister Colyn den heer J. Algera te Leeuwar- opvolgers’van de ministers De Wilde en Van Dijk zullen benoemd worden verklaard de heeren G. Baas Kzn., wethouder van Amster dam en H. Botterweg, wethouder van Utrecht. Koersen voor stortingen op 1 Juli 19S7 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmark*»» 73D5, Urea ƒ9.61, peseta's ƒ940. In de Vakbondsvergadering van het R. K Werkliedenverbond, die Woensdag in Hotel Noord-Brabant te Utrecht plaats had. hield de heer B. Mejjerlnk een inleiding over het onder werp loosen in het productieproces tegen een hooger loon dan de steun bedroeg De laatste maanden geven dienaangaande gelukkig een flinke ver betering te zien. Ten tweede loons- en salarls- verhooglng. waardoor de op verbruiksgoedercn gerichte vraag vergroot wordt. Zijn er van algemeen maatschappelijk stand punt twee argumenten, die voor verhooglng van het in totaal uit te betalen loonbedrag pleiten n.l. de stlmuleeYlng van de koopkracht en de stijging van de kosten van levensonderhoud, daarentegen staan twee andere factoren, die tot voorzichtigheid manen. Men dient zich n.l. zuiver economisch gesproken af te vragen of de loonsverhooglng die In de gegeven omstandig heden sociaal en algemeen economisch wensche- Iljk is, voor een bepaald oedrijf wel uitvoer baar is. Spr. geeft vervolgens een uiteenzetting van de buitengewone ruimte en de lage tarieven op de geld- en kapitaalmarkt. En dat men als men alleen naar dezen factor zou oordeelen tot de conclusie komt, dat Nederland momenteel nog slechts in het allereerste stadium van con- junctuuroplevlng is. Van September tot op den huldigen dag geldt, dat het buitenland de voornaamste stimulans voor een verdere opleving van ons bedrijfsleven is gebleken. Nu mag het een gelukkige omstan digheid genoemd worden, dat er nog vrijwel geen teekenen zijn, die er op wijzen, dat de ontwik keling in de meeste landen In de naaste toe komst zoo zou worden, dat zij een verdere eonjunctuuropleving ten onzent zou belemmeren, hetgeen spr. nader uiteenzet. Pas In den laatsten tijd wordt er melding van gemaakt, dat er ook in de industrieën, die verbruiksgoederen produceeren, een verhooging van de productie valt waar te nemen. Voor het n-.oment moeten wij echter constateeren dat de ontwikkeling van de algemeene koopkracht van het publiek in het binnenland, van algemeen economisch standpunt gezien, niet voldoende is gestegen in verhouding tot de ontwikkeling van den export en van de kapitaalgoederenindustrie. Dit leidt tot de conclusie, dat de koopkracht in het binnenland grooter dient te worden. De twee voornaamste middelen hiervoor zifn: ten eerste opneming van een grooter aantal werk- We zitten, onder de kap van het Centraal Station, in het werkvertrek van den plaatsver vangend stationschef, den heer C. van Riet, die nog enkele minuten tevoren op het eerste per ron zijn aandacht besteed heeft aan het binnen komen van een stoomtrein met meer dan dui zend uitgelaten Groningsche kinderen en die thans afdaalt in zijn herinneringen, teneinde ojjzonderheden op te diepen over de electrifica tie van een deel van ons spoorwegnet, de uit voering van een millioenenwerk, dat hij van den aanvang af van nabij heeft kunnen gadeslaan en waaraan hij, evenals aan den nleuwsten vorm van spoorwegvervoerde Dieseltractle, zijn hart heeft verpand. Het publiek heeft er, zoo zegt hy, in het alge meen geen voorstelling van, welk een enorme en hoogst verantwoordelijke arbeid er verzet moest worden om, zonder dat in den gewonen dienst eenlgerlei stagnatie mocht optreden, de zen nieuwen vorm van technisehen vooruitgang tot een goed einde te brengen. Zoo moest, van Rotterdam af, begonnen wor- oen met versterking en verzwaring van den bo venbouw van de baan zelf, waarbij om. spoor staven van zwaar kaliber de oude moesten ver vangen. Geleidelijk aan werd, op de trajecten den He«"Haarlem, RotterdamDen Haag en HaarlemAmsterdam, dit omvangrijke werk uitgevoerd en zoodra er bejpaalde stukken klaar waren, kon een aanvang worden gemaakt met nieuwe technische voorzieningen: het plaatsen van de palen en de verdere werkzaamheden voor den aanleg van de bovenleiding. Werk zaamheden, by de uitvoering waarvan verschil lende ondernemingen betrokken waren en die van centrale punten u* geschiedden, zooals Haarlem, dat de richting Amsterdam en Voge lenzang bestreek. Den Haag in de richting Voor schoten; kortom: elk punt had zijn eigen rayon, waarbinnen gearbeid werd. Het geheele werk der voorbereiding kreeg zijn beslag zonder dat er storende Incidenten waren opgetreden en zoo kon, na de proefritten, in FebruariMaart 1927 op het baanvak HaarlemLeiden oorspron- kelyk met drie wagenstellen het electrische materiaal paast den stoomtrein in den dienst warden opgenomen. De uitbreiding geschiedde geleidelijk en hield verband met het gereedko men der forsche, veilige «talen spoorwegrytui- Dit verdrag is wederom gesloten voor tijdsduur van drie jaar en zal dus 30 Juni afloopen. Voor bepaalde Nederlandsch-Indische pro ducten konden de afzetmogeiykheden worden geregeld. Daartegenover werden de invoermo- geiykheden van eenlge Dultsche producten in Nederlandsch-Indië geregeld. Het verdrag, dat de goedkeuring van de Sta ten-Generaal behoeft, zal krachtens afzonder- lyke notawisseling van 1 Juli 1937 af voorloo- pig' worden toegepast. Naar aanleiding van een gedachtenwisseling over een rede van den heer Meyerink over: Economische perspectieven, deelde de zitter, de heer A C. de Bruyn, in de Vak bondsvergadering te Utrecht mede, dat 1 Juli bij het Verbond in dienst treedt dra. Wirtx. oud-student van de R K. Handelshoogëkchool te Tilburg, die speciaal aandacht zal wydeu aan hetgeen op economisch en financieel ge bied verschijnt. De daaruit te trekken theoretische, finan- cieele en practische conclusies zullen aan de besturen der vakbonden worden toegezonden. 97.50 Inlichtingen en Reitgld» bij de bekende CEBUTO-RelsbereeMi of .chriftelijk P. C, Hopfftitraat 22. Am»terdem REIZEN ZONDER ZORGEN Het Handelsblad bericht, dat binnenkort een nieuwe regeling zal worden getroffen voor de restitutie by verlaging van monopolie-heffingen op granen. Volgens deze regeling zal óók op de voorra den derivaten restitutie worden verleend, wan neer de monopolieheffingen worden verlaagd of af geschaft. Bovendien zal worden bepaald, dat omgekeerd de Akkerbouwcentrale heffing kan navorderen, wanneer de monopolle-prysvvschlllen worden verhoogd. Ook zal worden bepaald, dat alle ongeveer 5000 bij de Akkerbouwcentrale Ingeschreven handelaren. Importeurs, fabrikanten en molena ren een „garantle-overeenkomst” met de Akker- bouwcfentrale moeten sluiten, waarin een en ander precies is gestipuleerd. de de voortgezet, worden vaak beschouwd als typische ka raktertrekken van den boer en indien zij dat werkelijk zouden zijn, zou Bouwman meer te verontschuldigen zijn dan de .Jntel- lectueel” C. D. Wesseling. Eigenzinnigheid en koppigheid zyn echter geenszins deugden en dienen vooral niet verward te worden met beginselvastheid en een redelijk ver antwoordden wil tot doorzetten. Het Is zeer schoon en hoogiyk te dat Bouw- man en zyn actig« gniiucten. die hem in dé-- ~npe«4ucht-bBpénkomst te Puifiyk spontaan hun sï?TTn en medewerking hebben toege zegd, „met het Kruia-vqor oogen" «rillen strijden tot behoud en Èescherming van Kerk en maatschappij, voor een menschwaardig bestaan voor de minst draagkrachtlgen. maar de wyze. waarop zjj dien strijd tot nu toe hebben gevoerd en straks zullen voeren ver dient onvoorwaardelijk te worden afgekeurd. De Kerkeiyke overheid zelf en niet de heer Bouwman is toch wel de eerst aangeweze ne, om te bepaleh, hoe de Kerk verdedigd en beschermd moet worden. De Kerkeiyke cxrer- held nu heeft duidelijk te verstaan gegeven, dat zij alleen van een aqp groot mogelyke eenheid der katholieken heil verwacht. Bouwman en de zynen willen het echter beter weten en zullen voortgaan op eigen ge legenheid en bulten het bestaande organisa torisch verband hun krachten en geld te ver spillen, aan een actie, «relke, zooals 26 Met duidelijk heeft bewesen, bjj voorbaat tot mis lukking gedoemd la. ZU weten nu al, dat „de tot dusver gevoerde politiek tot vernietiging van het klein bedryf" door de nieuwe re- geertng aal worden voortgezet en kondigen een nog scherperen stryd aan, die de ooren zal doen tuiten. Nu. wat dat tuiten der ooren betreft, daaraan twyfelen wij niet, gehoord de demagogische gefuldsontarikkeling deaer actie. Waaraan wij echter wel twijfelen ia het succes, dat Bouwman op deze wjjaa aal oogsten. De nood der kleine boeren is inder daad groot en behoeft dringend ingrijpende en duurzame verbetering. De nieuwe regea ring, waarvan de meeste leden het Kruis niet slechts voor oogen. ot op de tong, maar ook in bet hart dragen, aal daarvan even zeer overtuigd zyn als wij. Wij verwachten dan ook niet anders dan dat zy spoedig maatregelen zal nemen, welke aan de ge rechtvaardigde eiachen en wenaeben der kleine boeren, tuinders, arbeiders en mid denstanders tegemoet zullen komen, ondanks de domme dwarsdryvery van de koppige en eigenzinnige actie-Bouwman. die door de waarschuwing van 26 Mei niet wijzer schijnt geworden. zy dient de basis te leggen van het voer een conjunctuurpolitiek. welke er op gei de nadeelen en de ellende der dalende tuur weg te nemen. En hierbij houde men vooral in het oog, dat de kiemen voor de crisis en voor de dalende conjunctuur reeds in de daaraan voorafgaande periode van conjunctuurstyglng gelegd worden. De opsporing nu dezer kiemen is de taak der conjuctuurtheorië en het zooveel mogelijk uitroeien dezer kiemen of haar groei in andere banen leiden is de taak der conjunc- tuurpolltiek. En het klinkt misschien eenigszins paradoxaal voor degenen, die vertrouwd zyn met wat men tot nu toe als economische politiek of als welvaartspolitiek aandiende, maar het be langrijkste en het moeiiykste zyn die twee taken in een periode van oploopende conjunctuur.. daarom moeten de oonjunctuurwaarnemers ook in een periode van opleving van dag tot dasf'op hun post zyn om de conjunctuurpolitiek materiaal te verschaffen. Juist in dit systema tische, en dit het economische en financleele leven in zyn geheelen omvang en te allen tijde omvattende, dat momenteel in Nederland nog pas in zyn kinderschoenen steekt ligt ml het wezenverschil met de oude economische politiek In het onlangs verschenen jaarverslag van de Nederlandsche Bank poneert mr. Trip de stelling: indien ergens ordening noodzakeiyk is, dan is het op het gebied oer wereldgoudpro- ductie. Met veel meer recht meen ik te mogen poneeren: tndien ergens ordening noodzakeiyk is, dan is het op het gebied der conjunctuur- diagnose en der‘’conjunctuurprognose. alsmede op het gebied der als gevolg van dit onderzoek wenscheiyk gebleken practische politiek, welke door de regeering. de banken, de industrie, den handel, de vakvereenigingen etc. gevoerd be hoort te worden. Bovendien Is ordening der conjunctuurpolitiek als ik het zoo mag blijven noemen, een onont- kombare consequentie van de ordening der goudproductie. daar het goud slechts één fac tor by de conjunctuurvorming Is naast vele andere Wil men echter in bovenbedoelden zin conjunctuurpolitiek voeren in Nederland, dan is daarvoor een uitvoerend, althans een advlsee- rend orgaan noodlg. Of men daartoe een nieuw orgaan wil creëe- ren onder den naam van byv. Conjunctuurraad ik denk my voorioopig alleen een nationale regeling voor Nederland of dat men byv den bestaanden Economischen Raad In dezen geest wil omvormen, is een kwestie van practische uitvoering. In het centraal Bureau voor de Statistiek te ’S-Gravenhage en in het Economisch Instituut te Rotterdam bezit Nederland momenteel reeds Instellingen, welke verdiensteiyk werk verrich ten op het gebied der conjunctuurdiagnose. Maar behalve en boven dezen zuiver waamemenden en statistischen arbeid van genoemde bureaux is een „bovenbouw” noodlg, dJ. een orgaan dat uit het door genoemde bureaux verzamelde ma teriaal conclusies zal hebben te trekken t.o.v. de in de toekomst te volgen daadwerkelijke politiek, om de conjunctuur en de economische ontwik keling in juistere banen te leiden. Op deze wyze «al er meer eenheid in de te nemen economi sche en financleele maatregelen van den staat, van de Industrie, van den bultenlandschen han del. van het bankwezen, zoowel het centrale als het particuliere bankwezen, van de vakvereeni- gingen etc. gebracht kunnen worden. De Ned. Bond van Katholieke Textlel-Bazen ■,JBt. Andreas” hield zyn jaarvergadering te Hel mond. Aanwezig waren afgevaardigden en leden uit twaalf Textielplaatsen van ons land, tot een totaal getal van ongeveer 250 personen. Om 10.15 uur riep de afdelingsvoorzitter van Helmond den aanwezigen het welkom toe in (desJasKaJner Inwoning. ïfiama kreeg de Bondsvoorzitter, de heer O. J. Grimberg uit Tilburg, het woord tot het uitspreken «gn zyn openingsrede. Notulen werden gelezen van de gehouden Bondsvergadering in ’s-Bosch in 1936, die wer den goedgekeurd. Het flnantieel jaarverslag in het maandblad van Februari afgedrukt werd eveneens goedge keurd. By monde van B. van Corler werd na mens de contróle-commissie gemeld, dat boe ken en kas In volmaakte orde waren bevonden. Voor de volgende contróle-commissie werden weer drie Zuidelyke afdeellngen aangewezen, om leder een persoon aan te wijzen. Het Hoofdbestuur werd machtiging verleend om flnantieel op denzelfden voet voort te gaan. Een voorstel van het Hoofdbestuur om by geboorte van een kind f 10 uit te keeren uit de Voorzorgskas. Werd met op 1 na algemeene stemmen aangenomen. De overiydensbydrage, alsmede een uitkee- ring In geval van overlydey van f 250 werd voor het komende jaar weer aangenomen. Besloten werd dat de redactie van het maand blaadje uitsluitend moest blyven berusten by het Dagelyissch bestuur. Een voorstel van het bestuur, om den Ryks- dlenst te verzoeken, om de bydrage voor de gesubsidieerde Werkloozenkas met 10 ct. per lid en per week te verlagen, werd met algemee ne stemmen aangenomen, op grond dat deze Textiel-Bazen-Bond juist In de moeiiykste cri sisjaren voor hun Werkloozenkas een groot re- servekapltaal hadden gespaard. De aftredende Hoofdbestuurders werden her kozen en gekozen werd de heer H. van Loen- hout van Tilburg. ---^?nzelfde koppige en hardnekkige hou- M ,ln8 c D Wesseling neemt ook de kleine boer Bouwman aan. die in het orgaan zUaer actla proclameert, dat „de moeilyke en zware stryd tot behoud en bescherming van het kleine bedrijf tegen grapte coöperaties en de NV.’», tegen uitbuiters en uitzuigers” zal worden Eigenzinnigheid en koppigheid van 21 jaar nog niet had bereikt, binnen zes maanden na den datum, waarop hy dezen leef- tyd zal hebben vervuld. Na ontvangst van een Ingevulde vragenlyst schryft de directeur den naam van den be trokken akte-houder m op een candidatenljjst. De volgorde van inschryving op deze candl- dateniyst wordt bepaald door den datum, waarop de aktehouder zijne akte behaalde, te beginnen met dengene, die zyn akte op den vroegsten datum verwierf. De directeur zendt een exemplaar van de Ingevulde vragenlyst aan het plaatslngsbureau. Het plaatslngsbureau handelt met deze akte- houders op overeenkomstige wyze als met de by dat bureau ingeschreven wachtgelden. De Capitulantenraad wyst niet een akte- houder aan ter vervulling van een vacature in eenige betrekking, wanneer naar 's Raads oor- voor die vacature In aanmerking dient te komen een voor 1 Juli 1937 op arbeidsover eenkomst naar burgeriyk recht in den rijks- dienst werkzaam gesteld persoon. Aan de benoeming kan voorafgaan een aan stelling als ambtenaar In tydelfjken dienst, dan wel een tewerkstelling op arbeidsovereen komst naar burgeriyk recht van den aangewe zene, met dien verstande, dat deze, by geble ken geschiktheid voor de door hem bekleede functie, na twee jaar dienst wordt benoemd tot ambtenaar In den zin der Pensioenwet 1922 Een akte-houder wordt door den directeur van het Centraal Capitulantenbureau van de candidatenlljst afgevoerd. Indien hy een be trekking. waarvoor hy door den capitulanten raad is aangewezen, weigert te aanvaarden. Hy, die aldus van de candidatenlljst Is af gevoerd, kan niet meer opnieuw op die lijst worden ingeschreven. De akte-houder, die den leeftyd van 35 jaar heeft vervuld, wordt mede van de candldaten- lyst afgevoerd. Deze regeling treedt heden in werking. Aan deze rede ontleenen we het volgende: De moderne conjunctuurtheorie ls zeer vin dingrijk geweest in het samenstellen van het aantal Ujnen die men in een woord een con junctuurbarometer noemt. Van dezen barometer kan men ah.w. met een oogopslag aflezen, hoe het economisch leven zich In een bepaalde ach ter ons liggende periode ontwikkeld heeft. Nu heeft men het merkwaardige verschynsel gecon stateerd dat deze Ujnen vry regelmatig eea zekere golfbeweging vertoonen, en dat er op den duur en dlkwyis op korten termijn een bepaalde afhankeiykheidsverhoudlng van sommige lynen onderling bestaat. Het is deze golfbeweging Het Is deze golfbeweging en deze onderlinge afhankeiykheid, die de economisten dikwyis in staat stelt eenlge voorspellingen te doen van de mogelyke economische ontwikkeling In de aller naaste toekomst. De taak nu van de economi sche wetenschap of van de conjunctuurtheorie is niet alleen om te achterhalen hoe die con junctuurgolven zich in t verleden hebben ont wikkeld. neen, die conjunctuurstudie kan en moet ook eenlge. zy het dan ook slechts voor- waardelyke aanwyzingen geven omtrent het conjunctuurverloop In de naaste toekomst. En als zy dat niet kan of niet doet, dan is de heele statistische rompslomp en ingewikkelde grafiekenmakerij doelloos en slechts als archief werk te bestempelen. Zy dient gevaariyke ontwikkelingstendensen, die zich op bepaalde onderdeelen van het eco nomisch leven voordoen te signaleeren. kortom j— eren van (Gronsveldi, Albertus Kroes nardus Laureyssen (Tilburg), Pet^ terdam). Henricus Oomen <Pani drik Passchier (Haarlem), Bern» (Harlingen), Wilhelmus van'der aryk). Van bovenvermelde nleuwgewyde ontvingen reeds hun bestemming: voor China (Vicariaat Yungpingfu) de eerw. heer Nic. Dames; voor Java (Prefectuur Soerabaya) de eerw. heeren M. van Driel en J. van Mensvoort. Met hen zullen tevens vertrek ken naar dezelfde missie de eerw heeren Louis Nyssen (uit Helden), reeds eerder werkzaam in de Z.-Limburgsche mynstreek en laatstelyk pro fessor aan het Seminarie Wernhoutsbrug, en Gerard van Rysbergen (uit Breda). De weleerw. heer C. Schoenmakers (uit Oo>- terhout) vertrekt einde Juli voor de tweede maal naar Soerabaya. Voor Brazilië: de eerw. beer J. Hermans. Deze laatste vertrekt in gezelschap van den zeereerw. heer Luiten (uit Heemstede», seculier priester van het Aartsdiocees Fortaleza (N.-Brazilië). 2 dagen Brussel en omgeving f 1 3.50 3 w Rijn. Ahrdel M 21.50 4 w Wüppertel M 29 50 6 M Herzgebergte 12 M Zwitserland Inlichtingen Z. H. Exc Mgr. G. Lemmens. Blsachop van Roermond, heeft op den feestdag van St. Pe trus en Paulus, In de kapel van het Missiehuis der Lazaristen te Helden-Panningen, de vol gende H.H. Wijdingen toegediend: Het H. Priesterschap aan: Jacobus Boone- kamp (uit Nootdorp), Nicolaus Dames (uit Lis- se). Michael van Driel (uit Blerick). Joannes Hermans (uit Helden, L.), Cornells Konlngs (uit Tilburg), Wilhelmus Kwaaitaal (uit Geer- truldenberg), Josephus van Mensvoort (uit Ber- kelEnschot). Het H. Subdiaconaat aan: Cornelius Beek mans (uit Beek by Breda), Joannes van Gooi (uitBreda). Antonius Graaf mans (uit Tilburg). Gerardus Jacobs (uit Venlo), Jacobus Poels (uit Gassel). Gerardus Smets (uit HeldenKonings- lust). De vier Mindere Orden aan: Petrus van der Borght (uit Bergen op Zoom), Joseph Burm (uit Kloosterzande. Z.). Leo Ebisch (uit Pan- ningen). Gerardus de Graaff (uit Amsterdam). Mathias Hensgens (uit Rumpen, L.). Francis- cus Janssen (uit Boschkapelle, Z.), Leonardu* Meuffels (uit Dieteren). De Kruinschering aan: Ignatius Dwldjasoe- sastra (Madloen. Java), Leonardos Dietvorst (Breda). Bernardus Gales (Rumpen), Bernar dus Haazevoet (Amsterdam), Bernardus Harm sen (Bergh by Zeddam), Joannes Hennekam Rucphen)Jacobus van den Heuvel Kerkdriel) Leo Jenniskens (Venray). MarUnus Kempener (^aarlem), Leo- l Note (Rot ogen), Hen- lus de Vries kest (Bever- iet iedereen wordt door zchade en [Xi schande wijs. Dat hebben de disaiden- •i- t te Katholieke partijtje» bewesen. dl»> bü de verkiezingen de eenheid der Katholie ken afbreuk hebben trachten te doen en daardoor zichzelf hebben gekraakt en ge broken. De KDJ. vei «peelde haar met moeite uit den zak van den kleinen man bijeen gegaarde waarborgsom en haar kamerze tel: de wilde «ctie-Bouwman bracht het evenmin tot een plaats In het parlement en de kleine boeren van deze actie hebben te vergeefs de schaarsche penningen van hun nijpende armoede geofferd aan de Illusie hunner misleide ontevredenheid. Dat de lei ders dezer partijtjes dese weinig aangename ervaringen ten overstaan van hun gedu peerde aanhangers niet geheel voor eigen rekening willen nemen, maar d<j schuld daarvan op allerlei bulten hen omgaande omstandigheden en oorzaken zoeken af te wentelen 1» zeer begrijpelijk- Immer» het ^bekennen van eigen schuld en fouten ver- eischt een hoogheid van karakter en een zelfver loochenenden moed, «reiken men voor al In de politiek te zelden aantreft. De harde les der bittere ervaringen heeft enkelen af- deelingen der K. D. P. en den voorzitter mr. Peters de oogen geopend, maar verschillende andere afdeellngen alsmede de heer C. D. Wesseling zyn door de geleden schade en schande nog wat onwyzer geworden en «ril len nog feller volhouden, «rat volkomen doel loos gebleken ls. De heer C. D. Wesseling heeft rich In zijn ontgoocheling «elfs laten verleiden tot even onverantwoorde als onbe schaamde uitvallen tegen de kerkelljke over heid en tot een weinig fraaie verloochening van den afgetreden voorzitter zijner party, die een logischer conclusie uit den verkie zingsuitslag trok dan hyzelf Indien mr Pe ters nooit let» voor de K DP. heeft gedaan of beteekend. gelijk de heer C. D. Wesseling beweert, waarom heeft de heer Wesseling dat dan niet vóór het daverend verklezlngB- échec van de K D P geopenbaard? De K. D P -era hadden dat dan toch vooraf en niet achteraf dienen te hooréh De heer Wesse ling heeft in „Orae Vaan” mr. Petera gedia- quallflceerd als een kapitein, die tegen de goede zeemanstraditle in lafhartig de brug en het zinkende schip als eerste verlaat, en het wil ons voorkomen, dat thans op het wrak der gehavende K. D. P. de ratten vrij spel hebben, zoodat men er niet rouwig om behoeft te ztjn. wanneer het In de diepte zou verdwynen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 15