ONS BLAD het volmachten-ontwerp; Fransche Senaat aanvaardt De Russen begonnen met schieten, zegt Tokio DR. COLIJN AAN GROOT GEVAAR ONTSNAPT Het nieuws van heden Britsch Kabinet vergadert VLOOTDEMONSTRATIE VOOR LAMONA De positie van den franc JOH. LAUWERS PATGLOF 3 ALKMAAR ELASTIEKEN KOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER mpgendheden gehandhaafd Portugal en de niet-inmenging DONDERDAG 1 JULI 1037 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS 230 No. De overeenkomst der drié Tweede kanonneerboot op DIT NUMMER BESTAAT UIT 10 BLADZIJDEN samengetrokken Controle-faciliteiten geachorat Een incident Wilde geruchten Roemenië versterkt zijn leger Verklaring van Simon De wet op de huren Het Palestina-rapport 1 A 'ii Door krachtig remmen erger voorkomen Scherpe woorden over het kabinet-Blum Bepalingen omtrent zijn goud gehalte ingetrokken itieke kringen te Tokio volgen het incident met atygende bezorgdheid Toechatajefaki krygt achuld De houding van Duit ach- land en Italië Generaal-veldmaarschalk Von Blomberg bezoekt Boedapest. Met den Hongaarschen generaal Boeder bracht hij per auto een bezoek aan de Hongaarsche troepen ■f. f Bewapeningaovereenhomat tua- achen Boekareat en Tajechiache wapeninduatrie Eden over de houding van Portugal Het egalisatiefonds van Engeland Zyri auto, waarin ook miniater Van Dyk en beider echt- genooten gezeten wa ren, byna te water Van zeven oorlogaachepen van onbekende nationaliteit InHatie, devaluatie en nieuwe belaatingen onontkoombaar, zou Bonnet gezegd hebben Uiteenzettingen van Eden en Simon V DERTIGSTE stad gevluchte - een het financieel© nomen. met aangenomen stemmen. o o defl- </e een gevaarlijke van de kust verwijderen." Zond^q JAARGANG De maatregelen, die de regeering zal heb ben te nemen, aldus Bonnet, zijn de ernstig ste sedert twintig jaar. De effectenbeurzen worden weer geopend, doch de goederenbeurzen zullen voorlooplg gesloten blijven. Zóó zag de Parijsche Beurs er uit, nadat de ministerraad besloten had voorloopig de beurs te sluiten Domei meldt, dat de uit tien kanonneer- 'booten bestaande Russische Amoervloot is samengetrokkken In de onmiddelijjke na bijheid van de eilanden Sennoefa en Bolsjoi. In politieke kringen te Tokio volgt men de verdere ontwikkeling met stijgende bezorgd heid. Zonder dat men avonturen zoekt schijnt het, dat de Russen vooral aan de Japan sche grens zooveel mogelfjk voorzorgsmaat regelen treffen. Geheel Siberië is een uitgestrekt militair kamp: reizigers verklaarden overal langs de spoorwegen reusachtige werken gezien te hebben. „Rusland is gereed om een Japan- schen aanval te beantwoorden." Eden zeide, dat de Britsche regeering de Portugeesche regeering duidelijk heeft me degedeeld, dat zij dit besluit betreurt. De Portugeesche regeering heeft daarop laten weten, dat zU een spoedig herstel der volledige contröle zou overwegen. Indien de Londensche commissie tot een algemeen ac- coord zou komen. De vergadering van de financieel) commissie duurde ruim twee uur. De ting van Georges Bonnet, die de oom ernst van den financleelen toestand heelde, maakte op de leden diepen het Amerikaansche departement van Financiën, met dit doel voor oogen. Uit Hsinking wordt gemeld, dat de minister van Buitenlandsche Zaken van Mandsjoekwo den Russischen consul-generaal te Charbln een krachtig protest heeft doen toekomen, waarin er op aan wordt gedrongen, dat Rusland alle maatregelen zal nemen, opdat de toestand, ont staan door het nieuwe incident van vanmiddag, niet zal verergeren. In officieele kringen te Hsinking gelooft men, dat de regeering van Mandsjoekwo vast besloten is een krachtige houding aan te nemen en dat zjj zal aandringen op het verkrijgen van vrije vaart op de internationale Amoer. In zekere Japansche kringen wordt het in cident beschouwd als een tegenmaatregel tegen de talrijke grensincidenten van den laatsten tijd. Men vergelijkt dezen maatregel met het bombardement van Almeria. De woordvoerder van het ministerie van Bul- tenlandsche Zaken te Tokio heeft verklaard, dat de Russen, ondanks de belofte van Lltwinof, een aanvallende houding hebben aangenomen, doordat drie kanonneerbooten de wateren van Mandsjoekwo binnenvoeren en het vuur open den op de Japansch-Mandsjoerjjsche soldaten. LONDEN, 30 Juni (Reuter). In het Britsche Lagerhuis heeft Ormsby Gore medegedeeld, dat bet rapport van dê koninklijke commissie over Palestina op 8 Juli zal worden gepubliceerd, met een korte verklaring over de Britsche politiek. De politieke beteekenis van de overeen komst. aldus voegt de correspondent hier aan toe, kan voor het aaneensmeden van de Kleine Entente nauwelijks overschat wor den. Duitschland zou ook gestreefd hebben naar het verkrijgen van deze contracten, zooals het thans streeft naar contracten op dit gebied met Hongarije. Voorlooplg blijven deze waarnemers op hun post. Zoodra de faciliteiten hun weer verleend worden zullen zij hun functies kunnen hervatten. „Inflatie, devaluatie, en nieuwe gen”, zoo zou de minister gezegd „dat is de conclusie, waaraan ik kan onttrekken". Portugal heeft de contröle-faciliteiten voor Brit sche waarnemers geschorst. dering van benoeming van rfiksambte naren. Het R.K. Werkliedenverbond gaat speciale aan dacht wijden aan de vraagstukken op econo misch en financieel gebied. Eden heeft in het Britsche Lagerhuis deze berichten bevestigd. Hij voegde daaraan toe, dat, in afwachting van het onderzoek der commissie voor de niet-inmenging, de Portugeesche regee ring haar verplichtingen zal blijven nakomen ten aanzien van voor Spanje bestemde wapen- zendingen en de bewegingen van Portugeesche koopvaarders, die zich naar Spaansche havens begeven. De decreten, die in dat verband zijn afgekon- digd. blijven van kracht. 1 LONDEN. 30 Juni. Naar uit de Engelsche bladen blijkt, heeft Portugal zich niet alleen aangesloten bij het Duitsche en Italiaansche standpunt ten aanzien van de contröle op de niet-inmenging, maar heeft de Portugee sche ambassadeur gisteren in ien loop van den middag het foreign office er van in ken nis gesteld, dat Portugal tijdelijk de facilitei ten, die toegekend zijn aan de Britsche waar nemers aan de Spaansch-Portugeesche grens, geschorst heeft. De Senaat heeft de volmachten vorige regeering geweigerd, niet, geïnsinueerd heeft, om de speculanten te helpen, maar omdat de regeering hem toe scheen minder georiënteerd te zijn naar fi nancieel herstel dan naar een politiek van nationalisatie. De Fransche regeering heeft de bepaling, waar bij het goudgehalte van den franc wordt vast gesteld, ingetrokken. Nadat in den Franachen Senaat scherpe weer» den gevallen waren over het kabinet-Blum ia ook daar het volmachten-ontwerp aanvaard. Nieuw verdrag nopens het goederenverkeer tus- schen Ned.-Indië en Duitschland onderteekend. Bankdirecteur te Amsterdam wegens zwendel- prac tjjken tot twee jaar veroordeeld. f ,,De Brug Woensdag Zaterd&q 4-w’ In de vergadering van bet Britsche kabinet ga ven Eden en Simon uiteenzettingen over den toestand van de niet-inmenging en dien van de Fransche financiën. Eden zette den toestand uiteen, die ont staan is doordat Duitschland en Italië zich uit de contröle in de Spaansche wateren terug hebben getrokken. Er is volgens Havas alle reden om aan te nemen, dat In elk ge val bij gebreke aan de letter de geest der niet-inmenging té Londen geacht wordt in overeenstemming met de Britsche be langen te zijn. De minister van Financiën stelde zjjn col lega’s op de hoogte van db aanwijzingen, die hjj ontvangen had omtrent de maatrege len, die Parfjs voor bet herstel der finan cleele positie denkt te nemen en verkreeg hun goedkeuring voor die welke hij aan het parlement denkt te verstrekken. PARIJS, 30 Juni (Havas). De Fransche Se naat heeft het wetsontwerp strekkende tot ver lenging van de wet op de huren in den door de Kamer aangenomen tekst goedgekeurd. De leden der regeering zullen morgenochtend een kabinetsraad houden. Op het laatste moment zag hij echter het water en wist door krachtig remmen erger te voorkomen. Dit nam niet weg. dat het linkervoorwlel van den auto boven het wa ter hing. Minister Coljjn was de eerste, die den r.uto verliet, en hij maande de menigte tot kalmte aan. Ook minister van Dijk, me vrouw Col(jn en mevrouw van Dijk verhe ten hierop den auto. voor Roemeensche LONDEN, 30 Juni. De correspondent te Boekarest van de „Daily Telegraph" ver neemt, dat een seer belangrijke overeen komst gisteren tot stand is gekomen tus schen het Roemeensche departement van oorlog en de Tsjecho-Slowaaksche bewape- uingsfirma’s, onder leiding van Skoda. Men meende, dat Gardey na de hervat ting zou verzoeken zjjn rede niet aan te plak ken, ter wille van de samenwerking tus schen Kamer en Senaat en tusschen socia listen en radicaal-socialisten in de regee ring. Inderdaad werd later besloten, dat Gar dey's rede niet zal worden aangeplakt. Na Gardey besteeg de minister van Finan ciën, Bonnet, het spreekgestoelte om te wijzen op den ernst van den toestand. v De drie kanonneerbooten, aldus meldt dit communiqué, openden plotseling het vuur op de Japansche troepen. Deze beant woordden het vuur: één kanonneerboot zonk, de tweede werd beschadigd, de derde nam de vlucht. Minister-president dr. H. Coljjn en de mi nister van Defensie, de heer J. J. C. van Dijk, die Woensdagavond den bidstond ter gelegenheid van de samenkomst der Vrije Universlteit te Maassluis hadden bijge woond, zijn te circa kwart over elf bijna met hun auto in het water gereden. Reeds hing het linkervoorwlel van den wagen boven het Goudsteenwater, doch gelukkig is het on geval goed afgeloopen. Onder zeer groote belangstelling hadden de ministers de Gereformeerde Noorderkerk ver- jiten. om zich huiswaarts te begeven en reden via de Goudsteensteeg naar den Goudsteen, om zich daarna door het Westland naar Den Haag te begeven. De chauffeur kon door de groote menschenmenigte, welke uit de kerk kwam, het water, waarop de Goudsteensteeg ultkomt, niet zien en reed recht door in plaats van rechtsaf te slaan. LONDEN, 30 Juni. (Havas). In den heden morgen gehouden Britschen Kabinetsraad zijn o.a. het vraagstuk van de niet-inmenging in Spanje en de financleele crisis in Frankrijk be sproken. Met vereende krachten kon het voertuig daar na wederom op den weg worden gebracht. Door 1 et ongeval waren de remmen vastgeloopen. zoadat het gezelschap per taxi naar Den Haag moest vertrekken. Wi) hadden nog een onderhoud met den chauffeur, die, zooals te begrijpen valt, het ge- oeurde zeer betreurde. Gedurende de zestien jaar, welke hij in dienst is bij den minister president. heeft hij nog nimmer een ongeval gehad. De straten, waardoor de auto reed, wa ren zeer smal en er werd slechts met een snel heid vin 4 k s KM. gereden. De opdringende menschenmenigte belemmer de het uitzicht echter volkomen. Nadat Gardey verslag had uitgebracht, vroeg een groot aantal senatoren openbare bekend making van zijn rede door aanplakking. Met overgroote meerderheid werd daartoe besloten. Dit besluit verwekte bij de regeering een ze kere verrassing en teleurstelling. Auriol en Bon net, die in de regeeringsbank hadden plaats ge nomen, gingen Blum waarschuwen, die de bij eenkomst niet bijwoonde. Even later verscheen Blum, en inmiddels had Caillaux schorsing van de vergadering gevraagd. Te Moskou zou het gerucht de ronde doen, dat Worosjilof binnenkort zou aftreden en ver vangen zou worden door Blücher, commandant van het roode leger in het Verre Oosten. Men herinnert er overigens aan, dat kortgeleden de arrestatie van Blücher werd voorspeld. Volgens andere geruchten zou de vlieger Levanefskl in hechtenis zijn genomen en Mironof, adjunct- dlrecteur van den persdienst van het volkscom missariaat van Buitenlandsche Zaken, zou in een andere functie benoemd zijn. De zitting van den Senaat is om drii middag geopend. De rapporteur van de financleele se missie gaf een uiteenzetting van het ten-ontwerp, waarbij hij wees op de ur een oplossing voor het financleele pre lasten van de schatkist zullen dit jaar zoo groot zjjn als de ontvangsten, n.l. 4 De senaatscommissie voor flnanci Gardey verder, eischte sinds lang een tusschen uitgaven en ontvangsten. 1 wil de sociale hervormingen hier n trekken, maar zjj moeten uitgevoerd met zorgdragen voor het belang des voor het onmisbare evenwicht. Na de inname van Bilbao keeren voor het oorlogsgeweld uit gezinnen weder met hun bezittingen terug zou aan opdracht de PARIJS. 30 Juni. (Havas.) Tijdens de ver gadering van den Franschen ministerraad heeft minister Bonnet President Lebrun het decreet er onderteekening voorgelegd, dat artikel 2 en paragraaf 1 van de monetaire wet van 1 Oc tober 1936 moet vervangen. Hierbij werd het goudgehalte van den fipnc vastgesteld op tus schen 43 en 49 milligram. Het nieuwe decreet luidt: „Het nieuwe goudgehalte van den franc, de Fransche munteenheid, zal later bij decreet, ge nomen in den ministerraad, worden vastgesteld. Ook de voorwaarden voor het Inwisselen van Fransche bankbiljetten tegen goud zullen later tij door den ministerraad genomen decreet worden vastgesteld. Zoolang |^t eerste genoemde decreet nog niet zal zjjn uitgevaardigd, zal het wissel-stablll- satlefonds tot taak hebben de betrekkingen tus schen den franc en de buitenlandsche wissels te regelen. Het tweede artikel van het decreet keurt de overeenkomst, welke tusschen den minister van Financiën en den gouverneur van de Bank van Frankrijk werd gesloten, goed. Het derde artikel van het decreet maakt een einde aan het decreet van 28 Juni, waarbij het uitbetalen van handelsovereenkomsten in goud oi buitenlandsche munt wordt opgeschort. De Bank van Frankrijk is gemachtigd den staat vijftien milliard francs nieuwe voorschot ten te verleenen. k VOETVERZORGING r MACDALENENSTR iö TEL ME7 Ten slotte verklaarde Eden persoonlijk van meening te zijn, dat het de voorkeur verdiend had, de waarnemers in functie te laten, tot men zekerheid heeft hetgeen In enkele dagen het geval zal zjjn over de vraag of de bres in de contröle al of niet zal worden opgevuld. VALENCIA, 30 Juni (Havas)De raad van verdediging te Valencia deelt mede, dat de chef van de vlootbasis te Mahon (Balearen) het volgende heeft bericht: „Gisteren om 23 uur hebben zeven oorlogs schepen van onbekende nationaliteit een de monstratie uitgevoerd tegenover de vesting La- niona. Een der schepen is op 12 mijl uit de kust ge- statlonneerd. vier andere begeven zich naar het Noordwesten, terwijl twee zich In de richting NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD BUREAUX HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar t f2.— Voor buiten Alkmaar f 2.50 Dagblad uitgegeven door de N V. Drukkerij De Spaamestad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger LONDEN, 30 Juqj (Reuter) Het Britsche Lagerhuis heeft het wetsontwerp tot bekrachti ging van de vergrootlng van het Egalisatie fonds in de tweede lezing zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. In Britsche financleele kringen blijft men het hoogst wenscheljjk achten, dat bet driezijdig monetair accoord bljjft bestaan. Zooals men weet, "had de verhooglng van het egalisatie fonds voor de Britsche wisselkoersen, die on langs heeft plaatsgevonden, juist ten doel, de handhaving van de tietrekkelijke stabiliteit van bet Pond Sterling te verzekeren? Volgens zekere te Londen ontvangen inlich tingen aldus meldt Havas heeft Toechats- jefskl met zijn leven moeten boeten voor zijn verzet tegen de vredespolitiek van Stalin, die door Worosjilof gesteund werd. Men meent te weten, dat Toechatsjefskl oor log met Japan wilde; hij zou bij herhaling ver klaard hebben, dat het Russische leger Japan binnen twee maanden sou kunnen „liquldee- ren”. Dit standpunt zou Stalin dwaasheid hebben geacht. KING, 30 Juni. (Havas.) Het Kwan- ;er publiceert een communiqué, waarin ieeld wordt, dat de Japansch-Mandsjoe- troepen om drie uur een van de drie Russische kanonneerbooten tot zinken gebracht, die gestationneerd waren ten van het eiland Sennoefa fn de Amoer. Het zou een illusie zjjn de financiën te wil len restaureeren in een bloedarm economisch leven of het economische leven te willen stlmu- leeren zonder gezonde financiën. Er kan slechts genezing komen, als het land arbeidt en als men erkent, dat de uitgaven een wettelijke grens moeten hebben. Ongezonde financiën, aldus zeide hij, zijn on- vereenigbaar met de handhaving der demo cratische vrijheid. Zjj brengen ook den vrede in gevaar. Ten slotte nam Chautemps het woord. Hij zei de, dat hjj als lid van het kabinet-Blum in ernstige vraagstukken, zooals van den Spaan- ■chen oorlog en die der sociale conflicten, nooit van meening had verschild met Blum, wiens helder inzicht en vaderlandsliefde hij prees. De voorgestelde maatregelen worden door het nieu we kabinet eendrachtig gesteund. Op de vraag, of de regeeringen van Duitsch land en Italië andere voorstellen ten aanzien van de contröle hadden gedaan tegenover het Britsche voorstel, antwoordde Eden ontkennend. Hjj meende echter te weten, dat aan Duitsch land en Italië verzocht is voorstellen te doen. De „Völklscher Beobachter” meldt, dat be halve de kruiser „Leipzig" ook de torpedo jagers .JSeeadler”, „Albatros", „Luchs" en .Leo pard" uit Spanje teruggekeerd en, op weg naar Kiel, Cuxhaven gepasseerd zjjn. Openluchtrestaurant Dansavonden Woensdag Dit is ook, aldus Simon, de wenzeh der Brit- *~“e regeering, en ik blijf in nauw contact met aeu minister van Financiën te Parijs en met AAN ZEE MOTEL KUBMKUS HUIS TER DUIN da inUrmafionaU ViMf Waakaitd vbm* 14-*® PARIJS, 30 Juni. De Kamer heeft aan het einde van een nachtzitting volmachten-ontwerp met 380 tegen 228 stemmen aange- Hjj voegde hieraan toe, dat de regeerin gen van Japan en Mandsjoekwo oprecht wenschen, dat de toestand in geen enkel opzicht ernstiger wordt. Dit kan bereikt Volgens de Japanners namen de Russische ka nonneerbooten op de Amoer een aanvallende houding aan, waarop de Japansche troepen er een tot zinken brachten en een tweede be schadigden. worden, wanneer de Russen hun woord houden, afzien van hun aanvallende hou ding en hun troepgn van de eilanden in kwestie terugtrekkeri. De kanselier van de Britsche schatkist, Sir John Simon, heeft vanmiddag op desbetreffen de vragen in het Lagerhuis verklaringen afge- “gtl over den monetairen toestand in Frankrijk. Het Roemeensche Departement van Oorlog droeg de motoriaeering van het leger op aaa de Tsjechische avapenindustrie. Het ministerie heeft den Japanschen ambas sadeur te Moskou opdracht gegeven, krachtig tegen de aanvallende actie van Rusland te protesteeren. Op grond van het resultaat der enderhande- llngen tusschen Sjigemitsoe en Lltwinof ver klaarde hü, dat hjj hoopt op spoedige en nltieve bjjlegglng van het incident. De overeenkomst zou onmiddelljjk worden on- derteckend en zou aan de wapenfabrieken opdracht geven dragen voor de mechanisatie geheele Roemeensche leger. Alle sche wapenfabrieken zouden aan de uitvoering van deze taak deelnemen. De financiering zou in handen zjjn van een groep Praagsche ban kiers. Het tot stand komen van deze contracten zou een gevolg zjjn van het bezoek van Konlng Carol aan Praag, waarbij hjj een reeks demon straties heeft bjjgewoond van gemotoriseerde troepen. Tsjechische zorg te van het Tsjechl- Beide directeuren van de VerzekeringunU. Patri* tot gevangenisstraf veroordeeld. Heden treedt in werking de regeling ter bevor- '~Z onderwijzers als PARIJS, 30 Jimi. (Havas). De Fransche Senaat heeft het wetsont werp tot het verleenen van finan- cieele volmachten aan de regeering 167 tegen 82 Daarbij deelde hH mede, van de Fransche regeering de verzdrering te hebben ontron den, dat het niet in de bedoeling ligt voor deel van welken aard ook. te trekken uit de aanpassing van den,franc, en dat de Fran- •che regeering wenmhte voort te gaan met de samenwerking met de Amerikaansche en Engelsche regeeringen. Het Britsche Palestina-rapport zal 8 Juli oJl worden gepubliceerd. PARIJS, 30 Juni (Havas) De Fran sche ministerraad is vanavond om zeven uur onder voorzitterschap van President Lebrun bijeengekomen. De raad heeft een decreet aangenomen, waarbij de wetgevende maatregelen, waarbij bet goudgehalte van den franc wordt vast gesteld, worden ingetrokken. Later zal een nieuw gehalte worden vastgesteld. worden ids en

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1