Gemeenteraad van Castricum De avonturen van Stan en Pol TCrf wm den da^ J SPIONNETJES WORDEN DUUR HET RAADSEL VAN AZEPOOT DEN DONDERDAG 1 JULI 1937 I Johnny Parker, in ideeën UIT ALKMAAR aan R. IC ESPERANTISTEN Gasfabriek gaat goed Nog rteeda tegen Verachil van meening De wethouder wiet het De zaak floreert De komenden 3) inkomsten. Een hoop aoeaha DOOR THEO BLANKENSEE Hl) 1 I 108 De gemeente gaat zelf het vuilnia ophalen DE GAANDE EN DE KOMENDE MAN (Wordt Tcnolgd) EEN NIEUW MUZIEKKORPS? I Mr De gaanden ^k weet X werkelijk niet. Ik kan X me De heer M. Schuurman buiten ver volging gesteld ■tot. Hoe dat ik vergeten heb kwam (Nadruk verboden) Vs zich ook tegen T. J. Reüneveld. winkelbediende, N.H., van 2 Toen de jongens klaar waren met eten, zei een van ben. Kom Kees, nu gaan we fijn vogelnestje® uithalen. Stan viel van schrik achterover en de jongens sprongen op, daar se dachten doelden boom gingen zoeken, ging hü deze zachtjes achterna. dat er een konijn of eekhoorn in de buurt was. Pol liet hij rustig slapen. Of passeerden Toen ze echter niets zagen, Overlegden ze verder, en Stan be sloot goed te luisteren, misschien kon hij nog iets doen om de bedreigde vogeltjes te redden. Toen de jongens naar den be- nieuwe bron i wel om ontsieringen in de gemeente te goedkooper zal de VOORZIT- 107 Het was dien dag Woensdag en de schoolkinderen hadden dien middag vrij. Daar het bosch waar Stan en Pol woonden, vlak bjj de stad lag, kwamen er nog wei eens kinderen in de buurt spelen. Stan was wakker geworden en zag een tweetal jongens op een afgehakten boom hun boterham zitten eten. Hij besloot voor alle zekerheid zich maar onzichtbaar te maken. komen. De VOORZITTER deelde mede, dat 25 September moesten worden stop gezet en dat 30 werkloocen in de „zorg" konden blijven. Na een protest van B. en W. werd bepaald, dat TO werkloozen in de steunregeling konden blij ven en dat een aantil in de centrale werkver schaffing in de Wlerlngermeer te werk moest worden gesteld op een basis-loon van 30 cent per uur. Door B. en W. werd toen gevraagd de menschen op het terrein van het P.W.N te werk te mogen stellen, hetgeen evenwel werd alge- wezen. Thans zullen B en W. zich tot den Minister wenden om alsnog een andere oplossing te ver krijgen. Hierna sluiting. De heer DE WILDT zag in uitbesteding van den dienst aan een particulier groote finan- cieele voordeelen en hjj betreurde het daarom, dat B. en W. op hun standpunt bleven staan. Wethouder HEMMER zei, dat het' financieel voordeel van uitbesteding niet opwoog tegen de nadeelen, terwijl bjj uitbreiding van de ge meente een overeenkomst met een particulier :hroeven zou komen te staan, zou men niets dan ellende heeft de ervaring wel bewe- doch scheen in diens persoon ook al niet X minste belang te stellen. HU borg de Duitsche bankbiljetten op en verliet groetend het kan toor. Harvey meende hierbU duidelijk te onder scheiden, dat zjjn baard valsch was; even onder X oor scheen de baard los te zitten. Hoe on- waarschUnlUk zulks ook geleek, toch had de detective X opgemerkt Hij verliet nu even eens het bankgebouw en volgde op eenlgen af stand den onbekende. Deze scheen niet of nie mand te moeten vreezen, kalm en ongestoord wandelde hij verder. In ieder geval had hij er geen flauw vermoeden van, dat hü achtervolgd werd. Het was voor Harvey dan ook niet moeilijk, hem onopgemerkt te volgen. wandelden Ti smal voetpad op, aan weerskanten bezet met kreupelhout, dat naar het bosch voerde. Nauwelijks hadden zij den boschrand bereikt, of de onbekende draaide zich om en riep, de handen met *n breed gebaar uitstrekkend: ,Kük eens om. Wat *n prachtig panorama over de stad, hé?“ Harvey knikte bewonderend. ,JEn zie eens, hoe fraai van hieruit al die torens tot hun recht komen...." Op X zelfde oogenbllk voelde Harvey een ont zettenden slag op X achterhoofd. Even flitste hem de gedachte door X hoofd, dat hU zich in *n hinderlaag had laten lokken. Nog vóór hij kon roepen, of gelegenheid had zich om te wenden, kreeg hij een tweeden slag en viel bewusteloos neer. weer op losse scl Van uitbestedirV ondervinden, dat zen. De heer B. RE8 vond, dat door B. qn W. lichtvaardig ower het kostenvraagstuk was heen gestapt. De VOORZITTER aanvaardde dit niet; infor maties in andere plaatsen hadden uitgemaakt, dat exploitatie v. d. dienst door particulieren niets dan verdriet oplevert. De zaak was dege- lyk overwogen. Ook met klachten zal bü een dienst in eigen beheer veel beter rekening kun nen worden gehouden; bü uitbesteding heeft men er weinig meer over te vertellen. De heeren BROUWER en DE NWS gingen met het voorstel volkomen accoord en laatst genoemde verwachtte zelfs, dat de dienst in eigen beheer op den duur nog worden, bij welke verwachting TER zich aansloot. De heer G. F. RES verzette het voorstel, terwUl de heer DE WILDT het niet nam, dat particulieren het minder goed zóuden kunnen dan de overheid; hü was zelfs het te genovergestelde standpunt toegedaan, 1500. viel er te bezuinigen de heer Hellinga lachte wat smalend, tot ergernis van den heer De Wildt en dat mocht niet worden genegeerd. In stemming gebracht, werd het voorstel van B. en W. aangenomen met 7 tegen 4 stemmen. De oppositie stemde tegen. In de vacature van den heer F. J. Aukes werd de heer C. J. Brouwer tot lid van de Gas commissie gekozen. Op deze bijeenkomst werd de mogelijkheid van oprichting eener poetfanfare te Alkmaar besproken. Aan de bespreking werd ook deelgenomen door den heer J. Keizer, voorzitter van boven genoemden bond, welke met zijn rijke erva ring op dit gebied waardevolle adviezen ver strekte. Er werd een voorloopig comité van actie be noemd. aan welke de taak werd opgedragen de oprichting voor te bereiden. Wij wenschen den wakkeren P.T.T.-mannen van htyte succes bjj hun gewaardeerd pogen. Donderdag hield de Esperanto-afdeeling „Ni Triumfos”, aangesloten bü den Nederlandschen Bond van Katholieke Esperantisten „Nederlan- do Katollko”, haar jaarvergadering in het Sr. Josephsgezellenhuls. Nadat de vergadering op de gebruikelijke wij ze door den voorzitter, den heer Hulskamp, ge- opend was. werd na voorlezing van het jaar verslag. hetwelk op keurige wijze door den beer Bruinenberg verzoryd was, overgegaan tot het behandelen van de excursie, welke op 4 Juli is. alhier gehouden zal worden. Daar bericht ontvangen is van de afdeeling Amsterdam tot deelname, belooft het een mooie dag te worden. Bezocht worden o.a. Waag- toren, Groote Kerk. Stedelijk Museum én ver dere bezienswaardigheden van onze stad. Om hen. die bulten de Esperdnto-beweging staan, op het doel van Esperanto te wijzen, citeerei: wij iets uit de rede, gehouden door Z. H. Exc. Mgr. Hopmans op Zondag 15 December 1935 te Ginnlken. Z. H. Exc. sprak o.a. het volgende: „Ik neem van deze vergadering mede de vaste overtuiging, dat Esperanto dringend noodig is. Zelf heb ik het nooit zoo duidelijk ingezien als vandaag, dat wjj het Esperanto niet kunnen missen. Dr Moller en de andere sprekers heb ben mij de overtuiging bjjgèbracht daarvan er. ik ben daar zeer bljj om. Ik zie duidelijk in dat voor de uitbreiding van Christus’ Rijk op aar de, dat het voor de bestrijding van de vijanden van den katholieken godsdienst en van God, dat het daarvoor noodzakelijk is, dat wjj het Esperanto leeren en goed kennen. Mijn pries ters en al mijn diocesanen steunt de Katholie ke Esperanto-beweging en ik vertrouw, dat na verloop van enkele jarendie beweging zich over geheel mijn bisdom zal hebben verspreid»" Bovenstaand behoeft geen nadere omschrij ving en de afdeeling Alkmaar gaat dan ook met vertrouwen de toekomst tegemoet. Allen op voor God en Kerk door middel van het Es peranto hetzelfde wapen waarmede Rusland ons Hoogste Goed bestrijdt. ue VOORZITTER deelde mede, dat radio- tnstaüaties aan den buitenkant van hulzen op hét oogenbllk nog buiten de verordening zullen vfcllen, omdat B. en W. zich daaromtrent nader willen beraden. De heer DE NIJS meende, dat ontsierende reclame reeds voorkomen kan worden door het huidige vergunningsstelsel. Hij zag in het voor stel wel een poging tot het verkrijgen van extra Door B. en W. werd voorgesteld een credfet toe te staan van 15.000,voor de uitbreiding van de oveninstallatie aan de gasfabriek. Deze voorgestelde uitbreiding omvat den aan- bouw van 2 kamers met reserve generator en schoorsteen. De totale kosten zullen bedragen 17.785, al pratende de laatste kwamen buiten, In X vrije veld. E. M. Schouten, dienstbode. R.K.. van Emma- straat 73 naar Akersloot; J. Postma en gezin, koopman in manufacturen, Ger. van 2e Tuin dwarsstraat 31 naar Dantumadeel; C. v. d. Peet, winkeljuffrouw, R. K.van Koningsweg 43 naar Bergen; D. Mulder en gezin, spoorwegarbeider. N.H., van B. Bottemannestr. 15 naar Oosthui zen; M. v. Duin, leert verpleegster, R.K., van Forestusstraat 4 naar Castricum; Th. G. Lee ring, dienstbode. R.K., van Kenn. straatweg 2 naar Bergen N.H.; P. Baas, R.K.. van Noorder- kade 5 naar Wormerveer; J. J. Ochquée, dienst bode. N.H., van Fnidsen 51 naar Texel. Den Burg; G. Kromdjjk en gezin, tuinman, NU., van Nieuwpoortslaan 29 naar Leiden; C. G. Willems, huishoudster. R.K.. van Oudegracht 221 naar Heemskerk; A. Beverungen, dienstbode. R.K. van Kenn. Straatweg 2 naar Haarlem; M. P. C. Kras, winkeljuffrouw, R.K., van Korte Lyceum- straat 6 naar Bloemendaal; L. J. Degenaar, z.b., van Emmastraat 95 naar Amsterdam; P. J. v. Helsland. vertegenwoordiger, geen, van Corf- straat 32 naar Amsterdam; W. Reek, Beton- émailleur, Hazea, van Westerweg 228 naar Bel gië; M. O. Bak, kinderjuffrouw. R.K., v. Scher- merweg 48 naar Rotterdam; J. E. de Goeij, ver tegenwoordiger, R.K., van Spoorstraat 10 naar Arnhem. De VOORZITTER antwoordde, dat ontsiering door de voorgestelde verordening beter kan wor den bestreden en dat de soesah, die men er mee zal hebben tegen de baten zal opwegen, ■oodat men er niet veel beter van wordt. De heer BROUWER wilde de 2.50 voor spionnetjes verlagen tot 0.50, omdat vooral hulpbehoevenden er gebruik van maken om op straat te kunnen zien.- De VOORZITTER zei, dat de belasting op de „spionnen" met gejuich was binnengehaald, ter wijl hü betwijfelde, dat die dingen alleen door hulpbehoevenden worden gebruikt. Meestal dienen deze voorwerpen - die de burgemeester hatelijke dingen noemde om op straat te kunnen zien zonder zelf gezien te kunnen wor den. De heer wei J.TNGA wilde op andere gronden dan de heer Brouwer het hebben van spionne- Harvey was vast besloten, dezen man te volgen, tot 4 hjj diens woning kende, om zoodoende nadere informaties omtrent hem in te kunnen winnen. Dat er van zijn kant eenlg gevaar kon drei gen. daaraan dacht hjj zelfs niet eens. Desa man wist immers niet, wie of wat hij was. De onbekende vertelde opgetogen van X natuurschoon der omgeving en werd door z*n onderwerp zoozeer in beslag genomen, dat Harvey hem onopgemerkt beter kon opnamen. Zijn geoefend, scherp oog onderscheidde duide lijker en duidelijker^ dat ’s mans baard valsch was. Z|j Vandaag had Harvey nu niets meer te doen en hü maakte zich den vrijen middag ten nutte, door zich in de stad en haar naaste omgeving te oriënteeren. Zulks kon hem nog wel eens van dienst zijn. Den volgenden ochtend was Harvey reeds vóór tien uur op z’n post. „En.... is hjj al geweest?” vroeg hij. ,,Nog niet.” .Dank u. Als hjj komt, zou ik met u gaarne quasi een of andere aangelegenheid willen regelen.” „Tjamaar u kunt toch niet van ons ver langen, dat w|j onze eigen cliënten in ons eigen huis in een hinderlaag lokken." Nu toonde Harvey zijn legitimatie om zp ver langen te kunnen rechtvaardigen. Juist stak hjj X papier weer in z’n portefeuille, toen een breed geschouderde heer binnentrad; hij droeg een langen baard. Dat moest dus de gezochte zijn! Harvey zette het onderhoud met den eenen bankbediende voort en scheen maar niet tot n besluit te kunnen komen, doch verloor den bin nentredende geen seconde uit X oog. Deze vroeg, of hjj nu z’n bankbiljetten kon omwis selen. Toen zulks bevestigd werd, telde h|j Ti stapel tje banknoten neer, gedeeltelijk Fransche en gedeeltelijk Engelsche biljetten, om deze in Duitsche munt om te zetten. De onbekende sprak bijna geen woord, en liet z’n blik onverschillig door de kantoorlokalen dwalen. Terloops nam hü ook even Harvey op, was. hy zou werkelijk alleen ter beschikking kunnen stellen. Het effect was verrassend. Hoe minder .Ideeën” Johnny op de markt bracht, des te meer werden er hem gevraagd en hoe zwaar der die. welke hij afgaf. werden betaald. Johnny permitteerde zich weldra een schit terend luxe-kantoor in de beste handelswijk van Chicago, en voerde een staf van personeel te zijnen gerieve. Alleen den grootsten firma’s leverde hU reclame-tips. Een jaargeld verdiende hij aan een opval lende. tevens humoristische reclame, zooals bij voorbeeld aan die van de zeven heeren van Ca pitol. Deze heeren waren hoogst modern en chique gekleed in volkomen gelijke costumes; zij droegen alle zeven een hoogen hoed en'een map onder den arm. Dat zij iedereen opvielen' was echter te danken aan de opdracht, dat zjj allen, volmaakt gerichl ter elkaar door de sti café-terras op een or! ling gelijktijdig xha't’] moest niet kunnen wegloopen, zoodra men be greep. dat ..reclame werd gemaakt". Johnny Tarker voelde, dat zijn naam en een aardig be drag op het spel stonden. Tactvol nam h|j het voorstel in beraad en de heeren scheidden met een handdruk. welke op meer- dere conferenties duidde. Doch daarna zat John- letterlijk met handen in haar. Nadat eenlgen tijd was gediscussieerd over het verleenen van een vergunning voor het aan leggen van een straat, welke vergunning werd verleend, werd een heel debat gevoerd over de vraag, of over door raadsleden aan B. en W. gestelde vragen al dan niet mocht worden ge debatteerd. Door de heeren Berlee en De Njjs waren nj. vragen gesteld over de opschorting der werk verschaffing en steunverleenlng, zooals door de regeerlng was voorgeschreven. De raad meende, dat hij het recht had over interpellaties het woord te voeren. De rond vraag was alleen maar afgeschaft om te voor komen dat B. en W. op plotselinge vragen geen afdoend antwoord zouden kunnen geven. De VOORZITTER meende echter het regle ment van orde zoo te moeten interpreter ren, dat de gestelde vragen met het antwoord wer den voorgelezen en dat er geen discussie over mocht worden gevoerd; een interpretatie, waar aan hjj vasthield, hoewel betoogd werd, dat de raad het zoo niet had bedoeld toen de rond vraag werd afgeschaft. Het einde van het lied was. dat alleen de vragen en het antwoord worden voorgelezen. Uit het antwoord van B. en W. bleek, dat de gemeente bericht had gekregen, dat de steun- verleening en werkverschaffing van 14 Juni tot Nadat belden ongeveer 'n half uur gewandeld hadden, bevonden zij zich reeds in de buiten wijken. Nu begon de onbekende blijkbaar wat onge rust te worden, want meermalen keek hij om. Ongetwijfeld had hU den detective reeds opge merkt. Deze Het echter niet blijken, dat hjj ook maar eenlg belang In den man stelde en wan delde onverschillig verder. Nu bleef de onbekende staan, als wachtte h|j Harvey op. De detective wilde hem passeeren, doch nu trad hij op dezen toe en zeide: ,Jk geloof, dat ik u bij Hahn reeds ontmoet heb. meneer.” Harvey nam den man goed op en keek toen alsof hij zich iets trachtte te herinneren. M Ztjn tweede vraag was, of in de laatste drie of vier jaren wel eens ’n groot aantal biljetten van kleine waarde aangeboden waren. BU Lowenstein en Wellenberg wist men zich daaromtrent niets te herinneren, doch bij Hahn deelde men hem mede, dat zulks inderdaad tweemaal voorgekomen was. Een heer had toen ongeveer vierhonderd biljetten van honderd Francs en veertienhonderd biljetten van een Pond Sterling omgewisseld. Ook was dezelfde man dit voorjaar nog geweest en bood toen ongeveer duizend banknoten van vijftig Lire aan. Harvey twyfelde er niet meer aan, of deze was de gezochte. Hij vroeg daarom: „Wanneer is die man hier voor X laatst ge- ,Jn April. Den juisten datum kunnen wU achter niet opgeven.” „Hoe zag hij er uit?” k „Altijd uitent correct e» elegant gekleed. althans niet herinneren. Maar X is best moge- Hjk. want ik kom daar heel vaak.” .Zool U had nogal aardig wat zaken af te doen.” „X Is mogelijk.’’ .Doet u veel zaken met hen?” ..Alle financieele aangelegenheden regel ik via Hahn. Ze zijn door en door solide en goed geïn formeerd.” „Ik vind X prettig zooiets te vernemen; ik profiteer graag van de ervaring van anderen." ,Dat begrijp ik.” Harvey antwoordde op tuchtigen toon, terwijl hU zienafvroeg, wat deze man toch wel in X schild mocht voeren. Dat hjj hem. volkomen Ti vreemde, op zoo vertrouwelUken toon aansprak moest toch X1 doel hebben. Maar welk? De onbekende bleef naast Harvey loopen. „Moeten we misschien denzelfden kant uit?” ,4k weet X niet.” „Waar moet u heen?” „Och, ik wandel eigeniyk maar zoo’n beetje, 'n Bepaald doel heb ik niet.” ..Ah. Zoo! Nu. dan hebt u niet den slechtsten weg gekozen. Langs dezen kant van de stad zult u heel wat mooie plekjes ontmoeten. Ik woon 'n eind verderop, villa ,Won repos.” „Woont u daar?” ,Ja Weet u m’n huis soms?” „Neen.” .Midden in X bosch. Werkelijk heerlijk on te wonen.” Beiden huizen De lezers zulten zich herinneren, hoe wij eenlgen tijd geleden berichtten, dat de instructie tegen den redacteur van het NDJB.-orgaan ,De Strijd”, den heer M. Schuurman, inzake de door wethouder Bonsema ingediende klacht, gesloten was. Daarna echter heeft de rechtbank nieuwe ge- tuigen verhoeren gelast. Eenlgen tijd geleden ontving de heer 8. mededeellng van den Officier ■'an Justitie, dat de vervolging zou worden door gezet. De heer S. heeft daartegen een verweer schrift ingediend, zich beroepend op het feit, dat h|j enkele mededeëllngen van derden had gepubliceerd, van wie hij mocht aannemen, dat zjj goed waren ingelicht. Hij beweert met publi catie enkel bedoeld te hebben het algemeen be- .ang te dienen. Op dit bezwaarschrift heeft de rechtbank beslissing genomen en den heer Schuurman bulten vervolging gesteld. Deze gang van zaken lijkt ons in hooge mate onbevredi gend. De ongelukkige kwestie had enkel in een openbare rechtszitting voorgoed uit de wereld geholpen kunnen worden. Daar had wethouder Bonsema na alles wat hem is aangewreven, zijn, volle recht toe. Maar ook voor de reputatie van de Alkmaar- sche rechtbank ware het beter geweest men oerinnere zich wat vorig jaar is gepubliceerd over bepaalde sympathieën van enkele heeren rechters wanneer het volle licht der open baarheid over deze onverkwikkelijke zaak had geschenen. De VOORZITTER, het in zUn gegevens na ziende. moest erkennen, dat wethouder Hem- mer gelijk had, al voelde hü meer voor de op vatting van den heer Berlee. Nadat wethouder HEMMER het Koninklük Besluit nog nader had toegelicht en de VOOR ZITTER op gestelde vragen had geantwoord, dat de belasting in de toekomst niet hooger zal worden dan ze tot nu toe is geweest, be houdens, dat van bals iets meer zal worden geheven, en dat van fancy-fairs geen belasting moet worden betaald en van politieke en an dere vergaderingen, waarvan het vermaak den verordening op korten afstand ach tten liepen en voor elk dchtbaar teeken plotse- maakten. zich naar de café-bezoekers in >é(^elfde beweging omwend den. bogen, hun map naar voren brachten en openden. Nieuwsgierigen lazen dan op iedere opengeslagen map de mededeellng: „Bezoekt het beste theater”, waarop de zeven correcte heeren. dankend voor de betoonde belangstel ling. hun zeven hooge hoeden met breed gebaar groetend afnamen en nogmaals zeer diep bogen. Doch hun hoofden waren volkomen kaal en midden op elk kaal hoofd stond een scherp af- geteekehde letter, welke tezamen den naam vormden van dit beste theater: CapRpl! Johnny had goud aan dat trucje verdiend en er zijn naam definitief mee gevestigd. Maar de moeilijkheden in het leven bleven ook hem niet bespaard. De groote schoen-flrma. Trevors Shoe Fac tories. bracht hem in den persoon van haar directeur een bezoek en een voorstel. Johnny Parker werden 10.000 dollars aangeboden voor één enkele reclame-idee Doch op voorwaarden De reclame moest volkomen onopvallend en toch hoogst verrassend zün. zij mocht niet ge lezen behoeven te worden., zij mocht niet per luidspreker geschieden of door de straten gaan of vervoerd worden in zichtbaren vorm en men Op initiatief van den Bond van Poztale Muziekgezelschappen had op Donderdag 24 Juni een büeenkomst plaats van personeel bij het P.T.T.-bedrüf. tjes heeelemaal vrü stellen van belasting; hü maakte er zelfs een voorstel van, evenals de heer Brouwer van zün verzoek, welke beide voor stellen werden verworpen. De heer HELLINGA maakte er bezwaar te gen, dat van woonwagenbewoners 5 cent per dag zou worden gevraagd, hetgeen hü wel wat veel gevergd noemde van deze verschoppelin gen. De VOORZITTER antwoordde, dat deze men schen de eerste 14 dagen vrü in de gemeente kunnen staan; alleen wanneer ze langer blüven dan twee weken wordt 5 cent per dag ge vraagd. Meestentüds blüven ze maar een paar dagen. Bovendien zal men door dit tarief de noodzakelüke rouleerlng bevorderen, want ieder moet in de gelegenheid zün op het gereserveerde terrein te staan en niet gehinderd worden door gratis plakkende voorgangers. Wanneer de verordening in het algemeen niet bevalt, kan men haar altüd weer intrek ken. Wethouder HEMMER zei wars te zün van alle nieuwe belastingverordentngen, maar deze ver ordening was noodig om B. en W. de bevoegd heid te geven tot ingrüpen, wanneer men mis bruik maakt van den openbaren weg. De heer BROUWER verzette zich tegen de verprdening, waarin hü een winstobject zag. De heer DE NIJS vroeg B. en W. over een jaar rapport uit te brengen over de werking van deze verordening. De VOORZITieR wilde dit graag toezeggen. Een voorstel van de heeren HELLINGA en BROUWER om de verordening artikelsgewüze te behandelen, werd met 8 tegen 3 stemmen verworpen, waarna de verordening met de stem men van mevr. Bakker en de heeren Hellinga en Brouwer tegen, werd aangenomen. Aan de orde was hierna het aangehouden voorstel Van B. en W., den vuilnis-ophaal- dlenst in eigen beheer te houdeh’. De raad van deze gemeente vergaderde Woens dagmiddag Allereerst was aan de orde de in stallatie van het nieuwe V D. raadslid, den heer Brouwer, die de plaats van den heer Aukus kwam innemen. De heer Brouwer werd door de heeren De Wildt en Hellinga binnengeleid, waarna hü ten overstaan van den voorzitter de plechtige belof te aflegde. hü werd door den VOORZITTER, burgemees ter Sloet, hartelük welkom geheeten in den raad en met zün raadslidmaatschap geluk gewenscht. Op de plaats van den heer Brouwer was een vaas met anjelieren neergezet. Door B. en W. werd voorgesteld het pad naar de perceelen Duin- en Boeihweg 4-6-8-10 den naam van De Fuwlk te geven. Verschillende le den konden ztch met dien naam niet vereenigen en de heer Brouwer voelde er niet veel voor in de fuik te loopen Ten slotte werd het pad de vreemde naam van Radiopad gegeven. J Op voorstel van B en W. werd besloten met Alkmaar een regeling aan te gaan voor de des tructie van afgekeurd vee en vleesch. alsook tot een aanvulling en wyziging van de alge- meene politieverordening. In verband met dit laatste deelde de VOORZITTER noj mede, dat een geheel nieuwe politieverordening in de maak was. Ook werd nog vastgesteld een nieuwe veror dening op het houden van slaapsteden In deze gemeente. Door B. en W. werd voorgesteld een nieuwe verordening op het heffen van een 20 ipCt. vermakelükheidsbelasting op de bruto opbrengst vast te stellen. De heer BERLEE had er bezwaar tegen, dat belasting zou worden geheven op een belasting De VOORZITTER antwoordde, dat reeds aanwezige wettelüke belastingbedragen in de bruto-opbrengst zeker niet door de vermake lükheidsbelasting zullen worden getroffen; dat zou comulatie van belastingen zün. De heer BEkLEE zei, dat dit toch reeds geschiedde. Wethouder HEMMER deelde mede, dat er een K B. Is, waarbü is uitgemaakt, dat de verma kelükheidsbelasting ook moet worden geheven van in de bruto-ontvangsten reeds voor belas ting bestemde bedragen. ny de handen in het haar. Hü peinsde en martelde zün „ideeën-kast om dergelüke voorwaarden te voldoen. BU de autobus-halte op het Newton-plein stonden een oude heer en een opvallend mooi meisje in de rü der wachtenden. X Was niet al te best weer en de bus had waarschünlük op onthoud gehad. De oude heer hield een hoorn in de hand, waarvan hü het uiteinde tegen het oor drukte. Toch moest het meisje daarin luid spreken om zich verstaanbaar te maken. Hard- hoorlgheid is een lastige kwaal en vermoeiend voor iedereen. Het büna hinderlük luide ge sprek werd voortgezet tydens den rit in den autobus en onwillekeurig luisterden de passa giers mee. Het mooie meisje was overbezorgd voor den ouden heer en het gesprek hartelük en onbevangen. Daar opeens schünt het meisje zich iets te herinneren: „O.... wat jammer!” „Wat is er. Gaby?” „Het is zoo jammer, i schoenen te koopen.” „Wat heb je vergeten?” ..Schoenen te koopen.” „BU ons In de buurt is toch ook een schoe nenwinkel?” .Maar u weet toch, dat ik alleen Trevors- schoenen draag!” „Wat weet ik?” ..Dat Ik alleen mbar Trevors-schoenen draag!” riep het meisje terug. „Waarom alleen Trevors-schoenen?” de oude heer hoogst verwonderd. Daarop volgde een opsomming door het meis je van de kwaliteiten waarom zü alleen Tre vors-schoenen wilde dragen, en daar de oude heer zoo hardhoorend was. moest zü vele voor deelen met luide stem opnieuw zeggen. Toen de oude heer tenslotte alles had verstaan, nader de de büs een halte en stapte het algemeen beluisterde paar uit. Dan namen zü een ande ren bus. weer had het lieftallig meisje vergeten schoenen te koopen. In de meeste andere bua- sen en treinen van Chicago reisden dien gehee- len dag hardhoorende oude heeren. wier bege leidster vëTgeten had Trevors-schoenen te koo pen. Johnny Parker incasseerde enkele dagen la ter zün chèque van tienduizend dollar met een zelfverzekerden glimlach. droeg een langen baard, die wel tot halverwege de borst reikte. ,JJet hü er zich nooit over uit. hoe hü aan zoo’n groot aantal bankbiljetten kwam?” ,4a. HU zeide kassier te zün van ’n groot warenhuis, dat veel postorders uit X buitenland ontving op advertenties. Het geld werd hem dan per aangeteekende toegezonden." „Is die meneer na Juni nog hier geweest?” „Zoover ik weet niet.” Een der bedienden, welke blükbaar vol inte resse geluisterd had, kwam nu naderbü en zeide: „Toch wel. HÜ was juist hier. HU wilde onge veer voor Ti bedrag van tienduizend Pond om wisselen. We hadden niet voldoende in kas en ik heb hem verzocht, morgen tegen tien uur terug te komen.” De kassiei/ vroeg hem nu: „In welke relatie staat u met dien heer?” „Och, eigenlük ken ik hem heelemaal niet Maar ik Interesseer me wel voor hem. U hebt er zeker niets op tegen, als ik morgen tegen tien uur terugkom. In leder geval mag hü niet weten, dat er iemand is. die nogal belang in hem stelt." „Uitstekend." Toen Harvey het bankgebouw verliet, was hü in de beste stemming, hoewel z’n kansen toch nog betrekkelük gering waren. Het was immers heel goed mogelljk, dat de onbekende waarheid had gesproken. En hü. als buitenlandsch detec tive. moest dubbel omzichtig te werk gaan. Een onschuldige arresteeren kon voor hem de meest onaangename gevolgen hebben. Zeist naar Kenn. Straatweg 97; 4. P. de Beer en gezin, z.b., N.H., van Schagen naar Oude gracht 46; H. Schaap, Electro Techn Ambte naar, N.H., van Den Haag naar Westerweg 106; Wed. E. Iblnk MeienbrinkSchoon, z.b., van Heiloo naar Mient 11; L. N. Ramakers, schilder, R.K., van Heiloo naar Verdronken Oord 47a; G. Smal, dienstbode, R.K.. van Avënhorn naar Laat 194; R. C. de Kruüf, kruidenier. R.K., van Heiloo naar Spoorstraat 5; W. Vuük en gezin, procuratiehouder, N.H., van Apeldoorn naar Stationsweg 108 inw.; W. H. Snüders, winkel juffrouw, geen, van Amsterdam naar Drebbel- straat 2 inw.; B. J. M. Horstink, colporteur, R.K., van Beverwük naar Stationsweg 15; A. M. G. Ranzün, huishoudster, R.K., van Haar lem naar Karl Marxstraat 12; LH. Slndram. arts. N.H.. van Den Haag naar Verdoestraat 9; J. M Stofregen. Officier L. d. H„ LdH., van Utrecht naar Limmerhoek 40; F. Koopman en gezin, Ger* conducteur N.S., van Amsterdam naar Druivenlaan 26; M E. Balder, dienstbode. R.K., van Amsterdam naar Nieuwpoortslaan 70; J. H. Hoekmeüer, huishoudster. N.H., van Hil versum naar Metiusgracht 14; J. R Buüs. land bouwer, R.K., van Oudorp naar Heiligland 32a; J. C. C. Koreman. dienstbode, R.K van .Am sterdam naar Oudegracht 143; Gr. A. Verhoeve, Priester, R.K., van Costa Rica naar Breed- straat 9; C. A. A. v. d. Lee. z.b„ R.K.. van Eg- mond a. Zee naar Burg. Pallngstraat 19; K. de Jong, werktuigkundige, NU., van Rotterdam naar Lyceumstraat 51; D. Reitsma, verpleegster, Ger.. van Den Haag naar Wilhelminalaan 11; waarvoor slechts 15.000,behoeft te worden geleend, terwül het resteerende bedrag uit de gewone middelen van de eerstkomende jaren kan worden gevonden. Deze uitbreiding is noodzakelük in verband met de belangrüke toename van de gasafleve ring welke over de jaren 193j81937 meer dan 50 pCt. heeft bedragen. Volgens het rapport Rutten zou een kapitaals uitgave van 60.000,noodig zün bü een jaar aflevering van 1.500.000 M3, gas. Met bovenstaande uitbreiding kan voorloopig worden volstaan en deze zal naar de verwach ting van de Gascommissie voor ?en aantal ja ren voldoende zün. Dit voorstel kwam belangrük vroeger dan was te voorzien, daar bü de uitbreidingsplannen in 1934 eerst een jaaraflevering van 900.000 M3, tegen het j^ar 1940 werd verwacht, terwül dit kwantum naar het zich laat aanzien In 1937 reeds niet onbelangrük zal worden over schreden. Indien deze uitbreiding niet tot stand zou komen, wordt de reserve-capaciteit bü verdere toename van de gasaflevering onvoldoende. Wül de gasopbrengst de laatste jaren regel matig met circa 4000— stügt. behoeft deze toename van den kapltaalslast geen financieel bezwaar op te leveren. Voorgesteld werd deze kapitaalsuitgave af te lossen in 15 jaren met een jaarlüksch bedrag van 1000.te beginnen een jaar na de ver strekking van het crediet. De heer G. F. RES kan niet met het voorstel mee gaan, omdat hü op het standpunt van centralisatie stond. De VOORZITTER antwoordde, dat centrali satie in vele gevallen gewenscht kan zün, maar dat men daarom nog niet alles aan centralisa tie op moet offeren, vooral uit bedrüven, die gezond zün en een bron' van inkomsten van de gemeente. De heer DE WILDT sloot zich bü den heer G. F. Res aan en was om dezelfde redenen te gen het voorstel. De heer DE NIJS juichte het voorstel toe, terwül de heer B. RES, hoewel voor centralisatie zünde. zich om practlsche redenen er ook mee kan vereenigen. Het voorstel werd met de stemmen van. de heeren G. F. Res en P. de Wildt tegen, aan genomen. Tot plaatsvervangend lid van het georgani seerd overleg werd In de vacature van den heer F. J. Aukus. de heer BERLEE gekozen. Na de vaststelling van een suppletoir® be- grooting voor 1936 en het goedkeuren van een voorstel tot conversie van verschillende geld- leeningén, was aan de orde een voorstel van B. en W. tot het aanstellen van een controlee- rend geneesheer voor X toezicht op de krank zinnigen. die op kosten van de gemeente worden verpleegd, teneinde te voorkomen, dat noode- looze verpleglngskosten worden gemaakt. De kosten van deze contróle zullen waarsehünlük 1 150per jaar bedragen. Tegenover deze kos ten verwachten B en W. een besparing De contróle zou door dr. Engelman uit Heiloo ge schieden. Na een uitvoerig debat over de verschillende technische kanten van het voorstel werd dit met meerderheid van stemmen aangenomen. Tegen stemden mevr Bakker en de heeren Hel linga en Brouwer. hoofdschotel vormt, wel, werd de goedgekeurd. Omdat de van 1909 dateerende verordening op het heffen en Invorderen van begrafenis rechten sterk verouderd was, werd door B. en W. voorgesteld een nieuwe verordening vast te stellen, waardoor de kosten van de begraaf plaats, die noodzakelük moet worden verbeterd, beter kunnen worden bestreden. Na een vrü uitvoerige maar niet zeer belang rüke discussie over^de tarieven werd de ver ordening zonder stemming aanvaard. Door B. en W. werd voorgesteld een verorde ning op het heffen en invorderen van precario rechten. Het was niet zoozeer de bedoeling een titeuwe bron van belasting aan te boren als voor- W. Blokker en gezin, los werkman, R.K. van Amsterdam naar Runstraat 1; J. Groen en ge zin. lid der Tweede Kamer, R.K., van Zuid Scharwoude naar Westerweg 12; J. v. d. Spek, leerl. verpleegster. Oer., van Den Haag naar Wilhelminalaan IV ohnny Parker zat vol goede Ideeën, doch wat belangrüker was: hü wist ze te exploi- teeren. Tal van Amerikaansche firma's had den aan hem een honderd procent Amerikaan sche reclame te danken, die Johnny én de fir ma een niet te versmaden voordeel had opge leverd. Toen Johnny eenmaal zóó was Ingewerkt, dat iedere „idee” van hem reeds grootgeld opbracht, kwpm Johnny op de gedachte een bewüs. dat hü Inderdaad vol góéde Ideeën zat met die ideeën van hem wat zuiniger te zün. Hü zou zich, bedacht hü. daardoor veel Inspanning besparen, minstens zoo gemakkelük en veel verdienen, en tenslotte, wat het belangrükste .goede” ideeën

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 9