Het conflict m ASPIRIN Noord-Aziatisch intermezzo het Fransche hotelbedrijf 1 IS' I r* PWr! HET INCIDENT OP DE AMOER De staking op Trinidad 'Y VRIJDAG 2 JULI 1937 Vuurzee te Rotterdam ia gedeeltelijk verwoeat Pakt 11- Zal de sluiting morgen doorgaan? Compromis verwacht Korte berichten F I LAWNTENNIS BUITEN LAN DSCH OVERZICHT Bijzondere grenslegers I Wachtmeester verdronken Halssnoer van Marie Antoinette geveild' Voorzitters der Intern. K. v. K. onderscheiden Japan en Rusland onderhandelen Duitsch-Oostenrijksche besprekingen Sovjet-troepen verlaten de eilandjea Bemiddeling in de ataal- induatrie mialukt Sovjet-vliegtuigen boven Sennoefa Overeenstemming in het conflict op de meeste punten bereikt LIMBURGSCHE LOURDES- BEDEVAART UTRECHTSCH STEDELIJK ORCHEST Op de plaats van bestemming aangekomen j 4 Tegenstrijdige voorstellen tot op- loaaing van het Amoer-incident -V- i Het publiek gelooft, dat het alechta een dreigement ia vhn de patroonsbonden Het sieraad bracht 950.000 fra. op jutmus vau tiLauQjES iu pt Amotp 50WJET KOWJtSJljEHSK Rustauo Eduard van Beinum tijdelijk? Mej. Round en mej. Jedrzejoufaka in den eindstrijd Q Het hoofdpeleton treKt door het plaatsje étappe, Rijssel-Charleville, in den Tour de verreden werd i De kampioenschappen van Wimbledon r. t - ZyoOSTEM I. het Onze correspondent te Parijs schrijft ons: X- 1 Pt iwjeT Pi voorshands geen sprake benoeming, maar uttslui Dor ;»qim c> LONDEN, 1 Juli (Haras) t 1 «‘QJSOKOWA i HU wees op de hoogst ernstige gevolgen, die uit een dergelyke handelwijze zouden kunnen voortvloeien en op het recht der Sovjet-regee- ring op schadevergoeding. rO De Nltsji Nltsji meldt uit Harbin, dat de Sovjet-troepen, die dé eilandjes Bolsjoi en Sennoefa beset hadden, dese zijn begonnen te ontruimen. Zjj concentréeren zich In de dorpen Konztantinovska en Novopetrovski, waar zjj aanzienlijke versterkingen ontvan gen. In geheel Canada werd Donderdag feestelijk herdacht, dat de Canadeesche provinciën zich zeventig jaar geleden aaneensloten. i i i B WEENEN, 1 Juli (D-N.B.) Het „Neulgkeits- weltblatt” meldt, ^t op 6 Juli de reeds eenlgen UJd geleden aangekondigde Duitsch-Oostenrtfk- sche commissie besprekingen zullen beginnen. f Mate* MkklTSjQEKWO op commissie r' van ging. vlicg- in de Voor den tijd van zes maanden is de modus v’vendl en het compensatie-accoord tusschen Italië en Frankrijk verlengd. u OiSBOPOWSK, )u**Ten>ao 1 Het was van den aanvang af duMeiyk, dat de regeering zich hlerbU voor een moeilijk op losbaar dilemma zou geplaatst zien, daar belde betrokken partijen, eenerzyds de patroonsbond en anderzijds de bonden van het personeel met de uiterste maatregelen hadden gedreigd, voor het geval de regeering hun minlmum-eischen niet sou inwilligen. Zooals voorsten waa, heeft het regeerings- deereet, waarby de toepassing van de 49- urenweek in het hotel-, café- en restaurant bedrijf geregeld wordt, een'aeer enwtig con flict uitgelokt in Parijs en geheel Frankrijk. Een sluiting van café’s en restaurants in de populaire wijken van Parijs en de groote steden zou bovendien onlusten tengevolge kunnen hebben. Dit geldt nog meer voor een sluiting der levensmiddelenwinkels, waarvan de bonden, alléén voor den dag van 3 Juli, tot een sluiting uit solidariteit besloten heb ben. Uit de jongste berichten blijkt echter, dat aan oan een loos dreigement, lijkt het hoogst tarij- lelachtig of de kleinere bedrijven alle zullen volgen, temeer omdat daar de verhouding tus schen patroons en personeel er heel vaak van kameraadschappelljken aard is. Het agentschap spanning tusschen toegenomen wegens de omstandigheid, dat onverwachts drie 'Sovjet-Russische tuigen boven het eiland Sennoefa rivier Amoer zijn verschenen. een conferentie van de bemiddelings- en de vertegenwoordigers van de stakers is op de meeste punten een overeen komst bereikt. et oranje-band aa 2 Ubl. 10 et. Litwinof bleef staan op een wederzydsch te rugtrekken. Hij verklaarde dat, indien Inder daad de afwezigheid van Japansch-Mandsjoe- rijsche vaartuigen wordt vastgesteld, de Sov- jet-Russische patrouilles en vaartuigen even eens teruggetrokken zullen worden en het in cident zoodoende geregeld zal zijn Sjigemltsoe beloofde de voorstellen te zul len bestudeeren en morgen de besprekingen te hervatten. In het ministerie van Buitenlandsche Zaken werd te Tokio verklaard, dat Japans stand punt ten aanzien van het Incident op de Amoer ongewijzigd is. Het blijft staan op onmlddel- Ijjke ontruiming, van de eilanden. Deze ontrui ming dient onvoorwaardelijk te geschieden, d. w. z. niet op voorwaarde, dat tegelijkertijd de Japansche troepen van den tegenoverllggenden Amoeroever worden teruggetrokken. Het mi nisterie kan geen toezegging doen, dat,het Ja pansche leger niet de eilanden zal bezetten, na dat deze door de Sovjet-troepen ontruimd zijn. MOSKOU, 2 Juli (Havas), Gisteravond heeft Litwinof wederom een bespreking met den Japanschen ambassadeur, Sjigemltsoe, gehad, welke drie uur duurde, en na afloop waarvan een communlquée werd gepubli ceerd. waarin gezegd wordt, dat Litwinof opnieuw geprotesteerd heeft tegen de be schieting van Sovjet-Russische vaartuigen op de Amoer door Mandsjoerysche troepen. men al lang, dat het ten opzichte der regeering van Tokio een betrekkelijk onafhankelijke hou ding aanneemt. Men heeft dit kunnen bemer ken bij het.stlchten van het keizerrijk Mands- joekwo en bij de pogingen tot steeds verdere pe netratie in China. Als het in haar kraam te pas kwam, verschool de Japansche regeering zich dan achter de „onafhankelijkheid'* van dit leger en wiesch ten opzichte van allerlei haar zéér te pas komende gewelddaden haar handen In van niets wetende onschuld. Aan Russische zijde wordt eveneens reeds jaren lang er naar ge streefd, om de Siberische weermacht op een zelfstandige basis te stellen en meer en meer onafhankelijk te doen zijn van den verren af stand, die het van het eigenlijke Russische leger scheldt. Uit de onthullingen van Radek zou men kunnen afleiden, dat het „verraadvan den gefusilleerden maarschalk Toechatsjewski daar in heeft bestaan, dat hij van dit „onafhanke lijke" Siberische leger gebruik zou hebben wil len maken, om een oorlog tegen Japan te ont ketenen. die dan de heele Sovjet vanzelf zou hebben medegesleept. Stalln zou dit om binnen- landsche redenen niet hebben geduld en den maarschalk hebben doen veroordeelen, toen de ze toch doorging zijn plannen tegen Japan In het Verre Oosten door te drijven. Uitsluitend verkrijgbaar In bultjes met vu X tabl. 7* et. en oranje-zakjea vi— Litwinof herhaalde het voorstel, onmld- dellfjk dje troepen en vaartuigen van beide partyen van de eilanden terug te trekken, en beloofde dat de Sovjets hun schepen Vrijdag zonden terugtrekken, mits van Ja- panach-Mandajoertjoche zyde hetzelfde ge daan wordt. streeksch antwoord heeft gegeven op de vraag, of de status quo op de rivier Amoer hersteld zal worden. Dientengevolge zou Sjigemltsoe van een voortzetting der besprekingen met Lit winof hebben afgezien en aan Tokio om nieuwe instructies hebben verzocht. ongemakken café- meende en I Inmiddels was het electrlsche tramnet reeds gedeeltelijk stroomloos gemaakt Dank zij het krachtdadig optreden van de brand weer is de vuurzee, welke vooral In den aan- .vang fel naar bulten laaide, tot bet atelier beperkt gebleven. De wachtmeester der Kon marechaussee P. v. D. te St. Anna-Parochie, was Dinsdagoch tend naar Berllcum gegaan, waar hy op de kermis dienst had gedaan. Sindsdien had men ondanks alle nasporlngen niets meer van hem vernomen, totdat men Woensdagavond zijn lijk In de Noorderlceg vond. De overledene laat een vrouw en twee kinderen achter. Ook herhaalde hy het voorstel, onderhande lingen te openen over een nieuwe demarcatie van de door de Amoer gevormde grens, die de oorsprong van het incident Is geweest. Sjigemltsoe handhaafde het standpunt, -dat de Sovjets verantwoordelijk zijn voor de span ning, daar zy het eerst troepen hebben gezon- In afwachting van het regeeringsdecreet had het publiek zich inmiddels voorbereid op een min of meer algemeene staking van het hotel-, café- en reetaurant-personeel, daar de senaat zijn goedkeuring had gehecht aan een uit zyn midden voortgekomen ontwerp, dat aan de eischen van de patroonsbonden tegemoet kwam en de regeering ertoe scheen te neigen, dit ont werp over te nemen. 4 Het Is echter anders uitgevallen. De regeering heeft, onder den druk van de C.G.T, het se- raats-ontwerp naast zich neergelegd en een decreet uitgevaardigd, waarbij het personeel ge noegdoening krijgt, maar dat door de patroons ruïneus wordt geacht en absoluut onaanvaard baar. Dies hebben de patroonsbonden besloten hun leden ingaande 3 Juli de deuren hunner ondernemingen te doen sluiten. Het publiek, dat zich met de eer.er algemeene staking van het hotel, en restaurant-personeel bedreigd osarom niet overwegend welwillend jegens de agitatie van de personeelsbonden gezind was, ziet PORT OF SPAIN, 2 Juli. (Reuter). Men verwacht dal binnenkort de staking op de petroleumvelden van Trinidad op vriend schappelijke wjjze zal worden geregeld. zich nu bedreigd met een sluiting door de pa troons van al de etablissementen, waar men siaapt, eet en drinkt, voor zoover men dat niet b(i zich thuis kan doen. Waarom zou het nu met onvriendelijk denken over de patroonsbon- aen? - parijs, om ons tot het centrum te beperken, zonder hotels, café’s en restaurants! Men kan het zich niet Indenken. Het grootste deel van het publiek weigert dan ook aan te nemen, dat de beslissing van de patroonsbonden Iets anders is dan een dreigement, een laatste middel om -*e regeering te bewegen haar decreet te herzien. Tegemoetkoming aan de patroons kan echter afkondiging van de algemeene steking door de personeelsbonden beteekenen. Dit lijkt voor de regeering een keus tusscliën Scylla en charybdls, en voor het publiek op niet veel anders. Wjj voor ons zouden echter niet graag be weren. dat de beslissing van de patroonsbonden slechts als loos dreigement Is bedoeld Frankrijk maakt nu eenmaal een raven tijd door, waarin al meer rare dingen gebeurd zijn. En het is niet uitgesloten, dat de jongste regeeringswissellng, waarbij een zwak opschuiven naar gematigder tendenzen plaats had. den werkgevers Is voorge komen als het sein om wat men noemt een ftcntaanval te openen op de sociale politiek van het volksfront, deels uit zakelijk gegronde motieven, deels uit reactionnair egoïsme. Het onoverkomelijk genoemd bezwaar van de patroonsbonden nu is, dat de bepalingen van bet regeeringsdecreet de patroons verplichten veel nieuw personeel in dienst te nemen, dat zij by den slechten toestand van het hotel-, café- en restaurantbedryf onmogeiyk kunnen bekos tigen De personeelsbonden voeren aan. dat de waarde van dit bezwaar nihil Is, daar het groot ste deel van het personeel geen ander Inkomen heeft dan de fooien (welke het overigens afge schaft en door een vast salaris vervangen wil hen). De beslissing de bedryven jngaande 3 Juli te sluiten, tenzij alsnog genoegdoening wordt ge kregen, schijnt vooral onder den druk van de groote hotelbedryven te Parijs en aan de Rl- vièra. en in de badplaatsen ten Zuiden vap Bor deaux tot stand te zyn gekomen, die inderdaad finds den aanvang van de crisis en door het enorm dalen van het buitenlandsch toerisme tr.eerendeels in groote moeilijkheden zyn komen te verkeeren. Zelfs indien de beslissing meer Is De ambassadeur verlangde, dat de status quo zou worden hersteld, d. w. z. dat de Sovjet-strydkrachten zouden worden terug getrokken, en uitte zyn twyfel aan de aan* wezlgheld van Mandsjoerysche vaartuigen in de omstreden zone. ,.:x- #*-■ Heden hebben een aantel arbeiders het werk hervat om de voornaamste werkzaam heden op de jietroleumvelden te verrichten. Omtrent de berichten, dat het bestuur van het Utrechtsch Stedelijk Orchest ernstige pogin gen In het werk stelt. Eduard van Beinum als opvolger van den thans afgetreden dirigent Henri van Goudoever te winnen, meldt het Hbld. nader, dat er inderdaad onderhandelingen tusschen genoemd bestuur en dat van het Con certgebouw gaande zyn, doch dat daar by is van een definitieve tend van een tydeiyke waarneming en wel gedurende de eerste drie maanden van het nieuwe seizoen. Het bestuur van het U. S. O. zou gaarne zien, dat de heer Van Beinum In dien tUd de leiding van het or kest ad Interim op zich nam. om de zaken gaande te houden en tyd te winnen voor het overwegen van een definitieve regeling. Het Utrechtsch bestuur onderhandelt nu met dat der Amsterdamsche concextinstelling of dit nu den heer Van Beinum In de gelegenheid wil stellen, zich met de tydeiyke waarneming van de leiding van het U. 8. O. te belasten, om al dus dit orkest voorloopig uit de ontstane Im passe te redden. Een definitieve benoeming is hierby evenwel niet aan de orde. Aangezien het pakhuis een zelfstandig pand is en slechts enkele kleinere verbindingen met het hoofdgebouw heeft, welke bovendien door zware yzeren branddeuren beschermd zijn, is er weinig gevaar geweest voor het overslaan van het vuur naar het groote pand, te meer, omdat bovendien drie stralen van de slangen wagens groote watermassa's op de vuurzee wier pen. Zoodoende had de brandweer, die onder hoofdleiding stond van den hoofdbrandmeester L. A. van Gunsteren, het vuur vry snel onder de knie. Het atelier en een deel van het dak brandde evenwel uit. De beneden gelegen verdiepingen van het pakhuis hebben eenige waterschade opgeloopen. De oorzaak van den brand is tot nog toe on bekend. Buren hebben echter verklaard, dat zd na middernacht nog in het pand hebben hoo- ren loopen. Dit is betrekkeiyk niets byzonders, want gedurende de laatste weken zyn schilders bezig geweest om het .pakhuis aan de bulten- zyde wat op te knapjjen en biykbaar hebben zij verschillende malen ook des nachts daaraan gewerkt. Naar een en ander wordt door de po litie een onderzoek ingesteld. y den om de Mandsjoerysche eilandjes op on wettige wyze te bezetten, alsmede vaartuigen In de Mandsjoerysche wateren hebben laten kruisen. Een diamanten halssnoer, dat aan Marie AiUoinette heeft toe behoord. Is vandaag tydeni een veiling by Sotheby voor een bedrag van 950.000 francs ge kocht voor rekening van den Maharadja van Barbhanga. Een uitverkocht Wimbledon heeft Vandaag bq prachtig zomerweer wederom enkele ver rassingen beleefd. In de halve eindstryden van het dames- cnkeispel kwam ceae verrassing ui den vorm van een nederlaag van de Amenkaausche kam- 1 .oene, mej. Marble, tegen ue Puolsclie speed ster mej. Jedrzejowska. De bedwuigster van mevr. Sperling vocht in de eerste set voor ue overwinning, maar zy slaagde er met in de Crooie hoogte m haar spel te bereiken als tegen Deensche speelster. Met 86 ging de eerste set naar mej. Jedrzejowska en In de tweede sef vas de Amerikaansche kampioene biykbaar te ontmoedigd om goed party te geven. Dorothy Round, die in den halven eindstrijd ce titelverdedigster Helen Jacobs uitschakelde» need dit thans met de Fransche kampioene, n-evr. Mgthieu, waarbij zy de tweede set zelfs op love won. In de finale zal het dup een Euro- 1-eesche stryd om het kampioenschap worden •usschen mej. Jedrzejowska en mej. Round, waarvoor de Engelsche speelster, die in 1934 reeds vens den Wimbledontitei won, misschien iets betere papieren heeft. In het dames-dubbelsiiel kwam de tweede ver rassing. De tltel-verdedlgsters, mej. James en c«ej. Stemmers, werden door haar landgenoo- en mevr. King en mevr. Pittman uitgescha keld. zy het ook na zwaren stryd. De Poolsch— Amerikaansche combinatie mej. Jedrzejowska en Mako won het gemengd dub belspel eerst van het Engelsche paar mej. Lumb en Tinkler, waardoor’zy zich in de halve eind stryden plaatsten. Hierin kwamen zy uit tegen l.et Amerikaansche dubbel mej. Marble en Budge. Het laatste paar sloeg zich meteen in den eindstryd door een fraaie 6—3, 6—2 zege. In het heeren-dubbelspel werden eveneens de uparen .voor de halve eindstrijden bekend. Budge er Mako hadden het niet zoo erg makkelyk te gen de Australiërs Sproule en Bromwich, ter wijl von Cramm en Henkel tegen de Engelschen Hare en Wilde alle krachten moesten geven. AJcen door het uitstekende spel van Henkel werd een nederlaag voorkomen; von Cramm presteerde veel minder en maakte meer fou tieve dan goede slagen. De titelverdedigers Hughes en Tuckey wonnen gemakkelyk van de Japanners Yamagishi en Nakano. In de halve undstryden komen Hughes en Tuckey (Enge land), Menzei en Hecht (TSJecho-Slowakye). Budge en Mako (Vereenigde Staten) en Hen kel en von Cramm (Duitschland). BERLIJN, 1 Juli. (D.N.B.) Hitler heeft den fcheidenden voorzitter van de Int. Kamer van Koophandel, dr. Fentener van Vlissfrigen, en •"*en nieuwen voorzitter, Thomas John Watson, Let kruis van verdienste van de Orde van den Duitschen Adelaar met de ster verleend. Ryks- bank-presldent dr. Schacht heeft hun de on- c««cheidingsteekenen heden overhandigd. De in verband met de stakingen In de staal industrie gevormde verzoeeningscommissie con stateert in haar rapport, dat de onderhandelin gen mislukt zyn. De commislse verklaart, dat zy zich. In verband met de weigering der maat- schappyen met de vakbonden van John Lewis te onderhandelen, genoodzaakt heeft gezien haar werkzaamheden voorloopig te steken. ZIJ adviseert, de belde partyen In het geschil door een rechterlijke instantie geiyktydlg te doen verhooren, hetgeen naar haar meenlng de eenige mogeiykheld Is om tot overeenstemming te geraken. Na verscheidene malen boven het eiland ge kruist te hebben, voerden de toestellen een verkenningsvlucht uit, boven de Japansch- Mandsjoekwosche stellingen aan den rechter oever van den stroom. Zy verdwenen vervol gens in de richting van Blagovsjensk. Politieke kringen achten deze nieuwe grens- schendlng van des te grooter beteekenis, om dat Litwinof het jongste protest vfin Sjlgemlt- soe, den Japanschen ambassadeur te Moskou, van de hand zou gewezen hebben. Tevens meldt Domei uit Moskou, dat Litwinof geen recht- nacht van Donderdag op Vrydag uur is brand ontdekt op de bo- jyng van een pakhuis gelegen aan voor belde partyen Donderdagavond een bemidde lingsvoorstel Is gedaan. Hoewel de werkgevers verklaarden hierop niet te kunnen Ingaan, hoopt men toch, dat'op het laatste oogenbllk de be sprekingen nog tot een goed einde zullen wor den gebracht. kleinhandelaren hebben beiden partyen ver zocht alle mogeiyke concessies te doen om tot een definitief accoord te komen. Zouden de hoteleigenaren morgen echter hun bedryven toch ‘sluiten, dan sullen de kleinhandelaren de oeweglng steunen door Zaterdag him zaken van des ochtends negen uur tat twaalf uur te slui ten. ,4 Domei meldt, dat de Japww en Rusland is •w- -w- yij behoeven er niet op te wyzen. dat die \A/ twee merkwaïrdige grensweermachten een groot gevaar opleveren voor den vrede, want op den duur zal het niet by de „gebruikeiyke Incidenten’’ blyven. Want al die incidenten, hoewel dan ook gebruikelyk, hoopen tenslotte zooveel explosiestof op, dat vroeger of later een uitbarsting als vanzelf moet komen. Tenslotte zyn deze legers toch legers van Tokio en Moskou. En Rusland en Japan worstelen zichtbaar en onzichtbaar op het Noord-Asl*- tisch continent om het bezit van den enormen bodemrykdom en om de hegemonie in dat cjeel van het Verre Oosten. In 1904 werd Rusland door Ja[>an smadelyk verslagen. Deze oorlog was maar een phase in den stryd om de opper macht. Rusland heeft die nederlaag niet ver geten. En Japan houdt vast wat het heeft ver overd. Beide mogendheden zyn begeerig naar nieuwe macht en bult. Zoo staan de zaken en in verband daarmede is het Incident op de Amoer een signaal aan de wereld, om niet te vergeten, dat op het Noord-Aziatische continent de vrede slechts hangt aan een dunnen draad. In dei te ruim venverdle}üng van een pakhuis gelegen den Boerenstelger te Rotterdam, dat wat het bmhmgedeelte betreft, in gebruik is by de formk H. H. de Klerk, handel in tapyten, gordynen. meubelen en aanver wante artikelen. USyAlJAM AlGOCM HKILDEMG.- z Ikrsirsimu XIAHC rivier bezetten. Er was senen beide landen gaande. Rusland zou hebben voorgesteld, dat geen van belde mogendheden de eilandjes zou bezetten en haar kanonneerbooten uit den om- trek aldaar ver wy deren. Maar tydens die onderhandelingen Is een van beide partyen aan het bezetten en schieten gegaan. Thans bom- bardeeren de party en elkander met protesten. Zoowel te TOkio als te Moskou blyft men De eerste trein voor Parys en Llsieux ver trok Dinsdag uit Maastricht en kwam dienzelf den dag in Parys aan, daar splitsten zich de pelgrims in een groep, die onder leiding Pastoor Cuypers uit Hom naar Llsieux en in een groep die in Parys bleef. Om acht uur kwamen de Lisleuxgangers in de bedevaartplaats der kleine Theresia aan Pater Breukers hield er een eenvoudlgen Dienst met een toepasselijke toespraak. Nu werden de bezienswaardigheden bezocht, als de -nieuwe bkslllek, de „Buissonnets” enz. De groep in Parys hield ’s middags om 5 uur een plechtigheid in de kerk van Notre Dame des Victolres, waar Pastoor Ribbergh uit Hou- them de pelgrims wees op de merkwaardige ge schiedenis van dit heiligdom. De volgende dag werd besteed aan de be zichtiging der schitterende monumenten van de wereldstad Parys, en als slot trokken allen naar de geweldige Basiliek van het H. Hart op den Montmartre. Woensdagavond kwamen beide groepen weer by elkaar aan het Austerlitz-station. waar een van de twee rechtstreeksche treinen hen op wachtte; gezameniyk werd nu de reis naar Lourdes voortgezet. Zoowél de rechtstreeksche als de gecombi neerde' trein zyn Donderdag tegen den middag in Lourdes aangekomen. Het is een prettige reis geweest taiet prachtig weer, en het was daarom niet te verwondercji dat overal in de treinen een ojjgewekte stem ming heerschte. De pelgrims wachten in Lourdes nu op den 16 wagens langen zlekentrein. die onder de hoo- ge begeleiding van den Bisschop van Roermond op Donderdag uit Maastricht is vertrokken en Vrydag in Lourdes aankomt. By het vertrek van den zlekentrein was er zeer veel belangstelling op de jjerrons van men- schen, die het vertrek van ongeveer 300 zieken vol van de meest hoopvolle verwachtingen wil den meemaken. Af ras tijdens de tweede France, welke Donderdag CUIUS Lj# VERRE ÏBIAOO^Jf^lJf ÓSk ITW0-4K» ■w -w y eken lang heeft men hier en daar een zekere vrees gekoesterd, dat het Derde Ryk gebruik zou kunnen maken van de tydeiyke verzwakking van,de Unie der Sovjetrepublieken, die door politieke processen en daarop volgende fusillades van hooge amb tenaren en militairen zich zelf van binnen scheen uit te hollen, om een aanval te doen op zyn aartsvyand, het communistische Rus land en het bolsjewisme in zyn eigen geboorte land den nek te breken. Veel reden voor deze vrees was er niet maar zy bestond werkeiyk In politieke kringen te Londen en Parys en vond haar terugslag in de pers. Nu is er toch een ernstig incident voorgevallen, niet verwekt echter door Duitschland, maar door Japan of Rusland. Wie van belde de schuldige is. weten wy niet. Zooals altyd schuiven beide partyen elkander de schuld in de schoenen. Er vinden daar in het Verre Oosten byna dagelyks grens incidenten plaats. En daarom moet men het Amoer-incident ook niet overschatten, hoewel er ditmaal geschoten werd en er eenige dooden vielen. Dit nieuwste incident ontstond op de rivier Amoer. welke Russisch' Slbet^ë scheldt van het door Japan gestichte Keizerryk Mandsjoekwo, toen de Russen naar Japansche lezing plotseling twee kleine eilandjes In- deze over deze eilandjes tus- een diplomatieke actie De brand werd ontdekt door een nachtwaker, die vuur zag in het bovengedeelte van het pakhuis, dat als atelier gebruikt wordt. De brandweer rukte daarop voor de tweede maal -binnen zeven uur met groot materiaal uit en wel met twee motorspuiten en de auto matische ladder De eene motorspuit werkte aan de Hoogstraatayde tot waar het hooge pai d van de firma de Klerk doorloopt, met twee stralen, terwyl de andere motorspuit aan den kant van het Boerenstelger het vuur bestreed, eveneens met twoe stralen waarvan er een via de automatische ladder werd geleld. gelukkig zeer kalm. Men isdaarvanopinie.dat. al is het incident ernstig, het toch niet buiten het kader valt van de „gebruikeiyke” inciden ten en men schynt geen vrees te hebben, dat er ernstige gevolgen uit zullen voortkomen. Ten overvloede heeft het machtige Amerika nog een wenk gegeven. De ambassadeur der Veree nigde Staten te Moskou bracht namelyk een bezoek aan zyn Japanschen collega en gaf „uit zuiver persoonlyk en vriendschappelyk oogpunt’’ uiting aan den ufensch, dat dit In cident gelocaliseerd zal blyven en geen verdere gevolgen zal hebben. Men zal zoowel te Tokio als te Moskou zeer zeker de waarde van dezen „persooniyken en vrlendschappeiyken stap" op de juiste waarde weten Je taxeeren. y-y onder twyfel steekt in de „gebruikeiyke” X incidvnten groot gevaar. In de toekomst zullen zy zeker en gewis tot een botsing leiden. De randgebieden van het Chlneesche Ryk vormen al lang de terreinen, waar de Rus sische drang naar het Zuld-Oosten en de Ja pansche trek naar verder op het Aziatisch con tinent gelegen gebieden elkander ontmoeten. Beide mogendheden hebben nog steeds land- honger. In de grensgebieden onderhouden zij groote legers ter beteugeling van elkander, ter 'verovering, als zy de kans schoon zien. Deze legers hebben een Ietwat "buitenissig karakter. Dit blykt duidelyk uit een bericht aan de Times uit Tokio: „Men gelooft, dat uitsluitend grens troepen bij het conflict zyn betrokken en dat de twee regeeringen de zaak wel zullen byieg- gen, zooals ook vroeger is geschied.” Dit wyst er op. dat deze grenstroepen niet geheel vast In de hand der rëgeeringen zyn. Drastisch wordt dit van Japansche zyde nog toegegeven, wanneer er op wordt gewezen, dat de rivier Amoer zelf reeds een groote hindernis Is voor „onverant woordelijke acties” en dat men van geluk mag spreken, dat de rivier niet toegevroren was. want dan zou wel eens de een of andere plaat- seiyke commandant „ongewenschte Initiatie ven” hebben kunnen nemen. Inderdaad genie ten deze grenslegers een zekere onafhankeiyk- held. Van het Japansche Kwantoengleger weet De Italiaansche regeering heeft besloten om ter vermindering van den Invber van buiten landsche yzerertsen. de jaariyicsché productie van erts op het eiland Elba met een mlllloen ton te verhoogen. Waarschynlyk zal ook de productie der andere yzerertsmynen in geiy ke verhouding worden opgevoerd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 13