STAD CHIEF WHIP Harmonische lichaamsontwikkeling Nassau-Tax tel.3545 POLEN ALS VOORBEELD luieren trek sigarethè, heerlijk dan ZATERDAG 3 JULI 1937 VICTORIA-THEATER Königsmark Arbeid Verkeerspolitie OFFICIEELE MEDEDEEUNGEN HANDELSAVONDSCHOOL Leeraar Nederlandsche Taal A.F.C.-N1EUWS Een dag van bezinning Voor de jeugdelftallen HANDELSAVONDSCHOOL Kruisvaart cohort St. Dominicus Burch-Vredeweek 410 Juli Examens in September RELLETJE Ook Alkmaar doet mee ST. PANCRAS DE BESTE SIGARET VOOR UW GEZONDHEID1. Groote ritten - speciale tarieven Federatiekampioenschappen op de Alkmaarsche baan Geen wedstrijden of top-prestaties HANDELSAVONDSCHOOL TE ALKMAAR Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie De Graal fijne dag geen zorgen g luieren trek in een zoo’n Een goed geoefend lichaam van groote beteehenis in. „the struggle for life” JUNIORENDAG N.H.V.B. Terrein alkmaarsche boys Wat het buitenland doet WEEK-RECLAME Nooy’s Janufacturenhandel Noord-Holl. Levensverzekering- Mij. van 1891 te Alkmaar iruws Totaal 77 2 2 3 2 4 1 1 cn niet 3 7 1 1 De examens FOCUS. I i meer ern Dr. J. M van J i 2 1 4 een In Inzake tot de Deelname voor meisjes beneden 18 Jaar 10 ets., voor ouderen 15 ets Willen jullie je aan het clubhuis opgeven voor Vrijdagavond 9 Juli? bezitten wij een groot i de zeevaart ont- „Als het getij ver- 12 3 1 5 5 TIJDELIJK LEERAAR IN NEDERLANDSCHE TAAL AAN DE HANDELSAVONDSCHOOL. B en W van Alkmaar roepen sollicitanten op naar de betrekking van Overtreding Rustdagbeslult Baldadigheid Openbare dronkenschap Aanhouding gesignaleerde Zl), die In het bezit zijn van middelbare be voegdheid. genieten de voorkeur. Aantal wekeiijksche lessen waarschijnlijk drie van 50 minuten. Cursusduur begin September tot einde April. Salaris volgens Rjjksregeling (le- klasse). Oeen bezoek dan na oproeping. Sollicitatie-stukken (adres ongezegeld) in te zenden aan het Gemeentebestuur vóór 9 Juli as. i Alkmaar 3 Juli 1937 Burgemeester en Wethouders voomoemd F H. VAN KINSCHOT, burgemeester A. KOELMA, secretaris 2 2 3 Verzekerd kapitaal en veriekerde rente. Op einde 1936 bedroeg het verzekerd kapitaal inclusief de verzekerde rente (rente gekapitali seerd op de gebruikelijke wijze) 43 530 183— Op 31 December 1935 was de stand 41.092.360. In 1936 vermeerderde het veraekerd bedrag met f 2.437.823. Sterfte. Ook 1936 gaf een gunstig sterftecijfer te zien Het bedraagt in pet. der berekende sterfte 50.84. Voor de afd Levens- en Volksverzekering be dragen deze percentages 35.08 en 51.15 pct. (V. J. 39.92 en 49.21 pet.). Aan welke eischen de candldaat moet vol doen, kan men lezen In ..Eischen voor de Proe ven van Lichamelijke geoefendheid", een klein geschriftje, waarvan gaarne inzage verstrekt wordt door den secretaris van het Alkmaarsche werkcomité, den heer L. Webster. Dr. Schaep- mankade 8, en door de comité-leden N. P. An- driesma, Costerstraat 17. A. Elte. Laat 301, A. J. ter Horst, Kennemerslngel 6. J. O. Kemp, Mr. J. P. Troelstrakade 26. H. J. Keurslag. Westerweg 300, J. Werkman Rlppingstraat 33 en onderge- teekende. Ter ortënteerlng diene, dat zoowel de mannen als vrouwen in vier groepen Ingedeeld zijn, n.1 een jeugdgroep van 1416 jaar. groep I; van 1725 jaar, groep II van 2640 jaar en groep III van 41 jaar en ouder. De eischen voor meis jes en vrouwen zijn vanzelfsprekend lager ge steld dan voor jongens en mannen. Rijksminister Dr. Schacht heeft den nieuw gekozen president van de Internationale Kamer van Koophandel, den Amerikaan Thomas I. Watson en den dezer dagen af ge treden voorzitter, onzen landgenoot, den heer F. H. Fentener van Vlissingen, het Kruis van Verdienste van de orde van den Duitschen Adelaar overhandigd. Op de foto ziet men van links naar rechts: Pierre Vasseur, Frankrijk, secretaris-generaal van' de Intern. Kamer van Koophandel. Dr. Hjalmar Schacht, F. H. Fentener van Vlissingen en Thomas I. Watson. Burgerlijke Stand. Gehuwd: Willem Rooft en Antje Zeeman. Overleden: Jannetje Kropman, 94 j. Zondag 1130: St. spanning leeftijd .14- Louisban 79 uur ont- ■17 jaar. Maandag 7 uur: St. Jozef ban; 7.30 Peter van Amlènsban. 8 30 E.H.B.O. groep A. Dinsdag: 8.30 Bernard van Clalrvauxban. Woensdag: 8 uur Godfried van Boulllonban. Donderdag: 630830 ontspanning leeftijd 13 —14 jaar. 830 K.J.C.-vergadering. Vrijdag: 8.30 adsptranten; 7 uur 8t. "Vhomas- ban. 830 E H B O groep B. Zaterdag: 230 St. Jansknapen. 3 uur Week einde St. Jozef- «n St. Thomasban. BAANDERHEER WU verwijzen belanghebbenden naar dit nummer voorkomende publicatie aangifte tot toelating van leerlingen Handelsavondschool alhier. Kruisvaarders. Op den laatst gehouden Herau- tenraad is het besluit gevallenWjj gaan op kamp”. Alle voorbereidingen worden reeds door de coiiortlelding getroffen, om dit kamp zoo goed mogelijk te laten slagen. Eventueele deelnemers zijn evenwel verplicht eerst een week-einde mede te maken, welke als toets steen dient voor het kamp. Over de eventueele kasten en verdere voorzieningen krijg je de inlichtingen in de ban. Ben Je nog niet aan Je kampsaldo toe, spaar dan extra vlug, want Augustus staat vlug voor de deur. Onze taak voor de maand Juni had wel iets beter gekund, doch tracht het goed te maken in Juli. Denk speciaal aan het punt van de wet „trouw". Vrijdagavond hield een wielrijder zich op den hoek van den Houttil en Langestraat zoodanig op, dat hij een belemmering opleverde voor het verdeer. Hij bevond zich daar reeds een tijd, toen een agent van politie hem er opmerkzaam op maak te. dat hjj zich daar niet langer mocht ophou den. HU weigerde echter weg te gaan en hem werd tengevolge hiervan proces-verbaal aange zegd. Toen hem daarna gelast werd zich te ver wijderen. wild* hij daaraan geen gevolg geven, waarna hij meegenomen werd naar het bureau. Hiertegen verzette hij zich echter hevig. Nadat assistentie was komen opdagen is hfj overge bracht. Dat het doel en, de werkwijze der Vereeniglng waardeerlng heeft gevonden mag wel hieruit blijken, dat de Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen toegezegd heeft, zoodra 's lands financiën dit toelaten zijn huldigen mo rtelen steun in 'n flnancieelen te zullen omzetten terwijl de hoogste autoriteit, de Voorzitter van den Raad van Ministers, verlof heeft gegeven aan alle Rijks-, Provinciaal- en Gemeenteperao- neel, om het H.L.O.-inslgne in diensttijd op hun dienstuniform te dragen. De Hoofdcommissaris van Politie te Amster dam. tevens lid van het Hoofdbestuur der Ver eeniglng. zal in de toekomst geen agenten van politie meer aanstellen, tenzij zjj in 't bezit van het diploma H.L.O. zijn. Natuurlijk kost het eenigen tijd om nieuwe Ideeën ingang te doen vinden. Eerst werden in de groote centra, daarna in de provinciale cen tra z.g.n, werkcomité s opgericht. Thans zijn er in Nederland 18 comités werkzaam en kónden reeds 400 diploma's uitgereikt worden. Geen wedstrijd dus met Inzet van uiterste krachten, geen toppraestaties, maar een alzijdige harmonische sportieve oefening om gezond en krachtig te blijven en waarbij ieder Nederlander dus tevens zwemmer wordt, een niet te onder- achatten voordeel in ons waterrijk land. ties is geen sprake, hetgeen ook wel hieruit Van concurrentie met andere sportorganlsa- bljjkt, dat alle groote organisaties als het Ne- derlandsch Olympisch Comité, de Kon. Nederl. Athletiek Unie, het Kon. Ned. Gymnastiekver- bond, de Kon. Ned. Zwembond, de Ned. Wlel- renunle e.a. in het hoofdbestuur vertegenwoor digd zijn. Politieke noch godsdienstige overtui gingen mogen in het gedrang komen. De as. examencandldaten kunnen zich derhalve oefenen en voorbereiden voor het examen in hun eigen organisaties. Ook kan, zoo gewenscht in overleg met een plaatselijk comité geoefend worden on der leiding van een deskundige. Deze proeven zijn samengesteld in overleg met het N.O.C. en zijn eenvoudig gehouden, zoodat ieder mensch, mits gezond van HJf en leden, ze met goed gevolg kan afleggen. Om examen af te leggen behoeft men geen lid van de H.L.O. te zijn, alhoewel het comité het zeer op prijs zal stellen, wanneer velen zich geroepen zouden gevoelen als contribueerend lid of donateur toe te treden. De kosten voor een af te leggen examen bedragen van 1.tot 2.50, al naar gelang van de flnantieele draag kracht der candidaten. Van deze bedragen moet aan het Hoofdbestuur voor elk examen 0.50 afgedragen worden (onkosten voor diplonja e.d.) door het plaatselijk comité. Zooals boven reeds gezegd, kunnen eventueele candidaten zich voorbereiden in de organisaties of vereeniglngen waarvan zij deel uitmaken. Voor velen bestaat die mogelijkheid niet, maar dank zjj de groote tegemoetkoming van verschil lende sportorganisaties en autoriteiten is een weg gevonden om ook hen, die geen lid van een sportorganisatie zijn, te helpen bij hun voorbe reiding voor het H.L.O.-examen. De heer R?ur- slag is bereid om aan hen. die kosteloos van deze gelegenheid willen gebruik maken, de noo- dlge inlichtingen te verstrekken. Verder is de beschikking gekregen over het gemeentelijk Sportpark, waar onder leiding van den heer Snel, leeraar MO. gymnastiek aan de R.H.BB. e.a. deskundigen gedurende een of twee avonden in de week geoefend zal kunnen wor den. Zjj, die de voorkeur geven aan deze laatste wijze van oefenen, kunnen zich bij den heer J. H. Snel, Bleekerskade 10 schrlftelljk opgeven imet vermelding van naam, leeftijd, sexe* en adres) in den loop der volgende week, maar liefst vóór 6 Juli a.s. Het spreekt wel vanzelf, dat geen onderricht in zwemmen gegeven kan worden. Moge deze uiteenzetting over het doel en stre ven der Vereeniglng tot Bevordering der Har monische Lichaamsontwikkeling er velen toe aansporen om zich voor te bereiden en aan te melden voor het examen (bij den secretaris L. Webster of andere comltéleden. Inschrijving van leerlingen voor den cursus 1937-1938 heeft plaats op Dinsdag 8 en Don derdag 8 Juli as, telkens des avonds van 6.30 9 uur in het gebouw der Handelsschool aan dc Doelenstraat. Tot de eerste klasse kunnen zonder examen worden toegelaten zij, die blijkens verklaring van het betrokken schoolhoofd dit jaar ten minste zes klassen der lagere school met vrucht hebben doorloopen en geschikt worden geacht bet onderwijs aan de Handelsavondschool te volgen'. Toelating tot de hoogere klassen hangt af van genoten voorontwikkeling. Zij. die de school reeds bezocht hebben, moe ten zich opnieuw aangeven. Verzoeken om kostelooze verstrekking van boeken en leermiddelen of van boeken moeten vóór 1 Augustus as. schriftelijk aan Burge meester en Wethouders van Alkmaar worden ingediend. Voor hen, die niet voor kostelooze verstrekking van boeken in aanmerking ko men, is naast het schoolgeld voor ingebruik- geving van boeken door de school zoo'noodlg een vergoeding verschuldigd. De directeur verstrekt gaarne inlichtingen. Alkmaar, den 3en Juli 1937. De Directeur. J. H. DE GROOT. Helaas kunnen wjj, Nederlanders, op dit ter- «moaa wun latouoa. u. - rein den toeta der vergelijking zftet andere tonden maar en alle dorpen van het district Alkmaar, heel wat minder goed doorstaan. Afgezien van ZONDAG A.S. 4 JULI Aanvanjr».3ft DEELNAME 24 ELFTALLEN Entrée 035 - Jongens 0.10 c Werkloozen 0.10 den geheelen dag geldig Rijwielstalling gratis De vorige maal schreef ik een en ander over den komenden federatle-dag van onze Hanze en ik merkte terloops op dat ons aller vriend Jan Wathebikeran zijn familieleuze wel getrouw zou blijven en dus zou schitteren door afwezigheid. Achteraf is gebleken, dat wij in ons Noorder kwartier een geheel dorp hebben met zulke Jan- nen,' schijnbaar allemaal, broers en zusters, ooms, tantes, neven en nichten en de overige aanverwante artikelen welke tezamen en in ver eeniglng de lllustre familie van Jan Wathebik eran uitmaken. De afwezigheid van deze min of meer aan bloedarmoede lijdende familie, de monstreerde overigens op uitstekende wijze het betoog van den laatsten spreker, die o.a. op merkte. dat het met het standsbewustzijn, het cultuurbesef en den gemeenschapsgeest in den middenstand nog vrij treurig gesteld is. Af ge zien echter van het hiaat, door het ontbreken van de helaa^ uitgebreide Watheblkeran-famille ontstaan, moet geconstateerd worden, dat de federatle-dag welke Woensdag 1.1. te Alkmaar gehouden werd, uitstekend is geslaagd. Er wa ren zeer veel belangstellenden en zjj bleken gezien de aandacht waarmede de sprekers wer den aangehoord ook 1 nderdaad belang stellenden te zijn In den vollen zin van het woord. De Zeer Eerwaarde Heer Dr. Olierook hield een zeer interessante en diepgaande beschouwing over de sociale positie van den middenstand. Dit was in geen enkel opzicht een gelegenhelds- redevoerlng, gelijk wij zoo vaak te hooren krij gen, maar een gedegen, bestudeerde voordracht welke de kwestie scherp stelde en op klare, dui delijke wijze uitwerkte. Van groot belang lijkt mij de door hem geponeerde stelling: dat het kleinbedrijf beantwoordt aan de natuurlijke orde der dingen, terwijl het grootbedrijf bijna na tuurnoodzakelijk leidt naar onjuiste toestanden, die den socialen vrede voortdurend verstoren. Hier ligt een argument voor het middenstands- bedrljf van een kracht en een waarde als men nauwelijks kan me,tep, „een ATkWuent vp/i ver derstrekkende beteekenls dan één der argumen ten in het prae-advles van professor de Quay dat, zooals men weet, kort geleden op het con gres te 's Hertogenbosch werd behandeld. Ge heel aansluitend aan het betoog van Dr. Olie rook dat zijn basis vond in de natuurlijke ordening, gezien In het licht van ons katholi cisme, hield de tweede spreker, Jan Beerends, een voordracht over de cultureele positie van den middenstand in de huidige maatschappij. Deze spreker ging uit van de stelling dat tus- schen de sociale en cultureele positie van een maatschappelijke groep een harmonisch Verband behoort te bestaan. Is deze samenhang verbro ken, dan zal de groep haar maatschappelijke positie niet kunnen handhaven. Bjj den mid denstand, meent spreker, zijn veel hiaten in cul tureel opzicht te constateeren en dat brengt ook zijn gevolgen mede in sociaal en economisch opzicht. De middenstand is niet meer de leiden de stand in de burgerlijke samenleving, hij legt er niet meer het geestelijk stempel op zooals dat in den gildentljd wél het geval was. De midden stand moet zich dan ook geestelijk vernieuwen, want alleen uit die vernieuwing kan de kracht komen welke de sociale omwenteling in gang kan zetten. Nadat aldus in de middagvergade ring de sociale en de cultureele kant van het middenstandsprobleem waren besproken, werd in het daarop volgende Lof door den Hoog Eerw. Heer Deken Kuys de godsdienstige zijde met enkele treffende woorden belicht en zoo kan men met recht spreken van een dag vol bezin ning. De avond was de goede gewoonte getrouw, ge wijd aan vroolljke ontspanning welke den deel nemers aan de middagvergadering werkelijk van harte gegund mag worden. De federatie heeft met dezen vlot georganiseerden dag haar be staansrecht weer eens bewezen. Zondagmiddag worden op de Alkmaarsche wielerbaan de kampioenschappen van de ^de- ratle van wielerclubs In Noord-Hoiland ver reden. t.w. de lange afstandskamptoenschappen voor amateurs en de sprlntkampioenschappen voor de nieuwelingen. Hoewel eerst gevreeed werd, dat deze wed strijden geen doorgang zouden kunnen vinden, uit gebrek aan belangstelling van de zijd der renners, is het aantel inschrijvingen ten slotte zer bevredigend te noemen. Voor de lange af- .standrace hebben n.l. 23 amateurs en onafhan- keUJken ingeschreven en voor de sprints 14 nieuwelingen. Het vrij groote aantel amateurs zal t waar schijnlijk wel noodlg maken, dat d3 wedstrijd in twee series en een finale wordt verreden, wat de aantrekkelijkheid van het programma ogetwtjfeld ten goede zal komen. We mogen hier nog dc namen toten volgen van hen, die ingeschreven hebben: Amateurs: J. Herkeen, J. Pronk, Th. Pronk. J. Bouman, J. Schipper. J. Groot, P. Evers. D. Veld, B. Glas. B. Duineveld, C Bakker, Jb. Krei- ger, J. Tel, J. Boerkoel, 8. Lont, C. Oostdljk. O. Korshulzen, M Deljkers. C. Hegeman, P. Kaptein, N. Bakker. D. Klink, H. Meijer. Nieuwelingen: J. Hollebeek, A. Bosma, E. Bosma. K Eenhoorn, J. Reek. B Schelllnkhout, A. Schaft, K. Kusch, C. Groenewoud Krame1-, J. de Konlng, A. Baardma, J. Verbiest, C. van Wijngaarden en M. Snoodtfk. Met belangstelling zien we de verrichtingen van de renners tegemoet en we zijn nieuwsgierig wie Zondag de kampioenstitels veroveren zullen. In dit voorjaar werd op initiatief van het po litiecorps en na een propagandarede van Prof van Rooy en Dr. Sturkop een werkcomité sa mengesteld en een eerecomlté, bestaande uit autoriteiten en vooraanstaande burgers, bereid gevonden mede te werken tot de verbreiding der H.L.O.-gedachte in deze streken. De voorbe reidende werkzaamheden zijn thans zoover ge vorderd. dat in September as. de eerste examens in Alkmaar sullen kunnen afgelegd worden. De Fransche regisseur Maurus Tournena heetf den bekenden roman van Pierre Benoit Königs- niark als een dankbaar object aangegrepen voor een even schitterend gemonteerde als spannende film. Waar hjj bovendien de beschikking had over eerste rangs artisten als Eltosa Landé. John Lodge. P. Tresnay en zoovele anderen, is Kö nigsmark een rolprent gewortlen. die verre uit steekt boven het gewone niveau van amuse mentsfilms. Prinses Aurore trouwt om dynastieke rede Ben met Groothertog Rodolphe Voor haar, de Jonge Francalse. die enkel maar liefde heeft voor haar vader, is dit een schijnhuwelijk, maar de oudere man tracht in alle oprechtheid de liefde te verwerven van het hem op hoog bevel gegeven vrouwtje. Wanneer hij inziet, dat hU voor haar nooit meer zjjn zal dan een goede vriend, aanvaardt hij een gevaarlijke zending naar Afrika en neemt enkel de herinnering aan zijn schitterende prinses mee, benevens een medaillon met haar portret. Na enkele maan den ontvangt sU het droeve bericht, dat Ro dolphe aan de koorts bezweken is. Rodolphe*s broer. Frederic, die sinds lang Intriges voert om zelf kroonopvolger te worden, vraagt om haar hand, maar zU wijst zijn aarw zoek af. Dan/verschijnt op het slot een Franschman. Raoul Vlgnerte. aangesteld als gouverneur van Frederic's kleinen jongen. In de bibliotheek van het kasteel ontdekt hij documenten, die hem goeden dienst bewijzen bjj het verzamelen van materiaal voor den historlschen roman, waaraan hij werkt, een beschrijving der ongelukkige lief de tusschen Königsmark en Dorothea van Han nover Tevens brengen zijn onderzoekingen hem tot de ontdekking van een geheime kamer, waarin hfj het onkenbaar gemaakte Ijjk van een man ontdekt. Naast het HJk ligt een medail lon. waarin het portret van de prinses! Deze begrijpt nu hoe de zaak zich heeft toe- gedragen. Frederic, geholpen door zijn adjudant De ftx»e, heeft den aartshertog op den avond van zijn vertrek uit den weg geruimd en een dubbelganger naar Afrika gezonden. Vlgnerte en de prinses wenschen een nader onderzoek in te stellen. Hun ontdekking en hun plannen woedden echter aan graaf Frederic overgebrlefd. Frederic laat den vleugel van het slot, waarin de bewijzen van zijn misdaad te vinden zijn in de lucht vliegen, waarbij hjj tevens zijn medeplichtige De Boose uit den weg ruimt. Maar Vlgnerte slaagt er In bjj den brand, die daardoor ontstaat, de documenten uit de biblio theek te redden. Juist als de prinses het noo- dige bewijsmateriaal bijeen heeft, breekt de wereldoorlog uit. De prinses brengt den Jongen Franschman, -van wlen zjj is gaan houden, naar Frankrijk en komt Juist op tl)^ terug, om haar zwager te ontmaskeren, die zich volgens de eerecode van het leger aan de tnenscheljjke gerechtig heid onttrekt. Nog eenmaal zien wjj Prinses Aurore terug, wanneer zij na 1919 weenend'bidt op het oor- logsgraf van den voor zijn vaderland gevallen Raoul Vlgnerte. Van het bljprogram verdienen vooral de belde Journaals de aandacht. De film „Cabaret van onbekenden", met echt op z'n. Amerikaansch geëxploiteerde wonderkinderen, kan ons minder bekoren. Voor volwassenen. Voor Zondag zijn wederom nederlaagwedstrlj- den vastgesteld, die allen gespeeld zullen wor den aan den Westerweg. Hoewel de commissie er ook van overtuigd is. dat in den zomer den voetbal zooveel mogelijk rust moet worden ge gund. is Z(j toch verplicht, de uitgeschreven ne- derlaagwedstrljden uit te laten spelen. Zij doet daarom een dringend beroep op alle jongens, die ultgenoodigd werden, toch vooral op te ko men. al Is het misschien ook wat te warm (uit gezonderd dan vanzelfsprekend de verplichte deelneming aan tochten van Kruisvaart, enz.). Het C-elftal ontvangt E.8.V uit Egmond- Binnen, aan vang van den wedstrijd 1.15 uur. Ti Overwinning, lui? 2 30 uur speelt A tegen Oranje-Wlt A. Zeer benieuwd zien we uit naar den uitslag van den wedstrijd van dit nieuwe A-elftal. Maandagavond gaat het E-elftal naar Berdos C op braóek. en zal trachten, een overwinning af te rfrvbepen Denkt er aan, jongelui, niet te druk de kermis, hoor! De ^-ers vertrekken onder gelelde van den heer Quant te 8 uur op de fiets vanaf de Am bachtsschool; aanvang van den wedstrijd 8.30 uur. Ook de Veteranen hebben schijnbaar hun juisten tijd afgewacht, want zjj spelen eveneens op denzelfden avond tegen de Berdos-Veteranen in Bergen; hiervan is de aanvang gesteld op 7.30 uur. Men kan dus van twee zeer verschillende A F. C.-elftallen op één avond genieten. De babies, de hope der toekomst en de oude garde, die sterft, maar zich niet overgeeft. Veel succes, heeren Veteranen en jongelui! Een A.F.C.-er Mededeeling aan de senioren: Denkt men aan de jaarvergadering op Maandagavond as.? St. Wlllibrordusgebouw, Oudegracht. Aanvang 8 u. Het Bestuur Wanneer wü ons afvragen, hoe het gesteld is met de opleiding en de ontwikkeling van de Ne derlandsche jeugd, dan kunnen wjj met een zekeren gerechtvaardigen trots zeggen, dat de geestelijke opvoeding den toets der vergelijking met die in andere landen glansrijk kan door staan. Het lager, middelbaar, en voorbereidend hoogcr onderwijs, zoowel ais dat aan onze tech nische scholen en hóogescholen staat op een hoog peil en is in de crisisjaren nog opgevoerd om als selectleven maatregel en als rem te wer ken bjj den steeds grooter wordenden toeloop van candidaten. Hoe staat het nu met de lichamelijke ontwik keling in Nederland? Met vreugde en voldoening kunnen wij vaststellen, dat <je autoriteiten op' onderwijsgebied meer en meer van het nut der lichaamsontwikkeling overtuigd zijn geworden en het onderricht daarin door deskundigen als punt op het leerprogramma gebracht hebben Maar verder dan een door de meeste leerlingen zeer gewaardeerde onderbreking der stige werkzaamheden op de school is het tot nu toe eigenlijk niet gekomen. De punten in dit vak behaald, tellen bjj de beoordeellng van een candldaat voor overgangs- eii eindexamen niet mee en examen behoeft de leerling van Lagere school, H.B.8. of Gymnasium; er niet in af te leggen. Heeft de lichaamsontwikkeling der meisjes en jongens dan eene ondergeschikte beteekenls bij de voorbereiding voor het latere practlsche le ven? Volgens velen zeker niet, want voor het goed en opgewekt uitoefenen van een vak of beroep is een gezond en harmonisch ontwikkeld lichaam van niet te onderschatten beteekenls. M van 3 Juli tot 9 Juli: PHIMA ZAK- |3|| DOEKEN met gekl. rand, per dozUn, celophaan verpakking 5o cent FEBD. BOLSTRAAT 144/6 - TEL. 28357 Aan het verslag over het 46e boekjaar ont- leenen wij het volgende: Als zeevarend volk aantal spreekwoorden, aan leend en een daarvan is: loopt, moet men de bakens verzetten." Verleden Jaar wezen wU op het geluk, dat de gulden op peil was gebleven en op de betee- kcnls van de waardevermindering van ons be taalmiddel. speciaal voor onze Verzekeringne mers. Hoewel wjj niet mogen spreken van een de valuatie en alleen zooals tijdens den wereld oorlog nog eens.is geschied de gulden niet meer aan het goud is gekoppeld, heeft de han deling van het loslaten van de goudwaarde on tegenzeglijk invloed gehad op de resulta ten der levensverzekerlng-mljen over 1936. Laten wij hopen, dat het onzer regeering gelukken zal. bij groeiende welvaart den gul den op behoorlijke wijze te stabiliseeren en dat een langdurige periode moge volgen, waar in herhaling en eenlg experiment uitgesloten zijn. Wanneer dan in monetair opzicht het getij verloopt, dient ons bedrijf de bakens te ver zetten. Zöo hebben wij moeten rekening hou den met de feiten en ook met de wenschen van het publiek. Nieuwe verzekerlngsvormen werden ingevoerd en de levensverzekering toegepast op tot heden onontgonnen sociaal-oeconomlsche gebieden en dienstbaar gemaakt aan verschillende maat schappelijke verschijnselen Reeds werden in 1936 de vruchten gepluk’ van deze opvatting, doch het begin van 1937 teekent nog duidelijker de goede resultaten. De balans op het einde van 1936 geeft ons een gunstig financieel beeld van onze vennoot schap te zien, terwijl de portefeuille een be hoorlijken groei aanwUst. zoodat wij tevreden kunnen zijn met de behaalde resultaten. Aantal polissen. Einde 1936 telde de Maat schappij 309 130 polissen tegen ultimo 1935 285.823 polissen, zoodat het aantal vermeerder de met 23.307 polissen. die landen, waar een systematische lichaams oefening als belangrijk middel* tot verhooging van de weermacht der natie wordt beschouwd (Italië. Duitschland, Japan. Rusland) mogen we wijzen op Engeland, waar misschien iets min der aan de geestelijke ontwikkeling der jeugd wordt gedaan, maar waar de sport een belang rijke plaats in het dageljjksche leven van Jonge ren en ouderen Inneemt, omdat de praktische Engelschman al sinds lang de meenlng is toe gedaan. dat een goed geoefend lichaam van groote en practlsche waarde is in „the struggle for life". En lichten wjj onze blikken naar Polen, dan zien we daar nog heel iets anders. Daar is mert zóo overtuigd van, de noodzakelijkheid dat een ieder zijn lichaam behoorlijk ontwikkelen en 'op peil houden moet om aan de eischen, die het dagelljksche leven aan allen, zoowel mannen als vrouwen, stelt, te voldoen, dat een examen is Ingesteld, waarbij de jongens en meisjes blij ken moeten geven op allerlei sportgebied een behoorlijke praestatle te kunnen leveren, zonder dat uitersten of toppraestaties gevraagd wor den. De Poolsche autoriteiten hebben echter Inge zien, dat zoon examen, in de jeugdjaren afge legd, geen waarborgen geeft, dat men ook op la- teren leeftijd fit blijft en daarom moet dit exa men telkenjare. tot tienmaal toe. afgelegd wor den De beloonlng bestaat in een diploma met aanteekenlng voor elk opnieuw afgelegd exa men en een draag medaille, die via een koperen medaille na het derde examen en een zilveren culmineert in een verguld zilveren medaille pa het tiende jaar. Maar wat de waarde van deze periodiek afgelegde examens nog grooter maakt is, dat men in Polen praktisch in geen enkel bedrijf kan aangesteld worden, of men moet ge rechtigd zijn tot het dragen van deze medaille. Toen Prof. Van Rooy. Prof. Snapper, Dr. Stur kop en andere Nederlandsche geneesheeren eenl- ge jaren geleden op een studiereis in Polen met deze wijze van harmonisolre lichaamsontwikke ling kennis maakten, zagen zij het groote nut hiervan ook voor ons volk In. Aan het initiatief van deze heeren is het te danken, dat in ons land de Nationale Vereeniglng tot bevordering van harmonische lichaamsontwikkeling werd opgericht, welke bjj Koninklijk Besluit van 25 October 1934 goedgekeurd is. Doel der vereenl- glng is te komen tot een harmonische lichaams ontwikkeling zoo mogelijk van alle Nederland- i sche meisjes en jongens. Te dien einde heeft men een examen ingesteld, i waarbij voldaan moet worden aan bepaalde eischen in hardloopen, ver- en hoogspringen, zwemmen, wlelrijden, balwerpen of kogelstooten, klimmen, evenwichtsoefeningen en wandelen' 730 tot Clubhuis Oude Gracht 283 Zondag 4 Juli komen de leden die ingewijd worden om half drie op het clubhuis. De in te kleeden leden worden om 4 uur ver wacht. Om 5 uur Lof in de 8t. Dominicuskerk. waar onder de plechtigheid van inkleedlng en in - wijding geschiedt. Niet alleen worden alle leden en aspiranten natuurlijk in de kerk verwacht, maar ook alle ouders en belangstellenden zijn hartelljk wel kom. Alle leden worden verzocht Kun zangboekjes mee te brengen. Maandag: Wlegenclub Mlssieclub Rel- dansclub Buitenspel. Dinsdag: Charitatieve club Handenarbeid- club Om 8 uur reidansen voor de leden, die meegaan naar het weekend in Scheventngen Om 8.45 uur reidansen voor de groep die uitkomt op onzen landdag as. Zondag 11 Juli. Woensdag: Kadettenclub Turnen van 5 t^I 8 uur voor Kruiskinderen Tooneelclub Turnen 7 tot 8 uur Stormwind II 8.30 tot 9.30 Stormwind I. Donderdag: Operetteclub Tooneelclub Zang. Vrijdag: cm half negen Geestelijk uur door den Hoogeerw. heer Deken E. P. Rengs, voor alle leden, aspiranten en leidsters. 7.30 uur Reidansclub. Zaterdag: ContrtbutiebetaJen van 930 uur. Zondag H Juli: landdag In Schoort voor Alk- BU de door de Verkeerspolitie dezer gemeente in de maand Juni 1937 gehouden contróles wer den 77 processen-verbaal opgemaakt, terwijl 113 personen werden gewaarschuwd terzake slechte handremmen, stuurinrichtingen, spiegels, on duidelijke nummerplaten, te snel autorijden, autorijden met slechte,banden. De processen-verbaal werden opgemaakt voor de volgende feiten Autorijden zonder goede remmen Autorijden zonder goede stuurinrichting 'Autorijden en op vordering geen geldig rij bewijs vertoonen Autorijden en op vordering qjeen geldig num- merbewljs vertoonen Autorijden zonder in t bezit te zijn van een geldig rljbewVs Autorijden met onduidelijke letter en nummer 4 Autorljren zonder geluiddempende inrichting Autorijden en het verkeer van rechts den doorgang niet vrijlaten Motorrijden zonder goede remmen Motorrijden en op vordering geen geldig rijbewijs vertoonen Motorreden zonder spiegel Rijden met personenauto en te veel personen naast den bestuurder vervoeren Rijden met vrachtauto, welke niet in goeden staat van onderhoud verkeerde Rijden met een autobus beneden den leeftijd van 21 Jaar Rijden met ingeschreven motorrijtuig de verplichte aanduidingen voeren Rijden met autobus breeder dan 2.10 M. zonder „B" borden Rijden met zwaren aanhangwagen met Ijzeren wielbanden zonder te zlfn ingeschreven en zonder ontheffing Wlelrijden cn zich vasthouden aan rijdenden auto Wlelrijden zonder bel Wlelrijden in verboden straat Wlelrijden en op het rijwiel een tweeden persoon vei voeren Aanwezig hebben van voorwerpen op den openbaren weg zonder vergunning Voetballen op den openbaren weg Overtreding Wet op woonwagens en -schepen

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 14