ONS BLAD Koning Leopold spreekt tot de oud-strijders De bespreking te Londen mislukt i I Het nieuws van heden De oplossing is gevonden I Miss Earhart in GEEN HOTELSLUITING IN FRANKRIJK De gevechten in Mijnramp bij Biscaye RAICHENBACH BLIJFT S toke-on-T rent WERELDKAMPIOEN Prijsverhooging bestreden HEVIGE ONTPLOFFING TE WIESBADEN TERRAS ORANJE-HOTEL MOOISTE ZITJE VAN BERGEN JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAk BUIKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER de grondwet” „Ik zal mij houden aan zee gestort? VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 3 JULI 1937 No. De stryd by Granada Non-interventie-commissie volgende week bijeen i 1 De Duitsche toelichting A cc oord hedennacht onderteekénd I De stand Is nu nl: De administratieve amnestie naar Geen referendum over de amnestie-wet Koning Leopold III van België Betooging te Bergen VOOR s Rechtschen bezetten opnieuw tal van plaatsen Eden wilde nog niets mededeelen De verkiezingen in Sovjet-Rusland Vermoedelyk twee-en-twintig dood en te betreuren De verkiezingen in Ierland Verscheidene gewonden by brarid in petroleum-raffinadery De Fransche regeering neemt maatregelen Ontwerp-regeling thans gepubliceerd DIT NUMMER BESTAAT UIT 12 BLADZIJDEN Springer kan het punten-aantal van den Franschman niet meer overtreffen Zetelwinst voor de Valera verwacht Wat de andere verweken betreft, kan Ik. aldus de Koning, op voorbeeld van mijn voorgangers, dezen slechts de procedure voor- De moeilijkheden óp Trinidad ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20 a, ingez. med. 40 a p. regel; idem op pag. één 55a p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine ennonces Omroepers zie de rubriek Telefoonnummer 4330 vrede in België -- i f2.- f 2.50 VOETVERZORGING MACDALKMKN4TR16 TIL >447 Sjigemitsoe meldt het einde van het Japansch-Russische conflict De „Royal Oak” Spanje SUIKERZIEKEN VOLLEDIGE VOEDING Oneenigheid tusschen Berlyn en Rome eenerzyds en de Wes- tersche staten en Rusland anderzijds Beroep op medewerking aan eenheid en binnenlandschen Het hooffte-recori is wederom gebroken. Met zijn PegasusSpecial-vliegtuig, waarvan hier een afbeelding, bleef de Britsche luitenant Adam ruim 2 uur op meer dan zestien kilometer boven de aarde vliegen „Goede wil” zegt Italië 232 JAARGANG DERTIGSTE NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD I niet-Spaansche o o id i A 3 I MOSKOU, 2 JaM. (Reuter). De Japansche ambassadeur te Moskou, Sjigemitaoe, heeft medegedeeld, dat er een afdoende oplossing gevonden is van het conflict, dat tusschen Japan en Rusland ontstaan is door het in cident op de Amoer. tweede, hevige ontploffing voor, waardoor vier menschen op slag gedood werden. Donderdagavond plan. 8 uur G. M. T. bevond zij zich op ongeveer 160 K.M. van het eiland, waar zij een uur later verwacht werd. Een reddingsbrigade daalde af, en terwijl de gewonden geholpen werden, deed zich de Het Tweede Kamerlid Albarda heeft den minis ter van Buitenlandsche Zaken aX inlichtingen gevraagd betreffende de mishandelingen, welke Aaiden in Duitschland heeft ondervonden. Onderhoud met den kapitein van de Sarkani. Te Leerdam x(ji omlaag gestort; De moeder van Prins Bernhard, Prinses Arm gard, naar Duitschland vertrokken. .drie arbeiden van een steiger Sin hunner ernstig gewond. 23 23 15 15 3 5 SAM FRANCISCO, 2 Juli. (Havas.) Vol gens radio-uitxendingen van de kust van Honoloeloe sou de bekende aviatrice Ame lia Earhart waarschijnlijk in den Stillen Oceaan gestort zijn, op ongeveer honderd mijlen afstand van het eiland Howland. Oud-strijders en andere betoogers, met name RexistJsche afgevaardigden, hebben den Belgi schen minister van Justitie De la Veleye bij den ingang van het gerechtsgebouw te Bergen uitgejouwd. De politie en de gendarmerie kwamen tus- schenbeide. Er werden over én weer klappen uitgedeeld. De la Veleye werd bij bet verlaten van het gerechtsgebouw opnieuw uitgejouwd. De minister werd door een vuistslag in het gelaat bloedend gewond. Onder bescherming van politie-beambten kon h(j ten slotte zijn auto bereiken, waar mede hij naar Brussel terugkeerde. PORT OF SPAIN, 3 Juli (Reuter) Gewa pende mariniers van de Britsche oorlogsschepen AJax en Exeter hebben aan de politie hulp ver leend bU het zoeken naar vuurwapenen en ont plofbare stoffen In het dorp Fyzabad. Deze razzia is geschied, nadat de onderhan- delingen tot byiegglng van de staking onver wachts waren uitgesteld Er is een bevredigende oplossing gevonden van het conflict tusschen Japan en Rusland. In een m(jn te Stoke-oh-Trent zijn tengevolge van een ontploffing vermoedeltfk 22 dooden te betreuren. BQ een ontploffing in een petroleum-raffina- dcrij in Wiesbaden werden verscheidene perso nen gewond. Wijziging van eenige artikelen van de wet op de rechterlijke organisatie ingediend. 35 31 In de buurt van het gerechtsgebouw was het nog geruimen tijd rumoerig en moest de politie nog eenige malen handelend optreden. De strijd om het wereldkampioenschap dammen is reeds beslist. Raichenbach blijft in het bezit van zijn titel, want de drie en twintigste partij, welke Vrijdagavond in het Victorin-hotel te Amsterdam werd ge speeld, eindigde na 57 zetten in remise, waardoor Springer het puntenaantal van den Franschman niet meer kan overtreffen. De rechtache opmarsch In Biscaye gaat voort. De Fransche regeering heeft maatregelen ge nomen om een onrechtvaardige prijsverhooging te voelbomen. In het Britsche Lagerhuis had Eden des middags verklaard, dat, wanneer men in de niet-inmenglngsconunissle niet tot een be vredigende regeling zou komen ten aanzien van de contröle, een nieuwe toestand zou ontstaan, waarover hij op dit oogenblik nog ge^n verklaringen kon afleggen. LONDEN, 2 Juni (Reuter) In het commu niqué, dat door de nlet-inmengingsconunissie is gepubliceerd, wordt oA. gezegd: De voorstellen, welke Duitschland en Italië hebben gedaan, zullen ter kennis van alle leden van de commissie worden gebracht.' Tot de vragen, die tot m(j werden gericht, behoorde een, welke beoogde een volksstem ming te dóen houden over de amnestiewet. Dit verzoek kon niet worden Ingewilligd, daar de grondwet het principe van het re ferendum niet erkent. BRUSSEL, 2 Juli. (Belga). De Belgische koning heeft in zijn paleis te Brussel de voorzitters ontvangen van de groepen oud strijders, waarbij ook de voorzitters waren van öe socialistische en Vlaamsche groepen, waarbij hij tot hen een toespraak heeft ge richt. Maakt van uw prestige van oud-strijder gebruik, om desen vrede te doen heerschen en de nationale eenheid te bevestigen. Reeds eenmaal hébt gij het land gered. Nu hebt gij opnieuw een rol ten behoeve van het vaderland te vervullen. Op ale manier zult gij beantwoorden aan de bedoelingen van hem, die in den oorlog uw groote chef is geweest. Het kustwachtschip Itasca’' is van How land Island uitgevaren, om haar te zoeken. Zjj meldde, dat zjj nog brandstof had voor een half uur vliegen, en zij geen land in zicht had. behouden, welke berust op de beginselen der grondwet. Er kan dus geen sprake van zijn de Ka mers te ontbinden, of het aftreden der re geering te eischei). Wat men ook over de kwestie der am nestie moge dénken: deze waardigheid en die eer blijven, ik bevestig het u catego risch, intact. FRANKFORT a. d. MAIN, 3 Juli (Havas). Ten gevolge van een hevige ontploffing is brand ontstaan in een petroleum-raffina derij te Wiesbaden. De muren der fabriek zijn ingestort. Van de 35 arbeiders werden 17 gewond, terwijl twee worden vermist. De brandweer is het vuur nog niet meester. Men vreest, dat zich nieuwe ontploffingen zullen voordoen. sche Unies, nadat zij er in geslaagd waren uit de gevangenissen te ontsnappen. Te half zeven en tegen elf uur hebben tien vliegtuigen der nationalisten boven Madrid ge vlogen. Het afweergeschut dwong hen ech ter de wijk te nemen. Een aanval der recht- schen in den sector van de Jarama, die ten coel had den cirkel om Morata de Tajuna te verbreken, is afgeslagen. De vertegenwoordiger van Italië verklaarde ten slotte, dat h(j opdracht had de commissie mede te deelen, dat tot nader order de Itall- aansche koopvaardijschepen voort zouden gaan de contröle-havens aan te doep en waarnemers aan boord te nemen, terwijl ook het Italiaan sche personeel, dat werkzaam is op de bureaux van den nlet-lnmengingsraad, gehandhaafd zal blijven. Indien de commissie een nieuw con- BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS» Per kwartaal voor Alkmaar f Voor buiten Alkmaar t Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger De non-lnterventiebesprekingen te Londen van Vrijdag zijn mislukt. Volgende week zal de com missie waarschijnlijk opnieuw bijeenkomen. Koning Leopold III van België hield een toe spraak tot de leiders der oud-frontstrijders, naar aanleiding van hun petitie over de am- nestie-wet. De rechtsche brigades van Navarra hebben zich meester gemaakt van de hoogten van Montenlano, Obeurillano, Montemedio, alle ge legen ten Zuiden van het weggedeelte tueschen Smorrostro en Castro Urdiales Tusschen Valmaseda en Orduna hebben' de troepen van de Navarreesche brigade di militiemanschappen omsingeld, van wie honderd zich overgaven. De troepen van gene raal Sochga hebben verscheidene dorpen bezet, c.m. Argentales, La Barmuta, Pando, Callejo, Lanzas én Vlllaverde de Trucios. Kort voor de verovering van laatstgenoemde plaats waren 1500 gevangenen overgeloopen naar de recht- BILBAO, 3 Juli. (Havas). De Noordelijke colonne der rechtschen heeft haar op- marsch gestaakt, om het centrum in staat te steUeh zich aan te sluiten. De nationalis ten streven thans naar een verovering van de hoogten ten Zuiden van den weg Bilbao- Santander. a Voorts zou ik u willen spreken over wat men administratieve amnestie heeft genoemd. In deze aangelegenheid zou ik slechts kunnen toe geven, dat men na drie jaren terugkomt op be slissingen, welke men op initiatief van mijn vader heeft genomen. Mijn regeering is vastbesloten nooit van deze - gedragslijn af te wijken. De dienst van het vaderland moet het doel blijven van de collectieve actie der oud-strü- cers. Meer dan ooit heeft België behoefte aan eenheid en btnnenlandschen vrede. Lord Plymouth verklaarde verder, dat. indlen het contröleplan niet kan worden doorgevoerd en geen overeenkomst dienaangaande kan wor den bereikt, zij, die hun toestemming onthou den, het voortzetten van de niet-inmenging zeer moeilijk, zoo niet onmogelijk zouden maken. Vervolgens dienden de vertegenwoordigers van Duitschland en Italië hun voorstel in, waar na de vertegenwoordigers van België, Zweden en Tsjecho-Slowakije zeiden, dat hun regeerin- gen de Fransch-Britsche voorstellen aannamen. STOKE-ON -TRENT, 3 Juli (Reuter) Offi cieel wordt medegedeeld. dat bij het mijn ongeluk, alhier, 37 personen om het leven zijn gekomen en dat negen gewonden in een zieken huis moesten worden opgenomen. Lord Plymouth zeide, dat het plan een essentieel punt zou missen, indien de con tröle ter zee zou worden opgeheven. Hiervan zou slechts een van de belde partijen voor deel hebben en het zou niet onpartijdig zijn. Het voorstel van Duitschland en Italië is voor de Britsche regeerln^nlet aanvaard baar. HU herhaalde, dat het Fransch- Britsche voorstel gehandhaafd zou blijven. LONDEN, 2 Juli (Reuter) Vanmorgen is in een steenkolenmijn bjj Stoke-on-Trent brand uitgebroken, nadat zich twee ontplof fingen hadden voorgedaan. Door de tweede explosie werden leden van personeel en directie en redders getroffen. Men vreest, oat er 22 dooden te betreuren x(jn. Het is welbekend, dat de vlootkrachten van beide partijen niet gelijk z(jn. en de contröle zou worden uitgeoefend door den sterkste. Ook is welbekend, dat geen van belde partUen een doeltreffende blokkade zou kunnen uitoefenen; hierdoor zou de wettige internationale handel ernstig worden geschaad en een dergelijke toe stand zou tot ernstige incidenten kunnen leiden. De vertegenwoordiger van de Sovjet-Unle be vestigde, dat zijn regeering de Fransch Britsche voorstellen zow-steunen. Vervolgens stelde de vertegenwoordiger van Portugal voor de vergadering te verdagen, ten einde een mogelUkheld te zoeken, opdat de vier betrokken mogendheden volledig zullen kunnen samenwerken. De bUeenkomst van de voltallige commissie zal den afgevaardigden, die geen zitting in de oudercommissie hebben, gelegenheid geven tot het uiteenzetten van hun standpunt ten aan- z,en van de toekomst der niet-inmenging. Voorts deelde de minister mede, dat er geen sprake van was, dat in de bijeenkomst van he denmorgen van het niet-lnmengingscomlté een overeenstemming tot stand zou komen ten aan een van de kwestie der toekenning van de rechten van oorlogvoerenden. De ondercommlssie voor de niet-inmenging heeft, naar Havas seint.' Bësloten, dat de af gevaardigden de Fnmsch-Engelsche en Duitsch- Iraliaansche plannen aan hun regeeringen zul len voorleggen, opdat rij op de eerstvolgende vergadering, die de volgende week wordt ge houden. de antwoorden der regeeringen te hun ner beschikking hebben. In BerlUnsehe politieke kringen aldus seint het D.N.B. betreurt men het, dat de ontwik keling van het Spaansche probleem geleid heeft tot den toestand, zooals die op het oogenblik 's. Deze ontwikkeling moet echter hoofdzakelijk geweten’ worden aan de houding van Engeland er. Frankrijk. Ondanks de ook van Engelschen Kant steeds weer erkende Duitsche gematigd heid na de mislukking van het contrQle-systeem. heeft men in Engeland in feite niet ongehou den een uitsluitend Engelsch-Fransche contrö le te propageeren, aan welker partijdigheid geen twijfel kon bestaan. Er werd zelfs getracht op net contróle-voorstel nadruk te leggen door het dreigement, dat men bij verwerping het ge- aeele niet-lnmenglngssysteem tot mislukking wilde brengen. Een collectiviteit, die practisch niets anders dan ’n Engelsch-Fransch „Diktat" tou beteekenen, en waaraan zoowel de wil tot Objectiviteit als de gematigdheid schijnt te ont breken, wordt hier echter afgewezen. Dat belet Duitschland niet naar een uitweg te zoeken, die in staat schijnt, de door Duitsch land en Italië van oudsher bepleite niet-inmen ging en localLseering van het conflict onder alle omstandigheden en met gepaste middelen te redden. Men vreest, dat zich by de dooden en vermis ten leden van de reddingsbrigade, onder wig “n directeur en een Inspecteur der mijnen, bevin den. Het aantal dooden en vermisten bedraagt tot nog toe 22. MOSKOU. 3 Juli (Tass). Het ontwerp is ge publiceerd van de regeling der verkiezingen voor den hoopsten Sovjet der U6SR Ter be- studeering van dit ontwerp zal op 7 Juli sa. de vierde zitting van de centrale executieve der UB8R bijeenkomen. Het ontwerp is gebaseerd op de desbetreffen de artikelen van de grondwet der UB-SJL. waarin algemeen, gelijk en rechtstreeksch kies recht wordt vastgelegd in geheime stenltaing voor alle burgers, die den leeftijd hebben be reikt van achttien jaar. LONDEN, 2 Juli. (Reuter.) De tweede bijeenkomst der ondercommissie voor de niet-inmenging is na een vergadering van twee uur en een kwartier verdaagd. Onder- commissie en commissie zuilen, naar men meent te weten, de volgende week bijeen komen op een door Lord Plymouth vast te stellen datum. K Er is geen overeenstemming tot stand ge komen tusschen de vertegenwoordigers van Frankrijk, Engeland en Rusland eenerztjds en die van Duitschland en Italië ADder- ztfds. De vertegenwoordiger van Frankrijk zeide osn., dat het toekennen van de rechten vaM oorlogvoerenden aan beide partijen in Spanje duidelijk een kwestie van politiek is, waarvan het gevolg zou zijn, dat de ver houdingen in Spanje gewijzigd zouden wor den en opstandelingen verheven zouden worden tel het peil van de wettige regee ring. Corbin kon nu reeds mededeelen, dat zijn regeering niet bereid is dezen weg in te slaan. Als Glutenbrood. -Beschuit. -Meel. Havervlokken. Biscu ts. Suikerarme melk. Room. jams, etc Vraagt prosp aan „NUTRICIA” - ZOETERMEER In alle plaatsen vertegenwoordigd Hierin heeft Koning Leopold om. gezegd: Op 23 Juni j.l. heb ik audiëntie verleend aan burgers, die zich aanmeldden als woordvoerders van een groep oud-strijders. Ik heb beloofd hun verzoek te zullen beatudeeren. (Howland ligt nog juist Oostelijk van de datumgrens, zoodat het daar nog Donderdag wanneer men in Europa Vrijdag heeft.) PARIJS, 3 Juli. (Havas). Vannacht om kwart voor één is ren areoord onderteekend tusschen de Fransche werkgeversorganisa ties en die der werknemers, waardoor een sluiting in het hotelbedrijf voorkomen wordt. De constltutioneele souvereln moet zich bU de uitoefening van sijn functies er slechts toe heimalen zich door zijn raadgevingen den tolk te maken van de heiligste wenschen en be langen des lands. Ik zal er in de mate der volmachten, welke mij door de grondwet worden toegekend, voor waken, dat overwegingen, welke vreemd ziju aan die van het recht en de nationale waar olgheld, daarop een voorsprong zouden kunnen hebben, welke met het geweten des lands in botsing zou komen. Evenzeer is bet naar mijn meening onjuist. aldus de Koning, indien men door scrupules welke te eerbiedigen zijn, maar die zeer zeker het resultaat zijn van misvattingen, aan de amnestiewet het karakter van een aanslag op de waardigheid van het land en de eer van de oorlogshelden zou toekennen. Raichenbach Springer De twee partijen, die nu nog volgen, kunnen dus op bet eindresultaat geen invloed meer uit oefenen. Zondag wordt de 24ste partij gespeeld, we derom in bet Victorla-hotel te Amsterdam. De troepen van Franco hebben zich meester gemaakt van de stellingen der Ilnkschen bij een Penpn de La Mata. Zij vervolgden de Ilnk schen,' bèzetten eenige heuvels, gn rukten op lot voorbij den Penon. waar belangrijke voor raden levensmiddelen zijn opgeslagen. Brigade-generaal Francisco Martin Morena is benoemd tot chef van den generalen staf van Franco’s hoofdkwartier, en tot lid van den noogen legerraad. Markies Tamarit, de vroegere chef van ds Carlistlsche militaire Junta, die zich zoo juist belast had met het commando over den Terclo van Requetes .San Ignacio”, is door een kogel in den nek getroffen en gedood voor Valmase da. Zijn lijk is in een chapelle ardente opge steld in San Sebastian. De besprekingen te Warschau in den alge- meenen raad van het Internationale verbond ’an vakvereeniglngen stonden vandaag in het teeken van het Spaansche vraagstuk. Er is een motie aangenomen, waarin de raad uiting geeft aan zijn volledige en onvoorwaar- CcliJke solidariteit met het republikeinsche en -lemocratlsche Spanje. De arbeidersorganisaties aldus vervolgt de motie eischen van alle tanden een terugkeer tot de volledige toepas- s'ng van het internationale recht ten gunste van Spanje en herstel van den vrijen handel ten voordeele der Spaansche regeering. Uit de laatste gebeurtenissen is duidelijk gebleken, dat Italië en Duitschland met alle middelen Spanje politiek en economisch willen veroveren, en door hun evenwijdige actie een algemeenen oorlog willen ontketenen. Lord Plymouth, die de vergadering open de, heeft verklaard, dat de Britsche regre- ring geen einde van de nlet-inmengings- commissie wenscht. Zij is voor de politiek van niet-inmenging, indien deze gepaard gaat aan bet uitoefenen van contröle. Dit acht zjj ren essentieel deel hiervan. DUBLIN. 3 Juli CReuter) BU de verkie zingen voor de lersche Dail zijn de Valera en Cosgrave, de leider der oppositie, herkozen. Generaal Mulcahy, de vroegere commandant van het lersche «leger, een aanhanger van Cosgrave, werd verslagen. De tot nu toe behaalde resultaten doen ver moeden. dat de partij van De Valera een zeker aantal zetels zal winnen. PARIJS, 3 Juli (Havas). Het Fransche staatsblad publiceert een decreet, waarbU iedere verhooglng van de voor 38 Juni be staande prUaea en tarieven verboden wordt. Tot gerechtvaardigde prijsverhoogingen kan echter toestefeming verleend worden. Aan het ministerie van Financiën zal ren centraal comité voor het toezicht op de prUzen worden gevormd. Er zijn straffen gesteld op overtreding van het verbod. In Britsche marinekrlngen verklaart men, dat het slagschip .Royal Oak” naar Plymouth is gedirigeerd, om zich gereed te maken voor een vertrek naar de Spaansche wateren, ter aflos sing van de .Resolution", die haar periode van contröledienst weldra voltooid zal hebben. Men had gehoopt, dat de .Resolution” naar Enge land had kunnen terugkeeren, zonder dat het schip zou worden vervangen, zoodat de dienst door kleinere vaartuigen zou worden verzorgd. Men verklaart nu echter, dat de internationale ontwikkeling dit niet veroorlooft, zoodat de .Resolution” eventueel door de .Royal Oak” vervangen zal worden. De voorstellen van Italië en Duitschland tot tiet toekennen van de rechten van oorlogvoeren den aan beide partijen in Spanje worden door Italiaansche pers voorgesteld als „een nieuw bewijs van den wil tot constructleven arbeid tier regeeringen te Rome en BerlUn." De „La- vero Fasclsta" schrijft, dat de voorstellen aan tonnen, dat het mogelijk is het contröle-stelsel voort te zetten, zelfs na het'einde van het ac- coord tusschen de vier mogendheden van 13 Juni. Er is altijd een uitgangspunt, indien men werkelijk de moeilijkheden wil overwinnen. Op het oogenblik van de ramp bevonden zich tweehonderd menschen in de schachten. Vijf lij ken zUn reeds naar boven gebracht. Toen de brand uitbrak, haastten de mijnwerkers zich naar de uitgangen. Door de eerste ontploffing kwamen drie arbeiders om het leven. tröleplan aanneemt, is de Italiaansche regee ring bereid de positie van haar waarnemers op nieuw in studie te nemen. Verder verklaarde hU, dat de Italiaansche regeering gaarne bereid is het voorstel tot on middellijke evacuatie van de gewonden aan te nemen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1