een PUBLIEK Roomsche Reis-Reunie 1937 I 122 JEIM: Het is 4 4l y *><>r Schêveningen Serie „Adoremus” rXi*^***^ IN KRISTIANSAND <1a tvij gebruiken uitsluitend PALMOLIE El L Restaurant DORRIUS M. X. Vaarbargwal b. h. Amsterdam. l .-y ZAT&RDAG ,3 JULI 1937 VAN WEEK TOT WEEK in H. H. WIJDINGEN J Een hartelijke ontmoeting R. K. kerk Kerkelijk leven UITSTEKENDE KEUKEN Werklieden omlaag gestort VRAAGT PROSPECTUS 5 PRINSES ARMGARD Naar Duitachland vertrokken De „Generale” naar Venetië rt Particuliere organisatie Naar O aio Lqge Pensionprijzen De mishandelingen van Aalders De eerate 18 Nederlandtche poatu- lanten in het klooater gearriveerd NOVICIAAT BROEDERS VAN LIEFDE TE VENRAY GEOPEND BENOEMINGEN IN HET BIS DOM 'S BOSCH REIZEN NAAR BEDEVAART PLAATSEN Prijsreducties Kurz^al, Pier en Buitenbaden, NED. REISVEREENIGING VOOR KATHOLIEKEN ril PER STUK j Een wandeling door Kriatianaand VACATURE RAADSHEER IN DEN HOOGEN RAAD Inlichtingen aan den miniater van Buitenl. Zaken a.i. gevraagd Pionierawerk door religieuzen ziekenhuizen en acholen Noorsche jeugd aan boord en hoapitaal 9 6 ■«J - Nadryë g den van de beroemde Oslo-fjord, die vele t genomen van de D. en Op het Canale Grande te Venetie I i- e had JS^ Het iUn de religieuzen hier en elders in Noor wegen. die In ziekenhuizen en scholen, welke ook nlet-katholieke kinderen toelaten, prachtig pionierswerk verrichten en reeds vaak niet zon der dat de zegenrijke gevolgen van bekeerlngen uitbleven en zoo strooiden zy het zaad, dat wasdom gaf en aldus nieuwe aanwinsten voor de nog wel kleine doch langzaam aan groeiende katholieke kudde in St. Olav's schoons land. wy verwijzen voor adres enz naar de ad vertentie, die in dit nummer is geplaatst. ter wereld e verzachtende Onze collega de heer P. Dleges verrichtte een sympathieke daad door af te zien van een be zoek aan het stadje en met de Noorsche ge- loofsgenooten direct terug te varen, om hen oo het schip rond te leiden. De nieuwe St. Ansgariuskerk te Kristiansand ch al sn ie ie e t 1 i. betreurenswaardlgen kant van Luther's onevenwichtig optreden als kerkhervor- Hy heeft daarmede zeer veel voldoening be leefd. want gelijk hij ons enthousiast vertelde, r.adden zoowel de Eerw. Zusters als de kinde ren van de rondwandeling door het schip enorm genoten en hadden zy hun oogen uitgekeken by het ’sten van zooveel schoons en interes sants op het scfiip. De heer L. Bouwman, ad ministrateur van de Stoomvaart Maatschappij .Nederland", die de reis naar Noorwegen ook mcemaakte, had de fijne attentie het Noorsche gezelschap ververschingen te doen aanbieden. Met onvergefelijke indrukken aan dit bezoek hebben de jeugdige "Noren en de hen vergezel lende religieuzen, vol lof over de Hoilandsche gastvrijheid en wat zy aan boord gezien had den. na een paar uren het schip weder ver laten. en in. ris en er ■is te op te m de er In EU* ar m h n r ver- huldigt PLATS OU JOUR SN LA CAATB L- I. t n Gebruik ook Palmolive Shampoo voor gezond en zijde-glao- zend haar. toegang hoofdstad Oslo, die i fjord is gelegen. Vrijdagmorgen te Oslo-fjord bereikt, i Pater Ho! is thans werkzaam in het Noorde- iljker gelegen Arendal, waar hij een orde-ge- noot, die met vacantie in het vaderland ver blijft. tydelyk vervangt. Met een paar religieu zen en een 30-tal schoolkinderen was hU per autobus naar Kristiansand gekomen een tocht van ongeveer 3 uur om ons op Noor- wegens grond het welkom toe te roepen. In hem hadden wy een goeden gids bij onze rondwandeling door het stadje. Inmiddels wa ren zijn Noorsche reisgenooten met een der sloepen naar de „Marnix" gevaren, om dezen Oceaanstoomer te bezichtigen, daartoe welwil lend door den kapitein, den heer B. A. Potjer. ■_n de gelegenheid gesteld. Voor schrijver dezes en zijn vrouw was de J aankomst in Kristiansand dubbel aangenaam, omdat wij daar aan den wal verwelkomd wer- een in onze moedertaal en door een familielid, 1 n.l. onzen broer pater Ladislaus Hol O. F. M., die reeds gedurende 13 Jaren als missionaris in Noorwegen werkzaam is; wij hadden elkaar sinds 3 jaren niet meer gezien. Het was na tuurlijk een hartelijk weerzien, terwijl het voor ons een buitengewone attractie was onzen priester-broer te kunnen bezoeken in het land, waar hjj reeds zoo langen tijd werkzaam is. met den hoogst moeilijken missie-arbeid in het land van St. Olav, waar het katholieke geloof gedurende vele eeuwen heeft gebloeid, doch dat door de hervorming bijna geheel voor de Moe- uerkesk is verloren gegaan. Z. H. Exc. de Bisschop van ’s-Hertogenbosch heeft, naar de St. Janski. meldt, benoemd tot Geestelijk Directeur en Professor in de Ascese aan het Seminarie te Haaren den Weleerw. heer O. L. J. M. van Hout, Conrector der Eerw. Fraters en Aalmoezenier van den Arbeid te Tilburg, en tot Professor in de Philosophic aan het Seminarie te Haaren den Weleerw heer P J Verschuren, Kapelaan te Nijmegen (O. L. Vrouw van Lourdes). toegewezep, omdat zy niet voldoen aan de ver- elschten welke door de H. Congregatie van het Concilie, by decreet van 11 Februari 1936, voor ..bedevaarten” gesteld zijn. Zy kunnen dus den naam van bedevaarten niet dragen en niet ge acht worden eenige kerkelyke sanctie te bezit ten, oL eenlgen voldoenden waarborg voor «toe zicht en leiding te bieden. Nog minder kunnen Wy goedkeuren, wanneer door leeken gezelschapsreizen in touringcars worden georganiseerd by wyze van plezierrei zen, met een bezoek aan bedoelde Bedevaart plaatsen enz. Het zal aan een ieder duldeiyk zyn, dat deze verkapte manier om de bedoellhg van de wet te ontduiken aan de katholieke zaak meer schade dan voordeel biedt t men gebruiken? Eén enkele: juist omdat zij met olijfolie wordt bereid. Zij be- De „Ned. Reisvereenlging voor Katholieken”, die juist deze week tcrugkeerde met 1 grootste schip der Amsterdamsche havens, de „Marnix van St. Aldegonde” van de SM. „Nederland", uit Noorwegen (aan welke zesdaagsche zeereis 600 leden der vereeniging deelnamen!) heeft tegen begin Augustus een „Generale reis" uit geschreven naar Noord-Italië. Deze „Generale" gaat Donderdag 5 Augustus, met uitgangspunt Maastricht, over Luxemburg en Straatsburg naar Basel en vandaar naar Ol- ten. waar'gelogeerd zal worden. Den \olgenden morgen vertrekken de deelnemers, die.nu reeds ver over de honderd bedragen, over Bern en de prachtige Lötschbergroute. via Brig en Do- mod'Ossola naar Milaan, waar men tegen den middag aankomt. Den volgenden dag wordt een prachtig rondtrit gemaakt in Milaan en dan reist het geselschap door naar Venetië! Zondag 4 Juli zal Mgr. P. Hopmans in de kapel van de paters van het Goddelyk Woord te Teteringen de wyding van het Dlakonaat toedienen aan de volgende eerw. fraters: H. Beëker, Herm. Bolscher. H. Broek, P. Crouzen, P. Konlng, Egb. Kühne, Christ. Maas. G. Mezen - berg, H. Nales, C. Smit en P. Vorstermans. Van Zaterdag 7 tot Dinsdag 10 Augustus duurt het verbiyf te Venetië, zeker het hoogte punt van deze reis. Een bezoek aan Padua is in deze dagen van het programma opgenomen. Na het verbiyf te Venetië wordt nog twee dagen getoefd aan het heeriyke meer van Como met een excursie naar Brunato en dan gaat net via d« wondere St. Gotthardroute met haar tunnels en viaducten en keertunnels. langs het Vier- woudstedenmeer en Luzern naar Basel terug, waar een afscheidsmaal in het statlonsrestau- rant voor de laatste maai de deelnemers aan de „Generale" samenbrengt. En dan gaat het hulstoe. door België en Frankryk. Zóó is het programma dezer reis, die voor een luttel bedrag zoo ontzagUjk veel schoons biedt! Venetië zien, dat is wel een droom van ons allendie droom kan nu vervuld worden en wel op de veiligste en beste wijze: met een reis „in Roomsch verband", onder de beproefde lei-»* ding en met al de gemakken van onze Katho lieke reisorganisatie in Nederland, de ?,Ned. Reisvereenlging voor Katholieken". Te Groningen was Vrijdagmiddag de zeven tienjarige loopjongen A. K. Staal in een per ceel aan de Bloemstraat bezig met het aan brengen van een antennedraad bulten tegen een zolderkamertje. Plotseling verloor hy het evenwicht en viel van negen meter hoogte naar beneden. De jongen kreeg om een bovenbeen- breuk en eert bekkenfractuur en is in hoogst emstigep toestand naar het Academisch Zie kenhuis overgebracht. Wy mogen hier niet onvermeld laten het gastvry onthaal, dat wy in gezelschap van on zen heerbroer-misslonaris by de St. Joseph- Schwestern vonden. nor- oondo.^ I Men heeft zich zelfs de weelde kunnen ver- c or loven van een nieuwe kerk, nadat men ja ren lang zich had moeten behelpenmet een als „kerk" ingericht gedeelte van de pastorle. Totdat een brave dame van het parochietje een som geld testamenteerde voor een nieuwe kerk. Nu meende men niet langer te mogen wachten, al was het getestamenteerde bedrag niet vol doende. De kerk kwam er, evenwel niet voordat Z. H. Exc. Mgr. Dr. J. Mangers, Apostolisch Vicaris van Noorwegen, een bedeltocht door ons Igjid l.ad gemaakt. Als een merkwaardigheid zy ver meld, 'dat ook protestanten eraan hebben oy- gedragen en dat de stad groot gaat op het mooie katholieke kerkgebouw. De nieuwe kerk trekt vele bezoekers en er komt ook daar lang zamerhand wat meer katholiek leven. In yver doet het katholiek parochietje niet onder voor Oslo. Er zyn verschillende katholieke vereenl- gingen, welke zich met hart en ziel toeleggen op het leekan-apostolaat. Het stadje heeft ook een groot katholiek zie kenhuis, het St. Josephs-Hospitaal, waarin de St. Joseph-Schwestern haar liefdevolle zorgen ean de zieken besteden. Het aantal zusters be draagt 33, meerendeels van Duitsche nationali teit. doch er bevinden zich ook enkele Noor sche religieuzen onder. Ook de pastoor der pa rochie Is een Noor. Het ziekenhuis beschikt over 120 bedden en Is naar de eischen des tyds ingericht. Hiervan konden wy ons by onze rondwandeling door het ruime gebouw overtuigen. Zonder onderscheid van religie woeden hier patiënten opgenomen. De meeste zieken, die hier verpleegd worden, zyn zelfs niet-kathollek. Op het terrein van de Glasfabriek Leerdam te Leerdam, zyn Vrydagmiddag drie werklledep van een vyf meter boven den grond gelegen steiger gevallen. Een hunner. Broekman uit Rotterdam, kreeg inwendige kneuzingen en is in ernstigen toestand naar het ziekenhuis over gebracht Minder ernstig was de arbeider Stek, eveneens pit Rotterdam, er aan toe. doch hy is eveneens in het ziekenhuis opgenomen. De derde. Borg uit Leerdam, werd licht gewond en is. na in het ziekenhuis behandeld te» zyn. naar zyn woning vervoerd. Het ongeluk is waarschyniyk toe te schryven aan een verkeerde constructie van den steiger. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem, Mgr. J. P. Hulbers, schrijft in Sint Bavo: In de laatste jaren wordt door Relsbureaux en Autobus-ondernemlngen meer en meer ge tracht, autocartochten te organiseeren naar Bedevaartplaatsen of plaatsen van byzondere devotie. Wy achten Ons verplicht, om belanghebben den erop te wyzen, dat zulke particuliere on dernemingen niet de waarborgen van solide godsvrucht en van werkeiyke pelgrimstochten kunnen bieden. Aan dergeiyke ondernemingen kan door Ona geen Geeeteiyke Leider worden Kristiansand is een van de kleinere katho lieke missiestaties in Noorwegen, zy is er reeds scèert jaren gevestigd. Er is lang en hard ge werkt door de missionarissen, echter zonder Veel zichtbaar resultaat, aldus schreef de zeereerw. heer H. J. v. d. Velden, Procurator van de Noor sche Missie, in „De Katholieke Toerist” van 19 Juni jj. In de laatste Jaren schynt daarin eenige verbetering te komen. Donderdagmiddag te ongeveer 3 uur kwam de „Marnix" op de reede van de havenstad Kristiansand. die op de uiterste Zuidpunt van Noorwegen op een in zee uitstekend breed ter ras is gelegen, ten anker. Na een voorspoedlgen tocht van 28 uur op het water kon nu weer de voet aan wal worden gezet en kregen de Room sche Reis-Reünisten £es uur den tyd om zich in het stadje te vertreden. In groepen daalden zf.: van de langs het schip afhangende trap af. om vervolgens over te stappen in sloepen, wel ke door ranke motorbootjes gesleept werden naar den wal en telkens heen en weer voeren, totdat allen naar den wal waren overgebracht. Dit overzetten van de honderden excurslsten geschiedde vlug en in de meest volmaakte orde. Begrypeiykerwyze was het bezoek van zoo vele Hollanders voor het stadje Kristiansand een belangwekkende gebeurtenis en was het aanleiding, dat talryke bewoners zich aan den wal hadden verzameld, om van de aankomst van de vreemdelingen uit het lage land aan de Noordzee getuige te zyn. Natuurlijk werd niet verzuimd ook een bo- zoek te brengen aan de katholieke kerk of Juister uitgedrukt: het bescheiden kerkgebouw- tje. eenvoudig van styl en van binnen een in tiem karakter dragend, dat tot bidden noopt. Vtydagochtend half tien is Prinses Armgard, de moeder van Prins Bernhard, na 'n week op het paleis Soestdyk verblijf te hebben gehouden, per auto naar Detmold vertrokken. Uitgeleide gedaan door Prinses Juliana en Prins Bernhard en tot de hekken nagewuifd, reed Prinses Armgard in de richting Amersfoort weg. U kunt zich niet voorstellen hoe teer het huidje van deze vijf poppetjes was toen zij twee maanden te vroe kwamen. Vandaar dat de dokters niet anders dan olijfolie gebruikten voor haar eerste lichaamsverzorging. Maar vervolgens? Welke zeep moest Palmolive zeep. L 1, vat geen dierlijke vetten of kleurmiddelen. en haar verzachtend schuim reinigt de teere huid der kleintjes voortreffelijk! Utv huid heeft stellig geen betere verzorging noodig dan die welke ivoor de vijflingen Dionne de beste is gebleken! Gebruik daarom Tboelmatig Palmolive, voor een stralende teint en voor het bezit valbde „satijnen huid der jeugd"...: over Uw geheele lichaam! By ons bezoek aan het in 1641 gestichte en ruim 20.000 inwoners tellende Kristiansand, zeer mooi binnen den „scherentuln" van Zuld- Noorwegen gelegen en welks stadsbeeld aan den teekant door de vesting Kristiansholm wordt beheerscht, viel het ons op. dat de stad zeer regelmatig gebouwd Is, zy is de hoofdstad van i de provincie Sorlandet (Zuldland) en de Zuide- lijkste havenplaats van Noorwegen; het aspect :s dat van een echt Noorsche stad. De stad is zoodanig gebouwd, dat zy een ^root vierkant geiyk is. in den Amerikaanschen vorm van een dambord, daar alle straten el kaar rechthoekig kruisen. In het midden ligt de Markt met de openbare gebouwen als kerk, raadhuis, bibliotheek, fenz. Hierby sluit zich aan r.et stadspark met een paar standbeelden vah ,beroemde stadgenooten. De „Marbesgaten" is oe voornaamste winkelstraat, waar men allerlei herinneringen aan stad en provincie kan koo- pen. Dichtby staat de R. K. kerk, een zeer eenvoudig geboöwtje^ Vlak by de stad ligt het mooie natuurpark Banehela. dat de moeite van een kleine excursie ten volle waard is. door de hebben. Zeker, de verschilpunten zyn talrijk en groot, maar men behoeft den toestand slechts wat dieper te bestudeeren om te zien, hoeveel er toch nog altyd overbljft, waarin wy door een ieder herkend kunnen worden als gescheiden kinderen uit hetzelfde huis. Werd door het verloop der vaderlandsche geschiedenis vaak juist het verschil met kracht naar den voorgrond gebracht, thans schynt het wel. dat een tijdstip aanbrak van ernstige en diepe bezinning op het gemeenzame bezit. Deze brochure-reeks bevestigt het. De protestanten, die de heiligen vereert ng niet keTinen zooals wy. zeggen nochtans in hun ge- loofsbeiydenls: „Ik geloof in de gemeenschap der heiligen". Door de polemische houding te gen de katholieke heiligenvereering was deze beiydenis misschien al te zeer tot een doode letter geworden, ten nadeele van het protes- tantsche geloofsleven. En wat zien wy nu? By de brochures, thans verschenen in de Adoremus-reeks zyn er twee, die het beginsel van de gemeenschap der hei ligen erkennen in den samenvattenden serie titel: ,J<et alle de heiligen". Het eene, geschre ven door prof. dr. H. A. van Bakel verhaalt in eenvoudige woorden het leven van Maarten Luther. Natuuriyk Is dit boekje wat eenxydig, maar het wflst op de positieve «harden, welke de geloofsbeziellng van Maarten Luther voor het protestantisme en deze jjoeiUeve waar- De Hooge Raad der Nederlanden heeft aan de Tweede Kamer aangeboden de volgende lyst van aanbeveling van zes candidaten voor de vacature dr W. A. van Woudenberg Hamstra: 1. dr. J. H. R. Sinninghe Damstë, directeur- generaal der belastingen te 's-Gravenhage. 2. dr. F. J. A. Hyink. raadsheer in het gerechtsX hof te 's-Gravenhage. 3. dr. F. O. Schettema, hoogleeraar aan de gemeenteiyke universiteit - en raadsheer-plaatsvervanger in het gerechts hof te Amsterdam, 4. dr. G. van der Flier, raadsheer in het gerechtshof te Arnhem. 4. dr. P. A. J. Losecaat Vermeer, hoogleeraar aan de gemeenteiyke universiteit en rakdsheer-plaats- vervanger in het gerechtshof te Amsterdam. 8. jhr. dr. A. K c. de Brauw, advocaat en pro cureur te 's-Gravenhage Vlugger dan ons lief was, brak het uur van vertrek aan. Hartelyk namen wy van pater Hol en zyn Noorsche metgezellen, die weer terug moesten naar Arendal, afscheid met een tot weerziens, naar wy hopen in October as. wanneer hy naar alle waarschyniykheid met vacantie naar ons vaderland komt. Ons en onze mede-curslsten wachtten de sloepen, om ons weer terug te brengen naar de „Marnix". Te ongeveer 9 uur 's namiddags werd de reis weer voortgezet, thans met Oslo als doel. Het trotsche vlaggeschip van de Stoomvaart-Maat- schappij „Nederland" stoomde op naar het ongeveer 8 uur werd de aan welker Ingang het e landje 8111e Faerder ligt. Hier werd de loods aan boord genomen en op diens aanwyzlng voer bet schip door de 100 KM lange fjord naar Oslo. De Oslo-fjord is een van de mooiste fjorden van dit Skandinavlsch land, hoewel deze niet ;ie steile oevers heeft als de fjorden aan de Westkust. De stadjes Sandefjord en Tonsberg werden aan den ifnker-, Frederlkstad aan den rechter oever voorby gevaren en te ongeveer half elf passeerde de „Marnix" het stadje Dröbah, waar de fjord slechts 500 meter breed is. Ten slotte werd Vrydagmiddag tegen 13 uur Oslo be reikt en nam het schip ligging aan de kade Fipstadbruggen. Over de aankomst en het verbiyf aldaar schryven wy in een volgend- nummer ftadere bijzonderheden. Nog steeds was het weer even mooi als by het vertrek en dit maakte de reis langs de Noorsche kust tot een intens genot. By zonder interessant was het gezicht op de tusschen het groen als verscholen liggende hulzen aan de kust. De som bere pracht van de fjorden, kortom de schitte rende natuur van dit aan natuurschoon zoo iyke land, leverde onvergetelyke indrukken op. In alle stilte en eenvoud is het nieuwe No viciaat St. Paschalls Babylon van de Broeders van Liefde, gelegen aan den Wansumscheweg te Venray, geopend. De eerste bewoners der stichting zyn: vier Eerw Broeders en de 18 eerste Nederlandsche postulanten, die op 9 Juli hun noviciaat hopen te beginnen. De eerste bewoners werden in het nieuwe klooster verwelkomd door den Eerw. Vader Provinciaal Nathanael der Nederlandsche Pro vincie. den eersten plaatseiyken Overste, tevens novicen-meester V Urslcus en een aantal Eerw. Broeders uit Huize Servatlus. Binnenkort, als het gebouw geheel voltooid is. zullen de kapel en het klooster op plechtige wfjze door Z. H. Exc. Mgr. dr. J. H. G. Lem- mens worden ingezegend. Als voorloopig rector van het klooster Is benoemd de Eerw. Pater Castullus OFM Noorden. Om half tien wend het Grönnlngen- iicht gepasseerd en daarna werd door het Ska gerak In W.O. richting koers gezet naar den__ ingang van de beroemde Oslo-fjord, die vele” myien lang, tusschen steeds nauwer wordende bergwanden toegang geeft tot Noorwegen» aan het uiteinde van de />4 den moet de katholiek niet onderschatten, al ziet hy uiteraard het sterkst den negatieven en diep vaak mer, dat ten slotte de verscheuring der chrlste- iyke eenheid in het leven riep. De felle anti- Roomsche uitlatingen, welke men doorgaans vond in vroegere werkjes van populalren aard over Luther, werden hier geheel achterwege ge laten of bedwongen tot zakelyke formuleerin- gen. waarmede ook de geloovige katholiek tot op zekere hoogte kan instemmen. Als de schry- ver het heeft over ,,den toenmallgen chaos van Rome's Kerk" moet een historisch schuldbesef hem immers in het gelyk stelRn, al rechtvaar digt dit voor ons het betreurenswaardige resul- taal van Luthers optreden niet. Nergens wordt In dit boekje haat gezaaid. De schryver bepaalt zich tot een poging om het gebeurde te begrij pen. Het andere boekje in de reeks „Met alle, de heiligen" is van de hand van Dr. O. Noordmans, den schryver van een goed werkje over heiligen Augustinus. Hier behandelt hy in sa menvattende trekken het leven van prof, dr. Johannes Hermannus Gunning, geboren te Vlaardingen op 30 Mei 1839. overleden te Arn hem in 1906, na hoogleeraar te zyn geweest te Amsterdam en te Lelden. Deze uitstekende theoloog, begaafd met een fjn schoonheidsgevoel en een voortreffeiyken styi, heeft zich in de negentiende eeuw bewust gemaakt van den nood der Kerk en hy heeft getracht, als eenzaam denker, dezen diepen nood te verklaren en te lenigen. Slaagde hy niet voor den tydgenoot, zyn scherp bew^istzyr. van den toestand biykt thans een waardevollc boodschap aan het nageslacht: „Hy verlangde naar geesteiyk gezag, dat vastheid "kon geven aan de zielen. De band met Christus moest persooniyk bemiddeld zyn en niet enkel door de beginselen." Met dit inzicht keerde Gunning feltelyk te rug van de Kerk van vóór de Hervorming als ideaal van de nieuwe Kerk. Zoo staat er veel moois in deze protestant- sene vlugschriften, die veel zullen bydragen tot verryklnfe en bezieling van het chrlsteiyk ge moed. De hulde, door deze uitgaven gebracht aan het Initiatief van het Geert Grotae Ge nootschap, worde zoo hopen wy door de katholieken op Juiste prys gesteld. Het is noo dig dat oök onzerzyds waakzaam en verzoe ningsgezind apologie wordt gervoerd. Wy be ginnen elkaar te verstaan op zeer belangrijke punten, die ons voorheen van elkander ver vreemdden. Door het G.G.G. te steunen maakt de katholiek mogeiyk, «fat onzerzyds deze toe nadering wordt bevorderd en vruchtbaar ge maakt. eder katholiek kent de handige en practl- sene vlugschriften van het Geert Groote Genootschap de zoogenaamde G.G.G.- Brochures die In kort bestek een uiteenzet ting geven van een of ander punt uit de katho lieke geloofsleer en de katholieke levensprac- tyk. Het is niet alleen de bedoeling van deze handige boekjes, de dwaling te bestryden, maar zy willen vóór alles de waarheid bekend maken ImuieiS zoo vkak blijkt, dat de oujg spreuk „onbekend maakt onbemind" de voornaamste reden aangeeft van den afkeer, dien sommigen onzer landgenooten gevoelen ten opzichte van de Katholieke Kerk. Ook in eigen kring is een te geringe geloofskennis wel eens oorzaak van misverstanden omtrent het kerkelyke of gees telijke leven. Zulke misverstanden laten uiter aard een nadeellgen invloed gelden. Loffeiyk en steun-waardig is dus de poging Van het Geert Groote Genootschap om door het ver spreiden van eenvoudige en bdvattelyke vlug- -achriften een beter idee te geven van het ka tholicisme dan vele menschen ervan hebben; Het succes van zulk een onderneming ziet men echter niet allen dag. Vanzelf spreekt, dat de verschyning van een enkele brochure niet zoo maar ineens het aanzyn van ons vaderland verandert. Er Jlfeerschen zooveel vooroordeelen en ze worden door zooveel factoten in het leven gehouden, ja in de hand gewerkt, dat een goed geregelde, „up to date" uitgeruste methode van apologie, niet alleen als afweer, maar vooral ook als toenadering, steeds noodig blyft. Soms ziet men echter het succes op een ma nier, waarop men het niet dadeiyk z wachten. Zooals de dichter zegt: ,jnei my door my na te volgen", zoo kan de nemer van elk initiatief zich met zeker recht gehul digd voelen, wanneer blijkt, dat anderen ge bruik maken van de lessen, welke uit zyn er varing geput kunnen porden. Zulk een hulde aan de C.O.G.-reeks werd thans op zeer oorspronkelyke wjze gebracht dóór ernstige en welwillende protestanten. By de uitgevery van Bosch en Keuning te Baarn verscheen namelijk een nieuwe brochuren-reeks, van protestantsch-christeiyken aard, die heel veel overeenkomst vertoont met de katholieke reeks van het Geert Groote Genootschap. De titel van deze reeks luidt Adoremus („laten w5j aanbidden") en de uitgaven worden verzorgd door een stichting onder voorzitter schap van den Groningschen hoogleeraar G. van der L«euw, die herhaaldeiyk opkwam voor een meer liturgische Inrichting van den pro- testantschen eeredienst. „Het doel van deze Stichting" zoo lezer, wy In den prospectus „is de bevordering van de belangstelling en de liefde voor de Kerk en de vernieuwing van het kerkelyk en liturgisch leven." Dit streven van onze protestantsche mede christenen kan by den ernstigen katholiek niets anders verwachten dan warme, maar uiteraard ook critische belangstelling. Vooral omdat by het strevw naar vernieuwing een richting wordt ingesijtgen, die den katholiek van nature sympathiek is. Het zou verkeerd zyn te zeggen, dat de overtuigde protestanten, wien dit streven naar kerkelyke en liturgische vernieuwing be zielt, den weg naar Rome zyn Ingeslagen, ook al wordt hun dit in eigen kring wel eens met zekere schamperheid verweten, maar wy kun nen de oogen niet sluiten voor het feit, dat zy den moed hebben, het goede, hetwelk zy vinden in de Roomsch-Katholieke Kerk, openbaar en met harteiyke ingenomenheid te erkennen. Te lang hebben in Nederland de protestanten de katholieken tegenover elkander gestaan in een polemische vecht-houding, whardoor hun vaak de oogen werden gesloten voor het vele, dat wy na de tragische scheuring van de Kerk Hervorming toch nog altyd gemeen Hel soc-dem. Tweede Kamerlid Albarda heeft den minister van Bultenlandsche Zaken a. 1- de volgende vragen gesteld: Heeft de minister kennis mededeell^gen van den Nederlandschen re- serve-luitenant G. Aalders betreffende ernstige mishandelingen, die men hem in Dultschland heeft doen ondergaan, ten einde hem tot be kentenissen in een strafproces te dwingen? Heeft de minister reeds aanleiding gevonden df Is hy alsnog bereid, omtrent de in de eerste vraag bedoelde feiten inlichtingen in te win nen by de Duitsche regeering? Indien uit die inlichtingen of op andere wyze blijkt, dat de mededeellngen van den heer Aalders juist zyn, vindt de minister dan daarin aanleiding tot verdere stappen en zoo ja. tot welke? 1 doch '''°''«ink‘fleb°U^* indoa»'

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 5