Nassau Tax tel.3545 Alkmaar, 5 Juli Muziekfestijn te Lutjebroek ten einde VEEL BELANGSTELLING MAANDAG 5 JULI 1937 ALKMAARSCHE WIELERBAAN Weerbericht AGENDA Rad ioprogranwna HANDELSAVONDSCHOOL BRUTALE LADELICHTER De sprint Kosteloos rijwielbelastingmerk Per jaar. OFFIC1EELE MEDEDEEUNGEN R.K. Bouwvakarbeiders Jaarvergadering ama Geslaagd Derde Orde St. Dominicus de zwakste was Retraite Maria-Congregatie Zang op 8 October R.V. „Alcmaria” Een mooi succes BURGERLIJKE STAND Bijtijds gebluscht Mannen koor Orpheus” Zwemmen Centrale Werkplaats Rede Pater Jacobs T we ede concoursdag van V oorrangs wegen Nieuwendam verwierf den wisselbeker Eere-wedstryd Redevoering van Henri de Greeve en pater Jacobs De warmte had hem dorstig gemaakt Kampioenschap Amateurs teurs en onfhankelyken Het A. A. Z. A.-gebouw officieel geopend Groots ritten - speciale tarieven HANDELSAVONDSCHOOL TE ALKMAAR I •5 Jachtrace voor niet-gepl. en Onaf hankelyken Succes voor den R.K. Bond Harmonie- en Fanfare corpsen in Noord- Holland Kampioenschap van N.-Holland boven het IJ Afvalwadstryd noor niet-ge- plaatste nieuwelingen Vraagt ons gratis Weekblad voor Effectenbezitters. Advies bij beleggingen Alle bankzaken. SAFELOKETTEN vanaf 5. N.V. DE BANK VAN SAS, TE ALKMAAR Handelsreizigers-Ver. „St. Chriz- toffel afd. Alkmaar Collecte voor het Fonds van oud- militairen De eere-wedstryd De muur fcuws STAD u DINSDAG JULI Schaft een van bov< ;enoemd in HET BESTUUR de series om het kampioenschap der F. afd teen dan de Harmonie: Harmonie Zaandam bijzondere I Hoogste ban Laatste bare rsUmd: 7794 te Ingö. stand: ItSS te Vestmanoer. het den van het Algemeen Afdeelingsziekenfonds den Kennemerstngel officieel geopend. voor het In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft de politie een persoon ter ontnuchtering naar het bureau overgebracht, die zich in kenne- lijken staat van dronkenschap in de Magda- lenenstraat ophield. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt De jaarvergadering van het Nationaal Verbond van Gemeente-ambtenaren zal het volgend jaar te Alkmaar worden gehouden. men te vallen. Nu werden Schmid resp. een en twee. Zon op LU - onder 21.24 - Licht op 2144 Maan op L57 onder 16.45 S Jali N.M. J I 1 I 1 J I Wjj wijzen er belangstellenden op, dat de ver gadering van afgevaardigden der Alkmaarsche koren met het bestuur der 8-Octobervereenlglng i« uitgesteld tot Vrijdag 9 Juli as. een op Pronk Zaterdagavond te omstreeks kwart over acht werd de assistentie der politie ingeroepen om een brandje te blusschen in een schilderswerkplaats in de Boterstraat. Bij de komst der politie was haar hulp evenwel niet meer noodlg, daar men het brandje reeds met eenige emmers water had gebluscht De schade is gering. Zaterdagmiddag is het nieuwe kantoorgebouw i aan Zaterdagavond j.l om zeven uur waren niet minder dan 21 Candida ten aanwezig in het deelnemers-apothekers Ark enkele woorden van gelukwensch en biedt als geschenk een fraaie bank voor de hall aan. Dr. Hamburger vertolkt de gevoelens der specialisten, terwijl de heer Blaise als woordvoerder van het personeel be halve een belofte van nog grooter activiteit voor het fonds een bloemenmand en een fraaie electrische klok aanbood De heer de Vries, vertegenwoordiger der ver zekerden in het bestuur, hoopte op bestendi ging der goede verstandhouding tusschen de bestuursleden der verschillende groepen. Er zijn echter nog wenschen. wier vervulling den verzekerden zeer ter harte gaat. Zoo is daar de tandheelkundige verzorging en de even redige vertegenwoordiging der verzekerden. Als oud-bestuurslid herinnert de heer Kanis sen aan den prettigen omgang met de „groote Zondagavond werden op de Alkmaarsche Wie lerbaan wedstrijden georganiseerd om het kam pioenschap van N.-Holland boven het IJ. De belangstelling der bezoekers viel, gelet op den zoo onverwacht guren zomeravond niet te gen Wat de renners betrof, had vooral Alkmaar het grootste contingent geleverd. Er is in alle wedstrijden hard en eerlijk ge streden en de kampioenen hebben de zege niet cadeau gekregen. Zondag hield ..Alcmaria" onder goede weers omstandigheden sprlntwedstrijden over 300 M. Hierbij moet worden vermeld dat Vos. Balvers, Wester. Bruin en Spanjaard niet starten wilden omreden se niet accoord wilden gaan met de regeling, welke het bestuur getroffen had. De overige ritten zijn allen spannend geweest en blonken uit door sportiviteit. De uitslagen zijn A-klasae: 1 J. Derksen; 2 Theo Pronk; 3 Jac. Snijders; 4 J. Boon; 5 F. Zoons. B-klasse: 1 E. Bos; 2 P. Evers; 3 C. K uiten - boer; 4 Strubls. C-klasse: 1 Schipper; 2 NessauL arbeidsvoorwaarden met de den mensch in strijd zijn. Ook in Quadrageslmo Anno ia de centrale gedachte het uitgangspunt, de waardigheid van den redelijken mensch. Daar ligt de grond voor een rechtvaardige loonregeling, voor een radi cale hervorming van de maatschappij De Pau sen verwerpen een overdreven waardeering van den arbeid, alsof deze de eenige factor in het pxoductieproces zou zijn. Arbeid en kapitaal moeten samenwerken. De vruchten moeten verdeeld volgens de ruilende en sociale recht vaardigheid. De arbeider heeft recht als mede werker beschouwd te worden en heeft dus recht oj medezeggenschap. Na een dankwoord van den voorzitter besloot de vergadering een telegram te verzenden aan den Aartsbisschop, waarin erkentelijkheidwerd uitgedrukt voor de belangstelling die het Epis- «t copaat steeds toont voor de princlpieele arbei dersbeweging en waarin dankbaarheid, trouw en gehoorzaamheid werden betuigd. De heer A. H. Smulders uit Utrecht bood de beste wenschen met het jubileum aan Ver volgens was er een gemeenschappelijke feest maaltijd in Musis Sacrum. Daarna maakte men een boottocht. Zaterdagmorgen reed de bestuurder van een personenauto bij het achteruit rijden met zijn wagen tegen een muurtje op de Nico laas Beets- kade aan. waardoor dit werd beschadigd. De eigenaar zal zich om schadevergoeding met den autobestuurder, die uit Amsterdam afkom stig is, in verbinding stellen. succes heeft behaald dwong aller respect af. Het geheel werd een succesavond van de beste soort. Naar ons wordt medegedeeld, kunnen belang hebbenden zich voor het bekomen en inleveren van een aanvraag voor een kosteloos rijwielbe- lastlngmerk voor het belastingjaar 1937/38 ver voegen bij den asslstent-dienstgelelder der'di recte belastingen en accijnsen te: Opmeer. Koninginneweg 33c, op Vrijdag 23 Juli 1937 en Maandag 26 Juli en 2 Augustus 1937, van 79 uur nm., voor wat betreft de inwoners van de gemeenten Hoogwoud. Opmeer en Sijbekarspel; Castricum op Woensdag 14 en 28 Juli en 4 Augustus 1937 van 79 uur n.m. adres: Raad huis Castricum, voor wat betreft de Inwoners tan de gemeenten Castricum en Llmmen De vergadering werd hervat ter bebandeUnx van de door de afdeelingen ingediende voor stellen. met de uitgebrachte praeadvteaen. De afdeeling Arnhem stelde voor al het mogelijke in het werk te stellen dat bij ziekte 80 pCt. wordt uitgekeerd van 48 maal bet uurloon. Het bestuur hoopt, tn samenwerking met anderen, tot een redelijke regeling te komen. De ver gadering kon zich met een en ander vereent- gen. De afdeeling Haarlem stelde voor in het vervolg ook de invalide leden voor eventueele emolumenten in aanmerking te doen komen In bet praeadvies werd opgemerkt dat aan den wen.se h van Haarlem bezwaarlijk kan wor den voldaan, omdat het voorstel geen onder scheid maakt tusschen invalide leden en plo tters. De vergadering kon bet prae-advtea on derschrijven. De afdeeling Dec Helder stelde voor de con tributie der werkende leden met twee cent per week te verhoogen en deze af te dragen aan Herwonnen Levenskracht. Het bondsbestuur meende het voorstel ernstig te moeten ontra den. Na eenige discussie zegde de voorzitter toe deze kwestie aanhangig te maken Mj bet Verbondsbestuur. De afdeeling Leiden stelde voor een pensioen fonds in het leven te roepen voor leden van oen bond die door ouderdom niet meer in staat rijn te werken, den leeftijd van 66 jaar hebben bereikt en langer dan 25 jaar lid van den bond zijn geweest. Het bestuur stelde voor een rapport aan den bondsraad voor te leggen en dezen een beslissing te doen nemen. Vrijdag en Zaterdag ztjn te Maastricht op het carillon van de St. Servaeskerk groote belaard- wedstrijden gehouden Zaterdagmiddag werd daaraan ook deelgenomen door onzen stadge noot den heer P. A. v. Langen, organist der St. Dominicuskerk, in de hoogste afdeeling. Hij behaalde daarbij met 624 punten den twee den prijs Een hartelijk woord van gelukwensch aan dezen kunstenaar, die in den zomer den Alk- Hlaarder lederen Donderdagavond van zijn heer lijk carillonspel doet genieten, is zeker op z'n plaats. Geboren: Marie Louise, dochter van Johan nes Philippus de Munk en Louisa Catharina Gerritsen: Marianne Theresia Dlvéra en Chris tina Bonifacius Maria, dochters van Gerardus Janson en Lena Doodeman; Frits, zoon van Ge rardus Johannes Nleuwveen en Aleida Jenneke MeulenbruggeGees je. dochter van Pieter Bloem en Cornells Molenaar; Engelina Maria Veronica, dochter van Pieter Cornells Johannes Ranzijn en Wilhelmina Henrlëtte Sachs; Emmy Caro lina. dochter van Karel Johannes van den Brink en lm met je Boon. Overleden: Geertrulda Morsch, weduwe van -lohannec Weel, oud 79 jaar; Dirk Gosewün van Beek. geh. met Cornelia Elisabeth Slegtkkmp, oud 57 jaar; Franclscus Aloysius, zoon van Lourentius van den Aakster en Cornelia Braak, oud 11 dagen. Inschrijving van leerlingen voor den cursus 1937-1938 heeft plaats op Dinsdag 6 en Don derdag 8 Juli as, telkens des avonds van 6.30 6 uur in het gebouw der Handelsschool aan de Doelenstraat. Tot de eerste klasse kunnen zonder examen worden toegelaten zij, die blijkens verklaring van het betrokken schoolhoofd dit jaar ten minste zes klassen der lagere school met vrucht hebben doorloopen en geschikt worden geach». bet onderwijs aan de Handelsavondschool te volgen. Toelating tot de hoogere klassen hangt af van genoten voorontwikkeling. ZU, die de school reeds bezocht hebben, moe ten zich opnieuw aangeven. Verzoeken om kostetooze verstrekking van boegen en leermiddelen of van boeken moeten vóór'j. Augustus schriftelijk aan Burge meester en Wethouders van Alkmaar wórden ingediend. Voor hen, die niet voor kostelooae verstrekking van boeken in aanmerking ko men, is naast het schoolgeld voor ingebrulk- geving van boeken door de school zoo noodlg een vergoeding verschuldigd. De directeur verstrekt gaarne inlichtingen. Alkmaar, den 3en Juli 1937. De Directeur, J. H. DE GROOT. De leden worden er op attent gemaakt, dat de H. Mis bij gelegenheid* van den verjaardag van den zeereerw. directeur op 6 Juli niet om 7 uur, maar om half 8 zal gelezen worden. Ieder lid wordt vriéndelijk verzocht hierbij tegenwoordig te z{jn. Veertien renners kwamen aan de start, waarvan na iedere 2 ronden de laatste afvlei. Het was wel even een hevig gedrang, maar het liep wonder goed af. Achtereenvolgens ver dwenen de zwakkere broeders en als laatste vier bleven aan G. Groenewoud Kramer. J. de Koning, L. Schmid en B. Schelllnkhout Jammer, dat A. Koning Groenewoud Kra mer tegen het wiel reed, waardoor beiden kwa- Schelllnkhout en Spoorstraat 38 Telefoon 3850 De belangstelling voor dit muzikaal gebeuren was op dezen heerlijke zomeravond uitermate groot. Een duizendtal bezoekers is voorwaar geen kleinigheid! Het werd als het ware een verbroe- deringssamenkomt van geheel .De Streek" waarin men elkander in de belangstelling en be oefening van muziek heeft gevonden. De heer K. Slagter sprak als voorzitter van het uitvoerend comité er zijn groote voldoening over uit. dat de belde vereenigingen uit Grootebroek door het geven van een coi-cert het hunne heb ben willen bijdragen om het concours van ,JSt. Caecilia" te doen slagen. Ingezet door de Harmoniekapel werd het instrumentale gedeelte op welkome wijzen af ge wisseld. allereerst, door het Streeker mannen koor, daarop door het vrouwenkoor en ten laatste door allen tezamen, als Streeker gemengd koor. Beide vereenigingen. de eerste onder leiding van den heer Evert Koning uit Hoorn en het koor onder leiding van den heer R A. Moeskops, eveneens uit Hoorn, voerden een hoogstaand muzikaal programma uit. dat een dankbare waardeering van het publiek ten deel viel. De wü - waarop hier voor de eerste maal het Streeker koor debuteerde met de diverse num- I dagavond tot uiting is gekomen. Alle streekbe- mers waarmede het koor In Den Haag zooveel wonen waren door muziek en zang verbonden, In de advertentie van bovengenoemd koor, betreffende het Kerkconcert op morgen, 6 Juli, is een fout geslopen, welke wij hierbij rectlfi- eeeren. De entree-prijs bU voorverkoop staat vermeld op tl. dit moet echter zijn f 0.50. de series van 30 ronden voor een plaats in de finale langee baanwedstrüd voor ama teurs en onafhankelijken vielen J. Schipper, Schmid en Korshuizen af. Deze drie reden een jachtrace waarbij Schipper eerst Schmid passeerde, om daarna in vijf ronden nog een dertigtal meters op Korshuizen in te loopen. Wij vestigen de aandacht van onze lezers op de In dit blad voorkomende offlcieele publicatie, waarbij wordt afgekondlgd het besluit van bur gemeester en wethouders dezer gemeente tot aanwijzing van de voorrangswegen in deze ge meente. Als voorrangswegen zijn aangewezen Varnebroek. voorzooyer gelegen tusschen Kennemerstraatweg en den Kennemerslngel. de Kennemersuigel. de Oeestersingel en de Hel- derscheweg. voorzoover gMegen tusschen de Texelsche brug en den spoorwegovergang Dit besluit is gisteren. Zondag 4 Juli, in wer king getreden. en 49 477 tn de jaarlksche con - Dinsdag en Woensdag 6 en 7 Juli a.s. zal in de gemeente Alkmaar en op Donderdag 8 Juli a.s. in de gemeente Bergen wederom de Jaarlljksche collecte plaats hebben ten behoeve van het Fonds voor oud-mllltairen. Uit dit fonds worden verdienstelijke oud- mllltairen. die van een klein pensioen moeten rondkomen, financieel gesteund door het ver schaffen van een toelage eens per drie maanden Waar die oudjes dikwijls onder zeer moeilijke omstandigheden leven, wekken wij op hunne zorgen eenigszlns te verlichten. Moge leder naar zijn vermogen medewerken om de voortzetting van het nuttige werk van het fonds mogelijk te maken. De Dlstrlcts-Commissie fonds te Alkmaar J. G. HAREMAKER, voorzitter. S W. B. ARNTZ. secretaris. G B C V ASBINDER penningmeester ■laan en wenscht hem spoedig herstel van ge zondheid toe. Ook de adviseur dankt den schel eenden voorzitter en sprak tevens bemoedigen de woorden tot den nieuwen voorzitter. Verder bracht een der leden nog een belangrijke me- dedeeüng naar voren, wat nader onderzocht zal worden. Hierna sluiting. van de Mariacongregatie. van de parochiekerk H. Laurentius, worden er aan herinnerd, dat de bus, voor de deelneemsters aan de retraite te Bergen, vertrekt Dinsdag 6 Juli n.m. 5.30 uur vanaf t Waagpleln. Een kosteloos merk wordt alleen verstrekt als voldaan wordt aan de volgende vereischten: le. De aanvrager moet hoofd van een gezin zijn, 2e. De aanvrager moet niet aangeslagen zijn ot worden in de Rjjksinkomstenbelastlng, 3e. De aanvrager moet het rijwiel voor zón beroep of bedrijf noodlg hebben. In plaats van het gezinshoofd kan door deze een ander lid van het gezin worden aangewe zen. mits deze het rijwiel noodlg heeft voor zijn beroep of bedrijf en dat gezinslid evenmin als het hoofd van het gezin in dc RUksinkom- stenbelasting is of wordt aangeslagen. De Zeereerw. Pater Jacobs uit Limburg sprak over: De arbeidende mensch en arbeid in Re- rum Novarum en Quadrageslmo Anno. Arbei- dende mensch en arbeid vormen de centrale gedachte van de twee encyclieken. Bij de ar te iders is een verheugend streven om meer ge waardeerd te worden als mensch, als gelijk- waardig met de andere standen. De arbeider wil geen nummer zón. maar gewaardeerd en i:eéerbtedlgd| worden als arbeidende mensch. Dat strevei^ is door en door gezond en Chris telijk. Waar' het Christendom sterft, sterft ook de gelijkwaardigheidagedachte onder de men- schen. Bij het onderhandelen over de arbeidsvoor waarden is de afzonderlijke arbeider tegenover den werkgever de mindere. Was er geen vak- vereenlging dan zou de arbeider geen rechten kunnen doen gelden. Miskenning is alleen mogelijk, als men niet luistert naar de encyclieken van Leo XIII en Pius XI. De staat moet ingrijpen, wanneer de waardigheid van De voorzitter oppnt met den chr. groet. Bi) de ingekomen .stukken was een schrijven van het Retraitehuis te Bergen. Hieruit bleek, dat voor het volgend jaar de gelegenheid open is voor het houden van een retraite voor handels- isizigers. Mededeeling. De voorzitter verwees naar het artikel vacantle op de agenda en beval met klem aan den nieuwen ophaaldienst voor het Bint Nicolaasfeest. Laat de jongedame niet te vergeefs bij U aanbellen. Hierna volgt ver kiezing van een nieuwen voorzitter. Om ge zondheidsredenen moest de beer Kollmes be danken. Na eenige stemmingen bleek de heer v. Rossum als zoodanig gekozen te zón Ge noemde heer aanvaardt zón benoeming en hoopt op medewerking van de leden. Hierna volgt be spreking auto-zegening. Nadat de heer v. d. Bosch zich opgaf als promotor met medewer king van andere leden, werd besloten deze te doen houden in den loop van September as. Rondvraag. De heer Srneets maakt als een der oudste leden hiervan gebruik om den heer Koll- mer te bedanken namens de leden, voor al het- geea de voorzitter voor deze afdeeling beeft ge- In W. N. H. boven het IJ werden 30 ronden gere den. Waar telkens 7 renners geplaatst werden en er dus slechts twee of 1 moesten afvallen, werd weinig strijd geleverd. Enkel bó de laat ste ronden werd gestreden om een goede plaats in het peleton. De finale echter over 50 K M.<300 ronden) had een heel wat spannender verloop. Ondanks uitgeloofde premies slaagde der renners er aan vankei ók in een ronde uit te loopen. Iedere poging daartoe werd in de kiem gesmoord. Een valpartó schakelde Boerkool uit, terwijl voor Manneveld het tempo spoedig te snel werd, waarna hij opgaf. Na 110 ronden werd sprint over 10 ronden ingelascht, welke fraaie wijze werd gewonnen door Jan vóór Jan Groot. Nadat 25 K.M. gereden was bleek de tód te zón 38 min. 2 sec. Eerst na 160 ronden slaagde C. Bakker, Zaandam er in, na rondenlangen stród een ronde uit te loopen en winst zich hiermede voorloopig van de eerste plaats te verzekeren. Opnieuw uitgeloofde premies hadden daarna wel tal van uitlooppogingen tot gevolg, maar het veld liet zich niet meer verrassen. De eindsprint werd gewonnen door Derksen. D. Bakker kreeg de kampioenstrui met den tód van 1 uur 17 min. 52 sec., tweede werd Derksen en derde J. Groot. Over de week van 28 Jtjnl tot 3 Juli 1937 werden door bemiddeling van de Arbeidsbeurs geplaatst bó ccn patroon: 1 tfcnmerman. 2 bankwerkers, 1 in andere vakken. Aan de Centrale Werkplaats kunnen worden geplaatst: 5 timmerlieden. 5 metselaars. 2 kan toorbedienden. I electricien. 1 auto-monteur, 1 in andere vakken. Wij verwózen belanghebbenden naar een in dit nummer voorkomende publicatie intake aangifte tot toelating van leerlingen tot de Handelsavondschool alhier. De tweede dag van de bonosvergaderlng van den R. K Bouwvakarbeidersbond werd begon nen met een H. Mis in de kerk van den bonds- adviseur te Drlel. Daarna was een gemeen- schappelijk ontbijt in Musis Sacrum te Arn hem. De Zeereerw. heer Henri de Greeve sprak hierbij een rede uit. Spr. memoreerde de twist vraag, waarom er R.K. organisaties moeten ;4jn. Wat is de diepere beteekenls van het ka- tnoliek vereenigingsleven? Alles is een naderen tot God of een terug wijzen van Hem. Alles wat den mensch inner lijk rijker maakt heft hem uit boven de stof. Dit geldt voor alle idealisme. Alle zielen die een godsdienstige gedachte meedragen leven daar door in de ruimte en in de warmte. De letters RK. beteekenen dat de mensch niet alleen van brood leeft. Voor de stoftehjke resultaten is geen specifiek katholieke vereen!- ging noodlg. Vakvereeniging wil zeggen actie, maar actie moet geleid worden door beginselen. Vakvereeniging wü zeggen recht, maar geen lecht zonder plicht, wil zeggen kracht, maar mag geen geweld worden. Daarom moet er R K. voor staan. Het beroep is een plicht, welke het grootste deel van het leven bestrijkt. Alles wat men- tchelók is moet christelók zón. Daarom moet er R.K. voor bet woord vereenlging staan. Het Koningschap van Christus is geen mani festatie, geen leuze voor een spandoek, geen sjokken in een optocht. Dat is het door God gegeven teeken voor de menschen van dezen tód. Het Koningschap waarvoor wó moeten stróden Leo XIH vereenigde de menschen in sociale legers. Legers staan altód rondom een troon, stróden voor iets. De Kindercommunle levert strijdbare geslachten. De laatste Pausen Vón de Vredespausen. In dpt alles zit de Ko- uingsgedachte. Christus is Koning en dat Ko ningschap is een verlossend teeken voor onzen tód. Als dit waar is. dan wil de actie van de vakvereeniging zeggen: het Koninkrijk van Christus herstellen op het eigen terrein van de vereenlging. (Applaus). Hjn 1: Hilversum I. Lijn 2: Hilversum n. Lón 3: Keulen 8—10 35. ParÓs R 1035—12 20, Brussel VI. 1230—1335. Keulen 13.35—14.20, Parijs R 1430—15.20, Land Reg 1530—17.20, Brussel VI. 17.20—19 10, Keulen 19.10—2030, Parus R 20 50—2230 Berlijn 22 50—24 Lón 4: Brussel VI 8—9.20, Lllle 9.20—930. Di versen 9 50—1035, Droltwich 1035—1205. Lond Reg 1205—13 50, Droitwlch 13.50—18.20. Keulen 18 20—1840. Droitwlch 18.40—19. Lond Reg 19 —19 20. Brussel VI. 19 20—19 50, Lond. Reg. 19.50 —2020. Droitwlch 2020—23. Lond Reg 23— 23 20. Droltwich 23 20—24 Lón 5: Diversen. De leden vrouwen. Vanmiddag te ongeveer half één heeft een onbekende op brutale wyze zón slag geslagen in de chocolaterie van de gezusters Mlrck. He- kelstraat. Terwijl de eigenares even bezig was in de keuken zag zó een onbekenden man den winkel, waarvan de deur open stond, uitgaan. Meenende. dat deze een brie! of lets dergelljks had neergelegd, ging zó naar voren, maar vond niets. Ongerust geworden, inspecteerde zó ‘de winkellade en kwam tot ontstellende ontdek king. dat daaruit een portemonnale met geld, benevens wat los wisselgeld verdwenen was. De lolitle stelde direct een onderzoek in. Van den dader echter geen spoor. De feestelijkheden op het concoursterrein te Lutjebroek werden Zaterdagavond voortgezet met een eere-concert. aangeboden door het R K. Streeker mannen- en vrouwenkoor en de R. K Harmoniekapel St. Caecilia uit Groote- broek. Ideaal zomerweer begunstigde ook dezen laat- sten concoursdag. de festiviteiten welke weder om werden Ingezet met een offlcieele ont vangst door het gemeentebestuur van Groote- broek in het Patronaatsgebouw. Ook nu waren aanwezig het dagelijksoh be suur van de gemeente, hoofdbestuur van den Bond met den Geest. Adviseur, Kapelaan A. F. Bisschop uit Purmerend, het Eere- en Uitvoe- 1 rend Comité, de Juryleden en de directeuren en 1 voorzitters van de deelnemende vereenigingen. 1 Burgemeester Schrljnder. voorzitter van het Eere Comité constateert, dat zón wenschen van de vorige week reeds vervuld zón, immer» too- 1 wel muzikaal (ondanks niet toegekende eerste Prijzen) en ook financieel is het concours ge slaagd te nemen. Spr. heet allen welkom, in- 1 zonderheid ook kapelaan Bisschop als Adviseur van den Bond, die als oud-kapelaan van Lut jebroek hier wel geen onbekende is. Spr. brengt nogmaals in gedachte het werk, dat tien jaar geleden door den Bond werd begonnen en waarvan thans de resultaten onmiskenbaar aanwezig zón, zoowel over het aantal als over de kwaliteit der aangesloten vereenigingen kan men tevreden zijn. Over de concoursuitslagen van vorigen Zondag is veel te doen geweest. 1 zegt spr. Persoonluk heeft spr. daaraan een groot sportief genoegen gehad. Het meeleven 1 van het publiek met eigen plaatselijke vereenl- 1 gingen, die meenden dat een eerste prijs wel verdiend was. doch door de Jury daarvoor niet in aanmerking kwamen, gaf aanleiding tot breedvoerige besprekingen, die zelfs in de pers i door ingezonden stukken t-o* uiting kwamen. I Spr hoopt, dat de Jury ook dezen dag de l kracht zal bezitten, om ondanks critlek op haar 1 werk, door te gaan met dezelfde toewijding I tij de vervulling van haar taak, de prestaties 1 onbevooroordeeld te beoordeelen Deze wijze van beoordeeling zal ongetwófeld aanleiding zijn tot grooter verheffing van het muzikaal peil in den Bond. Niettemin wenscht spr. den ideelnemenden koren veel succes toe. Tot slot huldigt Burge meester Schrljnder de samenwerking in zón ge- ,79 p.; meente. wat vooral in het concert van Zater- C Aan de sprint voor Nieuwelingen over 3 ron den (kampioenschap F. W. N. H.) namen 16 renners deel. Geplaatst werden: Hollebeek. Schaft. Reek. Groenewoud Kramer. Bosma. Eenhoorn. Schel llnkhout en Kusch. In de achtste finale verloor Groenewoud Kra mer van Hollebeek. Reek van Kusch, van Bosma. terwijl Schelllnkhout de meerder heid van Eenhoorn moest erkennen. De kwart finales leverden feilen stród. waar- bó Hollebeek en Bosma de sterksten bleken. De stród om het kampioenschap ging toen tusschen Hollebeek en Bosma. leden der zelf de vereenlging. koppelgenooten zelfs. Deze strijd bracht de overwinning en de kam pioenstrui aan Bosma (laatste ronde 11.8). Om den derden prijs streden nog Kusch èn Eenhoorn, waarbij de laatste een gemakkelóke zege behaalde. Deo Warmenhuizen 3e pr 284 p. Derde Afdeeling Harmonie: St. Gregorius Nib- Tweede Afd. Fanfare: St. Martinus t Veld O. Nledorp 3e pr. 267 p.; Kunst naar Kracht Berkhout 2« pr. 314 p.; Accordando Spierdijk 3e pr. 278 P-. Tweede Afd. Harmonie: Crescendo Bovenkar spel 2e pr. 299 p. Eerste Afd. Fanfare: Bovenkerks Fanfare Bovenk. 3e pr. 334 p.; Muzleklust Obdam 2e pr. 324 p.; Laus Deo Aalsmeer 3e pr. 293 p. Afd. Ultm. Fanfare: Dr. Nufjens Westwoud 2e pr. 306 p. Afd. Ultm. 2e pr. 314 p. Eere-Afdeeling Fanfare: St. Hildegardls Tult- jenhorn leg pr. 336 p.; 2e pr. 325 p.; St. Cecilia Nieuwendam le pr. 399 p. Eere-afdeeling Harmonie: Crescendo, Purme rend. Eerste Afdeeling Harmonie: St Pancratius Blokker 2e pr 326 p. Zoo bleek dus. dat op den concertwedstród slechts 2 van de 27 deelnemende vereenigingen *n eersten prijs konden behalen. Tultjenhorn had juist het minimum aantal punten behaald en Nieuwendam met 3 punten hooger. Door dezen uitslag verwierf Nieuwendam tevens den Bis schop 's wisselbeker. welken Purmerend moet af staan. Dit fraaie gebouw, tot voor kort woonhuis van den architect D. d. Boer, is onder leiding van den heer J. v. Reijendam door den aannemer Huiberts verbouwd tot een practisch en modem ingericht kantoor met vergaderlokaal voor het bestuur en woning voor den concierge. Aanwezig waren bó deze opening o. a. wet houder ’v. Slingerland, als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur, het eere-lid dr. Schröder, afgevaardigden van de Vereenigingen van huisartsen. Specialisten. Apothekers, oud bestuursleden van het fonds en het personeel van het kantoor. De voorzitter van het Fonds, dr G. Straver. noemt dezen dag een heel gewichtige voor het A. A. Z. A. Evenzoo als het voor een particulier een belangryk feit is, wanneer hó na omzwer vingen in huurhuizen een eigen home betrekt. evenzeer is het voor het fonds een mülpaal. nu het een eigen kantoor heeft gekregen Daarom is eenige’ offlcieele plechtigheid bó de inge bruikneming wel op z’n plaats. Na de verschillende genoodigden te hebben welkom geheeten. in het bózonder den vertegen woordiger van het gemeentebestuur, waarmede immers zoo goed wordt samengewerkt, memo reert spr. eenige gewichtige gebeurtenissen uit de historie van het fonds, dat nu gegroeid is tot 17.534 leden in Alkmaar buitengemeenten, met tributie van ƒ568 122. Geroemd wordt door den heer Straver het werk van dr. Schröder en dr. v. Dam. alsmede dat van den secretaris-pennlngmeester, den heer B. Schouten, aan wiens óveren het vooral te danken is, dat dit nieuwe kantoorgebouw tot stand is gekomen. Ook den oud-adminlstrateur en het tegen woordige personeel wordt dank gebracht hun onvermoeid werken ten nutte van fonds. Dr. Straver besluit zón uitvoerige rede met de hoop uit te spreken, dat het betrekken van dit mooie kantoorgebouw een nieuwe periode van bloei van het fonds mag inluiden, tot heli van de zieke menschheid. Wegens - verhindering van den burgemeester feliciteert wethouder G. v. Slingerland het fonds met dit nieuwe kantoor. Gebleken is wel, dat het A. A. Z. A. hier in een behoefte voorziet. Want ruim 57 procent der inwoners is er bó aangesloten. Ook deze spreker onderstreept de goede verstandhouding tusschen het gemeente bestuur en het fonds, wat mede ook blókt uit de invoering van de crisisregeling. Dr. J. Degenaar wenscht het fonds geluk namens de Maatschappij van Geneeskunde en tevens namens de Alkmaarsche huisartsen. HU wijst op de groote harmonie tusschen de deel nemers en de verzekerden en biedt als per soonlijke hulde aan den voorzitter een fraaie bloemenmand aan. Uit naam van de spreekt dr. Hartony v. wat bózonder pleit voor de waarde welke muziek heeft in de samenleving De Bondsvoorzitter, de heer Lansdaal. deelde allereerst mede, dat St. Gregorius uit Waarland ook nu het concours niet kon meemaken, terwól St. Pancratius van Blokker thans present was. Vervolgens kon de voorzitter niet nalaten een protest te laten hooren naar aanleiding van een ingezonden stuk in het West-Frlesche Dagblad over het concours van vorigen Zondag. De insi nuaties aan de Jury gericht veroordeelt spr. scherp. Dat de Jury als protest tegen het ge scheiden zitten, de vereenlging zou dupeeren. is van allen grond ontbloot. De Jury doet eerlók haar plicht, al hoopt spr. dat de uitslagen van vandaag ook aan het hoofdbestuur meer reden tot tevredenheid zullen geven. Tenslotte dankt spr. het Uitvoerend Comité van 't concours, dat op zoon voortreffelóke wóze alles heeft gere- De Bondsadviseur, kap. Bisschop. is bló in zón oude standplaats het concours van den Bond te mogen meemaken. Ofschoon alle* deel nemers op eigen uitvoering een bepaald cachet sullen leggen, wenscht hU allen veel succes toe. Kapelaan G. v. d. Poel uit Lutjebroek begroet namens zón Pastoor, die licht ongesteld is. alle deelnemende corpsen in het gastvrije Lutje broek en wenscht dat allen met hetzelfde élan zullen samenwerken om ook dezen laatsten con coursdag volkomen te doen slagen. Na dit offlcieele gedeelte werd begonnen met den marschwedstrUd. waaraan 10 corpsen deel namen. De belangstelling langs de Dorpsstraat was buitengewoon groot Met bijzondere interesse van deelnemende vereenigingen en belangstellenden werden, gezien de ervaring v. d eersten concoursdag, de praes- tatles in den cvoncertwedstród gevolgd. Het is opmerkelók, hoe een ieder, publiek, corpsleden maar ook Insiders elke praestatle met gereser veerdheid beoordeelen. Een ieder weet het: de critlek der Jury is streng, eerlók en onverbid- delók Zoo zit er in dezen muziekwedstród een spanning, die stógt naarmate de afdeelingen hooger worden. Al zó» de praestaties dan ook schónbaar beter dan vorigen Zondag, toch weet men niets vóór de Jury-ultalag bekend werd gemaakt. De spanning was tastbaar, tot einde lijk de Bondsvoorzitter de totaal uitslagen als volgt bekend maakte: MarschwedstródCreacendo Bovenkarsspel le prós 96 p.; Laus Deo Aalsmeer 2de prijs 84 p.; Muzleklust obdam 3e pr. 84 p.; Bovenkerk1» fanfare Bovenk. 3e pr. 78 p Harmonie Zaan dam 2e pr. 84 p.; Dr. Nuyens Westwoud 3e pr St Cecilia Nieuwendam le pr. 99 p.; Crescendo Purmerend le pr. 96 p.; St. Pancra tius Blokker le pr 96 p. Concertwedstród. Derde Afd. Fanfare: Soli heeren" uit het bestuur, die op de vergaderin gen toch zoo joviaal en gewoon bleken te zón. Dr. R Schroder spreekt dan nog een hartelUk woord tot het bestuur. Het fonds is groot en bloeiend geworden, omdat het tot eerste be ginsel had en dit ook in toepassing bracht: het fonds is er op de eerste plaats voor de ver zekerden. Groote verdiensten voor het fonds hebben de secretaris penningmeester en de oud-adminlstrateur. de heer Keuzenkamp. Daar om wenscht spr dien beiden heeren hulde en dank te brengen. De voorzitter bedankt dan de diverse sprekers en allen, die door bloemen of andere cadeau» van hun belangstelling blók gaven. Dan worden ververschlngen rond gediend, waarna men met groote belangstelling het nieuwe gebouw bezichtigt. Pesiebad voor deelneming aan diploma en proef- zwemmen. Dank zjj goede oefening, en leiding werd geen candldaat afgewezen en slaagden de volgende dames en heeren: Diploma: Dames: R. Kramer; A Barst; J. Bakker; 8. Blokker. Heeren: J. v. Helsdlngen. Proef zwemmen Dames: D Greidanus; J. Boom: A. Beets; T. Masée; R Melman; A. Koster; G. Ypma. Heeren: P. Greidanus; G. Papma; H. de Jonger; J. Bakker; F. van DUk; A. van der Ward; J. Roosendaal; H. Ypma; P. Kreb. Te Bergen slaagde aan de R K. Kweekschool mej. G Witteman alhier voor het examen onderwijzeres. VERWACHTING: Zwakke tot matigen Zuidelijke tot Zuid-Westelijken wind, ge- deelteljjk bewolkt, nog weinig of 'geen 'J regen, warmer. Te 9 uur ving onder overweldigende belang stelling op het feestterrein de eere-wedstrud aan, waaraan werd deelgenomen door de beide eerste-prós-winnende vereenigingen. „St. Hildegardls" van Tultjenhorn, dlr. E Peetoom, trad het eerst op met den Concert- marsch „Cortége de Fleurs” van Em. Dewan- deleer. Daarop gaf ..St. Caecilia" van Nieuwendam. dlr. 8. A. Noom, de ouverture ..Du Pöëte et Paysan" gearrangeerd door D. Dias. Wegens vertrek van het jurylid Van Leeuwen werd de beoordeeling gedaan door de juryleden Brugge en v. d. Rovaart. Tultjenhorn verwierf 106 punten en Nieu wendam 107 punten. Beide behaalden een zil veren lauwerkrans. Een Inslaand moment bezorgde Tultjenhorn door het Wilhelmus uit te voeren, dat door alle aanwezigen staande werd meegezongen. Nleu- tvendam gaf enkele pittige marschen ten beste. Namens het bondsbestuur dankte de heer G. H. Essing met een hartelUk woord burgemees ter SchrUnder. het gemeentebestuur en de be volking van Lutjebroek voor de genotert gast vrijheid De bond zal bU gelegenheid zeer gaarne in ,4e streek" terugkomen om er het muziekfeest te houden. Nog gerulmen tüd bleef het publiek in opgewekte stemming op het feestterrein.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 12