‘tKdwüAaal van Aan da# Paters Capucijnen kwart een eeuw in de hoofdstad De avonturen van Stan en Pol A Instantine stilt en voo r k o nrt pijnen! VIM 1 HARTELIJKE HULDIGING HET RAADSEL VAN DEN AZEPOOT MAANDAG 5 JULI 1937 den Konlng Pater Robertus Wij werken door ?n Het geschenk Pater Rector spreekt De verloren broeder BOTSING TE GRONINGEN Inzittende dame ernstig gewond lel Voortreffelijke herder» WK C. ROMME t Insianline De huldiging r- is OOOR THEO B-LANKENSEE it Prijs 70 cent. - Receptie zeer druk bezocht Een luchtfoto van de Roosevelt-autorace baan te New York, waar de strtfd om de Vanderbilt-bokaal zal gestreden worden of rt, rte- M nier 11 M ft- m. ^TAKING BIJ WERK- y VERSCHAFFING „Wij blyven oiu beat doen en ona geven aan het werk, dat ona te doen staat" Huldiging en receptie Ml Je doet, peas MwUsr Het standpunt van f 1^*d' 1 den Koning 115 REINIGT ALLES ^^^?naar /ceast e ir, zegt ut” i. Daar wóon ik. U bent er ze- „Aard- een polltle- eeft gewisseld, eerw. laas van en heer en De boosdoeners lieten echter hun vangst niet los en ze be sloten Stan mee naar huls te nemen. Doch ze kregen ruzie wie i» r 1 Stan mee mocht nemen, daar ze hem graag belden wilden heb ben. Toen begonnen re aan Stan’s armen te trekken en deze zette een vervaarlijke keel op. Vlug stak hy zijn hand uit en Stan zat gevangen. De Jongen liet zich met zijn vangst naar beneden glijden en toonde deze opgetogen aan zijn vriendje. „Kun je praten," vroeg Kees aan Stan. „Feker, zei Stan. Jullie zijn een paar ondeugende jongens om de nestjes der arme vogels uit te halen. Zet me dadelijk neer, anders zal het Jullie slecht vergaan. leer i te :ht> lans hebben zij hun beurt de velen, die hen bij hun liefdadigheid, waardeering en bewonde ring hebben gewekt. dat de voort- resul- spraak besloot pater Robertus: Beter menschen dan gullie, zijn d*r nle. in. Ik wierp mij aan bad om vergiffenis, naar s a ren- ia. et ge et et k- ile Jld te de en ie- •rd lie Ier in a- d? lik er, te er- Tes eks de te der der re ran •nd de is eel w- rel ie 13 i: L. ’«Middags twee uur was er een feestelijke bijeenkomst in het St. Elisabeth-patronaat aan het Marnixplantsoen, in welke bijeenkomst den paters een stoffelijk huldeblijk werd aangebo den, doch waarin hun tevens de hartelijke ver- sekering werd gegeven van de dankbare erken ning voor hun zegenrijken en opofferenden beid. De heer C. Raassen, die deze samenkomst leidde, opende deze met een woord van welkom, dat tevens een terugblik bood op de schitteren de kerkelijke viering, die aan deze „wereld lijke” huldiging was voorafgegaan. Deze hadden Inmiddels een anderen boom in het oog ge kregen waar ook een nestje in zat, en besloten dit eruit te halen. Ijlings kroop Stan in den boom en ging op een tak bü het nestje zitten. Hjj vergat echter dat hü thans zichtbaar was en toen een der jongens in den boom klom, zag hü daar eensklaps een ka boutertje zitten. Namens deze organisatie sprak de heer Lam- bregts, die. humoristisch beginnend, spoedig tot ernst overging en eraan herinnerde hoe de eerste preek in de Capucünenkerk gehouden door pater Cajetanus tot tekst had: Ik kom mijn broeder zoeken, die verloren is. hooghartig wees zü mij terug met haar gloeiende oogen. „Ga,” siste zü tusschen de tanden, ,4e hebt me beleedlgd voor 'n volle balzaal. Ben je dan Dat het katholieke geloof desondanks in de Jordaan nog bewaard is gebleven, is naast God té danken aan de Capucünen. 1 „Dan kom Ik nog *n derde maal," was mjjn antwoord. M’n smeekingen werden verhoord en zü er kende mü als haar verloofde. Onze verloving werd gevierd met alle praal en luister. Het was voor mij een jubelfeest, zij zou immers mijn vrouw worden! Ik zal niet verder uitweiden over m’n geluk, de zonnigste jaren uit mjjn leven. Myn zuster had Intusschen haar Intrek ge nomen bü een tante In Rio de Janeiro. Marietta had zulks ’t beste gevonden. In m'n llefdesroes merkte ik niet, dat ik leefde als een blinde, als iemand zonder wil. Ik zelf nam geen enkele schikking, stelde geen enkele daad, in alles besliste Marietta. Ik was dronken van liefde. En ook Marietta hield van mü, tenminste, dat dacht ik. Maar de tüden veranderden. Marietta hield van dansen. Zü wilde steeds weelde en pronk om zich heen zien. Uitgaan was haar grootste vreugde. Meer en meer voelde ik mü op den achtergrond gedrongen; ik werd jaloersch. Zü danste met ieder die haar beyie). Ik miste den moed en de kracht om haar op •t onredelüke van haar gedrag te wijzen, doch diep in m’n hart groeide 'n wrok tegen haar en tegen hen, met wie ik haar zag schertsen.... tot ZÜ weer glimlachend naar mü toe kwam en een vriéndelijk woord mü weer alles deed ver geten. Zoo verliep onze verlovingstUd. In dezelfde mate, waarmede Marietta genoot van dans en spel, groeide ook haar verlangen daarnaar. Soms scheen 1 me, alsof zü er behagen In schepte breeden kring wordt op prüs hoog wordt gewaardeerd. Met hun bekenden eenvoud allen lof teruggewezen en op dank gebracht aan hun arbeid hebben gesteund. Uit hetgeen is büeen^ebracht is een vernieu wing der kerkverllchtiïig bekostigd, hetgeen, symbolisch, als een afspiegeling Is te beschou wen van het lichtend voorbeeld, dat de Paters hebben gegeven. Op 64-jarigen leeftüd is te 's-Hertogenbosch overleden de heer O. Romme, die 34 jaar lang administrateur geweest is van de Godshuizen aldaar. Voorts was hü Hd van de Gezondheidscom missie. president-commisaris van de TrammU s-HertogenboschVughtVoorburg en vervul de nog verschillende andere functies. Pater Rector Chgelbertus sprak daarna een woord van dank, gemoedelük en eenvoudig, zooals d> Paters altüd spreken, op den kansel en bü het huisbezoek. Na den comité-leden en hun helpers zijn^ erkenteUjkheid te hebben betuigd voor hetgeen zü. sinds maanden reeds, deden om dit feest mogelük te maken en te doen slagen, sprak {later Engelbertus er zün vreugde over uit, dat pater Robertus hier als vicaris-provinciaalaan wezig was, omdat dit een ongezochte gelegen heid bood hem eens te zeggen hoezeer zün grondslagleggende arbeid van beteekenls is ge- Om wat migraine, zoo’n beetje schele hoofdpijn de afspraak niet nakomen? 1 of twee tabletten Instantine en da pijn is verdwenen! Dus onthoudt De Vicaris-provinciaal besloot met den wensch, dat het den Paters, met Gods hulp, maar tóch ook trouw geholpen door de sympa thie en den persoonlüken arbeid van velen, gegeven mag zün nog veel te bereiken en vele afgédwaalden te mogen terugbrengen naar God. .aardbeving. Een paar men schen dood, een paar dozijn gewond en een paar gebouwen kapot.” Ze reden verder. Met vreugde dacht Murphy er aan dat hü precies op den dag af de ver zekeringspremie voor z’n bezittingen op Ceylon betaald had. Midden op een plein gekomen, hielden ze stil, en nu wees Stanton naar het standbeeld van konlng Edward VII. dat scheef stond, maar toch nog overeind, en waar puin omheen lag. Op dit gezicht verbleekte Murphy. Jarenlang had hü het standbeeld zien staren over de na ven naar de zee. en nu.... ontkennen kon hü het nietnu had de joviale konlng hem in den steek gelaten nu stond hü met het ge<- zlcht naar de stad. Maar nu ook. begreep hü. welke poets Stan- toij hem gebakken had. Deze had het geweten. Hü werd vuurrood van kwaadheid. maar di rect daarop glimlachte hü- Er was hem iets te binnen geschoten. .Btantoh.” zei hü. en tikte z’n metgezel op den schouder. Toen deze zich omkeerde, wees Murphy in een straat, waar ze een aantal werk lieden bezig zagen een grooten puinhoop op te ruimen. ..Daar staat je huls,” zei Murphy. (Nadruk verboden) mü te kwellen en te kwetsen in mün meest teedere gevoelens. Hoe meer ik duldde, des te driester werd zü in haar optreden. En als ik een razernij nabü was, kwam ze naast me geschoven en kuste me. Dat was allemaal In den tijd, dat zü zege vierde, doch deze zou spoedig veranderen. WÜ waren ongeveer ’n half Jaar verloofd, toen mü voor de eerste maal heel even de oogen opengingen. Ik zat weer alleen in ’n balzaal, terwül Marietta met de anderen danste. Ik meende op te merken, dat zü met haar danser koketteerde, haar oogen lachten en keken haar ^partner zoo vol liefde aan, dat Ik opsprong en mü midden tusschen de dansers stortte. Alles wat mü in den weg trad stiet ik wild op zü en uitdagend monsterde ik zoowel Marietta als den man met wien zü danste. Marietta had dit be merkt en hem losgelaten. Zü ging tusschen mü ■én hem Instaan, als wilde zü hem beschermen. Nu ik zoo tegenover haar stond, oog in oog. vermocht Ik geen woord uit te brengen. Het was of mü de keel dicht geschroefd werd. Zü keek me zoo doordringend en vol min achting aan, dat Ik voelde hoe Ik bloosde als een verlegen schooljongen. „Ik wil naar huls,” zelde zü kortaf. En ik.... ik gehoorzaamde. Zoo had zü mü nog In haar macht Nog steeds was ik blind en een zwakkeling. Vóór haar woning wilde Ik met een kus af scheid nemen; ze was toch mün verloofde. Doch zü stiet mü terug. Ik meende dat ’t slechts scherts was en trad weer op haar toe. Maar weest voor de „nederzetting" der Capucünen Ir. Amsterdam. Nadat het zangkoor der kerk „Quam dllecta’1 gezongen had. werd het woord verleend aan den voorzitter van het huldlgingscomité, den heer F. J. M. Kuyper, die zün toespraak aanving met de verklaring, dat feitelük niet onder woorden is te brengen wat Amsterdam, wat de Jordaan In het büzonder aan de Paters is ver schuldigd voor het heerlijke werk op geestelük en maatschappelük gebied, dat deze zonen van Pranciscus voor zoo ontelbaar velen in de af- geloopen 25 jaar hebben verricht. Geen wonder is het, aldus spr., dat de ker- kelüke feesten ter gelegenheid van dit vie- renswaard jubileum gehouden door oud en jong worden bügewoond. Spr. ging daarna de geschiedenis na van de vestiging der Capucünen in de hoofdstad, een vestiging, die niet zonder moeite tot stand kwam. Veel werk moesten de paters Serafinus en Servatius verzetten eer het zoover was, dat met óe zielzorg kon worden begonnen. Dank zü hun onvermoeid werk, dat in hoofdzaak uit een omvangrijken bedeltocht bestemd, kon op 1 Mei 1911 de eerste spade worden gestoken on geveer ter plaatse, waar de Karthulzers eeuwen terug hun klooster hadden. Van het begin af waren hier werkzaam de broeders Julius en Titus, wier bescheiden taak geenszins onopgemerkt bleek te zün gebleven, getuige het applaus, dat alleen al het noemen van hun namen aan de verzamelden ontlokte. Al zün de Paters dan ook altüd wars van verheerlüking en hulde, hun moet, zoo ver volgde de heer Kuyper, toch wel gebleken zün, hoe hun voorbeeld, hun geloofsovertuiging en Moge, zoo besloot de heer Kuyper, bü het gouden feest kunnen worden getuigd, dat het werk der Paters zooveel vrucht heeft afgewor pen. dat de Jordaan weer voor Christus’ liefde is gewonnen. Het koor zette daarna een „Lang zullen zü leven" in, hetgeen zonder aarzelen en met groote geestdrift door de in de zaal verzamel den werd overgenomen. gek geworden?" „Marietta, ik kon *t niet langer aanzien, dat je zoo lief was tegen anderen," was m'n ant woord. „Dwaas!” riep ze mü toe en verdween in haar woning. Voor haar raam smeekte ik om vergiffenis, doch zü hoorde mü niet. De dagen die nu volg den waren voor mü één marteling. Steeds op nieuw moest Ik hooren. dat ik mü door m’n gedrag onmogelük gemaakt had en dat zü geen enkele balzaal meer dorst binnengaan. Wie zou trouwens nog met haar willen dansen, -als daar door z’n leven In gevaar kwam? Ik was als razend. Zü liet zich haast niet meer zien! Als ik overdag op m’n plantage het werk regelde of door zaken in beslag genomen werd, reed Marietta uit, dag aan dag. En ik, dwaas die ik was. ik bemerkte niet, hoe opgewekt zü-was, als zü van naar wandelritten huiswaarts keerde. Nog was ik blind, nog zag ik niets. Ik wist niet, vermoedde niet eens. dat zü mü bedroog. Zü had een ander lief. In m’n verlatenheid en m’n wanhoop zocht ik naar vrienden. Ik ontmoette een Duitscher, een zekeren Femau. Hü was nog Jong, ’n goede dertig, maar had reeds een veelbewogen leven achter zich. HU was hartelük en vriendelük voor me. zoodat ik mü dichter bü hem aansloot dan verstandig was. Zün gezelschap was mü daarom ken boden. Den Paters voor dit alles openlük en op recht te danken was een behoefte van velen. Dezen hebben het echter niet bü woorden wil len laten maar ook gemeend een stoffelük blijk te moeten aanbieden. De geneigdheid om daaraan bü te dragen was vrijwel algemeen en de armsten van de armen hebben hun penningske geofferd. Extra dank mag hier wel worden gebracht aan pater Robertus voor het enorme werk, dat hü in de eerste twaalf jaren van het rec toraat als rector en vicaris heeft verzet. Vereenlglng na vereenlging werd gesticht en elk daarvan was weer büzonder gericht op de speciale behoeften in deze hulpparocllie. Het zegt iets, dat aan de Paters Capucünen de zielzorg over de katholieke inyoners van het Gemeentelük Tehuis aan de Roetersstraat werd toevertrouwd. 8e so ciale cursussen van pater Fabianus trokken in wüden kring aandacht, vele adviseurschappen van sociale vereeniglngen werden aan Capu cünen toevertrouwd en is het niet weer een Capucün, pater Alexander, die belast is met het werk van de Hervorming in heel het Dio cees. Niet alleen de Jordaan, maar geheel Am sterdam heeft van de werkzaamheid der Ca pucünen mogen profiteered En dit betreft dan nog alleen het werk naar bulten, maar wie zal zeggen wat zü voor nog ontelbaar velen zün geweest, dien zü met raad en daad hebben bügestaan, wien zü geestelü- en maatschappeljlken steun hebben ge- Zoo verliep m'n leven.... ik won. ik verloor, ik won en verloor. En Marietta vroeg nergens naar. Èernau wakkerde m'n hartstocht in t spel nog aan. Vaak was hij m'n partner en juist als ik met hem speelde, verloor ik t meest. En niets doet iemands speelwoede zoo oplasden als voort durend verlies. Ik weet niet meer, hoe lang dit dwaze leven geduurd heeft. Maar opeens werd ik klaar wakker geschud. Ik wegt ook niet meer wie mü de oogen opende en ook niet, wanneer dat ge beurde, maar plots stond het onbezonnen en dwaze van mün leven mü helder en duidelijk en.... wreed voor oogen. Op een ochtend ging Ik weer naar huis. Een mü onbekend persoon wandelde met mü op. Hü vertelde mü alles! Welk een ontnuchtering! Toen wist ik, waarom Marietta er zich niet om bekommerde, dat ik een speler was. Ik was het slachtoffer gewordeh van een ge raffineerd complot Femau was de vriend van den man. die voortdurend met Marietta gedanst had! Volgens een van te voren vastgesteld plan hadden zü den hartstocht voor t spel in mü aangekweekt en aangemoedlgd. om mü.... Het was wreed, dit nu zelf te moeten erkennen. Ik wankelde naar huls. Ik wist niet wat ik zou doen. M’n eerste gedachte was ’n vreeselüke wraak. Doch toen ik tegenover Marietta stond, was ik te laf. Ik beaat niet eens den moed, rekenschap van haar te verlangen. Ik was ’n wrak! Doch één gedachte had zich onwrikbaar in mü vastgezet; nu sou ik haar niet meer uit t oog verliezen. (Wordt vervolgd) De Paters zün afgedaald in kelders en zün geklommen tot zolderkamertjes en daardoor De feestdag werd ingezet met een Pontifi cale H. Mis. welke Z. H. Exc. Mgr. dr. J. Buckx, oud-apostolisch vicaris van Finland, tltulair- blsschop van Dollche, in de versierde Recto- raatskerk aan de Tichelstraat opdroeg. Z. H. Exc. werd daarbü geassisteerd door den HoogEerw. Pater Robertus, vicaris-provinciaal der Nederlandsche Capucünen en eersten rector van de kerk van den H. Antonius, als presby ter- assis tens. Als troondlakens fungeerden de zeereerw. paters Serafinus, grondlegger van het Capu- cünenklooster in de hoofdstad en pater Anto ninus. de voorlaatste rector der kerk. Diaken en sub-diaken bü de H. Mis waren de paters Fabianus en Eustachius. De verdere functies werden vervuld door de ''eerw. paters Justinus, Antonius, Hermenlgdus O M. Cap., pater Boot S. C. J„ pater Emma nuel. rector te IJmuiden. pater Theodoras pater Alexander. Als cantores fungeerden pater rector Engel bertus en pater dr. Johannes. Na het H. Evangelie hield p. fr. Gilb. Lo- huls O. F. M., die ook het Trlduum had geleid, een korte toespraak. Het zangkoor onder leiding van den heer Joh. H. Plekkers voerde de missa Stae Trini- tatis van Hub. Cuypers uit en bracht na de H. Mis een feestcantate van pater Eilardus, getoonzet door den dirigent, ten geboore. Het was niet onopgemerkt gebleven, dat Marietta Joranj^s mü een dans weigerde. Uit alle hoeken meende ik hatelüke spot lachjes te hooren. Dit alles droeg er toe bü, om het in mü ont waakte gevoel van verlangen nog aan te wakke ren. Ik kende ten slotte geen vuriger wensch meer, dan haar mün vrouw te mogen noemen. Enkele dagen later vroeg ik haar, doch zü wees mü af. Mün liefde voor haar laaide des te feller op; ik volgde haar overal en fladderde rond haar als *n verliefde knaap. Broers had ik niet, slechts één zuster. Zü waarschuwde mü voor Marietta. Doch ik lette er niet op. Luistert een verliefd jongmensch naar waar schuwingen? Liefde maakt niet enkel blind, ook doof. Ik was voor geen rede vatbaar, voor mü bêstond niets ter wereld dan Marietta. Ik deed voor de tweede maal een aanzoek. Stoen vroeg zü me: Zaterdagavond omstreeks half twaalf naderde met geringe snelheid een Austln-auto het ge vaarlijke kruispunt Herman Colleniusstraat Nieuwe Bleekerstraat te Groningen. Tegelüker- tüd naderde van den anderen kant een Ford auto. bestuurd door den heer Elzinga uit Drachten, dit kruispunt. in De wagens botsten met groote kracht tegen elkaar, waardoor een der inzittenden van der Austin, de 21-jarlge mej. J. Abbring een her senschudding opliep. Zü werd In ernstlgen toe stand naar het Dlaconesaen-ziekenhuls ver voerd. De bestuurder van den Ford-wagen bekwam slechts lichte verwondingen. De politie heeft de Ford in beslag genomen Stanton had hem te kennen gege- ven dat hü loog of geen oogen in z’n hoofd 1 De zekerheid dien dwarsdrüver een flink lesje te ge ven. Na een driedaagsche kerkelüke voorbe reiding is Zondagmiddag op openbare wüze het feit herdacht, dat de Eerw. Paters Ca pucünen zich 25 jaren geleden in de hoofd- stad vestigden. Op ondubbelzinnige wüze is den eenvou- dlgen zonen van St. Franciscus gebleken hoezeer hun werk gedurende een kwart eeuw In een van de bekendste Amsterdam- sche volkswüken, de Jordaan, verricht, In gestéld en Antwoordend op de lofbetuiglngen dezen mid dag gesproken verzekerde de Rector, Capucünen hun arbeid zullen blüven zetten, ook al zouden waardeering en taat uitblüven. Wü. monniken, hebben als onnutte dienst knechten. Gods Zün wil te doen en wü zul len dien doen. Die taak, welke wü op ons genomen hebben zullen wü volbrengen, maar het stemt tot groote vreugde, dat ook tal van leeken ons daar bü willen büstaan. Voor dien steun dankte de rector allen, die, cp welke wüe ook, de Paters hebben geholpen, maar vooral degenen, die daarvoor ook hun persoon gaven. Sommigen zeggen: Pater, dit kunt u van mü krügen, maar de rest moet u zelf doen, maar liever zün ons degenen, die niet achter- of af- züdlg blüven en ook hun persoon willen geven. Wü zullen ons best blüven doen en ons blüven geven aan het werk, dat ons te doen staat. (Applaus). Het zangkoor zong vervolgens .Jleerlüke Ter- we” van René de Clercq, waarop twee schoolkinderen, door den heer Zeebregs Inge leid, een aardig versje opzegden, gevolgd door de aanbieding van een kerkelük parament. In deze hulpparochle bestaat ook een „we- reldlüke" vereenlging, welke zich echter, vol gens haar naam V. O. K. (Voor onze kerk) toch heel sterk met de kerk verbonden voelt. hebben zü contact gekregen met heel hun kudde, waarvan zü zich voortreffelüke her ders hebben getoond. Hun toch al moeilük werk werd nog ver zwaard door de crisis, die ontevredenheid bracht en geloofsafval. Als gü daarvoor met ons blüft bidden en werken, dan zal het wel gaan Toen ging de receptie weer door en het duurde nog geruimen tüd. voor zü was geëin digd. ver de verschansing van het sa. de „Vic- 1 torlous" leunde In doodelüke verveling V-een der passagiert Henry Stanton. Hü verveelde z*ch zoo. dat het prachtige zeegezicht hem absoluut niet Interesseerde en wenschte maar dat het tüd werd naar kooi te gaan. De tüd brak aan en langzaam slenterde hü naar beneden, naar de rookkamer, om nog even een slaapmutsje te nemen. Stanton zat daar met z’n glaasje aan 1 eenlge tafeltje, dat niet geheel onbezet was. Al de andere passagiers waren aan dek. om naar den opkomenden storm te küken, of naar bed. Aan dat tafeltje zat een Engelschman. dus een landgenoot, met een whisky-soda voor zich .Buiig weer vanavond."’ zei Stanton, en ging zitten. .Dat brengt me In herinnering.” antwoordde de andere, „de stormen die we op ons eiland hebben.” -„Op ons eiland. ,4a. op Ceyldh. ker wel eens geweest?" „Woont u dür?" vroeg Stanton weer, en vrü overbodig. Er was een Idee In z’n brein opge schoten. een idee, dat mits goed geëxploiteerd, hem geld in den zak zou kunnen brengen. Z’n metgezel keek hem met eenigen wrevel aan. .„Ja.” zei hü kort. .Daar woon ik. En wat zou dat?” „O. niets; ik dacht alleen maar 't Is wel mooi daar.” ,4a, prachtig." verklaarde de man van Cey lon. die antwoordde op den naam van Murphy. „Ik heb Colombo altüd een heel aardige «tad gevonden. Jullie hebt daar een mooi stand beeld.” „Standbeeld, zegt u?" verwonderde zich mün- heer Murphy „Welk bedoelt u? We hebben er zooveel." Stanton antwoordde niet direct. Toen zei hü resoluut: .Dat van konlng Edward Dat beeld, dat met z’n gezicht naar de stad staat.” Toen hü dit hoorde, keek Murphy z’n met gezel verbaasd aan. Immers. Iedereen wist, dat het standbeeld van^koning Edward met t ge zicht niet naar de stad, maar naar de haven stond. „U vergist zich absoluut, mynheer Stanton.” sprak hü dan ook met klem. ,.’t gezicht van den konlng is naar de haven gekeerd .Pardon, münheer. naar de .stad." hield Stan ton hardnekkig vol. „Wat bazelde die man toch?" dacht Murphy; neen, ze moesten hém vertellen, hoe dat stand beeld stond. Z’n eigen huls stond in de onmld- dellüke nabüheld. nog geen twee straten er van daan, en weer trachtte hü z’n mede-passagier er van te overtuigen, dat deze zich vergiste en het mis had. Maar Stanton was niet te overtuigen. Hü hield bü hoog en laag vol. dat het standbeeld van konlng Edward in Colombo met t gezicht naar de stad gekeerd stond, en eindigde met het aanbod aan Murphy er een -weddenschap van te maken. Het lag in Murphy’s lün. niet te wedden, als zoo welkom, omdat ik m’n avonden thuis en eenzaam moest doorbrengen. Spoedig had Fernau t zoover gebracht, dat hü mü bulten m’n woning lokte; hü wist "n verbor gen lokaal, waar spelers elkaar regelmatig ont moetten: hü troonde mü er heen. Wat was natuurlüker. dan dat ik mü met 'n waren hartstocht op 't spel wierp, een hartstocht, die mü al 't andere deed vergeten. Ik speelde met hooge Inzetten en won. Den eersten ochtend kwam Ik thuis, met ongeveer vüftlen duizend peseta's winst. Lachend had Femau opgtmerkt: „Gelukkig in 't spel, ongelukkig In de liefde." En ook ik lachteIk wist nog steeds niets. Na t ontbyt bezocht Ik Marietta, Zü stond voor ’t venster en zong ’n vroolük' wijsje. ,4e schünt je nogal te kunnen troosten, hé?” was haar eerste groet, ,4e kunt tenminste nogal afleiding vinden.” Nu eerst drong tot mü door, dat ik den weg naar t verderf was opgi haar voeten, smeekte Het gewonnen geld schonk ik haar, om eigen inzicht te besteden. Glimlachend nam zü *t geld aan, doch zei: .Maar daarmee laat Ik me niet omkoopen. Je weet trouwens, dat je geld me nooit geïnteres seerd heeft.” En alles bleef als vroeger. 4k bezocht het speelhol voor een 'tweede maal Het spel was m’n tweede liefde gewor den.... en Femau was neg steeds m’n vriend M’n nachten bracht ik door aan de roulette terwül ik m’n plantages meer en meer veron achtzaamde. z’n tegenpartü niet een klein kansje had om te winnen. Maar dit zoo dacht hü was e<o speciaal geval. Hü was boos en zenuwachtig. i*es»z»»se»»s»sa»sss»eea»e^^jp9M zou wel opwegen tegen het feit, dat hü geld zou aannemen, vcor iets, dat hij heel ze ker wist. .Accoord'” riep hü. „u zult uw zin hebben. Ik verwedhü dacht even na Ik ver wed om m’n huis met al wat er In is. tegen 3000 pond, dat het standbeeld van den konlng met z’n gezicht naar de haven staat.” „Aangenomen," zei Stanton. De ..Victorious” was In de haven van Colombo aangekomen en de heeren Stanton en Murphy lieten zich, gedachtig aan hun weddenschap, te zamen de stad binnenrijden. Al heel gauw bemerkte Murphy, dat er iets niet in orde was. De menschen in de straten zagen er neerslachtig en vreesachtig uit. De heesters, de-bloemen en de planten, die er altüd zoo frlsch uitzagen, leken hem stoffig en ver waarloosd. Toen ze In de richting van de ha ven reden, werd *t hem vreemd te moede. Er lagen steenen op de straat, en hü zag scheuren In de hulzen, die ze voorbü kwamen. HÜ wendde zich tot Stanton en zei: beving.” Een oogenbllk later hielden ze agent staande ,4a.” zei deze. Zelfs bü degenen, die met het geloof hebben gebroken is nog eerbied voor deze werkers, wier kerk en klooster geen schade zal worden ge daan en wien persoonlük geen letsel zal over komen, noch een beleedlging worden aange daan. Aan het slot van zün toespraak dankte spr. de Paters vooral ook voor al het vele, dat zü voor het gezinsleven hebben gedaan. Het zangkoor voerde daarna een naar Mid- deleeuwsch motief gemelodieerd .Ave Maria" uit en toen kwam, waar allen blükbaar op had den gewacht, de gelegenheid om de Paters en Broeders geluk te wenschen Hartelüke handdrukken werden veel vriendelüke woorden werden gesproken. Het konden niet meer dan woorden zün, want buiten de „receptiezaal" stonden nog honder den te wachten. En wachten is er bü de Capucünen niet bü. Dus ook die gingen binnen. Maar voor alles staat een tüd. Half acht zou er o.a. weer Lof zün, een lof met Ponti ficale assistentie. En dus vroeg de heer Raassen eVen stilte, lietgeen gaarne opgevolgd werd, toen men be sefte. dat het ging ort{ Pater Robertus. die nog enkele woorden spreken wou. Pater Robertus, de eerste rector, thans de vertegenwoordiger van Pater Provinciaal, namens wien hü de ka tholieke Amsterdammers bedankte voor den steun en de sympathie, welke zü wel aan In Amsterdam onbekende monniken hadden wil len schenken. Toen ik de opdracht kreeg, zoo biechtte Pa ter Robertus eerlük, voelde Ik het als, een zware taak. Van de Jordaan wordt vaak zooveel verteld, dat later gelukkig onjuist blükt. Maar hü kende Amsterdam niet, werd bü zün eerste bezoek niet érg vriendelük ontvan gen. Büna tot het station toe, zoo vertelde hü, werden we met allerlei projectielen bekogeld. En daaronder waren er, die niet heel en al verseh waren. Maar het is anders geworden. Er is een band gelegd tusschen de Capucünen en Amsterdam. Wü, Capucünen, hebben ervaren, dat er ïn Amsterdam. In de Jordaan vooral, goede, heel goede menschen wonen, menschen, die alles voor ons. Paters, over hebben. Hoe moeilük het werk misschien ook wel eens moge geweest zün, geen der Paters, noch een der Broeders Is er, die niet graag in Am sterdam heeft gewerkt. Zooals wü hier geholpen worden, ondervin den wü- het büna nergens en In Zuldelüke Zaterdagavond Is In het St. Josephgebouw te Deventer een vergadering gehouden van de atrbelders, die werkzaam zün aan de werkver schaffing nabü Almelo. Zooals bekend, hadden zü voor 14 dagen na een staking van eenlge weken het werk hervat. Gedurende de laatste twee weken is hun een toeslag op het loon verleend. Thans werd met 86 tegen 3 stemmen. 1 blan co en 1 ongeldig besloten. Maandag (heden) opnieuw het Werk neer te leggen. A 1 BAYER

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 7