Alkmaar, 6 Juli Nassau Tax tel.3545 DINSDAG 6 JULI 1937 Wyziging tarief gaslevering AGENDA BIJLAGEN TOT DEN RAAD ARBEID VERKEERSPOLITIE Geldleening Positie der kaasdragers OFFIC1EELE MEDEDEELÏNGEN DE VONDELHERDENKING Herziening uitbreidingsplan „West” GESLAAGD Examens H.L.O. V oorrangswegen Drankwet St. Jozefgezellen Bonnen van de week De Ronde van Alkmaar Zaterdag 10 Juli den Gemeenteraad Dood langs den weg gevbnden E«p sterk veld BURGERLIJKE STAND xr 1 Zondag 18 Juli Aanschaffing schoolboeken R.K. Meisjesscholen Salarieering hoofdopzichter Gemeentewerken Kosten-omslag Gemeente werken Opheffing betrekking onder wijzer aan de Bosboom-Tous- saint school Groots ritten - speciale tarieven BEDEVAART NAAR O. L. VR. TER NOOD TE HEILOO Een nuttige en practische uitvinding Adres bewoners Omval straatverlichting Verkoop van grond aan de Rembrand tstraat Toelage voor onderhoud molen „De Groot” Gebouwen met boven- en benedenwoningen Agenda van Perceelen Molenbuurt 6 en 7 Wyziging verordening Hand elsschool R.K. Esperantoclub „Ni triumfos” Splitsing van het Gemeer^te- - lyk Bureau voor Sociale Zaken Begrafenis D. G. van Beek Aanleg van trottoirs in het Zevenhuizen en de Gast huisstraat Radioprograsnasa Huldiging kampioenen Gesloten-verklaring van wegen STAD LUWS 9.50—1035 Diversen; tegen instelling J. M. Het hoofd van het gemeentebestuur van Alk- 1 na dagteekening deaer ■niglng. V a tot d 14 met gehuwd 9 I V I De bouwverordening der gemeente verbiedt den bouw van meergezinshulzen, d J S 8 1 i plaatsje op de breede trot- notitles aan de hand van I Zoo mogelijk zal dft Jaar Alkmaar de eer heb ben van een groot gezelschap Katholieke Espe rantisten in haar veste te herbergen; wij vragen hier reeds bij voorbaat de aandacht van de Alk maarsche niet-Esperantisten, die meenen. dat er hier tot nu toe door ons nog niets gepresteerd is op dit terrein Voor het bestuur van „Nl Triumfos", J. PUREVEEN 18.40—19.20 19.50—20.20 wich; - Droltwich. Lijn 5: Diversen. f 1 1 8 1 1 c t 8 k v <1 a 8 r v V r I den heer D. O. van Beek. Mannenkoor Orpheus met def dirigent en leden van de Schoutenstraatbuurtvi Orpheus zong een tweetal liederen, n.l. „Ecce quomodo moritur” en „Orabgesang”. Onder de kransen was er ook een van den be schermheer van Orpheus, Burgem. Jhr. P. H. Kinschot. Op den verplichten avond van morgen vieren wij den verjaardag van den praeses. Daarom zal er geen enkele gezel ontbreken. Als op eiken verjaardag zal ook hierbij de feeststemming niet ontbreken. En nu de bezetting van het veld! Men weet, dat slechts in twee klassen gestart wordt; om 1.30 gaan de nieuwelingen weg 75 in totaal! en om ongeveer 3.30 uur de amateurs en onafhankelllken, waarvan op dit oogenbllk 91 renners hun .inlegg-eld hebben gestort en dus zeker zullen komen. Het belangrijkste is evenwel, dat een sterkere bezetting van het veld niet mogelijk is, want alle bekende renners komen. Zelfs is dit veld van amateurs en onafhankelljken sterker dan dat, hetwelk onder elkaar het nationale kam- r Een mooie uitvinding op hygiënisch gebied (men zou kunnen zeggen een uitkomst voor alien,'* die er mede t'fc maken hebben) is gedaan door een onzer stadgenooten. Deze uitvinding van den heer P. Bruin, Spoorstraat, betreft een eenvoudig en goed koop apparaatje om stofvorming in hoeken van bakken, laden, kasten, kamers, trappen enz. te voorkomen, en heet Hygla. Het is zeer ge- makkelyk, zoowel in steen als in hout, aan te brengen en te bevestigen, het la nl een hol driehoekig gevormd metaleA plaatje, aan den achterkant voorzien van' eeny.g. verankerings- pen. Zoowel Keuringsdienst als architecten, aan nemers en ook gebruikers betuigden reeds hun bewondering voor het even eenvoudig als prac- tisch middel waarop inmiddels reeds octrooi is aangevraagd. Men ga zlMh eens overtuigen. Vooral voor kruideniers en huisvrouwen is deze In de verordening, bevattende het tarief voor de levering van gas door de gemeente gasfabriek te Alkmaar is bepaald, dat het college voor de levering van gas voor industrleele en bijzondere doeleinden contracten kan afsluiten tegen ver minderden prijs, waarbij de te leveren hoeveel heid ten minste 2500 M3, per Jaar moet be dragen. Ten gevolge van het terugloopen van de con junctuur doet zich in den laatsten tijd vaak het geval voor, dat kleinere industrieelen, voor wie in het bijzonder voomoemde bepaling is opgeno men, de vastgestelde mlnlmum-hoeveelheid van 2500 M3, per jaar niet kunnen bereiken en dat zjj daarom bezwaar hebben tegen het afsluiten of verlengen van een overeenkomst tot levering van grootere hoeveelheden gas. B. en W. achten het daarom gewenscht, dat de mlnlmum-hoeveelheid teruggebracht wordt van 2500 M3, ^ot 1500 M3. Maandagmiddag had onder groove belangstel ling op de Algemeene Begraafplaats de teraarde bestelling plaats van het stoffelijk overschot van 'ezig was o.m. het de verhuring van grond onder de gemeente Als gevolg van het besluit tot geleidelijke op- B^sboom-Toussaintschool, sal ken van die school met ingang a.s. met één verminderen en het leerkrachten Keulen; Londen Heg. 22.4523 35 Londen Reg.; voor een tweebaans rijweg. Zoo noodlg sou een Inhaalverbod voor motorrijtuigen vastgezteld kunnen worden. De kosten van den aanleg van de trottoirs zullen f 960.bedragen. -- - ~-w~vv vaas* •“VVlgcmiUMlULÜCil, Wi V|,(, mede volgens die verordening bedoeld zijn Aan de Molenbuurt bevinden zich een twee tal aan de gemeente behoorende perceelen, ge nummerd 6 enj. waarvan het eerste sedert 1932 niet meer bewoond wordt, daar het zonder aan wending van groote kosten niet meer in be woonbaren staat was te brengen. Dit perceel verkeert thans in bouwvalligen toestand, in verband waarmede het gewenscht .is het perceel te sloopen. Zou dit geschieden, dan zouden aan het per ceel Molenbuurt 7, dat thans nog voor f 3.12 per week is verhuurd,.verschillende werkzaam heden moeten gebeuren, waarvan de kosten ge zien de geringe netto-opbrengst van deze wo ning niet gerechtvaardigd zouden zijn. B. en W. achten het daarom de beste oplos sing. dat beide perceefen tegelijkertijd worden gesloopt. Aan den huurder van het perceel Mo lenbuurt 7 zal dan met een ruimen opzeggings termijn de hüur van dit perceel worden opge zegd. Voordat de wedstrijd voor amateurs begint, zal de voorzltter-kamprechter der Jury, de heer Visser van Zaandam, de twee nationale kam pioenen de Hoogh en Theunls voor de mlcro- :oon halen en hen namens Alcmarla huldigen. Zooals men weet, wordt deze wedstrijd ver reden om deh groeten Kaveewee-Prijs, waaraan verbonden is een groote zilveren beker. Verdyr heelt het gemeentebestuur van Alkmaar de ze veren medaille der stad beschikbaar gesteld voor den best geplaatsten renner der beide plaatselijke vereenigingen, terwijl daarnaast tal van andere prijzen, als bekers en medailles van paitlcuiieren, vereenigingen en maatschappijen zullen worden uitgereikt. En boven dit alles staan dan nog de hoofdprijzen. Het wachten is hu maar op Zaterdagmiddag. We hopen op mooi weer, al gaat de wedstrijd bü slecht weer natuurlijk ook door. En verder hopen we op de medewerking van het publiek. Organisatorisch is alles gedaan, wat mogelijk is. Maar het publiek moet mee werken. En daarom wijzen wij nu al vast op één punt: ontruimt den rijweg, als de renners na deren en zoekt een toirs. En maakt ÏJw het programma, zonder hetwelk een volgen van den weflBtrjjd niet mogelijk is. En verder zal de luidspreker alles verkondigen, wat in verband staat met de races. In verband met de besluiten door den Raad op 3 Juni j.l. genomen met betrektytag tot de splitsing van het bureau voor sociale zaken, zal zoowel het‘Reglement voor de gemeentelijke in stelling voor maatschappelijk hulpbetoon als de Verordening op het gemeentelijk bureau voor sociale zaken moeten worden gewijzigd. Daarnaast zal de algêmeene salarisverorde ning voor de ambtenaren aangevuld moeten worden met een regeling voor de functie van secretaris der gemeentelijke instelling voor maatschappelijk hulpbetoon. B. en W. achten voor deze functie een sala ris gewenscht van f 2750f *00. deelnemers, terwijl een zal zijn. Maar bovendien heeft men hier een zeer fraai overzicht over het parcours. Men kan de ren ners op de v. Houtenkade volgen over den ge- neelen Hellooërdyk en over een deel van den Kanaalweg. Wil men dus de Ronde van Alkmaar goed ■olgen, dan zal men naar de v. Houtenkade moeten gaan. En dat is voor de organise erende vereeniging een geluk, want zü heeft nu kans, dat een deel der onkosten vergoed zal worden door de bezoekers op de van Houtenkade. Want men zal een kleine entrée moeten betalen op dit gedeelte, dat Zaterdagmiddag vanaf de Costerstraat tot den HeilooérdUk zal worden afgezet. By de Costerstraat. de Jul.V. Btolberglaan en de Rippingstraat zullen lo ketten geplaatst worden, terwijl in de omgejring van de twee laatstgenoemde straten parkeer- geiegehheden zullen zijn. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat in l^et Ge meenteblad van Alkmaar nr. 1580 is opgenomen hun besluit van 3 Juni 1930 tot, aanvulling van de in Gemeenteblad nr. 1486 opgenomen beslui ten ter uitvoering van de Verkeersverordening (Gemeenteblad nr. 1480), waarbij als voor rang s wegen zijn aangewezen de volgende we- ■gen, gelegen binnen de bebouwde kom der ge meente: het Vamebroek, voorzoover gelegen tusschen den Kennemerstraatweg en den Ken nemersingel, de Kennemersingel, de Geester- singel en de Helderscheweg, voorzoover gelegen tusschen Texelsche brug en den spoorwegover gang in den spoorweg AlkmaarDen Helder. Dit beslujt treedt in werking op 4 Juli 1937. Het besluit is hedén afgekondigd en gedu rende <lrie maanden ter gemeente-secretnrie ter lezing gelegd. Het is aldaar tevens in afdruk tegfn betaling der kosten verkrijgbaar. Alkmaar, 3 Juli 1937. Burgem. en Weth. voomoemd: F. H. VAN KINSCHOT, Burgem. A KOELMA, Secretaris. heffing van de het aantal klap van 1 Augustds aantal leerkrachten kunnen worden terugge- bracht van vier op drie. Het hoofd der school heeft in overweging ge geven den onderwijzer, den heer J. Miedema, voor ontslag in aanmerking te doen komen. De heer'Mledema gaat hiermede accoord en heeft aanspraak op wachtgeld ten laste van het Rijk. Maandagavond vergaderde in café Van Doorn het Werkcomité van den Bond van harmonische nchaamsontwikkeling, onder leiding van Dr. J. M. van Dam. Besproken werden de In September te hou- ffen eerste examens voor Alkmaar, waarvan de cata werden vastgezteld. Bericht was ’binnengekomen, dat de vereeni- gir.gen Turnlust, de Halter, Kracht en Vlugheid haar oefenlokalen, materiaal en terreinen be schikbaar stellen voor deelnemers, die niet bij een turnvereeniging zijn aangesloten. Ook is de beschikking gekregen over het Gemeente Sport park. waar, te beginnen Woensdagavond haW acht in clubjes geoefend zal worden. Zich hier voor op te geven by den heer J. H. Snel. De organisatie van het onderdeel wandelen is in handen van den heer Reurslag, lid van het comité, terwijl Dr. Louis, eveneens lid vim het comité, zich beschikbaar heeft gesteld voor het gedeelte „wielrijden". Het voorstel tot toekenning van een persoon lijke toelage kan den heer C. Kirkenler, hoofd opzichter bjj den dienst der gemeentewerken, is in verband met de gevoerde besprekingen van 3 Junf JJ. teruggenomen. B. en W. hëbben daarna het advies der cq»nissie van overleg voor de ambtenaren geteDgd omtrent een voorstel tot wijziging van den titel .hoofdop zichter bij gemeentewerken" in dien van ad- junct-directeur van gemeentewerken en tot bepaling van het aan die betrekking verbonden salaris op f 3200—f 4200, gelijk aan dat van den directeur van de plantsoenen, het sport park en de begraafplaats, van den directeur der gemeente-reiniging en van den directeur van het bouw- en woningtoezicht. Zooals blijkt uit haar advies kon de com missie zich met dit voorstel vereenlgen. Naar aanleiding van een opmerking gemaakt door Ged. Staten stellen B. en W. voor een wij ziging aan te brengen in het onlangs aangeno men voorstel-Leesberg betreffende kosten-om- slag gemeentewerken. Zondag ontving de Alkmaarsche RK. Espe- rantoclub bezoek van de afd. Oost uit Amster dam en enkelen uit Beverwijk. Onder leiding van den heer van Drunen werj den zij in de gelegenheid g'esteld om ons fraaie stadhuis te bezichtigen. Onze gids gaf van een en ander een zeer uit voerige verklaring en vooral in het museum werd het daar tentoongestelde langdurig en aandach tig bekeken. Het moet ons eerlijk van het hart, dat wij Alkmaarders niet wisten, dat onze stad zulk 'n prachtig bouwwerk bezat, met een interieur, dat men in vele plaatsen tevergeefs zoeken zal. Onze gasten waren dan ook meer dan tevre den. en de heer J. Bruinenberg dankte na af loop den heer van Drunen ook van harte, terwijl de gasten beloofden in het vervolg niets anders dan Edammer kaas te vragen bij hun kruidenier Nadat mep nóg1 enkele oude geveltjes en het Victoriepark had bezichtigd kwam men in het Oezellengebouw nog even in vergadering bijeen, waar de voorzitter namens de deelnemers ons bedankte en tot een tegenbezoek uitnoodigde. De voorzitter van Nl Triumfos sprak nog over de Esperantobeweglng in t algemeen en wees hun op de geweldige inwendige kracht, die er van de thans bestaande Esperantobeweglng uit moet gaan, aangezien zij zich tot taak heeft gesteld om de taalmuren tusschen de naties voorgoed te slechten om zoo tot een meer onderling begrij pen te komen. Men moet niet denken, dat men zulk een ideaal in een of twee jaar kan verwe zenlijken; daar zal nog wel heel veel tijd over heen gaan^maar hoe krachtiger ons werken, des te eerder zal die dag daar zijn. Bruinenberg kreeg nog een extra bedankje in ontvangst te nemen voor zijn organisatorisch werk in dezen verricht. Alvorens wij den deelnemers uitgeleide deden, leidden wij hen eerst nog langs ons prachtig bol werk door het Rozenpark, waarna zU den tocht naar het Zuiden aanvaardden. In het laatst van deze maandjzal onze stad nog door een internationaal gezelschap Esperantis ten werden bezocht, evenals verleden jaar, zoo- dat de Alkmaarsche V. V. V. wel eens de uitgave van haar propagandafolders ook in Esperanto in overweging mag nemen; dit gebeurt ook reed/ in vele andere plaatsen. In het buitenland kent men deze propaganda reeds lang. Ook zal er weer evenals het vorig jaar een bedevaart naar Runxputte worden georganiseerd. Waarvoor wy in contact met hef K R EK.-be- ■tuur zul en treden. Het vorige seizoen slaagde dit grandioos. (Staatsblad 1931, nr. 476). Ingekomen is een verzoek van H. Oudejans, aihler, om een verlof B verlof voor den ver koop uitsluitend van alcoholvrijen drank voor gebruik ter plaatse .van verkoop in het per ceel Luttik Oudorp 40. Binnen twee weken na dagteekening dezer kan een ieder ^chriflelijk bezwaren tegen het verleenen van dit verlof indienen. Alkmaar, 6 Juli 1937. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, F. H. van Kinschot, Burgemeester. A. Koelma, Secretaris en W. ter, De Commisie van Advies voor Verkeersaange- legenheden acht het gewenscht. dat de smalle stoepen in het Zevenhuizen en de Gasthuis straat met het oog op het vrij grukke verkeer in die straten door trottoirs worden vervangen. Door het aanbrengen van trottoirs ter breedte van ongeveer 1.06 M4 behoudt de rijweg op het smalste gedeelte van de Gasthuisstraat en het Zevenhuizen een breedte van respectievelijk 5.30 M. en 5.45 M. Deze, breedte is voldoende Gisteravond is de alleenwonende, ongeveer 60- jarige J. Kuys, aan den Heerenweg, op het Woud te Bergen, dood langs den weg gevonden. Daar zich geen sporen van misdaad of eenig ongeval vertoonden, vermoedt men dat Kuys door een beroerte is getroffen. Aan den Omval is destijds voor de straatver lichting geen kabel gelegd maar een gasleiding, welke loopt tot het perceel Omval nr. 72. Tot zoover is daar dus straatverlichting aanwezig. Breidt men de straatverlichting uit. zooals dit door adressanten gevraagd wordt, dan moet de hoofdleiding 300 M. langer worden gemaakt, waarmede een uitgave van f 900gemoeid zal zijn. Reeds eenige malen hebben de bewoners van den Omval verzocht de straatverlichting door te trekken. B. en W. hebben telkens aan langhebbenden medegedeeld, dat daartoe worden overgegaan, zoodra aldaar een Bij raadsbesluit van 22 September 1921 is 1 met het bestuur der Rijksverzekerlngsbank een geldleening gesloten, groot f 410 000.tegen een rente van 5% pCt. 's jaars, onder voor waarde, dat de gemeente niet bevoegd zou zijn tot vervroegde aflossing, zoodat er geen conver sie zou kunnen plaats hebben. Bij Koninklijk Besluit is eindelijk ten gunste van de gemeente een beslissing genomen. Niet alleen is voor de leenlngen, die zijn aangegaan op eenig Jljdstlp vóór 1 Januari 1936, met in- ’gang van 15 September 1936 de rentevoet tot 4 pCt. verlaagd, maar tevens is de mogelijkheid van versterkte aflossing geopend, mits van het at te lossen bedrag tenminste drie maanden te voren aan den geldgever wordt kennis gegeven. Het restant van de leening 1921 bedraagt thans nog f 188.000. Aangezien de laatste aflossing geschiedt in 1961 en de leening dus nog een betrekkelijk korten looptijd heeft, bestaat er kans, dat hier voor een onderhandsche leening met een ren tevoet van 3 9 3^ pCt. kan worden gesloten. B en W. stellen voor hen te machtigen ter aflossing van het restant der leening 1921 een nieuwe leening on schuldbekentenis te sluiten tegen een rente van ten hoogste 3jz. pCt. By de door de Verkeerspolitie dezer gemeente in de maand Juni 1937 gehouden contróles, wer den 77 processen-verbaal opgemaakt, terwijl 113 personen werden gewaarschuwd terzake slechte, handremmen, stuurinrichtingen, spiegels, onduidelijke nummerplaten, te snel autorijden, autorijden met slechte banden. De processen-verbaal werden opgemaakt voor de volgende feiten: Autorijden zonder goede remmen 12; auto rijden zonder goede stuurinrichting 3; auto rijden en op vordering geen geldig rijbewijs ver- toonen 2; autorijden en op vordering geen gel-^ dig nummerbewijs vertoonen 2; autorijden zon der In het bezit te zijn an een geldig rijbewijs 2; autorijden met onduidelijk letter en nummer 4; autorijden zonder geluiddempende inrichting 2; autorijden en het verkeer van rechts den doorgang niet vrij laten 1; motorrijden zonder goede remmen 4; motorrijden en op vordering geen geldig rijbewijs vertoonen 1; motorrijden zonder spiegel 2; rijden met personenauto en te veel personen naast den bestuurder vervoeren 4 rijden met vrachtauto, welke met In goeden staat van onderhoud verkeerde 1rijden met autobus beneden den leeftijd van 21 jaar 1; rij den met Ingeschreven motorrijtuig en niet de verplichte aanduidingen voeren 2; rijden met autobus breeder dan 2 10 M zonder borden 7; rijden met zwaren aanhangwagen met ijze ren wielbanden zonder te zijn ingeschreven en zonder ontheffing 1; wielrijden en zich vast houden aan rijdenden auto 1; wielrijden zonder bel 5; wielrijden in verboden straat 5; wielrij den en op het rijwiel een tweede p-ersoon ver voeren 1; aanwezig hebben van voorwerpen op< den openbaren weg zonder vergunning 2; voet ballen op den openbaren weg 2: overtreding Wet op woonwagens en -schepen 3; overtreding Rustdagbesluit 1; baldadigheid 1: openbare dronkenschap 1; aanhouding gesignaleerden 4. Totaal 77. Op de schoolexamens der R. K. Vereeniging yan Industrie-Onderwijs voor Meisjes ..St. Anna" de eerw. Zusters Oudegracht, slaagden voor ■kerienaalen A. Smit, G. d. Koning, R. Stoop. Armwezen 3. Voor costuumpaalenA. Berger, A. Konijn, T. Schilder, A. Zonneveld, A. Korver, F. Konijn. W. v. d. Riet, T. v. Campen. M. v. d. Berg, 8. Klaver. Geboren: Elisabeth Maria, dochter van Pie ter den Otter en Dirkje Rietbergen. Wouter, zoon v. Engel Nlcolaas Tuijn en Theodora Kla ver. Antonia, dochter van Mattheus Martlnus van Ewjjk en Trijntje Bakker. Theodoras, zoon van Theodoras Wlering en Catharina Maria Jansen. Overleden: Pieter Sasburg, Geertje Stieltjes, oud 50 Jaar. met het gereedkomen van den jaand 'verkeer langs de singels, behoorlijke breedte bézit' die door kantstrooken van den rijweg zijn gescheidem verdient het aanbeveling zoowel in het belarifr van de wiel rijders als van de overige weggebruikers, dat het. voor het algemeen rijverkeer bestemde ge- verkeer gesloten 21 Idem inzake het uitbreiden van straatver lichting aan den Omval. 22 Idem tot wijziging van de bezoldiging en den titel van den hoofdopzichter van gemeente werken. 23 Idem tot wijziging der gemeentebegrooting, dienst 1937. 24 Idem tot vastelling eener nieuwe rege ling voor het verleenen van subsidie uit de ge meentekas ten behoeve van bijzondere scholen voor voorbereidend onderwijs. 25 Idem tot wijziging der betreffende veror deningen verband houdende met de splitsing van het gemeentelijk bureau voor sociale zaken. 26 Rapport van de commissie ad hoe inzake de gasverwarming van het politiebureau met het daaromtrent uitgebracht advies van burgemees ter en wethouders. WOENSDAG 7 JUL# Lijn 1: Hilversum L Lijn 2: Hilversum n. Lijn 3: 8.00—10.35 Keulen; 1035—1135 Parijs R.; 11.35—12.20 Londen Reg.; 1230—1335 Brus- tel VI.; 1335—1530 Keulen; 15.20—16.20 Pa rijs R.; 16.20—16.5b D. Sender; 16.50—18.20 Keu len; 18301930 Londen Reg.; 19301930 Eiussel VI.; 1930—2030 Parijs R.; 20.20—2230 Keulen; 22.20—22 40 Brussel VI.; 22.40—24.00 Weenen. Lijn 4 8.00—9.20 Brussel VI.; 930930 Line; 10 35—17.20 Droltwich; 1730—18.20 Parijs R.; 18.30—18.40 Brussel VI.; 19301930 Hamburg 2030—22.45 Drolt- 2335—24.00 maar brengt ter algemeene kennis, dat van 6 Juli tot en met 2 Augustus »s. ter secretarie der gemeente ter inzage is gelegd een ontwerp tot herziening van het uitbreidingsplan „west", vastgesteld by Raadsbesluit van 15 September 1932, nr. 14, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten bjj hun besluit van 20 December 1932, nr. H»dK>oals eefstgenoemd besluit naderhand is gewyzlgd, welk herzlenlWèsOntwerp betrek king heeft op het gebied, begrensd door de Noordzijde van den Bergerweg, de Oost- en Zuidzyde van de Houtvaart, *e West- en Zuid grens van het kad. perceel Sectie C nr. 3288 en de Oostzijde van den Fabrleksweg (Wog- numsche buurt en omgeving) zooals een en an der op de by het ontwerp behoorende kaart is aangegeven. Alkmaar, 5 Juli 1937. Het Hoofd van het gemeentebestuur. S. F. H. VAN KINSCHOT. deelte van genoemden weg voor het met rywielen In beide richtingen wordt verklaard. 15 1 ten opzichte van hetstichten van gebouwen met boven- en benedenwoningen. 16 Idem dragers. 17 Idem tot wyziging van het tarief voor de levering van gas voor industrleele doeleinden. 18 Idem tot aflossing van het restant eener leening aangegaan met de Ryksverzekeringsbank en het sluiten eener nieuwe leening. 19 Idem inzake het verleeneiPvan een toelage voor onderhoud van den molen .De Groot”. 20 Idem Inzake den aanleg van trottoirs in |bet Zevenhuizen en de Gasthuisstraat» En zoo zal dan eindelyk as. Zaterdagmiddag de tweede Ronde van Alkmaar verreden wor den, dank zy het initiatief der wielerclub .Alc maria" en de groote medewerking, die deze vereeniging mocht ontvangen van de zyde der autoriteiten en van heel veel ingezetenen. Men kent reeds het parcours, waarover de wedstrijd gaat. In groote trekken is dit aldus: start v. Houtenkade, Heilooerdük, Kanaal, de Ruiterstraat, Baanslngel, Nieuwlandersingel, Bleekerskade. v. Houtenkade (finish). Een fraai traject, dat voor de renners tal van moeliyk- lieden biedt, maar dat tevens geschikt is Xpór een hoog gemiddelde. Natuurlijk zal de grootste drukte zich con- centreeren op de v. Houtenkade, waar nlat al leen de start en de finish zijn, maar waar een li'Jdsprekersinstallatie" het publiek voortdurend cp de hoogte zal houden van den stand der Hier komt ook het rondenbord, consumptietent geeneens aanwezig Alkmaar waar- bouwen, waarin twee of meer woningen boven elkaar zyn gelegen. Van deze verbodsbepaling is ontheffing mogelyk voor meergezlnshuizen, die bestaan uit woningen voor kleine gezinnen, voor zoover zy geëxploiteerd worden door de gemeente of door wonlngbouwvereenlgingen, als b.v. het Karenhuis. De behoefte doet zich ge Voelen om den^houw van huizen met beneden- en bovenwoningen op ruimer schaal toe te staan. B. en W. stellen den Raad daarom voor artl- ‘kel 20 der bouwverordening te wyzigen, zoomede eenige andere artikelen, die In verband daar mede tevens moeten worden gewyrigtl, terwijl tevens een foutieve verwyzlng in artikel 119 kan worden veranderd. pioenschap op den weg bevocht. Zoodat we hier eigenlijk kunnen spreken van de.revanche -an de nationale weg kampioenschappen!" Is de Hoogh de sterkste amateur? Hy is na tionaal kampioen. Maar hy zal zyn kracht op nieuw moeten bewyzen tegen een Schulte, een Demmenie, een Jan Groot, een Leo de Beer en zooveel anderen. En is Theunls de sterkste der onafhankelyken? Hy zal het moeten bewyzen hier in Alkmaar, waar Vetbaak, Anneese en anderen hem zullen bekampen. En zal Houtman, de winnaar van de Ronde van Alkmaar '36, opnieuw een der eerste plaat sen bezetten? Of zal een Toon Pynenburg, een Jaap Schlp- pet, een Saarloos daar een stokje voor steken? En zal Jaap Kuiper een gewillig slachtoffer En wat zal de Magneet-ploeg doen? De fa briek heeft met vier renners ingeschreven en het viertal zal dus samen vechten om de beste plaatseh. Maar die strijd zal ongeloofelyk hard rijn, omdat alle andere renners de combinatie kennen en dus geen van dit kwartet zullen la ten loopen. p Wat de nieuwelingen betreft, onder de 75 deelnemers bevinden zich alle bekende renners uit Alkmaar en otngevlng. Bosma, de Alcma- riaan, is in goeden vorm en zal het een heel eind brengen. Maar ook hier is de strijd ge heel open en ook hier is geen voorspelling te aoen. De# 3en Juni j.l. ontvingen B. en W. van den Raad om bericht en raad een adres van het bestuur der R.K. Meisjesscholen alhier, verzoe kende gelden uit de gemeentekas te willen ver strekken voor de, aanschaffing van boeken voor xeen nieuwe leesmethode ten behoeve van de St. Josephschool (glo) en Mariaschool. K Asm die ultnoodlging gevolg gevende, deelen B. en W. mede, dat bovengenoemde aanschaf fing voor vergoeding Ingevolge artikel 72 der tager-Onderwyswet 1920 in aanmerking komt, 'uitvinding een uitkomst. Derhalve moet het verzoek op grond van arti- kei 75 worden ingewilligd. Wy vestigen de aandacht van onze lezers op de in dit blad voorkemendö. oltlcleele publicatie, waarbij wordt afgekondigd het besluit van bur- grtneester en wethouders dezer gemeente tot aanwyzlng van, de voorrang?wegen in deze- ge meente. Als voorrangswegen zyn aangewezen het Vamebroek, vodrzoover gelegen tusschen den Kennemerstraatweg en den Kennemersingel, de Kennemersingel, de Geestersingel en de Hel derscheweg, voorzoover gelegen tusschen de Texelsche brug en den spoorwegovergang. Dit besluit is gisteren. Zondag 4 Juli, in wer king getreden. Zooals reeds eerder in dit blad onder het kerk- bericht der St. Josephkerk vferd medegedeeld, zal de 27e offlcieele Alkmaatsche Bedevaart naar Onze Lieve Vrouw ter Nood te Heiloo ge houden worden op Zondag 18 Juli a.s. Waar deze Bedevaart uitgaat van de Bissch goedgekeurde Broederschap, welke bestaat in ‘de St'. Josephkerk. mag verwacht worden dat de deelname van Alkmaars Katholieken ook zoo algemeen mogelyk zal zyn. Deze bedevaart moet een massale uiting worden van de liefde van heel katholiek Alkmaar tot de hemelsche Moeder Maria in Haar begenadigd oord te Heiloo. Daarom houde men den Zondag van 18 Juli vry om deel te nemen aan deze grootsche hulde aan Maria. Evenals de beide vorige jaren zal de reis ge maakt worden per electrlschen extra-trein. welke Zondagmorgen om 10 uur precies van station Alkmaar zal vertrekken. Omstreeks half vier des namiddags zyn de bedevaartgangers wederom aan het station Alkmaar terug. Meer daadwerkeiyk wordt de belangstelling voer de inderdaad Katholiek-cultureele taak, welke de vereeniging „Vondel" op zich heeft genomen. In verband met de viering van den 350sten geboortedag van Nederlands grootster: dichter. Zooals reeds gemeld,, zal ..Vondel” bij deze gelegenheid opvoeringen geven van ..Joseph in Dothan". Ter aanbeveling van dl^. uitvoeringen is ge vormd een Vondel-comité, waarin wel zitting hebben villen nemen: Te Alkmaar: öe Hoogeerw. Heer Deken E P. R^ngs, de Zeereerw. Heer Pastoor H. Th. Hagemans O.P., de Zeereerw. Heer Pastoor A. E. Oorsprong O. P.. de Zeereerw. Hegr Rector C. Vis, Eerw. Broeder Thomas, Overste huize „Saint Louis", de dames mej. Dr. Clara Müller, mevr. Peet, de heeren N. Andriesma, Dr. H. J M. Hofstee. Drs. J. L. KUppers. Mr. Leesberg. Dr. B. J. Leeuwenberg. Dr. L. Lips, L. H. M. Muris, G. van Slingerland, W. Ver meulen. Te Castricum: Mr. C. A. F. H. W. B. v. d. Clooster Baron Sloet tot Everloo _Te Heiloo: de heeren Dr. J. A. J. Barnhoorn, be- zou gaslei ding noodlg zou zyn ten behoeve van het ge bruik van gas voor huishouding of industrie. Aangezien de bewoners niet voornemens waren, tot gasverbruik over te gaan, is tot dusver geen uitbreiding gegeven aan de gasleiding aan den Om val. De Commissie van Bijstand heeft de moge- lykheid onder de oogen gezien, dat de bebou wing aan den Omval zich nog verder zal uit breiden en meende, dat het dan bezwaarlijk zal gaan om een geheele woonwijk zonder straat verlichting te laten op grond van de omstandig heid. dat de bewoners geen gas- pf electrlcl- teltsverbruikers zyn. Het scheen de Commissie daarom gewenscht dat opnieuw overleg zou worden gepleegd met de bouwers van de aan den Omval liggende perceelen. de heeren Schoo- newil en Jonkel*. Dit overleg heeft tot het resul taat geleid, dat van de 10 gebouwde woningen 5 aan de gasleiding zullen worden aangesloten, terwyl getracht zal worden ook de bewoners van de andere perceelen gas te doen betrekken. B. en W. geven in overweging te besluiten de gasleiding aan den Omval uit te breiden. Van de kaasdragers, die tot 1 Januari 1935 allen onder de bepalingen van de pensloenwet- 1922 vielen, zyn er thans verschillenden, wegens vermindering van hun inkomsten, bulten de werking dier wet gekomen. Deze kunnen tezy- nertyd dus geen recht op eigen pensioen doen gelden, terwyl hun eventueele weduwen en wee- zen evenmin aanspraak zullen hebben op'gezins- pensioen. De ongelykheid in de pensioenspositie zyner leden voelt het korps kaasdragers als een ernstig bezwaar. Dit bezwaar geldt in hoofdzaak de om- stamdigheld. dat nu een gedeelte der kaasdra gers geen uitzicht heeft op een pensioen voor hunne eventueele weduwen en weezen. Het ge mis van uitzicht op eigen pensioen wordt min der sterk gevoeld, omdat de kaasdrager zich op hoogeren leeftyd kan laten vervangen door een noodhulp. Hy geniet dan een „pensioen” in den vorm van het verschil tusschen zyn draag- loon en het loon, dat hy de noodhulp moet betalen. De bezwaren der kaasdragers zouden zyn op geheven, wanneer allen weer ambtenaren in den zin der pensioenwet werden, d.w.z. wanneer hun wedden weer boven f 400 zduden stygen. De kans daarop moet evenwel uitgesloten worden geacht. De belanghebbenden hebben daarom naar andere middelen gezocht om hun eventueele» weduwen en weezen 'n recht op pensioen te verzekeren. Ten slotte is men tot de volgende oplossing gekomen. De kaasdragers vragen ontslag uit den vasten dienst der gemeente en tegel yk indienstneming op burgerrechteiyke arbeidsovereenkomst, waar door zy allen buiten de bepalingen der pen sioenwet komen te vallen. Er wordt een wedu wenfonds voor de kaasdragers gesticht, waarin de belanghebbenden o.m. 10 pCt. van het draagloon bijdragen. Het korps kaasdragers zal een reglement vaststellen, waarin het beheer van het fonds en tevens de rechten der wedu wen en weezen worden geregeld. Om dit plan te kunnen verwezeniyken is de medewerking van de gemeente noodlg. Over eenkomstig het bepaalde in artikel 134 der amb tenarenwet. zal er een besluit van den raad moeten zyn, waarin de mogeiykheid wordt ge opend kaasdragers op arbeidsovereenkomst naar burgeriyk recht in dienst te nemen. Een ont werp van een zoodanige verordening bieden B. en W. ter vaststelling aan. De directeur van het Gemeenteiyk Bureau voor Sociale Zaken deelt aan belanghebbenden mede, dat gedurende het tijdvak van Woensdag 7 tot en met Dinsdag 13 Juli 1937 de volgende kleuren bons geldig zyn: Margarinebonnen witte kleur, gehaktbonnen blauw met roodc streep, bak- en braadvetbonnen bruine kleur. De heer J. Glas te Heiloo heeft verzocht voor zich of zyn lastgevers van de gemeente te mo gen koopen een perceel bouwterrein, gelegen aan dc Rembrandtstraat, groot ongeveer 901 M2., voor den prijs van f $760 in totaal, ten einde daarop zes woningen of vyf woningen en een winkelhuis te bouwen. Dr. C. A. T. Engelman Eventueel gewenschte inlichtingen worden gaarne verstrekt door de Commissie Voorberei ding Vóndelherdenking, Westerweg 153, Alk- maar. In verbatim rr -- weg voor do*gr welke weg aan beide zyden rijwielpaden Krachtens Raadsbesluit van 5 September 1918 is door de gemeente aangekocht de molen ..De Groot” voor een som .van 12.000.met dien verstande, dat de levering en betaling zouden geschieden, zoodra de verkooper, wylen C. Piet, en zyn rechtverkrygenden daartoe schrlftelyk den wensch aan de gemeente Alkmaar zouden te kennen geven, en dat de verkooper, zyn echt- genqpte of een of meer hunner kinderen, hetzy gezamenlijk, hetzij, afzooderiyk het recht zou den hebben, zoolang de levering niet heeft plaats gehad, den molen met wat dasrby be hoort zoolang zy verkiezen Voor eigen rekening zelf te explolteeren, te gebruiken en te bewonen zonder betaling van eenige huur of vergoeding aan de koopster. Sedert 1924 ontvangt de exploitant van den korenmolen een toelage van f 500.per jaar als bydrage in de onderhoudskosten van den meden, waartegenover aanvankeiyk C. Piet en later zyn weduwe C. Piet—Rozenbroek zich ver bonden, dat zy geen gebruik zouden maken van de aan hen toekomende bevoegdheid om den molen tegen betaling van de koopsom van 12.000.aan de gemeente te leveren. De over eenkomst met wylen C. Piet eindigde, in ver band met zyn overlyden, op 1 Januari 1926, die met wylen mevrouw C. PletRozenbroek op 1 Januari 1937, eveneens in verband met haar overlyden. De tegenwoordige eigenaressen van den molen zyn bereid een overeenkomst, zooals deze laat stelijk met haar moeder, met de gemeente te sluiten. Aan de handelsschool werd tot nu toe ook onderwijs gegeven in natuuriyke historie en stenografie, welke vakken niet in de verplichte vakken voorkomen. Aangezien het B. en W. in het belang van de school voorkwam met het onderwys in deze belde vakken door te gaan, en tevens ter voor koming van ontslag, met op wachtgesteld stelling, van de leeraren in die vakken, hebben zy den minister van Onderwys, Kunsten en Wetenschappen verzocht de hiervoor noodige machtiging te verleenen. Biykens een brief heeft de minister er geen bezwaar tegen, dat gedurende het schooljaar 1937/1938 met het onderwijs in deze vakken wordt doorgegaan.' De Burgemeester roept de leden van den ge meenteraad op ter bywonlng eener vergadering op Donderdag 8 Juli 1937 nam. één uur. 1 Vaststelling der notulen van de vorige ver gadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2 Benoeming commissie van onderzoek der gemeenterekenlng over 1936. 3 Benoeming van een directeur der handels school. 4 Voórstel betreffende eenige perceelen Oudorp. 5 Idem tot wyziging van het vastrecht- tarief voof electriciteit. 6 Idem tot uitkeerlng der gemeenteiyke ver goeding voor de Jaarwedden der boventallige onderwijzers aan de byzondere lagere scholen over 1936. 7< Idem tot wyziging van het raadsbesluit van 18 Maart j.l. inzake de omslagpercentages voor diensten en leveringen door het bedryf van ge meentewerken. 8 Idem tot verkoop van grond aan de Rem brand tstraat. 9 Idem tot wyziging der gemeentebegrooting. dienst 1936. 10 Idem tot het "sloopen van de perceelen Molenbuurt Nra. 6 en 7. 1 11 Idem tot opheffing van de betrekking van een onderwijzer aan de Bosboom-Toussalnt- school. 12 Idem tot wyziging der verordening voor de handelsschool. 13 Idem tot het verleenen van de medewer king der gemeente voor de aanschaffing van boeken ten behoeve van de St. Joeephschool (glo) en Mariaschool. Idem tot wyziging der Verkeersverorde ning voor wat betreft het gesloten verklaren van wegen. Idem tot wyziging der Bouwverordening 41 IICV uOVIVilVCli VI w- benedenwoningen. Inzake de rechtspositie der kaas-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 10