De avonturen van Stan en Pol BLONDONA- BRUNEI! A ,<KdwtAaaL wm den da$ T Ariti-lynchactie F 250. DEN HET RAADSEL VAN hIazepoot r J s DINSDAG 6 JULI 1937 Een felle aanklacht Past. Hoevenaars t Een ondoordringbare muur van voorzorgen Chaljapin en zijn succes DOOR THEO BLANKENSEE Het beschaafde publiek in de Nieuwe Wereld is eindelijk met afschuw vervuld ----. ----- De gevangene van Berchtesgaden bij wilea van een hand, een roet of een oog. Missieheld van Atjeh ATT T A ‘’P dlt blad z^n toRevolge de veraekenngsvoorwaarden tegen p levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door p een ongeval met I «I «Fa /VDvxItINJCi O ongevallen verzekerd voor een der volgende ultkeerlngen VV» verlies van beide armen, belde beenen of beioe oogen «JVr»" doodeljjken afloop AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERUES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL Charme voor elke vrouw d behoort niet meer tot de onvervulbare wensen! Want fraai glanzend haar, schitterend van tint, is tegenwoordig binnen iedérs bereik. Behandel Uw haar voortaan uitsluitend met 7 Blondona of Brunetla, de moderne alkalivrije haarwasmid- delen. Alleen Blondona bevat het beroemde Kamilloflor, hetgeen blond haar zulk een prachtige tint geeft, terwijl Brunetta door het speciale bestanddeel Hegutl het ideale 'mfdd^'H onf donker Tiaar eerTlAaif tidl en gtkns te ver- lenen. Voorts zult U 'verbaasd staan, hoe snel Uw haar droog i( na het vrasSeh rbeT Blondona of Brunetta, waar- door het haarwassen ongekend gemakkelijk gemaakt wordt I Het einde van een vrek iJ - Noord-Amerika te gaan, het land t- nobelen en edelen menschenvriend. Christelijk VMtf Ott'B De Inmiddels was Pol uit zijn slaapje ontwaakt. Verbaasd keek hy rond, doch nergens ontdekte hy Stan. Waar zou die zyn? daar hy op het zachte mos was terecht gekomen. Ijlings sprak hy zyn tooverspreuk en Ineens was hy inzichtbaar. Wat keken de jongens op hun neus. gemaakt. XWordt vervolgd) 4 Hy ging het bosch maar eens in om zyn vriendje te zoeken. Hoe hy echter zocht, nergens kon hy Stan ontdekken. Daar kwam het vogeltje aangevlogen, dat Stan zoo lief had gehol pen, toen de jongens zyn nestje uithaalden. De vogel kon Pol wel vertellen waar Stan was, want ze had gezien dat belde Jon gens het kaboutertje mee hadden genöm«i. vblgende Jarefl werd pastoor Hoevenaars aan gesteld om de honderden lyders by te staan en zoo dageiyks als het ware den dood onder de oogen te Zien. Na aldus zes jaren te Semarang te hebben gearbeid, vertrok pater Hoevenaars naar Magelhng. Op zyn dienstreizen in de om liggende landen legde hy er zich speciaal op toe overal Vereenigingen voor Armenzorg op te kans. Jong, en Dag dacht geld, plaats „Die komen, nemen WAARBORGEN VOLMAAKTE HAAR VERZORGING Naar de postkaarten te oordeelen die overal In het land verkocht worden, denken de men- schen, behalve dan die in Berchtesgaden, dat net ongeveer een rustplaats is waar Hltler ver toeft. als zyn dageiyksche bezigheden zyn af- geloopen. Eens was dat zoo, maar nu is Berghof, zooals Hitler zyn woning noemt, een paleis ge worden. Er kunnen gemakkelyk meer tan veer tig gasten geherbergd worden in de luxe-ka mers. Natuuriyk heeft iedere kamer telefoon Op een van de knoppen staat eenvoudig „Ftlh- ter". Audley een kleine 300 pond per jaar en hkd hy 950 p. overgespaard. Dat overgespaarde geld zette hy op de bank tegen 3 procent. Het moet wel een krachtige dryfveer geweest zyn, die Ned bewoog, later al z'n opgespaard geld uit handen te geven. En dat was het ook. n.l. het vooruitzicht op minstens 100 procent winst. De Revery-spoorwegmaatschappy besloot een nieuwe lyn aan te leggen en Ned Audley had een tip uit de eerste hand gekregen, dat die lyn door X dorp Bashvllle zou loopen. Hy vroeg een dag vry en ging voor 1 eerst sinds jaren op reis naar Bashvllle. X Was hem daar om grond te doen en hy kocht voor 1000 p„ die hy contant betaalde. Toen hy Bashvllle verliet met de koopacten in z'n binnenzak, was hy zeer opgewonden. Die opgewondenheid zou nog grooter worden, maar door een geheel andere oorzaak. Het duurde nog geen drie weken, of hy kwam te hooren dat de verkooper van den grond passage had De jongens schrokken hiervan zoo, dat ze Stan verschrikt los Heten. Deze viel op den grond. Hy bezeerde zich gelukkig niet, Het is bekend, dat de beroemde zanger Feo dor Chaljapin aan het voormalige Russische Tsarenhof een zeer gezien en geliefd persoon was Gedurende de pauze van een voorstelling hl de Hofopera te Moskou werd de zanger door de zuster van de Tsarina. Grootvorstin Elisa beth. in haar loge geroepen. De grootvorstin sprak lachend! .Mhn beste Chaljapin, U ruï neert ons huis. Toen U de laatste maal by ons was, gaf de Tsaar U een champagneglas als tandenken, dat behoorde by een Venetlaansch servies. Vanavond 'zong U zoo mooi, dat ik myn glacé handschoenen vernielde door het harde klappen, dat ik deedl" Den anderen morgen ontving de grootvorstin vyf paar nieuwe glacé handschoenen van den zanger Chaljapin, met het verzoek, „deze in de Hofopera op te siyten.** erzelfder tyd dat het Huis van Afgevaar digden te Washington de Anti-Lynch - Bill aannam, verscheen in-vde pers «op een artikel omtrent een gruwelyken werd hem het eereteeken voor belangryke krygsverrichtlngen uitgereikt. In Nederland teruggekeerd, was pater Hoeve naars na twee jaren in zooverre hersteld, dat hy de benoeming als kapelaan in de St Joseph- kapel op de Rozengracht te Amsterdam kon aanvaarden. Eind 1908 vertrok pater Hoeve naars weer naar zyn geHefd Indlë, om te Se marang te worden geplaatst. Gedurende de hevige cholera-epldemie te Semarang In 1913 en de minder hevige in de want myn gl^jH^gL Even later Wéren stemming. Ongeveer eer. 1_ of zittend, rond een alleenstaanden boom, lach ten, dronken en vertelden elkaar anecdoten om den tyd van het wachten te dooden. Toen kwam de vrachtwagen, waarin de mis dadiger, vastgebonden, zat neergehurkt. De roger was klein, tenger en beefde over het ge- heele lichaam. Twee sterke kerels pakten den man beet, hieven zyn dun lichaam omhoog en staken het hoofd in de lus van het touw, dat aan* den boom hing Miss Gellhom vertelt dan, hoe de neger aan zyn levenseinde kwam: „Hy schreeuwde, massa, blykbaar gewoon aan dergelyke toonee- len, bleef rustig. Toen men een vuur onder den gehangene aanstak, kon ik den aanblik niet langer meer verdragen en Uep het veld in. Toen ik terugkeerde, reden de wagens al weer over den weg. De mannen en vrouwen riepen elkaar: ,So long. Jack!" en „Till to-morrow!" toe, en reden in snelle vaart been. Onze begeleider kwam met een vergenoegd gezicht naar ons toe en sprak: „Zoo. nu zullen de negers wel weer een tydlang zoet zyn in deze buurt! Ik zal u gauw naar Columbia brengen. Ik hoop, dat a zich geamuseerd hebt!” Dit is een deel van het treurig verhaal van Martha Gellhom. Het meerendeel der Ameri kanen wist tot nu toe niet meer van de bè- ruchte lynchjustitie in de zuidelyke staten dan de meeste Europeanen. Het artikel van Martha Gellhom is een felle aanklacht tegen de on- menscheiyke lynchmethode in Amerika, waar voor zelfs de overheid de oogen sloot. Doch dat het zyn gewenschte uitwerking niet beeft gemist, biykt wel uit de belangstelling van een groot deel der Amerikanen, die aan de zyde der schrijfster staan. De nieuwe lynch wet. welke Washington heeft opgesteld, zal ho- peiyk niet zonder goed gevolg zyn. De „Antl- Lynch-Bill”, welke door het Huis van Afgevaar digden is aangenomen, mag de eerste practische schrede zyn. welke aan dit barbaarsch gebruik een einde maakt! ek van terug, my te doch zouden my op een andere wyze uit den weg ruimen. Twee dagen later bereikten wy een nederzetting der Pechuenchen. welke blijkbaar reeds op onze komst voorbe reid waren. Hier werd de laatste transactie vol trokken. Nu wist ik alles. De Pechuenchen hadden een aantal dolken, geweren, revolvers met munitie en ook paarden ontvangen. Hun tegenprestatie bestond hierin, te zorgen dat wy nimmer in de bewoonde wereld te voorschyn zouden komen. Nu vingen voor my de ellendigste jaren van myn leven aan. Steeds werd ik door de wilden zorgvuldig bewaakt; een mogelykheid om te ont vluchten was uitgesloten. Wy waren ten prooi aan de meest onmenschelyke kwellingen. Marietta's bediende stierf reeds in het eerste jaar; ik prees hem gelukkig. Nog kan ik niet verklaren, waar ik de kracht vandaan haalde, om alles te verdragen. Ik vocht met den dood, ik wilde niet sterven, zoo hevig was in my X verlangen naar wraak. Zes jaar lang zat ik daar gevangen. In het zevende jaar gelukte het my te vluchten. De Pechuenchen vierden een woest feest, waarby veel gedronken werd, zooals gebruikelyk by X aanbreken van het regenseizoen. Mn bewakers. 1 Ik zag, dat zy onder deze beleediging leed. Maar zy verdroeg alles en juist daarin lag voor my X bewys, dat zy schuldig was. Had zy dezen smaad kunnen verduren, als zy onschuldig geweest was? En wel opmerkeiyk! Ook Femau kwam niet meer opdagen. Hy was gewaarschuwd en vreesde my. Marietta leed meer en meer onder deze kwelling, zy werd angstig onder myn kalme vastberadenheid. Op een avond vroeg ze my: „Waarom ga je niet naar huis?” „Zit Pernau op me te wachten?" was myn wedervraag. zy zweeg en vluchtte weer binnen. Femau zag ik nooit meer. Op een ochtend maakte Marietta zich gereed om een rytoer te maken. Tot my sprak zy geen woord. Toen het rytulg voorreed zelde zy: ,Jk ga m’n tante bezoeken in Bellarista.” „Ik ga mee,” was myn antwoord, ,4e tante zal niet van my kunnen zeggen, dat ik je ver waarloos. Bovendien is de .weg gevaariyk." Marietta zweeg weer. Naar Bellarista was *n tocht van ongeveer tien uren, dwars door de groote bosschen. Tot goed begrip moet ik er nog byzeggen. dat de wegen in Brazilië vaak door allerlei gespuis onveilig gemaakt werden. Doch ik meende, dat Marietta enkel 'n ritje door de stad wilde maken, en toen ik op m'n paard sprong om haar te volgen, dacht ik er zelfs niet aan, *n wapen mee te nemen. Doch we reden verder en verder, meer dan zes uren, aan één stuk, zonder 'n woord te wisselen. Iedereen kent de geweldige 1 De kleine bergweg, die eens naar het huis voerde, bestaat niet meer, in plaats daarvan heeft men een grooten 120 myi langen weg aangelegd, die Berghof onmlddeliyk met Mün chen verbindt. Voor de -tykskanselary is hier tntusschen ook een gebouw verreien. De kamers 'an den Führer liggen geheel afgezonderd, zoo- oat hy zich, wanneer hy wil. daar kan terug trekken. Theoretisch kan iedere gast te allen tyde met den Fühfer spreken, maar In de prac- tljk is het niet zoo gemakkelyk hem te berei ken. Afgezien nog van de luxe is Berghof een ware Vesting geworden. Kort geleden zyn de barakken voor Hitler's SS. lyfwacht gereed ge komen, evenals de kamers voor zyn secretaris sen. Van de straat af is het huls nauwelyks te ten. De geheele zyde van den berg wordt met clectrisch geladen draad omzoomd, dan koenen er nog vyf ryen prikkeldraad. Hier en daar in de bergen ziet men zeer romantisch ult- ziefide torentjes, die aan het bergachtige Bele ren herinneren. Zy zyn echter niets anders dan 'erdediglngsposten, die van machinegeweren voorzien zyn. Rechts van den straatweg ziet men een groot gebouw in Bèierachen stijl. Dat Is voor de wachten, die iedere kromming van de straat goed kunnen bewaken. Myien ver in de bergen is het afweergeschut gebouwd, om '•t’andeiyke vliegers omlaag te halen. Natuuriyk heeft Berghof ook bom- en gas- vrije kelders. De Geheime Staatspolitie zorgt et voor, dat Berchtesgaden regelmatig van „on- gewenschte elementen” bevrijd wordt. In leder lotel ligt een lange vragenlijst, die de gasten moeten beantwoorden. Ni-mand mag zonder een byzonder verlof de straat naar Berghof berijden. Geen auto mag onderweg stilhouden. Als de bekende wagencolonne van Berghof een fast naar München brengt, dan wordt het ge- beele verkeer stilgelegd. Meermalen heeft men foto's gezien, waarop KJ tier staat afgebeeld terwyi hy boerenkinderen uit Berchtesgaden met de hand over het hoofd strekt. In dit deel van Beleren echter gelooft teen mensch meer aan het sprookje, dat Hltler zich in Berchtesgaden onder de gewone men- schen vertoont. De Inwoners van Berchtesgaden hebben genoeg van Berghof gehoord en weten dat hun woonplaats de eigenHjke hoofdstad van Duitschland geworden is. Maar zy vermoeden u isschien ook. welk lot hun mogeiyk <e wach ten staat, als Duitschland straks in een nieuwen oorlog gewikkeld wordt Hltler regeert Duitschland van zyn Beierschen bergtop af. Hy is zóózeer van allen afgeschei den en onbereikbaar, als slechts een lama in let Himalaya-gebergte het zyn kan. bedwelmd door het overdadig gebruik van eigen gestookte jenever, sliepen hun roes uit Ik zocht X beste paard uit. sneed de andere los en rende heen, waarop alle paarden uit elkaar stoven. Half verhongerd bereikte ik na twee Ik moet een De By X opflakktren van het houtvuur zag ik even heel scherp het profiel van een der roovera En nu was mij alles duldelyk. De schurk die daar aan X vuur zat. was myn vriend Femau! Pernau! Nu behoefde ik my niet ongerust meer te maken over Marietta. Ik wist, dat zy veilig was. Femau stond op en ik hoorde dat hy tegen de anderen zei: t eene mag nooit meer te voorschyn Jullie kunnen daartoe maatregelen naar goeddunken. In ieder geval moet hy goed opgeborgen worden.” ..Wees gerust!” riepen de anderen hem lachend toe. „Vanwaar hij heen gaat is nog nooit iemand teruggekomen." Hierop verliet Femau de drie roovers. Ik wist heel goed, wie die eene was. die ijpelt meer terug mocht komen. Ik was in een hinder laag gelokt en zou nu voor altyd onschadeiyk gemaakt worden. Welke ontzettende kwellingen ik dien nacht verduurd heb. kan ik u niet zeg gen. Den volgenden ochtend werd ik verder ge transporteerd. Wat wilden zy toch eigeniyk met my? Het onzekere van myn positie was «rger dan de vreeselykste marteling. En dan te weten, dat m’n verloofde zelf m'n ondergang bewerkt had. het gezicht op de maan, dat gevormd wordt door de schaduw van maanbergen en kraters. Maar slechts weinigen kunnen zich een voorstelling maken van de geweldige uitgestrektheid hiervan. Bovenstaande tee- kening beeldt het maanparadijs uit, zooals .fantasten het vroeger aanwezig acht- ten aan den onzichtbaren kant van de maan. Als wij nieuwe maan hebben, schijnt de zon pal op deze zijde We hebben al eens verteld, hoe geïsoleerd Hltler woont te Berchtesgaden, in de Beierache A'pen. De Sunday-Express heeft nu nog nadere gegevens, waaruit blijkt hoezeer de Führer ge vangene is In het oord waar h* byn» alUj* vertoeft. Evenals Stalin omgeeft hy zich met een ondoordringbaren muar van voorzorgen. Als we daarby verge!yken hoe vry en ongedwongen Oc Oranjes zich door Amsterdam bewegen, schynen we toch in een gezegend land te wo-J nen. Hoe ziet Hitler’s berghuis in Berchtesgaden ei eigeniyk uit? richten, In de besturen waarvan, op zyn initia tief. mannen van alle gezindten zitting hadden. •In 1925 vertrok pater Hoevenaars wederom met ziekteverlof naar Holland. Spoedig kwam hy echter weer terug en na korten tyd op Ma- gelang werkzaam te zyn geweest, zag hy zich geplaatst te Soekaboeml. waar hy belast werd met het bezoeken der 160 omliggende cultuur- ondernemlngen. Ook hier stichtte hy. evenals In Magelang. een kerkfonds, waarvoor hy in korten tyd f 15.000.byeen wist te brengen en waarvoor hy een kerkje Het bouwen In Tjlandjoer. Door tientallen jaren van sloopenden arbeid verzwakt, werd pater Hoevenaars tenslotte naar het gezonde Salatlga overgeplaatst, om daar van een rustigen ouden dag te kunnen genieten. Van een rustigen ouden dag viel echter niet veel te bespeuren. Steeds was hy op pad om zieken en armen te troosten en hulp te bieden. Hoezeer men pastoor Hoevenaars eerde, is nog in September 1935 by gelegenheid van zyn gou den kloosterjubileum op ondubbelzinnige wyze te Salatlga gebleken. Allen die pater Hoevenaars in Indlë leerden kennen, zullen aan hem terugdenken als aan een genomen naar Australië en dat de koop-acten valsch waren. Toen Ned dit nieuws vernam, sloeg hy letteriyk tegen den grond, als Iemand die een slag met een ploertendooder op z'n hoofd gekregen had. Weken lang lag hy ziek en bewusteloos. Hersenkoorts. Toen hy einde lijk van z'n ziekbed opstond, leek hy niet meer dan vel en been, een wandelend geraamte Hy vertrok naar een badplaats. De firma Derring <5r Co. was zoo vrlendeiyk hem het geld er voor, voor te schieten. .Het zal ons aangenaam zyn, u weer hier terug te zien, geheel genezen." schreef hem de chef der firma. Maar Ned wilde niet naar de firma terug. Hy wilde In korten tyd z'n 1000 pond terug hebben, en op de houtzagery zag hy daartoe geen Hy was eerzuchtig spaarzaam, en nacht hy aan: In de bad- had hy 20 Maakte zy zich gereed om "n wandelrit te maken, dan steeg Ik eveneens te paard, om haar te volgen. Nooit zal ik vergeten, met welke oogen zy my aanstaarde. Ik Zelde haar, dat ik haar gezelschap wilde houden en met 'n sidderende stem beet ze my toe: „Dat wil Ik niet hebben. Je hebt me den laat- sten tyd totaal verwaarloosd; nu ben Ik van je attenties niet meea gediend." M’s^bloed kookte. Zy maakte er my een ver- wyt vin, dat ik in een val gevangen was, die zy zelf voor my opgesteld had. Doch ik beheerschte my. Kalm antwoordde ik: .Dat zal van nu af aan anders worden. En vandaag begin ik er al mee.” Zy zweeg, doch Ik zag. dat zy schrok. Was zy bang gewórden? Vreesde zy de man nen van het complot? Ik begreep wel, dat wy onderweg nu niemand zouden ontmoeten. Toen wy t^rugkeerden, sloot zy zich op In haar kamer. Ik vermoedde, dat zy de mannen zou schryven. Doch ik week niet van haar woning, ook niet dien nacht -j-^y agelyks kreeg Ned Audly een stuiver van I 1 z'n moeder, om met de bus naar school te gaan. Maar Ned ging niet met de bus; hy liep, of liever gezegd hy rende naar school. Zoo rende hy 11 K.M. per week, 44 K M. per maand. Ned hield het geld in z'n zak. Hy spaar de. 's Avonds zat hy op z'n zolderkamertje, om z'n huiswerk te maken en telde dan hetmeiyk z'n geld na. Op school was hy de eerste in X rekenen. Nog eer een jaar voorby was, had hy met de losse bydragen van z'n ooms en tantes een aar- dlgen dult by elkaar. Op zolder, achter een ge sloten deur, stapelde hy z’n penny-stukjes op hoopjes en keek er dan naar met glinsterende oogen. Ja. Ned was een jonge vrek. Veertien jaar oud/ verliet hy de school en be zat toen elf pond, zes shilling, die hy veilig ge borgen wist boven In huls. Het was toen, dat z’n vader hem apart nam en hem meedeelde, dat hy een betrekking voor hem had op X kantoor der houtzagery van Der rington tz Co. .Je begint met 14 shilling per week." zei de oude heer, „en geeft 7 shilling aan moeder voor den kost. Maandag a s. ga je aan X werk.” Naar X kantoor van Derrington At Co. was drie kwartier gaans Ned liep dien afstand heen en terug. In direct verband hiermee sloeg hy een voorraad van goedkoop zoolbeslag In. In plaats van een nieuw costuum. kocht hy voor 4 stuivers benzine en toen z'n borstrokken ver sleten waren, kocht hy geen nieuwe Rooken deed hjj niet; dat kostte geld. Toen Ned ruim een jaar op kantoor was. waren z'n 11 pond zooveel, tot 35 pond aangegroeld. Z'n moeder was Jarig en haar veelbelovende zoon kocht voor haar op de markt een snoer kralen voor 7 stuivers. Z'n vader verblydde hy op diens geboortedag met een pakje tabak, van een collega voor verminderden prys gekregen Zelf jarig zynde. vroeg hy z'n ouders om een stel hemden. Op X kantoor der machinale houtzagerij was hy een yverlg werker, z'n patroons zagen het entoen hy 25 jaar oud was. verdiende Ned paard gebonden en zoo reden de anderen met ons verder de wildernis in. Nog steeds wisten wy niet, wat er met ons wel gebeuren zou. Na vier dagreizen kwamen wy aan de verlaten, eenzame steppen, slechts hier en daar bewoond door horden onbeschaafde Pechuenchen. Nu pas begreep ik. wat de schurken in X schild voerden. Zy schrokken vermoorden. 13 Juni is zooals Aneta-A.N.P reeds tele grafisch meldde -na langdurige ziekte in het St. Ellsabethsziekenhuis te Semarang overleden pastoor J. J. Hoevenaars SJ. Met pater Hoevenaars, aldus de „Locomotief", is weder een der groote figuren uit het Katho lieke Indië heengegaan. Geboren 30 April 1865 te Gilze (N.-B.), trad hy in het Noviciaat der Jezuïeten te Mariën- daal by Grave en werd 8 September 1893 te Maastricht tot priester gewyd. 2 April 1894 vertrok hy naar Soerabaja. waar hem reeds direct v«el arbeid wachtte in het troosten en verzorgen der gewonden van de Lombok-expe- dlUe. In.April 1895 als hulpprediker toegevoegd aan den 'oudsten missionaris in Indlë, pastoor J. B. Pallnckx, te Jogja, werd hy belast met de dienstreizen in de residenties Bagelen en Banjoemas. In Januari 1899 wederom overgeplaatst, thans naar Atjeh. ter vervanging van pastoor Ver braak. maakte pastoor Hoevenaars onder ge neraal Van Heutsz de Atjeh-expeditle mee. Hy beleefde veel avonturen, bood bveral steun, hulp en troost en deinsde nergens voor terug. In dien zyn plicht hem riep. Pestpatlënten kon den hem geen schrik aanjagen en vonden in hem een even dapper als waariyk vertrooster. By zyn vertrek In 1900 naar Neder land, wegens ernstige ziekte, dagen een menschelyke woning, schrlkwekkenden indruk gemaakt hebben, bewoners vluchtten voor my. Ik voorzag my van X noodlge en reed verder, tot ik een klein dorp bereikte. Ik verbleef er enkele weken, om weer 'n beetje mensch te worden en reed toen onder een valschen naam door naar Ban Antonio. Overal trachtte ik informaties in te winnen omtrent een zekeren Emilio Alvarez. Slechts enkelen konden zich hem nog herinneren; hy was reeds zes Jaar dood. Emilio Alvares was dood voor de wereld! Ik mocht my dus zoo niet meer noemen, want ik was Emilo Alvares. Het plan der verraders was schitterend gelukt. Marietta was eenlgen tyd in Bellarista gebleven, als een treurende, onbestorven weduwe. Later keerde sy naar San Antonio terug, ontroost baar over het verlies van haar beminden ver loofde. haar door Xi ziekte zoo wreed ont nomen. Wel zal zy verzwegen hebben, dat zy in ver- eenging met anderen, my X» groot deel van m'n vermogen door valsch spel afhandig had nieuw een artikel omtrent een gruwelyken ivnchmoord op drie negers in Duckhill in den staat Mississippi. Er geschiedt in <le wereld veel, wat de Ame rikanen als „cultuurschande" betitelen. De-be- licfilen omtrent de laatste gevallen van lynch- moord op negers in Duckhill in den sfiiat Mis sissippi hebben evenwel oek den „man in’ the Street” elndeiyk zyn verontwaardiging doen uiten over de grove onrechtvaardigheid, welke zich de blanke tegenover zyn zwarten broeder mag permitteeren. De antl-lynchactle, welke de goedkeuring beeft gekregen van het Huls van Afgevaardig den, is door de laatste gebeurtenissen een aan- gelegenheid geworden, waarvoor men zich thans te meer is gaan interesseeren. Ongetwyfeld is bet AmerikaansChe publiek findeiyk tot het in zicht gekomen, dat aan het vreeseiyke lynch te richt een einde moet komen. Aan den algemeenen. afschuw, waarmede het beschaafde publiek in de nieuwe wereld elnde- iyk is vervuld, heeft niet 't minst bygedragen een realistisch artikel van de bekende Ameri- kaansche schryfster Martha Gellhorn, het welk in „The Spectator” verscheen en in Ame rika een- zeer groote belangstelling vond. In het bedoelde artikel schrijft Miss Gellhorn ever een gebeurtenis die zy zelf zag. Tijdens een autorit met een bekende door de Zuidelyke staten werden de toeristen gedurende een oponthoud door een panne, op grondgebied van den staat Mississippi, door twee vreemde lingen ultgenoodigd in hun wagen plaats te nemen en mee te gaan naar een .Jynchparty’. Men steeg in den wagen. „Een van de mannen,” zoo vertelde de schrijfster, „bood my een glas sterken drank aan.” .Het zal u goed doen," zei b‘J. „het is de beste, die er in Kentucky te koop Ik bedankte, doch de man bleef aandrin gen, nadat hy zyn eigen glas geledigd had, als cm te bewyzen. dat de inhoud uit de flesch arinkbaar was. Ik dronk daarop ook myn glas leeg; de drank smaakte als benzine. Na eenl- gen tyd vroeg ik: „Wie wordt er gelyncht?" .Natuuriyk zoo'n vervloekte neger, Hyacinth ge naamd. Hy heeft een weduwe aangevallen.” „Hoe oud was zy?" vroeg ik. „Veertig k vyf en veertig jaar.” „Maar wat is er dan voorgeval len,” vroeg ik, nieuwsgierig geworden. ,De weduwe," zoo vertelde de man, „wonend naby Natchez, kwam op een namiddag gillend uit haar woning gesneld. Een van haar veld- i.rbeiders had haar willen aanvallen. Het ge rucht ging, dat de vrouw haar personeel slecht betaalde. Wat precies gebeurd is tusschen de vrouw en haar negerbediende, is ons niet be kend. Tenslotte doet dat er niet toe!" .Maar.” waagde ik den man te vragen, „u weet toch niet, wat de vrouw van haar kant aced, waarin de bediende aanleiding zag haar kwaad te doen.” Deybeide mannen zagen my stom verbaasd aag. ^Een van hen antwoordde: .Halm wat, juffertje. Moet jy het voor een kleurling opnemen? De heelë geschiedenis gaat je tenslotte niets aan!” Daarna schonken zy hun glazen nogmaals voi, doch ik scheen het verbruid te hebben 'y op de plaats van be- 50 luxe-wagens waren in kring gLBMkeêëtf. De menschen, hurkend tyd in overvloed om na te denken en hy besloot naar Noord-Amerika te gaan, het land waar men In korten rijd rijk kon worden Een dag of veertien na z'n terugkeer naar huis, nam hy passage op de „Garfield" naar Philadelphia met 850 pond op zak. Dit bedrag had hy geleend van een ouden vriend. Price Redmore. ,Jk ga geld verdienen. Price,” zei hy, „binnen een Jaar stuur ik je X geld terug." X Was een handel in bouwmaterialen, waarin - Ned Audly. In de Ver. Staten aangekomen, zich begaf. Hy zag er een groote toekomst in. en daarin had hy X by X rechte einde. Maar tel kens als hy aan de huur van z’n kantoor en van z'n opslagterreinen en aan de kosten van z'n levensonderhoud dacht, voelde hy een ste kende pün. Z’n handelsondernemlng echter bloeide, het geld stroomde binnen. Van banken moest hy niets hebben, hy droeg nog altyd zoolbeslag en gebruikte nog altyd als het goedkoopste vervoermiddel zXi eigen beenen. Geld te tellen, het te betasten en te bezien, was en bleef voor hem de ontspanning. By X begin van z'n tweede jaar in den han del in bouwmaterialen, ging Ned voor z'n bureau zitten om die 650 pond aan z'n vriend Price te zenden. Hy stelde het echter uit. Price, vile er warmpjes in zat. had het geld niet noo- dig. zoo redeneerde hy. Hy zelf kon het wel noodlg hebben, om over slechte tijden heen te komen. Hy schreef Price dus een brief, met de me- dedeellng. dat het met de zaken niet ging zoo als hy wenschte. maar dat hy binnen afzlen- baren tyd in staat zou zyn het geleende geld terug te geven. Vier jaren gingen voorby. en Ned had 4000 p. verdiend. Zou hy nu die 650 p. aan z'n’. vriend terug geven? Och, dacht hy, wat beteekent dit bedrag voor iemand als Price Redmore? De num had immers geld genoeg. Als hy. Ned Audly. 12000 p. by elkaar had. dan zou hy X geleende aan Price zenden. Hy schreef nu maar niet meer aan hem. „By m'n volgenden brief," had hy geschre ven, „zal ik die 650 pond mee zenden.” Byna 12 jaren nadat hy uit Engeland ver trokken was. liep Ned Audley weer in Sheffield. Hy had zich overwerkt en z'n dokter had hem gezegd, dat hy naar z'n vaderland moest gaan en daar minstens 3 maanden blijven. Vertrek zoo spoedig mogelyk. spoorde de man der we tenschap hem aan, anders sta ik niet in voor de gevolgen. Ned Audley zag er oud, vermagerd en ver- .slgjan uit. In die 12 jaren had hy ruim 100.000 pena verdiend. Toen hy in Sheffield aangekomen, van X Station, te voet de stad inging, zag hü vóór zich een hem bekende gestalte, die over het trottoir naderde. Hy maakte een beweging van schrik, want hy had Price Redmore herkend. Geld uit z'n handen te geven, was voor Ned even erg als de hevigste lichamelyke pyn. Tusschen hem en den naderenden Price, die hem nog niet gezien had. stond een tentje van zeildoek, zooals electriciens van publieke wer ken oprichten, als ze aan een leiding gaan werken. Het stond precies op den rand van het trottoir. Snel dacht Ned na. Als hy van X trot toir afging en achter het tentje ging staan, kon hy Price ontloopen. Ned stapte van X trot toir af. vyf minuten later knielde een dokter by het achter bet tentje op den grond uitgestrekte lichaam van een man. .Hy moet onmlddeliyk dood zyn geweest," zei de medicus. (Nadruk verboden) De landweg voerde ons dieper en dieper de verlaten wouden in. Plots maakte deze weg 'n scherpe bocht en zag ik, dat ons de doorgang versperd werd, door dwars over den weg lig gende boomstammen. Wy moesten afstygen, om den weg vry te maken, toen opeens 'n bende van zes gemas kerde mannen op ons toesprong en zich op my en Marietta's koetsier wierpen. Nog vóór ik kans kreeg my te verdedigen, was ik reeds geboeid en gekneveld en de koetsier eveneens. Wat er met Marietta en het rytulg gebeurde kon ik niet zien. Ondanks m’n tegenspartelen werd ik door 'n paar sterke kerels eenvoudig opgenomen en het bosch ingedragen. Ik trapte wat ik kon en omdat ik me niet kalm wilde houden, kreeg Ik met "n revolver 'n slag op myn hoofd, zoodat ik het bewustzyn verloor. Ik wist derhalve niet, wat er verder met my gebeurde, waarheen ik gesleept werd en wat zy met my voor hadden. Toen ik weer bykwam, lag ik nog steeds in het bosch. Boven my de wuivende boomen, waardoorheen ik hier en daar den donkerblaü- wen nachteiyken hemel zag, met de ontelbare sterren. In myn nabyheld flakkerde een vuur en daar rondom zaten vier kerels, die druk ge- sticuleerend met elkaar zaten te praten. Naast my lag een donkere gedaante; Marietta's koetsier. Maar waar was Marietta zelf? Dat was myn eerste gedachte. Ik was ten prooi aan een hevigen angst, dat haar iets zou overkomen zyn. Ik dacht nog aan haar.die my toch.... Maar daarover straks. Op 'p open plek in X woud werden wy opge- wacht ddb$ enkele mannen te paard, aan wie wy zonder meer uitgeleverd werden. Het plan was dus goed in elkaar gezet en werd niet min der goed uitgevoerd. Marietta's koetsier en ik werden ieder op een 179

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 3