ONS BLAD België’s premier Van Zeeland geïnterviewd De rechtschen vervolgen hun opmarsch in Baskenland De Gestapo treedt steeds driester op 1 L heden Het nieuws Ministerie van Algemeene Zaken in Britsch schip getorpedeerd? van DE BAROMETER Oceaanvluchten geslaagd De redding van miss Earhart Fransch disconto verlaagd JOH. LAUWERS PAYGLOr 3 ALKMAAR RECHTHOUDERS ZIEKENFONDSLEVERANCIER Vreeselijk gevolg van brand WOENSDAG 7 JULI 1937 No. rta Resultaten van zyn r Verlevendiging van den stryd rond Madrid ver- Non-interventie-comité op 9 Juli bijeen? Strijd om een erfenis De non-interventie Van 6 tot 5 pet. De St. Bernardshonden Maatregelen tegen de bisschoppen Roosevelt over den wereldvrede Vaticaansch witboek -■ nog niet voltooid Kerkelijke organisatie van Abessinië Brand in het paviljoen van den Vrede te Parijs Sprinkhanen bedreigen Egypte Droevig record van den Onafhankelijkheidsdag Zy zullen worden onder gebracht in een groot park 21 patiënten van krankzinnigen gesticht in de vlammen omgekomen Jonge boer schiet al zyn bloed verwanten neer Zaken By na direct kon het vuur worden gebluscht Grootse he geloof sdemonstratie in Opper-Silezië DIT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 g p. regel; idem op pag. één 55 c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 n !t VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Het vliegtuig zou gesignaleerd zyn door de itasca Berlyn zou het Concordaat reeds lang hebben opgezegd, als het de reactie in de heele wereld maar niet zoo vreesde Stichting van verschillende Apostolische Vicariaten De bemanning dry ft in een open boot op zee rond Ken duizendtal Fransche oudstrijders bracht een bezoek aan Freiburg, waar zV met hun Duitsche kameraden een marsch maakten door de versierde straten Een Britsch stoomschip zou hinderd zyn Santander binnen te loopen Dr. Colyn met het beheer van het département belast Onderling vertrouwen het meest noodig De Pan-American Clipper en de „Caledonia” beide veilig geland bezoek aan Amerika Geen conclusies, maar belangrijke inlichtingen en elementen tot aanmoediging 9 235 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD JAARGANG DERTIGSTE ntt - ip er Een Albert Cuyp in Amsterdamse!» bezit ontdekt. V O officieren In het Minister-president Van Zeeland is vanmorgen der der in genomen. echter De bepalingen betreffende de Hltierjeugd. Stand op Woensdag vjn.; 758.4 noemd van Buitenlandsche in UI Europa heeft bet Amerikaansche geld niet noodig. Wat wij noodig hebben is vertrou wen.... onderling vertrouwen tusschen de Europeesche staten en het inboezemen van vertrouwen aan de landen buiten Europa. Het vertrouwen is de grootste rijkdom”. MINISTERIE VAN ALGEMEENE ZAKEN IN GESTELD; DB. COLIJN MET HET BEHEEB BELAST. Men heeft redenen te gelooven, brand aan kwaadwilligheid moet toegeschreven. Van Zeeland beëindigde zijn verklaringen als volgt: „Ik heb in mijn bagage geen enkele conventie, geen enkel opgemakt ont- wefp, geen enkele nieuwe afspraak. Ik breng echter groote aanmoedigingen voor de man nen van goeden wil in het oude Europa. In zijn verdere verklaringen sprak Van Zeeland o.m. nog over den nieuwen Fran- schen minister van Financiën, Bonnet, wiens moedige houding hij prees. Het aantal dooden b(j de geheimzinnige vergif tiging in Indië is lot 27 gestegen. De „Itasca” sou het vliegtuig van miss Earhart hebben waargenomen. h se Ik heb den zeer duidelijken indruk, dat de Amerikanen bereid zjjn thans hun rol te gaan spelen in de Europeesche aangelegenheden, wan neer Europa er het zijne toe wil bijdragen. De generale staf van het centrale leger V Madrid heeft vanmiddag medegedeeld, dat bij het aanbreken van den dag een offensief is ingezet, waarbij de luchtmacht de eerste linie en de achterhoede der rechtschen heeft gebom bardeerd. Ook de opslagplaatsen van benzine te Naval Camero zjjn onder vuur genomen. De Infanterie, gesteund door de vliegtuigen heeft In verband met berichten volgens welke gene raal Franco een verbod sou hebben uitgevaar digd voor vreemdelingen om naar Bilbao te komen, deelen Brltsche diplomatieke kringen mede, dat de toestand als volgt is: De rechtsche autoriteiten hebben toestem ming verleend tot terugkeer naar Bilbao aan een zeker aantal employé's van een Brltsche maatschappij. ZU hebben echter bekend ge maakt, dat zij niet meer zouden toestaan, dat nieuwe vreemdelingen de stad zouden binnen komen, zoolang ,4e toestand niet weer normaal was geworden.” Twee oorlogsbodems der rechtschen verhin derden het Brltsche stoomschip Oordonia San tander binnen te loopen. De gezagvoerder van de Oordonia, welk schip, naar men meent te weten, te Santander vluch telingen aan wal zou zetten, heeft deze mede- deeling draadloos gedaan. De Brltsche admirali teit is tot nu toe evenwel zonder nieuws over dit incident. In den loop van gisteren hebben de re- geeringstroepen drie krachtige aanvallen ondernomen op de rechtsche stellingen ten Westen en ten Zuiden van Madrid. Er ont stonden echter geen wijzigingen in de front linie. heeft deur stjn WARSCHAU, 8 Juli (D.N.B.) In den om een erfenis schoot een jonge boer in dorp bij Lubleu al zijn bloedverwanten Vnortaetting van den opmarsch in Noordelijk Spanje: de voltallige vergadering der non-lnter- ventie-commissie sou op Juli bijeengeroepen lijn. van ts de rk en OP rt. fd De Belgische premier Van Zeeland geïnterviewd over de resultaten van lijn bezoek agn de Ver- eenigde Staten. Begin van brand ontstaan In het Paviljoen van den Vrede te Parijs. an ÏT- b- 12. >or en o i Zeker, wat gedaan moet worden, zal moeilijk zijn. De Amerikanen zouden een vrijen handel, een vrije munt en een vrjje productie willen zien. In één woord, wjj zouden er toe moeten kunnen komen aan het nieuwe Amerika te laten zien, dat het oude Europa in de plaats van de voorbereidingen voor een wereldoorlog de in strumenten voor een wereldvrede stelt”. Van Zeeland verklaarde: „Ik breng niets nauwkeurigs mede. Ik ben belast met mon delinge mededeellngen van den presided! der Vereenlgde Staten. Ik ga thans het aangevangen onderzoek, waarmede men mij wel heeft willen belasten, voortzetten. BILBAO, 6 Juli (Havas). De reehtschen zetten huil opmarzeh tusschen Bilbao en Santander voort via Castro de Urdiales. Gisteren hebben z|j sich meester gemaakt van den berg Castro de Alen. De Pan-American Clipper en de ..Caledonia'* hebben beide hun oceaan vlucht volbracht. MJjn enquête in Europa wordt nu voort gezet, maar gezegd moet worden, dat, wan neer Ik van mijn reis belangrijke elementen tot aanmoediging en inlichtingen mee breng, ik natuurlijk niet verklaren kan dat ik conclusies meebreng.** De arbeiders hebben het bewijs geleverd grooten moed door zich in de vlammen storten om den vuurhaard te bereiken. deze overeenkomst met den H. Stoel, die practlsch reeds bijna volkomen buiten wer king is gesteld, ook formeel ter zijde zou hebben geschoven, Indien zij niet vreesde den weerslag te ondervinden, dien een der- gelijke daad in de geheele wereld zou te weegbrengen. PARIJS, JulL (Havas). De Banque de France heeft haar disconto verlaagd van 8 tot 5 pcL De rente op voorschotten op effecten Is verlaagd van 7 tot 6 pet, en die op dertlg- daagsche voorschotten van 8 tot 5 pet. .Men zegt, dat de Amerikanen tegenstanders zjjn van tariefmuren?" „Dat is zoo. Uit alle verklaringen, die ik in de Vereenlgde Staten heb gekregen blijkt, dat men aan de overzijde tegenstander is van han- delsbelemmeringen, tariefmuren, contingentee ringen". .Maar Frankrijk zal een geweldige financieele inspanning moeten ondernemen om zich in vei ligheid te stellen. Hoe zal dit land de tarief muren kunnen opheffen?” Van Zeeland aarzelde geen oogenblik. „De moeilijkheid is slechts schijnbaar. Wat mjj be treft ben ik van meening, dat een devaluatie onmiddellijk een vermeerdering van het globale bedrag der geïnde douanerechten geeft. Dus vindt het land tenslotte een aanvulling op de ontvangsten, die dan misschien in staat zal stellen tot verminderingen van zekere douane rechten en van de rechten voor zekere artike len, hetgeen den ruilhandel zou aanwakkeren. Men moet dat niet uit het oog verliezen”. „Maar de contingenteeringen?" „Laten wjj de dingen niet door elkaar halen”, antwoordde Van Zeeland. „Contingenteeringen behooren tot de binnenlandsche politiek”. De K. W. P. meldt uit Rome: Naar In Vaticaansche kringen verluidt is onmid- delljjk na publicatie van den tekst der re devoering, welke Hitler te Würzburg ge houden heeft, een conferentie belegd In de Pauselijke Steatesecretarie, waar de ver dere betrekkingen tusschen Kerk en Staat in het Derde Rjjk uitvoerig werden bespro ken. BARCELONA, 6 Juli (Reuter). Door be middeling van de Spaansche autoriteiten te Barcelona heeft het Brltsche oorlogsschip Penelope bericht ontvangen, dat op 1 Juli in de Mlddellandsche Zee een Britsch schip zou zjjn getorpedeerd door een onder zeeër van onbekende nationaliteit, op onge veer vijftig mijl afstand van Barcelona. De bemanning drijft in een open boot op zee rond, zonder riemen. De kapitein is om het leven gekomen. Het bericht was in het Engelsch gesteld en was onderteekend Rob John. De naam van bet schip dat getorpedeerd zou zijn, was niet te ontcijferen. r De Penelope zoekt thans naar de boot, waar van de bemanning om snelle hulp heeft ver zocht. strijd een r neer. I Zijn vrouw, stjn moeder en twee familieleden verwondde hy levensgevaariyk; zyn schoonmoe der en een ander familielid werden doodeiyk getroffen. Na zjjn gruweldaad vluchtte de man het bosch in. Gisteren is te Bordeaux uit Santander het sa „Molton” aangekomen, met 1.700 vluchtelingen aan boord. Vanmorgen is een begin gemaakt met de ontscheping der vluchtelingen, die over ver schillende Fransche departementen zullen wor den verdeeld. AOSTA, 6 Juli. (Stefanl). Nadat ecnige maan den geleden op den St. Bernard een meisje door de honden van het klooster was ver scheurd. heeft de directeur van het hospitium thans bekend gemaakt, dat een groot park ge bouwd wordt om de honden in onder te bren gen. Het door de ouders ingediende verzoek de honden uit den weg te ruimen, is niet ingewll- llgd. met het gewone Hjnvllegtulg te Brussel aan gekomen. Hy werd op het vliegveld verwelkomd door de ministers Spaak en De Man. I De interviewer vroeg hierop: „Zooals gjj weet, wordt gezegd, dat gij den Amerikanen credieten hebt gevraagd". Van Zeeland antwoordde: „Men zegt zoo veel.... Het is slechts een dwaling te meer. „Ik ken hem al sedert Stresa. Te Washington heb ik hem den eenen dag als ambassadeur en den volgenden dag als Minister .ontmoet. Frank rijk heeft in hem, wat 'men kan noemen, een groot financier op den strydpost in de Rue de Rivoli. Wat in de Rue de Rivoli gebeuren zal, is thans van belang voor de geheele wereld". PARIJS, 8 Juli (Havas). Vanochtend om elf uur heeft zich een begin van brand geopenbaard in bet Vredespsvlljoen. dat op de Place du Trocadéro wordt gebouwd. De arbeiders, welke in het paviljoen aan het werk waren, hebben den brand bjjna direct ge bluscht. De oorzaak is nog niet vastgesteld. De organisatiecommissie herinnert er in een communiqué aan, dat het paviljoen op 9 Juli in tegenwoordigheid van Blum. Herriot, Cot, Lord Davis, Lord Cecil en Hambrau. den pre sident van het Noorsche parlement moet wor den geopend. Kaar aanleiding van de berichten als sou bet Vaticaan niet voornemens zijn om een Witboek uit te geven, zy nog bemerkt, dat de verzameling van officleele stukken en do cumenten betreffende de schendingen van het Concordaat nog niet voltooid is; de desbetref fende werkzaamheden worden echter door de Vaticaansche diplomatie op regelmatige wijze voortgezet, om ter gelegener tijd, als Rome het noodig oordeelt, ten overstaan van de geheele wereld te kunnen bewyzen, dat Dultschland de verplichtingen, die het in het plechtig ge sloten Concordaat op zich heeft genomen, niet heeft nagekomen. Belga bericht uit Brussel: Minister-president Van Zeeland heeft verklaard, verrukt te zyn over de ontvangst, die hem in de Vereenlgde Staten was bereid en hoogst voldaan over de verkregen resultaten, die verder reikten dan dat wat mep normaal had kunnen verwachten. De premier was in het byzonder verheugd over de achting en gunstige gezindheid, die de groote Amerikaansche republiek voor België voelt. Van Zeeland heeft zich orunlddellljk naar het Konlnkiyk paleis begeven, waar hij een lang onderhoud met den Konlng had. den Onafhankeiykheldsdag om het leven is ge komen. is thans tot 563 gestegen. Dit is het Zondag JJ. is op den Sfc Annaberg in Opper Silezië een groote processie gehouden, waaraan door 150.000 katholieke mannen en vrouwen werd deelgenomen. Kardinaal Bertram hield een toespraak, waarin hy de geloovigen aan spoorde trouw te blijven aan de Katholieke Kerk en den H. Stoel. Er sullen binnenkort wel vragenlijsten worden aangeboden, aldus Kardinaal Bertram, waarop gjj mededeellngen zult moeten doen Inzake uw Godsgeloof. Vraag u ech(er van te voren af: welk Godsgeloof be doeld wordt; dat van Ludendorff of Hauer of van bloed en ras? Gy zult dan antwoorden: WU zjjn Roomsch Katholiek. Met lulde stem hebben hierna de tiendui zenden katholieken hun doopbeloften her nieuwd. Aan den H. Vader werd een telegram gezonden van hulde, trouw en aanhankeljjk- In antwoord op door Attlee gestelde vragen heeft Eden heden in het Lagerhuis verklaard, dat hy meende, dat de voltallige vergadering van het niet-inmengingscomlté bijeengeroepen ia voor 9 Juli. GALVESTON (Texas). 8 Juli (Havas). Do gezagvoerder van de „Saranac”, een whip van de kustwacht, heeft medegedeeld, dat hjj een bericht van de „Itasca” Mteft opgo- vangen. waarin gezegd wordt, dat de „Itasca” het vliegtuig van miss Earhart gezien heeft en te hulp zneiL HIRO6JIMA, 6 Juli (Domei) gesticht voor geesteszieken alhier is van morgen vroeg een brand uitgebroken, die al spoedig het geheele gebouw in de vlam men hulde. Er waren zes en twintig patiën ten in behandeling, van wie een en twintig jammerlijk in de vlammen omkwamen, aangezien zij niet door de van zware ijzeren tralies voorziene ramen konden ontkomen. De Fransche ambassadeur. Corbin, heeft een onderhoud gehad met Eden over de contróle- kwestle en het lot der nlet-lnmenging. In diplo matieke Engelsche kringen kan geen bevestiging gekregen worden van de berichten, volgens welke bjj 't onderhoud; dat Neville Henderson gisteren gehad met von Neurath de ambaasa- te kennen zou hebben gegeven, dat regeering bereid is het toekennen van de rechten van oorlogvoerenden te overwe gen, wanneer het mogelijk zou zijn over te gaan tot het terugtrekken van bultenlandsche strijders uit Spanje. CHARLOTTESVILLE (Virginia). 6 Juli (Reu ter). In een boodschap, gericht tot het Instituut voor openbare aangelegenheden aan de Univer- sltelt van Virginia, heeft president Roosevelt zijn overtuiging uitgesproken, dat op het Wes telijke halfrond een opbouwend begin is ge-' maakt met de Inrichting van een raderwerk voor den Internationalen vrede. Echter, zoo voegde de president hieraan toe, het voortduren van de bestaande onzekerheden op internatio naal gebied zyn zeer schadelijk voor het wel- zyn der Vereenlgde Staten en van al)e andere landen. Roosevelt ultte de waarschuwing, dat de ver scherping van dezen ongeregelden toestand het menschdom meer onheil zal brengen dan men BUREAUX, HOF 6, ALKAAAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS, Per kwartaal voor Alkmaar f2.—. Voor buiten AlkmaarI 2.50 Dagblad uitgegeven door de HV. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Wat het Concordaat betreft, zij nog ver bet dorp Brunette, ten Westen van Madrid, ge nomen. Onder meer zyn drie officieren der rechtschen gevangen genomen. De regceringstroepen hebben te zestien uur den aanval op Vllla-Nueva de la Canada ge opend. De stryd duurt nog voort. Er word nog steeds censuur op de bladen ge oefend. zelfs op die. welke de zaak van Franco verdedigen. De .XMarlo Vasco” heeft een boete van 1000 pesetas en de .Jloja Official de Lunes” een boete van 250 pesetas moeten betalen wegens het bespreken van het optreden van den gouver neur der provincie San Sebastian. De ontwikkeling der gebeurtenissen Dultschland is in de laatste weken van dien aard, dat er geen enkele reden is om eenlger- let optimisme te rechtvaardigen. Het Vaticaan heeft dan ook noch van de zUde der Duitsche regeering, noch van de Ker kelijke autoriteiten mededeellngen ontvangen als zou de positie der katholieken in het Derde Rijk verbeterd zijn. Integendeel. De maatre gelen der Gestapo ten opzichte van verschillen de bisschoppen wijzen er op, dat de briefwis seling der Duitsche kerkvorsten met den H. Stoel als „verkeer met een vreemde mogend heid” en derhalve in bepaalde gevallen als landsverraad beschouwd kan worden. De maatregelen, die tegenover de bisschop pen genomen werden, hebben kennelijk geen ander doel dan een „Nationale Kerk” in Duitsch- land te stichten „los van Rome”. De Duitsche regeering vergist zich sterk in de moedige houding der meeste Duit sche katholieken, wanneer zy zou meenen, dat de bisschoppen of de geloovigen ontrouw zou den worden aan Rome. PARIJS, 6 Juli (Havas). In de „Intransi- geant" wordt een interview afgedrukt van een medewerker van dit blad met den Belgischen minister-president Van Zeeland te Londen vóór zijn vertrek naar Brussel. mogen deelnemen „mits de toestemming hier voor schrifteiyk twee maanden tevoren(l) wordt aangevraagd" en het beschikbaar stellen van vrijen tyd voor het kerkbezoek op Zondag, zijn voor Rome nog geen aanleiding geweest om te veronderstellen, dat er een verbetering in den toestand der Katholieke Kerk in Dultschland zou zyn waar te nemen. Op de vraag of het niet mogeiyk was, dat het niet-inmengingscomlté vlugger werkte, ant woordde Eden: „Wij hebben onze houding te kennen gegeven. WU hebben verklaard, dat wij bereid zjjn leder ander rechtvaardig en billijk voorstel te bestudeeren. Onder deze omstandig heden meen ik. dat eet»» weinig tijd voor de overweging van de ernstige problemen, waar het om gaat, zelfs nuttig kan biyken te zijn.” De Brische minister van Handel, Stanley, heeft in antwoord op een vraag in het Lager huis verklaard, dat tusschen 15 en 30 Juni vijf tien Brltsche schepen de haven van Santander zijn binnengeloopen. Deze schepen hadden waarnemers der Londensche commissie aan boord en ondervonden geen moeilijkheden. Na 30 Juni heeft de vloot van Franco echter ge tracht het binnenloopen der haven door Brit- sche koopvaarders te beletten en op 4 Juli werd een Fransch schip gepraaid. Op 2 Juli heeft de regeering de aandacht der Brltsche reeders gevestigd op de gevaren, die hun sche pen in de Spaansche territoriale wateren voor Santander loopen. LONDEN, 6 JalL (Reuter). De Pan- American Clipper heeft den tocht over den Atlantischen Oceaan volbracht, en is hedenmorgen om 1030 uur (Br. Z. T.) te Foynes gedaald. Terzelfder tijd werd van New Foundland gemeld, dat de Brltsche vliegboot „Cale donia” om 6.06 (plaataeL tijd) te Botwood is gedaald. VATICAANSTAD. 6 Juli. (Havas). De Con gregatie voor de Oostersche Kerken en de Con gregatie voor de Voortplanting des Oeloofs heb ben een reeks decreten gepubliceerd betreffen de de organisatie van de Kerk op Abesslnisch gebied. Na de bezetting van Abessinië door Ita lië is een Pontificale Commissie derwaarts ge trokken om du organisatie van het land in Ker kelijk opzicht te bestudeeren. Op grond van de door deze Commissie opgestelde conclusies be rusten thans de genomen maatregelen. Er wordt een Apostolisch Vicariaat gesticht te Addis Abeba, waarvan titularis zal zijn Mgr. Oiovan- nl Cestellani, de vroegere Aartsbisschop van Rhodos. De Apostolische Prefectuur Kaffa wordt een Apostolisch Vicariaat en zal Djlm- ma gaan heeten. Voorts zijn nieuwe Apostolische Vicariaten opgericht in Tigre. Dessie. Gondar en Neghelli. De nieuwe prefecturen zyn toe vertrouwd aan Italiaansche missionarissen. Dinsdag is afgekondigd Staatsblad no. 140, houdende de instelling van een departement van Algemeen Be stuur, dat den naam zal dragen van ministerie van Algemeene Zaken. By K.B. van 3 Juli ia met ingang van den datum van instelling van het ministerie van Algemeene Zaken be- tot minister van Algemeene de minister van Staat, dr. H. Colijn, minister van Zaken ad interim. KEW-YORK. 8 Juli (Reuter). Het aantal menschen, dat tengevolge van ongelukken op ALEXANDRIë, 6 Juli (Reuter). In de Wes telijke woestijngebieden van Egypte wordt thans vrijwel dag en nacht gewerkt aan de bestrij ding van de sprinkhanen, tot welk doel reeds een grooter aantal mannen en ultgebreider materiaal aangevraagd zyn, aldus een mede- deeling van Hamdi El Nasr Pasja, den minister van Landbouw, In een kabinetsvergadering, waar hij een credlet van 10.000 pond bepleitte voor het bestrijden van deze plaag, voordat deze nog grootere afmetingen zou hebben aan- De toestand blijft ernstig; groote zwermen sprinkhanen zyn verschenen in net Uitgestrekte gebied tusschen Sollum aan de grens m Bahlg op iets minder dan 15 mijl uit het midden van Alexandrlë. Men vreest, dat de sprinkhanen Egyptisch gebied binnendringen van den Italiaanschen kant der grens, op grond van een verklaring der Italiaansche autoritei ten, volgens welke tot dusverre geen sprink hanen in Llbye gezien zyn en dat preventieve maatregelen genomen zijp. Men verwacht, dat het gevraagde credlet van 10.000 pond verstrekt zal worden, ondanks het feit, dat nog slechts een maand geleden een even groot bedrag voor dit doel is uitgetrokken. De Fransche bank heeft haar diaronto ver laagd. - hoogste totaal sedert vele jaren. In de stad New York zyn by het afsteken van vuurwerk niet minder dan 845 personen ge wond. NO

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 9