ONS BLAD een 25.000 rooden ontketenen offensief bij Madrid Een en twintig personen gedood Een bres in de front- Het nieuws van heden EEN OPEN BRIEF AAN DR. GOEBBELS De niet-inmenging in Spanje Ter Meulen neemt ontslag DE MUNTO VEREENKOMST EN JAPAN JOH. LAUWERS FAYCLOP 3 ALKMAAR PLATVOETZOLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER Poging tot moord Unie der rechtschen DONDERDAG 8 JULI 1937 d I a. Luchtgevechten Het bezoek van Kard. Pacelli aan Frankrijk De aanslag op Salazar Een S, Nieuwe Poolexpedities Bommen op Cordoba De kinderen van Bilbao De Aanspraak op schatten der ThorpehaU Een Duitsch-Fransche handelsovere^nkomst Aanklacht tegen den zigeunerkoning De staking in enkele Parijsche café’s De congrespartij in Britsch-Indië Typhus-epidemie te Istanboel Het Belgische kabinet bijeen Gloeiende hitte in Saskatchewan Anonymus weerlegt de lasterlijke aantijgingen van den minister tegen de Kerk injaard mogelijk de aanstichter Spaansch tankschip verdwenen In beginsel is Japan bereid toe te treden tot het monetair accoord Geen nieuwe Britsche voorstellen op de algem'eene vergade ring te wachten Een verklaring van den Kardinaal- Staatssecretaris Werklooze zette de gaskraan open om zyn vrouw van het leven te berooven ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20 a, ingez. med. 40 a p. regel; idem op pag. één 55a p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek Telefoonnummer 4330 De N ederlandsche deskundige uit de financieele commissie van den Volkenbond I »- n Kort geding voor de Middel- burgsche rechtbank Duizenden dooden bij de regeeringstroepen In Indië woedde een bandjir, de zwaarste sinds menschen- heugenis Groote schade aan den oogst 4GÖ0 linkschen nemen Brunete doch werden omsingeld en aangevallen DIT NUMMER BESTAAT UIT 10 BLADZIJDE^ VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Belangstellenden slaan de prestaties gade van een der deelnemers aan den Tour de France -- 236 No. JAARGANG DERTIGSTE NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD 1 e- in, ■U zich I zyn. Vereenlgde Staten uiteen. Vervolgens LI8S. stlge v< Een drlemotorig regeeringsvliegtulg heeft zes bommen op Cordoba geworpen. Het werd door het rechtsche luchtafweergeschut verdreven. WARSCHAU, 7 Juli. (P.A.T.) De weduwe van den overleden zigeunerkoning, Matthias Kwiek, heeft een aanklacht Ingediend tegen den nieu wen koning. Janus Kwiek, wegens beleediging en bedreiging en zijn arrestatie geëlacht. De heer Ter Meulen motiveert zyn besluit met de veranderingen die men wil invoeren ten aanzien van de benoeming der deskundigen en den duur hunner mandaten, welke wyziglngen volgens den heer Ter Meulen van dien aard zijn, dat het de mogelijkheid voor de financieele commissie, nuttig werk te verrichten, vermin dert. Llnksch offensief ontketend bij Madrid; de rooden sloegen een bres in de rechtsche front linie, doch werden omsingeld en aangevallen; de regeeringstroepen zouden duizenden dooden tellen. te n Uit Salamanca Is Bericht ontvangen, dat gene raal Franco overweegt een nota te zenden aan de Britsche regeerlng en haar te verzoeken de kleine vluchtelingen die zich thans in Engeland rpa Kwamen deelnemers naar de vliegwedstrijden in Bulgaarsche groep th nationale kleederdracht trok sterk de aandacht ui ie in at lBÓN, 7 Juli. (Havas) Er bestaan em- rmoedens, dat de aanstichter van den op Salazar een Spanjaard zou kunnen dit verband herinnert men er aan, dat eert splonnage-organisatie In October JJ. is jrtitdekt De leden slaagden er in te vluchten, maar bleven in contact met Portugeesche agita toren. Verschillende leiders van clandestiene organi saties zijn gearresteerd. ok iet tal »t dt fl- LT- o- ar te 11- kl, lit c- Openluchtrestaurant DejS’’u9Zort,J, LONDEN, 7 Juli. (Reuter). In het Lager huis heeft Eden verklaard, dat de Britsche re geerlng geenszins het voornemen heeft Vrijdag bij het niet-lnmengmgscomlté nieuwe voorstel len in te dienen. VOETVERZORGING MAGDALSNENSTRI* TIL 14«7 De achter de linies der rechtschen afge sloten regeeringstroepen trokken in kleine colonnes op naar Brunete. Hier werden zij echter aangevallen en omsingeld, waarna onmiddellijk het vuur op hen werd geopend. Het is nog niet bekend, hoe hier de strijd is geëindigd, maar men acht het zeker, dat deze mllitiemannen. afgesneden als zfj zijn, zich zullen .moeten overgeven. VATICAANSTAD, 7 Juli (Havas) Op den vooravond van zijn vertrek naar Parijs, heeft Kardinaal Pacelli, Pauselijk Legaat te Lisietue, edn vertegenwoordiger van Havas een onderhoud toegestaan. Voor de tweede maal in twee jaar tljds aldus de Kardinaal heeft Z. H. de Paus Zijn staatssecretaris benoemd tot Pauselljk Legaat in Frankrijk. Ik verheug mij er over weer in contact te komen met de groote stad Parijs en de groote natie Frankrijk, die in mtfn oogen een centrum zijn, vanwaar het geestelijk leven naar buiten uitstraalt. Bovendien ben ik verheugd bij deze gelegen heid in persoonlijk contact te kunnen komen met den President der Fransche republiek en Men acht het niet ónmogelijk, dat de regee ringstroepen den strijd heden zullen voortzet ten qm de ingesloten troepen te bevrijden. bevinden, naar Bilbao terug te zenden. Ver klaard wordt te Bilbao, dat het daar thans vol komen veilig is en dat er ruimschoots levens middelen aanwezig zijn. Blijkens een door de Spaansche ambassade af gegeven verklaring, spreekt de Spaansche regee- ring de door de Duitsche en Italiaansche pers verspreide geruchten tegen, volgens welke de regeeringstroepen van gifgassen gebruik zouden maken. „De Spaansche regeerlng” zoo wordt in de verklaring gezegd „vestigt de aandacht van de wereldmeenlng op de ongerustheid, waar mede zy deze nieuwe list der totalitaire staten beziet” Het gerechtshof te Zürich heeft twee personen wegens verboden wapenhandel met Spanje ver oordeeld tot resp. vier maanden gevangenisstraf en 6.000 francs boete, en één maand gevangenis straf en 100 francs boete. De recherche van het bureau Spaam- dammerstraat te Amsterdam heeft een on geveer dertigjarigen werkloosen man. wo nende in de Haarlemmerh«Aittulnen. aan gehouden, omdat hij er van verdacht wordt zijn vrouw van het leven te hebben willen berooven. TOKIO, 7 Juli (Havas). De woord voerder van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft tegenover een vertegenwoordiger van Havas verklaard: Japan is in beginsel bereid toe te treden tot de driezijdige monetaire overeenkomst, doch tot dusverre hebben wij dienaangaan de nog geen voorstellen ontvangen. Grondslag der Japansche politiek is het stre ven naar terugkeer tot het vrije ruilverkeer en verlaging der invoerrechten. wy wenschen op recht dat dit doel bereikt zal worden, doordat men uitgaat van een muntstabllisatle, maar het vraagstuk is wel netelig. Of Japan tot de munt- CVereenkomst zal toetreden, is uitsluitend af hankelijk van de voorwaarden, die men ons zal stellen. PARIJS, 7 Juli (Havas) Twee café’s, die door het stakende personeel bezet waren, zijn op last van de politie ontruimd. In eenlge café’s is het werk op den grondslag van den vóór het conflict bestaanden toestand hervat, in afwachting van de beslissing der regeerlng omtrent de uitlegging van het decreet. GENéVE, 7 Juli (A.NP.) De heer O. E. Ter Meulen, de Nederlandsche des kundige in de financieele commissie van den Volkenbond, heeft bij den secretaris generaal van den Volkenbond zijn ontslag Ingediend. AV1LA, 7 JuK (Havas). Omtrent het door de regeeringstroepen bij Madrid ontketende offensief kan nog gemeld worden, dat daaraan door, naar schatting, 25.000 man ia deel genomen. De aanval werd onder nomen ten zuiden van het Escoriaal. met steun van veel artillerie, tanks en vliegtuigen. Ondanks bet spervuur der rechtsche artillerie drongen de regeeringstroepen tot de rechtsche linies door, waar zich een felle strijd ontspon. Bijna overal waren de troepen handgemeen. De rechtschen wisten zich goed te handhaven. Na langen strijd moesten de rechtschen echter naar rechts en links wijken, waar door een bres ontstond. De regeeringstroepen drongen met eenlge bataillons door deze bres heen, waarbij sü door eenlge tanks werden vergezeld. De verbindingen, ook telegrafisch en telefo nisch met het binnenland zijn verbroken. De postweg is op tien plaatsen weggeslagen. In de winkelwijk te Martapoera staat het water ter hoogte van de huisdeuren, alom staat het wa ter 1 meter hoog', een ijzeren brug hangt scheef en levert gevaar op. Het landhoofd van de Stamboelbrug Is weggeslagen. VALENCIA, 7 Juli (Reuter). Giral, de Spaansche minister van buitenlandsche za ken heeft tijdens een ontvangst van Jour nalisten verklaard, dat het voorstel buiten landsche waarnemers in Spaansche havens te stationneeren onder oogen zal moeten worden gezien, maar dat het republfkelnsche Spanje er onder geen omstandigheden In zal toestemmen, dat Italiaansche en Duit sche waarnemers in zijn havens werkzaam zullen zjjn. ISTANBOEL. 6 Juli (Reuter). Te Istanboel heerscht een ernstige typhus-epidemie, die on der de bevolking groote ongerustheid heeft ge wekt. De laatste drie weken hebben zich niet minder dan 270 gevallen voorgedaan. De autoriteiten stellen alles In het werk om uitbreiding der epidemie tegen te gaan. Reeds zijn 120.000 menschen gevaccineerd en binnen een week zal de geheele bevolking van Istan boel behandeld zijn. Het gebrek aan voldoende gezuiverd water Is, naar men gelooft, de voornaamste oorzaak van de epidemie. Ofschoon het niets ongewoons Is, dat zich In den zomer te Istanboel gevallen van typhus voordoen, is In Jaren niet zulk een ernstige epidemie voorgekomen als die, welke men thans meemaakt. La Petite Gironde meldt: Sinds eenlge weken lag ter reede van Verdon een groot tankschip der Spaansche regeerlng, de Campo Amor, voor anker, dat geladen was met petroleum en ben zine. In den nacht van zes op zeven Juli is dit schip onder geheimzinnige omstandigheden ver trokken. Wy meenen te weten, aldus het blad, dat een rechtsche bemanning het schip In bezit heeft genomen en de zeelieden, die zich aan' boord bevonden, In de bergruimte heeft opgesloten. De Campo Amor Is uitgevaren naar een haven, Welke zich in handen der rechtschen bevindt. De havenautoriteiten te Bordeaux hebben bij informatie verklaard, dat de Campo Amor na een oponthoud ter reede van Verdon gedurende 67 dagen In den afgeloopen nacht met onbe kende bestemming is vertrokken. Men voegde hieraan toe. dat te Verdon noch te Bordeaux Iets bekend was van een Incident, dat zich voor het vertrek van het regeerlngsschjp aan boord zou voorgedaan hebben. Onze lezers zullen zich nog wel de felle rede herinneren, die de Rjjksminister voor Propa ganda, dr. Goebbels, Vrijdagavond 28 Mei IJ. in de Deutschlandhalle te Berlijn gehouden heeft tegen Kardinaal Mundelein en de Katho lieke Kerk. Wij hebben van deze rede uitvoerig melding gemaakt. Vrijwel alle Duitsche bis schoppen hebben hierna in woord en geschrift hun groote verontwaardiging over Goebbels’ lasterlijke aantijgingen uitgesproken. Thans heeft een anonymus een open brief aan dr. Goebbels gericht, waarin hjj de bewe ringen van den Rijksmlnister met duidelijke ar gumenten weerlegt en diens valsche redenee- ringen aan de kaak stelt. Het schrijven be staat uit twee deelen: In het eerste worden de parade-processen tegen de katholieke geestelij ken behandeld. In het tweede deel onthult hij het een en ander over de toestanden in de nazi-party. Deze open brief aan Goebbels, welke ruim vier kolom druks beslaat, wordt momenteel In Duitschland In duizenden exem plaren verspreid. Hoe de schrijver kans heeft gezien het document te laten drukken en ver spreiden, zonder in handen te vallen van de waakzame Gestapo is ons een raadsel. Er blijkt uit, dat de strijdbare katholieke Duitschers toch nog wel iets van organisatie afweten. Trouwens dat heeft de Gestapo ook ondervonden bij de publicatie van ’s Pausen jongste Encycliek te gen het nat.-socialisme. We zullen binnenkort de voornaamste ge deelten van den open brief, die onderteekend Is door Michael Germanicus, den „Duftschen Michel”, publiceeren. de staatsautoritelten, die thans meer dan ooit de zending hebben werkdadig bij te dragen tot den vrede onder de volkeren, die het bijzonder verlangen van den H. Vader Is, en waarvoor Hjj steeds gebeden stort.” Kardinaal Pacelli verklaarde verder een pelgrimstocht te zullen maken naar Lourdes. HU voegde daaraan toe: „Het Is een gelukkig privilege van Frankrijk, In het bezit te zijn van heiligdommen waarvan men met den grooten schrijver Maurice Barrès kan zeggur dat het plaatsen zijn, waar de ziel ademt/vX--”1 Deze troepen trokken In de richting van Vil la Nueva de la Canada. De rechtschen deden hierop tegenaanvallen op de bres en slaagden er in hun linies te herstellen. Bijna 4000 link schen bevonden zich toen achter de rechtsche linies. Versterkingen werden herwaarts gezon den, juist op tijd, want twintig tnlnuten later gingen de regeeringstroepen weer tot den aan val over om de bres weer open te stooten. Tot drie uur gistermiddag deden zij vergeefsche aanvallen. ^^^NOOFOWIJK AAN ZEE ORAMO MOTRL* KURMAUS HUIS TER DUIN iniornoMoooie «omorro»"*»"*'* Vanaf f F- Wwuhanri vanaf f f I De kwestie der Italiaansche Inmenging in Spanje is vanmiddag opnieuw het onderwerp geweest van een door minister Eden In het Lagerhuis afgelegde verklaring in antwoord op verscheiden vragen der Labour-afgevaardigden Seymour, Cocks en Fletcher over zekere be weringen, welke de regeerlng van Valencia heeft vervat in een dossier, dat ter kennis is ge bracht van de Britsche regeerlng. „Voor zoover Ik weet, aldus Eden, bevat dit document geen enkel bewijs, dat Italiaansche strijders na de van kracht geworden verklaring van het embargo op buitenlandsche vrijwilli gers naar Spanje werden gezonden, hoewel beide partijen bjj den aanvang van het con flict hulp hebben gekregen van vreemde con tingenten en zulks in belangrijke mate. De regeerlng hecht grooter belang aan. het terugtrekken van alle buitenlandsche strijders, □ie reeds in Spanje zijn en zy zal voortgaan al het mogelijke tot dat doel in het. werk te stel len De woorden van Eden hebben protesten ont lokt bij de oppositie. Noël Baker (Labour) vroeg: „WH Eden zeggen dat sinds dien datum geen vreemde vliegers in Spanje zijn aangekomen?” Eden antwoordde: „Ik geloot niets van dien aard te hebben geïnsinueerd.” Voor den waamemenden president van de Middelburgsche rechtbank, mr. Th. Portheine, is In kort geding een zaak behandeld betref fende de goederen van het Engelsche stoomschip ThorpehaU. welk schip, toen de Franco-troepen naderden, met een kostbare lading uit Bilbao vertrokken en in Nederlandsch territoriaal ge bied is binnengeloopen. vervolgens door den officier van Justitie uit Middelburg in beslag Is genomen en in de haven te Vlisslngen onder bewaking is gesteld. Daarna heeft mr. Ten Beke Callenfels ten verzoeke van een aantal banken en particulieren uit San Sebastian en Bilbao, die beweren eigena ren te zijn van een gedeelte der lading, revindi- catolr beslag laten leggen op die goederen, zijnde buitendeur, een Aantal pakken effecten, tal van zakjes met gouden en zilveren voorwerpen, vele kisten met a aarde volle voorwerpen en waardepapieren, te samen een zeer groot bedrag vertegenwoor digende. De zaak, welke thans werd behandeld, betreft de sequestratle van de goederen, waarop beslag is gelegd. Den president werd verzocht te beslissen, dat de goederen onder sequestratle worden gesteld van drie te benoemen sequesters en den kapitein te veroordeelen de goederen tegen behoorlijk be wijs van ontvangst aan deze sequesters af te geven. Namens de eischers heeft mr. A. van Os uit Dordrecht de dagvaarding nader toegelicht. De ingestelde etsch werd namens den kapitein bestreden door mr. F. W. Adriaanse uit Middel burg, terwijl namens de Basklsche en Spaansche rcgeerlngen. die in dit geding hadden geïnter venieerd en op 6 Juli eveneens revindicator be slag op de goederen hebben doen leggen, werd gepleit door mr. w. K. H. Dieleman, eveneens uit Middelburg. Mr. Ten Beke Callenfels deelde bij akte mede, dat eischers nader genoegen nemen met één sequester, als hoedanig zjj voordragen de NM. Handel Mij. De president bepaalde de uitspraak op 7-êter- dag as. des voormiddags om elf uur. Officieel wordt uit Madrid medegedeeld, dat vanmorgen te 11 uur de luchtmacht der regee- ring het kamp van Retamares, en het dorp Boadilla gebombardeerd heeft. Verschillende bommen vielen midden in het kamp. Flat- vliegtuigen vielen de regeeringstoestellen aan, doch een dezer laatste schoot een Fiat-toestel neer om daarna, doorzeefd van kogels, terug te keeren. De bemanning was ongedeerd. Het ministerie van landsverdediging meldt, dat vanmorgen een gevecht Is gevoerd tusschen twintig jachtvliegtuigen der regeerlng en een grooter aantal vijandelijke toestellen. Twee Fiat-toestellen werden neergeschoten, terwijl de luchtmacht der regeerlng een tweedekker verloor. Het Britsche oorlogsschip ..Penelope” dat op zoek is geweest naar een boot van een Britsch schip, dat in de Middellandsche Zee door een Fulkboot van onbekende nationaliteit getorpe deerd zou zijn, is te Barcelona teruggekeerd Het heeft geen spoor van de boot gevonden WARDHA, 7 Juli. (Reuter) Het congres comité heeft besloten in zes provincies functies In de regeerlng te aanvaarden. PARUS. 7 Juli. (D.NR.) De Duitsch-Fran sche economische onderhandeltAgen die begin Maart in Berlijn aangevangen en na Pascben te Parijs voortgezet werden, zjjn naar van welin gelichte zijde verluidt, geëindigd. De nieuwe overeenkomst zal waarschijnlijk nog deze week onderteekend worden. De vrouw, die in de keuken in slaap was ge vallen, werd door haar moeder, die op bezoez kwam, in diep-bewusteloozen toestand gevon den, terwijl de gaskraan open stond. Ook de man. die zich in de slaapkamer bevond, was licht bewusteloos. Hij werd gearresteerd, om dat de politie vermoedde, dat hij de gaskraan in de keuken had opengezet, met de bedoeling zijn vrouw te dooden. Met een zuurstofapparaat is de vrouw weer tot bewustzijn gebracht. Haar toestand is redelijk wel. De man is in het politiebureau ir.gesloten en zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. Zondagavond hadden de man en de vrouw in hun - woning een maaltijd genuttigd. Na het opruimen van het eetgerei is de vrouw op een stoel in slaap gevallen. Vermoedelijk heeft de man toen de uaskraan die voor het ea«stel gebruikt wordt opengezet en het venster ge sloten. Omstreeks tien uur werd er aan de woning gebeld en kwam de moeder van de vrouw nog even aankxjpet) om het echtpaar een be zoek Mengen. Deae vrouw woont ook in de buurt alwaar zjj een klein verlof-zaakje drijft. Zij kwam vrij geregeld bij haar dochter en schoonzoon om er levensmiddelen te brengen omdat het echtpaar het niet al te breed heeft, daar de man reeds gerulmen tijd werkloos is. Toen zU op haar schellen geen gehoor kreeg dacht zij dat de bewoners waren uitgegaan. Reeds wilde te terug keeren toen de buren haar opmerkzaam maakten dat ze in de wo ning hoorden loopen. De vrouw vond dit zeer vreemd en een van de buren haalde haar man. Gezamenlijk forceerde men de 1 Reeds in de gang nam men een scherpe gas lucht waar die uit de richting der keuken kwam. Toen men deze deur opende kwam als het ware een golf gas naar bulten. Op den grond lap het echtpaar, beiden in bewusteloo- aen toestand. Dadelijk opende men de vensters en buitendeur, terwijl oogenbllkkelljk de G.G. en G.D. gewaarschuwd werd. De paskraan stond, zooals dadelijk geconstateerd werd, ge heel open. De man kwam reeds spoedig bij. nog voor de ambulance-auto ter plaatse was. De vrouw was er erger aan toe en het duurde ge rulmen tijd alvorens zij met behulp van een zuurstofapparaat was bUgebracht. De politie van het bureau Spaarndammer- straat was eveneens gewaarschuwd en stelde een onderzoek In. De man vertelde, toen de politie hem vroeg wat er gebeurd was, dat H) en zijn vrouw 'in slaap waren gevallen in de keuken. Hoe de gaskraan open is komen te staan kon hy niet verklaren. Onaanneme lijk vond de politie dit niet, doch toen de bu ren verklaarden dat zij hadden hooren loopen nog kort voor dat de schoonmoeder aangebeld had ging de recherche dieper op de zaak in. Niet ónmogelijk was dat de man zijn vrouw van het leven heeft willen berooven, doch dat hij het heeft willen laten voorkomen dat zy zelfmoord gepleegd zou hebben De hoofd inspecteur Uet den man arrestejren. De vrouw is in de buurt goed gezien, doch haar man draagt men weinig sympathie toe hetgeen tot uiting kwam, toen hij naar het bureau Spaadndanunerstraat werd overgebracht. Gisteren by het vallen van den avond be hielden de rechtschen de stellingen, die zy in den aanvang van het offensief Ingenomen had den. De omsingelde mllitietroepen verdedigden zich toen nog steeds, waarby zy gebruik maak ten van het geschut hunner tanks. Naar raming hebben de regeeringstroepen b(j dezen strijd verscheidene duizenden dooden verloren. 'Jlt alle deelen het Rhöngebergte. In de kampong Sel Alang zyn 21* doo den; het kamponghoofd en zyn gezin wor den vermist. De plaatsen Tambakanjar. Toedjoengmoerong en Bintjau zyn zwaar geteisterd. Het aantal slachtoffers Is nog niet vastgesteld. Tientallen woningen zyn weggespoeld. Het geteisterde gebied is nog niet te bereiken. De sluis van den Liang- polder is weggeslagen. Het bestuur is zeer actief. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal voor Alkmaar 4 f2.— Voor buiten Alkmaar f 2,50 Dagblad uitgegeven door de N-V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger BANDJERMASSIN, 7 JuU (Aneta). Zeer plotseling, om één uur bedennacht ontstond een bandjir, welke sinds men- ■ebenheugenis de zwaarste is, welke in de omgeving van Martapoera en Riamkanan is voorgevallen. inmenging inzake Spanje uiteen. Aan het slot van de vergadering betuigde Van Zeeland nogmaals zijn tevredenheid over zyn bezoek aan de Vereenlgde Staten, zoowel gezien van Belgisch als y^n internationaal standnunL BRUSSEL. 7 Juli (Havas). Dinsdag heeft de Belgische ministerraad vergaderd, onder voor zitterschap van minister-president Van Zeeland. Deze zette de resultaten van zyn reis naar de Vereenlgde Staten uiteen. Vervolgens werden de binnenlandsche kwesties besproken en zette de minister van Buitenlandsche Zaken de nlet- Op de algemeens non-interventie-vergadering ztjn geen nieuwe Britsche voorstellen te ver wachten. Japan sou in principe bereid zijn tot de drie zijdige monetaire overeenkomst toe te treden. Zware bandjir nabij Bandjermassin21 duiden, Werklooze te Amsterdam aangehouden, die ervan verdacht wordt zijn vrouw van het leven te hebben willen berooven. AanvuHingsbegrooting voor Sociale Zaken h- gedlend. Wat onder het nieuwe departement van Alge- meene Zaken zal remorteeren. O Volgens een bericht uit Aalesund is de be kende Poolreiziger sir Hubert Wilkins daar aan gekomen om bet stoomschip Wyatt Earp voor een Noordpoolexpedltie te huren. Wilkins is voornemens onderzoekingen op Enderbyland te verrichten. De vlieger Elelson heeft het voornemen een v'ucht over het Zuidpoolgebied tot de Wal- vlachbaal te ondernemen. WINNIPEG, 7 Juli De gloeiende hitte in bet Zuideiyke deel van Saskatchewan, waar temperaturen heerschen van 100 tot 110 gra den, heeftgroote schade aan den tarwe-oogst toegebracht. Men Is van meening, dat de oogst ten Zuiden van een HJn getrokken van Lloyd- minister, ten Noorden van Saskatoon, tot Melville, welk gebied de grootste grrfanopper- vlakte van Saskatchewan beslaat, geheel ver nield is. De toestanden zyn sinds de droogte van 1931 niet zoo erg geweest. Geheele gezinnen ver laten hun woningen en boerderijen om Noordwaarts te begeven. Volgens onofflcieele ramingen zal de graanoogst in Saskatchewan slechts 90 millioen bushels bedragen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 11