ONS BLAD een 25.000 rooden ontketenen offensief bij* Madrid 1 Een en twintig personen gedood Het nieuws van heden Poging tot moord De niet-inmenging in Spanje Ter Meulen neemt ontslag EEN OpEN BRIEF AAN DR. GOEBBELS DE MUNTOVEREENKOMST EN JAPAN JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 alkmaar PLATVOETZOLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 8 JULI 1937 236 No. JAARGANG DERTIGSTE Een bres in de front- linie der rechtschen Gloeiende hitte in Saskatchewan Groote schade aan den oogst Luchtgevechten Het bezoek van Kard. Pacelli aan Frankrijk De aanslag op Salazar Nieuwe Poolexpedities Bommen op Cordoba De kinderen van Bilbao Duizenden dooden bij de regeeringstroepen Aanklacht tegen den zigeunerkoning De staking in enkele Parjjsche café’s Aanspraak op schatten der Thorpehall Een Duitsch-Fransche handelsovereenkomst De congresparttf in Britsch-Indië Het Belgische kabinet bijeen Geen nieuwe Britsche voorstellen op de afgemeene vergade ring te wachten Een Spanjaard mogelyk de aanstichter Typhustepidemie te Istanboel Werklooze zette de gaakraan open om zyn vrouw van het leven te berooven Belang stellenden slaan de prestaties gade van een der deelnemers aan den Tour de France DIT NUMMER BESTAAT UIT ’ho BLADZIJDEN Een verklaring van den Kardinaal- Staatssecretaris Anonymus weerlegt de lasterlijke aantijgingen van den minister tegen de Kerk De Nederlandache deskundige uit de financieele commissie van den Volkenbond Kort geding voor de Middel- burgsche rechtbank In beginsel is Japan bereid toe te treden tot het monetair accoord Spaansch tankschip verdwenen in Indië woedde een bandjir, de zwaarste sinds menschen- heugenis ADVERTENTIEPRIJZENi Per lossen regel 20c, ingez. med. 40c p. regel; idem op peg. één 55c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 4000 linkschen nemen Brunete in, doch werden omsingeld en aangevallen HUIS TER DUIN BUREAUX, HOF 6, ALKMAAR Takfoon Administratie 4330, Redacti* 4220 ABONNEMENTSPRIJS i Per kwartaal voor Alkmaar f 2. Voor buiten Alkmaar I f 2.50 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Speamestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Utt alle deelen van Kuropa kwamen deelnemers naar de vliegwedstrijden in het Rhöngebergte. De Bulgaarsche groep in nationale kleederdracht trok BRUSSEL, 7 Juli (Havas). Dinsdag heeft de Belgische ministerraad vergaderd, onder voor zitterschap van minister-president Van Zeeland. Deze zette de resultaten van zijn reis naar de Vereenlgde Staten uiteen. Vervolgens werden NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD rSj !en 3 rlen I 3 I Vereenlgde Staten uiteen. Vervolgens WARDHA. 7 Juli. (Reuter) Het congres- s 's Een driemotorig regeeringsvliegtulg heeft zes bommen op Cordoba geworpen, het rechtsche luchtafweergeschut Men acht het niet ónmogelijk, dat de regee ringstroepen den strijd heden zullen voortzet ten om de Ingesloten troepen te bevrijden. De achter de linies der rechtschen afge sloten regeeringstroepen trokken In kleine colonnes op naar Brunete. Hier werden zij echter aangevallen en omsingeld, waarna onmiddellljk het vuur op hen werd geopend. Het is nog niet bekend, hoe hier de strijd Is geëindigd, maar men acht het zeker, dat deze mllltlemannen, afgesneden als zij zijn, zich zullen moeten overgeven. ver- r en ■ren. ver- G rondslag der Japansche politiek is bet stre ven naar terugkeer tot het vrije ruilverkeer en verlaging der invoerrechten. Wij wenschen op recht dat dit doel bereikt zal worden, doordat men uitgaat van een muntstabilisatle, maar het vraagstuk is wel netelig. Of Japan tot de munt- cVereenkomst zal toetreden, is uitsluitend af hankelijk van de voorwaarden, die men ons zal stellen. WARSCHAU. 7 Juli. (P.A.T.) De weduwe van den overleden zigeunerkoning. Matthias Kwiek, heeft een aanklacht Ingediend tegen den nieu wen koning. Janus Kwiek, wegens beleediglng en bedreiging en zjjn arrestatie geeischt ische 1 gis— New n de ilgen aren van Re it 41. n H laars hou- wll- K) 5 ol4 2V, 3 TV, 0 IV. 0 35 ven- werd «in een van tot ever 4 's LONDEN, 7 JuU. (Reuter). In het Lager huis heeft ?Men verklaard, dat de Brltache re geering geenszins het voornemen heeft Vrijdag bij het niet-inmengmgscomlté nieuwe voorstel len in te dienen. VOETVERZORGING MACDALCNENSTR l« UL M«7 2.1 VATICAANSTAD, 7 JuU (Havas) Op den vooravond van zijn vertrek naar Parijs, heeft Kardinaal Pacelli, Pauselijk Legaat te Lisieux. een vertegenwoordiger van Havas een onderhoud toegestaan. Voor de tweede maal in twee Jaar tjjds aldus de Kardinaal heeft Z. H. de Paus Zijn staatssecretaris benoemd tot Pauselijk Legaat in Frankrijk. Ik verheug mij er over weer In contact te komen met de groote stad Parijs en de groote natie Frankrijk, die In mijn oogen een centrum zijn, vanwaar het geestelijk leven naar buiten uitstraalt. Bovendien ben ik verheugd bij deze gelegen heid in persoonlijk contact te kunnen komen met den President der Fransche republiek en LISSABON, 7 Juli. (Havas) Er bestaan ern stige vermoedens, dat de aanstichter van den aanslag op Salazar een "'Spanjaard zou kunnen zijn. In dit verband herinnert men er aan, dat een spionnage-organisaUe In October jj. Is ontdekt. De leden slaagden er in te vluchten, maar bleven In contact met Portugeesche agita toren. VerschUlende leiders van clandestiene organi saties zijn gearresteerd. De heer Ter Meulen motiveert zijn besluit met de veranderingen die men wil invoeren ten aanzien van de benoeming der deskundigen' en den duur hunner mandaten, welke wijzigingen volgens den heer Ter Meulen van dien aard zijn, dat het de mogelijkheid voor de financieele commissie, nuttig werk te verrichten, vermin dert. inmenging inzake Spanje uiteen. Aan het slot van de vergadering betuigde Van La Petite Gironde meldt: Sinds eenlge weken lag ter reede van Verdon een groot tankschip der Spaansche regeering, de Campo Amor, voor anker, dat geladen was met petroleum en ben zine. In den nacht van zes op zeven Juli is dit schip onder geheimzinnige omstandigheden ver trokken. Wij meenen te weten, aldus het blad, dat een rechtsche bemanning het schip in bezit heeft genomen en de zeelieden, die zich aan boord bevonden, in de bergruimte heeft opgesloten. De Campo Amor is uitgevaren naar een haven, welke zich In handen der rechtschen bevindt. De havenautoriteiten te Bordeaux hebben bij informatie verklaard, dat de Campo Amor na een oponthoud ter reede van Verdon gedurende 67 dagen in den afgeloopen nacht met onbe kende bestemming is vertrokken. Men voegde hieraan toe, dat te Verdon noch te Bordeaux Iets bekend was van een incident, dat zich voor het vertrek van het regeerlngsschip aan boord zou voorgedaan hebben. Ondanks het spervuur der rechtsche artillerie drongen de regeeringstroepen tot de rechtsche linies door, waar zich een felle strijd ontspon. Bijna overal waren de troepen handgemeen. De rechtschen wisten zich goed te handhaven. Na langen strijd moesten de rechtschen echter naar rechts en links wijken, waar door een bres ontstond. De regeeringstroepen drongen met eenige batalllons door deze bres heen, waarbij zij door eenlge tanks werden vergezeld. bevinden, naar Bilbao terug te zenden. Ver klaard wordt te Bilbao, dat het daar thans vol komen veilig is en dat er ruimschoots levens middelen aanwezig zijn. Blijkens een door de Spaansche ambassade af gegeven verklaring, spreekt de Spaansche regee ring de door de Dultsche en Itallaansche pers verspreide geruchten tegen, volgens welke de regeeringstroepen van gifgassen gebruik zouden maken. „De Spaansche regeering” zoo wordt in de verklaring gezegd „vestigt de aandacht van de wereldmeenlng op de ongerustheid, waar mede zij deze nieuwe list der totalitaire staten beziet" Het gerechtshof te Zürich heeft twee personen wegens verboden wapenhandel met Spanje ver oordeeld tot resp. vier maanden gevangenisstraf en 6.000 francs boete, en één maand gevangenis straf en 100 francs boete. VALENCIA, 7 Juli (Reuter). Giral, de Spaanscht minister van bultenlandsche za ken heeft tijdens een ontvangst van jour nalisten verklaard, dat het voorstel buiten- landsche waarnemers in Spaansche havena te statlonneeren onder oogen zal moeten worden gezien, maar dat het republikeinse!» Spanje er onder geen omstandigheden in zal toestemmen, dat Itallaansche en Dult sche waarnemers in zijn havens werkzaam zullen zijn. PARIJS, 7 Juli (Havas) Twee café’s, die door het stakende personeel beset waren, zijn op last van de politie ontruimd. In eenlge café’s is het werk op den grondslag van den vóór het conflict bestaanden toestand hervat, in afwachting van de beslissing der regeering omtrent de uitlegging van het decreet. OENèVE, 7 JuU (A.NJ>.) De heer O. E. Ter Meulen. de Ned irlandiche des kundige in de financieele commissie van den Volkenbond, heeft bU den secretaris generaal van den Volkenbond zijn ontslag Ingediend. AVILA. 7 Juli (Havas). Omtrent het door de regeeringstroepen bij Madrid ontketende offensief kan nog gemeld worden, dat daaraan door, naar schatting, 25.000 man is deel genomen. De aanval werd onder nomen ten zuiden van het Escoriaal. met steun van veel artillerie, tanks en vliegtuigen. Linkach offensief ontketend b(j Madrid; roeden sloegen een bres in de rechtsche front linie. doch werden omsingeld en aangevallen; de regeeringstroepen zonden duizenden dooden tellen. TOKIO, 7 JuU (Havas). De woord voerder van bet Japansche ministerie van bultenlandsche zaken heeft tegenover een vertegenwoordiger van Havas verklaard: Japan is in beginsel bereid toe te treden tot de driezijdige monetaire overeenkomst, doch tot dusverre hebben wij dienaangaan de nog geen voorstenen ontvangen. ISTANBOEL, 8 Juli (Reuter). Te Istanboel heerscht een ernstige typhus-epldemle, die on der de bevolking groote ongerustheid heeft ge wekt. De laatste drie preken hebben zich niet minder dan 270 gevallen’ voorgedaan. De autoriteiten stelle? alles In het werk om uitbreiding der epidemie tegen te gaan. Reeds zijn 120.000 menachen gevaccineerd en binnen een week zal de geheele bevolking van Istan boel behandeld zijn. Het gebrek aan voldoende gezuiverd water is, naar men gelooft, de voornaamste oorzaak van de epidemie. Ofschoon het niets ongewoons 13. dat zich in den zomer te Istanboel gevallen van typhus voordoen, is In Jaren niet zulk een ernstige epidemie voorgekomen als die, welke men thans meemaakt. de binnenlandse!» kwesties besproken en zette de minister van Bultenlandsche Zaken de nlet- Aanvullingsbegrooting voor Sociale Zaken fo- (ediénd. Wat onder het nieuwe departement van Alge- meene Zaken zal rezzorteeren. O O X AAN zee ORAMD NOTKL A KURNAUS Vanaf I Waetaond vanaf t 44JA Op de algemeens non-Interventie-vergadering zjjn geen nieuwe Brltache voorstellen te ver wachten. Japan zou in principe bereid zijn tot de drie zijdige monetaire overeenkomst toe te treden. Zware bandjir nabij Bandjermaaain; 21 dzeden, Werklooze te Amsterdam aangehouden, die ervan verdacht wordt zijn vrouw van het leven hebben willen berooven. ,De verbindingen, ook telegrafisch en telefo nisch met het binnenland zjjn verbroken. De postweg is op tien plaatsen weggeslagen. In dc winkelwijk te Martapoera staat het water ter hoogte van de huisdeuren, alom staat het wa ter 1 meter hoog; een Ijzeren brug hangt scheef en levert gevaar op. Het landhoofd van de Staiqpoelbrug is weggeslagen. de staatsautorttelten, die thans meer dan ooit de zending hebben werkdadig bjj te dragen tot den vrede onder de volkeren, die het bijzonder verlangen avan den H. Vader is, en waarvoor Hjj steeds gebeden stort.” Kardinaal PaceUl verklaarde verder een pelgrimstocht te zullen maken naar Lourdes. HIJ voegde daaraan toe: „Het Is een gelukkig privilege van Frankrijk, in het bezit te.zjjn van heiligdommen waarvan men met den grooten schrijver Maurice Barrès kan zeggen, dat het plaatsen zijn, waar de ziel ademt.” De kwestie der Italiaanse!» Inmenging in Spanje is vanmiddag opnieuw het onderwerp geweest van een door minister Eden in het Lagerhuis afgelegde verklaring in antwoord op verschelden vragen der Labour-afgevaardlgden Seymour. Cocks en Fletcher over zekere be weringen, welke de regeering van Valencia heeft vervat in een dossier, dat ter kennis is ge bracht van de Brltache regeering. „Voor zoover Ik weet, aldus Eden, bevat dit document geen enkel bewijs, dat Itallaansche strijders na de van kracht geworden verklaring van het embargo op bultenlandsche vrijwilli gers naar Spanje werden gezonden, hoewel beide partijen bjj den aanvang van het con flict hulp hebben gekregen van vreemde con tingenten en zulks in belangrijke mate. De regeering hecht grooter belang aan het terugtrekken van alle bultenlandsche strijders, ale reeds in Spanje Rjn en zij zal voortgann al het mogelijke tot dat doel in het werk te stel len De woorden van Eden hebben protesten ont lokt bij de oppositie. Noël Baker (Labour) vroeg: „Wil Eden zeggen dat sinds dien datum geen vreemde vliegers in Spanje zjjn aangekomenT' Eden antwoordde: „Ik geloof niets van dien aard te hebben geïnsinueerd.** PARIJS. 7 Juli. (D.N.B.) De Dultach-Fran- sche economische onderhandelingen. die begin Maart in Berlijn aangevangen en na Paschen te Parijs voortgezet werden. z(jn naar van welin gelichte zijde verluidt, geëindigd. De nieuwe overeenkomst zal waarschijnlijk nog deze week onderteekend worden. Uit Salamanca is bericht ontvangen, dat gene raal Franco overweegt een nota te zenden aan de Brltache regeering en haar te verzoeken de kleine vluchtelingen, dte zich thana in Engeland BANDJERMASSIN, 7 JuU (Aneta). Zeer plotseling, om één uur hedennacht ontstond een bandjir, welke sinds men- schenheugenis de zwaarste is, welke in de omgeving van Martapoera en Riamkanan is voorgevallen. Gisteren bij het vallen van den avond be hielden de rechtschen de stellingen, die zij in den aanvang van het offensief ingenomen had den. De omsingelde militietroepen verdedigden zich toen nog steeds, waarbij zij gebruik maak ten van het geschut hunner tanks. Naar raming hebben de regeeringstroepen bjj dezen strijd verscheidene duizenden dooden verforen. Officieel wordt uit Madrid medegedeeld, dat vanmorgen te 11 uur de luchtmacht der regee ring het kamp van Retamares, en het dorp Boadllla gebombardeerd heeft. Verschillende bommen vielen midden in het kamp. Flat- vliegtuigen vielen de regeeringstoestellen aan, doch een dezer laatste schoot een Flat-toestel neer om daarna, doorzeefd van kogels, terug te keeren. De bemanning was ongedeerd. Het ministerie van landsverdediging meldt, dat vanmorgen een gevecht is gevoerd tusschen twintig Jachtvliegtuigen der regeering en een grooter aantal vljandeljjke toestellen. Twee Fiat-toestellen werden neergeschoten, terwijl de luchtmacht der regeering een tweedekker verloor. Het Britsche oorlogsschip „Penelope” dat op zoek is geweest naar een boot van een Britsch schip, dat in de Middellandse!» Zee door een ffulkboot van onbekende nationaliteit getorpe deerd sou zjjn, is te Barcelona teruggekeerd Het heeft geen spoor van de boot gevonden. De recherche van het bureau Spaam- dammerstraat te Amsterdam heeft een on geveer dertig jarigen werkloozen man. wo nende in de Haarlemmerhouttuinen, aan gehouden. omdat hl) er van terdacht wordt zijn vrouw van het leven te hebben willen berooven. Volgens een bericht uit Aalesund te de be kende Poolreiziger sir Hubert Wilkins daar aan- gekomen om het stoomschip Wyatt Earp voor een Noordpoolexpeditle te huren. Wilkins te voornemens onderzoekingen op Enderbyland te verrichten. De vlieger Elelson heeft het voornemen een Deze troepen trokken in de richting van Vil la Nueva de 1» Canada. De rechtschen deden hierop tegenaanvallen op de bres en slaagden er in hun linies te herstellen. Bijna 4000 link schen bevonden zich toen achter de rechtsche linies. Versterkingen werden herwaarts gezon den, juist op tijd, want twintig minuten later gingen de regeeringstroepen weer tot den aan val over om de bres weer open te stooten. Tot drie uur gistermiddag deden zij vergeefsche aanvallen. In de kampong Bei Alang zjjn 21 doo den; het kamponghoofd en zijn gezin wor den vermist. De plaatsen Tambakanjar, Toedjoengmoerong en Blntjau zijn zwaar geteisterd. Het aantal slachtoffers te nog t^t vastgesteld. Tientallen woningen zijn weggespoeld. Het geteisterde gebied is nog niet te bereiken. De sluis van den Llang- polder te weggeslagen. Het bestuur is zeer actief. Voor den waamemenden president van de Middelburgse!» rechtbank, mr. Th. Jfeortheine, is in kort geding een zaak behandeld betref fende de goederen van het Engelse!» stoomschip Thorpehall. welk schip, toen de Franco-troepen naderden, met een kostbare lading uit Bilbao M vertrokken en in Wedertandsch territoriaal ge bied te blnnengeloopen. vervolgens door den officier van justitie uit Middelburg in beslag is genomen en in dehaven te Vlteslngen onder bewaklpg is gesteld. Daarna heeft mr. Ten Beke Callenfels ten verzoeke van een aantal banken en particulieren uit San Sebastian en Bilbao, die beweren eigena- refi te zUn van een gedeelte der lading, revlndi- catoir beslag laten leggen op die goederen, zijnde buitendeur, ,antal pakken effecten, tal van zakjes met gouden en zilveren voorwerpen, vele kisten met a aarde volle voorwerpen en waardepapieren, te zamen een zeer groot bedrag vertegenwoor-, dlgende. De zaak, welke thans werd behandeld, betreft de sequestratle van de goederen, waarop beslag is gelegd. Den president werd verzocht te beslissen, dat de goederen onder sequestaatie worden gesteld van drie te benoemen sequesters en den kapitein te veroordeelen de goederen tegen behoorlijk be wijs van ontvangst aan deze sequesters af te geven. Namens de etschers hoeft mr. A. van Os uit Dordrecht de dagvaarding nader toegelicht. De Ingestelde etsch wegd namens den kapitein bestreden door mr. F. W?Adriaanse uit Middel burg, terwijl namens de Saskische en Spaansche regeeringen. die in dit geding hadden geïnter venieerd en op 6 Juli eveneens revindicator be- s'ag op de goederen hebben doen leggen, werd gepleit door mr. W. K. H. Dieleman, eveneens uit Middelburg. Mr. Ten Beke Callenfels deelde bij akte mede, dat eischers nader genoegen nemen met één sequester. tals hoedanig z(j voordragen de Ned. Handel MJj. De president bepaalde de uitspraak op Zater dag as. des voormiddags om elf uur. Onze lezers zullen zich nog wel de felle rede herinneren, die de Ryksmlnister voor Propa ganda, dr. Goebbels, Vrijdagavond 28 Mel IJ. in de Deutschlagdhalle te Berlijn gehouden heeft tegen Kardinaal Mundelein en de Katho lieke Kerk. Wij hebben van deze rede uitvoerig melding gemaakt. Vrijwel alle Dultache bis schoppen hebben hierna in woord en geschrift hun groote verontwaardiging over Goebbels' lasterlijke aantijgingen uitgesproken. Thans heeft een anonymus een open brief aan dr. Goebbels gericht, waarin hjj de bewe ringen vsn den Rjjksminister met duidelijke ar gumenten weerlegt en diens valsche redenec- ringen aan de kaak stelt. Het schrijven be staat uit twee deelen: In het eerste worden de parade-processen tegen de katholieke geestelij ken behandeld, lit het tweede deel onthult hij het een en ander over de toestanden in de nazl-partjj. Deze open brief aan Goebbels, welke ruim vier kofom druks beslaat, wordt momenteel in Duitachland in duizenden exem plaren verspreid. Hoe de schrijver kans heeft gezien het document te laten drukken en ver spreiden, zonder in handen te vallen van de waakzame Gestapo te ons een raadsel. Er blijkt uit, dat de strijdbare katholieke Duitschers toch nog wel iets van organisatie afweten. «Touwens dat heeft de Gestapo ook ondervonden bU de publicatie van ’s Pausen jonyste Encycliek te gen het nat.-socialisme. We zullen binnenkort de voornaamste ge deelten van den open brief, die onderteekend te door Michael Germanicus, den ..Duitschen Michel", publlceeren. WINNIPEG, 7 Juli De gloeiende hitte in het Zuidelijke deel van Saskatchewan, waar temperaturen heerschen tan 100 tot 110 gra den, heeft groote schade aan den tarwe-oogst toegebracht. Men is van meening. dat de ooy>t ten Zuiden van een lijn getrokken van Lloyd- mlnlster, ten Noorden van Saskatoon, tot Melville, welk gebied de grootste graanopper- vlakte van Saskatchewan beslaat, geheel ver nield is. De toestanden zijn sinds de droogte van 1931 niet zoo erg geweest. Geheele gezinnen ver laten hun woningen en boerderijen om zich Noordwaarts te begeven. Volgens onofflcleele ramingen zal de graanoogst in Saskatchewan alechta 00 millloen bushels bedragen. De vrouw, die in de keuken in slaap was ge vallen, werd door haar moeder, die op besoet kwam, in diep-bewusteloozen toestand gevon den. terwijl de gaskraan open stond. Ook de man. die zich in de slaapkamer bevond, was licht bewusteloos. HIJ werd gearresteerd, om dat de politie vermoedde, dat hij de gaskraan* in de keuken had opengeset. met de bedoeün,; zjjn vrouw te dooden. Met een zuurstofapparaat te de vrouw weer tot bewustzijn gebracht. Haar toestand is redelijk wel. De man te in het politiebureau irgesloten en zal ter beschikking van de justitie worden gesteld Zondagavond hadden de man en dc vrouw in hun woning een maaltijd genuttigd. Na het opruimen van het eetgerei is de vrouw op een stoel in slaap gevallen. VermoedelUk heeft de man toen de tnskraan die voor het gaastel gebruikt wordt opengezet en het venster ge sloten. Omstreeks tien uur werd er aan de woning gebeld en kwam de moeder van d» vrouw nog even aanloopen om het echtpaar een be zoek brengen. Deze vrouw woont ook in de buurt alwaar zjj een klein verlof-saakje drijft Z|j kwam vrij geregeld bij haar dochter en schoonzoon om er levensmiddelen te brengen omdat het echtpaar het niet al te breed heeft, daar de man reeds gerulmen tijd werkloos is. Toen zij op haar schellen geen gehoor kreeg dacht zU dat de bewoners waren uitgegaan. Reeds wilde ze terug keeren toen de buren haar opmerkzaam maakten dat ze in de wo ning hoorden loopen De vrouw vond dit zeer vreemd en een van de buren haalde haar man. Gezamenlijk forceerde men de 1 Reeds in de gang nam men een scherpe gas lucht waar die uit de richting der keuken kwam. Toen men deze deur opende kwam als het ware een golf gas naar buiten. Op den grond lap het echtpaar, beiden in bewusteloo- zen toestand. Dadelijk opende men de vensters en buitendeur, terwijl oogenbllkkelljk de GG en GD. gewaarschuwd werd. De paskraan stond, zooals dadelijk geconstateerd werd, ge heel open. De man kwam reeds spoedig bij. nog voor de ambulance-auto ter plaatse was. De vrouw was er erjer aan toe en het duurde ge- rulmen tijd alvorens zij met behulp van een zuurstofapparaat was bUgebracht. De politie van het bureau Spaamdammer- straat was eveneens gewaarschuwd en ^telde een onderzoek in. De man vertelde, toen de politie hem vroeg wat er gebeurd was, dat t"U en zijn vrouw in slaap waren gevallen in de keuken. Hoe de gaskraan open is komen te staan kon hy niet verklaren. Onaanneme lijk vond de politie dit niet, doch toen de bu ren verklaarden dat zij hadden hooren loopen nog kort voor dat de schoonmoeder aangebold had ging de recherche dieper op de zaak in. Niet ónmogelijk was dat de man zijn vrouw van het leven heeft willen berooven. doch dat hij het heeft willen laten voorkomen dat zij zelfmoord gepleegd zou hebben De hoofd inspecteur liet den man arresteeren. De vrouw te in de buurt goed gezien, doch haar man draagt men weinig sympathie toe hetgeen tot ultinp kwam, toen hij naar het bureau Spaaandammerstraat werd overgebracht.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1