We luisteren naar I I l! De R.K. Werkgevers bijeen Sociale aangelegenheden H H H MEER PERSONEEL IN ZUID-LIMBURG NOODIG j Dievenbende in arrest Jeugdwerklootheidtzorg De ronde van Frankrijk Snel mooi bruin Bartali leidt thane LEENING HENGELO van KLEEDINGBEDRIJF Emigratie Rechter in het Permanente Hof LEENING ROTTERDAM Ji Vrijdag 9 Juli Mr. W. A. J. Visser benoemd DRIEJARIG KINDJE GEDOOD HET NIEUWE DEPARTEMENT LEENING GOUDA Arme kleine LEENING EINDHOVEN Clearingkoersen l a Nieuwe burgemeester van Soest A. Hammarskjöld overleden Wat onder „Algemeene Zaken” zal ressorteeren Pijnlijk incident bij een begrafenis Een slechte gelaatskleur VAN WERKVERSCHAFFING UITGESLOTEN ii ii Vier en dertig fietsen gekaapt te Tilburg en omgeving KAPITALE BOERDERIJ AFGEBRAND Regeering laat een film vervaardi gen betreffende de werk verschaffing Chauffeurskeuring Prins Bernhard Loonsverhooging wegens stijging der prijzen De voorzitter, ir. F. Guljé, hield een lezing over de practijk der ordening „Niet overhaasten” Ondergaan in het psycho-technisch laboratorium van de P.T.T. HeT tjsjrho-technisch laboratorium van’ PTT. dat onder leiding staat van mej. dr. Blegel en, zooals bekend, beschikt over een in richting voor keuring van chauffeurs, heeft onlangs zijn 500ste chauffeurskeuring verricht. Het beperkt zich niet tot de keuring van het chauffeurspersoneel van P.T.T., het staat even eens open voor keuring van particulieren of personeel van particuliere bedrijven. £ultureele zorg voor de werklooze jeugd -.' ■l i l l(,1((r'H-b(r(l (M":I-'‘l-U-’F(l^M‘(l il-(l--I--I--H!'-li<' l'(Iri (l- l'il'in'I :l''I'-l il IiiI 4Hl 'l'(|(iI 'l!-l:'(I'l iIi!l--l--H-a-H-(l- Bureau Regeeringspersdienst DONDERDAG 8 JULI 1937 en landbouwers te koop waren aan- door óók MJ ge- 5. i achter- uur V i J X 1 Na een langdurige ongesteldheid is te Den Haag in den ouderdom van 44 jaar overleden de heer A. Hammarskjöld, rechter in het Permanente Hof van Internationale Justitie en oud-griffier van het Hof. Purol geeft een gezonde huid Bij de gehouden inschrijving op 2.475.000 31^ procent obligatiën ten laste der gemeente Eindhoven werd zoodanig van het recht van voorkeur gebruik gemaakt, dat bjj de toewijzing op de preferente inschrijvingen een belangrijke reductie moest worden toegepast. Op de vrijz inschrijvingen kan derhalve niet worden toege wezen. De inschrijvingen op de derde 3J4 pet. con vers jgleening 1937 der gemeente Gouda zullen ten volle worden toegewezen. De toeneming van het aantal onregelma tigheden bij de uitvoering van de Vleesch- keuringswet maakt een verscherpt toezicht op de naleving dier wet, in het bijzonder met betrekking tot de naleving van de wette- Ujke voorschriften op de keuring, noodza kelijk. Voor het laboratorium van de P.T.T. blijft de 512e keuring er een van heel bijzondere be- teékenis. Koersen voor stortingen op 8 Juli 1937 tegen verplichtingen luidende in Reichsmarken 73.03 lires 9.61, peseta’s 9.10. AMILDA-zonnebrulncrème, weinig of geen zón. Flacon 90 ct. Tube 80 ct. Doos 50 en 25 ct. wezen held i h i Het bleek te ztfn de veertienjarige H. ten B., wonende te Tilburg. Toen de politie den 14- jarigen knaap ging arresteeren. trof zij in de woning eveneens diens 21-jarigen broe der J. ten B aan en daar deze vrij goed be antwoordde aan 1 signalement, dat de land bouwers in kwestie van den persoon, die met de fietsen bij hen was geweest, hadden ge geven. nam de politie ook dezen J. mee. Inmiddels werd het onderzoek voortgezet en al spoedig bleek, dat deze beide jongelie den, geholpen door hun broeder, den 19- jarigen N. en den 16-Jarigen H.. in het laat ste halfjaar te Tilburg 27, te Breda 2. te Oisterwijk 3 en te Goirle 2 rijwielen hadden gestolen. Als verdacht van heling werden vervolgens aangehouden W. de J. te Gilze en P. van B. te Tilburg. Tea einde de totale koeten voor het rijk van de cultureele zorg op de begrootlng van Thans heeft ook de Prins zelf, ondanks zijn reputatie van uiterst vaardig autobe stuurder. den wensch te kennen gegeven de peycho-technlsche keuring te willen on dergaan. Woensdagmiddag is deze keuring gehouden, waarbij Z- K. H. er op stond, dat zij geheel nou geschieden als voor lederen anderen chauffeur, zoodat alleen zij, die de proef af namen, aanwezig waren. Woensdagnacht Is de kapitale boerderij van den heer Bunk aan den Brulnsweg te Hengelo af- geörand. De ooi zaak van den brand moet wor den gezocht in kortsluiting. De vlammen gre pen zoo snel om zich heen, dat alleen een paard kon worden gered. De geheele Inboedel en gelds waardige papieren gingen verloren. Persoonlijke ongelukken deden zich gelukkig niet voor. De brandweer was bij haar arbeid zwaar ge handicapt door het feit, dat het blusch water moest worden gepompt uit een ongeveer 50 me ter verder gelegen sloot De schade vdordt door verzekering gedekt. waarbij spreker constateert, dat de praktijk hiervan niet erg bevredigend 1» geweest, en tot de uiterste voorzichtigheid maant. Om succes tij aanvrage te hebben moet men niet te veel noot op zijn vork nemen, want groot opgezette ordenlngspogingen zooals In de baksteenin dustrie en het bakkersbedrijf zijn mislukt. Wil men zich aan een productieregeling wa- e. het vlce-presldentschap en het lidmaat schap van den Raad van State en het lidmaat schap van de algemeen Rekenkamer, alsmede het personeel dier colleges, voor zooveel de be handeling dezer aangelegenheid niet aan het college zelf is .voorbehouden. d. De behandeling van adelszaken en wapens van publiek-rechtelijke lichamen. e. de ridderorden. f. den Regeeringspersdienst. Het besluit treedt In werking op 8 JulL Het zestal Is naar Breda overgebracht. Het onderzoek duurt nog voort, daar men vermoedt nog verschillende fietsen te kunnen tuilen. —2 20 7 20 8 20 Thana ia door de regeering opdracht ge geven voor bet vervaardigen van een film, weke in groote lijnen op het doek zal bren gen, wat op het gebied van het verschaffen van werk to geschied. De hieraan voor het R(jk verbonden koeten zullen 15.000 be dragen Nog meer dan voorzien kon worden bij bet ontwerpen van de rjjksbegrootiiig voor 1937 is emigratie voor Nederlanders mogelijk geble ken. Er doen zich teekenen voor, dat verdere uitbreiding van die mogelijkheid niet uitgeslo ten is. Ten einde op doeltreffende wijze, waar noodig, de helpende hand te kunnen bieden, is het derhalve raadzaam te kunnen beschik ken over een grooter bedrag, dan aanvankelijk werd geraamd. Met name bestaat de waar schijnlijkheid te kunnen bevorderen, dat vrou wen en kinderen van emigranten, die reeds een broodwinning In overzeesche landen hebben ge vonden, zich bij hun mannen en vaders kunnen voegen. De inschrijving op 20.114.000.nominaal 3 !4 pet obligatiën ten laste der gemeente Rotter dam, zal zijn opengesteld op Maandag 12 Juli. Houders van de per 13 Augustus 1937 aflos baar gestelde, niet-uitgelote obligatiën der Eer- rte 4J4 pet. leening 1930 ten laste der Gemeente Rotterdam, hebben voor iedere obligatie van 1000 of f 500 (of 5 obligatiën van 100—J, voorzien van de niet verschenen cou pons en talon, recht op toewijzing van een ge lijk nominaal bedrag van 3% pet. obligatiën. DU recht vervalt, indien de houders der voren genoemde aflosbare obligatiën niet vóór de slui ting der inschrijving, met gebruikmaking van daartoe bjj de inschryvingskantoren verkrijgbare speciale inschrijvingsblljetten, op de 3J4 pet. obligatiën der onderhavige leening hebben in^\ geschreven. Op het na uitoefening van het voorkeursrecht eventueel overblijvende gedeelte der leening wordt een vrije inschrijving opengesteld. De storting op de toegewezen obligatiën moet geschieden op Maandag 2 Augustus, ten kan tore waar de Inschrijving heeft plaats gehad, tegen in ontvangstname der obligatiën, voor zien van coupons per 1 October 1937 e.v., met resp. 1004.26 per obligatie van 1000.— en 501.13 per obligatie van 500.zijnde hoofd rum i. 99X pct„ plus rente A 314 pct. over het ti.'dvkk 1 April—2 Augustus 1937. De Inschrijvers, die het recht van voorkeur hebben uitgeoefend, verplichten zich door hun ne aanmelding hunne 4J4 pet. obligatiën, voor zien van de niet verschenen coupons en talons, op 2 Augustus 1937 in te leveren ten kantore waar de Inschrijving is geschied. Coupons per 1 April en 1 October. De coupon- oe.as ting wordt op de obligatlehouders verhaald. De leening Is aflosbaar In 50 jaarljjksche ter- .r.ijnen, aanvangende 1938. De politie te Tilburg Is er in geslaagd de hand te leggen op een dievenbende, die in betrekkelljk korten tijd aldaar en in dtjomgevlng niet min der dan 34 fietsen heeft ge^Men. Vrijdag van de vorige week kwam der po litie ter oore. dat te Diessen een nieuw Simplex- rfjwlel te koop was aangeboden, hetwelk eenl- gen tijd geleden te Tilburg was ontvreemd. Bjj het onderzoek bleek, dat te Hilvarenbeek rij wielen aan geboden. De politie nam de personen, aan wie de fiet sen te koop waren aangeboden, mee naar Til burg en liet hun de foto’s zien van eenlge ver dachte personen. Uit een der foto’s herkenden zij den Jongen, die de fietsen te koop had aan geboden. DROITWICH, 1500 M. 11.06 Voor da vrouw. 11.20 Gramofoonmuzlek. 12.10 Reportage Koninklijk Bezoek aan Schot land. 12.50 BBC-Dansorkest. 1.35 Gramo foonplaten 1.50 Bportreportage. 2 05 Fr. Blffo'a Blaaskwlntet. 2 35 Gramofoon- plaen. 3.00 Planovoordracht 3 30 Radto- tooneel. 4.00 Gramofoonmuzlek. 4.20 Re- Met het thans beschikbare personeel een nog scherpere contróle uit te oefenen is niet m«»- gelljk. De minister acht het daarom gewenscht dat een inspecteur van de Volksgezondheid in al- gemeenen dienst wordt aangesteld die uitslui tend tot taak zal hebben de uitvoering van de wet In het geheele land te controleeren. Doo- dit verscherpte toezicht zal een preventieve in vloed worden uitgeoefend waarvan een meer nauwgezette naleving van de wet en een ver mindering van het aantal gevallen van fraude iocma« worden verwacht. osv Ter bestrijding van de uitgaven der com missie, belast met de instelling van een onder zoek naar den voedlngs- en gezondheidstoe stand der werkloozen. waarvoor bij vorenbe doelde suppletoire begrootlng voor 1936 een be drag van ƒ2500 is aangevraagd, zal voor 1937 een bedrag van f 16.700 noodig zijn. 1 In totaal wordt derhalve op het betreffende artikel ƒ31.700 meer aangevraagd. Door de opleving in verschillende industrieën neemt het werken van arbeiders buiten de woonplaats aanzienlijk toe hetgeen oa. blijkt uit het veel grooter aantal aanvragen om bij dragen in verplaatsingskosten over de laatste maanden. Te verwachten valt, dat bjj voort gaande opleving deze aanvragen nog zullen toe nemen. waardoor het bedrag van ƒ20.000 stel lig te klein zal zijn, waarom voorgesteld wordt artikel 115 met 10.000 te verhoogen Woensdag om half tien reed een vracht auto uit Ede, bestuurd door den chauffeur P van der V, in de Kerkstraat te Soest. Plotse ling kwam het driejarig dochtertje van den bakker G. Hilhorst uit den tuin voor de woning. Het meisje stak den weg over. De chauffeur kon een aanrijding niet meer voorkomen. De kleine werd door den wWgen gegrepen. Zjj werd zoo ernstig gewond, dat de dood spoedig intrad. Om nu in 1937 de belangen van de jeugdige werkloozen naar behooren te kunnen beharti gen, waarbij tevens gedacht is aan de herscho ling van oudere arbeiders, zal naar schatting tn totaal noodig zijn 3.200.000. Er moge op worden gewezen, dat boven dit bedrag nog komt hetgeen de gemeentebesturen voor de zorg voor de jeugdige werkloozen uittrekken, benevens hetgeen de onderscheidene organisa ties bij het Nederlandsche volk verzamelen ten behoeve van het kampwerk. In een onbewaakt oogenblik is het tweejarig zoontje van den landbouwer v. d. Wetering te Völkel in een tobbe kokend water gevallen. De kleine werd zoo ernstig gewond, dat hij spoedig aan de bekomen brandwonden is be zweken. van dit ordenlngsstreven is deze vergadering gewijc en het is spreker vergund enkele punten t naar Blijkens de thans beschikbare gegevens zal het nadeellg saldo der bedrfjlsrekening van het invalldltelts- en ouderdomsfonds over het ka lenderjaar 1936 belangrijk lager zijn dan het aanvankelijk hiervoor geraamde bedrag ad 9-600.000, zoodat het voor dit artikel uitge trokken bedrag niet ten volle noodig zal zijn, in verband hiermede wordt het be’reffende artikel thans verminderd met ƒ1.200.000. Van de rijkslnspectie heeft het gemeentebe stuur van Deventer een telegram ontvangen met de mededeeling, dat de werklieden, die niet naar de werkverschaffing zijn vertrokken, tot Woensdag heeft zich bij een begrafenis te Eindhoven een pijnlijk incident voorgedaan. Toen een begrafenisstoet de kerk genaderd was. wilde een andere ondernemer de verdere verzorging der begrafenis overnemen. Een groote menschenmenlgte had zich weldra verzameld om de twistende begrafenisonder nemers en de politie moest er aan te pas ko men. om de menigte te verspreiden. Eerst toen kon de plechtigheid in de kerk een aanvang nemen. De in -totaal aangevraagde verhooging ad 1.004.050 wordt geheel gecompenseerd dooi daartegenover staande ontvangsten ten bate van de middelen. Zoo zijn o. a. de chauffeurs van het koninklijk staldepartement te Soes td ijk psycho-technisch onderzocht en heeft ook jhr. Röell, de adjudant van den Prins, zich dezer dagen aan een keu ring onderworpen. treffende de practijk en het tempo der orde ning loopen nogal uiteen en daarom acht spr een uitslag der kabinetsformatie belangrijker dan den uitslag der verkiezingen. Op ons Katholieken drukt een zware verant woordelijkheid, nJ. de verantwoordelijkheid van hen. die het lot der natie in handen hebben Het katholieke volk moet stuwkracht en leiding geven aan de onvermijdelijke evolutie naar een meer .gebonden economisch en sociaal leven Dit to te bereiken door verbreiding der orde- ntngsgedachte. door kalmte en voorlichting in volle oprechtheid aan *llen, die meenen dat ordening iets onnatuurlijks is en slechts iets is voor politieke intriganten. Maar naast den geest moet ook de ordening in de praktijk voorbe reid worden. Hierna behandelde spreker de mogelijkheden van de Wet op de ondememersovereenkomsten. fn Parijs zal dit jaar een internationale ten toonstelling, betrekking hebbende op de wo- .ling ten plattelande (Exposition internationale de la malson rurale), worden gehouden. Deze tentoonstelling zal echter ruet slechts den woningbouw, doch ook de hygiëne ten platte lande «zooals drinkwatervoorziening, zieken verzorging, vuilverwjjdering, enz.) omvatten. De minister acht het van belang, dat Neder land aan de uitnoodlging, cm aan deze ten toonstelling deel te nemen, gevolg geeft. Aangezien de Frans^he regeering niet slechts het gebouw op de terreinen van de wereldten toonstelling beschikbaar stelt, doch tevens ook de inrichting, de verlichting, de watervoorzie ning enz. bekostigt, zal, blijkens voorloopige besprekingen met deskundigen met een Neder landsche Inzending een bedrag van ten hoogste /JC OOO gemoeid zijn. JD*1 bedrag wordt derhalve door den minis ter aangevraagd. Na een reünie Maandagavond te Valkenburg werd Dinsdag in de Redoutezaal te Maastricht de jaarvergadering gehouden der R. K. Werk- geversvereenlging onder voorzitterschap van den heer F. H. E. Ouljé. Op deze zeer druk bezochte jaarvergadering was tevens aanwezig mr. dr. van Sonsbeeck Commissaris der Koningin in Limburg. Na een hartelijk welkomstwoord sprak de beer Ir. Guljé zijn inleidlngsrede over de or- deningsgedachte. waarover deze jaarvergade ring speciaal handelde. Prof. Raaymakers. aldus de Voorzitter, heeft in zijn brochure „Ordening" nog eens helder aangetoond, dat het Christendom aan de sa menleving een doel stelt, dat niet automatisch bereikt wordt, doch waarop de maatschappij bewust moet worden gericht. Om de samen leving op een doel te richten, moet zij echter eerst geordend worden. Aan de bevordering vueprogramma. 5.05 Sportreportage. 5.20 J. Reynders en zijn orkest. 6 20 Berich ten. 6.45 BBC-Mldland-orkeet. 7.35 Voor tulnllefhebbem 7.50 Uit Amerika: Fr. Black en zijn orkest. 820 Louis Levy's Fllm-orkest. 8.50 Rsdlotooneel #20 Be richten. 9.40 ..People on the move", cau serie 10 00 Het Shadwlck strijkkwartet en zang. 11.20 Eddie Carroll en zijn Band. 11.50—1220 Dansmuziek (gr.pl.J. DEITT8CHLAND8ENDER, 1571 M. 8.30 Het Münchener Omroeporkest en solis ten. 920 „Juli", maandoverzicht. 1020 Berichten. 10.40 Nieuws uit Amerika. 10501220 E Schetdewlnd en zijn or kest. Kamereextet en solisten Om 11.06 Weerbericht. Mr. W. A. J. Visser is geboren op 7 Maart 1904 te Beek, gemeente Ubbergen. Den meester titel behaalde hij In 1928 te Utrecht, toen hij als reserve-lultenant bjj het derde regiment veldartillerie te Breda in dienst was. In 1929 huwde hjj met een dochter van jhr. Llntelo de Geer uit Zeist. Voor zijn benoeming tot burge meester van Avereest in November 1932, was hij volontair ter gemeentesecretarie te Eefde, ge meente Gorssel (Geld.), en waarnemend amb tenaar van het Openbaar Ministerie bij het Kantongerecht te Arnhem en Wageningen. Mr. Visser, die lid is der Ned. Herv Kerk en Chris telijk Historisch is van politieke richting, staat als een uitnemend magistraat bekend. Woensdagavond gingen in Soest bij het ver nemen _van het bericht van deze burgemees tersbenoeming vele vlaggen uit. Ingediend is een aanvullingsbegrooting van Sociale Zakenivoor 1937. BM de indiening van de begrootlng kon niet worden voorzien, dat bij de afdeeling werkver schaffing en steunverleening nog controleurs voor de steunverleening moesten worden tn dienst genomen. In -verband hiermede wordt voor artikel 2 een verhooging aangevraagd van 50.000. HILVERSUM II. 301 M. (Algemeen pro- <ramma, verzorgd door den K. R. O 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.30 Bybelache causerie. 12.00 Berichten. 12 15 De KRO-Melodlsten en zang. (Om 1.00 Gramofoonplaten en Postduiven nieuws). 2.00 Gramofoonmuzlek. 2.15 KRO-Orkest. 300 Gramofoonplaten. 3.15 KRO-Kamerorkest en gramofoonplaten. 5.Ó0 Gramofoonmuzlek. 5.15 De KRO- Melodlsten en zang. (Om 600 Land- en Tulnbouwhalfuur). 7.00 Berichten. 7.15 „De KRO-LuchtlIjn”, causerie. 7.35 Mu sics catholics. 8.00 Berichten ANP. Me dedelingen. 815 Gramofoonplaten. 9.15 Radio toon eel. 9.45 Gramofoonplaten. 10.00 L. Mathé en haar Z igeuner knapen- orkest. 10.30 Berichten ANP. 10.40 De KRO-Boys. 11.3012.00 Gramofoonmu zlek. Thans blijkt, dat hetA hierbedoelde werk nog zóó in omvang toeneemt, dat ook deze twee millioen. al wordt alles met de grootst mogelijke soberheid beheerd, niet voldoen de zal zijn om aan de redelijke eischen, welke dit werk stelt, te voldoen. V - nader order z(jn uitgesloten van werkverschaf fing en steunverleening. In afwachting van de beslissing van den minister van Sociale Zaken mogen zij in geen enkelen vorm worden steund. als inleiding tot de gedachtenwisseling oren te brengen. Ordening wordt ook nagestreefd door velen, die de Christelijke wereldbeschouwing niet deelen. Want ook al erkent men niet, dat hei economisch leven ten doel heeft de rechtvaar digheid en de liefde te verwezenlijken toch ziet men wel m. dat door onderling overleg al- leén dat economisch leven van een zwellende onzekerheid kan worden bevrijd. Twee gevaren hangen Immers voortdurend de welvaart van oeze op adem komende wereld boven het hoofd, de vrees voor een nieuwe crisis en de vrees voor sociale onrus^ In dit verband wees de heer Guljé op het tegenwoordige economische leven In Amerika, waar men op gewelddadige wijze, zoowel door werkgevers als werknemers, tot regeling der ar beidsverhoudingen zoekt te komen. Oeze ma nier staat in schrille tegenstelling met de ef- fiency, die overigens het. arbeidsproces in de zelfde fabrieken kenmerkt. Men kan haar niet anders dan verouderd, vóórhistorisch noemen De gebeurtenissen tn andere landen wijzen er op dat sociale ordening dx voortdurend over leg tusschen werkgevers en arbeiders voor een geregeldcn gang van zaken even noodzakelijk is als het overleg tusschen werkgevers onderling Ook ons land heeft dit streven naar sociale en economische ordening gekregen m wel in een zeer gelukkigen vorm, waarvan wel de ge zonde politieke organisatie van ons volk de oorzaak is, en voor excessen heeft behoed. De encycliez van den Paus van Rome heeft hier als gids gediend door den Politieken invloed 9IW dér' Katholieken MRT I de De opvattingen der Christelijke partijen be- rtl*. f el n .-v .-ei xv 4 i i le a» lint /Ia», KEULEN, 456 M. 7.30 Gramofoonplaten. 8 50 Schrammel -ensemble. Saxofoon- kwarteU 9.50 GramofoorunuzleH. 1220 Fabrleksorkest. 1.35 Weat-Dultscb Kamerorkest 3 35 Gevarieerd concert. 420 Berglsche Landeeorkest. 5.40 Solla- tenooncert. 6.35 Planovoordracht. 7.10 Rob Gaden's orkest. 920 Cabaret. 10 50 12.20 K. Schneldewlnd'a orkest, J. Kre- pela's sextet en solisten. De Regeeringspersdienst meldt, dat het K. B„ waarbij een departement van Algemeene Zaken werdt Ingesteld, bepaalt, dat aan het hoofd van dit departement de zorg wordt opgedragen voor de zaken betreffende: a. de samenstelling van de hoofdstukken I en II der rijksbegrooting en het beheer dezer hoofdstukken. b. het voorzitterschap van de Eerste en Twee de Kamer der Staten-OeneraaL Bjj Kon. Besluit van 6 Juli is met Ingang van 1 Augustus benoemd tot burgemeester der ge meente Soest mr. W. A. J. Visser, met toe kenning van gelijktijdig eervol ontslag als bur gemeester der gemeente Avereest. In verband met den overgang van den Re- freringspersdlenst naar het Departement van Algemeene Zaken, vernemen wij. bij Informatie, oat de bureaux van dezen dienst in het depar tement van Buitenlandsche Zaken gevestigd blijven. BRUS8EL, 323 en 484 M. 3S2 M.: 12.90 Gramofoonplaten. 1280 Klelnorkeat. 1.30 - Zang en plano. 5 20 Klelnorkeat. Gramofoonplaten en declamatie. Omroepsymphonle-orkest en soils-1 ten. 10.3011.20 Trloconcert. 484 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 1.06 8a- lonorkest. 130 Klelnorkeet. 180—220 Gramofoonplaten. 520 Omroeporkest. 635 Gramofoonmuzlek. 680 Planovoor dracht. 7.M Zang. 8.20 Gramofoonplaten. 9.40 Kodrconcert. 10.301120 Gramo- foonplaten. gen, dan moet men erop bedacht zijn, dat daar van een saneerende werking moet uitgaan, dat de productie niet alleen beperkt maar gecon centreerd moet worden bfl de meest economisch werkende bedrijven. Tenslotte wees Ir. Guljé nog op het verband tusschen verbindendver klaring van Collectieve Arbeidscontracten en van Ondememersovereenkomsten. Met een zeer uitvoerige gedachtenwlssellng onderling verd deze jaarvergadering gesloten. HILVERSUM I, 1875 M. ’(8.00 VARA’. 12.00 AVRO. 4.00 VARA) 8.00 Gramofoon; platen. 10 20 Declamatie. 10.40 Gramo foonplaten 11 10 Vervolg declamatie. 11.30 Gramofoonplaten. 12.00 Kovacs La- jos' orkest In de pauze: Zang en orgel en causerie: „Over trekken en Jeugdher bergen". 2 15 Boekbespreking. 2.45 Viool en plano. 3.15 AVRO-Dansorkest. 4.00 Orgelspel. 4.30 Gramofoonmuzlek. 6.00 Klnderuurtje. 5.30 ..Fantasia" en gramo foonplaten. 6.30 Politiek Radiojournaal. 6 50 Gramofoonmuzlek. 7.00 ..De betee- kenls van arbeldersverzekerlngsbanken voor de arbeidersklasse”, causerie. 720 Gramofoonplaten. 8 00 Trio Llgtelijn. 8.30 „Het Vondeljaar". causerie. 9 00 Gramo foonmuzlek. 9.30 VARA-Groot-orkest en soliste 10.30 Berichten ANP 10.40 Avondwhding. 11.00 Jazzmuziek (gr.pl.J. 113012.00 Gramofoonmuzlek. Nu op het breede terrein van de werklooeen- zorg reeds vele jaren achtereen zeer veel is tot stand gebracht en nog dagelijks, mede door maatregelen op het gebied van werkverschaf fing en werkverruiming, werken worden aan gevat, welke voor het geheele Nederlandsche volk van beteekenis zijn, achtte de regeering 't wenschelijk, hiervan op voorlichtende wijze te laten blijken. Deze voorlichting kan er toe bij dragen, dat meer algemeen Inzicht wordt ver kregen, hoe de werkloozenzorg dienstbaar is en wordt gemaakt aan verruiming van de werkge legenheid, terwijl tevens de belangstelling voor deze publieke zaak wordt vergroot. Om dit te bereiken werd in 1936 met finan- cieelen steun van de regeering het boekwerk uitgegeven, getiteld .Het werkende Land”. Hier voor werd bjj suppletoire begrootlng voor het oienstjaar 1936 een bedrag van 7100 aan gevraagd. drukktag’ te bmngen, wordt worgeëteiï het aanvankelijk hiervoor nltgvtrokken be- J drag ad 1.000.006 te verhoogen met j'EJWO.OOO, waartegenover dan de reeds ge noemde bijdrage van het Werkfonds ad 1.000.000 ten bate van de middelen zal worden geboekt. RADIO-PARI8, 1848 M. 8.20 en 10.35 Gramofoonplaten. 12.50 Het Jacbara-ork. (Om 135 Zang). 2.50 Radlotooneel. 420 Planovoordracht 520 Pasquler-Trlo en plano. 720 Vlool-voordracht. 7.35 Zang. 7.5o Planovoordracht. 8.06 Zang. 8 50 Zang 920 Concert door leerlingen van het Conservatorium. 11201.06 Orkest- concert en cembalo. De dienst der arbeidsinspectie heeft stnds eenlgen tijd te kampen met moeilijkheden, doordat de sterkte van zijn personeel niet meer in de juiste verhouding staat tot de werkzaam heden. welke tegenwoordig tot zijn bemoeiingen behooren. Zoo valt b.v. te wijzen op de invoe ring op 1 October 1936 van de Huisarbeidswet. Voorts is het gewenscht dat de arbeidsinspectie haar toezicht op de naleving van de Arbeidswet in de bakkerijen verscherpt. Een en ander maakt het noodig. dat zoo spoedig mogelijk tot eenlge uitbreiding van het personeel van dien dienst wordt overgegaan. Voorgesteld wordt, in den loop van dit jaar 10 controleurs en 7 schrijvers of administratieve ambtenaren in dienst te nemen. Met het oog op het toezicht Inzake de nale ving van de Stuwadoorswet in de gemeente Groningen verdient het aanbeveling, het aantal onderlnspecteurs van den havenarbeid met één te vermeerderen. In verband met enkele mutaties, welke on langs bij het personeel der arbeidsinspectie hebben plaats gehad, is op den betrokken be- grootingspost eenlg geld vrijgevallen. Daarom is een bedrag van 12 000 voldoende voor het nieuw aan te stellen personeel De zevende etappe van de ronde van Frankrijk van Alx les Bains naar Grenoble over 228 K.M. is gewonnen door den Italiaan Bartali in den tijd van 8 uur 2 mln. 57 sec. Albert van Schén- del en Anton van Schendel eindigden gezamen lijk op de 49ste plaats in den tijd van 8 uur 34 min. 52 sec. De leider in het algemeen klasse ment van Dinsdag, de Duitscher Bautz, kwam met 18 min. achterstand op den winnaar Bar tali te Grenoble aan. De Italiaan is thans lei der in het algemeen klassement geworden. Tour de France De uitslag der étappe was: Alx Les Bains-Grenoble 238 KM. 1 Bartali (Italië) 8 uur 2 min. 57 sec. 2. Camusso (Italië) 8 uur 4 min. 50 sec. 3. Lapeble (Frankrijk) 8 uur 5 mln. 35 sec. 4. Marcalllou (Frankrijk) zelfden tijd, Laurent (Frankrijk), individueel zelfden tijd. 6. Galllen (Frankrijk) individueel zelfden tijd. 7. Frechaut (Frankrijk) individueel. 8. Vissers (België) individueel zelfden tijd, 9. Galateau (Frankrijk) individueel zelfden tijd. 33e Bautz (Duitschland) 8 uur 20 min. 18 sec. 49e Albert van Schendel en Anton van Schen del belden 8 uur 34 mln. 52 sec. De situatie bjj de algemeene rangschikking is: 1. Bartali (Italië) totaaltüd 45 uur 42 min 33 sec. 3. Vissers (België) individueel 45 uur 54 min 50 sec. 3. Bautz (Duitschland) 45 uur 55 min. 27 sec. 4. Amberg (Zwitserland) 45 uur 59 mln. 24 sec. 5. Braeckeveldt (België) individueel 46 limln. 42 sec. 6. S. Maes (België) 46 uur 2 min. 7 sec. 7. Marcel Klnt (België) 46 uur 3 min. 15 oei. 8. Camusso (Italië) 46 uur 4 min. 21 sec. 9. Vlncini (Italië) individueel,* 10. Marcalllou (Frankrijk). 39e. Albert van Schendel 46 uur 56 mln. 8 sec. 52e. Anton van Schendel 47 uur 21 min. 24 sec. Het landenklassement luidt: 1. België 138 uur 12 mln. 46 sec. 2. Italië 138 uur 16 min. 53 sec. 3. Frankrijk 138 uur 26 mln. 8 sec. 4. Duitschland 138 uur 58 min. 47 sec. 5. Zwitserland 139 uur 39 min. 29 sec. 6. Luxemburg 141 uur 14 min. 10 sec. De Samenwerkende Bonden in de Kleeding- industrle deelen ons het volgende mede: In de Collectieve Arbeidsovereenkomst voor het Heerenkleedlngbedrljf 1937 is een bepaling opgenomen, betreffende een stijging van de kosten voor levensonderhoud. In deze bepaling is vastgesteld, dat 2 maal gedurende de con tractperiode van 15 Februari 1937 tot 15 Fe bruari 1938 overleg zal kunnen plaats vinden over de vraag, of een verhooging der loonen redelijk is. Het eerste overleg is dezer dagen geweest en heeft geleid tot een verhooging der loonen in de twee eerste gemeenteloonklassen met 1}{ cent per uur en de overige drie gemeenteloon klassen met 1 cent per uur. Vrijwel alle belangrijke gemeenten vallen in de le en 2e gemeenteloonklassen. De verhooging der loonen gaat in 12 Juli a s. Omstreeks 15 October 1937 zal opnieuw over leg kunnen geschieden. Het is nocdzakelljk gebleken het personeel, werkzaam ten dienste van de arbeidsbemidde ling voor dienstboden, uit te breiden. Voor de aanstelling van vijf arbeldsbemlddelaarsters voor dienstboden, alsmede voor verhooging van de salarissen van de reeds in dienst zijnde per sonen wordt een bedrag van ƒ5863 aange vraagd. Het is in den aanvang van een begrootings- jaaj uiterst moeilijk, zoo niet ondoenljjk, met eëMige zekerheid te zeggen, hoe de zorg voor •Je werklooze jeugd zich in een volgend jaar zal ontwikkelen en hoeveel geld noodig zal zijn om de vereischte maatregelen te kunnen ne men. "De regeering ziet zich hier n.l. gesteld voor een geheel nieuw probleem, dat hoe lan ger hoe meer haa^ aandacht vraagt, waar zich telkens nieuwe vraagstukken voordoen, die het noodig maken telkenmale voorzieningen te treffen of bepaalde regelingen te wijzigen. Ge- moge worden o.a. op de noodzakelljk- van het bijbrengen van scholing, welke uitbreiding van het aantal centrale werkplaat sen noodig maakt. De op de begrootlng van het departement van Sociale Zaken uitgetrok ken gelden voor de cultureele zorg voor werk- hozen blijken reeds eenlge Jaren achtereen niet voldoende om dit in omvang toenemende werf financieel naar behooren te kunnen behartigen. Daarom Is. teneinde een goede behartiging mo gelijk te maken, eenlge malen de aanvullende medewerking verkregen van net Werkfonds, dat blijkens zjjn aanvankelijken opzet ook voor dit doel gelden kon beschikbaar stellen. Zoo is voor het jaar 1935 door het Werkfonds 500.000 voor dit werk toegestaan, voor 1936 900.000 en voor 1937 1.000 000. Hierdoor heeft het cepartement van Sociale Zaken voor het loo- pende Jaar, met Inbegrip van wat op de eigen Legrooting staat, de beschikking óver ƒ2.000.000. De inschrijving op f 4.052.000 3% pCt. obliga tiën. derde leening 1937, ten laste der gemeente Hengelo (O.) tot den koers van 99pCt. zal zijn opengesteld op Woensdag 14 Juli bij de Hol- landsche Bank-Unie N.V., H. -Oyens Zonen, Bankierskantoor van Lissa Kann en bij den gemeente-ontvanger te Hengelo. De obligatiën zijn voorzien van halfjaariyk- sche coupons, vervallende 1 Februari en 1 Aug. waarvan de eerste vervalt 1 Februari 1938. Houders van de per 16 Augustus 1937 aflos bare obligatiën der 4 pCt. leening 1931 en der •4 pCt. leening 1935, le leening. ten laste der gemeente Hengelo (O.), kunnen bij de inschrij ving op de 3 S pCt. derde leening 1937 een recht van voorkeur uitoefenen, in dier voege, dat de aanmelding der 4 pCt. obligatiën bjj de inschrij ving recht geeft op toewijzing van een gelijk nominaal bedrag der onderhavige 3(4 pCt. lee ning. Voor uitoefening van het recht van voorkeur moeten de obligatiën der voormelde 4 pCt. lee rlingen uiterlijk Woensdag 14 Juli, vóór des na middags 4 uur. worden aangemeld bij een der bovengenoemde kantoren. Het, na uitoefening van het recht van voor keur, overblijvende gedeelte is voor vrije in schrijving beschikbaar. De voor de uitoefening van het voorkeurs recht aangemelde obligatiën moeten, voorzien van alle nog niet verschenen coupons, op Maan dag 16 Augustus, ten kantore van inschrijving worden Ingeleverd, waartegen 3*4 pCt. obliga tiën, eventueel recepissen, worden uitgereikt tjnder vergoeding aan de inschrijvers van koers en renteverschil. De betaling der op de vrije inschrijvingen toe gewezen obligatiën moet geschieden op Maandag 16 Augustus, ten kantore van inschrijving, mei f 997.50 per obligatie van f 1000, vermeerderd met f 1.46 voor 15 dagen rente a 3(4 pCt, tegen uitreiking van de obligatiën, eventueel recepis sen, De couponbelasting wordt op de obligatlehou ders verhaald. De leening is pari allosoaar in 44 jaar; ver vroegde geheeie of gedeeltelijke aflossing is te allen tijde voorbehouden. Niet zonder aandoening zal de lezer van dit blad Kennis hebben genomen van hetgeen tn een der jongste num mers werd meegedeeld over het over lijden en de begrafenis van een Baarnschen politie-agent. Op zijn sterfbed gaf deze man -van eenvoudige positie en dienstbetrek king maar zijn de eenvoudige posi ties en dienstbetrekkingen niet dik wijls de meest nuttige en noodige? een ontroerend blijk van christelijke doodsverachting en Godsvertrouwen. Zijn commissaris verhaalde ervan aan het graf. Bij. het laatste bezoek vóór de ope ratie had de thans ontslapene den wensch van zijn chef, dat alles goed verloopen mocht, beantwoord met dit sublieme bescheid: „Het loopt altijd goed af. Commissaris, of ik blijf leven, of dat ik dood ga." Het kon niet beter en treffender worden gezegd. Aangrijpend in zijn grootheid schoonheid is altijd het sterven van een Christen. Wie zóó de eeuwigheid tegemoet treedt, gaat ook het geluk tegemoet.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 6