ONS BLAD Gevechten bij de Yoengting hedenmorgen hervat s I Ij heden Het J Verwoede strijd bü Madrid nieuws van VOOR PALESTINA De controle om Spanje De toestand in Europa DE BAROMETER JOH. LAUWERS rAYGLOP 3 ALKMAAR BRILLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 9 JULI 1937 237 JAARGANG troepen naar Tengtai I .12 Chineesche Minister van Marine Joden naar Libanon? Nazi’s veroordeeld in Oostenrijk Duitschland „vol goeden wil” Het conflict te Krakau f Lewis wil zeelieden organiseeren De decreten van Bonnet Duitsche vluchten Staking sonlusten 7 7P 1’ A Joden verzetten zich fel, Ontploffing in een munitiefabriek Staat van beleg te Peiping De proefvluchten over den Oceaan Terechtstellingen te Berlijn Van Zeeland bij den Koning Een uitgebreid program wordt voorbereid Na een onderhoud met zijn collega van Justitie Extra opbrengst van 8 milliard voor de Fransche schatkist Chamberlain hoopt op sing van de Spaansche kwestie Tokio verwacht geen verwikkelin gen, doch eischt strenge maat regelen tegen Chineesche troepen Eén bond voor het geheele Ameri- kaansche scheepvaartbedrijf Portugal is niet in gebreke gebleven DIT NUMMER BESTAAT UIT BLADZIJDEN Door H. M. de Koningin in gehoor ontvangen De hotelstaking'in Parijs Drie daders van een overval op een S. A.-lokaal advertentieprijzen Per lossen regel 20 g, ingez. med. 40 G p. regel; idem op pag. één 55g p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Koning Leopold naar Parijs DERTIGSTE -V f2.- f 2.50 „De opmarsch in den Sierra-sector is met succes voortgezet,** meldt Miaja 2000 dooden gevallen bü de linkschen? Voor buiten Alkmaar J Dagblad uitgegeven door de t J4.V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Japanners zenden nog meer No. N00RDH0LLA NDSCH DAGBLAD gebracht aan Parijs te de de Committee Industrial bet 760 14 1 Aan de oever» van de Yoengting Uggen de Chi neesche en Japansche legers tegenover elkaar. Stand op Vrtjdag 9 nar vJt: 762.4 Verten stand: 738.6 dan 20 Chineesche soldaten gevallen, ter wijl meer dan tien borger» werden gedood of gewond. De Chineesche troepen hetben »ich tenslotte met hevige verliesen terug getrokken over de rivier Yoengting. Duitschland is volstrekt bereid te beraad slagen over alle positieve mogelijkheden, om de niet-inmenging te redden en te verster ken en het is vol goeden wfl. r-n F—O X3 Bij Alcoa staking BRUSSEL. 8 Juli. (Hava»>. Het persbureau. Belga deelt mede, dat Koning Leopold in ge zelschap van den graaf van Vlaanderen op 24 Juli een bezoek zal brengen aan de Wereld tentoonstelling te Parijs. BERLIJN, 8 Juli. (DJiJ.) Vanochtend vroeg zijn drie personen, diodocr de jury rechtbank te Berlijn wegens moord ter dood waren veroordeeld, terechtgesteld. Een nitgebreid program van proefvluchten over den Atlantischen Oceaan wordt voorbereid. Generaal Smith van de nationale garde heeft een machlnegeweer-afdeeling en een speciaal detachement voorzien van traangasbommen, als mede twee compagnieën Infanterie gezonden, om de orde te handhaven. Volgens berichten uit Tokio zouden de Chl- neczen tweehonderd man verloren hebben. te van «e- Het blad verklaarde, dat de overeenkomst tot stand zou zijn gekomen op aandringen van Engeland, Frankrijk en Turkije, teneinde de am bities van Italië tn het Oosten van de Middel- landsche Zee uit te schakelen ZIJ hebben deel gehad aan den overval, welke m October 1931 Is gepleegd op bet lokaal der 3.A. in de Rlchardstrasse te Neukoelln. Twee andere personen, die bij deselfde aan gelegenheid betrokken waren, en eveneens ter dood waren veroordeeld, hebben van rükskan- seller Hitler gratie gekregen. Hun straf is ge wijzigd In tien jaar tuchthuisstraf, zulks met het oog op den nog jeugdigen leeftijd, welken zij hadden, toen de misdaad werd gepleegd. BRUSSEL. 8 Juli (Havasi. De Belgische minister-president Van Zeeland heeft vanmor gen een onderhoud gehad met De Laveleye oen minister van Justitie. Daarna begaf de premier zich naar het ko- nlnkiyk paleis, waar hij door den Koning werd ontvangen. Bonnet was zeer voldaan over de in den ka binetsraad verkregen resultaten. Van Zeeland heeft een bezoek Koning Leopold van België. Drie dader» van een overval op een S A.-lokaal te Berlijn zijn terechtgesteld. Nieuwe stakingsonlusten vonden plaat» In Ver. Staten. De gedeeltelijke hotelstaking voort. De aanvullende ontvangsten, die van deze decreten, welke de gewone begroeting voor 1937 In evenwicht moeten brengen, verwacht worden, «ouden op ongeveer acht milliard becijferd xün. waarbij geen rekening wordt gehouden met de maatregelen tot het weg werken van het tekort op de spoorwegen. De Fransche kabinetsraad kon het een» worden over de nieuwe decreten van Bonnet, die de schatkist acht milliard franc» extra sullen op brengen. De staat van beleg is te Peiping afgekon- digd, terwijl het verkeer op de twee spoor lijnen, die in Peiping eindigen, Is stopgezet. Ten aan zien van de a-a. non-interven lie bespre kingen acht Duitschland sich vol goeden wil. duurt Di Sjakoe Ri is de verantwoordelijke organisator van de a.s. Olympische Spe len, die in 1940 in Tokio gehouden zul len worden. Dr. Ri op het congres van ski-clubs, dat in St. Moritz gehouden wordt Aan het einde van den dag werd een he vig geschutvuur geopend. De rechtsche ar tillerie onderhield daarbij een spervuur op de achterhoede der regeeringstroepen, waar door zy van hun basis werden afgesneden en onmlddeliyk een terugtrekkende bewe ging maakten. Men verwacht thans, dat zeer spoedig aen stabiliaeering op dit front aal intreden. In offlcleele Chineesche kringen handhaaft men het standpunt, dat China niet verantwoor delijk Is voor de gebeurtenissen. Men betreurt net gebeurde op een oogenblik, waarop China proote verwachtingen koesterde van de pogin gen van het kablnet-Konoje tot opheldering van de Chineesch-Japansche betrekkingen. Een verslechtering van de betrekkingen moet ver meden worden. Nanking verwacht van Tokio een passend ingrüpen in het optreden van het Japansche leger in Nood China. Men verheelt echter niet den ernst van den toestand, «ongezien de mogelijkheid van aen verdere vei wikkeling zeker bestaat. Persooniyk ben ik er van overtuigd, aldus Chamberlain dat het herstel van onze ge wapende macht, evenals het herstel van de gewapende macht van dat andere volk, aan gene zijde van den Atlantlschen Oceaan, dat den vrede liefheeft, de wereld te züner tijd zal overtuigen van de verstandigheid eener rege ling der geschillen door vreedzame besprekin gen In plaats van door een arbitrage van geweld. Minister Steenberghe heeft de nieuwe afdeeling voor de vervaardiging van de «A- melkwol aan de kunstzijdefabriek te Arnhem geopend. SJ Jl_ <70- - - PARIJS, 8 Juli. (Havas) De Fransche ministers en de onderstaatssecretarissen hebben van half elf tot twee uur vergaderd. Bonnet gaf een uiteenzetting van den eco- nomlschen toestand en de maatregelen, die hy heeft voorbereid tot herstel van de fi nanciën en tot het In evenwicht brengen der begroeting. In den ministerraad van vanavond «ouden deze maatregelen definitief worden vastgesteic Na afloop van de byeenkomst verklaarden dc .eden der regeering, dat zy tot volkomen over eenstemming waren gekomen ten aanzien van de decreten, die vanavond zouden worden ge- tcekend. Alle Japansche divisies, welke Westeiyk van Kioto gestatlonneerd zijn, hebben opdracht ont vangen de manschappen, die op 10 Juli met groot verlof zouden gaan, onder de wapenen te houden, totdat het conflict in Noord-Chlna zal zijn bijgelegd. De Japansche minister van Marine heeft het derde smaldeel opdracht gegeven zich gereed te houden voor het geval, dat zich buitenge wone omstandigheden zouden voordoen met het oog op den toestand In Noord-Chlna. Het Chineesche ministerie van Bultenlandsche Zaken heeft een protest ingediend by de Japan sche ambassade tegen „het provoceerende op treden der Japansche troepen in Noord-Chlna." „Ik heb echter werkelijk een groot ver trouwen in persoonlijke contacten tusschen invloedrijke staatslieden, en Ik deel ten volle de hoop van Eden, dat een andere gelegenheid zich zal voordoen voor bespre kingen, die van weerskanten zopden kunnen lelden tot een beter begrip van den ander." Naar bet Arabische blad „Alliwaa" uit Parijs meldt, sou tusschen den voorzitter van de Joodsche wereldorganisatie, Welzman, en den Llbaneeschen president, Edde. kort geleden een geheime overeenkomst »Un ge sloten, waarby den Joden uitgebrelde imml- gratlerechten in de republiek Libanon zou den zün verleend, terwül hur politieke acti viteit zou zijn verboden. By de Alumium Co. of America te Alcoa heeft een vechtparty plaats gevonden tus schen 300 stakers en 126 politieagenten, waarby een persoon werd gedood en twintig gewond, waarvan de meesten ernstig. Een politieagent werd zoo ernstig gewond, dat hl) later overleed. Naar uit Nanking officieel wordt medegedeeld, hebben Chineesche troepen een trein met Ja pansche troepen, die op weg waren naar Marco Polo-brug. gedwongen te stoppen. De Japansche troepen hebben aan den rech teroever van de Yoengting loopgraven aangelegd. Acht stukken Japansch veldgeschut, twaalf tanks en een vry gróót aantal vrachtauto’s met Japansche soldaten zyn onderweg van Tientsin naar FengtaL Uit Peiping wordt nog gemeld, dat de span ning verhoogd Is door het zenden van een extra trein met 1000 Japansche soldaten, 18 tanks en 20 stukken geschut van Tientsin naar Fengtai. De Japanners zyn den opmarsch naar de Marco Polo-brug reeds begonnen. Voor de Ja pansche gebouwen zyn machinegeweren in stel ling gebracht en zandzakken opgestapeld. Wat Spanje betreft zelde ChamberBdn: «Wanneer wij verstandig zün, zullen wjf niet toestaan, dat onze aandacht geheel op Spanje geconcentreerd wordt. Tot op het oogenblik. waarop wjj de wonde plekken zouden kunnen nagaan en behandelen, daar waar zü zich be vinden, zullen wy geen blijvende verbetering krijgen In de geïrriteerdheid, de onstandvas tigheid, waaronder Europa H)dt_ De moeilijkheden, die zijn voortgevloeid uit den burgeroorlog in Spanje, zyn slechts een manifestatie van diepere oorzaken van gisting tn Europa. WEENEN, 8 Juli. ID.N.B.) Te Salzburg zijn zestien Oostenrijksche nationaal-soclalisten. die er van verdacht worden den „Oesterreichlschen Beobachter" te hebben verspreid, veroordeeld tot gevangenisstraffen, varleerende van zeven traanden tot een jaar en vier maanden. De beschuldigden zullen sich later afzonder lijk nog eens te verantwoorden hebben wegens hun lidmaatschap van een geheime vereenl- £lng. Verder zijn 24 leden van een Weensche ze gel club gearresteerd, onder verdenking van bet voeren van nationaal-socialistische propagandas BRUGGE, 8 Juli (Havas). In de munitie fabriek van de fabrlque nationale te Saint Michel bij Brugge Is by een-hevige ontploffing een arbeider gedood en zyn twee ernstig ge rond. Het schijnt dat het ongeluk is ontstaan, doordat de bakken, waarin de slaghoedjes wor den geworpen, niet met water waren gevuld. LONDEN, 8 Juli. (Havas) Lord Cranborne heeft in het Britsche Lagerhuis medegedeeld, dat de Portugeesche regeering volgens de Britsche ambassade te Lissabon haar ver plichtingen uit de overeenkomst van niet-ln- menging getrouw nakomt, en dat de Britsche waarnemers aan de Spaansch-Portugeesche grens geen pogingen tot vervoer van uit Dultsch- land afkomstige wapens of munitie hebben ont dekt. PARUS. 8 Juli. (Havas) De staking in bet hoteibedryf te Parys duurt voort. Vanmiddag werkte by enkele hotels niet meer dan de helft '«n het personeel, terwijl andere* zYtYen gesp ten waren. De Japansche militaire autoriteiten heb ben geëischt, dat het 29e Chineesche leger geheel van de belde oevers van de Yoeng ting wordt teruggetrokken. Dit hebben de Chineezen geweigerd en de beide legers staan thans, leder aan een oever, tegen over elkaar. WARSCHAU. 8 Juli. (Pat.) De Poolsche pers deelt mede, dat twee afgezanten van den Aarts bisschop van Krakau op weg zouden zyn naar Jurata aan de Poolsche kust, waar op het oogenblik de President van de Republiek ver toeft. Zij zouden een brief van Mgr. Sapieha aan den President brengen, waarin de Aarts- isschop zjjn verontschuldigingen aanbiedt, dat hy zonder toestemming het stoffelijk overschot van Maarschalk Pilsoedskl heeft overgebracht. MADRID. 8 Juli. (H»va«). In bel legerberiebt van de regeeringstroepen bü Madrid wordt gesegd. dat In den sector van de Siërra de opmarsch. die Dinsdag I» In- geaet, door eenlge legercorpsen vanmorgen met sneees ia voortgesel. Ken tentoonstelling bezien is een vermoeiend tijdverdrijf. Listige Parijzenaars von den er iets op, en thans kan men de wereldtentoonstelling van een rolstoel uit bewonderen De veronderstellingen, dat Duitschland spe ciale rechten in Spanje tracht te verkrijgen, al dus de Deutsche diplomatische Korrespondenz, zijn ook thans weer ten duidelijkste weerlegd. Het zal derhalve niemand meer mogeiyk zijn zich te beroepen op z.g Duitsche machtspoli tieke nevengedachten, teneinde daarmede de zaken op een ander terrein te kunnen schuiven. vVanneer Duitschland weigert in te stemmen met het opdragen der contröle ter zee alleen aan Frankrijk en Engeland, beteekent dat geens zins, dat het den wensch heeft de contróle ter zee te verzwakken, want die is geenszins prijs gegeven, aangezien de verplichtingen betreffen de de havencontröle en het aan boord nemen van contrftle-officieren in leder geval door de Dultsche en Itallaansche schepen nog steeds worden nagekomen. Als gast van mr. Falrey vierde kroon prins Olav van Noorwegen zijn verjaar dag aan boord van het jacht ^Ecadne", waarop hij de beroemde Regatta-wed- strjjden bijwoonde de opening (Tennessee) zeven H. M. de Koningin heeft Donderdagmid dag te 6.30 uur deh Chlneeschen minister van Marine, admiraal Chen-8hao-Kwan. ten paleize Huis ten Bosch te ’s Gravenhage in gehoor ontvangen. BUREAUX: HOF 6. ALKMAAR TaWoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar t Nieuwe rêfelinf roor de restitutie op traanvoor^ raden treedt 9 Aut. in werking. l Aangezien ik niet geloof, dat wie het ook «IJ een Europeeschen brand zou willen ont ketenen, zie lik niet in, waarom wij niet met een weinig vernuft en goeden wil een oplossing zouden kunnen vinden voor onze moeilijkheden, die onmlddellljk vereffend zouden zijn, wanneer wy tot overeenstem ming zouden kunnen komen over een terug trekken der vrijwilligers, en Spanje zelf zijn eigen toekomst zouden laten regelen. LONDEN, 8 Juli. (Reuter). Voor een ver gadering van 7000 personen, leden der drie regeeringspartUen, heeft de Britsche pifemler Chamberlain een redevoering uitgesproken, waarin hy o.m. sprekende over het plan tot een bezoek van Von Neurath zelde, dat zich ongelukkigerwyze gebeurtenissen hebben voor gedaan, die een verdaging van dit bezoek noodig hebben gemaakt. Met den trein van kwart voor acht uur M admiraal Chen-Shao-Kwan Donderdagavond uU Den Haag «aar Duitschland vertrokken. Aan tet station werd hy uitgeleide gedaan door de .eden van het Chineesche gezantschap en door kapitein-lultenant ter zee Termytelen, die den minister gedurende zijn verbiyf In ons land was toegevoegd. TOKIO, 9 Juli (Havaal. Het Japansche agentschap Domei verneemt uit Peiping, dat de Chineesche en Japansche troepen bij Loe Koe Tsjiano hedenochtend half twee de vijandelijkheden hebben hervat. f l WASHINGTON, 8 Juli (Reuter) John Le wis heeft na een onderhoud met de vertegen woordigers van 26 bonden van zeelieden aan de Oost- en Westkust van Amerika aangekon- dlgd, dat hij wil trachten meer dan driehonderd duizend man uit alle takken van het scheep- vaartbedryf te organiseeren in een nationalen bond, aangesloten bü Organisation. Naar de bladen melden zyn 14 transport autos met Japansche troepen van Tientsin naar Fengtai vertrokken. De regeeringstroepen melden een succesvollen opmarsch bü Madrid. De rechtocheu beweren, dat bü hun. tegenstanders 26M dooden rieten. Koning Leopold van België sal een besoak brengen aan de Parüsche tentoonstelling. Verscheidene vyandelyke soldaten liepen over en hebben kostbare inlichtingen over de be wegingen der nationalisten verschaft. Een rechtsch communiqué noemt dit offen sief het hevigste, dat aan deze zyde van het front tot dusverre Is ondernomen. Het front ven den aanval is ongeveer 18 K.M. lang. Naar schatting hebben de regeeringstroepen ruim 30.000 man in dezen sector In het veld gebracht in den loop van den dag werd niet minder dan zes maal tot den aanval overgegaan, waar uit echter volgens de rechtschen geringe re sultaten bereikt en groote verliezen geleden werden. Van rechtsche zyde werden eenlg* reservetroepen In den strüd geworpen om te genaanvallen te doen op de vyandlge een heden, die er In geslaagd waren door te drin gen in de richting van Brunete en die pogingen In het wérk stelden zich te nestelen op den weg van San Martin. Val de Ecloslas naar Alcorcon. Minister van Handel, Roper, heeft de ,J>uft Hansa" toestemming verleend voor acht proef vluchten tusschen Frankfurt a. d. Main en Port Washington (Long Island, New York). De plaatsvervanger van den minister, Johnson, heeft verklaard, dat de eerste vlucht op Augustus zal beginnen Aan Japansche zijde zou het aantal slachtoffers twee dooden en twaalf gewon den bedragen. De Chlneezen zouden veertig dooden hebben verloren. In verband met de as. zitting der non- interventlecommissie wordt er in politieke kringen te Berlün op gewezen, dat het Dultsche Initiatief in zake de non-interven- tle, waartoe op een door de Westersche mo gendheden aan de rüksregeering gedaan verzoek, werd besloten, met het door Duitschland en Italië Ingediende voorstel, als afgesloten moet worden beschouwd. In het begin van den middag Is van linksche ^jde ook nog een aanval ondernomen ten Zui den van de hoofdstad, die door spervuur van mitrailleurs en mortieren gebroken werd. Het aantal dooden der regeeringstroepen In deze beide aanvalsdagen wordt geraamd -op ruim 2000. De regeering schynt voor de zen aanval bijna al haar luchtstrijdkrachten te hebben verzameld. Tientallen jachtvlieg tuigen en bombardementstoestellen steun den de actie der Infanterie. Drie dezer vlieg tuigen werden neergeschoten. Hééls thans wel zeker, dat het plan van het regeringsleger was den weg MadridTalavera de la Reina te bereiken, om alle rechtsche stel- Imgetl ten Noorden van Naval Camero in de f-ank te kunnen aantasten. Het plan is mislukt, aldus meldt het commu niqué. De onlusten naby de stad zün Woensdagavond begonnen, toen Japansche troepen, die ma noeuvres hielden, geweervuur hoorden dat, naar beweerd werd, afkomstig was van Chineesche soldaten. De Japansche militaire autoriteiten eischten toestemming voor de Japansche troe pen om Wang Ping binnen te trekken, teneinde naar de schuldigen te zoeken, welke elsch ech ter niet Ingewilligd werd. Aan de eerste botsing kwam door toedoen van Chineesche en Japansche officieren een voorlooplg einde. Donderdagochtend tegen vier uur is het op nieuw tot een Incident gekomen, waaruit het bloedig» treffen ontstond. De Japanners bezetten Ling Wang Mlau en Loegoê Bjlau en ontwapenden de zich daar be vindende Chineesche iroepen. Wang Ping is door Jspsnarhs traapaa beschoten. BQ dese beschiottng «Qn moer Het vüfde corps maakte zich meester van Los Llanos, een belangrijk punt. Twintig rechtsche soldaten en een voorraad oorlogs tuig, waaronder een luchtafweerkanon vier machinegeweren en munitie, vielen In handen der troepen. Vervolgens werden stellingen bü Mosquito. Romanlllos en Cas tillo de Villa Franca bezet. Het dorp Qul- joran is geheel door de regeeringstroepen ingeslqten. De geest der troepen is bewon- derenswaardig. ALEXANDRIE, 8 Juli. (Reuter). V Jabotlnsky, de leider der nleuw-zionlstl: ganlsatle heeft in een interview aan verklaard, dat het verdeellngsrapport a de Palestina feitelük een einde maakt immigratie en een bedreiging vormt v wereld jodendom Het Joodsche volk wi. niem het plan van de hand en het uiterste best doen om zün verwezenll dwars boomen. Bü de ^Jewish Agency" en de arbei ganlsatle ..Histadroeth" te Jerusalem, is een tel verzet tegen de voorstellen der koninklüke commissie waar te nemen. Met uitzondering van eenlge extremisten toonen de Arabieren rich niet zeer vüandelük gezind. Zü schünen geneigd gehoor te geven aan de aanmaning tot gematigdheid en redelükheld. In antwoord op Britsche stappen heeft Mus solini de Britsche regeering laten weten, dat alle mogelüke maatregelen zullen worden geno men qjn te verhinderen, dat door het radio station te Bart berichten worden uitgezonden, die blük geven van vüandlge gezindheid jegens het verslag der koninklüke commissie over Palestina. In Joodsrhe kringen rüst verset tegen het vrrdeelingsplan van Palestina. Joden soaden immigratieniogrlükheden krügen in Libanon. De Chineesche minister van Marine la, na daar II. M. de Koningin te sün ontvangen, naac> DuMschland vertrokken. O LONDEN, 8 Juli. De .Daily Telegraph" meldt, dat de ..American Clipper" vandaag van Foynes naar Southampton vliegt. De Caledonia, de vlieg- -| boot van de .Imperial Airways”, heeft van Bot- wood (New Foundland) haar reis voortgezet naar Montreal en New York. De Cambria, het zusterschip van de Caledonia, is Dinsdag naar Lissabon gevlogen. Waarschünlük zal zü spoedig na den terugkeer van de Caledonia In Enge land naar New Foundland vertrekken. Er zal een uitgebreid program van proef vluchten over den Atlantlschen Oceaan worden afgewerkt. van een fabriek welke tengevolge weken gesloten was bleven, zün stakers en politie slaags geraakt. Vü^tien stakers en twee politiemannen werden door revolverkogels gewond. De stakers wilden het openen van de fabriek beletten.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 11