Wijziging begrooting 1937 aanvaard VRIJDAG 9 JULI 1937 RAAD VAN ALKMAAR* Weerbericht van Perceelen Molenbuurt 6 en 7 Geldleening Vragen C. Venneker De demonstratie Turnlust Geen recht voor bijzonder Het rapport der commissie inzake verwarming van het politie bureau aanvaard Subsidieregeling bijzondere bewaar scholen De verwarming van het politiebureau Aanschaffing schoolboeken R.K. Meisjesscholen Salarieering hoofdopzichter Gemeentewerken Beroep reglement auto vervoer Benoeming Directeur H andelsschool bewaarsqhoo londerwijs Toelage voor onderhoud molen „De Groot** Opheffing betrekking onder wijzer Bosb. Toussaintschool Verkoop van grond aan de Rembrandtstraat WV**ging verordening H and elsschool Begrooting 1937 Splitsing van het Gemeente lijk Bureau voor Sociale Zaken Gebouwen met boven- en benedenwoningen Positie der kaasdragers Gemeentebegrooting 1936 Aanleg van trottoirs in het Zevenhuizen en de Gast huisstraat Adres bewoners Omval straatverlichting Gesloten-ver klaring van wegen Prins Karei, een neef van den koning van Zweden, trad in het dorpskerkje van Kvilltnge in het huwelijk met gravin Elsa von Rosen. De prins had afstand moeten doen van zjjn titels, doch koning Leopold van België verleende hem «i» Wijziging tarief gaslevering ASAAAAAAAAAAAAA^WIAVVWVWWS/ leven (Vervolg.) bureau? Voor zoo'n dag Is een vi 4 belachelijk laag Zóó kunrien z(jn Het Belgische 4e regiment genietroepen bouwde deze 170 M. lange moge Ijjk van een overeenkomst, zooals deze laat je niet aan. deelt spr. het komt een andere óók om verlaging. Men zal DE GROOT mr. wordt aan- Venneker. Conform besloten. ovssg*. om roar 7 wordt de openboye Nttlng Aan de orde is dan artikel 72 aanmerking komt, op grond van arti er buitengewoon wethouder v. voonje- I aan l het deze Zou op SAS - eadrr 3L31 - Ueht op 3L51 Maan op U4 onder 31.47 M Jwü B.K. pon tonbrug over de Maas bij Wépion. Boven: de generaals Tesnier en De Nève de Rode slaan de werkzaamheden gade voor- a ««- geven aan een deel der bureau? Voor zoo'n dag is een vergoeding 4 belachelijk laag Zóó kunnen toch de meente-flnanciën niet gesaneerd worden. Laat men ook voor de stembureaux op 'tuk blijven staan. 8pr. begrijpt niets van het dreigement commissie. om op straffe van inhouding Naar aanleiding van een schrijven van Oed. Staten stellen B. en W een aantal wijzigingen voor in de gemeentebegrooting 1937. «Men zie h«ervoor one*nummer van Vrijdag 2 JuM). De heer v. d. VALL gaat accoord met de houding van het college tegenover Oed. Sta ten. Ook hU acht verlaging van het presentiegeld absoluut onjuist en de argumentatie daartegen van het College volkomen aanvaardbaar. Waarom leggen echter B en W. zich neer bij de verlaging der vergoedingen voor het stem- van gr voor het af -i gepleit, Spr. wil niet gaan spreken over de sport- kleedlng in het algemeen. Zijn beswaar is. dat deae demonstraties zijn gehouden op den opena baren weg. Men deed dit uit propaganda-oog punt. maar spr. meent, dat dit zoo geen pro paganda is. Oeeft men demonstraties op het Sportpark, dan weten de bezoekers, wat hun te wachten staat. Zoo is het ook met zwemmen Niemand denkt er toch aan in zwemcostuum een optocht door de Langestraat te houden. Het protest ging uit van zielzorgers, die de verwoestingen, in de zielen aangericht, terdege VERWACHTING: Matige TMglijp, tot Westelijken wind, teensmendz bewolking Met veel kaas ep regen et onweer, later n pk Ie rend, aanvankelijk Iets warmer. Het voorstel tot toekenning van een persoon lijke toelage aan den heer C. Klrkenler. hoofd opzichter bij den dienst der gemeentewerken is in verband met de gevoerde besprekingen van 3 Juni JJ. teruggenomen. B. en W. hebben daarna het advies der commissie van overleg voor de ambtenaren gevraagd omtrent een voorstel tot wijziging van den titel ..hoofdop zichter bij gemeentewerken” in dien van ad junct- directeur van gemeentewerken en tot bepaling van het aan die betrekking verbonden salaris op 3300—4300. Conform besloten. Te kwart heropend. ld: 7«.l T.wliwar, d: 7RL4 Helsingfors Den 3en Juni j.l. ontvingen B. en W. van den Raad om bericht en raad een adres van het bestuur der R.K. Meisjesscholen alhier, verzoe kende gelden uit de gemeentekas te willen ver strekken voor de aanschaffing van boeken voor een nieuwe leesmethode ten behoeve van de St. Josephschool (glo) en Mariaschool. Aan die uitnoodiging gevolg gevende, deelen B. en W. mede, dat bovengenoemde aanschaf- Raad Alkmaar IX fing voor vergoeding ingevolge artikel 72 der Lager-Onderwjjswet 1920 in Derhalve moet het verzoek kei 75 worden ingewilligd. Na een opmerking van wordt conform besloten. hingen heeft deelgenomen, terwijl mej. NI ER OP op nieuwe besprekingen aandringt. 2. Is de burgemeester niet met mij van mee ting. dat zooveel mogelyk moet worden v komen, dat op de openbare straat dingen beuren, die aanstoot bevolking? 3. Zoo ja. is de burgemeester dan bereid om maatregelen te treffen, waardoor een herhaling wordt voorkomen? De heer VENNEKER dankt voor de toestem ming. Aan de orde is het rapport der commissie ad hoe inzake de verwarming van het politie bureau, welk rapport wij onlangs in extenso pu bliceerden. De heer v. d. VALL betreurt, dat er over dit onderwerp ..gjjntjes’” zijn gemaakt. De zaak is geweldig opgeblazen en is teruggebracht tot weinig meer dan nihil. Een orgaan in de gemeente heeft geïnsi nueerd. dat spr. den wethouder een hak heeft willen zetten. Dat is volkomen onjuist. Tegen het onrechtmatig blijven zitten van wethouder Bonsema zal hjj by de begrooting protesteeren, maar niet hem in het geniep tegenwerken. De heer APPEL meent, dat de heer Stoutjes- dllk door den heer Leesberg netjes Is opgerold. Spr. vindt het vreemd, dat een teekenlng in het B en W stellen voor hen te marhtigvn ter aflossing* van het restant der leenlng 1931 een nieuwe leenlng op schuldbekentenis te sluiten tegen een rente van ten hoogste 3K pCt. Wethouder v. SLINGERLAND deelt mede, dat B. en W. deze bijlage terugnemen, wijl met de Rijksverzekerlngsbank een overeenkomst ia gesloten, de rente tot 3K percent te verlagen. (Felicitaties aan het adres van den wethouder). zuinig is beheerd, SLINGERLAND. Mej. NIEROP en Mr. DE GROOT hebben tech ernstig bezwaar om zoo te bezuinigen op leermiddelen. Deze zijn hier en daar heel oud. De begrooting wordt aldus vastgesteld. V vje UIMIUVIIV MV pt yacil- De VOORZITTER verdedigt dan de bijlage I politiek, in het belang der gemeente, niet Du als de blllijkste oplossing, waarna wethouder------ BONSEMA als zijn bezwaar tegen de v" stelde regeling opgeeft, dat dan alle grond de schoolbesturen ontnomen wordt. De heer HOYTINK protesteert er tegen om de kwestie van de ƒ500 los te maken van de rest van het voorstel. De VOORZITTER en weth BONSEMA ver klaren Integendeel, dat de ƒ500 niets te maken hebben met de andere voorstellen. Het voorstel van B. en W. wordt verworpen met 9 tegen 11 stemmen. Rechtsch tegen linksch. bliek willen maken. Dat is naar sprekers mee rling voor het bedrijf funest. Het niet-raadplegen van de gas-coramlssie Is veroorzaakt door de haast, maar is een verzuim van het college. Nu over de directie. Het gaat er slechts over, of aan de besteksvoorwaarden voldaan is. Daarvoor is de directeur der Llchtbedryven ze ker bevoegd. Er is veel stof opgewaald, maar gebleken is toch wel. dat daar geen reden voor was. Mr. LEESBERG vindt, dat de wethouder on- verbeteriyk is. Men had den heer Stoutjeedyk in vertrouwen moeten inlichten, of in de geheime zitting open kaart moeten spelen. Met klem dringt hij erop aan een deskun- dige te benoemen om de zaak uit de wereld te helpen. De heer APPEL meent, dat de tegenwoordige directie voldoende bevoegd is. de verwarmlngs- nstallatie te keuren. De conclusie van de commissie Inzake het be leid van B. en W. wordt aanvaard met 15 tegen 2 stemmen. Tegen Keysper en Venneker. (De wethouders *B. en W. stellen voor de betrekking van on derwijzer aan de Bosboom Toussaintschool op te heffen en den heer Miedema op wachtgeld te stellen. Conform besloten. Ten slotte komt nu de uitgestelde benoeming van een Directeur der Handelsacholen aan de orde. Er wordt onmlddeliyk tot stemming gaan. De uitslag hiervan is: Op den heer O. A. M. Snijders, leeraar Ba- gelsch aan het R.K. Lyceum en tijd, leeraar aan de Handelsschool worden uitgebracht 11 sterrl- van den per jaar van den C. Plet en ver ven De bouwverordening der gemeente Alkmaar verbiedt den bouw van meergezlnshuizen. De behoefte doet zich gevoelen om den bouw 'van hulzen met beneden- en bovenwoningen op ruimer schaal toe te staan. B. en W. stellen den Raad daarom voor arti kel 20 der bouwverordening te wijzigen. Conform wordt besloten. Van de kaasdragers, die tot 1 Januari 1935 allen onder de bepalingen van de pensioenwet- Voorgesteld worden diverse wijzigingen aan te brengen in de gemeentebegrooting voor 1936. Mejuffr. NIkkOP begrijpt niet, hoe op het toch reeds verlaagde bedrag aan leermiddelen nog ƒ600 is overgehouden. De oorzaak hiervan is, dat ‘-'7 .2, antwoordt U<*V beide perceelen tegelijkertijd worden gesloopt. perceel Molenbuurt ■n£ opzeggingstermijn «reen opgezegd. De heer v. DRUNEN vreest ongelukken, wan neer het leegstaande perceel niet dadelijk ge sloopt wordt. De VOORZITTER acht het niet slechts een der perceelen te sloepen. Aldus besloten. Aan de handelsschool werd tot nu toe ook onderwijs gegeven in natuurlijke historie en stenografie, welke vakken niet in de verplichte vakken voorkomen. Blijkens een brief heeft de minister er geen bezwaar tegen, dat gedurende het schooljaar 1937/1938 met het onderwijs in deze vakken wordt doorgegaan. De heer GRONDSMA zou machlne-schrijven wenschen in te voeren, waarop de VOORZIT TER antwoordt, dat de regeerlng dit niet wil hebben. Conform besloten. Aan den Omval is destijds voor de straatver lichting geen kabel gelegd maar een gasleiding, welke loopt tot het perceel Omval nr. 73. Tot zoover is daar dus straatverlichting aanwezig. Breidt men de straatverlichting uit. zooals dit door adressanten gevraagd wordt, dan moet de hoofdleiding 300 M. langer worden gemaakt, waarmede een uitgave van f 900.gemoeid zal zijn. B. en W. geven in overweging te besluiten de gasleiding aan den Omval uit te breiden. De heer GOVERS dankt namens de bewoners van den Omval, waarna de bijlage wordt aan vaard. ontveinzen, dat hy den Indruk had. dat de heer v. d. Vall wethouder Bonsema een hak wilde zetten, nadat hij bij de begrooting bakzeil heeft gehaald. De heer KEYSPER meent, dat wanneer de wethouder minder geheimzimng had gedaan, de zaak zoo’n vaart niet had geloopen. Spr vindt het jammer, dat de commissie niet met zooveel woorden getuigt, dat zij volkomen aanneemt, dat de noodkraan nooit gebruikt wordt Overigens acht hij het rapport een nette be grafenis der interpellatie-Stoutjesdijk. Mr. LEESBERG spreekt dan als voorzitter na mens de commissie. Deze is geboren als reactie tegen de behandeling van een tnterpellant door den wethouder. In de commissie is geen politiek gepleegd, alles is objectief onderzocht. Waarom geven B. en W niet toe. dat bij de interpellatie het college onjuiste inlichtingen heeft gegeven? Integendeel, men meent een goed beleid gevoerd te hebben. Spr. handhaaft de conclusies van de commissie. Een grief tegen den wethouder is nog. dat de gascommissie voor de levering van gas niet is geboord. Inzake de directie van dit werk, meent de commissie, dat deze niet moest worden opge dragen aan den directeur der lichtbedrijven. Deze toch heeft verklaard geen deskundige te zijn op het gebied van centrale verwarming. Bovendien is hij de leverancier van het gas. Dat maakt de zaak nog meer onjuist. Op die manier zou men het groote vertrouwen, dat men in den directeur heeft, in gevaar brengen. De eindconclusie der commlsMa is deee, dat uiteindelijk onderzocht moet worden, of deze er warming wel gehandhaafd kan worden. Dc kosten van een onderzoek door een warmte-ln- genieur bedragen slechts ƒ100. De heer STOUTJESDIJK dankt den Raad voor den ondervonden steun. Hij meent, dat ten slotte wel zal blijken, dat gasverwarming te duur is Spr geeft dan verschillende cijfers, die overwegen. Verdeellng van het subsidie per J»uden bewijzen, dat verwarming met brech- -cokes goedkooper is. Spr. ontkent de noodzake lijkheid van de gemaakte tusschenkraan. Een eenvoudig passtuk was voldoende geweest. Te genover den heer Appel ontkent hij aan het N S.B.-blad gegevens of teekenlngen te hebben vei schaft. Uit een brief van den oud-dlrecteur v. Deven ter citeert spr.. dat vroeger enkel passtukken werden gebruikt. (De heer Stoutjesdljk toont dan in nature zoo'n passtuk.) Wethouder BONSEMA meent, dat de com missie op de hoofdvragen: is de proef om gas te gebruiken goed, en het gebruik van een noodkraan, toestemmend heeft geantwoord. Ook de vroegere directeur heeft noodkranen laten aanbrengen, wat spr. met voorbeelden aantoont. Spr. heeft 'niet te weinig reverentie voor den Raad, maar heeft op dat moment de prijsen- ke&en. Men heeft op den weg kleedingstukken uit getrokken en er werd tuaschen het publiek ge masseerd. Er zijn altijd groote voorzorgen wanneer de Kindsheid langs de straat trekt, waarom nu hier niet? Spr. mag eischen. dat langs de straat niets gebeurt, wat anderen ergernis geeft. Spr. uit den wensch. dat deze demonstraties In het vervolg in het Sportpark gehouden wor den. Het officieel ontvangen op Zondag heeft spre kers bewondering niet. De heer v. d. VALL is geschrokken van het ptotest van „Voor Eer en Deugd” in het N. H. Dagblad, dat daarvóór een enthousiast verslag had geplaatst (volkomen onjuist. Red. N.HD.), Spreker vindt het veel gevaarlijker om in een courant de aandacht te vestigen op iets, wat de kinderen zelf niet gezien hadden. Wat is er mooier, dan een goed gebouwde athleet. ,.Dem Relnen 1st alles rein.” De heer HOYTINK is het met den heer Ven neker volkomen eens. De opset was goed, maar aan de uitvoering heeft veel ontbroken. Ook spr. wanacht deae dingen niet op den open baren weg. Dat spr officieels ontvangsten op Zondag af keurt, begrijpt men natuurlijk. Spr. vraagt deae voortaan achterwege te laten. De heer APPEL heeft vernomen, dat „Voor Eer en Deugd” aan Turnlust een brief heeft ge schreven. waarin wordt toegegeven, dat Alk- niaarsche turners en turnsters zich niets te verwijten hebben. Volgens spr. is er niets ge beurd in strijd met de eerbaarheid. Protest moet er zijn tegen het kapttaliame, omdat dat on- zedelijk is. In Katholieke streken is volgens spr. de on zedelijkheid erger dan by ons. Het verbod, dat de beer Venneker vraagt, is een gevolg van de coalitie, die steeds meer vrij heid zal beperken. De heer v. DRUNEN heeft geen onaedeiyke feiten gehoord. Aan de massage behoefde nie- irand zich te ergeren. Ook deae spr. citeert uit het antwoord van „Voor Eer en Deugd*, dat Aikmaarders geen blaam treft, maar sommigen waren hetaelfde gekleed als de anderen. De heer GRONDSMA merkt nog CSX dat wg een sportpark hebben voor dergeiyke demon straties. Tevens ondersteunt hy het verzoek van den heer Hoytink De VOORZITTER zegt, dat het college by de toestemming niet had verwacht, dat deae soo*n beroering sou vrekken. Tien jaar geleden beeft soo iets tot geen enkel protest aanleiding ge geven. Spr. heeft ook van den interpellant geen ern stige feiten gehoord. Wat wel genoemd Is, is toch niet soo erg. Wat spr. self heeft geuten, was niet aanstooteiyk. Voor de politie was geen aanleiding om in te grypen. De klachten betreffen meer algemeen heden. Propaganda heeft op straat meer waarde dan op het Sportpark. Bovendien heeft het college zich laten leiden door de gedachte aan het voordeel voor den Middenstand. Vraag 1 en 2 beantwoordt spreker onmlddel- lyk met ja. Moeliyker te het antwoord op vraag 3. In principe is spr. het eens. dat op de eerste plaats het Sportpark gebruikt wordt voor sport. Persoonlijk bewondert spr. het niet, om op Zondag hier officieel te ontvangen. De heer HOYTINK: Bravo! De VOORZ11'IER zal zeker medewerken om behoudens buitengewone gevallen op Zon dag niet meer te ontvangen. Wethouder v. SLINGERLAND heeft zijn toe stemming gebaseerd op een rapport, dat vóór 10 jaar alles bevredigend is verloonen Tets an ders is. of spr. op dezen weg zal voortgaan. Ook hy is van oordeel, dat dergeiyke demonstraties niet op den openbaren weg hoeren. Als men zich niet ergert, ligt het er welken maatstaf men aanlegt. Inzake offlcleele ontvangsten gevoelen van den burgemeester. De heer VENNEKER neemt niet het geheels adres van „Voor Eer en Deugd” voor sjjn reke nin. HU heeft ook niemand oneerbare hande lingen verweten, alleen aanmerking gemaakt op een tekort aan kleeding op den openbaren weg. Spr is bevredigd door het antwoord van het college. De heer KEYSPER protesteert tegen <te woorden van den heer v. Deunen inzake sport- aemonstratles. Hiermede wordt de interpellatie gesloten. Te zes uur ging de raad in geheime zitting. In verband met het gereedkomen van den Weg voor doorgaand verkeer langs de singels, welke weg aan belde zyden rywlelpaden van behooriyke breedte bezit, die door kantstrooken van den ryweg zyn gescheiden, verdient het aanbeveling zoowel in het belang van de wiel rijders als van de overige weggebruikers, dat het voor het algemeen ryverkeer bestemde ge deelte van genoemden weg voor het verkeer met rywielen in beide richtingen gesloten wordt verklaard. Conform besloten. Sedert 1924 ontvangt de exploitant korenmolen een toelage van 500. als bydrage in de onderhoudskosten molen, waartegenover aanvankelyk C. - later zyn weduwe C. PietRozenbroek zich bonden, dat zy geen gebruik zouden maken de aan hen toekomende bevoegdheid om den molen tegen betaling van de koopsom ƒ12.000.aan de gemeente te leveren. De tegenwoordige eigenaressen van den molen zyn bereid een overeenkomst, zooals deze laat- steiyk met haar moeder, met de gemeente te sluiten. Conform besloten. het verminderde bedrag hopeiyk volstaan. als Gemeentewerken. In. v'r‘*n,d, met de be81U1fteLt f Wethouder BONSEMA beantwoordt de vragen opIt’1Junl u.t Rnnrtnark splitsing van het bureau voor sociale zaken, zal Als één vereeniging te weinig huur betaalt. h^2^1e“enJ voor ..de gemeenteiyke in- --■-- De heer C. Venneker had de volgende vragen gesteld 1. Heeft de burgemeester kennis genomen van een pro'cstschrUven voorkomende in eenlge plas teelt'ke bladen, omtrent hetgeen zich heeft voorgedaan by de sportdemonstratles van Tum- lv.st op Zondag 27 Juni JJ Aan de Molenbuurt bevinden zleh een twee tal aan de gemeente behoorende perceelen. B. en W. achten het de beste oplossing, dat v A- Aan den huurder van het 7 zal dan met een ruime: de huur van dit perceel woi De heer J. Glas te Heiloo heeft verzocht voor zich of zyn lastgevers van de gemeente te mo gen koopen een perceé! bouwterrein, gelegen aan de Rembrandtstraat. groot ongeveer 901 M2 voor den prys van f 6760 in totaal, ten einde daarop zes woningen of vyf woningen en een winkelhuis te bouwen. De heer GRONDSMA vraagt cyfers over de tctale grondverkoopen. Wethouder KLAVER zal die in een volgende wttlng verschaffen. De heer RAAT informeert, of In deae nieuwe wyken ook rekening wordt gehouden met een teveel aan winkels, waarop de WETHOUDER zegt, dat dit zeker het geval is. De heer v. d, VALL is hiermede niet tevre den. Hy zou een onderzoek willen over bet aan tal winkels in de stad, speciaal in de buiten wijken. Er zal aan deze zaak de noodlge aandacht geschonken worden. Conform besloten. De Commisle van Advies voor Verkeersaange- legenheden acht het gewenscht, dat de smalle stoepen In het Zevenhuizen en de Gasthuis straat met het oog op het vry drukke verkeer in die straten door trottoirs worden vervangen. De koeten van den aanleg van de trottoirs zullen ƒ960 bedragen. Nadat de heer KEYSPER hier V™ kondigen van een inhaalverbod heeft wordt aldus besloten. In de verordening, bevattende het tarief voor de. levering van gas door de gemeente gasfabriek te Alkmaar is bepaald, dat het college voor de levering van gas voor industrleele en byzondere doeleinden contracten kan afsluiten tegen ver minderden prijs, waarby de te leveren hoeveel heid ten minste 2500 M3, per jaar moet be dragen. B. en W. achten het daarom gewenscht, dat de minimum-hoeveelheid teruggebracht wordt van 2500 M3, tot 1500 M3. Conform besloten. der der aangevraagde bydrage. spoedig een beslissing te nemen naar den geest der commissie. Wat het Sportpark betreft, acht spr. parti culiere exploitatie uitgesloten. Waarom treft men geen gymnastlekvereenlgingen op het Sportpark? Zijn de flnancieele eischen der ge meente te hoog? De heer VENNEKER brengt hulde aan het College voor de behandeling van deze zaak. Het blijkt wel. dat Alkmaar beter door het gemeen tebestuur kan bestuurd worden dan door de commissie in Den Haag, die allerlei fouten maakt. Ook spr. Is tegen verlaging van het presentie geld voor raadsleden en leden der stem bureaux. Hoe kan de post voor technische adviezen van Gem. Werken zooveel verlaagd worden? Spr. vreest, dat dit dan toch overschreden wordt. Spr. acht het gevaariyk. dat de post ..Onvoor zien” nog met 10.000 verlaagd wordt, en hoopt, ‘.at het B en W zal mogen gelukken den Haag te overtuigen, dat wy aan de grens der ver lagingen zyn. De heer APPEL meent, dat de opmerkingen van de commissie al heel simpel zyn en hy verheugt zich over de houding van het Col lege. De verlaging van het subsidie voor kinder voeding wyst hy af. Mede om de vele sociale verslechteringen, wyst hy Iedere wyzlglng der oorspronkeiyke begrooting af. De heer.v. DRUNEN bespreekt de positie van het Sportpark en oéfent cri|iek uit op het niet- toelaten van bezoekers op den morgen van den adspiran tendag. Een scherp protest laat de heer HOYTINK hcoren. Hy meent, dat de regeerlng het recht heeft, als een bydrage wordt gevraagd, óók eischen te stellen. Edoch, de geste der commis sie kan hy niet bewonderen. Deze moet z.l. het a'gemeen beleid toetsen. Zy heeft dat niet ge daan. Enkele aanwijzingen der commissie acht hy gevaariyk. andere onverantwoordeiyk. Voor dit poovere resultaat heeft de commissie 3 maanden noodig gehad, en dringt nu by de ge meente op spoed aan! Spr is dan ook dankbaar voor de houding der gemeente. Hy onderwerpt vervolgens de posten Ier commissie aan scherpe critiek. en noemt het onderzoek een carlcatuur Spr. Is overtuigd, dat I onze wethouder van financiën zoo zuinig mo- geiyk beheert, en vreest, dat het college op deze wilze er den brul aan zal geven. Maar ook zyn de aanwijzingen gevaariyk. Spr. doelt op den post „onderhoud”. Daar moet eerder iets by. dan iets af. Ook de verlaging van „Onvoorzien" en ..Werk- ioozenultkeering" is buitengewoon gevaariyk. In verband hiermede vraagt hy nog inlichtingen over de restauratie van de Groote Kerk. Had het College niet met meer scherpte te gen de commissie kunnen optreden? Weth v. SLINGERLAND: Ik ken meer! (Gelach.) De heer HOYTINK wil ook het presentie geld niet verlagen. Laat men de kwestie van het Sportpark by de volgende begrooting nog eens onderzoeken. Wethouder v. SLINGERLAND dankt voor den steun, welken de sprekers aan het College verleend hebben. Spr. betreurt dat, nu de be grooting zóó zuinig is opgezet, men over klei nigheden valt. Hy kent echter den Haag:: het I vordt je eenvoudig opgelegd. Het presentiegeld kan Inderdaad niet verlaagd worden. Dwingt men daartoe, dan moet vergoeding worden ge geven voor de commlssle-vergaderingen. Vóór den stemmingsdag was al medegedeeld, dat voor leden der stembureaux verlaagd moet worden. Daarvoor moest de verordening gewijzigd worden, wat méér kostte dan de verlaging zou npbrengen. Het is echter voor later opgelegd Hij wil nog wel een poging wagen om hier iets te bereiken. Men maakt het Alkmaar wel heel moeiiyk om door te gaan met regeeren. Men hoopt evenwel op een milder oordeel der nieuwe re geer! ng. Kindervoeding en Werklooeenkas kunnen met even- evenwel trachten, zooveel mogelyk leger ter wille te zyn. Persoonlyk zou spr gaarne willen, dat men op Zondag wat meer soepel was. Men heeft zelfs scheidsrechters den toegang gewei gerd. Het gevolg is, dat men b.v. naar Heiloo gaat. Spr is niet voor onbeperkte toelating op Zon dag. maar zou uitzonderingen willen toelaten. Wat particuliere exploitatie betreft, is spr van meening. dat met het oog op de llchame- lyke opvoeding, dit niet wenschelyk is. Boven den biyven dan toch nog de ƒ21.000 vaste las ten. De VOORZITTER kan nog niets zeggen over oe restauratie der Groote Kerk. Op het depar tement kon men nog niets definitiefs zeggen. Aandrang van den Raad zou niet kwaad zyn. Wat den Zondag op het Sportpark betreft, is spr. van meening. dat de Zondagswet eischt dat Voor 12 uur geen bezoekers worden toegelaten. Voor werkelijke begeleiders zal men soepel zyn. Na een repliek van den ’heer VENNEKER, wordt de begrootingswyziglng met de stem van den heer Appel aangenomen. Het punt: Verlaging van vergoeding voor leden der stembureaux wordt met algemeen* stemmen afgewezen. hieven buiten stemming.) De conclusie Inzake de directie genomen met 14 tegen 6 stemmen. Tegen: Appel. Keysper. Klaver. Bonsema en v. Slingerland vermindering van hun inkomsten, buiten de werking dier wet gekomen. Men is tot de volgende oplossing gekomen De kaasdragers vragen ontslag uit den vasten dienst der gemeente en tegeiyk indienstneming op burgerrechteiyke arbeidsovereenkomst, waar door zy allen bulten de bepalingen der pen sioenwet komen te vallen. Er wordt een wedu wenfonds voor de kaasdragers gesticht, waarin de belanghebbenden o.m. 10 pCt. van het draagloon bydragen. Het korps kaasdragers zal een reglement vaststellen, waarin het beheer van het fonds en tevens de rechten der wedu wen en weezen worden geregeld. Mr. DE GROOT begryiX van deze heele ge schiedenis niets. De kaasdragers worden hier- coor aan den hoogsten boom opgehangen. Hy heeft groote juridische bezwaren‘tegen deze re geling der positie der kaasdragers op Arbeids contract Dat is volkomen in stryd met het historisch gegroeide. Kaasdragers worden voor hun leven be noemd. en nu wordt een vorm van rechtsver houding gekozen, die absoluut onjuist is. Mr. LEESBERG Informeert of er door het voorgenomen (formeele) ontslag niet verkregen rechten van pensioen e.d. verloren gaan. Ook de heer SIETSMA ziet tegenstelling tus- cchen de historische benoeming voor het leven en het recht door de nieuwe verhouding ge schapen. om een kaasdrager te ontslaan. Wethouder BONSEMA kan de juistheid van het rechtsbetoog van mr. de Groot niet geheel ontkennen. Men moet hier echter meer op de praktijk letten. Het nieuwe voorstel is door de .saasdragers zélf gewild. Men betaalde pensioen premie. doch bleef ook na 65 Jaar kaasdrager en nam het pensioen niet op. Men moet by het gemeentebestuur ten op zichte van den kaasdrager goede trouw ver wachten. Spr. ontkent, dat er een benoeming is voor het leven, al is het In de praktyk zoo gegroeid. De heer HOYTINK merkt op, dat de kaas dragers door hun klein pensioentje uitgesloten waren van de Ouderdoms- en Invaliditeitspen sioenen. By de nieuwe regeling zulten zy daar wel onder vallen, al zal dan de gemeente nu ook coor hen zegels'moeten plakken. Mr. DE GROOT heeft nog bezwaar tegen de mcgeiykheid om een kaasdrager met 1 maand op te zeggen. Als echter vast staat, dat de oude traditie zal worden voortgeaet, is spr. niet tegen de by- lage. Aldus besloten. stelling voor maatschappeiyk hulpbetoon als de Verordening op het gemeenteiyk bureau voor sociale zaken moeten worden gewyzlgd. Daarnaast zal de algemeene salarisverorde ning voor de ambtenaren aangevuld moeten worden met een regeling voor de functie van secretaris der gemeéntelyke instelling voor maatschappeiyk hulpbetoon. B. en W. achten voor deze functie een sala ris gewenscht van f2750f 3600. De heer v. d. VALL vraagt of combinatie van de nieuwe functie en secretaris van den Armenraad mogelyk zou zyn. De byiage wordt z. h. s. aangenomen Aan de orde is opnieuw het In’ de vorige zit ting aangehouden voorstel tot verdeellng van de subsidies voor het voorbereidend onderwijs. Mr. DE GROOT betreurt, dat het voorstel der Alkmaarsche Fröbelvereeniglng niet aanvaard Aan de f 500 vooraf voor de Katholieke be waarscholen kan sprekers fractie haar stem niet geven. Er is mogeiykheid. om met de Christeiyke scholen tot overeenstemming te komen. Laat de Katholieke schoolvereeniglng de zaak ook nog eens - leerling is enkel aanvaardbaar, wanneer het aantal leerlingen beperkt wordt. De heer HOYTINK ontkent, dat er overeen stemming is met de Chrlsteiyke Bchoolver. Ove rigens refereert hjj zich aan zyn woorden, ge sproken op de vorige zitting. De heer VENNEKER bewijst, dat de Alk maarsche Fröbelschool Juist wel de ƒ500 voor uit uit het subsidie aan de Katholieken wil toe kennen. Mr. de Groot is dus niet in ovrt*een- stemming met het adres, dat hy verdedigt. Voor een maximum aantal leerlingen voelt rpr. niets. Hy vraagt den Raad met aandrang het voorstel van B. en W. aan te nemen. Ook de heer SIETSMA is tegen de voor-uit- keering aan de Katholieke scholen. De heer APPEL betreurt, dat de Katholieke Schoolvereeniglng niet aan onderlinge bespre-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 15