gezinnen Zoekt gij betrouwbaar Personeel? WAT DE MA TCH HEEFT GELEERD Plaats dan een „Omroeper” voor 80. Cricketprogramma De A.A.A.-kampioenschappen DE INT. M1SSIO LOGISCHE winning behaald WEEK Zeer eervol resultaat VOETBAL voor Springer OM DEN MITROPA-BEKER SCHERMEN Met de kleinet mogelyke cyfer» heeft de Franechman de over- Returnmatch GenuaAdmira gaat niet door V oorrangsborden-transparant voor auto’s HOEVEEL BELASTING BETAAL IK? Nederlandsche schermers naar Parijs Apostolaat der Hereeniging voor Zondag ZATERDAG 10 JULI 1937 ATHLETIEK WERELDKAMPIOENSCHAP DAMMEN KLEINE PLOEG ATHLETEN c Geen televisie in de naaste toekomst Opening handelsmuaeum te Delfzijl S| b 11 Pl Tweede klasse C ge Derde klasse A van de volgende athleten worden uitge- 2 Nog liet lottig ia geworden, te het maken van grove HTCC 2—HTCC 1 UDCCA N M megenTCC Raichenbach, die zijn titel van wereld kampioen tegen Springer met succes verdedigde De de HJ1 mi bu va pl< we oo gei Tweede klasse A KampongVVV 3 ACC 3Laren SCHC 3—UW Hercules R. en W. 3b dl zc ie vi ei te vt d< ee m la nl sti m tu he ge la oo ne Eerste klasse HCC—VOC VW-HCC 3 R. en W.—VRA HDVS—Haarlem Derde klasse B ASV-Excelsior 3 Leonidas HDVS 3 HCC 5— HBS 3 NLCC_Sparta 3 ACLCC Of Mu Cre Ide uiti der de thi koi Ke op' zie brt vei do< Ke J I VOC 13. zoe kei dai bei 8—8. doch Kyckevorsel, burgemeester van Gulpen, Is te Geul Ie (L) In het huwelijk getreden met jkvr. J. M.P. G. van AeHerden. Het brulde» paar bij het verlaten van de kerk Komt er nu binnen afzlenbaren tyd weer een strijd om den wereldtitel? Het 1b een open vraag: Raichenbach gaat in Augustus voor den ttid van twee jaar in militairen dienst en des kan er van een match met hem gedurende dien tijd niet veel komen. Overleg tusschen de belde leidende instanties, den Nederlandschen en den Franschen Dambond, is noodzakelük om een regeling te treffen. Raichenbach verdient hulde, maar Springer komt de eer toe Raichenbach vier nederlagen te hebben toegebracht, terwijl de Franschman tot nog toe nimmer een partij in een match om het wereldkampioenschap had verloren. Overgangsklasse ExcelsiorACC CVH—SCHC PW—Sparta HBSHCC 3 Op de jaarvergadering van den A.VR.O. heeft de voorzitter van dezen omroep, de heer G. de Clerq, - in verband met de besprekingen van de televisie-commlssle met de Omroepvereenl- glngen, als zijn meening te kennen gegeven, dat het op het oogenblik nog zeer de vraag is, of het ooit zoover zal komen, dat de televisie in de maatschappij een rol zal spelen als de omroep thans vervult. Binnen afzlenbaren tijd valt aan het populair worden van de televisie geenszins te denken. Naar wij vernemen, zullen door de „Snel- voeters” naar de A. A. A.-kampioenschappen, welke 16 en 17 Juli as. te Londen worden ge houden, zonden Speerwerpen: van de Poll; 100 en 230 yards: van Beveren; hoogspringen en 120 yards hor den: Brasser. De mogelijkheid bestaat, dat nog een esta fetteploeg zal worden ingeschreven, die dan eventueel zou bestaan uit van Beveren, Boers- ma, H. Baumgarten en „de Haas”. Indien deze estafetteploeg inderdaad zal worden uitgezon den, zal Boersma tevens aan de 100 yards deel nemen. zou zijn, doch in de reeds gesignaleerde zwakte van het maken van den blunder. Kr is ook wel de opmerking gemaakt, als zou de match te lang hebben geduurd. Met de rust dagen, die de spelers hadden, lijkt ons een to taal van 25 partijen waarlijk niet te groot. De match om het wereldkampioenschap schaken tusschen Euwe en Aljechln zal b.v. dertig ont moetingen omvatten. Nederland heeft meegeleefd met een match, die. bewezen heeft, dat Springer, ook al heeft hij verloren, absoluut Nederlands sterkste spe ler is gebleven. Training is naar onze meening in het dam spel een hoewel onontbeerlijke, maar dan toch/ geen beslissende factor. Sinds 1928 had Sprin ger aan geen wedstrijd meer deelgenomen, en zie, zijn return was. ondanks alles, een daverend succes Ook al moest Raichenbach in de laatste partij van de match het onderspit delven, het eindresultaat is toch, dat de wereldkampioen vijf partijen won, vier verloor en er zestien remise speelde. Hoe anders had het nog kunnen loopen. wanneer Springer de 23ste partij, die glad ge wonnen voor hem stond, Inderdaad tot winst had gebracht. Hoe anders zou dan de betee- kenis van Springer’s zege in de laatste partij zijn geweest! Aan 25 punten had Raichenbqph voldoende, en 26 behaalde hij er: zoo niet een bijzonder overtuigende, maar dan toch wel met een juist voldoende aantal punten bevochten overwinning Stellen wij allereerst onze eindconclusie: Ral- ehenbach verdient de zege, niet door sterker spel, ook niet door grootere begaafdheid, doch alleen en uitsluitend, omdat hij minder blun derde dan Springer, en dus toonde meer ze kerheid te bezitten dan de Igederlandsche ver tegenwoordiger. Want wjj constateeren hier mede, dat de kracht der beide spelers wel in onderdeden verschilt, doch dat over het alge meen genomen de spelers elkaar niets uit den weg gingen. Springer's zwakte, welke hem nood- kracht in’het openlngsspel. Raichenbach be- lottig is geworden, is het maken van grove wees een iets grootere genialiteit in het mldden- Op order van den Itallaanschen minister van Blnnenlandsche Zaken is de returnmatch tus schen Genua en Admira (Weenen) voor den Mltropa-beker, welke Zondag as. zou worden gespeeld, afgelast. Dit besluit is genomen in verband met de vrees, welke men van Italiaarysche zijde koes tert, dat na de Incidenten, bü de vorige ont moeting te Weenen, waarbij twee spelers ern stige blessures hebben opgeloopen, ondanks de inmiddels tusschen de beide clubs tot stand gekomen verzoening, het publiek opnieuw aan leiding zal geven tot ongeregeldheden. Het eere-lidmaatschap van het comité tot voorbereiding van de Internationale Missiolo- gische Week, die van 26 tot en met 29 Augus tus a.s. te Nijmegen zal gehouden worden, is nog aanvaard door: Mgr. Th. M P. Bekkers, secretaris van den Nederlandschen Priester- Missiebond, Mgr. J. M. v. Oers, voorzitter van het Missiecomité van het Bisdom Breda, pres, dr. F. Feron, voorzitter van het Missiecomité van het Bisdom Roermond; pastoor P. v. Grins- ven, voorzitter van het Missiecomité van het Bisdom ’s Hertogenbosch; regent N. I. A. Am- merlaan. voorzitter van het Missiecomité van het Bisdom Haarlem; pastoor G. Voskuilen, voorzitter van het Missiecomité van het Aarts bisdom Utrecht, en verder de hoogere Oversten en Provinciaals van alle missioneerende Orden en Congregaties van priesters in Nederland. Zooals reeds is meegedeeld, Is Z.H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Blsschop van 's Hertogenbosch, voorzitter van het Eere-comlté. De strijd tusschen twee grootmeesters, den Nederlander Bernard Springer en den Franschman Maurice Raichenbach, is ach ter den rug. Raichenbach is met de kleinst mogelijke cijfers, met 2624. als overwin naar uit het strijdperk getreden, en heeft zijn titel, dien hü in 1934 tegen Keiler voor het eerst behaalde, behouden. Laren 3 Kampong KNSMCVH 2 Ajax (A Olympia VRA 3ACC 3 Aan de wereldkampioenschappen schermen, welke van 19 tot en met 39 Juli as. te Parijs worden gehouden, zullen schermsters en scher mers van niet minder dan twintig larttien deel nemen. De volgende dames en heeren zullen door den Ned. Amateurs-schermbond worden uitgezon den: Personeel dames: mei. B. van der Sluis Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft thans een handige uitgave het licht doen zien. getiteld: Hoeveel belasting betaal ik over 1937/1938. In deze brochure zijn opgenomen alle gemeenten van het land, met vermelding van de opcenten die zij heffen op de Inkom sten-, de Gemeentefonds- en de Vermogensbe lasting. Een duidelijke toelichting maakt het voor een leder mogelijk, te berekenen hoeveel hij met zijn Inkomen en vermogen in iedere ge meente te betalen zou hebben aan de drie ge noemde belastingen. Dit overzicht wordt gratia gezonden aan allen, die reeds thans de in Sep tember as. te verschijnen uitgave „Belasting druk in Nederland” bestelden. De jaarlijksche bijeenkomst van de zelatricen tan het Apostolaat der Hereeniging wordt dit jaar 25 Juli gehouden te Oisterwük (N3.) In de kerk van St. Petrus’ Banden wordt een plechtige Hoogmis opgedragen. Des mid- cags zal een algemeene vergadering worden gthouden in het oude natuurtheater waar de algemeene voorzitter, Pater H. van Keulen Css.R. het woord zal voeren. Tenslotte zal het openluchtspel: „Het Cir- cusspel van 8t. Franciscus" worden bijgewoond. Ruim 1800 zelatricen hebben zich reeds laten inschrijven. In verband met het In werking treden der aanwijzing van „Voorrangswegen” heeft de A N.W.B een transparant laten vervaardigen, waarop de drie nieuwe borden in kleuren staan ingebeeld, met de verklarende waarschuwing eronder. De/AN-WD heeft deze transparanten op groote schaal laten aanmaken en stelt die gra tis beschikbaar voor belanghebbenden. Aan de Bureaux van den A.N.W.B. te Den Haag, Am sterdam. en de bijkantoren te Arnhem, Maas tricht, Breda en Enschede kunnen ze gratis worden afgehaald. De transparanten zijn bestemd, op de voor ruit van den auto te worden aangebracht, zoo- dat de bestuurder de afbeeldingen der borden en de verklaring van de beteekenls ervan steeds voor oogen heeft. Tweede klasse B HDVS 3- VOC 3 VCC-Ajsz (L.) VUC—ASV speler gevonden, die hem meer dan Keiler en Vcxv vermochten of vermogen te doen, partij wist te geven, en van den aanvang af had hij' zijn mannetje gevonden. Dit kwam reeds tot uiting gedurende de eerste partijen van de match. Reeds in de eerste partij toonde Springer, dat Raichenbach voor een zeer zware taak zou komen te staan. Toen werd gebroken met de traditie als zou Raichenbach steeds de eerste partij van zijn matches om den wereldtitel In een overwinning doen eindigen, zooals Vos en Keiler moesten ervaren. De groote sensatie werd, dat Springer met 31 de leiding nam in de tweede partij, toen hü den Franschman ver raste met een openingsvariant. die hoewel later als bekend gesignaleerd, tüdens de uitvoering een geheele zaal, vele „erkende” spelers Incluis, verraste. Tot de achtste partij wist Springer zün voorsprong te behouden, ook al oefende Raichenbach een sterken druk uit op zün spel. Steeds wist de Nederlander door enorm krach tig gespeeld eindspel aan een büna zekere nederlaag te ontkomen, totdat Raichenbacti elndelük succes had, en het werd spanning bleef hiermede bestaan, groote teleurstelling volgde, toen ook de ne gende partü voor Springer verloren-fring. Vele fantastische partijen volgden, partijen, interes sant voor de toeschouwers. Interessant voor de analyse, voor het „nakaarten Groot was de druk, dien Springer in die periode op Raichen- bach’s spel uitoefende. De belangstelling bleef groeiende, „men” voorzag een achterhalen van den achterstand, omdat men voelde, dat Sprin ger niet de zwakkere was. Springer zwoegde, speelde fabelachtige partijen, maar de winst, die toch de puntjes moet brengen, bleef uit. Erger nog. Springer’s achterstand werd nog grooter door een derde nederlaag, maar toen liep de Nederlander toch weer in. hü won in een fraaie partü, en bleef dus slechts twee punten achter. Men kent het verdere verloop: weer uitloopen van Raichenbach, weer Inhalen van Springer, totdat tenslotte de 21ste partü door Springer werd verloren. Het werd Ralchen- bach’s mooiste zege in deze match, en prac- tisch werd de beslissing verkregen. Springer in de 23ste partü een zü het dan ook geringe kans loopen door een eenvoudige winst te verzuimen, en na afloop dezer partü was het pleit beslecht: Raichenbach had 25 punten behaald, en had de match gewonnen, daar Springer niet hooger dan dit totaal meer kon komen, en Raichenbach aan een gelük spel reeds voldoende had om zün titel te behouder- Deze match is de mooiste match van de laat ste jaren geweest. Springer toonde zün enorme FOTOREPORTAGE iiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiii 2 c h 8 d P Te Delfzijl zün Woensdagmiddag het Delfzül- sche handelsmuaeum en het tehuis voor zeelie den en binnenschippers, welke Instellingen van het gebouw der oude zeevaartschool zün over gebracht naar het voormalige gemeentehuis, op officieele wüze geopend. en in de beheerschlng, ulterlük althans, toonde Raichenbach zich den meerdere. Wellicht speel de het leeftijdsverschil hier een belangrijke rol Raichenbach Is 21 jaar. Springer 41 en moest de groote routine van Springer het on- derspit delven tegen de mindere mate vu ner vositeit van den wereldkampioen. In genialiteit is er tusschen belde spelers geen verschil te maken. Raichenbach heeft in Springer, zooals hü trouwens zelf verklaarde. Bulks reeds bü het begin van de match, den MT. G. H. O. Hart, directeur van het depar tement van Economische Zaken te Batavia, beeft zich bereid verklaard, zitting te nemen m het comité tot voorbereiding en uitvoering 'an de plannen voor een In Egypte te honden tentoonstelling van Nederlandsche fabrikaten en Ned. Indische producten. By de drukkerij Reiman te Amsterdam ver scheen een handig boekje, waarin op beknopte wjjze een uiteenzetting is gegeven van de ver schillende verkeersvoorschriften met een com plete aerie verkeersteekens in de orlgineele kleuren met duidelüke verklaringen voor auto mobilisten, motorrijders. wielrijders en voet gangers. Voor de afdeelingen équipe floret dames, équipe floret heeren en personeel floret heeren werd niet ingeschreven. Aan don voet van het Marlnemonumeht te Den Helder legde Z. K H. Prins Bernhard tor gelegenheid van zijn bezoek aan do stad Vrijdag een krans Voor het eerst is in het Spaarna te Haarlem een zee-schip aangekomen. Het geldt hier een proef om voortaan voor Haarlem bestemde zee-schepen rechtstreeks te Haarlem te lossen Tijdens zijn verblijf te Den Helder bracht Z. K. H. Prins Bernhard ook een bezoek aan hot Koninklijk Instituut voor de Marine, waar hij het corps Adelborsten Inspecteerde spel, terwijl Springer in het eindspel de uitge sproken stérkere was. Vele partüen werden ju weeltjes van damkunst. Springer’s fonkelend genie van geraffineerd eindspeltechnicus mani festeerde zich herhaaldelük, Raichenbach ’s machtig opgezet middenspel was de perfec- tionneerlng van het moderne, grootsche tech nisch kunnen. Ook al heeft Springer verloren, zün bewonderaars, en dit zün er vele, zün nle^ teleurgesteld. De eenlge verontschuldiging voor Springer’s nederlaag is 0.1. niet te zoeken in het feit, dat hü de mindere van Raichenbach (Rotterdam) en mej. O. H. van der Klaauw (Schevenin gen). Equipe en personeel degen heeren: W. Drie bergen iAmersfoort), F. P. van Wierlngen (Rot terdam), O. Weber (Haarlem), mr. J. D. Sche pers (Den Haag). N. P. P. van Hoorn (Bergen op Zoom), en J. Booy (Rotterdam). Equipe en personeel rabel heeren: A. C Mont- foort (Den Haag), F. P. van Wierlngen (Rot terdam). J. Breemauer (Den Haag), mr. J. D. Schepers (Den Haag), W. Driebergen (Amers foort), en A. Faber (Amersfoort). Vrijdag baslo ten mei een veldloop op de Leusdarheide. waarvan hier boven een snapshot d p te

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 16