De incidenten bij Peiping B J I De werkloosheid De strijd nabij Madrid RUSSEN VLIEGEN OVER DE NOORDPOOL PROVOCATIES VAN JAPAN DE LA VELEYE BIEDT ONTSLAG AAN DINSDAG 13 JULI 1937 BUITENLANDSCH OVERZICHT Temidden van een sneeuwstorm Weer2000Marokkanen aan land gezet H. H. WIJDINGEN In het bisdom Haarlem AMOK IN EEN GEVANGENIS - Da decdog£r geschoten VOOR SPANJE GERONSELD? Dimitroff leider der godloozen KIND DOODGEREDEN Verbitterde stemming in Noord-China Het verdeelingsplan van Palestina Van Zeeland heeft nog geen beslissing genomen Groeiende ontevredenheid by de Arabieren In het tweede kwartaal 1937 gedaald beneden het peil van 1932 DE BENNEKOM IN SEPTEMBER HERSTELD Graaf van Covadonga zeer verzwakt Twee jongelui uit Wormerveer verdwenen Regeerlng van Chili afgetreden BEGRAFENIS RECHTER HAMMARSKJÖLD Niemöller in vrijheid en weer gearresteerd Witten doen wanhopige pogingen om Villa Nueva del Pardillo te heroveren tv Overgebracht naar de politie- gevangenis op den A lexanderplatz Herdenkingsdienst in het V redespaleis weersgesteld- de tijdens de plechtigheden en feesten te Listeux, menschenmenigte De enorme is. hoofdingang lijke commissie over de verdeellng van Pa lestina, neemt voortdurend toe. percentage voor geheel werk - tweede verslagweek van de laatste jaren als volgt: 1934 SANTIAGO DE CHILI, 13 Juli (Havas). De regeerlng van Chili Is afgetreden. Verder is een klein zeegevecht geleverd voor Cuellera; de vloot der regeerlng leed hierbij geen verliezen. waad of rok. plaats genomen. De Nederlandsche autoriteiten waren evenals de leden van het corps diplomatique In de for matie van een halven cirkel, echter ter linker zijde van den hoofdingang, gezeten. dooden ook wel eens een levende in de rivier geraakte, die op die wyze haar sombere gehei men moest verraden. Twee body-dumpers zijn bereids door de Chmeesche autoriteiten gear resteerd JERUZALEM, 13 Juli. (D.NB.). De onte vredenheid der Arabieren over het voorstel, vervat in het rapport der Britsche konlnk- Asm het cultureel werk voor werkloosen na rren einde Maart 1937 deel: a. cursussen 34.468, b werkobjecten (gemiddeld) 3005, c. centrale werkplaatsen 2389 en d. kampen voor Jeugdige werkloosen 2007 personen. Bij 10c4 organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op26 Juni 1937 in totaal 1.337.592 werkzoekenden ingeschreven, on der wie 310.108 mannen. Van deze werkzoekenden waren er 310.996 werkloos, onder wie 298362 mannen. MADRID, 13 Juli. (Havas) gingsraad van Madrid beeft dat aan het centrale front Vanmorgen omstreeks negen uur is het vijf jarig meisje J. H Rotteveel uit SauTenhelm, toen z(j op weg naar school, nabij het Vincen- tiushuis te Lisse plotseling den weg overstak, door een auto, komende uit de richting Haar- ,em, gegrepen en op slag gedood. iria. De (o” ver kruiser, verdere te Valencia lad de A N T. 25 de volgende ■ind: „Wij naderen de Pool. Kort nadien heeft De La Veleye, de liberale minister van Justitie medegedeeld, dat hij uit de regeerlng trad. Het ss. Bennekom van de Kon. Ned. Stoornb. Mij. zal te Balboa definitief repareeren en ver- moedelijk half September hersteld zijn. aan de Heeren: C. Bakker, J. A. Blonk, O. A. de Bot. P. M. Broxterman. J. A. L. Cramers, H. J. J. Danckaarts, R. W. M. Geraets. J. A. Th. Goudt. P. de Groot, Ch. J. R. Hamakers, A. Hammerstein. J. Th. G. van der Hoeven, J. M. E. Keet. H. G. P. Kolfschoten, J. P. H. Koomen, P. de Lange, J. A. L. Laurent, N. M. Nooy, N. van Paaschen, H. N. M. van der Plas, Th. J. Scholten. C. J. Vink, van Vliet, G. J. B. de Wit, P. G. van ,Zijp, allen studenten van het Philoeophlcum. BERLIJN. 12 JuU Ds. Niemöller, de leider van den Berlijnschen Broederraad der Belijden de Kerk, is Zaterdagochtend door den rechter van instructie van verdere vervolging ontsla gen. omdat de acte van beschuldiging niet vol doende was om een proces tegen hem aanhan gig te maken, aldus meldt de Berlijnsche cor respondent van de ..Telegraaf". Hoewel dit ont slag van ds. Niemöller uit de voorloopige hech tenis beteekende, en ook bevel tot vrijlating was Op *n drogen weg moet uw auto bij 40 km per uur binnen 14 meter kunnen stoppen. Maar bq 80 km per uur Is die remweg niet 32. maar 44 mecarl Heden, op 13 Juli, heeft Z. H. Exc. de Bis- schop van Haarlem in de kapel van het Philo sophlcum te Warmond de Tonsuur toegediend In het afgeloopen weekeinde zijn meer dan tweeduizend Marokkanen uit MellUa te Alge ciras aan land gezet. Vólgens mededeellngen van welingelichte zijde zijn zij per spoor naar liet front voor Madrid vervoerd. HAVANA, 13 Juli (Havas). De secretaris van den graaf van Covadonga heeft medege deeld, dat deze gisteren opnieuw een bloed uitstorting heeft gehad. De graaf is zeer vez- zwakt. maar zijn toestand baart geen onge rustheid. Op voorstel van het bestuur der derde inter nationale is de leider der Russische Komintern, Dimitroff, belast met de totale reorganisatie der godloozenbeweging over de geheele wereld. Dimitroff heeft daartoe buitengewone volmach- tc gekregen en heeft zijn nieuwe functie reeds aanvaard. In een persgesprek deelde de nieuwe Godloo- zenlelder mede, dat de beweging onder zijn leiding een nieuwen „opbloei" zal gaan bele ven. HIJ zal den Invloed der Kerk op de arbei dersmassa en de burgerij totaal wpten te ver nietigen. De nieuwe tactiek van Dimitroff komt hier op neer, dat hjj de volksmassa eerst In de vrü- denkersbeweging zal opnemen, om haar op die wjjze rijp te maken voor het communisme Volgens een bericht van de „Eastern Infor mation" uit Moskou zijn In de eerste zes maan den van -dit jaar In Sovjet-Rusland weer in totaal 613 kerken gesloten. Hiervan waren 402 Russisch orthodoxe kerken en 81 katholieke kerken; verder 60 moskeeën, 55 synagogen, 6 kerken der doopsgezinden en 3 kerken der me thodisten. Om de nietigste redenen werden deze ker ken aan den openbaren eeredlenst onttrokken Tal van godsdienstige gebouwen werden aan de communistische partij ter beschikking ge steld. Op de eerste rij hadden plaats genomen de minister van justitie, mr. O. M. J. F. Gese ling, de voorzitter van de Tweede Kamer, prof. mr. P. J. M Aalberse en de ministers van Waterstaat en Koloniën, mr. dr. van Buuren en de heer Ch. Welter. op vrije voeten geweest. De geheime staatspo litie heeft hem namelijk zonder nadere moti- veering uit het huls van bewaring van Moabit afgehaald en overgebracht naar de polljiege- vangenls op den Alexanderplatz. Wat thans het lot van ds. Niemöller zal worden, is volkomen onzeker. De Duitsche protestanten hebben aanmoedi ging ontvangen bjj hun verzet tegen de decre ten van het totalitair regime in de verklaring van den bisschop van Berlijn, Mgr. graaf von Preysing, tijdens zjjn preek in de fit. Hedwig- kerk, waarin hij uiting gaf aan zijn respect voor den tegenstand, welken de Belijdenisbeweging bood. Hij zeide, aldus lezen wij in de Times, dat hij niet gelooft, dat dat verzet zou verzwak ken door de recente arrestatie van zooveel voorgangers. Alle christenen behooren zich aan een te sluiten voor den strijd tegen den anti christ. nchten over elk van de jaren 1930 t.m. 1936 «n ever de eerste helft van 1937. De grafiek laat 'len, dat de verbetering in den algemeenen toe tand, die van Augustus 1936 af (toen de zomer- verkloosheid hoog was) valt te constateeren, in iet laatste gedeelte van 1936 tot gevolg had, dat de werkloosheid van October af minder was dan in het voorafgegane jaar. In het eerste kwartaal 1937 was zij lager dan in het eerste kwartaal van de jaren 1936, 1935 en 1933, doch nog hooger dan in het eerste kwartaal 1934, toen een tijdelijke opleving werd waargenomen. In het tweede kwartaal 1937 daalde de werkloos heid niet alleen beneden die van het overeen komstige kwartaal van 1934, doch zelfs beneden het peil van 1933. zy was derhalve op bet einde van Juni 1937 minder dan op het overeenkom stige tijdstip van alle vijf voorafgaande jaren. Dezer dagen zijn uit Wormerveer met onbe kende bestemming vertrokken twee jongeman nen, resp. 33 en 22 jaar oud. Uit enkele uitlatin gen meent men te moeten opmaken, dat zij naar Spanje reizen om daar in staats- of krijgs dienst te gaan. Beide jongens hadden werk. De politie onderzoekt, wie de tusschenper- soon is. De directeur van den ryksdlenst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling a eelt mede, dat in de week 21 t.m. 26 Juni 1937 bij gesubsidieerde vereenlglngen met werkloo- zenkas waren aangesloten 463.769 personen (de landarbeiders met 75.143 leden zijn hierin niet begrepen). Van deze 462.769 verzekerden was in ge noemde week 22.8 pet. geheel werkloos (in de vorige verslagweek, 7 tm. 12 Juni 1937, was dit percentage 23.4). Het werklooshel luozen was in d maand Juni in c 23 1 pet., 1935 27 jO pet., 1936 289 pet, 1937 22 8 PCt. De hierbij beboerende grafiek geeft een beeld an de werkloosheid (waarbij si), die een ge- ceelte van de week werkloos waren, voor een oerd^ zijn medegerekend) volgens de peisbe- In verband met de besprekingen over den politieken toestand beeft De la Veleye he denmiddag Van Zeeland «Un ontslag aan geboden. De minister-president heeft zich z0n antwoord voorbehouden Over de ontwikkeling van de politieke crisis in België deelt onze correspondent te Brussel ons het volgende mede. De voorzitters van de katholieke partyfor- matle, de heer Verbist, voorzitter van de Vlaamsche Katholieke Volkspartij, en de heer Hoyois, voorzitter van de Parti Catholique So cial hebben zich Maandagmorgen naar den eersten minister Van Zeeland begeven, om mee te deelen. dat de Katholieke partil haar voor keur geeft aan een regeerlng van nationale eenheid, doch zij voegden er bij, dat in geval de halsstarrigheid der liberalen een regeerings- crlsls tot gevolg zou hebben, de Katholieken nieuwe elschen en voorwaarden zouden stellen voor het program der toekomstige regeerlng. Over deze nieuwe elschen. Betreffende struc tureels hervormingen, werden den heer Van Zeeland enkele mededeellngen gedaan. Vervolgens beraadslaagde het directorium van het blok der Katholieken in Belet*. den, neergezet. Op de treden van deze trap waren de zeer talrijke kransen neergelegd. Voor de kist bevond zich de krans van H M de Ko ningin. In de hoeken van de hall stonden den- neboomen. Aan de rechterzijde van den hoofdingang hadden in een halven cirkel de leden van het corps diplomatique, de meesten in ambtsge- De bedreiging met het aftreden der ge heele regeerlng en het Katholieke tegen offensief hebben tot gevolg gehad, dat Maandag in den vooravond de liberale lei ders een compromis hebben gezocht met minister Van Zeeland, om de crisis tot zoo klein mogelyke proporties terug te brengen. Belga vermeldt nog, dat het besluit van De la Veleye. direct af te treden, als onherroepelijk moet worden beschouwd. Na afloop van den ministerraad van heden zal Van Zeeland een verklaring afleggen. De verdedl- medegedeeld, de rechtse hen gisteren wanhopige pogingen hebben ge daan om Villa Nneva del Pardillo te her nemen. Bond deze plaats te Maandag den geheelen dag verwoed gevochten. De regee- ringstroepen brachten den tegenstander aanzienlijke verliezen toe. Zaterdag zal te Jeruzalem een Arabisch con gres worden gehouden. Een Arabische delegatie zal zich na alt congres naar Oenëve begeven, om deel te nemen aan de zitting der mandaten commissie van den Volkenbond, welke op 30 Juli zal worden gehouden. Voorts ligt het in bet voornemen delegaties te zenden naar Irak, Baoedië en Jemen en mis schien ook naar Indlë. Het van den minister-president van Irak ont vangen antwoord, waarin hy zich uitspreekt te gen het plan, heeft stezk de aandacht getrok ken. Onder den druk van het verzet worden thans besprekingen gevoerd tusschen de partij van den Moefti en de partij van NasjasJlbt, met het doel de eenheid in de Arabische gelederen te herstellen. De Britsche Hooge Commissaris voor Palesti na. Sir Arthur Wauchope, heeft een bezoek ge bracht aan Amman, de hoofdstad van Trans- Jordanlë. waar hjj den toestand heeft bespro ken met Emir Abdoellah, die genoemd wordt als toekomstig koning van den vereenlgden Arabl- schen staat. SAN FRANCISCO, 13 Juli (Havaa) De inlichtingendienst van het Amerikaansche leger meldt, dat het Russische vliegtuig hedenmorgen over de Noordpool is gevlogen temidden van een sneeuwstorm, welke de vliegers dwong v«n den weg al te wijken, teneinde te trachten betere heden tc vinden. In de gevangenis te Sragen, waarin uitslui tend levenslang veroordeelden worden onderge bracht, is door een Javaanschen opzichter ge schoten op een Boegineeschen gestrafte, die met een groot mes in de hand fcroote conster natie onder alle gevangenisbewoners bracht, zoo lezen wij in de „Loc.” De kogel drong in den linker-bovenarm van den Boeglnees en moet in de borstholte terecht zijn gekomen, zonder den getroffene in levens gevaar te brengen. Het voorval heeft zich als volgt toegedragen: De Boeglnees was dien morgen met een groot mes op een Makassaarschen medegestrafte af gesprongen. Wat de oorzaak is geweest van dien plotselingen aanval is nog niet vastgesteld, maar een feit is het dat Boeglneezen en Makassaren elkaar zeer slecht verdragen, weswege men de belde tegenstanders dan ook afzonderlijke ver trekken had aangewezen. De aangevallen Makassaar hield zijn tegen stander echter in bedwang, zoodaU deze niets met het mes kon uitrichten. Het toegeschoten gevangenispersoneel sloeg met het plat van de klewang op beide vechtersbazen, die tenslotte tegen den grond tuimelden. De Boeginpes sprong weer overeind en holde met zijn mes langs den corridor, waar alle ge straften juis( aan het luchten waren. Een hun_ ner kreeg in het voorbijsnellen van den Boegl nees nog een onbelangrijken prik met ’t mes in de borst. Daarna kwam de amokmaker tegenover den Javaanschen opziener te staan die uit zelfver-, dediging zijn revolver trok en op den aanvaller schoot met 1 hier bovengemelde gevolg. Op het hooren van het revolverschot hadden de tal rijke andere gevangenen zich plat op den grond neergelegd, een bewijs voor uitstekende traihlng binnen dan wel buiten de gevangenismuren op gedaan. De Indische arts te Sragen verleende eerste medische hulp aan den getroffen gestrafte, doch kon den revolverkogel niet sondeeren, waarop de patiënt naar Solo werd overgebracht In het Zendingsziekenhuls. Ook daar bleek de kogel In de borstholte niet meer te vinden, zoodat ge- röntgend zal moeten .worden, span is in de laatste jaren niet gelukkig geweest met zijn politiek in Noord-China. De opzet. om de provincies Hopei en Tsja- har tot een autonomen staat, tot een soort tweede Mansjoekwo. te maken, dat onafhan kelijk zou zijn tan Nanking, doch afhankelijk van het Japansche Kwantoengleger. is mislukt. Wel heeft de staf van het Kwantoengleger het •oover gekregen, dat de provinciale regeeringen Van Noord-China zich omgevormd hebben tot een Autonomen Politieken Raad van Hopel en Tsjahar onder leiding van generaal Soeng Tsjeh Yoean. doch daarmede zijn de Japanners geen stap verder gekomen. Onder Japansche pressie is generaal Soeng voorzitter van een Autonomen Raad, doch in werkelijkheid is die R^ad nooit autonoom geworden, doch altijd loyaal aan Nanking onderworpen gebleven en de samenwerking tusschen Nanking en Noord- China is den laatsten tjjd ook voortdurend in niger geworden. Dit alles is zeer merkwaardig, aangezien generaal Soeng Tsjeh Yoean. die. ofschoon een voortreffelijk mensch. heelemaa! geen krachtige figuur is. voortdurend de groot ste moeilijkheden van het Japansche Kwan toengleger en de Japansche garnizoenen ont moette. Al wisselend krijgt deze generaal van Japan sche zijde de verleidelijkste aanbiedingen en ondervindt de grootst mogelijke plagerijen. Zijn positie is niet benijdenswaardlg, te meer, waar hij bovendien te maken heeft met de gedemili tariseerde zone, waardoor hij In een groot deel van Hopet en Tsjahar niet over zijn troepen beschikken kan. In deze zone kan hij het gezag slechts uit oefenen met de veiligheidspolitie, die daarvoor in menig opzicht ontoereikend is, wanneer kwaadwillige elementen het er op aan zouden leggen de orde te verstoren. Japansche politie ke gangsters hebben daarvan menigmaal ge bruik gemaakt, om onlusten te verwekken, ten einde die voor politieke doeleinden uit te bul ten. Deze tactiek is echter telkens op niets ult- geloopen. omdat de Chineesche bevolking niet mee te krijgen is. En de bevolking en de Auto nome Raad gevoelen instinctmatig, dat slechts loyaliteit aan Nanking hen voor bultenlandsche dienstbaarheid kan behoeden. Naar wordt medegedeeld, heeft de luchtmacht der regeerlng gisteren dertien toestellen «ran Franco neergeschoten. Aan de zijde der regee rlng gingen drie vliegtuigen verloren. De radloclub te Teneriffe deelt mede, dat de 'orige week alleen aan het front voor Madrid 37 vliegtu'gen der regeerlng tijdena luchtgevech ten zijn neergeschoten. n Noord-China is de verbittering tegen Ja pan den laatsten tijd enorm toegenomen als gevolg van de verregaande aanmatiging van de Japansche garnizoenen en van de cyni sche houding der opiumbaronnen en gangsters uit de Japansche concessies tjo.v. de Chinee sche bevolking. Het was in Mei J.I., dat generaal Soeng Tsjeh Yoern een premie van 5000 dollars uitloofde alsmede een promotie van drie rangen naar boven voor den Chlneeschen politieman of ambtenaar, die er in sou slagen het raadsel van de Hal Ho-rivier op te lossen, die al ‘'ettelijke maanden lang een bijna onuitputte- lljke hoeveelheid vin Chlneezen met haar troebelen stroom meevoerde. Na den afgeloopen winter bij het smelten van bet ijs waren driehonderd lijken gevonden. Tusschen 5 en 25 Mei vond de politie van Tientsin 107 lijken in Hal Ho. Op een lijk werd .een brief aangetroffen, waaruit bleek, dat men wnet een geval van zelfmoord te doen had. Ben ander lijk wees met stelligheid uit. dat het slachtoffer vermoord was. Voorts toonden zeven lijken sporen van verwondingen, doch op 98 overige stoffelijke resten werden geen verwon dingen aangetroffen. Eindelijk wterd het raad sel opgelost, toen de autoriteiten op een zand bank in de Hal Ho een zestal lichamen aantrof, waarvan er éën nog teekenen van leven ver toonde. De lijken bleken afkomstig te zijn van de opiumholen uit de Japansche concessie van Tientsin, alwaar het opiumverbruik duizenden slachtoffers maakt, zoodat de exploitanten me’, de vele dooden geen raad meer wisten „en de lijken in de rivier deden werpen, in de hoop, dat de troebele stroom de dooden onopgemerkt ,mtar zee zou voeren. Voor dit gruwelijk bedr-jf hadden zij speciale „werkkrachten" gehuurd die onder het internationale grauw te Tientsin betiteld worden als „body-dumpers". Deze „body-dumpers" waren niet altijd even nauw keurig en zoo kon het voorkomen, dat met de Enkele minuten voor half elf werden mevr, de weduwe A. Hammarskjöld en de overige fa milieleden naar hun plaatsen geleid. Nadat de vertegenwoordigers van H.M. de Koningin hun zetels hadden Ingenomen, nam de dienst een aanvang. Precies veertig minuten duurde deze plech tige dienst, waarvan het eenvoudig karakter op allen diepen indruk maakte. Terwijl allen zich van hun plaatsen verhie ven, werd de kist vervolgens uitgedragen. Als slippendragers fungeerdende minister van Jus titie, mr. C. M. J. F. Goseling, de president van het Hof. de heer J. B. Guerrero, de Zweedsche zaakgelastigde, de heer M. K. Y. Vendel en de .ie griffier van het Hof, de heer J. Lopez.Ollvan. tai In de omgeving van he» Vredespaleis, van «a welks toren de vlag halfstok hing, stelden zich omstreeks tleü aur de troepen op, trw. vler deta chementen grenadiers en jagers, twee detache menten huzaren en een detachement veldartil lerie. een batterij van vier stukken. Precies kwart over elf gingen de deuren van het paleis open en terwijl dé militaire kapel treurmuziek speelde en de troepen de eerbe wijzen brachten, werd de kist naar buiten ge dragen. Te ruim half twaalf zette de stoet zich in be weging. Langs den Ouden Schevenlngschen weg en de Kerkhoflaan bereikte de stoet de Algemeens begraafplaats. Overal langs den weg stonden de menseden in dichte rijen opgesteld. Het was ongeveer twaalf uur toen in de verte de trompetten klonken van het detache ment huzaren, dat achter de patrouille mare chaussee reed, waarmee de stoet geopend werd. Dof klonken de omfloerste trommen, toen het militair escorte het kerkhof betrad, de grena diers en jagers langzaam voortschrijdend, de bereden troepen stapvoets. Toen allen rondom de baar stonden geschaard, sprak de uit Amsterdam overgekomen predikant der Zweedsche gemeente aldaar, ds. HJort, in het Zweedsch eenlge gebeden uit, gevolgd door het Onae Vader. Onder doodsche stilte speelde de staf muziek vervolgens de eerste strofe van het Zweedsche volkslied. Voor de eeretrap was de kist, welke gedekt was met een uit witte bloemen samengesteld kruis, op «en catafalk geplaatst. Achter de kist stond eenzelfde kruis en rondom de kist waren vier zilveren candelabres, waarin kaarsen brand- BRUSSEL, 12 Juli. (Havas). De Belgische minister-president Van Zeeland heeft een on- deihoud gehad met den minister van Justitie De la Veieye, den minister van Bultenlandsche Zaken en de gedelegeerden van den nationalen liberalen raad over de wenschelijkheid van het onmiddellijk aftreden van De la Veleye. de hier geschetste feiten en verhoudin gen kan men zich voorstellen, hoe de mentaliteit van de Chineesche bevolking is t.o.v. de Japansche concessies en garnizoe nen. Blijkens de jongste gebeurtenissen zijn Jajiansche garnizoenen er weer op uit. om in cidenten te verwekken. Wanneer er In Noord- China incidenten ontstaan, dan heeft dit altijd plaats bü belangrijke spxx>rwegknooppunten, die de Japanners om strategische redenen gaarne onder contröle willen hebben. Fengtal, een be langrijk sjxx>rwcgknooppunt ten Zuid-Westen van Peiping, is herhaaldelijk in incidenten be trokken geweest. Nog iets meer Westelijk van FVngtai ligt dc stad Wanplng, die eveneens groote strategische waarde heeft. Wanplng is gelegen aan den OosteliJken oever van de Joengtingrlvler. De spoorlijn uit Hankau be reikt Wanplng over Loekwotsjau, dat met Wanplng verbonden is door de Marco Polo- brug. Deze ligt ongeveer 50 K.M. van Pei ping af. Radio Requetes Heeft volgens Havas in de uitzendingen der laatste dagen aangedrongen on een zuivering achter het front. Gisteren werd het volgende medegedeeld: „Laat ons niet te goed zijn, laat ons niet zooveel bewijzen van medelijden geven met hei), die wreed waren, die toonden geen hart te be zitten, die geen medelijden hadden met onze vrouwen, onze vaders, onze kinderen. Onder onze vrienden moet men onze vijanden zoeken, die geen tijd hadden te vertrekken en nog niet aan de oppervlakte zijn gekomen. Wjj vragen cm de noodzekeüjke zuiveringen voor het ge meenschappelijk welzijn en het heil van het vaderland.” Het ministerie van Landsverdediging heeft medegedeeld, dat Maandagochtend de kruiser der rechtschen „Canarias" zich meester wilde maken van het petroleumjtankschip „Osunpil- Uit de mededeellngen. die burgemeester Max even daarna namens de liberale on derhandelaars heeft gedaan, kan men op maken, dat de liberale partij, na «M als krtJgstropee het hoofd van den in eigen kringen zoozeer gehaten liberalen minister van Justitie heeft gekregen, niet al te seor op de inwilliging van de andere eischen sal aandringen. Blijkbaar alt vrees voor zware nationale verwikkelingen. Er zouden alleen enkele schijngaranties zijn gevraagd omtrent een zekere mlddenstandspo- litiek, en verder voorkoming van étatisatie; als mede de belofte, dat de regeerlng Van Zeeland geen corporatieve staatsvorming zal nastreven. Voor het overige zal tenminste de traditio neels leiding der liberale partij de regeerlng Van Zeeland met rust laten tot October. Om de kalmte in 4iet politieke leven van België te doen terugkeeren, zaj in onderling overleg van de drie regeerlngspartijen worden afgezien van een bijeenroeplng van Kamer en Senaat in JuU. Eerst na den kabinetsraad, die hedenmorgen zal worden gehouden, zal een juist overzicht van den toestand van het oogenbllk te verkrij gen zijn, doch het ziet er thans naar uit, dat minister Van Zeeland de regeerlng heeft ge red. door instemming te betuigen met bet heen gaan van den Uberalen minister van Justitie. In de hall van het Vredespaleis te 's-Gra- v^nhage is Maandagochtend een herden kingsdienst gehouden voor den overleden Zweedschen rechter in het Permanente Hof van Internationale Justitie, den heer A. Hammarskjöld. De eerste aanleiding tot de jongste inciden ten was het zoek raken van een Japanschen soldaat tijdens de manoeuvres, waarin de Ja pansche troepen een reden meenden te zien, om Wanplng te omsingelen. Ofschoon de verlo ren zoon van Nippon al reeds teruggevonden heeft het conflict zich verder uitgebreid, hetgeen bevestigt, dat de zoogenaamde aan leiding tot het incident slechts een voorwendsel- uitgevaardigd, is de predikant Jiren oogenbllk was. lo”, op weg van Carthagena naar Valei ceide torpedojagers, welke de „CampO gezelden, opAiden het vuur op depr waarop deze spoedig verdween. ‘ncldepten kwam het tankschip aan. Om 3.14 uur bad mededeellng uitgeseind: „Wij naderen de“pooL Bevinden ons op een hoogte van 2700 meter, vUegen met een snelheid van 160 K M. per uur de temperatuur van de lucht bedraagt minus 8 graden, de bemanning maakt het goed, <Ules is in orde". 1937

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 10