STAD WS Laatste Nieaws Er wordt recht gesproken NassauTax tel.3545 Groote rittea - speciale tarievee De Groote Kerk Alkmaar, 13 Juli Filmexpeditie in nood AAN 'T WERK GEEN KABINETSCRISIS IN BELGIË GETUIGE WAS DE SCHULDIGE Weerbericht OFF1CIEELE MEDEDEEUNGEN HINDERWET Voor alle katholieke kinderen (Gedeeltelijk gecorrigeerd) goriuzdag 8 Sept. 1937 DE BURGEMEESTER AFWEZIG Et ist nicht wahr Een controleur- r. Wie kaatst.... gauwdief Spaansche zeelui aan wal gezet De Koning weigert ontslag van het kabinet Van Zeeland te aanvaarden Zonder drinkwater, omgeven dooi slangen en reuzenhagedissen Zy weigerden met hun schip naar, Spanje terug te keer en Een Midzomernachtdroom te Bergen ALKMAARSCHE BEDEVAART NAAR HEILOO DE OUDERAVOND IN DEN STED. MUZIEK.-TU1N Dr. Kalff adviseert o.m. ontruiming van het postkantoor BURGERLIJKE STAND Groote De rechter had hem door, gaf hem een uitbrander en sprak den aangeklaagde vry Maatregelen 2 proefjaren. DINSDAG 13 JULI 1937 AGENDA dienst 0" E. N. F. PRONK, kapelaan. de SJIIIHIIIIIIIIHI Br. Theophile a Het comitié voomoemd. 1 van onze ,4e bent stond !t n ar den Muziektuin! I! skaarten zün op den avond van de aan den Muziektuin verkrijgbaar. Alkmaar, 13 Juli 1937. Burgemeester en wethouders van Alkmaar, P. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester A. KOELMA. Secretaris. Dus as Donderdagavond in zeer groeten ge tale De Burgemeester is van 15 tot en met 29 Juli aafwezig. BRUSSEL, 13 Juli (Havu) Minister president Van Zeeland heeft den Konta* het ontslag van rite Kabinet aangeboden. De Koning gaf Van Zeeland echter te ken nen, dat hij onder de huidige omstandig heden dit ontslag niet kon aanvaarden. De Laveleye aal das de eenige minister - rijn. die vervangen woedt. 13.35—14.35 1820—18.40 20 00—2020 20.45—23.35 ie an Betreffende den crltleken toestand van de Groote Kerk te Alkmaar valt nog het volgen de te melden: De burgemeester, Jhr. mr. Van Kinschot, en de heeren D. Saai, president-kerkvoogd, mr. J. Belonje. secretaris-kerkvoogd en F. H. Ringen zjjn Maandag naar Den Haag geweest om met dr. Kalff, den voorzitter van Monumentenzorg, besprekingen te voeren. Over een eventueel re sultaat der diverse besprekingen wenschte men te Alkmaar nog geen uitvoerige inlichtingen te geven, aangezien men den tijd daartoe nog niet gekomen acht in van vrx.r. it bezit bleek te zijn van Voor verblijf In Neder- 12.50— 13.35 15.20— 1720 18.20— 19.35 2020—20.50 21.50— 22.20 •n P. I* ir in Ml m Er et en 3- e- de en •n ri ns Geboren: Joaepha, d. van Cornells van deu Berg en Elisabeth Johanna Potthast; Johan na, d. van Johan Pluister en Aagtje Kuiper. Getrouwd: Cornells Lenten en Janna Jan- tina Heidema. OverledenGeertruida Frederika Stuurman, wed. van Jacobus Leendert Schlettekatte, oud 72 jaar. Heden zijn op de gemeente secretarie ter in zage gelegd verzoeken met bijlagen van: a. het Technisch Bureau de Vries, alhier, om vergunning tot het uitbreiden van een smede rij en montagewerkplaats. door bijplaatsing van 3 electro-motoren, t.w. één van 3 PK., één van 2 PK. en één van PK., voor de aandrijving van diverse machines, in het perceel Koning straat nr. 6; b. den heer G. P. Hemels, alhier, om vergun ning tot het uitbreiden van een smederij, door bijplaatsing van 4 electro-motoren. t.w. één van 2 PK., één van m P.K.. één van K PK. en een van 1/8 PK., voor de aandrijving van di verse machines, in het perceel Lindegracht nr. 21; c. den heer M. J. Philips, alhier, om vergun ning tot het oprichten van een banketbakkerij, met plaatsing daarin van een ijzeren stook- even en een electro-motor van 1 PK., voor de aandrijving van diverse machines, in het per ceel Langestraat nr. 7; d. de N. V. Petroleum Maatschappij The Texas Company, gevestigd te ’s Gravenhage, om vergunning tot het uftbretden van een onder grondsche benzinebewaarplaats, door vervan ging van de aanwezige aftappontp door een electrische pomp, voorzien van een motor van 1/3 P.K., vóór en ten behoeve van het perceel Nieuwlandersingel nr. 75. Bezwaren tegen deze verzoeken kunnen wor den ingadiend ten stadhulze, mondeling op Dins dag 27 Juli as., voormlddags te elf uur en sehrifteiyk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kunnen de verzoekers en hy. die bezwaren heeft ingobracht op de secretarie deze^ gemeente van de terzake Inge- tomen stukken kennis nemen. BATAVIA. 13 Juli (Aneta) Naar Ane ta verneemt, heeft het stoomschip van de K. P. M. De Klerk by het passeeren van het eilandje Komodo (Flores) BOB.-licht seinen opgevangen, afkomstig van de film- expeditie van dr. Fejoes. Deze expeditie bleek in een noodtoestand te verkeeren en met over drinkwater te beschikken, daar men verzuimde een voorraad hiervan mee te nemen. De De Klerk nam dr. Fejoes, die zeer ernstig ziek is, mee, alsmede eenige anderen, die er minder slecht aan toe zijn. De expeditie maakte angstige dagen door; men werd door dorst gekweld en was om geven door slangen en monster-hagedissen (de zg. reuzen-varanen), zoodat het ergste werd gevreesd. Héderx, Dinsdag, in de 8t. Domlnlcuskerk repetitie ónder leiding van Dr. A. Kat, van de compositie van Henk Andjriessen van alle vertegen wtoordigerz der drie Alkmaarsche kerkkoren en van de knapenkoren. Vriénde lijk, maar heel dringend verzoek op tijd tegen woordig té zijn. Het alarmeerende gerucht Blijkt nu maar al te waar: De Groote Kerk stort bijna in, Er dreigt het grootst gevaar. Nu wordt het bouwwerk inderhaast Verstevigd en gestut. Nu ’t kalf al haast verdronken is, Dempt men nog gauw den put.... Moest het dan waarlijk zóó ver gaan, Voordat men wakker schrok? Reeds scheurde meen’ge zware, muur En-viel er menig brokp Nu ziet men weer de waarheid in Van ’t oude woord, dat spreekt Van ’n kruik, die slechts te water gaat Totdat hij eind'lijk breekt! Nu trekt men ijverig aan 't werk. Nu loopt men op een draf. En als de zaak nog wordt gered Is 't heusch op ‘t kantje af! Nu gaat het nog maar om 't behoud Van Alkmaar s Groote Kerk, Nu geen critiek, nu geen gepraat, Maar nu: dirèct aan ’t werk! HERMAN KRAMER Ërtllllllllllllllllll)lllllllllllllllllllllllll!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIII Daar is wat moois te zien As. Donderdag in den Stede lijken Muziektuin. Met den meesten nadruk willen wij uw aan- oacht vestigen op de uitvoering, welke de leer lingen van de St. Adalbertusschool, onder let ting van het schoolhoofd Brèeder Theophile, as. Donderdagavond geven. Het is een pracht gelegenheid, om voor een zeer matigen prijs (één kwartje) te genieten van veel moois en schoons in declapiatle, muziek en spel. In de school hadden we reeds gelegenheid iets van dat alles te zien en te hooren. Daar door zijn onze verwachtingen omtrent deae uitvoering hoog gespannen, bijzonder omtrent het openlucht-spel „de zeven slapers”, een n'lrakel-spel met circa 200 medewerkenden. Het komt niet veel voor dat tegen zoon matigen entréeprijs zooveel wordt geboden. Mogen dan ook velen, ouders en niet-oudera, deze bijzondere gelegenheid aangrijpen, en gaan genieten van iets dat werkelijk mooi en schoon ter- Vit het 1ste bedrijf van „Een Midzomernachtdroom” dat Zaterdag- en Zondagavond in het Openluchttheater te Bergen wordt opgevoerd. Op de bank: de Hertog van Athene, Theseus, met zijn verloofde Pippolyta. In het midden Hermina, dochter van Egeus (rechts). Zij verklaart haar liefde voor Ly sander, in weerwil van den wil haars vaders. Thtsens bedreigt haar met den dood of het klooster. Rechts: het gevolg van den hertog. Zaterdag- en Zondagavnd 17 en 18 Juli, 8.30 uur, wordt in het Openluchttheater te Bergen ..Een Midzomernachtdroom” van Shakespeare, onder leiding van mevr. RoyaardsSandberg, gegeven. Dit spel werd deze en de vorige week zes maal in het park te Koog a. d. Zaan voor uitverkochte tribunes gespeeld. Dat men hierbij te doen heeft met een zeldzame voorstelling, die maanden voorbereiding vorderde, bewijst wei hetgeen wij hieronder aan het officieele pro gramma ontleenen. RolverdeeUng: Theseus, Hertog van Athena, H. Andréa; Hippolyta, Koningin der Amazonen, verloofde van Theseus, A. BoekhoutBlank; Obezon, Koning der Elfen, H. Hennink; Tita nia, Koningin der Elfen, A. AndréWoud; Puck, een kabouter, dienaar van Oberon, B. Everhard; Egeus, vader van Hermina, C. Hoorn; Hermina, dochter van Egeus, verliefd op Lysan- der. J. H. O. Jurriaanse; Helena, verliefd op Demetrius. L. de Quesne van Bruchem; Lysan- der, minnaar van Hermina, J. Jonge waard; De metrius, minnaar van Hermina, J. D. Ooster se ld; Philostratus, bestuurder der hoffeesten, C. Breed; Dissel. een timmerman, G. J. Blee- ker; Schaaf, een schrijnwerker, A. de Jong; Spoel, een wever, B. Groeneveld; Wind, ”n blaas- ba’gmaker, J. Wit; Tuit, een ketellapper, R. Do ves; Slokker, een snijder, D. Rol; Erwtebloesem, T Groen; Spinrag. L. Ran; Mot, J. Hllle; Mos terdzaad, J. Schuite en andere Elfen uit het ge volg van Oberon en Titania. Patriciërs, Hovelingen. Jagers en Fakkeldra gers, uit het gevolg van Theseus en Hippolyta. Sopraan-soli: Bregta de VriesStolp, Koog aan de Zaan en Gré Avis, Wormerveer. Medewerkende vereeniglngen: Tooneelveree- nigingen: Rhetorics, Zaandam; Vondel, Zaan- cam; Dr. W. Royaards, Zaandam; Welspre kendheid, Koog aan de Zaan; Hierna Beter, Koog aan de Zaan; W.T.G., Wormerveer; Tha lia, wormerveer; Dr. C. Laurillard, Krommenie, Muziekvereeniging Zaandamsch Symphpnie- Orkest; Zangvereenigingen: Toonkunst. Zaan dam; Joh. Verhuist, Krommenie; Daniël de Lange, Koog-ZaandUkZang en Zonneschijn, Assendelft; Zaansch Vrouwenkoor, Wormer veer. Ballet: Gymnastiekver. Hercules-Hebe, Wor- ir.erveer. Het stuk is i bedrijven groot. De eerste vier bedrjjven worden zonder aanduiding achter el kaar gespeeld. Pauze tusschen het 4de en 5de bedrijf. Artistieke medewerking: ontwerp dé cors: R. Teunissen, Zaandijk, vervaardigd door Centrale Werkplaats voor Jeugdige werkloozen te Zaandam. oJ.v. j. Doets. Decoratie: N. Car pentier. Zaandam. Kap- en grimeerwerk A. H. Michels. Amsterdam. Costumes firma A. Serne, Amsterdam. Verlichting J. H. Hellenaar, Wor- De groote pers is zich ook met het geval gaan bemoeien. Dat is verklaarbaar, want het be treft hier een cultuurmonument van het geheele land, en bovendien is het gelukkig. Immers al leen, wanneer de geheele publieke opinie gemo biliseerd wordt, is het mogelijk, dat de ambte- l.jke langzamerheid in den Haag verdwijnt, om plaats te maken voor den zakeljjken spoed, wel ke in dit geval zoo dringend noodig is. Er is echter aan deze landelijke actie één ge vaar verbonden, dat wij hier met den meesten nadruk willen signaleeren. Voorgelicht van een bepaalde ?l)de, als de niet-Alkmaarders worden, dreigt er een legende te ontstaan, waarmede in onze stad reeds voorgoed afgerekend was. Na melijk deze, dat de restauratie op hoogst licht vaardige wjjze indertijd door onze wethouders op aandrang der vakorganisaties, moedwillig *ou zyn tegengehouden. Wjj achten het voor onze lezers niet noodig, om alles wat zich in 1935 en 1936 rondom de rtstauratie-plannen heeft afgespeeld, nog ééns uitvoerig te releveeren. Kort gezegd kwam het hierop neer, dat het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen via het Werkfonds een zeer belang rijk bedrag beschikbaar stelde, wanneer de ge meente. de provincie en het kerkbestuur ook *ts bijdroegen. Het aandeel der gemeente be- oroeg (K.ooo. Hoewel het College eerst meen- Toen resultaten van dit onderzoek uitbleven, is in Den Haag gesproken met den hoofd-in- specteur, den heer Meyer de Vries. Deze kon de verzekering geven, dat, wanneer Minister Slin- genberg weer op zijn departement zou zijn, de beslissing zou afkomen. Het kon hoogstens een maand duren. Dit onderhoud had plaats in Augustus 1936! En op 8 Juli 1937 moest de burgemeester in de «bwv, uc ueu uujjiuühhcu eu raadszitting verklaren, dat hij bij telefonische 8taan te br<‘n^n H15rto' nfonnatle aan het departement ten antwoord had gekregen: men kon nog niets zeggen. Aan den lezer het oordeel, of onzen wethou ders in dezen eenige blaam treft. Dte directeur van rijksmanumentenaors. dr. J. Kalff, heeft aan den burgemeester van Alkmaar en aan het kerkbestuur der Ned. Herv. kerk, aldaar, geadviseerd on- mlddeliijk. met het oog op het groote gevaar dat voor instorting dreigt, ook het parkeerterrein bij het Kerkplein af te zetten. Dr. Kalff adviseerde voorts den burge meester het postkantoor te ontruimen. Vervolgens adviseerde hij den minister te verzoeken het gevaarlijke gedeelte van de kerk af te schutten. Pas daarna zal in het minder gevaarlijke gedeelte de mogen worden hervat. Voorts moeten dadelijk nieuwe extra- beugeis om de koorsluiting van de kerk worden aangebracht. Toevallig kregen wij Maandagmiddag een aanwijzmy ir(_ welke richting de oplossing ge zocht wordt. Wl) zagen den burgemeester, ver gezeld door twee wethouders, den directeur en onder-directeur van Gemeentewerken en den directeur van het postkantoor een onderzoek instellen by de Gemeenteiyke Handelsschool aan de Nieuwesloot. Het Is niet al te gewaagd, hieruit de conclusie te trekken, dat men er over denkt hier tydelyk het postkantoor te vestigen. Uit al deze misère kan dan ook nog dit goede geboren worden, dat Alkmaar binnenkort een postkantoor krygt, dat beter aan de eischen voldoet, dan het ónmogelijke gebouw van het voormalig Ryksopvoedingsgesticht.' Want al zou de Handelsschool tydelyk voor postkantoor in gericht kunnen worden, zal het ruimtegebrek hier toch wel zóó ernstig zijn, dat een defini tieve oplossing op korten termijn moet gevon den worden. Wjj vragen ons echter af, of menschelykerwys gesproken hiermede wel alle gevaren voorko men zyn. Hoe is het met de Kerkstraat, welke vlak achter het nu afgesloten plantsoen ligt? Wanneer het by een storm eens werkelyk tot een instorting van den Zuidelyken muur zou komen, is dan ook hier geen gevaar voor de bewoners? Wij willen geen ongeluksprofeten zyn, maar me enen toch de aandacht hierop te moeten vestigen. Uit het voor buitenstaanders toch zoo rus tig lykende Schellinkhout, kwam na den Rot terdammer een jongedame, van beroep dienst bode en luisterende naar den naam van Maria op het smalle zondaarsbankje te zitten. zy werd er van beschuldigd een tuinder uit Blok ker. wiens naam we maar zullen verzwygen, te hebben beleedigd door te zeggen: niet toerekenbaar”. Nu zou een gewoon mensch, die zich wel toerekenbaar acht, een dergeiyke uitlating, als hem niet rakend, met een schouderophalen kunnen beantwoorden, maar de tuinder Men was zeker vergeten, dat by de laatste restauratie de arbeiders juist méér dan het crntractueele loon verdienden, wegens de hooge gevarenklasse van dit werk. Bovendien, het is bekend, dat de architect, de heer v. d. Kloot Meyburg, verklaard heeft, dat de restauratie normaal werk niet méér behoefde te kosten. Later werd ook nog de persoonlyke meening van eenige leden van Ged. Staten bekend, die Als hun oordeel uitspraken, dat op hun mede werking voor de uitvoering in werkverschaffing niet gerekend kon worden. Aan wien dan wél de schuld der vertraging? We onthouden ons van een oordeel, maar wil-, len toch wei even in herinnering brengen, dat’ een deputatie van het College over deze kwes tie een onderhoud heeft gehad met ZExc. Mi nister Slotemaker de Bruine. Deze heeft toe gezegd de heele zaak nog eens ernstig te zullen onderzoeken. Lyn 2: Hilversum II. Lyn 3 800—10.50 Keulen; 10.50—11.05 Nor- mandlë; 11.05—12.50 Lond_ Reg Brussel VI.; Lond. Reg.; Lond Reg.; Brussel Fr.; De ,JQs 1st nicht wahr"-polltlek OostellJke buren had biykbaar insplreerend gewerkt op den Venhulzer landbouwer en vee houder Marius L. K.. die, omdat men hem sinds lang van boter-smokkelen verdacht, op een goeden dag bezoek kreeg van eenige contro leurs en den rljksveldwachter Weyland. Aan vankelijk ging alles gemoedeiyk, maar toen de controleurs een paar ongeoorloofde boter- merken ontdekten, waren de poppen al spoe dig aan het dansen. Marius maakte wat men noemt „mot”, trachtte de botermerken te ver nietigen, greep den veldwachter by de keel en verzette zich hevig, toen men hem wegens zyn optreden naar den burgemeester wilde brengen. Volgens Marius, een klein, zwart en stevig gebouwd mannetje, dat zyn mondje heel erg roerde, was het heel anders gegaan en hy stelde het zoo voor, alsof hy van boter smok kelen een vreeseiyken afschuw had en door den veldwachter en de controleurs wreedaardig was mishandeld, zonder dat hy daartoe aan leiding had gegeven. Het werd voor den rechter een heel het is welles- het is nietes-spelletje, waarbij als een leeljjk addertje onder het gras de toespelingen van den veldwachter en den als getuige optre denden controleur Stadtlander kwamen gluren, n.l.. dat de gemeenteveldwachter, wiens doch ter met een zoon van Marius verloofd zou zijn, met verdachte gemeene zaak zou maken. De politierechter werd van die toespelingen erg nieuwsgierig.' maar veel kwam hy toch niet aan de weet; de getuigen draaiden er wat om heen erf Marius kwam daardoor zoo ver te beweren; dat de getuigen zooiets als mein eed pleegden, welke beschuldiging natuuriyk niet door de heeren achter dé groene tafel Morgenmiddag te half drie is er een kin dervoorstelling in den stedeiyken muziektuin. Een goochelaar zal de kinderen met zyn kunst aangenaam bezighouden, terwyi een aardig openluchtspel zeer zeker by de kinderen den smaak zal vallen. Alleen kinderen katholieke scholen hebben toegang, omdat een en ander wordt beschouwd als een prettige in leiding voor de vacanties, die aanstaande zyn. Voor zoover de kaarten niet op de scholen worden beschikbaar gesteld, zyn deze aan den Ingang van den muziektuin te verkrygen. Ouders, geeft uw kinderen dit gezond genot. De gevraagde bijdrage kan toch geen bezwaar zijn. Hoogste barometerstand: 7664 Roehefort. Laagate MÓrnneterstand: 7874 Vestmanoer VERWACHTING: Zwakke tot matigen. Zuid-Westelijken tot Westelijken wind, half tot swaar bewolkt, weinig of geen regen, iets wanner. Zon op ijl C52 Onder nun. 9.18. Licht op njn. 9.48. Maan op v.m. 11.45 Onder v.m. 1L88 Eerste kwartier 15 Juli. Reeds ruim een week ligt in een der havens van IJmuiden het Spaansche stoomschip Vei>- dea. De gezagvoerder, die van zyn reedery op dracht heeft ontvangen, naar Spanje terug te keeren, heeft tegenstand ondervonden van een. deel van zyn bemanning, hetwelk die reis mek wenschte uit te voeren. De gezagvoerder beeft) gisteren achttien leden der bemanning, die wei gerachtig bleven, mede te gaan, van hun ver bintenis ontslagen en de gage uitbetaald, waar na hy hen verplichtte, zyn schip te verlaten. Aangezien de gezagvoerder vreesde voor kracht dadig verzet tegen zyn persoon, is een en an der op zyn verzoek onder politietoezicht ge schied. Zonder moeilijkheden hebben bedoelde schepelingen de Vendea verlaten en zyn aan wal gegaan. Daar deed zich echter de moeiiykheid dat geen hunner in - - - de verelschte papier land is n.l. noodig een geldig paspoort voorzien van een Nederlandsch visum. Bovendien bleek gisteravond geen logement beschikbaar, waar deze vreemdelingen onderdak konden vinden, in afwachting van het tydstip, waarop zy naar hun vaderland kunnen terugkeeren. In oj>- dracht van den commissaris van politie zijn zy daarom samengebracht in een inderhaast ingericht verblijf in een localiteit tegenover het bureau van politie te IJmuiden. Inmiddels worden pogingen in het werk ge steld, de schepelzen zoo spoedig mogeiyk te doen terugkeeren naar een door hen te verkie zen deel van Spanje. Nader wordt bericht, dat gisteravond nog om ongeveer elf uur door den deurwaarder IIIIIIIIIIIIIIIIU losse schroeven kwam te staan Het bleek nu, dat hy bedoelde nooit eerder voor een diefstal van horloges te zyn veroordeeld! Verder werd bekend, dat mijnheer de stof- zuiger-reparateur dezer dagen door een andere rechtbank tot anderhalf jaar was veroordeeld en nog verschillende kleinere vonnissen had te ondergaan. Het was dus geen wonder, dat de officier, die verdachte een man van foefjes vond, niet malsch was in zyn eisch. Vier maanden gevangenisstraf vroeg hy. De Rotterdammer maakte daar wel wat be zwaar tegen, maar de rechter vond de gevan genis ook de veiligste plaats voor hem, zoodat het vonnis conform den eisch was. kon dit biykbaar niet, want die achtte zich groote- lyks beleedigd. Maria ontkende de verschrikkelijke woor den te hebben gesegd, maar de beleedlgde zei dat het „welles” was. ZUn getuigenis werd versterkt door een overigens neutralen ande ren getuige, die het ook gehoord had. Maar door een onhandigheid van den nogal zenuw achtig aangelegden aanklager kwam het uit, dat hy tot de zuster van Maria luid had ge roepen „Wanneer .betaal je je schulden?” welke onvriendeiyke en ook beleedigend klin kende uitroep vergezeld ging van een scheld woord. hetwelk we hier onmogelijk kunnen herhalen. Er werden nog een paar getuigen décharge gehoord, waaronder de burgemeester van Schellinkhout, die kenneUJk door den officier was opgeroepen, hetgeen op zich zelf al merk waardig is. iedereen vermoedde reeds door hetgeen bekend was geworden, dat de tuinder nog wel een harde noot te kraken zou krijgen van den rechter, maar toen J de burgemeester vertelde, dat de „beleedlgde" zelf nooit anders deed 'dan de familie van verdachte lastig te vallen en beleedlgen, dat hy door den burge meester meerdere keeren was gewaarschuwd en dat op verdachte niets viel te zeggen, was het pleit beslist. I> officier moest het bewezen echten, dat Maria den tulnder do jgsteedlaing" had toe- Veel interessants viel er op de Maandagsche zitting van den Akmaarschen politierechter niet te beleven, al werden er zoo tusschen neus en lippen en ondanks de gemoedeiyke stemming van den rechter, nogal flinke straffen uitge deeld. Vermeldenswaard is evenwel een geval van den Rotterdamschen monteur Jac. A„ die in de maand Mei Alkmaar met een bezoek ver eerde en, alsof hy een hondenneus had. die hem den julsten weg wees, zich meldde by den heer A. van Keulen met de boodschap, dat hy van den stofzuigers-onderhoudsdienst was en den stofzuiger kwam controleeren. Dat hy by het goede adres was, bleek wel hierdoor, dat de heer Van K. juist een mankement had aan dit zuigend instrument en daarom heel biy was. dat een deskundige zyn diensten aan bood. De mjinheer van den „onderhoudsdienst” repareerde den stofzuiger keurig en verdween. Maar na zyn vertrek bleek een gouden hor loge met ketting te zyn geëclipseerd uit het huis des heeren Van Keulen. De dief was weldra opgespoord, hetgeen echter niet het geval is met het horloge, dat nog steeds zoek is. Zoo stond de gladde Rotterdammer thans voor zyn rechter en wel met een air van: waar maken jullie je dik over? HU bekende vlot en zei, dat htf nooit eerder had gestolen, maar dat deze diefstal het begin was geweest van een serie andere gapperijtjes, waaraan hy zich wel moest schuldig maken, omdat hij op een eeriyke manier geen boterham kon ver dienen. De rechter, die wat in, verschillende pape rassen neusde, ontdekte het strafblad van den Rotterdammer, waarop stond, dat deze al eens wegens verduistering 6 maanden had uitge zeten en wegens oplichting 6 weken, zoodat het verhaaltje van den man, dat hy nooit te voren wat onrechtmatigs had gedaan, wel op heel Morgen (Woensdag begint de kaartjesverkoep voor de groote bedevaart naar O. L. Vrouw ter Nood. Zy zullen verkrygbsar zyn aan de drie pastories der stad Alkmaar en by de firma J KUhne, Verdrongenoord en F. Savenye, Koor- straat. Het bestuur der Broederscnap verzoekt aller- vriendeiykst zjch tydig van spoorkaartjes te voorzien, opdat de grootte van den extra-trein bytyds kan worden vastgesteld in verband met het benoodigde materiaal, dat door de Spoorwe gen op Zondagmorgen ter beschikking moet worden gesteld. Men wachte dus zonder nood zaak niet tot den laatsten dag niet het nemen van een spoorkaartje en vergemakkeiyke daar- ooor de regeling. de. dat de gemeente dit offer tot behoud van de Groote Kerk diende te brengen, kwam by na dere bestudeering der voorwaarden aan het licht, dat geëischt werd, om het werk voor werkverschafflngsloonen uit te voeren. Hier tegen protesteerden de vakvereenigingen. en de wethouders moesten de rechtmatigheid van dit protest erkennen. Ook wy hebben toen onmid- deliyk stelling genomen tegen het laten uit voeren in werkverschaffing. Het is zonder meer toch duldeiyk, dat alleen zeer bekwame vaklieden dit uiterst moeliyke en zeer gevaariyke we^k konden uitvoeren. En zou men dan meenen, dat uit het leger werkloozen een voldoend aantal van deze eerste klas vak- menschen te recruteeren zou zyn? En als zy er wél waren, zou het dan niet buitengewoon on- b:liyk zyn deze menschen te dwingen dit uiterst gevaariyke werk te doen voor een loon, dat minstens 7 per week lag beneden dat. wat hun gelukkige kameraden op den veillgen vasten gron<^ verdienden? 1335—1520 Keulen; 1720—1820 Keulen; 19.35—20.20 Parijs R.; 20.50—21.50 Parijs R.j Brussel Fr.; 2220—22 30 Brussel VI.; 22 30—22.50 Brussel Fr.; 22 50—2320 Boedapest; 23 20—24.00 Beriyn. Lyn 4: 8.00—020 Brussel VI.; 9.20—10.35 Nor- mandlë; 10.35—13.35 Dfoitwlch; Lond. Reg.; 14.351820 Droltwlch; D. Sender; 18.4020.00 Droitwich; Lond. Reg.; 20.2020.45 Droitwich; Lond. Reg.; 23.3524.00 Droitwich. Lyn 5: Diversen. Töegai u'tvoeriu gevoegd, maar overigens hield hy een lang niet malsche boetepredlkatie tegen den tuinder, die zelf de beleedlglng had uitgelokt, terwyi hy eindigde met het minimum f 1 of 1 dag te eischen. De rechter deed er nog een schepje bovenop door het feit wel bewezen te achten, maar den opzet niet. Bovendien vond hy het heel verklaarbaar, dat de jongedame haar plager niet toerekenbaar had geacht, omdat de rech ter er zelf ook aan begon te twyfelen. Vrij spraak volgde, alsmede een geduchte verma ning tot den tuinder, die zich kalm had te houden, want anders zou hy ééns met Justitia kennis maken. Geslagen, maar zichtbaar inwendig kokend, droop de man af. De kaartjesverkoop Maandagavond laat echter, na zyn terug keer uit Den Haag, hebben wy nog een on derhoud gehad met den heer D. Saai, presL dent-kerkvoogd, die ons nog eenige technische byzonderheden over de in de naaste toekomst te nemen maatregelen mededeelde. Het middenschip van de kerk zal ontruimd worden en hier zal een schoorwerk worden ge maakt, om de werking van den noordeiyken en sul zal waarschyniyk nog deze week de goedkeu ring van Monumentenzorg worden verkregen en de aanbesteding zal begin van de volgende week geschieden. Dit werk zal worden gefinancierd uit reeds toegestane vyftienduizend gulden. De diensten in het kerkgebouw zyn tot na der order gestaakt. Het dwarsschlp, dat geen enkel gevaar oplevert, zal tot kerk worden in gericht. Ook de werkzaamhedeen voor deze ver andering worden de volgende week aanbesteed en de president-kerkvoogd wees er op, dat over een maand de dienst weer in het gebouw kan zyn. Over de ontruiming van het postkantoor zal heden door den directeur-generaal van P. T. T. een beslissing worden genomen. Het is wel zeer dringend, aldus de heer Saai, dat met deze tweede restauratie zeer snel wordt begonnen. Over een eventueel beroep op het Nederland- ache volk kön onze zegsman nog niets vertel len, daar dit afhangt van den steun van Mo numentenzorg, Ryk, provincie en gemeente. In totaal is er een half mlllioen noodig. De directeur van het postkantoor, de heer Pabbruwe, vertelde ons, dat een beslissing be treffende de ontruiming van het postkantoor nog niet Is genomen, doch wel zeer binnenkort te verwachten is. Den Haag zal ook hierin het laatste woord spreken. Ook staat thans nog geenszins vast waar bet tydelyke postkantoor zal worden ondergebracht. Ook daarin heeft de directeur slechts een adviseerende stem. De dienst zal absoluut geen stagnatie onder vinden, zoodat het publiek op geen enkele wijze zal worden gedupeerd. Ook met den directeur van gemeentewerken, den heer D. G. G. Margadant. hebben we het gevaar besproken, ,dat voor instorting bestaat en dat ook naar zyn meening lang niet denk beeldig is. Het plantsoen om de kerk is daar om reeds thans afgezet en waarschyniyk zal nog een grooter deel van de directe omgeving by deze afzetting worden betrokken. niet door de heeren achter de werd geaccepteerd- De officier dacht niet erg vriendeiyk over het zich onschuldig houdende veehoudertje en vroeg twee maanden gevangenisstraf. De rechter zette ook een streng gezicht, maar was toch milder en veroordeelde het ratelende mannetje tot f 75 of 25 dagen en 1 maand voorwaardeiyke gevangenisstraf met WOENSDAG 14 JULI

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 13