We luisteren naar DE OCEAAN POST i! ii ii Filmexpeditie in nood H H ii RUSSEN VLIEGEN OVER DE NOORDPOOL Sport en spel S RADIO-HOLLAND” WOENSDAG 14 JULI 1937 Temidden van een sneeuwstorm Van den zelfkant de boerderij VOETBAL van De ronde van Frankrijk HUIS IN VLAMMEN AMOK IN EEN GEVANGENIS VOOR SPANJE GERONSELD? Dader neergeschoten Onvoorzichtig overgestoken KIND DOODGEREDEN WIELRENNEN TOULOUSE—PARIJS Donderdag 15 Juli WANDELSPORT DE VIERDAAGSCHE TE NIJMEGEN Ruim 4400 personen ingeschreven N.V. 4 Wenschen van het R.K. W erklieden ver bond I.V.C.B. heeft een goed seizoen achter den rug Graaf van Covadonga zeer verzwakt Regeering van Chili afgetreden Niemöller in vrijheid en weer gearresteerd Tallooze gevallen van hooibroei Zonder drinkwater, omgeven door dongen en reuzenhagedissen Bonduel zegeviert in de tweede étappe Adres aan den Minister Sociale Zaken Nieuwe secretaris-generaal bij Defensie Twee jongelui uit Wormerveer verdwenen EEN SCHEEPSKRANT! SARKANI WEER NAAR SPANJE VERTROKKEN Bij kampeer- en fietstochten zal Purol zonnebrand en een doorgezeten of stukgeloopen huid snel verzachten en genezen. Waarnemer van den marinestaf aan boord GRAND HOTEL DES ARDENNES Overgebracht naar de politie- gevangenis op den Alexanderplatz Bruin staat sportief. Het schijnt bevorderd te worden door het machinale werk op Het huisraad van drie gezinnen ging verloren Meulenberg en Danneels winnen elfde etappe Zy weigerden met hun schip naar Spanje terug te keeren Spaansche zeelui aan wal gezet „ROTTERD. LLOYD’’ R.Ï. STOOMVAART MIJ. „REDERLAMD” 254 elftallen namen deel aan de landelijke competities om 35« 235 207 212 186 Totaal Roermond en Haarlem aldus van de derde klas. HILVERSUM WAARIN i 1 met Ul- I VTaafft proefnummer en tarieven aan: voor worden ii laat vallen het hooi- van 'aren SANTIAGO DE CHILI, 13 Juli (Havas). De regeering van Chili Is afgetreden. ■33 43 45 37 40 15 ■35 53 62 43 ■36 55 67 46 40 27 Dinsdag omstreeks negen uur is; op het vijf jarig meisje J. H. Rotteveel uit Sassenheim, toen zjj op weg naar school, nabij het Vincen- tluvhuis te Lisse plotseling den weg overstak, door een auto, komende uit de richting Haar lem gegrepen en op slag gedood. BERLIJN, 12 Juli Ds. Niemöller, de leider van den Berlijnschen Broederraad der Belijden de Kerk, is Zaterdagochtend door den rechter van instructie van verdere vervolging ontsla gen. omdat de acte van beschuldiging niet vol doende was om een proces tegen hem aanhan gig te maken, aldus meldt de Berlijnsche cor respondent van de „Telegraaf". Hoewel dit ont slag van ds. Niemöller uit de voorloopige hech tenis beteekende, en ook bevel tot vrijlating was uitgevaardigd, is de predikant geen oogenblik op vrije voeten geweest. De geheime staatspo litie heeft hem namelijk zonder nadere motl- veering uit het huls van bewaring van Moabit afgehaald en overgebracht naar de polltlege- vangenis op den Alexanderplatz. Wat thans het lot van ds. Niemöller zal worden, is volkomen onzeker. •34 54 54 41 43 15 ■37 55 76 46 42 35 hei een straften juist aan het luchten waren. Ben hun, ner kreeg In het voorbijsnellen van den Boegl nees nog een onbelangrjjken prik met t mes In de borst. Daarna kwam de amokmaker tegenover den Javaanschen opziener te staan die uit zelfver dediging zijn revolver trok en op den aanvaller schoot met 1 hier bovengemelde gevolg. Op het hooren van het revolverschot hadden de tal rijke andere gevangenen zich plat op den grond neergelegd, een bewijs voor uitstekende training binnen dan wel bulten de gevangenismuren op gedaan. De Indische arts te Sragen verleende eerste medische hulp aan den getroffen gestrafte, doch kon den revolverkogel niet sondeeren, waarop de patiënt naar Solo werd overgebracht in het Zendingsziekenhuis. Ook daar bleek de kogel m de borstholte niet meer te vinden, zoodat ge röntgend zal moeten worden. het Nü Roermond 's Bosch Haarlem Utrecht Breda 1 i i i O o n t o I II LA ROCHE EN ARDENNE (BELGIË) Zijne nieuwe kamen met privé bad, W.C„ enz. HET DAGKLUK8CHB X NIEUWS, VERSCHIJNT TIJDENS DE REIS OP DE MAILSCHEPEN VAN; Reeds ruim »en week ligt in een der havens van IJmuiden het Spaansche stoomschip Ven- op- t te van een niet Keizersgracht 562 6matnrdsw-C. HAVANA, 13 Juli (Havas). De secretaris van den graaf van Covadonga hééft medege deeld dat deze gisteren opnieuw een bloed uitstorting heeft gehad. De graaf is zeer ver zwakt. maar zijn toestand baart geen onge rustheid. Alleen AMILDA-zonnebruincrëme bevat Pigmentol dat Uw huid, óók bij geen zon, direct mooi bruint en zonnebrand voorkomt. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. Voor de Internationale vlerdaagsche afstands- marschen, welke van 27 tot en met 30 Juli as. te Nfj'megen zullen worden gehóuden, hebben ruim 4400 personen Ingeschreven, waaronder 600 dames. rSAN FRANCISCO, U JuU (Havas) De inlichtingendienst van het Amerikaansche leger meldt, dat het Russische vliegtuig hedenmorgen over de Noordpool is gevlogen temidden van een sneeuwstorm, welke de vliegen dwong van den weg af te wtfke» teneinde te trachten betere Sreersgesteld - lieden te vinden. De Dultsche protestanten hebben aanmoedi ging ontvangen bij hun verzet tegen de decre ten van het totalitair regime in de verklaring van den blsschop van Berlijn, Mgr. graaf von Preyslng, tijdens zijn preek In de St. Hedwlg- kerk, waarin hij uiting gaf aan zijn respect voor den tegenstand, welken de Belijdenisbeweging bood. Hij zeide, aldus lezen wij in de Times, dat hij niet gelooft, dat dat verzet zou verzwak ken door de recente arrestatie van zooveel voorgangers. Alle christenen behooren zich aan een te sluiten voor den strijd tegen den anti christ. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gramofoonmuzlek 1 SO Klelnorkeat 1 30 Salonorkest. 1503.30 Gramofoonmu zlek. 5 30 Salonorkest. 5.50 en 7.30 Gra- mofoonmuzlek. 830 Omroepaymphonle- orkest #20 cabaret. 10.30— 1130 Om- roepdansorkeet. 484 M.12.30 Gramofoonmuzlek. 13 50 Salonorkest. 1-30 Klelnorkest. 1.50—2M. 5 30. 6 35 en 7.85 Gramofoonmuzlek. 8 30 Klelnorkest. 10.301130 Gramofoonmu- ziek. Ook wordt het machinaal werken op de boerenbedrijven als bevordering van hooi broei genoemd. Alle bewerkingen, welke het gras ondergaat, alvorens het als hooi op den berg ligt, geschieden tegenwoor dig op de meeste boerenplaatsen machi naal; zoowel het maaien, schudden als op harken heeft' meestentijds niet meer met handkracht plaats. Met andere woorden dus: het hooi krijgt niet meer zijn vollen eiach. Dezer dagen zijn uit Wormerveer met onbe kende bestemming vertrokken twee Jongeman nen. resp. 23 en 22 jaar oud. Uit enkele uitlatin gen meent men te moeten opmaken, dat zij naar Spanje reizen om daar in staats- of krijgs dienst te gaan. Beide jongens hadden werk. De politie onderzoekt, wie de tusschenper- soon is. een waarnemer de reis meemaken, die In Gi braltar zal worden vervangen door een ver tegenwoordiger der non-tnterventle-cbmmlssie. Voor 1 vertrek zijn het schip de de beman nlng gecontroleerd, opdat peen ongewenschte lading de reis zou meemaken. In-de gevangehte te Bfagen. waarin uitslui tend levenslang veroordeelden worden onderge- bracht, 18 door een Javaahsrtien opzichter ge schoten op een Boeglneeschen gestrafte, die met een groot mes in de hand groote conster natie onder alle gevnngenlsbewoners bracht, zoo lezen wij In de „Loc." De kogel drong In den linker-bovenarm van den Boeglnees fen moet In de borstholte terecht zijn gekomen, zonder den getroffene in levens gevaar te brengen. Het voorval heeft zich als volgt toegedragen: De Boeglnees was dien morgen met een groot mes op een Makassaarschen medegestrafte af gesprongen. Wat de oorzaak is geweest van dien plotsellngen aanval is nog niet vastgesteld, maar een feit Is het dat Boeglneezen en Makassaren elkaar zeer slecht verdragen weshalve men den belden tegenstanders dan ook afzonderlijke ver trekken had aangewezen. De aangevallen Makassaar hield zijn tegen stander echter in bedwang, zoódat deze niets met het mes kon uitrichten. Het toegeschoten gevangenispersoneel sloeg met het plat van den klewang op beide vechtersbazen, die tenslotte tegen den grond tuimelden. De Boeglnees sprong weer overeind en holde met zijn mes langs den corridor, waar alle ge- Om 3.14 uur had de A.N.T. 25 de volgende mededeellng uitgeseind: „Wij naderen de Pool. Bevinden ons op een hoogte van 2700 meter, vliegen met een snelheid van 160 K M per uur, de temperatuur van de lucht bedraagt minus 8 graden, de bemanning maakt het goed, alles is In orde”. (België) individueel, 5 7 Danneels (België) 5 uur 27 mln. Anton van Schendel 5 uur 27 min. 5 sec. Toulon—Marseille 65 KM.: 1 Danneels (Bel- In de bisdommen bleef het aantal elftallen in den I.V.C.B. der halve hetzelfde. In Utrecht werden twee elt- tallen meer Ingedeeld, in Den Bosch negen ven in Breda acht. Ook dit jaar was het aantal elftallen, dat de competitie niet heeft beëindigd, zeer ge ring, nJ. drie. Evenals het jaar daarvoor, namen nu weder om negentien reserve-elftallen deel aan de in terdiocesane competities. Zes van deze elttal- len kwamen uit in de tweede klas en dertien in De elfde etappe van Nice naar Marseille over 234 KM. werd in twee gedeelten gereden, nj. over 169 K.M. van Nice naar Toulon met mas- salen start en van Toulon naar Marseille tegen het horloge over een afstand van 65 KM. Des morgens acht uur vertrokken 61 renners, waar onder de eenlge Nederlander, die nog overge bleven is, Anton van Schendel. Op deze halve etappe naar Toulon hebben Deloor, Wengler, Meulenberg en Lemarle zich bijzonder onderscheiden. Vlak bij Toulon werd Lemarle gelost en zoo kwamen drie renners bij de finish aan, waarbij Meulenberg in de sprint won. Onze landgenoot Anton van Schendel werd elfde met ongeveer twee minuten achterstand op Meulenberg. In den strijd tegen het horloge hebben vooral de Belgen schitterend gereden. Het eerst ver trokken de Duitschers en de Spanjaarden, ver volgens gingen de Italianen, de Luxemburgers en Anton van Schendel met den Engelschman Holland weg; daarna startten de Belgen, da Franschen en de Zwitsers en de staart werd gevormd door de IndividueelenEen groep van vijf Belgen kwam het eerst te Marseille aan met Danneels aan den kop, Sylver Maes als tweede, Vervaeeke ais derde, Lowle als vierde en Dis- seaux als vijfde. Voor hen allen werd een tijd van 1 uur 41 min. 9 sec. genoteerd. Bartali is aanzienlijk meer achter gekomen. Reeds in de morgenuren kon hij niet goed mee komen en ondanks den steun, welken hij van zijn landgenocten Camusso, Introzzi en ande ren ondervond, verloor de Italiaan enkele mi nuten op Sylver Maes, hetgeen ook in den strijd tegen het horloge het geval was. Zoo heeft Bartali thans In hel algemeen klas sement een achterstand van ruim een kwartier gekregen en het zal hem niet meevallen dit verschil tn tijd tusschen hem en den Belg klei ner te maken, laat staan In te halen. Anton van Schendel kwam tegelijk met de groep van Bartali te Marseille aan in den tijd van 1 uur 45 mln. 48 sec. Inmiddels zijn In vele plattelandsgemeenten d. hoolpellers druk aan het werk, om te on derzoeken. of de berg reeds een temperatuur heeft, welke het noodzakelijk maakt, het hooi uit te gooien. Op deze wijze hoopt men bran den zooveel mogelijk te voorkomen. I Dinsdag half acht brak het huls van de weduwe H. Landzijde bjj de 18de Laan te bewoond door drie gezinnen, t.w. J. Henssen, T. van der Scheun en H. Oosting. De brandweer van Wildervank was spoedig ter plaatse. Hoewel zij het vuur krachtig be streed, kon zij niet voorkomen dat het huis tot den grond afbrandde. De drie inboedels gingen verloren. Het huls was verzekerd even als het huisraad van de families Henssen en Van der Scheun. De Inboedel van de familie Oosting was niet verzekerd. De brand is ontstaan bij het aanmaken van een fornuis in de woning van Van der Scheun. In de plaats van den heer C. P. van Ginkel, die In het najaar den dienst met pensioen gaat verlaten, zal, volgens de N. R. Crt., tot secre taris-generaal van het departement van Defen- j, sle worden benoemd de kolonel van den gene- ralen staf N. T. Carstens directeur van het etappen- en verkeerswezen. worpen. Die hoeveéll veelal de noodlge afji voldoende te verspreiden. Toen het hooi nog uitsluitend met handkracht in den berg ge borgen werd, had men voldoencien tijd, het behoorlijk op zijn plaats te brengen. Als eertijds hooi gelost werd en men kwam aan een pak toe, dat nog niet geheel droog was, dan werd dat eerst terzijde gelegd, om „tot in het hart droog” te laten worden, pakt de grijper alles met één slag op en, nat of droog, het hooi komt op den berg terecht. De plek, waar de grijper het hooi onze deskundigen is steeds meest critiek voor het ontstaan broei. i i Reeds op tal van plaatsen zijn gevalli hooibroei geconstateerd; hier en daar hoolberg-branden het gevolg; elders wist \men. door het tijdig losgooien van den berg, erger,te voorkomen. Wij hebben bij verschillende poe ren eens geïnformeerd wat de oorzaak was,: dat juist dit jaar de hooibroei zoo veelvuldig op treedt en hadden hierover ook een onderhoud met den heer H. Otten, opperbrandmeester te Weesperkarspel, die het boerenbedrijf in zijn geheelen omvang verstaat. Samenvattende wat de deskundigen op dit gebied ons konden vertellen, kunnen wij het volgende mededoe- len: De hoofdoorzaak van den op zoovele plaat sen voorkomenden hooibroei moet ditmaal ge zocht worden In het bijzonder vroeg maaien, hetgeen mogelijk (en noodzakelijk) was door t groeizame weer in het voorjaar en den Vrij wel vorstloozen winter. In vaktermen noemt men het zoo vroeg gesneden gras „te jong gpr maald”, en dergelijk hooi droogt niet zoo ge makkelijk. Het komt dus niet volkomen droog in den jierg, hetgeen den broei in de hand werkt. Men verzekerde ons. dat het wel voor gekomen is, dat men pas op den 21en Juni voor den eersten keer kon maaien, en ditmaal was men reeds einde Mei aan het hooien. DEUTHCHI-ANDSENDER. 1571 M. 8 30 Omroeporkest en militair orkest. 10 20 Berichten. 10 50 Hobo en cembalo. 11.05 Weerbericht 1130—1330 Koningsberger Omroepklelnorkssk brand uit In Drost aan de Wildervank, Dan is er nóg een factor, welke meespreekt, wat het ontstaan van hooibroei betreft. Eer tijds werd de hoog opgeladen wagen, welke van het land kwam, tot vóór den berg gereden en dan maakte men een begin met het bergen van het hooi In den berg. Telkens nam een der mannen een Jok" hooi op zijn vork (soms, als de boer over flinke krachten beschikte, had één lok wel het gewicht van 70 pond) en wierp dat hooi In den berg, waar anderen het oijnlddelljjk verspreidden. Nu doen op vele boerderijen de grijpers hun werk. Met behulp van den grijper toch worden telkens enorme massa's hooi opgepeschen en op den berg ge- ':lheden zijn zoo groot, dat jd ontbreekt, om het hooi hooi BATAVIA, 13 Juli (Aneta) Naar Ane ta verneemt, heeft het stoomschip van de EL P. M. De Klerk bij het passeeren van bet eilandje Komodo (Flores) S.OS.-llcht- seinen opgevangen, afkomstig van de fllm- expeditie van dr. Fejoes. Deze expeditie bleek in een noodtoestand te verkeeren en met over drinkwater te beschikken, daar men verzuimde een voorraad hiervan mee te nemen. De De Klerk nam dr. Fejoes, die »eer ernstig ziek is, mee, alsmede eenlge anderen, die er minder slecht aan toe zijn. De pxpedlue maakte angstige dagen door; men werd door dorst gekweld en was om geven door slangen en monster-hagedissen (de ag. reuzen-varanen), zoodat het ergste werd gevreesd. EN MET ADVERTEEREN BEREIKT MEN ALLE VERLOFGANGERS, REPATRIEERENDKN EN TOERISTEN. Het R. K. Werkliedenverbond heeft een adres gezonden aan den minister van Sociale Zaken, Mr. C. Homme, waarin de verlangens van het verbond ts.v. verschillende sociale voorzienin gen worden kenbaar gemaakt. Van deze wenschen, die In t algemeen te vinden zijn In het program, door de Katholieke Staatspartij gemaakt voor de nu ingetreden regeeringsperiode, verdient een aantal, dat be trekking heeft op de zorg voor de werkloozen, om oe urgentie onverwijld de aandacht van Uw Excellentie, aldus het adres, dat wij ontleenen aan de Volkskrant. Wij hebben daarom de eer de volgende wen- ■chen aan Uw Excellentie kenbaar te maken. Mede tengevolge van de ingetreden stijging der prijzen voor de allernoodzakelijkste levensmld- dtlen Is a< nood, die reeds groot was, sedert het najaar van 1936 tot nog grooter hoogte geste gen en is bet naar onze meenlng noodzake'ijk, dat daarin door tegemoetkomende maatregelen zoo goed mogelijk wordt voorzien. Deze prijsstijging kan onmogelijk door de werkloozen gedragen worden en het Is daarom noodzakelijk de steunbedragen en de werkver- schaffingsioonen dienovereenkomstig te ver- noogen. In afwachting van een wettelijke regeling van de steunverleening voor valide onvrijwillige werklooze arbeiders, dringen wij er bij Uw Ex cellentie op aan op korten termijn wijzigingen in de thans bestaande voorschriften te willen aanbrengen. Niet alleen het loon van het gezinshoofd of van den kostwinner dient zooals thans als basis van de steunverleenlng en steunberekening te worden genomen, maar het totale gezlnsloon *5 ven hel te steunen gezin. n. Buiten werking stelling van artikel 10a der steunregeling. Het verdient naar de meenlng van ons Ver bond aanbeveling bet groote aantal steunklas- een in de steunregeling belangrijk in te per ken. Verhooging van den B-steun om beter te kunnen voorflen inlhet ontstellende tekort aan kleeding, dekking en schoeisel der betrokKen werklooze gezinnen. Wij waardeeren in meer dan één opzicht de offers, welke de Nederlandsche volksgemeen schap zich getroost om een zoo groot mogclijk aantal arbeiders van lediggang te vrijwaren door hun werk te verschaffen. Dit neemt niet weg, dat wij met betrekking tot de werkver schaffing een aantal verlangens hebben. In verband met een en ander hebben wij de eer Uw Excellentie te verzoeken: 1. Voor een goed overzicht en mede om het betrachten van de billijkheid zooveel mogelijk te be orde ren. de verschillende plaatsen in te dee- ien In klassen, zooals dat bijvoorbeeld In som mige collectieve contracten is geschied; 2. Voor elk dier klassen vast te stellen de grens waar beneden de loonen in de werkver schaffing en de steunbedragen niet mogen da len; 3. Met bet oog hierop te benoemen perma nente colleges, die zich ter zake kunnen doen voorlichten en Uw Excellentie van advies die nen; 4 Aan deze colleges telkens advies te vragen, wanneer naar het oordeel der bevoegde Instan ties een oogenblik Is aangebroken, om de uiter ste trens opnieuw te toetsen aan wat in 't eco nomisch leven is tot stand gekomen. Alleen jn de provincies Brabant en Limburg wordt thans in de werkverschaffing voor het eerste kind fOM per week kindertoeslag be taald. Met het oog op de noodzakelijke levens behoeften in de gezinnen van de tewerkgestelde arbeiders is het noodzakelijk dezen klndertoe- s.ag voor *t geheele land in de werkverschaffing in te voeren. Aan de rouleerlng in de werkverschaffing wordt veelal verbonden het maken van wacht- weken zonder steun. Dit maakt de materieele voordeelen aan plaatsing in de werkverschaf fing veroonden, volkomen illusoir, kan zelfs lei den tot materieel nadeel. Arbeiders, die werken, moeten meer en betere voeding hebben dan ar beiders die niet werken, zoodat wat meer in komsten, welke uit tewerkstelling kunnen voort vloeien, alleen door die reden reeds voldoende gemotiveerd zijn. Tot slot verzoeken wjj Uw Excellentie te wil len besluiten, dat onder de huidige omstandig heden ook al is er sprake van eenlge opleving in het bedrijfsleven de subsidies voor de werkloozenkassen niet verder zullen verlaagd. De resultaten waren. Nice—Toulon 169 KM.: 1 Meulenberg (Bel gië) 5 uur 25 min. 14 sec.; 2 Deloor (België) individueel, zelfden tijd; 3 Wengler (Duitsch- land) zelfden tijd; 4 Lemarle (Frankrijk) in dividueel, 5 uur 25 min. 42 sec.; 5 Losson (Frankrijk) individueel, zelfden tijd; 6 Muller (België) individueel, 5 uur 26 min. 17 sec; 5 sec.; 11 I. 1875 M. (AVRO-ultzen- dlns) 8.00 GramoXoonmuaiek. 10 00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmualek.. 10 30 Omroeporkest en «olLste. 12.30 Ko vacs La joe’ orkest en gramofoonmuzlek. 2.00 Modepraatje. 2.30 De Palladlans en gramofoonmuziek. 4.0o Ziekenhalfuur. 4 30 Gramotoonmuzlek. 4.50 Voor de kin deren. 5.30 Omroeporkest. 6.30 Sport- praatje 7 00 Orgel en cello. 7.45 Voor r\jwieltoeri8ten. 8 00 Berichten ANP. Me dedeel! ngen. 8 15 ,X>e laatste ronde”, cau serie. 8.20 Residentie-orkest en soliste. In de pauze: Interview. 10.30 AVRO- Dansorkest. 11.00 Berichten ANP. Hierna AVRO-Dansorkest. 11.40—12.00 Gramo- foonmuzlek. De tweede étappe van den wegwedstrijd ToulouseParijs, welke over een afstand van 236 K.M. van Montauban naar Brive voerde, ondervond evenals de eerste étappe een ver rassend groote belangstelling. Overal stonden vele toeschouwers om de renners aan te moe digen, alsof het de groote ronde zelf betrof. Niettemin is deze tweede étappe zeker niet ge- makkelijk geweest. Er kwamen wel gean hoog» bergen In voor, maar niettemin kwam op het heuvelachtige terrein van het departement Gorrezo de min of meer ontwikkelde aanleg voor klimmen te pas, terwijl op de vijf of zes stijgingen, die van 4 tot 6 K.M. lang waren, de wedstrijd verre van gemakkelUk was. De étappe verelschte een goed uithoudingsvermogen, waar bij de renners alles moésten geven, wat er in hen zat. Mithouard. de Caluwe, Weger en Coralinl hadden na een geslaagde ontvluchting op bijna de helft van de étappe een voorsprong genomen van ruim vier minuten, maar even nadat Beau lieu gepasseerd was begon de achtervolging op 'dit leidende groepje. De Belgen Vlaeminck, van Simaeys, Hardlquest en Tersago vooral liepen steeds meer op de leiders in en op 30 K.M. voor het einde kregen de achtervolgers- hen In zicht. Wel deed de Caluwe nog een uiterste poging om alleen te ontvluchten, mtar hij werd weer Ingehaald en tenslotte kwamen elf renners te Brive aan, waar Bonduel met drie lengten voorsprong op den winnaar van de eerste étappe, Vlaeminck In 7 uur 4 mln 30 sec. won. De Caluwe, van Simaeys, Erne, Bonnefond, Har- dKjuest, Tersago, Mithouard, Fontenay en Bou- lon noteerden allen denzelfden tijd. In het algemeen klassement Is de stand: 1. Vlaeminck 14 uur 15 mln. 19 sec.; 2. van Simaeys met denzelfden tijd, 3. de Caluwe, 14 uur 16 min. 42 sec., 4 Tersago. 5. Hardlquest. beiden niet denzelfden tijd. Het MacNaghtéi strijkkwartet en soliste. 335 Orkest van.de Royal Air Force. 4.15 Reportage Koninklijk Bezoek aan Wales. 6.30 Sportreportage. 536 BBC-Dansorkest. 6.30 Berichten. 6.40 „They came to Eng land", causerie. 7.00 Plsnovoordracht. 7.30 Orgelspel. 7.46 Revue-programma 8.30 BBC-Schotach orkest. 9.30 Berich ten. 9.40 BBC-Dsnsorkeet. 10 20 Kerk dienst 10.40 Het Bridgewater Kwintet. 11.10 Billy Cotton’s Band. 1130—1230 Dansmuziek (gr.pl.). RADIO PA RIH. 1648 M. 7.10, 830 en 11.30 Gramofoonplaten. 13.50 Pascal-or kest en zang. 2 20 Gramofoonmuzlek. 4.05 Zang. 430 Radio tooneel met muziek. 5.05 Radiotooneel. 7 23 Planovoordrscbt. 735 Zang. 7.50 Radiotooneel. $.50.,Lecoq d‘ or", oj>era. 10.50 Gramofoonmuzlek. KEULEN, 456 M. 630 Dreadenach or kest. 830 Omroepklelnorkest 9.50 Gra- motoonmuzlek. 10 20 Volkallederencon- cert. 13 05 Concert. 335 Sollstenconcert. 430 Omroep-Amusementaorkeet. 5.30 Planovoordrscbt 6.20 Militair concert. 730 Gramofoonmuzlek. 830 Omroepor kest, -koor .en R. Gaden's orkest. 10.50 Kamermuziek. 11301330 Harry Blum's orkest. Toen de arbeider v. d. L. ult Oss Maandag avond den Heeschen weg aldaar per rijwiel wil de oversteken, werd hij plotseling door een na derenden auto gegrepen. De man werd met groote kracht tegen het wegdek geslingerd en werd bewusteloos opgenomen. Met zwaar in wendig letsel is de ongelukkige in zorgwekken- den toestand naar het ziekenhuis vervoerd. De politie stelt een onderzoek naar de schuld vraag in( HILVERSUM II. 301 M. (8.00—0.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.0012.00 NCRV) 8.00—9.15 en 10.00 Gramo toonmuzlek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuzlek. 1130 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten 12.15 Gnuno- foonmuzlek. 1230 KRO-Orkeet en gra mofoonmuzlek. 2.00 Handwerkles. 2 55 Gramofoonmuzlek. 3.00 Voor de vrouw. 3.30 Gramofoonplaten. 3.45 Bijbellezing. 4 46 Handenarbeid voor de jeugd. 5 15 Gramofoonmuzlek. 5 45 Pianovoordracht. 630 Literaire causerie. 7.00 Berichten. 7.15 Journalistiek weekoverzicht. 7.45 Re portage 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOB-bertchten. 8.16 Samenkomst van het Leger des Hells te Rotterdam m. m. het muziekcorps en de Zangbrlgade. 9.15 Amsterdamsen Salonorkest. (Om 10.00 Berichten ANP). 10.45 Gymnastiekles. 110012.00 Gramofoonmuzlek. Schrift lezing. De Sarkanl, het schip dat bij de vorige reis naar Spanje zooveel moeilijkheden heeft onder vonden. b thans wederom uit de haven van Rotterdam naar Alicante vertrokken. De lading bestaat uit erwten, die uit Mexico afkomstig zijn. Het schip heeft konvooi aangevraagd in Den Haag, hetwelk toegezegd Is. Wel zijn aan deze toezegging verschillende voorwaarden verbonden. Het schip mag onder weg geen enkele tusachenhaven aandoen en moet de Straat van Gibraltar passeeren mei dezelfde bemanning en dezelfde goederen, als waarmee het de haven van Rotterdam heeft verlaten. Voorts zal namens den marinestaf gi«) 1 uur 41 min. 9 sec.; 2 Sylver Maes (Bel gië) zelfden tijd; 3 Vervaeeke (België); 4 Lo- wie (België)5 Disseaux (België)6 Amberg (Zwitserland) 1 uur 42 min. 40 sec.; 7 Lapcbie (Frankrijk) zelfden tijd; 19 Anton v. Schen del 1 uur 45 min. 48 sec. Het algemeen klassement luidt: 1 Sylver Maes (België) 75 uur 8 min. 51 sec.; 2 Lapebie (Frankrijk) 75 uur 11 mln 44 sec.; 3 Disseaux (België) 75 uur 1< min. 8 sec.; 4 Vlcini (Italië' individueel 75 uur 14 mln. 39 sec.; 5 Vissers (België) individueel 75 uur 16 mln. 56 sec.; 6 Bartali (Italië) 75 uur 25 min 33 sec.; 7 Am berg (Zwitserland) 75 uur 26 min. 47 sec.; 8 Vervaeeke (België) 75 uur 35 min. 42 sec 9 Lowle (België) 75 uur 36 mln. 40 sec.; 52 Anton ran Schendel 78 uur 2 mln. 32 sec. Het landenklassement luidt: 1. België 225 uur 58 min. 41 sec. 2. Frankrijk 226 uur 47 min. 10 sec. 3. Italië 228 uur 4 sec. 4. Duitschland 229 uur 1 mln. 15 sec. 5. Zwitserland 230 uur 14 min. Men herinnert zich wellicht beeld van den grootvader, die in van Dickens’ romans voorkomt, den ouden schraper, die niets heeft van het svmpathieke, het levenswijze en levensblije, dat het kenmerk der grijsheid kan zijn. Hij verheugt er zich met grijnzend genoegen over, dat zijn kleinzoon even inhalig als hij lekker gegeten en lekker gedronken heeft op kosten van een vriend. Als die vriend zoo gek is te betalen en te onthalen moet men er maar zooveel mogelijk van profiteeren, ervan halen, wat er van te halen is. Dit is de levens-opvatting van de zen grijsaard, zijn levens-moraal. Daarheen gaan cd zijn gedachten. En hij wrijft zich de dorre handen van sinister pleister. Het is een afschuwelijk slag men- schen, dat in deze figuur door den grooten Engelschen schrijver werd belichaamd. En maar al te zeer naar het leven geteekend, helaas. Want ze zijn er. zulke individuen, die elk sociaal gevoel missen, en voor wie de evenmensch alleen bestaat, om pro fijt van hem te trekken. Laten wij maar hopen, dat ze zich geen christenen noemen! DROITWICH, 1500 M. 113» Gramofoon- mualek. 12 05 BBC-Wclsch-orkeat en so liste 1.05 Sopraan en bariton. 135 8port- reportage. 130 Gramofoon muziek 2.50 Aan het dagelijksch parcours van 30. 40, 50 en 55 K.M. zullen resp. deelnemen ongeveer 50, 2600, 500 en 1250 personen. Zeventig verschillende burgervereeniglngen zullen met een groep ter sterkte van minstens elf hoofden aan de marschen deelnemen. De Kon. Land- en Zeemacht, zoowel als het Nederlandsch-Indische leger nemen met tal rijke detachementen deel. Uit de volgende landen Rijn Inschrijvingen ontvangen: Engeland (Road Walking Association), Frankrijk (La Llgue Panslenne d'Athletlsme), Dult'chland, Zwitserland. Oostenrijk en Dene- n .arken. dea. De gezagvoerder, die van zijn reederij dracht heeft ontvangen, naar Spanje terug keeren. heeft tegenstand ondervonden deel van zijn bemanning, hetwelk die reis wenschte uit te voeren. De gezagvoerder heeft ./aandag achttien leder, der bemanning, die wei gerachtig bleven, mede te gaan, van hun ver bintenis ontslagen en de gage uitbetaald, waar na hij hen verplichtte, zijn schip te i er laten. Aangezien de gezagvoerder vreesde voor kracht dadig verzet tegen zijn persoon, is een en an der op zijn verzoek onder politietoezicht ge- seniea. Zonder moeilijkheden hebben bedoeld» schepelingen de Vendea verlaten en zijn aan wal gegaan. Daar deed zich echter de moeilijkheid voor, dat geen hunner in het bezit bleek te zijn van de verelschte papieren. Voor verblijf in Neder land is nJ. noodig een geldig pasjxxirt voorzien van een Nederlandsch visum. Bovendien bleek Maandagavond geen logement beschikbaar, waar deze vreemdelingen onderdak konden vinden. In afwachting van het tijdstip, waarop zjj naar hun vaderland kunnen terugkeeren. In op dracht van den commissaris van jiolltle zijn Zij daarom samengebracht in een Inderhaast Ingericht verblijf in een localiteit tegenover het oureau van politie te IJmuiden. Inmiddels worden pogingen in het werk ge steld, de schepelingen zoo spoedig mogelijk te doen terugkeeren naar een door hen te verkie zen deel van Spanje. Nader wordt bericht, dat Maandagavond nog om ongeveer elf uur door den deurwaarder een loonbeslag Is aangezegd aan den gezagvoerder. Het vijfde jaarverslag van den I.VÏCB. het zestiende van de landelijke competities is vrij optimistisch gestemé en hoewel de bond nog lang niet volgroeid is op de wijze, zooals zijn bestuurders het zouden wenschen. is toch het afgeloopen jaar weer een belangrijke stap In voorwaartsche richting gezet. Het aantal vereen igingen, dat bij den I.V.C.B. aangesloten is. nam wederom belang rijk toe. De uitgebreide onderbouw van den bond In Brabant door vorming van een derde klas In het geheele gebied van de Zuidelijke afdeeling n nadert daardoor met rassche schreden zijn voltooiing. Ook in andere afdee- Ungen zal door toezeggingen, die reeds vroeger van den diocesanen bond werden ontvangen, weldra met een uitgebreider, steviger onder houw der competities worden aangevangen. Ook de financieele toestand van den bond is niet ongunstig1 te noemen en de meeste ver* eenigingen beijveren zich regelmatig aan hun verplichtingen tegenover den bond te voldoen, a! zijn er ook uitzonderingen waar te nemen Het bestuur meent, dat bij juister financieel beheer in de vereeniglng en het nauwkeurig naleven der bondsbepallngen eerige vereni gingen niet zulk een grooten achterstand In het nakomen van hun financieele verplichtin gen zouden hebben. Enkele belangrijke vraagstukken hadden ook 8» jUjfloopen laar «te agnc|acbt, VM het bestuur, zooals de TWentsehe kwestie, waarbij Uitvoérig' -wordt stilgestaan. Aan de competities werd in totaal deelgeno men door 254 elftallen, waarvan 50 in de eer ste klas. 133 In de tweede klas en 71 In de derde klas. Vergeleken bij het vorig jaar was er een toename van 19 elftallen en sinds de oprichting is het aantal elftallen in dén I.V.CB. met 76 gestegen. De elftallen waren als volgt over de ver schillende bisdommen verdeeld:

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 6