Emigratie naar Zuid-Amerika Naar Sint Servatius’ graf r I POLITIEK GEKETTER Drie woningen in vlammen Koopt de Zomer- postzegels EEN BELANGRIJKE REDE TALRIJKE PROCESSIES H.M. de Koningin en de Jamboree VRIJDAG 16 JULI 1937 Van Duitschers en Walen Duo-passagiere gedood De Java naar het dok te Rotterdam BOERDERIJEN IN BRAND Militair uit den trein gevallen Ronselaar in Utrecht De Torenvalk heeft motorstoring Wegens poging tot doodslag Krachtiger optreden der regeering noodig STOKER EEN JAAR ACHTER SLOT PADVINDERS LEGGEN EEN KRANS AGFA-KARAT IS 18 KARAAT /X Baggermolen bij Urk omgeslagen I zich Gedachtenwisseling Schoon- Alle opvarenden gered ■4- (Van onzen speclalen verslaggever) MAASTRICHT. 15 Juli aan Wereldjamboree van de en Een vijftigtal kippen omgekomen eerr voor Politie-onderzoek leverde succes öueelen emigrant. van De de Motorrijder reed tegen waarschijn lijk niet verlichten vrachtauto Ir. H. G. A. Leignes Bakhoven heeft verschillende mogelijk heden onder ’t oog gezien Brandweer stond machteloos door gebrek aan water Met hersenschudding naar Am sterdam overgebracht De persdienst meldt: Donderdagmiddag Is een militair van het eerste regiment Veldartillerie, tweede bat tery, N. T., uit Amstelveen, ter hoogte van blok 1 onder Duivendrecht uit den trein gevallen. Nadat dokter J. H. van Oortel uit Abcoude de eerste geneeskundige hulp had z verleend, is het slachtoffer, dat een hersen schudding had opgeloopen, naar Amster dam vervoerd. de de De Vacantiekamer der Rotterdamsche rechtb. heeft den 43-Jarigen stoker J, H., woonachtig en gedetineerd te Rotterdam, wegens poging tot doodslag op den secretaris van de National of Seamen te Rotterdam, veroordeeld tot een ge vangenisstraf van een Jaar met aftrek van den in voorarrest doorgebrachten tyd. Da moderne kleinbeeld- Comero voor iadera beurs. Elegant, licht, gemaldcelijk nationaal-soclallsten politiek en „verketterd” worden, •eyslng heeft maar is een Christelijk jaar volgden dezer Op het graf van Willem van Oranje De Valk heeft een nieuwen motor naar Athene gebracht Die Walen zyn echter een eigenaardig volk. Gisteren vertelde my nog een oude Maastrich tenaar. dat hy bU een vorige Heiligdomsvaart een* ’s morgens om half negen al met een Waal in een café had gezeten op den dag, dat de groote processie zou uittrekken. De Waal bestelde zich een Schiedammer en toen hy dezen vóór zich had staan hief hy wys zyn vin ger op en zei tot het onschuldige glaasje: „Mou ami, cherche-tol une bonne place, car 11 aura foule ce solr" „Vriend, zoek een goed plaatsje op, want vanavond zal het druk worden”. Zóó zyn de Walen. Ze komen de processie zien. En héél devoot. Maar ze vergeten den ple- zlerlgen kant van het uitstapje toch óók niet. Ik geloof wel. dat er heel wat zullen komen naar Maastricht. Vooral Zondag 25 Juli, als de groote processie met alle relieken van de stad voor de tweede maal uittrekt. Het gerucht daarvan gaat nu al door alle plaatsen van den omtrek. Dan verwacht ik meer dan 80.000 menschen. Hopen wij het met den heer Schoonbrood. Hr. Ms. Ja\a. die reeds geruimen tyd in de haven» Nieuwediep heeft gelegen, is nu naar Rotterdam vertrokken om te dokken; mede zal er een nieuwe panteertoren aangebracht wor den, die reeds op de werf van de Rotterdam sche Droogdok MU. is gereed gemaakt. Donderdagmiddag heeft het Nederlandsch- Indische padvinderscontingent, dat een bezoek aan de Jamboree zal brengen, Delft bezocht. Omstreeks drie uur arriveerde het gezelschaap in autobussen uit Rotterdam. Tot groote ontzetting van de vele ürkers en de honderden vreemdelingen, die zich in de Urker haven bevonden, begon Donderdagmiddag omstreeks kwart voor twee de groote bagger molen, die op ongeveer 1000 M. Zuidwest van Urk ligt, over te hellen, om na enkele minuten te kapseizen, aldus bericht de Telegraaf. Enkele motorbotters, die toevallig In de nabyhet*! vertoefden, haastten zich met grooten spoed naar het gevaarte, dat in enkele oogenblikken volkoihen onder water verdween. Alle opvaren den zyn gered. te maken voor enkele patiënten in het Anthonie van Leeuwenhoekhuis te Amsterdam. Wat het Blinden-Geleide-hondenfonds be treft, hlez kan men spreken van een eenvoudige daad van naastenliefde tegenover dit instituut, dat nog van Jongen datum is. Den blinde komt men, door het koopen van Zomerzegels, te ge- moet In zi/n druk. Slechts weinige blinden toch kunnen zich de uitgave van dit primaire levensbelang getroosten. Deze arbeid van een voudige menscheiykheld kan vooral in het be ginstadium uw steun niet ontberen, aldus de minister. De lage productiekosten, die een gevog zyn van bodem en klimaat en het feit, dat deze producten vrywel te allen tijde tegen wereldmarktprys kunnen worden afgezet, terwyi in vele andere landen, die met hun productie ook in de wereld-behoefte moeten voorzien, de productiekosten aanmerkelyk hooger zyn, geven een grooten waarborg, dat voor den landbouwer in deze landen een redeiyke winstmarge moge! Uk is. brand uitgebroken in de boerderij landbouwer H. v. d. Berg, te Uden. greep zoo snel om zich heen, dat weldra in lichter laaie stond. De sloegen over naar een H. M. de Koningin zal niet alleen op Za terdag 31 Juli de wereldjamboree te Voge lenzang openen, maar heeft ook het voor nemen te kennen gegeven, de beiangrUke welpen- en verkennersdemonstratles op Woensdag 4 Augustus by te wonen en tevens een bezoek aan het kamp te brengen. Mede wordt een nieuwe pantser- toren aangebracht Maastricht moet ook na de Heilig domsvaart een bedevaart plaats blijven Donderdagavond ongeveer elf uur had op den RUksstfaatweg onder de gemeente Harmelen een verkeersongeval plaats waarby wederom een doode te betreuren valt. Terzyde van ge noemden weg stond een vrachtauto, afkomstig uit Lelden, waarvan de chauffeur bezig was het licht te herstellen, tc/ii uit de richting Woerden de heer L. B. uit Utrecht per motorrUwiel na derde, die zyn echtgenoote als duo-passagiere meevoerde. De heer B. heeft den vradhtauto, welke vermoedeiyk niet verhecht was, niet op gemerkt, zoodat hy met groote vaart tegen dat voertuig opbotste, met het gevolg, dat hy en zyn echtgenoote met kracht tegen den grond werden geslingerd. Onmiddeliyk werd hulp gerequireerd en belde slachtoffers werden naar het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht overgebracht. TUdens dit vervoer is de vrouw, die een schedelbasisfractuur, een been breuk, verschillende kneuzingen en schaafwon den bekomen had, bezweken. De heer B„ die een hoofdwonde en Inwendige kneuzingen op liep, is er ernstig aan toe. Onmiddeliyk na het gebeurde was de burge meester van Harmelen met de politie ter plaat se teneinde een onderzoek naar de oorzaak van dit ongeluk in te stellen en het verkeer op den weg te regelen. En dat lukt ons. Oedeelteiyk ook doordat men in sommige plaatsen Kevelaer wil mU- den en een andere geschikte bedevaartplaats zoekt. Zoo zyn wy byvoorbeeld met Schiedam in correspondentie. Doch deze processies ko men niet nu, tydens de Heiligdomsvaart, doch later, in Augustus of September. Komen er ook menschen uit Luik en het Walenland? Ongetwijfeld. De Bisschop van Luik, de rechte opvolger van Sint Servaas, zal hier in den_ loop van de volgende week pontlficeeren en stellig brengt hy menschen uit zyn Bisdom mee. die Zaterdag naar Indlë gaat, onder do van Geyssendorffer. met ’n nieuwen aan boord, naar Athene vertrokken en streek» pegen uur aldaar aangekomen. Hederimkldag vier urn- wordt de Valk met passagiers en post van het gestrande vliegtuig op Schiphol terugverwacht. Met de reparatie van <fe Torenvalk sullen vermoedeiyk eenige dagen zyn gemoeid. Het Indiëtoestel Torenvalk van de K.L.M.. dat Donderdag op Schiphol moest binnenko men, is wegens motorstoring te Athene geble ven. Donderdagmiddag is de Valk, de machine, die Zaterdag naar Indlë gaat, onder comman- motor om- Bezoek aan het kamp op 4 Augustus Het doel van de regeeringen der diverse sta ten, aldus spr., is niet alleen meer grond in cul tuur te doen brengen, maar ook een meer in tensieve cultuur te bevorderen en een grooter aantal personen aan het land te binden. Dit uit zich door een reeks van wetteiyke bepalin gen en instellingen, die de kolonisatie hebben te bevorderen. Het heeft sprekers aandacht getrokken, dal men by ons nog al eens de verkeerde opvatting is toegedaan als zou deze kolonisatie bepaald ge richt zyn op het aantrekken van buitenlan ders. Dit is echter geenszins het geval. Al deze regelingen zyn in de eerste plaats gericht op bevordering van den overgang naar het klei nere bedryf en op het scheppen van de moge- lykheid eigen landgenooten tot grondbezitters te maken. Indien de Nederlandsche regeering tneenlng is, dat bevordering van de emigra tie een landsbelang Is, zal zU krachtiger dan tot nu toe dit belang moeten behartigen. ZU •“t niet de bestaande instanties, die zich met de emigratie bezighouden in overleg moe ten treden en dezen Instanties meer armslag moet geven, door haar middelen te versterk ten. zy zal er niet voor moeten terugschrik ken een nauwgezet onderzoek ter plaatse te doen instellen, en In de betreffende landen betrouwbare en bekwame personen te belas ten met de voorlichting van hen. die emi- greeren. De adspirant-emigrant zal zeer zeker over Vakkennis en eenig kapitaal moeten beschik ken, maar hy zal zich ook eerst met de wyze van werken in het vreemde land op de hoogte moeten stellen en dus geld moeten hebben om het een Jaar of langer uit te zingen. HU zal zich de Spaansche taal eigen moeten maken. Hy zal moeten beschikken over een groot aan passingsvermogen en zich het comfort, dat hy in Nederland gewend is, moeten kunnen ont zeggen. zich in den beginne met een zeer een voudige woning tevreden moeten stellen en niet tot aankoop over moeten gaan, alvorens hy er zeker van is, dat de bodem geschikt is, dat de afzet van zyn producten verzekerd is. dat de klimatologische verhoudingen het risico niet te groot maken. Het beste zou het zyn, wanneer hy zich in verbinding kon stellen met ter plaat se bekende, met den landbouw daar volkomen vertrouwde landgenooten. die hem kunnen ad- vlseeren en in de eerste exploitatie-jaren nog met raad en daad kunnen bystaan. Nog lastiger is het probleem der groepseml- gratle, het vormen van kolonies van Nederlan ders De Nederlandsche kolonie in Tres Arollos in Argentinië toont aan, dat deze vorm van eml- Erstle niet tot het onmogeiyke behoort. Zal hy •lagen, dan moet er echter tusschen de leden van de groep een sterk bindend element zyn, *en element van ideologischen aard, er zal een leider moeten zyn en de samenwerking op coö peratieven grondslag zal verzekerd moeten zyn. Dok zal er voldoend kapitaal beschikbaar moeten zyn. Ieder lid van de kolonie zal de eigenschappen moeten bezitten van den indlvi- WU hebben eens met den heer R. Schoon broed gepraat, den secretaris van het Comité, een man, die in den voorbereidingstyd pak ken brieven zonder eenige hulp van typisten of stenographen alle even consciëntieus be antwoordde, een der meest verdienstelyke stil le werkers achter de schermen. Op den eersten Zondag, vertelde hU. had den wy, ongerekend de drieduizend Derde- Orde-menschen, vUftien processies hier. Daar waren er zes by uit Brabant en een stuk of vier uit de Noordelyke gewesten één o.a uit Amsterdam. Maandag was Gulpen hier met A. de omliggende plaatsen. In totaal 1200 man. Dinsdag kwamen Helmond en Tongeren. De laat ste had ook ver over de duizend deelnemers. Woensdag kwamen er uit Mechelen en Maas- eyck ook een duizendtal, bovendien uit Noord- Limburg nog een paar kleine processies. Van daag. nu zyne Hoogwaardige Excellentie de Aartsbisschop van Utrecht de Pontificale Hoog mis heefr gelezen, was de Bisschop van Roer mond hier met Al zyn seminaristen. Boven dien bedevaarten uit Horst en Lutterade. En zoo gaat, het maar dóór. WU hadden tiendui zend pelgrimsboekjes laten drukken met zoon boekje kunnen zy overal zonder kosten binnenkomen, by de relieken en by het Graf van Sint Servaas maar die zyn schoon op WU moeten er zeker vUf duizend laten bü- drukken. Komen er nog veel menschen buiten de Boternoteering conunlasienoteering voor Nederlandsche boter is vastgesteld op 77 cent per kg. De otficieele Deensche boternoteering is voor de komende week vastgesteld op 215 kr. Cf 087). U zult weten, dat Aken en Maastricht geiyktydig hun Heiligdomsvaart vieren, zy hebben daar ook prachtige relieken. Groo- tere dan wy, doch niet zoo véél. Daar wordt byvoorbeeld de heele lendendoek van Onzen Lieven Heer bewaard. Men toont daar ook de relieken «heel anders. Niet In, doch bul ten de Kerk, zy worden daar uitsluitend door Bisschoppen en Abten gedra gen en getoond op de omgangen van den toren. Donderdag heeft de politie te Utrecht op het Centraal station aldaar een tweetal Jonge werk- loozen aangehouden, dat gereed stond, naar Spanje te vertrekken, om diénst te nemen bü de regeerlngstroepen. Er bestond reeds eenigen tyd by de politie het vermoeden, dat er in Utrecht geronseld werd en in verband daarmede had de recher che het oog gehouden op een perceel, waar men meende, dat de menschen werden aangeworven. Iedereen, die dit perceel binnenging, werd na zyn vertrek nauwkeurig gevolgd, met het resul taat, dat Donderdag de beide hierboven genoem de mannen op het Centraal Station werden aangetroffen. De man, die zyn bemiddeling had verleend, is gearresteerd en aan 71 verhoor onderworpen. Nadat tegen hem proces-verbaal was opge maakt, is hy heengezonden. In de Nieuwe Kerk verzamelden de padvin ders zich rondom het praalgraf van Prins Willem van Oranje. Nadat prof. ir. P. Muysken, voorzitter van de afdeeling Delft van de N.P.V., een korte rede had gehouden, werd een krans van lau rierbladen en gladiolen gelegd door een Ja- vaanschen en een Indtschen padvinder. De or ganist speelde daarby het Wilhelmus. Na de kranslegging ging de leider van het Indische contingent, de heer Ranneft, voor In gebed. Prof. mr. C. P. M. Romme voor het eerst als minister de microfoon Vervolgens stelde spr. de vraag: Is er kans op slagen voor Individueele landbouw- emigratie? Voor Zuid-ChUl, Uruguay, een gedeelte van Argentinië en Zuid-Chili meent hy deze vraag bevestigend te mogen beant woorden. Men trekke daaruit geenszins de conclusie, dat leder, die eenig kapitaal heeft en het vak kent, het er nu maar op wagen moet en dat hy daar met open armen en den noodigen steun van overheidswege ont vangen zal worden. Niets is minder waar. Maar, zooals ik U zeg. ik heb geen aanvrage voor processies van over de Oostgrens. Er ko men natuuriyk wel Duitschers. maar ik betwU- fel of het er veel zullen zyn. Van hieruit gaan trouwens ook geen processies naar Aken. Het is opvallend zoo huiverig als men zich daar voor met name in de grensdorpen toont. Er hoeft maar-één man eens ooit eenige onaan genaamheid met de Duitsche autoriteiten te hebben gehad en de schrik zit in het heele dorp. Het is wel jammer, want nog eens: de Heiligdomsvaart van Aken is ook heel mooi. Nu wy het tóch over Duitschland hebben, merkt U er iets van, dat de menschen de tra ditie van het bedevaren naar Kevelaer zou den prysgeven ten voordeele van Maastricht? Iets wel. wy leggen het er natuuriyk niet op aan de menschen van Kevelaer af te trek ken. Dat moeten ze zelf weten. ooals men zich zal herinneren, X heeft de bisschop van Berlijn, raaf von Preysing, onlangs op on dubbelzinnige wijze uiting gegeven aan zijn medelevende sympathie voor da confessioneele Christenen, die evenals de katholieken vervolging lijden omwjlle van de gerechtigheid, en zelfs gebeden uitgeschreven voor de dertig predikanten der Bellideniskerk, die op het oogenWik in Duitschland gevangen zitten. Het or gaan van den Rljksminister voor Pers en Propaganda dr. Jozef Göbbels „Der An- grlff” is over deze echt-christelijke hou ding van den bisschop natuurlijk niet te spreken en verklaart in een scherp arti kel, dat Mgr. von Preyslng In werkelijk heid geen belang kan stellen in het lot van deze „Ketters” en dat de Roomsch- Katholieke leer geen woord bevat over een vereenlgd front met het protestan tisme. De bisschoppen, aldus beweert Göbbels* blad schijnen te vreezen, dat de katholieken zich geïsoleerd zullen kunnen gaan gevoelen In hun strijd tegen het nationaal-socialisme en trach ten nu bondgenooten te vinden voor geval van nood. „Der Angriff” beschouwt dit gebaar van Mgr. von Preyslng dan ook uitsluitend als niets anders dan een politieke manoeuvre. Door deze visie bewijst het orgaan van Dr. Göbbels alleen iets, dat al meer dan voldoende bewezen is, n.L dat het zelf zoo volkomen verpolitiekt is, dat het niets anders meer dan politiek ziet en kan veronderstellen en dat het zoover afgeraakt- is van de zuiver Christelijke mentaliteit, waarin Dr. Jozef Göbbels in dertijd werd opgevoed, als voor een zgn. „positieven Christen” nauwelyks mogelijk moest worden geacht. De Katholieke leer leert, dat men niet alleen zijn mede christenen, maar al zijn evennaasten moet liefhebben gelijk zich zelven. Dus ook de evennaasten van ander ras of geloof of politieke overtuiging, ja zelfs zijn Vijanden. Indien iemand niet het recht heeft den term ..ketter” te bezigen, wanneer hij over de verhouding van Katholieken en geloovige protestanten spreekt, dan is het toch wel Dr. Göbbels, die eens katholiek was, maar thans als nationaal-socialist iedereen verkettert, die niet op alles wat het nationaal-socia- lisme leert en doet van ganscher harte „amen” zegt. De protestantsche, maar geloovige „Ketters” staan dichter bij de katholieken, dan de zgn. positieve Chris tenen, die aan het nieuwe heldendom de vrUe hand geven en de Kerk van Chris tus on verdraaglijken dwamg willen aan doen. De katholieke bisschoppen in Duitschland zitten niet verlegen om bondgenooten en hebben geen behoefte u aan een eenheidsfront met de protestan ten, omdat zij weten, dat alle katholie ken van de wereld met den H. Vader aan het hoofd achter hen staan en dat zij werkelijk niet de eenigen zijn, die door de nationaal-soclallsten politiek maa tschappellj k Het gebaar van Mgr. von Rn niets met politiek te makel*, spontane uiting van een medevoelen, van een practische lotsver bondenheid met de geloovige protestan ten, die evenals zij Christus meer ge hoorzamen dan welken mensch ook en van een verdraagzaamheid, waartoe het nationaal-sociali&ne zich blijkbaar voors hands niet vermag op te werken. Als de .Angriff’ politieke manoeuvres wil signaleeren, kan zij die in de wijze, waarop de deviezen- en zedenprocessen in het Derde Ruk worden gevoerd, meer dan genoeg vinden. Dat is politiek en wel van onchristelijk allooi. Prof. mr. C. F. M. Komme, minister van Sociale Zaken, heeft Donderdagavond voor de Radio een opwekkend woord gesproken, om Zomerpostzegek te koopen. De minister begon zyn korte toespraak met op te merken, dat hy thans voor de eerste maal als zoodanig voor het forum der openbaarheid trad. Hy noemde het een voorrecht zyn landgenooten te mogen op wekken tot een goede daad. In plaats van Jantjes in 't wit en met braniekraag is een groot aantal werklieden aan boord geweest met zwarte werkpakken aan en gewapend met acetyleenbranders om het mooi ste gedeelte van het schip, de monumentale brug, te sloopen. Duizenden meters kabel zijn intusschen reeds verwerkt. Het schip is van een electrische vuurleiding voorzien. In Rotterdam zal het schip dokken. Het kan niet in het dok van de werf te Nieuwediep. De gevechtswaarde van de «Java” zal, als de nieuwe brug. die mede een pantsertoren is. gereed is zoodanig toenemen, dat het schip weer op de eerste plaats kan worden geplaatst. De werkzaamheden in Rotterdam zullen on geveer drie weken duren. Hierna gaat het schip weer naar Nieuwediep, waar de laatste hand er aan gelegd zal worden voor het ver trek naar Indië Het zal, als het proefgevaren heeft, hoogst- waarschyniyk spoedig weer naar de Oost ver trekken, om de Sumatra af te lossen, die ook dringend een iTOOte beurt behoeft. officieele bedevaarten om, mynheer brood? Héél veel zelfs. Het feit, dat er uit Ton geren „maar” iets meer dan duizend pelgrims met de elgeniyke processie meekomen en niet, zooals vroeger wel eens en zooals aanvankeiyk gedacht, een drieduizend, ligt hoofdzakelyk hieraan, dat enkele duizenden Tongerenaars Zondag op eigen gelegenheid naar de proces sie zUn komen kyken. Pelgrims waren er Zon dag een achtduizend ongeveer, doch vreemde lingen wel een vyftig A zestig duizend. Komen er ook processies utt Duitschland uit Aken? Tot nu toe heb ik geen aanvragen ont vangen. Wy hebben er wel propaganda ge maakt. En de kerkeiyke autoriteiten hebben onze propaganda naar best vermogen onder steund. Wy hebben hun onze folders toegezon den er waren er ook in het Duitsch gedrukt en zy hebben die verspreid in alle parochies. Zoo hebben wy ook met hun propaganda-ma- teriaal gedaan. Ten slotte wees spr. erop, dat tot nu toe de emigratie naar Zuld-Amerika veel mislukkin gen heeft geboekt, zoodat hy de uiterste voor zichtigheid aanried, niet, omdat men in de be seffende landen geen vertrouwen zou kunnen stellen, niet omdat er geen bestaansmogeiyk- heid te vinden is, maar wgl omdat er van den 'migrant veel gevergd wordt Donderdagmorgen is te Dodewaard, naby Ttel, door tot dusver onbekende oorzaak brand uitgebroken in het huis van den heer J. W. Gysbers. Het vuur sloeg over op de woningen van Crum en de weduwe Merkestein. De brandweer stond vrywel machteloos door gebrek aan water. De drie woningen zUn afgebrand. De schade wordt gedeelteiyk door verzekering gedekt. Minister Romme besloot zUn toespraak met den wensch. dat men zyn steun zou geven aan deze sociaal zoo beiangrUke voorzieningen: de t. b. c- en de kanker- bestrUding, maar ook aan het Blinden Geleide-hondenfonds. „Ik wensch u toe luisteraars," aldus ein digde de minister, ,,veel goede daden te verrichten. Koopt nu Zomerpostzegelal” Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak is van den Het vuur de hoeve vlammen nabygelegen schuur, welke met de hofstede in de asch werd ge legd. De geheele inboedel en de hooivoorraad zyn verloren gegaan, terwUl een vUftlgtal kip pen in de vlammen is omgekomen. Verzeke ring dekt de schade. WaarschUnlUk tengevolge van hoolbroel is brand ontstaan in de boerderU van den land bouwer M. Arts te Mill. De hofstede is geheel atgebrand, terwijl ook de landbouwinventaris en de hoolioorraad door het vuur werden ver teerd. Verzekering' dekt de schade. Na de rede van ir. Lelgnes Bakhoven werd eenigen tyd van gedachten gewisseld. De heer Sonneveld. secretaris van de Chr. Emigratie- vereeniging voor Zuld-Amerika. constateerde dat men voor dit Jaar reeds te laat was met ri’n actie. In October hadden gegadigden al b.v. in Argentinië moeten zyn. Gedurende «eer- t'en maanden zal er nu met spoed gewerkt moe ten worden. -. A De heer De Kok achtte het nogal bezwaariyk dat emigranten over een kapitaaltje van 4 13 duizend gulden zouden moeten beschikken en vroeg, of ginds ook tuinbouw mogeiyk was. waarop de inleider antwoordde, dat in de buurt van de groote steden tuinbouw misschien een bestaan zou kunnen opleveren Op een vraag uit de vergadering hoe het in de Zuid-Amerikaansche staten met de gees- telyke verzorging gesteld Is, antwoordde de voorzitter, dat een algemeene gedragslUn hier voor zeer moeliyk aan te geven is. Het bestuur interesseert zich voor i^iér geval afzonderlUk. In dit verband noemde 3e voorzitter persoon lUke emigratie minder gewenscht. HU zag lie ver gro?pskolonisatie, waarbU wellicht de In- heemsche geestelijkheid of de aldaar werkzame Europeesche ordesgeestelUkheld de godsdiensti ge verzorging der kolonie op zich zou kunnen lemen. In de te Den Haag voortgezette vergaderino van de R. K. Emigratie-vereeniging heeft het lid van de Nederlandsche handelsmissie naar Zuid-Amerika, ir. H. G. A. Leignes Bakhoven over de emigratiemogelijkheden naar de door de handelsmissie bezochte landen gesproken. Tot de aanwezigen behoorden ir. A. Roe- broek, directeur-generaal van den landbouw, als vertegenwoordiger van den minister van Econo mische Zaken, mr. H. J. Morren, waarnemend directeur van den RUksdienst der Werkloos heidsverzekering en Arbeidsbemiddeling, prof. A. Cleonhas, de heeren H. Verheggen. Ud van Ged. Staten van Limburg. Boersma, voorzitter van den R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden, Van den Akker, voorzit ter van den R.K. Volksbond in het bisdom Haarlem, Hoeben van de R.K. Werkgeversver- eenlglng en rector Beune van de K. J. M. V. Ook vele Kamerleden deden van hun belang stelling blUken. Wij merkten op dr. Korten horst, generaal Bajetto en de heeren Kuyper, van der Weijden. Loerakker en De Bruin. Het Chileensche gezantschap had een ver tegenwoordiger gezonden. Voorts waren er vertegenwoordigers van de Stichting Landverhuizing Nederland en van verscheidene zustervereenigingen op het gebied van emigratie, alsook van de Nederlandsche kloosterorden en Congregaties, werkzaam in Zuid-Amerika. Naar men weet sprak ir. Leignes Bakhoven in de plaats van den heer Ch. Welter, die van zUn toezegging om in deze vergadering het woord te voeren was teruggekomen in verband met zUn benoeming tot minister van Kolo niën. De groote belangstelling, aldus spreker, van de regeeringen der bezochte Zuid-Amerikaansche staten voor de emigratie is volkomen verklaar baar. In het algemeen gezegd liggen in de A. B. C.-staten en Uruguay nog vele productie- bronnen onaangebodrd of geschiedt de exploita tie nog extensief. Een en ander is het gevolg van gebrek aan goede arbeidskrachten en ook aan kapitaal. Zulks geldt zoowel voor de in dustrie als voor den landbouw. Wat den landbouw betreft, zien wU dat groo te oppervlakten die voor bodemcultuur ge schikt zUn, nog op ontginning wachten. Behoudens de belangrijke voortbrenging export van tropische of sub-tropische landbouw producten, in het byzonder in Brazilië, zUn de voornaamste landbouwvoortbrengselengraan. lUnzaad en vleesch, terwUl de productie van fruit (en wyn) in enkele landsdeelen van be- teekenis is. Een gefortuneerde dame heeft het Heiligdomsvaart-comité een aanzienlijke som gelds toegezegd, wanneer dit erin zou slagen twee we ken Jang iederen dag een processie naar Maastricht te trekken. Het Co mité heeft het geld verdiend. Dag in, dag uit arriveeren in den vroegen morgen vóórdat de dagelyksche pontificale Hoogmis begint honder den. somtijds duizenden pelgrims, biddende en met Kruis en priesters voorop uit een of ander deel van Limburg, uit een der Belgische deke naten van even over de grens of uit de gewesten van boven den Moer dijk. Er is veel leed en wy moeten er op Inge steld zUn, leed te voorkomen en te lenigen. Vervolgens gaf de minister aan, waartoe opbrengst der Zomerzegels, die thans voor derde maal worden uitgegeven, zal dienen. HU bepaalde zich er toe het sociaal belang pr van in het licht te stellen. VUftlg procent Is voor de t. b. c.-bestrUding, dertig procent voor de kankerbestrydlng, twintig procent voor het Blinden Geleide-hondenfonds. Wat de t. b. c.-bestrUding betreft, wees Z. Exc. er op, dat ons land aan de spite staat. Statistisch zU er wel achteruitgang geconsta teerd, doch stilstand mag er niet ztfn. We moe ten waakzaam en werkzaam zUn. De regeering oordeelt hier zelfs zonder tegenspraak te duch ten, dat eigeniyk op dit gebied niet genoeg kan worden gedaan. Vervolgens weeg minister Romme op den arbeid van de vereenlging „Het Nederlanttech Kankerinstituut”, dat reeds meer dan 25 Jaar nuttig werk'doet, om kanker te voorkomen en te bestrUden en om onderzoekingen mogeUJk Waar we echter doelbewust naar streven en dat heeft nóch met de politiek, nóch met het vreemdelin genverkeer ook maar iets uitstaande - is het eerherstel van Maastricht als bedevaartplaats ook na de Hei ligdomsvaart. Daar heeft de stad met haar Sterre der Zee, haar H. Kruis van Wjjk. met het Graf en de Bron van St. Servaas, den eersten Bisschop van Nederland, stellig recht op. In vroe ger eeuwen kwamen hier koningen en keizers. Karei de Groote had zijn eigen zaal boven in de Servaas-kerk een schitterende zaal met een van de weinige koepels, dié in de Mid deleeuwen zjjn gebouwd, U kunt hem nóg in voortreffelijken staat zien - Lodewjjk XI heeft schenkingen aan het Graf van den Heilige gedaan. Karel V kwam hier ter beevaart. En ieder jaar volgden tienduizenden het voorbeeld dezer grooten. Die traditie moet in eere worden her steld.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 15