We luisteren naar Het noodweer De aanhouding van de „Molton” De weerstoestand HET WEER OP ZONDAG Twee vliegtuigen -boven den Oceaan DE MOEILIJKHEDEN MET DE THORPEHALL 1 H (Ingezonden Mededeeling) aan Felle critiek in het Lagerhuis Boven V lissingen Op het Jamboree-terrein Laan boomen geveld Economische zaken Zaterdag 17 Juli n WERKLOOZE ONDERWIJZERS CLEARINGKOERSEN MAN OVER BOORD Apothekersassistent Inschrijvingen voor vischleveranties Engelsche Post zwijgt over K.L.M. Vyf weerspannige leden met den sterken arm aan boord gebracht Twaalfjarige jongen om het leven gekomen By het uitwyken door een auto aangereden De „Royal Oak” liet toe, dat de „Almirante Cervera” schoten* loste op het Britsche schip Waarschynlyk zal het eenige dagen koel blyven Ook in gemeentelijke betrek kingen NA IEDEREN MAALTIJD BENALWD EN OPGEBLAZEN Een vacantie op de fiets? 4» IEZ8EKT VOORAL eek hst agaerlaas Hl Heiland*» meals ta natahrpark Nérvsuzs Angstaanjaglngen verdwijnen snel en worden voorkomen door Mijnharen** Zenuwtabletten Zenuwtrillend Zenuwsterkend. Buisje 75 ct. Bij Apothekers en Drogisten. De ramp met de „Hinden burg” GRAND HOTEL DES ARDENNES Italiaansch vliegtuig ver ongelukt kanovaarders gered Waarschuwing en advies belanghebbenden Ouwehand'g Dierenpark BkaxV ezebkbire»» I Alles wel aan boord Voelt zich thans weer flink en levenslustig Klachten der Britsche K. v.'K. voor Ned.-Oost-lndië Woonwagen van een dijk gestort VRIJDAG 16 JULI 1937 de meer het een wezenlijke klacht en wel welke *o«e de (Nadruk verboden). Op den Rükfiatraatweg, nabij de buitenplaats O Vervolg PA KIM, 1MK M- i i Marktdievegge op heeterdaad betrapt aan de Mlddenhavenstraat 42-44 (tel. 5101), mag beschouwd worden als een semi-offl- cieele instelling, waardoor zoowel haar neu traliteit als deskundigheid gewaarborgd is. Op den rjjksstraatweg nabij Voorthuizen la 'n automobilist, bestuurder van een twee persoons wagen, in aanrijding gekomen met den twaalfjarigen De V., uit Zuilen, dl. geheel alleen per fiets op een vacantie- tocht naar* Zutphen was. De jongen is bij deze aanrijding zóó ernstig aan het hoofd gewond, dat hij in levensgevaarlijken toe stand naar het St. Elisabeths-zlekenhuls te Amersfoort moest worden vervoerd, waar onmlddeliyk operatief is Ingegrepen door dr. Inalnger. Niettegenstaande de operati. is de jongen eenige uren later aan de be komen verwondingen overleden. 1 I hebben deze: Eenigen 1 Dan Purol meenemenDit voorkomt, verzacht en geneest doorzitten en zonnebrand. Doos 30 et. Sedert tal van weken werden op de Donder- dagsche markt te Gouda diefstallen gepleegd ten nadeele van marktbezoeksters. die by de kra men waar zjj haar inkoopen deden even haar taach neerlegden. Gewoonlijk werd het geld uit de taach gehaald, waarna deze op straat werd weggeworpen. Naar aanleiding van de herhaalde klachten heeft de politie een extra surveillance ingesteld, hetgeen tengevolge had. dat zij de hand kon leggen op een 48-jarige gehuwde vrouw, die op heeterdaad van diefstal van een taach werd betrapt. Bi) haar verhoor bekende de vrouw ook de daderes te zijn van de hier boven genoemd, diefstallen. Zij ia in bewaring gesteld. II O I Het schip is Donderdagavond naar de buiten haven verhaald om te bunkeren en is nog hedennacht vertrokken. I LA ROC'HE EN ARDENNE (BELGIS) Zijne nieuwe kamers met privé bad, W.C„ enz. T Dinsdag- en Woensdagavond toestemming gege- Het slachtoffer bereed den rijweg, hoewel achter de boomen een goed rijwielpad ligt. Te gen den bestuurder van den auto, die vtr- klaarde, dat de jongen plotseling naar links uitweek, is proces-verbaal opgemaakt en zijn wagen is in beslag genomen. De identiteit van den jongen kon worden vastgesteld, doordat op zijn rijwielbelastlng- merk naam en adres waren aangebracht. Dit te echter met geweld moeten geschie den, aangezien de Spanjaarden hevig ver let pleegden. Onder strenge bewaking «Qn de mannen ten slotte aan boord gebracht. Daar heeft de kapitein de reeds vermelde verzekering om naar Bordeaux te varen her haald, waarna ten slotte de rust aan boord te teruggekeerd eh de bemanning aan den arbeid te gegaan. Donderdagavond is tijdens het hevige onweer, dat ook boven Zuld-Friesland woedde, de boer- oerjj van de wed. Menger te Noordwolds welke bewoond wordt door het gezin Visser, ocor den bliksem getroffen. Daar de motorspult defect was, moest men machteloos toezien, hoe alles door het vuur verteerd werd. Wel ver scheen na korten tijd de motorspuit uit Wol- vrga, doch toen was het te laat. Verzekering dekt de schade LONDEN, 18 Juli. (Reuter) Het Britsche wa tervliegtuig „Caledonia dat gistermiddag van New Foundland is opgestegen naar Foynes in Ierland, en de American Clipper, die de vlucht over den Atlantlachen oceaan in omgekeerde richting wil volbrengen, zijn elkaar vannacht om 4.41 Engelachen zomertijd, op groote hoogte vliegend, in de duisternis gepasseerd, op 1100 mijlen uit de kust van Ierland. Belde toestellen rapporteerden: .Alles in ozde". Het is zeer moeilijk na te gaan wat het week-einde voor een weerstoestand zal bren gen. Er bestaat alle kans op een flinke af koeling, die eenige dagen koel weer na zich sal slee pen. De algemeene weerstoestand geeft echter nog geen aanleiding te ver wachten, dat het weer daarna lang koel en onstandvastig zal blijven. Wy moeten dus voor het week-eind reke ning houden met koel, winderig weer met regenbuien. In verband met bet voornemen der regeering om bezitters van het onderwjjsers-diploma te plaatsen in voor hen geschikte rljksbetrekkin- gen, heeft de minister van Blnnenlandsche Za ken een schrijven gericht aan de gemeentebe sturen, waarin hij dezen verzoekt eenzelfde hou ding aan te nemen en in soortgelijke betrekkin gen eveneens werklooss onderwjjaers to ~laat- sen. Een driemotorig vliegtuig van de luchthaven Olamplno is tijdens een nachtvlucht in aan raking gekomen met een hoog voorwerp en nabij de renbaan van Capanselle omlaag gestort en vernield. Vijf leden der bemanning kwamen bij dit on geluk om het leven. kenis van weleer volkomen verloren heeft, tal van gegadigden aanmelden, met als gevolg een onderlinge concurrentiestrijd, waaraan alle ge zonde normen ontbreken, zoodat tenslotte de inschrijver de dupe wordt, doordat hU of een slechte partij visch of In het geheel niet gele verd krijgt, een en ander zeer ten nadeele van bona fide firma's, die door den achteruitgang van hun debiet ervaren dat de goeden onder dc kwaden moeten lijden. tijd geleden kwamen de Britsche postautoriteiten overeen de mail voor Singapore aan te nemen voor vervoer door de K. L. M naast de Imperia! Airways, op voorwaarde, dat de post voorzien is van het opschrift ..via Hol land” en een extra postrecht wordt betaald, zoodat. wanneer de eene mail is gemist, de brie ven met het eerst vertrekkende vliegtuig kan worden verzonden. osaaacmopd - Sprekende over de luchtverbinding van En geland met het Oosten, zeide hjj: De prachtige nieuwe vliegbooten van de Im perial Airways zijn thans in bedrijf op de rou te EngelandEgypte, waarmede een dag is ge wonnen en wij zien uit naar de komst van snel lere machines op de rest van de route naar Sin gapore. De K. L. M.-machines blijven met hun gewone efficiency werken, zoodat er thans vier machi nes per week in beide richtingen vliegen. Wij echter Des middags vier uur heeft er boven Vtis- s i n g e n een hevig onweer gewoed, dat ge paard ging met een storm, die soms een or- kaankracht bereikte. Daardoor is zeer veel schade aangericht. Daar men juist de kermis aan het opslaan was, zijn verscheidene tenten vernield. Verder zijn talrijke boomen ontwor teld en schoorsteenen omgewaald. Op eenige hotel- en caféterrassen werd groo- te vernieling aangericht, terwijl eenige groote spiegelruiten van winkels werden ingedrukt. Tijdens dit noodweer bevonden zich twee on geveer achttienjarige Jongens uit Middelburg in een kano op de Schelde. Zij zouden zeker verdronken zijn, toen juist op het laatste mo ment het Groningsche motorzellschip Lutger- oina kwam aanvaren en de kapitein, de heer R Landstra, hen opmerkte. Onmlddellljk ver minderde hij vaart en draaide hij bij. waarop belde jongens met touwen aan boord konden worden getrokken. Zjj waren geheel van streek, maar dank zjj de goede verzorging, waren zij spoedig weer op hun gemak gesteld. Het visscherjjbedrijf, aldus besloot de se cretaris, zoowel handel als reederjj, wordt hierdoor een groote dienst bewezen, terwijl de blnnenlandsche afzet. welke door al die verkeerde practijken achteruit gaat, onge twijfeld zal worden bevorderd, een en apder mede ten gerieve van het vischetend publiek. De Britsche Kamer van Koophandel voor Ne- derlandsch.Oost-Indië heeft te Londen haar jaarvergadering gehouden, onder voorzitterschap van den heer L. H. Crips. De waarde van deze regeling voor de Br*- sche belangen wordt grootelijkx aangetast, wijl zij niet te vermeld in de Post Office Galde en wanneer ge per telefoon infor meert, wordt alle verwijzing naar den K. L.- M.-dienst zorgvuldig ve-meden. Ik heb onlangs gelezen, dat brieven ook door de K. L. M. naar Indié kannen woe den verzonden, maar ook hier wordt het feit niet bekend gemaakt. Wat hier geheel en al over het hoofd schijnt te worden gezien te het feit, dat, ondanks dat alle beschikbare faciliteiten zoo ruim mogelijk zijn bekend gemaakt, de Britsche belangen in een na- deellge positie staan tegenover hun mede dingers op het vasteland. Donderdagavond omstreeks half tien hoorde de bemanning van het Duitsche ss. „Oak land” welk schip op dat oogenblik even bui ten de pieren van Hoek van Holland op zee voer, een plons. Het bleek, dat een passagier, een 24-Jarige jongeman van Duitsche natio naliteit, overboord was gevallen. De Oakland Omstreeks het midden der week kwam er In de luchtdrukverdeellng een belangrijke veran dering, die tengevolge heeft gehad, dat het weer veel warmer werd. De wind draaide terug naar bet Zuidoosten. De beteekente hiervan was, dat de lucht, die na deze verandering in de wind richting werd aangevoerd, niet meer van Noor delijken oorsprong was en dus niet meer zoo koel. De Zuidoosten-wind bracht warme lucht aan. Over het algemeen was de weerstoestand in het grootste gedeelte van Europa echter nog niet veel warmer geworden. Het doorwerken van de verandering zal nog eenigen tijd noodlg hebben. Intusschen heeft de standvastigheid van het weer onder de verandering in de hichtdrukver- deeling geleden. Wel had zich over Centraal- Europa een gebied van hoogen druk ohtwlkkeld. dat beter weer bracht, maar in het midden der week vormde zich over het Zuidelijk gedeelte der Britsche Eilanden en over het Engelsche Kanaal een kleine depressie, die onweetsstorlngen te weeg bracht, het eerst over Engeland, en Frank rijk, later ook over ons land. De gevolgen Jilervan zijn altijd onberekenbaar. Het ontstaan van groote temperatuurtegenstel- Ilngen in een betrekkelijk klein gebied is de eer ste oorzaak van evenwichtsverstorlngen, die aanleiding geven tot regenvormlng op groote schaal en hierdoor worden sterke luchtbewegin gen ingeleid, die weldra tot een geheele omwen teling in de luchtdrukbewegingen lelden. Koele luchtmassa's verdringen de warme lucht, oik- wUte ontwikkelt zich een zeer werkzame depres sie. die aanleiding geeft tot het instroomen van een koude luchtmassa uit Noordelijker streken en dus tot koel weer, dst verscheidenen dagen kan aanhouden Wij vernemen met genoegen, dat de zuster maatschappij van de K L. M de K. N. I. L. M., tot overeenstemming is gekomen met de Austra lische regeering, waarbij haar wordt toege staan een dienst te onderhouden tusacheri Ne- derlandsch-Oost-Indië en Australië. Dit is een stap in de goede richting, naar een nauwe sa menwerking tusschen twee landen, wier econo mische en andere belangen van elkaar afhangen Aan het thans verschenen Staatsblad tot in stelling van een departement van Economische Zaken wordt het volgende ontleend: Met Ingang van 15 Juli 1937 is opgeheven het ministerie van Landbouw en Vlsscherlj. Met dien datum wordt de zorg voor de zaken, waarmede dit departement was belast, met uit zondering van die betreffende de rentambten, opgedragen aan het departement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart. De zorg voor de zaken betreffende de rent ambten wordt opgedragen aan het departement van Financiën. Voorts wordt de Volkshuisvesting overgebracht van het departement van Sociale Zaken naar het departement van Blnnenlandsche zaken, terwyi van het departement van Handel. Nijver heid en Scheepvaart de zaken betreffende de binnenscheepvaart overgaan naar het departe ment van Waterstaat. Te Staphorst werd de midden in het dorp gelegen boerderij, toebehoorende aan den heer L Koster en bewoond door den landbouwer Jac. Troost, omstreeks half acht door den bllk- tem getroffeh. In een oogwenk stond de groote toerdeitf In volle vlam. Niets kon worden ge cd. Dc resten werden, toen het ergste nood weer, dat gepaard ging met een hevigen regen val en een pikdonkere lucht, wal geweken, dgor de brandweer gebluscht met drie stralen op de waterleiding. De belendende perceelen wist men te behouden. Uit Vreeswijk wordt nog gemeld, dat een woonwagen, welke dienst doet bij de uitvoering van wegwerken, door den onweerstorm van Oen hoogen Lekdijk is gestort. Het voertuig, waarin zich gelukkig geen per sonen bevonden, ging eenige malen over den kop en bleef onder aan den oyk liggen. De in boedel van den wagen te totaal vernield ook kunnen mededeelen aan anderen En vervolgens, dat onze kennis der waarheid haar bevestiging vinde in ome daden, en daarmee een har monisch geheel vorme. Zijn w(j er eerlijk van overtuigd aan die beide voorwaarden te vol doen! Koersen voor stortingen op 16 Juli 1937 ta pen verplichtingen luidende in Relchsmarken f73,02, lires f9,61, peseta's f8,85. Bij het hevige onweer, dat Donderdagavond ook boven Enschede en omgeving woedde, werd, een tweetal koelen, toebehoorende aan den land bouwer G. Veger te Dorp Lonneker. door het hemelvuur getroffen en gedood. i ven tot passagieren, daar de opvarenden sinds 12 Juni j.l. niet meer van boord waren geweest en de kapitein moeilijkheden vreesde. Dit pas- sagleren te zonder een enkel incident verloopen De Spanjaarden keerden des avonds normaal aan boord terug. Daar er echter vijf opvaren- I I den waren, namelijk de eerste en tweede stuur- man. dc tweede machinist, de radlo-telegrafist i en een matroos, die niet meer met dit schip naar Spanje terug wilden, bevreesd als zjj wa- i ren voor représailles van de zijde van het Fran- co-bewind, heeft de commissaris van politie, In opdracht van de Nederlandsche regeering, Woensdag genoemde leden der bemanning ver hoord Donderdagmiddag hebben zij evenwel het schip willen verlaten, om te deserteeren. Deze mannen zijn daarop naar het politie bureau overgebracht. De commissaris heeft toen van den kapitein gen verklaring weten te krij gen, dat het schip van Vltesingen rechtstreeks naar Bordeaux zou varen, waar de bemanning, in dien gewenscht, de gelegënheld zal hebben voor den Britschen consul aldaar af te mon steren. Dit is aan de opstandige bemanning mede gedeeld. doch ook nu wenschte zij niet aan boord terug te keeren, waarop de kapitein aan den commissaris heeft verzocht hen met den sterken arm aan boord te brengen. Het Engelsche stoomschip „Thorpehall", waarover in verband met de Spaansche schat ten zooveel Is te doen geweest', zou hedennacht Vlissingen verlaten met bestemming Bordeaux. Zooals bekend, stond het schip onder strenge polltie-bewaking, daar volgens de bepalingen van den Vreemdelingendienst de bemanning niet aan land mocht komen. Op verzoek van den kapitein heeft de commissaris van politie De kapitein verklaarde gedurende zijn seemansloopbaan van 35 Jaar nog nimmer zulk een noodweer te hebben meegemaakt. Het schip, dat zonder lading op weg was van Londen naar Brussel, had gelukkig bijtijds de nellen Ingehaald, anders had men het er zeker niet zoo goed afgebracht, daar het vaartuig af en toe geheel op z(j kwam te liggen. KEI LEN, 456 M. 6 50 Hanns Kallles* or kest. 8 50 Landes-aymphonle-orkest Saar- palta. 9 50 Gnunofoontnuzlek. 13.20 Noordslleztech Orenzlandorkest. 3 35 Oramofoonm uniek. 4 20 Fabrleksorkeat- concert. 6 35 Omroepkwlntet. 8 30 West- Dultsch Kamerorkest. 11.30 Melodle-Se- renader. 13 00—1.30 Hans Bund's dana- orkest en Waldemar Haaa' danaorksat. Het noodweer, dat Donderdag heeft gewoed, heeft weer talrijke gevolgen met zich meege bracht. In IJmulden knapten enkele boomen af, o.a. in de Kennemerlaan. terwijl de wind wijzer op den watertoren werd omgebogen. In Umuiden-Oost was groote woteropstop- plng, „voornamelijk onder het viaduct in den Stationsweg en In de Brlnloetraat, waar gemeenterclkiiglngsdlenst naderhand veel op- rulmingswerk had te verrichten. Van de Nij verheidsschool sloeg een ruit stuk, terwijl voor de Zusterschool aan den Reeweg een zware boomtak afknapte. Het verkeer onder de tunnels moest wor den ompelegd door „Veteerbeek” wijl het wa ter hier een meter hoog stond. Het noodweer heeft ook op het Jamboree- terrein te Vogelenzang eenige schade aan^e- richt. De groote theatertent is nJ. in elkaar gewaald. De haringen werden uit den grond getrokken en het groote tentzeil kon toen den druk van den wind niet meer weerstaan. Het zeil te echter vrijwel Intact gebleven, zoo dat de tent spoedig weer kan worden opge bouwd. In het voortrekkerskamp hebben de pad vinders egnlge angstige oogenbllkken doorge maakt. toen de regen in atroomen neerviel en de bliksem niet van de lucht was. Een der tenten werd door den stormwind losgeslagen. De bliksem is ingeslagen in de electrische geleiding van de kapperszaak op het markt terrein. Er ontstond evenwel geen brand. Nie mand werd getroffen. De commissie van onderzoek, die door het Amerikaansche mlnteterle van Handel was iu- geeteld voor het vaststellen van de oorzaak van de ramp met het luchtschip „Hindenburg”, is tlrans na twee maanden arbeid met haar rap port zoo goed als gereed gekomen. Het omvang rijke verslag zal de volgende week aan minister Rope overhandigd worden. Naar verluidt is de commissie tot de conclu sie gekomen, dat de eigenlijke oorzaak "Van het ongeluk onopgehelderd blijft, zoodat h(;t ver slag van de commissie zich beperkt tot het weergeven van verschelden hypothesen, die werden opgebouwd op de verklaringen van des kundigen en van passagiers, die de ramp over leefd hebben. In een onderhoud, dat wij met den secretaris dezer commissi» hadden, deed, wat het voor komen van misstanden betreft, de zegsman uit komen. dat een deel van de schuld, zjj het on bedoeld. ligt bij de bestellers, die geen behoor lijke en/of verstandige leveringsvoorwaarden stipuleeren en vaak maar gunnen aan den laagste eten inschrijver, al deugt deze voor de leverlrnP] in het geheel niet. Een deel der schuld ligt ech ter ook bij de leveranciers, die te laag inschrij ven en dan maar zooals gezegd slecht of in het geheel niet leveren. Onze commissie heeft indertijd, aldus de zegsman, aan alle garnizoenen een circulaire verzonden, waarin gewezen wordt op de nood zakelijkheid van goede tnschrijvingsvoorwaarden en waarbij adviezen ter zake zijn gegeven. Bo vendien hebben wjj ons bereid verklaard, van advies te dienen in die gevallen, waarin men meende, dat slecht of t«i onrechte in het ge heel niet geleverd werd. Sommige garnizoenen maken daarvan ook geregeld gebruik en zen den ons monsters van de ontvangen visch. met- verzoek om bericht of wel de bestelde soort visch geleverd is. of verschheid en behandeling aan te stellen elschen voldoen, terwijl ook an derzijds inlichtingen worden gevraagd, alle verstrekt worden. Er zjjn echter ook garnizoenen, die zonder voorafgaand deskundig onderzoek hun orders plaatsen, er zijn ook nog vele andere instellin gen, die laten Inschrijven en die ons niet be kend zijn. In dit verband zal het zeer zeker zijn nut hebben, eventueele gegadigden voor partijen visch opmerkzaam te maken op de mogelijkheid van ernstige teleurstelling bij in schrijvingen en tevens op de mogelijkheid deze te voorkomen of tot de geringste proporties te rug te brengen door gebruik te maken van de voorlichting onzer neutrale en deskundige com missie. zoowel ten aanzien van de samenstel ling der inschrljvingsvoorwaarden. als ten aan zien van de vraag of inderdaad de bestelde soort wordt geleverd, of het geleverde van goede kwaliteit en goed behandeld te en of niet op on juiste wjjze leveranciers zich aan levering ont trekken Reeds meermalen te, zoowel door direct be langhebbenden als van andere zijde, de aan dacht gevestigd op het bestaan van misstanden by de inschryvingen voor de levering van visch, gebakken of versch. Inschrijvingen voor de leverantie van groote partyen visch worden o.m. gehouden door garnizoenen, ziekenhuizen en andere openbare Instellingen, voor welke inschryvingen zich, vooral omdat de laatste jaren de afzet naar het buitenland zyn betee- DROITWICH. 1500 M. 11.06 Orgelspel. 1136 Gramofoonmuzlek 13.05 BBC- Nortbern-orkM*. 13 50 BBO-DanaorkMt. AMSTERDAM. Geslaagd de dames M. O- Kotter. Amsterdam; A. van Randeraat. Hil versum en de heer F. G. de Wilde. Alkmaar. Te Gorssel is Donderdagavond tydena een onweer, dat drie kwartier aanhield, omstreeks acht uur de bliksem geslagen in de kapitale txierdery, toebehoorende aan den heer J. H. Nieuwenhuls. Weldra stond de heele hoeve, een der grootste van Gorssel. in lichter laaie. De geheele landbouwinventaris verbrandde en ook het huisraad werd door de vlammen ver teerd. De brandweer van Zutphen stond dié vén Gorssel in het blusschlngswerk by. Het vee bevond zich in de weide. Verzekering dekt de schade. BRVSSEL. 32Z en 484 M. 332 M.: 13.30 Gramofoonmuzlek. 1330 Omroeporkest. 130 Salonorkeat. 1.50 Gramofoonmuzlek. 3 30 A. Felleman'a orkest 3 30 Accordeon- muziek. 8.36 Vervolg van 3 30. 4.3o Ka mermuziek. 5.30 Omroeporkeat. 6.30 en 7 30 Gramofoonmuzlek. 8 30 Cabaret .30 Klelnorkeat. 10.30 Gramofoonmuzlek. 1135—1330 Omroepdansorkeet. DEUT8CHI.ANDSENDER, 1371 M. 830 Om roeporkeat en E. Rooez’ orkeat 10 30 Be richten. 10.50 Planoduetten 1106 Weer bericht. ,11.30—1.15 Hans Bund an Wal demar Haas met hun orkest. R 11*10- 10.35 Gramofoonmuzlek. 13 30 Pascal- orkeat en zang. 3.20 Zang. 335 Gramo- foonmuziek. 5 20 Concert 7.30 Gramo foonmuzlek. 735 Duetten. 7.60 Plano- voordracht. 8.05 Zang. 8 50 Symphonle- concert. 10 50 Gramofoonmuztek. 1130 13o J. Bouillon'a dansorkeat. HILVEIUVM II. SOI M. (KRO-ultaendlng) 8000.15 en 1000 Gramofoonmuzlek. 1130 Godsdtenatig halfuur. 12 QO Berich ten. 12 15 KRO-Orkeat en gramofoonmu zlek 2 00 Voor de rllpere jeugd. 2 30 Gramofoonplaten 3 00 Klnderuurtje. 4 00 ..De woudkonlngln", klnderoperette. 5.15 Gramofoonmuzlek 530 Operantonleuwa. 5 45 KRO-Orkeat 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6 48 Gramofoonmuzlek. 7.00 Berichten. 7.15 „Sport en overheid", causerie. 735 Actueel» aetherflltaen. 8.00 Berichten ANP Medcdeeltngen 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijsting 835 De KRO-Mblodlaten en sollet. 9.00 Gramofoonmuzlek. 9 20 Declamatie. 10.10 De KRO-Melodlaton. 1030 Berichten ANP. 10.40 Fllmpraatje. 10 55 De KRO- Boys en aoitet. 1130—12.00 Gramofoon muzlek. Te Jutphaas sloeg de bliksem In een hooi berg van den veehouder Van Dijk aan den IJjelstelnscheweg. Aangezien tw»c hooibergen naast elkander staan vatte ook de tweede hooiberg vlam, zoodat belde bergen geheel uitbrandden. De brandweer wist de boerdery te behouden. Hieraan werkte ook mede, dat de wind van de boerdery af was. Persooniyke on gelukken kwamen niet voor HILVER8VM I, 1875 M. (VARA-nltxen- dlng. 10.0010.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO) 8.00 Gramofoonmuzlek. 12.00 1.45 Gramofoonmuzlek 2 00 Gramo- toonplaten. 2.45 Fllmpraatje. 3.00 „Fan- taala". 4.00 ..De Fllereflultera" en eollst 5 00 Gramofoonmuzlek. 5.40 Literaire causerie 6 Oo Orgel en zang 6 30 Ham blen. 7.00 ..Filmland"'. 8.06 Herhaling SOB-berlchten. 8 07 Berichten ANP. VARA-Varla 8.15 Zang 8 25 Gramofoon muzlek. 9.00 VARA-Orkest en aollsten. 10 00 Berichten ANP. 10.05 Radlotooneel. 10 20 VARA-Theaterorkeet en solisten. 11.15 Berichten. 11.20 Gramofoonmuzlek. 113512.00 „Fantasia". „Zoodra Ik wat ouder begon te worden, kreeg ik na lederen maalt yd steeds een benauwd en opgeblazen gevoel. Ik nam hiertegen aen proef met Kruschen Balts en kreeg verrassende resultaten. Ik voel my thans veel flinker en levenslustiger. De kleine dagelyksche dosis Kruschen houdt myn geheele organisme op peil.” J. B Wanneer de afvoerorganen niet meer naar behooren functlonneeren, zullen zich in Uw lichaam afvalstoffen cphoopen. die Uw orga nisme verontreinigen en waaruit allerlei klach ten kunnen ontstaan. Kruschen Balts spoort Uw inwendige organen, lever, nieren en inge wanden aan tot actievere werking, waardoor alle afvalstoffen langs natuuriyken weg zacht -n geregeld worden verwyderd. Kruschen Salts te verkrijgbaar by alle apo thekers en erkende drogisten A 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op dat op het etiket op de flesch,-zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels My., Amsterdam, voorkomt. stopt» onmiddcliyk. Door de loodsboot, de reddingboot en eenige motorbootjes is met behulp van zoeklichten de zee afgezocht, even wel zonder resultaat. Het aa. Oakland heeft na eenigen tyd rete naar Hamburg voortgezet. Het behoeft zeker wel geen nadere ver klaring, dat een dergelyke gang van zaken aan het visscherybedryf, dat toch reeds on der groote moeilijkheden gebukt gaat, groote schade toebrengt en het mag derhalve ook uit een oogpunt van algemeen belang een gelukkig feit genoemd worden, dat er te IJmulden een instantie is, welker werkzaamheid er op te gericht om aan de hier in het kort geschetste misstanden paal en perk te stellen. Deze instantie, welke den naam draagt van „Commissie tot bevor dering van het vischgebrulk in Nederland" en waarvan het secretariaat gevestigd is In het kort hebben we reeds melding genyakt Van de aanhouding in de Spaansche terrltorlnle Wateren van het Britsche koopvaardijschip „Molton” door den Spaanschen kruiser «Almirante Cervera”. De kruiser loste twee schoten op het Engelsche schip en dwong het by te draaien. Het Britsche oorlogsschip Utoyal Oak” was hiervan getuige, maar kwam niet tusschenbelde. 1 20 Commodore Grand Orkest. 2.20 Grn- mofoonmuzlek 2 50 Cb. Ernesco's kwin tet 3.35 Sportreportages 5.35 Ambrose's Band. 6 20 Berichten. 6 50 Welach inter mezzo. 7 06 BBC-Northern-orkeat. 7.50 ABC-Cebaret 8 20 Varléte-programma. 9 20 Berichten. 9.40 Radlotooneel met muziek. 1020 BBC-Theater-orkeat en eo- 11ste 1120 Henry Hall's Hour. 11 So Be richten 12 .0013 30 Vervolg Henry HaU's Hour. hotel meé aan olgee» nkalljt voor Voorttrekkend langs 'den IJsel heeft het noodweer ook te Vaassen geducht huls ge houden. Om half acht kwam de bui opzetten met een hevige windhoos gepaard gaande. Tallooze boomen werden ontworteld. By het kasteel Cannenburg werd een laan prachtig geboomte door de woedende elementen geheel geveld. Op den Pastoorsweg bezweek een gevel en van een huis aan den Kerkweg vernielde de bliksem den voorgevel. Persooniyke ongeluk ken vielen niet voor. De Labour-afgevaardigden hebben gisteren in het Lagerhuis felle critiek uitgeoefend op de houding der regeering in deze kwestie. De lon- densche correspondent van het •Handelsbloei geeft de volgende passages van het debat let ter- lyk weer: Kolonel Llewellyn deeelde namens den Minister van Marine in antwoord op een vraag van Wedgewood Benn (Labour) mede, dat vol gens een door hem ontvangen bericht het Brit sche slagschip ..Royal Oak” getuige was van het opbrengen van het Britsche schip „Molton", dat zich in Spaansche territoriale wateren bevond. De „Almirante Cervera” bevond zich toen buiten de territoriale wateren. De kruiser loste twee vraaschuwlngschoten. e De ..Royal Ook” seinde daarop: Waarom gaat ge voort met schieten nadat het schip uw orders heeft uitgevoerd? De Spanjaard ant woordde. dat de .Molton” had gedraald de orders uit te voeren. Wedgwood Benn: ..Moet ik hieruit opmaken dat de ..Royal Oak” niet in actie te gekomen tegen het Spaansche oorlogsschip hoewel xlch buiten territoriale wateren bevond?” „Zeer Juist”, antwoordde de minister, „het Britsche schip .Molton” bevond zich binnen de territoriale wateren. Reeds op 21 April heeft Sir Samuel Hoare in het Lagerhuis verklaard, dat Britsche schepen zich op eigen risico binnen de territoriale wateren begaven. Arthur Henderson: „Is het niet zonder prece dent in de geschiedenis van Engeland, dat een Britsch oorlogsschip rustig toe ziet hoe een Britsche koopvaarder door een oorlogsschip in handen van opstandelingen wordt aangevallen, terwyi aan deze opstandelingen het recht van oorlogvoerenden niet is toegekend? Uewellyn: .Het schip werd niet aangevallen, het werd gedwongen by te draaien.” Wedgwood Benn verklaarde, dat het ant woord zoo onbevredigend was, dat hy de zaak later weder ter sprake zou brengen. .Jdlddenhoek" te Loenen, viel een boom dwars cwer den drukken verkeersweg. Het verkeer ondervond hierdoor groot oponthoud. Meer dan honderd auto's uit beide richtingen, Amsterdam en Utrecht, moesten peruünen tyd wachten voor zy hun reis konden vervolgen. Naby de openbare school knapte een boom middendoor en kwam terecht in den tuin van wethouder Van Dyk. Een zware tak viel op de woning van den koster der R K. kerk en bescnadlgde het dak vry ernstig. Telefoon- sn electrische geleidingen werden op verschillen de plaatsen beschadigd. Uit tal van boomen werden de takken meters ver weggeslingerd. Ook In de buurtschappen Oud-Over cn Mijnden werden verschillende boomen ont worteld. 7.10. 830 en Gramofoonmuzlek ig. - 5.20 Concert 735 Duetten. ts het eigenlijk niet zóó, dat wjj de katholieke leer slechts hebben te doeg kennen, om apologetisch werk te verrichten? Hoe bitter weinig weten andersden kenden er doorgaans van! Zij oordeelen erover als een blinde over de kleuren, en nagenoeg al hun vergissingen en vooroordeelen zijn tot die onkunde terug te brengen. Ome geloof sverdediging behoeft niets anders, dan het kennen en doen kennen der leer, welke de éénig ware is. Die kennis te verbreiden behoort ook tot de taak der leeken. Een taak, die in allen eenvoud en zonder rhetoriek, of heftigheid, kan worden vervuld. Maar op twéé voorwaarden: Eerstens, dat bij ons zelf de kennis reminrtèliWM^gri

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 16