ONS BLAD na China acht het gevaar nog niet uit den weg geruimd 1 Noodweer bracht verkoeling benauwd-heeten dag I Het nieuws van heden Kard. Pacelli bij den H. Vader Helaas echter eischte het hemelvuur enkele slachtoffers en werd op vele plaatsen vrij ernstige schade aangericht I RECHTSCHE AANVAL BIJ MADRID AFGESLAGEN een DE BAROMETER Ontploffing in mijn Het Britsche Rijk en Italië DE STORM HAD SOMS ORKAANKRACHT JOH. LAUWERS „IN HET BELANG VAN DEN VREDE" VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 16 JUV 1937 No DERTIGSTE voor Beide partijen zijn op alles voorbereid Twee dood en Jacht in moeilijke situatie De aanhouding van de „Molton” Boven de hoofdstad Botsingen te Tunis „Geen reden tot weigering” i Felle aanval van de Angriff op de Kerk De Kardinaal over den menschelijken persoon Telefoonnet gestoord e, r Moeilijke uren kanovaarders T roepen verplaatsingen aan beide zijden Japan hoopt, dat Nanking de plaatselijke overeenkomst O zal goedkeuren Jeugdige aanhangers van politieke partyen slaags geraakt het strand Zee DIT NUMMER BESTAAT UIT 10 BLADZIJDEN DUIT SCHERS MOETEN ZUINIG ZIJN MET PAPIER ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 a, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55c. p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 De H. Stoel en Joego slavië PAïcior3 ALKMAAR RECHTHOUDERS ZIEKENFONDSLEVERANCIER Bevredigend resultaat van handels- besprekingen tusschen Franco en Duitschland Mussolini gelooft niet aan een gewapend conflict Het feestterrein van „Oud-Does- burg” werd nagenoeg geheel verwoest Eden verdedigt het Britsche voorstel tegen de Labour - oppositie Z. H. voldaan over de ontvangst van Zijn Legaat in Frankryk MS Parlementaire commissie neemt met 129 stemmen Con cordaat aan Paniek aan te Wyk aan Japanse h soldaat gedood Het blad hekelt de houding van Mgr. Preysing 243 JAARGANG I 4 i 9 la 4 o o NOOT en ver- van den vredes- c deze aan (Vervolg elders in dit blad) X3 1 I Stand op Vrijdag 10 aar vow.: 7S3J Vorige stand: 75S.4 uit het Zuid- trok in twee via de IJsel- n s Modern uitgeruste Japansche troepen rukken op in de omgeving van China’» oude keizerstad Peiping 4 9 0 8 0 3 e Hij schuilde met drie andere landarbeiders in een schuurtje achter de Rijn- en Schiekade Een 70-jarige man, die naast hem stond, werd un den schouder getroffen en moest naar het Academisch Ziekenhuis worden overgebracht. BERLIJN. 15 Juli. (Havas). BV besluit van de rjjksperskamer wordt bepaald, dat voortaan de uiterste zuinigheid moet worden betracht schelijken persoon bedreigen en van de genees middelen, welke in staat zijn hem te redden." wordt uiteengezet, dat er geen reden is de Chineesche regeering een plaatselijke geileden van verschillende p."": kwamen met elkaar in botsing, aantal personen gewond werd. heeft tot nader order het houden en bijeenkomsten, die een politiek karakter dra gen, verboden. klngen 3. schadevergoeding kooplieden en burgers; 4. onvoorwaardelijk herstel toestand. Beide partijen In het Noord-Chineesche conflict honden zich op alles i oorbereld. Het Chineesche dagblad „Takoengpau” somt in een artikel een aantal eischen op. waarbij het blad, naar men vermoedt, van hoogerhand geïnspireerd is. NOORD-HOLL ANDSCH DAGBLAD Reuter meldt, dat reeds drie lijken gebor gen z^jn; 17 mijnwerkers z(jn op den bodem van de schacht bedolven. Men heeft geen hoop meer hen levend boven den grond to brengen. De Belgische burgemeester van Bergen. Mais- triaa. heeft de portefeuille van Justitie aan vaard. LONDEN. 15 Juli. (Havas). George Lans- bary beeft bij zijn aankomst te Folkestone tegenover een vertegenwoordiger van Press Association verklaard, dat Mussohm met aan de mogelijkheid van een Engelsch-Ita- Uaanschen oorlog gelooft. BELGRADO. 15 Juli. (Stefani). Ondanks de bedreigingen, geult door de Servische Ortho doxe Kerk, heeft de parlementaire commissie, na een tweede bespreking het Concordaat tus schen den H. Stoel en Joego-Slavië goedgekeurd met 129 stemmen. De vorige maal was de uitslag 1110 stemmen, eveneens voor het Con cordaat. iproviseerde woningen hiel- iVt strand een ware ravage In zijn schrijven wijst de Kardinaal ver volgens op de aanslagen, welke worden ge pleegd op de onschendbaarheid van den menschelijken persoon, aanslagen, welke noodzakelijkerwijze een onevenwichtigheid moeten voortbrengen, waarvan individuen ën maatschappij terstond het slachtoffer zouden worden. Indien de niet-inmenging schipbreuk zou lijden, dan zou Europa in een zeer gevaar lijke positie komen. Spreker wees hier op den uitvoer van wapenen, op den ongecon- troleerden toevloed van vrijwilligers, welke een groot gevaar zouden opleveren. De nationalistische aanval bij Madrid sou zijn afgeslagen Handelsbesprekingeji tussclsen Franco en Duitschland leverden bevredigende resultaten op. De Instelling van een departement van Econo mische Zaken thans in het Staatsblad ver schenen. Te Leiden, waar het onweer omstreeks zes uur voorbijtrok, Is de 35-Jarige tuinder J. van der M. door den bliksem getroffen en gedood. Een communiqué van het Japansche mi nisterie van Oorlog meldt intusschen. dat in verband met den ernst van den toestand in Noord-China besloten is Japansche troe pen naar dit gebied te zenden. Naar uit Tokio officieel wordt medege deeld, is Japan thans volledig Voorbereid op alle gebeurlijkheden met betrekking tot den toestand in Noord-China. De hoop op een vriendschappelijke regeling schijnt toe genomen, nu de Chineesche en Japansche onderhandelaren té Peiping en Tientsin zoo actief zfjn. laaiende vuur tot den hooiberg, te beperken. De burgemeester had de leiding van het blus- schingswerk. Tijdens het zware onweer, dat omstreeks half zeven boven Zevenhoven (Zuid-Holland) losbarstte, sloeg de bliksem in den hooiberg van den heer M. P. van der Weyden, lid van dc Tweede Kamer. Dank zij het krachtdadig optreden van de brandweer kon de brand tot den hooiberg beperkt blijven. Deze eischen luiden 1. herstel van den toestand van vóór 8 Juli; 2. terugtrekken van de Japansche veratcr- de Chineesche Prof. mr. C. P. M. Romme heeft voor het eerst als minister voor de microfoon gesproken en wel ter aanbeveling van den aankoop van Zomerpostzegels. Het K. L. M.-vliegtuig Torenvalk Is wegens motorstoring te Athene moeten blijven. De Valk haalt passagiers en post. Op het oogenblik van de ontploffing waren 203 mijnwerkers in de mijn aan het werk. Be halve de 20 bovengenoemden, werden allen ge red; vier van hen echter liepen zeer ernstige' brandwonden op. VATICAANSTAD, 15 Juli. (Havas.) Z. H. de Paus heeft Kardinaal Pacelli, bene vens Mgr. Tardini, den plsatsvervan/enden staatssecretaris, ontvangen. Z(j brachten Z. H. rapport uit over de hun in Frankrijk bereide ontvangst. De H. Vader toonde zich zeer voldaan over het succes, dat de zen ding van den Kardinaal bekroond heeft. Het blad vervolgt na het deze eischen: eer. duurzame ntbgelijk. wanneer de Japansche van derd SULLIVAN (Indiana) 15 JulL (Havas). In de Baker-mijn, op 10 K.M. ten Noord oosten van Sullivan gelegen, heeft zich een mijngasontploffing voorgedaan. Te Burgos zijn handelsbesprekingen ge voerd tusschen vertegenwoordigers van Franco en van de Dultsche regeering, welks tot een zeer bevredigend resultaat hebben geleid. Er zijn eenige wijzigingen gebracht in de bestaande bepalingen. De beide par tijen zijn tot een regeling gekomen, welke overeenkomt met hun economische be hoeften. I van dat op ongemak toen het onweer losbarstte, tegelijk wolkbreuk van ongekende hevigheid. De menschen vluchtten alle kanten heen waarbij sommigen in hun schrik en doordat een dichte plasregen hun het uitzicht belemmerde, dc goede richting kwijt raakten en in zee lie pen. De badman moest eenige kinderen, die. eenmaal in het water, heelemaal niet meer wis ten, waar zij been moesten, uit de zee halen en In veiligheid brengen- Oók de bewoners *n het tentenkamp nabij het Noorderbad beleefden angstige oogenbliK - ken. maar hun geïmproviseerde woningen hiel den stand. Intusschen was op rangericht. Badstoelen werden honderden me ters meegesleurd en een aantal kwam !n zee terecht. Enkele tentjes van kleineren omvang werden weggevaagd. Van het paviljoen van het Noor- derbad werden aan één zijde de ruiten verbrij zeld. Toen de bui over was. bleken hier en daar kinderen zoek te zijn, doch zjj kwamen spoe dig terecht, toen de rust eenmaal was weer gekeerd. NOODWEER BOVEN ONS LAND RICHTTE VRIJ ERNSTIGE SCHADE-AAN EN EISCHTf SLACHTOFFERS. I Welke ook de verschillen van meemng tus schen beide regeerlngen mogen zijn; aldus heeft Mussolini gezegd, het zal altijd mogelijk zijn een gewapend conflict te vermijden. Een nieuwe Furopeeiche oorlog zou de vernietiging der be schaving beteekenen. I Uit Peking wordt gemeld, d<rt een Japansch soldaat gesneuveld en een tweede gewond is, tijdens de laatste botsing met Chineesche troe pen, die zich gisteren heeft voorgedaan bij Fengtai. omstreeks vier uur des middags De Japansche autoriteiten beweren, dat de Chi- neezen zonder reden een Japansche afdeeling hebben aangevallen. Het aantal dooden en ge wonden der Chineezen is niet bekend gemaakt. Het hevige onweer, gepaard met hoos- verschijnselen en slagregens, ontlastte zich Donderdagavond te ongeveer zes uur boven Amsterdam. Naar het Meteoro logisch Instituut ons mededeelde, liep de windsnelheid over 5 minuten op tot 13.3 meter per seconde. De hevige windvlagen verminderden echter Weldra tot matigen wind. De winddrukstoot bedroeg 32 k.g. per vier kanten meter, de wind liep van Zuid-Oost naar Zuid-West. De regenval bedroeg in dit korte oogenblik (de geheele bui duurde niet langer dan een kwartier) 7 millimeter. De temperatuur was na de bui, die in het Zuid-Zuid-Westen opkwam en over de stad naar het Noord-Noord- Westen trok, 'h graden gedaald. Ongelukken zijn niet gebeurd. De wervelwind trok op ver schillende plaatsen aan den rand van Amster dam het zand naar boven, ontwortelde eenige hoornen en ook verschillende markiezen had den het zwaar te verantwoorden. De brandweer behoefde nergens assistentie te verleenen Te Doesburg is door den hevigen regen val een groot gedeelte van het feestterrein Oud- Doesburg, dat daar wordt opgebouwd in ver band met het zeshonderd-jarig bestaan van het stadje, verwoest. De meeste straten ston- den blank en kelders liepen onder. Een aantal 'boomen werd vernield, doordat de takken af knapten of de kruinen wegwaaiden. Vele boomen zijn ontworteld. Op de histori sche groote hofstede Rijpickerwaard ontstond, vermoedelijk door blikseminslag, brand in twee hooibergen. TUNIS. 15 JulL (Havas). Volgens mede deel mg van de politie is het te Tunis gisteren tot ernstige incidenten gekomen. Groepen jon- y" --- Ij politieke partijen zoodat een De president van optochten De leider van de liberale oppositie, Archi bald Sinclair, gaf als zijn oordeel te ken nen, dat men het Britsche voorstel een kans moet geven. Toen het uur, dat was vastgesteld voor het einde van het debat, was gekomen, sprak nog een lid van de Labourpartij, en dientengevolge werd de bespreking automa tisch gesldten zonder dat werd gestemd. De Chineesche pers oefent critfek op Soeng Tsje Joean, en verscheidene bladen zijn van meening, dat hij zich aan verraad jegens zijn land schuldig zou maken, als hij voor de Jap. eischen zou wijken. Andere zeggen, dat Soeng uit Tientsin behoorde te vertrekken, om den tegenstand te organlseeren. De studenten te Nanking hebben een petitie geteekend, waarin op tegenstand wordt aangedrongen. Onder Duivendrechi is een militair lit den trein gevallen; het slachtoffer liep een hersen schudding op. De badgasten op het strand te Wijk aan Zee hebben gisternamiddag een anstig kwar tiertje Doorleefd, toen zich omstreeks zes uur een hevige onweersbui boven de badplaats ont lastte, welke gepaard ging met een wolkbreuk De bul werd onmiddellijk voorafgegaan door een windhoos, die alles wat niet stevig vast- stend, meesleurde en her- en derwaarts ver spreidde. Onder de strandbezockers. die niet zoo snel een goed heenkomen konden zoeken, ontstond groote verwarring, die in een paniek overging. met een In den laten middag vroegen avond van boven een groot deel noodweer gewoed, plaatsen schade oorzaak te. Companys, de Presideht der Catalaansche Generaliteit, heeft gistermiddag een bezoek ge-? bracht aan het front In Aragon. Het Britsche stoomschip ..Pilton" is gisteren uitgevaren naar Lapallsse (Frankrijk) met eenige vluchtelingen aan boord uit de provin cie Gulpuzcoa. Generaal Franco heeft Saenz Rodriguez be noemd tot nationaal hoofd voor de opvoeding in de Spa&nsche traditionalistisch^ Phalanx. Velen gelooven, dat de Japansche militairen tijd willen winnen tot versterkingen zullen zijn aangekomen. In afwachting van de resultaten - •deir óndërhandelingen. die te Tientsin gevoerd worden tusschen generaal Soeng Tsje Joean en de Japansche militairen. Het is echter de vraag, of de regeering te Nanking een eventueele overeenkomst zou goedkeuren. Het goed-ingellchte blad „Ta Koeng Pao" verzekert, dat de Chi neesche regeering de houding van den po- litieken raad van Hopel en Tsjahar afkeurt. Te IJselstein ontlastte zich te onge veer kwart voor zes een zwaar onweer, ge paard gaande met een windhoos en hevige slagregens. Dp bovengrondsche telefoonlel- dlngen langs den ütrechtschen weg In deze gemeente zijn ernstig beschadigd, zoodat IJselstein des avonds niet telefonisch te bereiken was. LONDEN. 15 Juli (Reuter). In het Brit sche Lagerhuis heeft minister Eden ver klaard. dat de opposltionrele Labourpartij de zaak van den vrede niet diende, door een debat over de voorstellen van de regee ring te vragen, vóór de mogendheden de gelegenheid hadden gehad deze te bespre ken. Vervolgens zeide Eden ten aanzien van het vraagstuk der rechten van oorlogvoerenden, dat het natuurlijk niet juist Is te beweren, dat deze rechten nooit mogen worden toegekend, wan neer opstandelingen een regeering bestrijden. Het onweer kwam Westen opzetten en buien langs de kust en streek omlioog, om via de Wadden eilanden ons lajid te verlaten. Door de sterke daling der tempe ratuur (ongeveer 10 graden Celsius) is de kans op nieuwe onweders thans sterk afgenomen. In de zweminrichting te Vreeswijk wer den de kleedhokjes weggeslagen. Om half zeven bereikte het noodweer W ou- hrugge. Het hemelvuur sloeg In een hooi berg van den landbouwer B. A. Heenk. welke op slechts één meter afstand van de kapitale boerderij is gelegen. De brandweer was binnen tien minuten ter plaatse en wist het hoogop- opsommen van rust Is slechts garnizoenen Noord-China aanzienlijk worden vermin- Tüdens het buitengewoon hevige onweer, dat zich Donderdagavond zeven uur boven A a 11 e n ontlastte en dat met geweldige stortregens gepaard ging, werd het dertien jarige dochtertje van den landbouwer Bul- sink op de Haart vtak t»ij de ouderlijke wo ning door den bliksem getroffen en gedood. Het meisje was het eenige kind van het ge zin. Ook een knecht werd door den bliksem geraakt. HU viel bewusteloos neer, doch kwam spoedig weer bij kennis, zonder eenig letsel te hebben opgeloopen. Bij den landbouwer Heezen op de hofstede Klein-Sonderen sloeg de bliksem in de woning en ook een andere woning aan de Haartsche- etraat werd door het hemelvuur getroffen. In beide gevallen werd geen verder onheil ver- corzaakt. In antwoord op de desbetreffende vraag heeft Llowéllyn in het Britsche Lagerhuis namens t ministerie van Marine medegedeeld. dat de Britsche regeering niet weet, waar de ..Molton", het schip, dat gisteren door de ..Almirante Cervera" in Spaanse he territoriale wateren is aangehouden, zich op het oogenblik bevindt Er voor regeling van de hand te wijzen, in het bUzonder met het oog op het feit, dat reeds verscheidene plaatselijke overeenkomsten ten aanzien van Noord-China van kracht zijn. Men heeft de oprechte Hoop, dat de regee ring van Nanking ook de tusschen de Chinee sche en Japansche militaire vertegenwoordigers reeds op 11 Juli gesloten plaatselUke overeen komst tot bUlegging van het incident van Loe- kausjiau zal erkennen, daar men anders vreest, dat de situatie verergerd wordt. Zekere kringen zijn er evenwel bezorgd over, of de reeds getroffen overeenkomst door de Chineesche troepen In Noord-China volkomen zal worden In acht genomen, en dan nog te vens door de regeering van Nanking. Volgens Domei wordt uit Nanking en Sjang hai nog voortdurend aan de bladen bericht over groote Chineesche troepenbewegingen naar fiet Noorden, zoomede over concentratie van militaire vliegtuigen te Sjeng Tsjau, Hsoe Tsjau en Loyang, terwijl Chineesche communistische troepen er in geslaagd moeten zUn een nauwe samenwerking tot stand te brengen met de re- geerftig te Nanking, onder de gemeenschappe- lUke leuze: .Anti-Japansche oppositie”. De voorzitter van het algemeen comité voor sociale weken Iq Frankrijk, Eugène Duthoit. heeft van Kardinaal Pacelli een schreven ont vangen, waarin Z. Em. naar aanleiding van de binnenkort te houden sociale week In Clermont-Ferrand o. m. schrijft: „Met het oog op de betreurenswaardige ver warring van ideeën en systemen, waarin een der hoofdoorzaken is gelegen van de kwalen van onzen tUd, kan het hart van den H. Vader slechts grooten troost en hoop putten uit het beschouwen van het wetenschappelijk werk, waaraan de sociale week te Clermont-Ferrand zich gaat wUden door een diepgaand onderzoek vaa de gevaren, welke van alle zijden den men- Z- H. de Paus heeft Zijn voldoening uitgespro ken over de ontvangst van den Kardinanl- Legaat Pacelli in Frankrijk. SJANGHAI, 15 Juli. (Havas.j— Hoewel de laatste uren geen ernstige gevechten in Noord-China gevoerd zijn, ia men er In Chineesche kringen van overtuigd, dat het gevaar voor ernstige gebeurtenissen geenszins uit den weg geruimd is. De Angriff bevat een scherp gesteld artikel tegen den blsschop van Berlijn, graaf von Prey- sing, 41e, zooals kort geleden gemeld, uiting heeft gegeven aan zijn sympathie met de con- fessloneelen en die gebeden- heeft laten houden voor de dertig predikanten der belijdenisbewe ging. die gevangen zitten. De Angriff zegt, dat de blsschop geen belang, kan stellen In X lot van deze „ketters” en dat de Roomsch-Katholieke doctrine geen woord bevat over een vereenigd front met het protes tantisme. De bisschoppen schijnen echter te vreeaen, dat de katholieken zich geïsoleerd zul len kunnen gaan gevoelen in hun strijd tegen het nationaal-socialisme, en trachten bondge- nooten te recruteeren voor geval van nood. Het is een zaak van politiek en niets anders. De Duitsche pers put zich ook uit in sarcas tische opmerkingen over het bezoek van kardi naal Pacelli aan Frankrijk. De vraag wordt ge steld of het Vatikaan zoo spoedig beeft ver geten wat er In Spanje is gebeurd met de kerk onder ren regiem, dat in de gunst staat van de gastheeren van den Pauselijken afgezant. MADRID, IS Juli (Havas) Van link- sche zijde wordt verzekerd dat de tegen aanval der rechlache troepen op Villa nueva del Pardello gestuit is op een be slissenden tegenstand der republikeinen. De nationalistische aanval zou niet alleen zijn afgeslagen, doch de Franco-troepen zouden zich, na den zebruikelijken tegenaanval, op achterwaarts gelegen stellingen hebben moeten terugtrekken. en in den Donderdag heeft ons land vele Tijdens Iwi, „oOdweer bemerkten leden van de Wijk aan Zeeer Reddingsbrigade een zeil jacht in zee ter hoogte van het Noorderbad Met groote spanning werden van het strand af de bewegingen van het jacht, waarvan de opvarenden benauwde oogenblikken doormaak ten, gayolgd. Spoedig bleek, dat men aan boord het anker had uitgeworpen, terwijl tevens kon worden vastgesteld, dat het tuig vernield was. Enkele leden van de reddingsbrigade voeren daarop met de vlet naar het scheepje, waarop zij de familie Van den Broek aantroffen uit Amsterdam-Zuid. Mevr. v. d. B. en drie kin deren werden aan boord van de vlet genomen en naar Wijk aan Zee gebracht, waar zij in het pension Westerduin een onderkomen von den. De heer Van den Broek en zijn twee zoons bleven voorloopig aan boord. Zij konden er niet in slagen het anker los te krijgen en daar de zee kalm was, bestond er op dat oogenblik geen gevaar meer. Later op den avond zijn leden van de Red dingsbrigade wederom naar het jacht gevaren ten einde bij het losmaken van het anker te assisteeren. Wanneer deze pogingen lukken, zal het jacht op het strand worden gebracht. bij het gebruik van drukpapier voor bladen en tijdschriften Reeds voor Juli gedane bestellin gen moeten worden verminderd of over meer maanden verdeeld. De bladen moeten voor den lOen van elke maand opgeven hoeveel papier zj die jnaand gebruiken. Voor het gebruik van kunstdruk- en. luxe- papier is machtiging der perskamer noodig Iedere uitgever moet een schriftelijke verkla ring afleggen, dat het bestelde papier niet voor andere doeleinden wordt gebruikt dan is opge geven. „Sedert het oude heidendom, aldus vervolgt de Kardinaal in zfjn schrijven, is er wellicn; nimmer zulk een geweldige en zulk een ge vaarlijke samenzwering van anti-godsdlensuge krachten geweest. Eenerzijds is er het commu nisme, waarvan in de Pauselijke Encycliek „Di- vinl Redemptoris" is gezegd, dat het den mensch berooft van zijn vrijheid, den geeste lijken grondslag van zijn redelijk gedrag en den menschelijken persoon iedere waardigheid ontneemt; anderzijds ontkent men, In naam van een ware misvorming van de staatsidee dit zijn de woorden van de Encycliek „Mn brennender Sorge” dat de mensch als per soon rechten bezit, welke hij van God heeft en welke ook ten opzichte van de gemeenschap buiten lederen aanslag moeten blijven, welke ten doel heeft, ze te ontkennen, op te heffen of zelfs maar te verwaarloozen." Tenslotte wijst kardinaal Pacelli er in zijn schrijven nog op, dat de Kerk steeds de per soonlijke vrijheid en waardigheid heeft be schermd en spreekt hij de verwachting uit, dat, in het licht van deze principes en met de bestudeerlng van deze kwestie, de aan staande sociale week van Frankrijk niet zal nalaten de meest troostrijke vruchten af te werpen. Aan het slot van zijn schrijven, deelt de pau selijke staatssecretaris mede, dat de H. Va der vol vreugde Zijn apostolischen zegen sthenkt aan alle deelnemers van de sociale week. De Britsche regeering is overtuigd, dat Europa dat niet wil. daarom heeft Europa Engeland opgedragen ren oplossing te zoeken, van welke opdracht de Britsche regeering zich snel heeft gekweten. „Morgen zal Europa zijn beslissing nemen; thans vraag ik het Lagerhuis voorstellen goed te keuren, als bijdrage tot het behoud van den vrede” (Algemeene toejuichin gen). „Ik vraag het Huis niet, deze voorstellen te nemen omdat het alle details goedkeurt er zijn kleinigheden, die ook mij persoonlijk niet bevallen,” zoo zeide de minister verder, „doch omdat wij gelooven, dat zij een bijdrage zijn tot de samenwerking in Europa en daar door een bijdrage tot den vrede”. Spreker wees erop, dat ’t niet mogelijk is ren samenwerking te behouden wanneer men strak op zijn eigen standpunt blijft staan.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1