den dag wn De avonturen van Stan en Pol 1 f Gevaarlijk beroep Nieuwe Koers? F 250.- F 750.- NANCY STEELE wordt vermist! BLONDONA-BRUNETTA WAARBORGEN VOLMAAKTE HA A «VERZORGING I AKKERTJES HXpuns «capr «w Apotenrer Ovinont r VRIJDAG 16 JULI 1937 Homogeen Kabinet Breek er eens uit De hoogste berg LUC Teet-piloten moeten de nieuwge bouwde machine» by vertchil- lende vluchten beproeven Nieuwe schoonheid.:. Nerveuze slapeloosheid Een angstig avontuur VH 63 044 a leeft telt vi IMUt*. Jammerde ze opeens „Dorus. kyk „Beste Theodorus, een geweldig was. HU keek door het loketje en zag het vrouwtje staan. zyn En WILLINK jgB id. DOOR Naar de gelijknamige Fes-film 6 dat Michael Steele nu ..óók Metalen zak-i De tranen sprongen het arme vrouwtje in de oogen. Toe vallig kwam de directeur zetf langs en* vroeg wat er te doen Mijnheer Jansen vertelde hem daarop dat de vrouw om werk was konen bedelen. Daarop vroeg de directeur of het partwM» oroekjes die dien middag waren geknipt, al de deur uit waren. Neen dat waren ze nog niet. Daarop vroeg de directeur aan het vrouwtje of ze broekjes kon naaien en toen de vrouw dat be vestigde kreeg ze een heel pak mee naar huls. was Dus jewonden ien? Is Schraper met Je l er een nieuwe solist op. Dat is hem! Dat is hem! Dit was zyn voornaamste tekst, dien hy af en toe varieerde met de mededeeling. dat Danny hem de tanden uit den mond geslagen had. Je hebt Je er vanavond van kunnen over tuigen. dat ..Breek er eens uit” succes is. Maar „Breek er eens in" doet er niet voor onder. De buit is erg meegevallen. Dan kend voor Je spontane medewerking. Je Ben Thyssen.” af- - -dit moeilijk schijnen te kunnen doen en wel om geheel tegengestelde redenen. Kon hy hebben! verdere moeten gebruiken en die dingen sprongen vanzelf Ja mond uit, als Je niet oplette. (Wordt vervolgd) bij verlies van een hand, een voet of een oog. nal.“ daar begon ze mee, „denderend” volgde den anderen dag en „enorm” com pleteerde den inzet van de reclame-cam- pagne der nieuwe Hopla-revue ..Breek er eens uit”. Avond aan avond stonden in de groote dagbladen advertenties, die in een eindelooze climax de excellente eigenschappen van de schlager-revue van het seizoen aankondlgden. Sandwich-men torsten fel-beschilderde borden achter bont-beplakte reclame-wagens. En op den avond van de première was de gevel van t Hopla-theater één verbijsterend lichtvlak! ..Breek er eens uit” was het gesprek van den dag; de „bon ton” en wie er zich ook toe reken de. reserveerde de eerste voorstellingen, dan kwam de gegoede en vervolgens tegen ge reduceerde pryzen de gewone man. En allen praatten de reclame-teksten na: „knal” zei de een; „denderend" noemde de andere het; ver basterd heette het ..jovel". Theodorus Schraper door mijn eega Dorus genoemd had zich eiken morgen en eiken avond geërgerd aan die „revue-bombast” en zijn vrouw, die Bregje heette, wond zich telkens weer op. omdat Dorus onder het eten altijd de krant zat te lezen Ze verweet hem gebrek aan opvoeding, wat eigenlyk niet te verwonderen was. als Je Dorus' „van” kende, zyn broer Cor nells was met hetzelfde nat overgoten; Bregje verslikte zich, hoestte luidruchtig en Dorus las zijn lijfblad. Wat zelden gebeurde, was vanmorgen een evenement: op de correct gedekte ontbyttafel had het gediplomeerde daghitje. naast het goud-gerande bord van Theodorus Schraper, het ochtendblad gelegd.en daarop. een brief. Mevrouw Schraper zag hem het eerst, omdat ze het-eerst beneden was. en bekeek het schrij ven nieuwsgierig. Toen kwam Theodorus bin nen. bleef een oogenbllk onbeweegiyk staan, dan nam hy zyn vrouw den brief af en ging zitten. .Koffie. Bregje!" beval hy kort. „Eerst den brief. Dorus.” bedelde Bregje. „Wanneer zal dat vrouwvolk haar nieuws gierigheid nu eens kwyt raken?" baste mynheer Schraper, die nu een gereede aanleiding had den brief meteen open te scheuren. I- •••••••«•«•(•••(•ssssssstsstsassssseesésssessMéZé*** „Sijmen betaal Dat zou een dure avond wor. den!” Theodorus Schraper schonk zich zelf een kopje koffie In en dronk t achter elksuir leeg. ..Koffie is goed voor de zenuwen" oreerde Theo- dorus altijd en het was nog nooit tot hem dóór gedrongen. dat hy daarmee precies het tegen deel beweerde van wat hy dacht. Veel later dan anders kon de gediplomeerde dienstbode de ontbyttafel komen afruimen. En toen waren de heer en mevrouw Schraper het er nog niet over eens. of ze wel dan niet naar den schouwburg zouden gaan Dorus handhaafde zyn veronderstellingen met f|nancteelen inslag en Bregje bedelde om eens een heusch uitje. Een compromis was noodsakelyk en kwam den volgenden morgen aan de ontbyttafel tot stand. Mynheer en mevrouw Schraper zouden naar het Hopla-theater gaan; moesten de kaarten betaald worden, dan zouden ze rechtsomkeert maken. Mijnheer zuchtte, hy had het in den regel wel aan het goede einde, dat zou nu ook weer biyken. mevrouw glunderde. Zaterdagavond om kwart voor acht precies schreed de heer Theodorus Schraper de hall van hat Hopla-theater binnen. achter hem aan Bregje. opzichtig gekleed met een overdaad van opgespelde bloemen, en amechtig hygend. Een met veel goud-gailon behangen man waa het eerste obstakel, dat Theodorus. de kaarten in de hand en vastbesloten geen cent te be talen. opmerkte De man leidde hen in de rich ting van de cassa Theodorus kuchtte, Breg je kreeg het benauwd, wilde omkeeren, maar miste den moed. De man wees hun een met dikke loopers bekleede gang, die naar hun loge voerde. Mevrouw Schraper fluisterde „Zie je nou wel," maar mynheer hoorde het niet en bedankte het meisje, dat hem zyn plaats wees, met een hoofdknikje. Dd revue was werkelyk amusant en mynheer Schraper en zyn vrouw vermaakten zich koa- telyk. De pauze en de wandeling naar huls wa ren nog te kort om al hun gedachten over de revue en den onbekenden weldoener Ben Thys sen te‘verwerken. t Was alles even buitenge woon.... en goedkoop. Dat de deur van hun woning AAn stond en ze zoo maar binnen konden stappen, was onge woon. want Theodorus sloot altyd alles accu raat en controleerde daarna nog eens. Dat de kasten waren opengebroken, was erg; maar dat ale kostbaarheden en eenlge contanten waren verdwenen, was catastrophaal! Mynheer Schraper liep van de eene kamer naar de andere en tierde redeloos, mevrouw liet zich verslagen op een stoel neervallen en snikte erbarmeiyk. „Dorus!” eens hier!" Met groote dreunende stappen kwam myn heer Schraper en las een stukje papier, dat op tafel lag. Het handschrift kende hy. Men zou zoo zeggen: laten wij dit wachten. Kr zijn echter groepen, die Zacht slopen ze achter de vrouw met het Jongetje aan, die naar boven liep en aan een loketje klopte op een deur waar Kantoor op stond. On norsch uitziende heer deed het loketje open en de vrouw vroeg met bevende stem of er niet wat werk voor haar was. Ze kon zoo keurig naaien en zou alles weer prachtig afleveren. Doch de man vertelde dat er niets te doen was. En nu duikt dus de nieuwe sensatloneele ver sie op, dat ook «de nieuwe Mount Everest weer onttroond zou moeten worden, wyi hy geenszins de hoogste berg der wereld zou zyn. Deve mel ding stamt van den Engelschen ontdekkings reiziger Harrison Forman, die ondanks zyn h< ogen ouderdom, ook thans nog als een jor- schcr van groot formaat beschouwd wordt Forman deelde mede, dat hy in het noordelijk deel van Tibet een berg ontdekt heeft, welke nog een flink stuk hooger zou zyn dan de Mount Everest. m Deze berg is de Amny Masjin. die volgens de opgaven van den Engelschman ongeveer een lioogte van 9000 meter moet hebben. Men heeft tot nog toe weinig van dezen reusachtigen berg in het Noordeiyk deel van Tibet gehoord, wyi hij in <*en gebied ligt, waar onder normale om standigheden geen blanken komen. De bewering' van den Engelschman klinkt wat overmoedig, want het is bekend, dat het opme- tlngswerk ook In Centraal-Azië reeds zeer ver gevorderd is. Is het nu werkelyk mogelyk, dat men daarbij den Amny Masjin over het hoofd gezien heeft? Of zou men zich tot nog toe bij het doen van deze opmetlngen voortdurend ver gist hebben? Het bewijs. dat de Amny Masjin nu wetkeiyk de hoogste berg ter wereld is, blyft dan ook voorloopig nog uit. Harrison Forman oewecr' r'tusschen by kris en by kras, dat zyn bereke ningen juist zyn. En hy heeft, ondanks zyn hoogen ouderdom, zelfs besloten, reeds in het komende Jaar een wetenschappeiyke expeditie uit te rusten, welke naar den Amny Masjin zal vertrekken, om zyn beweringen te kunnen be wijzen. vrouw a.s. Zaterdag naar het Hopla-theater te gaan? Je zult in de krant wel hebben gelezen, dat de revue „Breek er eens uit” een geweldig succes heeft. Zakelyke omstandigheden verhlrj- deren my self te gaan en nu meende ik jou en je vrouw een plezier te kunnen doen met inlig gende loge-kaarten. Ik wilde je hiermede tevens toonen. dat ik den belangryken dienst, welken je me onlangs bewees, niet vergeten ben. Met verschuldigde gevoelens tt. Ben Thyssen. Engeltchman doet een ontdekking was dol van drift. En ter opluistering stond de oude hospita te gillen, dat het een aard had. In O'Neill groeide middelerwyi een krankzin nige verbazing, dat ze hem hadden uitgevonden. Hoe was het ter wereld inogelljk, dat hy. die zyn spoor zóó secuur verborgen had. zóó vlug was gesnapt? Hy begreep, dat hy nu buitenge woon ernstig zou worden gestraft en hy van plan, voor zyn vryheld te vechten. pakte hy een flesch van de tafel en sloeg die stuk tegen liet voorhoofd van detective-sergeant Westenhove Die viel als een blok op den grond Maar Hikes had inmiddels begrepen, hoe hy dezen woesteling onschadelyk zou kunnen maken en hy schepte Danny en kreeg hem klein, terwyi Westenhove moeizaam weer opstand en poogde, het^bloed uit zyn oogen te wryven, dat daar voortdurend weer tn terugvloeide. De hospita balkte onverminderd voort.... De boeien klikten en Hikes zat bovenop Danny's elleboog, met den duim op zyn strot Ga nü maar rustig mee! hijgde hy. Je krijgt Immers vierdubbel, als je je nü nog ver zet Ik ben onschuldig! bracht Danny O'Neill uit Het werd stil. Hikes liet zyn arrestant een beetje afkoelen De man zonder tanden waagde een schuwen blik in de kamer. Daarna begon hy op zyn beurt te kryschen, liet was, ajs trad van Danny, die onmlddeliyk besefte, dat hij té weelderig omringd was door kranten en die snel dit opvallende feit wou gaan verdoezelen. De oude vrouw wierp een veelbeteekenenden blik op de detectives om hun te vragen, wat zij antwoorden moest. Zy fluisterden haar toe. dat zy natuuriyk zeggen moest, wie zy was. En ze dééd het. wederom met het air van een verloren ziel, van wie téveel verlangd wordt. Wat móét je dan? klonk de stem van O'Neill. Zyn hart bonsde al erger en erger, hy was feitelyk in doodsnood. Westenhove souffleerde: Een brief voor u. Een brief voor u.... herhaalde de oude vrouw, die het grootste avontuur uit heel haar waardelooss leven ervoer De deur werd geopend. Westenhove en Hikes sprongen naar binnen op de behendige wyze. die lange politiedienst hun had geleerd De oude vrouw begon te gillen. Zy voelde zich hoofdper soon in dit drama, dat haar niets aanging En uit het duister van het trapportaal maakte zich nóg een personage los. die zich voorloopig aller- bescheldenst gedroeg: een man genaamd: Giuseppe Spano, een tandeloos iemand. Danny werd besprongen Ze kwamen hem te na, dus verweerde b J zich als een beest De detec tives rledden hem oogenbllkkelyk aan. rustig mee te gaan en geen geweld te plegen, maar zy kenden Danny niet. Die schreeuwde als een dolleman, dat hy onschuldig was en dat ze van zyn Ifjf moesten biyven en hy sloeg en trapte met een razerny, die heusch niet alle dagen voorkomt. De detectives waren behendig Maar Dannj ‘'••r van menige vrouw ziet er dol en gleniloot uit misschien weet zij nog niet eens. hoe dat haar gehele uit er- hjk bederft. Deerom mogen. Blondona en Brunette werkelijk buitengewoon goedkope schoonheidsmiddelen genoemd wor den, want Blondona en Brunette geven U fraai glanzend haar, prachtig van tint, tegen zeer matige prijs. Deze haarwasmidde - 1 len zijn geheel alkebvrij. wat de gevreesde witte neerslag op het k haar voorkomt. Hierdoor wordt elke nabehandeling overbodig R en droogt het haar verrassend snel. Alleen Blondona bevat Kamilloflor, het beroemde middel voor het wassen van blond heer, terwijl alleen Brunette het zuiver plantaardig preparaat Hequil bevat, dat donker haar een prachtige, diepe glans geelt „Beste Theodorus." las mynheer overluid. „Heb Je misschien idee om kant had, dan deze feestelykheid by het ver trek. omdat hy dysentherie had gehad en een aan flarden gereten borst; omdat hy ge krenkt en beleedlgd was door menschen en din gen. feiten en omstandigheden, was hy vredes apostel geworden, op zyn eigen, onnavolgbare wyze en bestrafte hy de menschheid naar het hém goeddacht. Nü echter had hy zyn plicht weer eens ge daan en kon hy op zyn lauweren rusten, als een sober man. hard werkend, niets van het leven eischend. tevreden, als hy in zyn vryen tyd het schoone linnengoed, dat by zyn livrei be hoorde, kon verwisselen voor de vuile hemden van zichzelf.... In dit welbehagen nu. werd hy gestoord. Zyn hospita klopte by" hem aan en hy schrikte onmatig. Ontelbare malen reeds had deze slonzige oude vrouw by hem aangeklopt, zonder dat hy daar ooit over had nagedacht; nü echter bonsde zyn hart en hy wist zelf niet, dat dit kwam, doordat hy een zeer ernstige misdaad had begaan en ontdekking vreeaen moest DAArvoor was hy veel te tevreden over al de maatregelen, die hy had getroffen, om het kind, dat hy geroofd had, onvindbaar te maken Maar er wAs een instinct, dat hem waarschuwde, dat hem poogde te ver tellen, hoe achter de gesloten deur het onheil loerde En daar was dan ook reden toe Twee detec tives Westenhove en Hlkee. standen daar en zelden tot de hospita, dat zy nogmaals kloppen moSAt, wat zy als een toonbeeld van machte- looee verslagenheid gehoorzaam deed. Wie is daar? klonk de verwrongen stem hebben een nieuw Kabinet, Vy waarover veel wordt gesproken, maar dat zelf in alle talen zwijgt. Wy weten van de plannen van het Kabinet nog niets. Dat ligt ook voor de hand. Wij zullen zeker tot den derden Dinsdag van September geduld moeten hebben, schrijft De Ned. en het blad vraagt: Zal het nieu we Kabinet een nieuwen koers inslaan? Danny vergeten bekomst gegeven had Nü deed hy norsch een stap in zyn richting en Signor Spano sprong schleiyk de deur weer uit. Zoo n woesteling dat was ontzettend! Nu. Danny voelde zich in zyn recht. Ze hadden hem geaard en dus moesten ze de gevolgen dan maar dragen Enfin, hy kwam nu voor den rechter, maar die luisterde natuuriyk eerst naar dien Spano, die zyn tandeloozen mond liet zien; het waa een felt, Danny had Se er secuur uitge- A T T T A DMMNTÜ’C <ut blad xlJn taEOVolge de verzekenngsvoorwaarden tegen p 7^0 - blJ levenslange geneele ongeschiktheid tot werken door X? 7^0 blJ een on8eval met /X 1,1 F*. AA r»W_J 11 IN F. ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen t verlies van belde armen, beide beenen of belne oogen UV« doodeiyken afloop AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UIT ER LUK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL slagen Nu hy er aan terugdacht, voelde rto knokkels weer3 Die Italiaan had dan beweerd, dat Aml mee ten stryde moest trekken, wat op zichzelf Hl genoeg was. om O'Neill razend te maker! toen hy den ander dan ook behooriyk had 1 gebast, had deze nog den treurigen moed gel hem „pro-Duitsch” te schelden.... Verdis zoon ellendeling dan tanden in zyn month Heusch. Danny zou geen vlieg kwaad doen, maar het leek wel. of de heele menschheid samenspande, om hem uit zyn humeur te haten! Eiken dag hoorde je méér over dien miserabelen oorlog, dien ze inmiddels liefst maar „wereld oorlog” waren gaan noemen Eiken dag kwamen er méér die beweerden, dat Amerika zich in den stryd moest storten Danny moest dan be- loogen. zyn ervaringen vertellen, zyn mishan delde borst laten ziennu. ze hadden het liart niet, dat ze hem uitlachten, maar die Italiaan die mlsaelyke kerel, die noemde hem pro-Duitsch De rechter zou Danny stellig wel een pluimpje geven Dus stond hy voor den Edelachtbare, zoo rechtvaardig en stoer als de Engel Gabrlél, wachtend, tot het woord aan hém zou komen, om met n simpele handbeweging, of een korte snydende opmerking te triomfeeren. Misschien ook kreeg hy vyf dollar boete. Wou hy némen! Mr Spano immers zou zyn levensdagen met tandeiooaen mond mummelen, of een kunstgebit moeten oer aarde beschouwd. Het waren de Chomolhsri en de Gaurisankar. Eerst latere metingen heb ben toen aangetoond, dat de Tkjomotoengma. die op T oogenbllk Mount Everest heet, in wer- keiykheid hooger dan de Chomoihari en de Gaurisanker was. De Chomoihari, de „Berg der goddelyke Heeracheres". zooals de inheemache bevolking hem in haar taal nemt, la slechts 7350 meter hcog en werd Juist In dit Jaar voor de eerste maal beklommen. nX door den Engelschman 0Chapman en zyn inlandschen bediende Pa hang. De Chomoihari staat reeds op de oudste kaarten van Tibet aangegeven. Hy ligt op de g.ens van Tibet en Bhoetan. het land op de Centraal-aziatische hoogvlakte, waar blanken niet worden toegelaten? Bhoetan grenst in het noorden aan Tibet, in het westen aan Sikkim in het zuiden aan Britsch-Indiè en in het oos ten aan gebieden, waarin talryke wilde berg- vo,ken wonen. Ook olifanten en luipaarden, ja zelfs tygers, beren en neushoorns zouden daar rog te vinden zyn. IA Kunt Gil den slaap niet vatten 9 Te helder, nog opgevi van drukke bespreking: Uw geest nog te veel vervuld van al die problemen, die het leven nu zoo moeilijk maken, zorg dan tot rust te komen en heerlijk in te slapen: Neem 'n “AKKERTJE" dat Cl kalm zal ma ken en een ongestoorde nacht rust zal geven. Morgen „frigch” formateur, en het arbeidt homogeen op een aan alle Kabinets-Ieden door den formateur voorgelegd werkprogram, dat zij ieder voor zich en gezamenlijk hebben aanvaard. Er bestaat ten aanzien van het te voeren beleid dan ook geen enkele tegenstelling tusschen wat de liberale pers noemde het roomsche vierspan en de an dere Ministers. Het Is waar, dat de liberate N. Rott. Crt en de anti-rev. Rotterdammer onder het motto „Het begint al” reeds een weinig verkwikkelijke gedachtenwisseling begon nen. Ook dat De Avondpost de katholieke 'Ministers beschuldigt, den regeeringswageti in een liefst „democratische” richting te wil len trekken, terwijl Het Volk mr. Oosellng aanklaagt, dat hy met minder conservatie ve ambtgenooten had moeten aankomen, want dat er nu van de democratie niets terecht komt. Laat ze maar kijven, het zal wel beklij ven. Zelfs in het ordeningsvraagstuk kan men van dit Kabinet een homogene hou ding verwachten, nademaal de anti-rev. en christ.-hist. rapporten daarvoor genoeg punten van ’overeenstemming met de ka tholieke inzichten bevatten. Wordt er dus een nieuwe koers gevolgd, dan is het er een, die door de gewijzigde omstandigheden geboden wordt en die door een homogeen Kabinet wordt gevolgd pp een door dr. ColUn ontworpen program Theodorus Schraper duwde zyn bril nog eens goed voor zyn oogen en begon het zonderlinge epistel te herlesen. Wie ter wereld was Ben Thyssen? Veel kennissen had de familie Schra per niet, en onder de weinigen was geen Thys sen. dat wist Theodorus héél zeker! En dan die bewezen dienstiemand an ders. een wildvreemde nog wel. zou hy gehol pen hebbenMynheer Schraper keek naar zyn vrouw, die hem zat aan te staren. ..Hoe heette hy ook weer. Dorus?" Mynheer Schraper vouwde den brief weer open en deed alsof hy den naam spellen moest. „Ben Thyazenl” klonk het statig. Bregje Schra|>er ging verzitten en begon te kleuren, toen zy de schouwburg-kaarten zag. „Ber. Thyssen? Wat verschrikkelyk aardig van hem om ons die kaarten te sturen. En Juist voor die revue' Ik hoorde gisterenmorgen van mevrouw Janssen, dat. ze ontzettend aardig was En die kan het weten, want ze gaat vaat elke week naar den schouwburg. Eenlg zeg, dat wy ér nu ook heen kunnen gaan. Je hoort niet vaak, dat zoo je goedheid wordt beloond. Wel ken belangryken dienst heb je Ben Thyssen eigenlyk bewezen. Dorus?" ..Dat weet ik zelf niet eens. Evenmin als ik me kan herinneren, waar’ik dien Ben Thysson ooit zou hebben gezien!” blafte mynheer Schra per. „Ik zou me maar niet zoo biy maken mat die kaarten, als ik jou was. t Zou me niets ver een handige reclame-truc Van R. K. zijde laat men gaarne de pro fetie weerkllnken, dat er een nieuwe koers zal worden ingeslagen. Dat is begrUpeiyk. wanneer men zich in herinnering brengt de ernstige bezwaren, die men van deze zijde tegen de politiek van het vorige Ka binet Colijn had en wanneer men denkt aan de wijze waarop en het teeken waarin de verkiezingsstrijd werd gestreden. In het anti-revolutionnaire kamp leeft blijkbaar het besef, dat het inderdaad wel eens op een nieuwen koers kon uitloopen. Dat men daartegen bezwaar heeft, kan in het algemeen zeker niet worden gezegd. Toch heeft -Kien er daar blijkbaar behoefte aan den n Jrujt te leggen op de continuï- hér komende bewind met het vo rige. Ook dat is begrijpelijk. Men zou niet gaarne willen toegeven, dat de leider van het Kabinet onder den druk van de nieu we R. K. ministers geheel of ten deele was omgezwenkt. Daarom verkondigt men nu reeds zie het Chr. Sociaal Dagblad dat de nieuwe koers het gevolg is van de gewijzigde omstandigheden en van groo- tere economische mogelijkheden. Dit alles is nog al tamelijk doorzichtig. Ook wij achten het voorzichtiger, de re- geeringsverklaring af te wachten. Maar dat de oude Kabinetapolitiek wordt voort gezet, schynt vrijwel uitgesloten. De oplos sing van het devaluatie-vraagstuk en de economische wijzigingen maken een ande ren koen geraden. De huidige Minister van Bconomische Zaken, mr. Steenberghe. heeft zich daarover reeds korf na het zwevend worden van den gulden uitgesproken in zjjn nieuwjaarsrede voor de Tilburgsche Kamer van Koophandel. Het is trouwens duidelijk, dat niet meer mr. Oud .den toon kan aangeven in het nieuwe bewind. We hebben geen extra parlementair breede-basis-Kabinet, maar een parlementair Kabinet op christelijken grondslag. Van dit Kabinet is dr. Colijn de wonderen, als het was. Als we er 's avonds mee aan dien schouw burg komen, wor den we natuuriyk eerst naar de casaa verwezen en dan is het rj elfs volgens de meening van 0e Amerikaan- sche militaire piloten, die zich onder- schelden door een grooten acrobatischen lust tot sensatie, is het gevaariykste beroep van heden dat van den „test-plloot". Dergeldke menschen vindt men in dienst van luchtvaart- maatschappyen, die onder leiding staan van de regeering en van haar opdrachten krygen de nieuwgebouwde machines by verschillende vluchten te beproeven, om verzekerd te zyn te gen alle soort van verrassingen Het Is begrü- peiyk. dat het hier niet gaat om onschuldige vluchten, doch om de meest gevaarlykè De ten ook wel opdracht een te probeeren, waarop men Afgezien van de nog onvolmaakte meetlnstru- ir.enten, zal de vrye en Indrukwekkende ligging van den Chomoihari wel de oorzaak geweest ’l'ii van het feit, dat men hem langen tyd voor den roogsten berg ter wereld hield. Nadat men leter nieuwe opmetlngen had ver- .cht, droeg men den titel van hoogsten berg oer aarde van den Chomoihari op den Gaurisan- lar ovej en noemde dezen berg ter eere van een Britse hen ambtenaar, die het opmetlnns- werk had geleid air George Everest Movnt Everest. Tntusschen moest men In het Jaar 1904 vast stellen. eiat men zich opnieuw vergist had. Men t.ad klaarblykeiyk twee toppen met elkaar ver- •xisseld. nJ. dien van den TSJomoloengma en o.en van den Gaurisankar. Na metlngtn met -ie nieuwe instrumenten bleek toen, dat de Gau risankar met slechts 7143 meter hoogte nog ia- gei was dan de Chomoihari. De Tsjomoloengma Jaarentegen bleek niet minder dan 8840 meter en was dus aanzleniyk hooger dan de beide andere bergen. Nu werd de Tsjomoloengma tot ..Mount Everest" gedoopt en de Gaurisankar. t ie tot 1904 Mount Everest heette, weer tot Gaurisankar gedegradeerd. Dat alles was machtig interessant, bepaaldeiyk voor een wraakgierig gemoed, nóg bepaaldeiy- ker: voor een man. die zóó nauw betrokken was by deze dingen. Danny sleepte dus heel wat papier naar zyn eenzame kamer, waar hy ge wend was te wrokken en te wroeten, al de leege •n nuttelooze uren, dat hy vry van dienst was Hy trok een vuil overhemd aan en lei zyn beenen over tafel. Hy was tevreden en voldaan, hy was weer in evenwicht. Hy las bladzy na bladzy, honderdmaal deselftle feiten, nimmer •en oogenbllk iets beseffend van het eindeloos verdriet, dat hy veroorzaakt had. voortdurend zelfgenoegzaam. dat Michael Steele nu „óók •ens iets had Hy was de wonderiykste pacifist, die zich laat denken; hy verafschuwde den oorlog, omdat by persooniyk zich lang geleden had laten ver blinden door tromgeroffel, zangkoren, roods tunleks en witte bandelieren en door vrouwen ttegeworpen bloemen. Omdat hy persooniyk had Moeten ervaren, dat oorlog nog een Anderen e Engelache ontdekkingsreiziger Harrison Forman, die op het oogenbllk in Tibet vertoeft, heeft zoojuist naar Londen ge- stjnd. dat hy in het noordelyk deel van Tioet een berg ontdekt hleft, welke nog aanzleniyk hooger is dan de Mount Everest moet zyn. Dat men op zekeren dag zou moeten vast stellen. dat er op de aarde toch nog een ho ger berg bestaat dan de Mount Everest, zal wel niemand vermoed hebben. En toch «let het er thans naar uit, dat de Mount Everest <8840 nieter) als de hoogste berg der aarde onttrqpnd 2J>1 worden. Velen zullen zich intuaschen nog herinneren, dat men ook den Mount Everest niet steeds als den hoagsten berg ter wereld beschouwd heett. Voor hem werden twee andere, eveneens in den .-*.malaya gelegen bergen als de hoogste toppen O. is het BAArvoor? vroeg Danny. Hy vond het belacheiyk, dat er zoon drukte gemaakt werd om die kleinigheid: een meeningsverschil- letje, meer niet.,.. Hu was het alweer vergeten, dat was geweest van vóór het Groote Avontuur Prompt vroeg dus Hikes: Waar dacht jy dan dat het voor was? Maar dAt wou Danny niet zeggen. Hy was ge rustgesteld en ging gewillig mee Elke rechter sou billyken. dat hy een man de tanden uit den mond sloeg, wanneer die het gewaagd had. op te merken, dat Amerika zou moeten méédoen aan den wereldoorlog. Hy was weer tevredener dan ooit Neen, het was niet uitgelekt «te Nancy Steele gestolen had en dit kleine incident had dus waariyk niets te be teek enen! De man zonder tanden waagde zich de kamer binnen. Dan begon hy weer te schreeuwen Het is hem! Het is hem! alsof hy daar tevoren nog over in twyfel was geweest. Hy wasemde verwyt uit en verbeeldde zich, dat hy alreeds voor den rechter stond en zyn beklag mocht doen De detectives letten met op hem was eigenlyk alweer hoog en breed geweest, dat hy dien Italiaan zyn „teet-piloten" kr| bijzondere machli een of andere tecMhische nieuwigheid heeft toe gepast. De Yankees' beweren, dat een legervliegtuig allereerst by den aanval in de gelegenheid moet zyn de volgende bewegingen uit te voeren, zon der gevaar voor de machine en zyn bestuur der: snel opstygen tot op een hoogte van onge veer 7000 Meter, dan een snelle val van deze hoogte af op enkele honderden meters boven het aardoppervlak en recht boven het vijand <y doel, om alsdan bommen uit te werpen en by- na op hetzelfde oogenbllk weer recht omhoog te stygen en achter de wolken te verdwynen Gemakkeiyker gezegd dan gedaan. De men- zcbeiyke natuur moet by deze capriolen gewel dige veranderingen kunnen doorstaan, daar de I bloeddruk moet wisselen met een snelheid, waartegen noch de samenstelling van het bloed, noch de aderen van het menacheiyk lichaam: waarin het bloed stroomt, bestand zyn. Doch alles went en ons corpus kan tegen een •tootje. De proefpiloot Vance Breese is een der meest bekende Amerikaanache „testersHy houdt zich vast aan een „tarief” en vraagt voor een hierboven omschreven proefvlucht 6000 A 7000 dollars. De prys is hoog, doch de populaire Van ce kan zich dit veroorloven. De proefvlieger Eddy Allen heeft zich gespe cialiseerd op hoogtevluchten. waarby zuurstof apparaten op de proef worden gesteld Hy ge bruikt machines, welker romp en vleugels be- dekt zyn met een laagje zeer licht metaal, be stand tegen alle weersinvloeden op groote hoogten. Eddy Allen maakte in November van het vo rig jaar een proefvlucht, die hem nog lang heu gen zal. Op een hoogte van 9000 meter bemerk te hy, dpt zyn zuurstofapparaat defect was, terwyi ook zyn machine zich zonderling ge droeg Tot overmaat van ramp besloeg een fyn yslaagje zyn stofbril, waardoor het uitzicht werd belemmerd. Allen voelde hoe zyn toestel ging draaien en naar omlaag tolde. Hy verloor enkele seconden het bewustzijn, doch niet zoo- dra voelde hy, dat zyn toestel nog altyd in het luchtruim zwaaide, of hy greep de handels, die uit zyn verslapte handen waren gegleden en wist, in half-wezenloosen toestand, zyn machi ne op 300 meter boven de aarde zoodanig te manlpuleeren. dat hy. hoewel onzacht, behou den op den bodem terechtkwam. Even bekend als Breese en Allen is de „tes ter" John Cresswell. die sinds een Jaar een waarnemer zoekt, die genegen Is hem te verge zellen op zyn gevaarvolle tochten. Cresswell is een xg. .ppiraalvlieger”. Hy heeft zich gespe cialiseerd in het vliegen in spiraalvorm Tot zyn specialiteit behoort ook het salto's uitvoe ren. het snel opstygen. het naar beneden laten „dwarrelen" van zyn machine en al deze grie zelige capriolen meer. Er is in geheel Amerika niet één piloot, die meer dan één tocht met Cresswell durfde ma ken. Cresswell’s zenuwen schynen van staal te zyn. Op één dag voert hy vier proefvluchten uit zonder hartkloppingen te krygen. Hy was het ook, die zyn collega John Courtney opzocht, toen deze bij een proefvlucht met drie officie ren boven de Azoren de richting had verloren en een .noodlanding" moest maken op het wa ter. Niet minder dan achttien uren dreven de mannen op zee rond, voordat Cresswell hen in het oog kreeg en met raketten signalen gaf aan enkele torpedobooten van de Amerikaanache Marine, die het deeriyk gehavende vliegtuig en de bemanning ophaalden en naar huls brachten Te Parijs werd kortelings openbaar verkocht het vliegtuig .L'Arc en Ciel", waarmede de zoo tragisch om het leven gekomen vlieger Jean Mermoz voor het eerst met succes over het zul- deiyk deel van den Atlantischen Oceaan vloog, waarmede hy de basis legde voor het in het le ven roeden van een regelmatig luchtverkeer met Zuid-Amerika. De aankondiging van deze ver- kooping geschiedde in de grootste Parysche dagbladen; in de advertentie kon men tevens lezen, dat mede zouden worden verkocht een aantal schrijfmachines, ruim duizend kilo ta pijten. 150 kilo stoffen en wat meubilair De Inzet voor den verkoop van het vliegtuig was frs. 1000, doch de pry« werd al spoedig op gedreven en het was een zenuwachtig, ojfce- wonden heer, die de machine voor frs. 13.500 als zyn eigendom mocht beschouwen. De kooper bleek te zyn de bouwer der machine. René Cou- zinet. In Frankryk was men, toen men hborde. dat het beroemde vliegtuig op een publieke vei ling was verkocht, hoogst verbaasd, want alge meen werd verwacht, dat het Ministerie van Luchtvaart de machine zou willen aankoopen en als relikwie van de Fransche aviatiek aan het Fransche Luchtvaartmuseum af te staan. Doch men twyfelt er niet aan, dat de machine thans in goede handen zou zyn. Daarvoor is dr naam van René Couzinet by de Fransche luchtsportbeoefenaars te goed bekend. /«'f

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 7