I aanplak biljet I c VERHOOR VAN VERDACHTEN IN VROEGER TIJD Ijdelheid op de proef gesteld c o. IV De aangeklaagde de dupe O AMERIKA EN EUROPA St. Adelbert's relief Geurende stad I c c I De wereldbijeenkomst, een feest van, de broeder schap, heeft tot doel vrienden te maken I Da r Zevenjarige treinvertraging De Jacobsstaf Jamboree Jamboree A Verkenners kunnen sjorren als steiger-bouwers Wim S. van Het mooiste begin van een fijnen kamp-dag Jamboree pijlen kend. maar een veel sterkere reden ma- onbe- M UIUIKHUii len, de rails te herstellen en de locomotief te repareeren, zoodat de trein zijn tocht naar Port Bolivar kan voorteelten. De trein kwam met een vertraging van zeven jaar aan. strafzaken Bekende wezen Inmiddels sliep Ronald Sheedy rustig voort, veilig, zooals hij dacht, onder de hoede van Bess, de beste vrouw, die iemand van zijn soort zich maar wenschen kon. Onverwacht In z*n slaap gestoord door den detective, keek hü dan ook zóó beteuterd, dat hjj geen woord kon zeggen. „Ja. vriendlief,” lachte Powers onheilspellend, „de Ijdelheid van z’n vrouw heeft al menlgen man in den put geholpen.** F maatschappij besloten, den dam weer te herstel- ,Jn negen - tien - drie - zeven Dan zal je wat beleven, Dan komt de Jamboree in Nederland; Dan staat uit alle landen. Van alle ras en standen, De jeugd van blank en bruin hier hand in hand, Dan zirtgen Scouts uit Labrador, Japan en Alkmaar Op ’t Nederlandsche grondgebied heel vroolijk met elkaar!" „Geert Hendrik van Dongen, Een Amsterdamsche jongen, Met peenhaar en veel sproeten op 'f gelaat, De Jacobsstaf. het oude meet-instrument oneer voorouders ,JJe Schotten dragen rokken, De Polen wandelstokken, Hongaren hebben pluimen op hun hoed. Amerika een rijbroek, Britsch-Indië een hoofddoek, Den Zweden staan die witte mutsjes goed! Maar allen dragen in hun hart het groote ideaal. Dat niet afhank’lfjk is van ras of land of stand of taal." danks zijn hardnekkige ontkenning werd veroordeeld op was wel het oude rechtsbe- dood „De wereld is vol broodnijd, Vandaar, dat men zich dood- strjjdt; We raken steeds maar dieper in 't moeras. Een jeugdbond aller volken Zal metterdaad vertolken, Dat aan de jeugd de betere toekomst was. De wereldbond van Padvinders stuurt daar bewust op aan; Het spreekwoord zegt nog altijd: .Jong geleerd is oud gedaan". Zoo ziet Jong Nederland, gewapend met het oude embleem, dat herinneringen oproept aan ons grootsch verleden, en aan onze voorouders, die wisten wat moed en energie voor een land kunnen beteekenen, met vertrouwen de komen de Jamboree tegemoet. En terecht! naar plaatselijke gewoonten der verschillende den. maar wat de hoofdzaak betreft, was toch wel gelijkheid. Nemen w(J dan als beeld de behandeling van strafzaken Amster dam. de grootste stad onzer gewesten. Wanneer er een misdrijf van eenige betee- kenis was gepleegd, werd oudtijds de klok van den stadhuistoren geluid en het feit „van de jurie” van het raadhuis op den Dam bekend gemaakt. Een leder snelde toe om te hooren. wat de stadsbode te vertellen had en hoeveel geld soms wel tot honderd gulden toe. een groot bedrag in die dagen er nu weer werd uitgeloofd op het vatten van den dader. Was de dader, dte werd opgejaagd, daar nie mand hem huisvesting mocht verleenen. gevat. Het talenverschil vormt nooit een beletsel of ongemak op een Jamboree, want padvinders verstaan elkander toch'wel. In de Jamboree-brochure stond het kernach tig gezegd: „Tienduizenden jongens van alle rassen, maar met éénzelfde wet. met eenzelfde Ideaal: betere burgers, maken zich gereed om ■x van alle windstreken naar Nederland te rei zen." Daden Powell, de oudste padvinder met een jongen Welp op stap De bekende kleine stad in het Zuiden van Frankrijk, wordt in de lente, in den tijd van den bloesemoogst. overstroomd door plukkers en te- ItflllllllllllllllllllllinilllllHIUHIIIIIUIIIinHIt'HIl'IIIHI'HIHIIIIIIIIIinilllllUlllltHlllllllllllltlllllllllllUlllllfHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIItllllH De laatstbedoelde jamboree werd gehouden te Brlkenhead in Engeland. Het ..Arrow-park” was de plaats, waar de 50.000 padvinders bijeenkwa men. Vijftigduizend.... Jonge kerels, van alle ras sen, met bruine en gele en zwarte huidskleuren, met eigen godsdiensten, gewoonten en zeden leefden daar in een volmaakte orde, beter ge zegd: woonden daar samen als echte broeders. De zeventien dagen, dat zij hier bij elkaar waren, en dat zij elkander broederdiensten be wezen, en elkander vermaakten, zullen méér hebben kunnen bijdragen tot een wereldvrede, dan de vele elndelooce vredesconferenties en diplomatieke speechjes, die op de vergaderingen van politici gehouden zijn. Immers, in dat jon genskamp heerschte liefde, en werd naar best vermogen alles verbannen, dat zweemde naar egoïsme. |eeeaass«eaaaaaaMéatMMteMt»M«asaaMM«Mg«MMes« II f at is een Jamboree precies: wat betee- VV kent het woord; waar komt het van- daan? Lord Baden Powell de padvinders noe men hem niet zoo; die zeggen kortweg B. P. heeft den naam .Jamboree” gekozen. Het is plat-Amerikaansch, afkomstig van de Noord-Amerikaansche Indianen, die hun bij eenkomsten aldus noemden. Het was op 29 April 1920, dat de chief scout, Baden Powell, alle padvinders der wereld sa menriep om de eerste Jamboree, de eerste bij eenkomst der leden van de groote Wereldbroe- derschap der Padvinders bij te wonen. Had zjjn eerste oproep groot succes, en gaven ruim 7000 padvinders uit 27 landen zich op voor de jamboree, bjj de volgende gelegenheden meldden zich padvinders uit 33, later zelfs uit 42 landen en 25 koloniën. Bess deed haar inkoopen als altijd, heel zuinig. Toen d’r tasch vol was. ging ze naar t post kantoor. Voor t loket gekomen, kon ze Ronald’s portret al zien hangen t Was aan den muur geplakt boven een schrijftafel in de hal. *t Was druk op *t kantoor, maar slechts weinigen schonken eenige aandacht aan *t portret dat naast een plakkaat hing, waarop verzocht werd, niet voor de loketten te rooken. Hoe zorgvuldig en nauwkeurig men ook het spoorwegverkeer regelt, toch blijkt het af en toe, dat vertragingen onvermijdelijk zijn. Een record op het gebied van treinvertragingen vindt mes in Texas, waar een dergelijke vertra ging zevën jaar duurde. Een trein, bestaande uit een locomotief en vier wagons, vertrok van Beaumond in Texas naar Port-Bollvar. Halver wege High Island, waar de trein langs de zee gaat, werd de trein door een stormvloed ver rast. Nadat de zee weer gekalmeerd Was, zag men. dat de wagons als op een eiland stonden, terwijl de dam over een grooten afstand Inge stort was. De reizigers en het treinpersoneel waren ongedeerd gebleven en slaagden er in, ten deele per boot, ten deele zwemmend, de kust te bereiken. De trein bleef echter staan, Thans eerst, na zeven Jaar, heeft de spoorweg- Dat al die padvinders zich zooveel moeite en kosten getroosten om een jamboree bij te wo nen, bewijst wel, dat er nog een andere bedoe ling bij hen voorzit, dan alleen maar een ge zellig kamp te hebben. Toen men B P. dan ook eens vroeg wat hjj beoogde met zijn wereld-bjj- eenkomsten, riep h(j enthou siast uit, daar mede één doel te hebben en dat was. „vrienden ken!” aan- van m'n foto hebben opgehangen.” „Afgesproken,” zei Bess. „Ik wil wedden,” Mep ze vrooljjk, dat al de jonge vrou wen en meisjes er dan voorstaan om Je te bewonderen.” Het vleiend compliment liet Ronald antwoord. „Koop een paar postzegels.” hernam hü. „en kjjk dan terloops wat er zooal op het biljet staat.” Toen z’n vrouw de kamer verliet, sloot Ronald de deur van de flat zorgvuldig achter haar dicht. HU nam de kranten op, las een kwartiertje en sloot z’n oogen. Met Bess, die voor hem zorgde, kon hjj gerust z’n slaapje doen. zee in eere Jongens, ten e dief en inbreker van beroep, Ronald 1 Sheedy, zat thuis in z’n clubfauteuil en dacht na. In zjjn beroep, meende hij. wordt de meeste narigheid veroorzaakt omdat de mannen een vrouw gekozen hebben, die niet bü hen past. Ze zjjn soms getrouwd met vrou wen. die jaloersch of te bazig zijn. Weer anderen praten d’r mond voorbij en zjjn te opzichtig voor d’r stand gekleed. Sommige vrouwen wil len met alle geweld d*r man helpen en ver liezen daarbjj dan de voorzichtigheid uit het oog. Dat aoovelen van ons in de gevangenis zitten, komt, omdat ze een verkeerde vrouw hebben. Gelukkig dat ik met m’n schrandere Bess niet in dit geval verkeer. Zoo dacht en redeneerde Roland Sheedy. Ook nu was hjj bij den diefstal op *t Bellgrave- postkantoor nauwelijks den dans ontsprongen De politie kende z’n manier van werken. Men had hem gezien en ook Bess, die in den auto op hem was blijven wachten. Maar wat kwam dit er ook op aan? Een groote, gewone blonde vrouw, zooals er dulzen den rondloopen; wie zou zich nog iets meer van die vrouw herinneren? Bess ruimde na *t ontbijt af en Ronald grin nikte tevreden tegen haar. „Ze is voor mjj geknipt,” mompelde hl). Ook z’n eten verzorgde ze uitstekend. HU was nu bijna een jaar getrouwd en sindsdien meer dan 15 pond aangekomen. Zj) lachte hem toe over d’r borden heen. Haar hoofd wiegelde heen en weer en haar onderkin volgde die beweging. ,Ja, man,” zei ze met d’r zware, grove stem, ,Je ziet er patent uit; ik heb alle eer van m’n koken, niet?” Bess was wat men noemt een zwaargebouwde vrouw, met breede schouders. D’r wangen waren hoogrood van kleur, waartegen d’r lichte blauwe oogen flets afstaken. Ze had bolle wangen en d’r oogen gingen schuil onder zware wenk brauwen. Neen, een schooneid was Bess nu bepaald niet. Maar Ronald was met dit alles tevreden. HU kon zich veilig aan de hoede van z’n wederhelft toevertrouwen. Nooit behoefde hü bang te zün, dat ze achterdocht zou wekken. Daarvoor was haar persoonlijkheid te onop vallend. Zoekt in dit groote leger Een ras-wasch-echten neger Als trouwen bondgenoot en kameraad. Geert sprak geen woordje Engelsch, Jim misschien een stuk of vier, Toch ruilen ze van alles en ze hadden dik plezier." zooals wü in de wereld-geschiedenls met recht vermeld staan. De „Jacobsstaf". het primitieve werktuig waarmede ónze voorvaderen op de afstanden maten, wordt nu weer hersteld door de twlntigste-eeuwsche die zich alle moderne comfort, dat ons dienste staat, weten te ontzeggen, en hun ide aal vinden in het verkennerskamp, waar een voud en soberheid heerschen. Men deelt ons mede, dat de firma Wed. J. R. Rossum te Utrecht in opdracht van de „Tekavok” (Stichting Tegelsche Keramiek en Volkskunst) ter gelegenheid van den tweeden Landdag der St. Adelbertsvereeniging, een re lief van St. Adelbert in den handel zal bren gen. Het ontwerp van dit relief is van den Be- nlctUner monnik fr. Henri Boelaars van de St. Paulus AbdU te Oosterhout, terwül de uitvoe ring in geel grés werd opgedragen aan de N. V. Triangel in opr. te Tegelen. Op de laatste reis van dr. Wegener naar Groenland hebben de geologen vastgesteld dat het üs in het midden van het eiland 2700 meter dik is. Een doorsnede van het eiland zou aan- toonen. dat Groenland gelukt op een bassin met üs gevuld. Tengevolge van het reuzenge wicht van deze üsmassa’s zinkt Groenland steeds verder naar beneden. In Skandinavië heeft men Juist het omgekeerde opgemerkt, daar dit land juist in den' loop van de laatste zes honderd Jaar ongeveer 6 meter hooger werd. Tegelük met het dalen, gaat Groenland ook steeds meer in Westelijke richting, terwül Ame rika en Europa zich steeds verder van elkander verwüderen. Een uur later kwam Bess uit de keuken met een groote, zwarte boodschappentasch aan d’r arm. Ronald lachte vergenoegd. Op straat zou niemand haar opmerken; zooals zü, zagen er honderden uit. „Ik dacht kalfsgehakt voor *t eten te nemen. Ronald, en aardappel puree en spinazie, en ge vulde koeken met koffie toe.” „Uitstekend, dat zal smaken,” lachte hü. „Nu dan ga ik maar; tot straks.” Juist toen ze de deur achter zich wilde sluiten, secheen hü eensklaps aan iets te denken. „Nu je toch uitgaat, Bess, kon je wel even naar t postkantoor gaan en küken of ze daar soms een plakbiljet pluksters, want de parfumerie-fabrieken bruiken Jaarlüks voor hun producten mlllioe- nen bloesemblaadjes. Tot het arbeidsgebied be- hooren de zonnige steden van da Riviera, Can nes, Nlzza, Monte Carlo en Menton, die over het algemeen slechts als plaatsen nn vermaak bekend zün. Het materiaal voor de fabrieken wordt geleverd door de narcissen, rozen, viool tjes, mimosaboomen. seringenstruiken en slnaas- appelboomen. De geuren van de bloemen ver mengen zich met de geuren, die uit de conser venfabrieken komen, waar ananas en meloen, peren, abrikozen, perziken, vügen en manda- rüntjes langzaam in de groote ketels met siroop gekookt worden. at is zeker: in 1937 zal Nederland wat be- I 1 leven! Wü Nederlanders zullen namelük dezen zomer de gastheeren worden van ruim dertig- duizend padvinders, die dan in Vogelenzang sa mengestroomd zün om daar hun jamboree te houden; hun Jamboree, die voor hen het feest van de broederschap beteekent. Jeugd, van wie gezegd wordt, dat zü de toe- - komst is; Jongens, op wie dus alle hoop voor de komende Jaren gevestigd is. zü zullen elkan der samentreffen in ons mooie Holland, waar over zü misschien reeds veel hebben gelezen, of hooren vertellen. die haar passeerde, keek haar verwonderd aan. 190 pond! Dat was een leugen! Ze woog onge veer 160 pond. Nooit had ze 190 gewogen. Op nieuw las ze de regels. D’r groote handen beef den van kwaadheid. Enkele Jaren geleden had ze een jongeren broer van haar een draai om z’n ooren gegeven die aankwam, omdat hü ge zegd had: .JU weegt zeker 190 pond. Daar durf ik voor drie dollars om te wedden.” En nu deze ellendige leugen op dat aanplak biljet i *t Was ongehoord! De trekken van Bess’ gelaAt waren vertrok ken door woede. Woest scheurde ze het biljet van den muur, wierp het op den grond en trap pelde er op met d’r voet. Ben aantal menschen keek haar verbaasd aan, maar ging daarna verder. Maar wie van die menschen niet verder ging, dat was de detective Powers. Hü hield Bess scherp in het oog, toen ze, zichtbaar in de hoog, ste opwinding, het postkantoor verliet. Zoo wan delde ze huiswaarts, op korten afstand door den detective gevolgd. dan werd hü opgesloten in de kelders of hok ken van het stadhuis, de z.g. Boeijen, maar ook wel in de St. Hoppoort aan het begin van den Zeedyk. De naam Boeüen dagteekent uit den tüd. dat de gevangenen nog met ketenen ge boeid en aan den muur vastgeklonkén werden. In de 16e eeuw gebeurde dit echter nog alleen bü zeer gevaarlüke personen, als er vrees voor ontvluchting bestond. Het gedeelte van het ge bouw. waar de gevangenen werden opgesloten lag aan de achterzüde van het stadhuis, tegen over het postkantoor en bevatte twee verdie pingen, waarin de „zware gevangenen, die op den hals zaten” en dus op den dood wachtten afzonder! Uk en de andere misdadigers met twee, drie of meer tegelük werden opgesloten. Ge- lUkvloers was er een groot vertrek. Volgens de oude plakkaten moest de aange houdene worden verhoord binnen ulterlük vier dagen, in tegenwoordigheid van twee en bü meer belangrUke zaken van alle negen sche penen. Na een voorloopig verhoor afgenomen te hebben, ontbood de schout de schepenen en zette hun in de pijnkamer de reden hiervan UJl^h.Men ging dan Pl®atse over tot het verhoor, waarvan in de confessieboe- verslag werd geschreven. Getuigen I en De stichter van de We- feldbroederschap, Lord Baden Powell Ronald’s vrouw liep tot aan de schrüftafel en hield zich alsof ze een postwlsselformulier in vulde. Maar intusschen las ze hetgeen onder *t portret van d’r man stond vermeld. Er boven stond: „Opsporing verzocht wegens diefstal in Bellgrave.” Er onder stond een signalement van Ronald. Daaronder weer begon een nieuwe zin, die luidde als volgt: „Mbn meent zoo goed als zeker, dat deze man vergezeld was van een vrouw. Een juiste be- schrüvlng van haar konden we niet krügen. Ze is tusschen de 40 en 45 jaren." Bess werd van toom nog rooder dan ze al was, want ze was precies 31. „Ze weegt ongeveer 190 pond,” las ze verder. Tire behoeven niet bang te zün, dat de yy buitenlandsche padvinders en de ande- re vreemdelingen, die de jamboree be zoeken, een minder gunstigen indruk zullen krügen van de schoonheid van ons land. Ons vlakke waterlandje zal al gauw veel be koring hebben voor de bewoners der iainJen. die meer bergen bevatten dan ons landje mo lens en plassen, en bovendien zal Vogelenzang en zün boschrüke omgeving toch wel een extra goeden indruk op hen maken. Voor ons Hollanders zelf heeft die streek een groote aantrekkelükheid om zün golvenden bo dem en kleine zandverstuivingen. „Wat Nederland aan prachtige vergezichten, duinkükjes en boechtafereelen te bieden heeft, zoo schrüft de jamboree-brochure is rond Vogelenzang aanwezig.” Uitstekende verbindingen zorgen voor desnel- 1 le verplaatsing naar zee, de Kager- en West- elnder-plassen, de groote omliggende steden en industriegebieden, die door de buitenlandsche gasten bezocht zullen worden om hen een kük s te geven op Neerland’s volkskracht. der gemotiveerd vonnis van verdere vervolging ontslagen. Bleef de „patiënt” bü het eerste verhoor ont kennen, dan werd hü te Amsterdam buiten de pünkamer gebracht en begaf zich de schout in het naastbü gelegen vertrek van den cipier. In tusschen beraadslaagden de schepenen over het verzoek van den schout den verdachte te mo gen pünigen. Beide partüen werden dan weer binnengeroepen, waarna veelal de verdachte in handen van den schout werd gesteld „teneinde door püntging de waarheid te doen kennen." Zichtbaar lichamelük letsel mocht den pa tiënt niet worden toegebracht en evenmin mocht hü onder de püniglng bezweken. Was de patiënt „ten baneke” verwezen, dan legde men hem, nagenoeg ontkleed, de handen op den rug gebonden op een bank, die smaller was dan zün lichaam. Als hü nu niet gauw bekende, werd hem boven de knieën, ter hoogte der düen een touw om het lüf gebonden en met een stokje aangedraaid, zoodat bet diep in het lichaam drong. Dit werd voortgezet zoolang de rechter het noodlg vond in verband met de zwaarte van het misdrüf- Schout en schepenen waren hier immers ambtshalve bü tegenwoor dig! Soms ook werd het slachtoffer een „pater noater een hoepeltje van touw, om het hoofd gelegd, dat met stokjes of beentjes werd aangedraaid, zoodat de knoopen in de huid drongen. Soms ook legde de beul den patiënt een natten doek op de oogen, duwde zün neus gaten dicht en goot hem dan uit een kan water op het hart, de oksels enz. Dan weer kreeg de gepünigde een breidel in den mond, waarin met een trechter steeds meer kqud water of een andere vloeistof werd gegoten, zoodat ’smans lichaam sterk opzwol. Hielp ook dit niet, dan legde men hem de duim- en scheenschrdeven aan, üzeren beugels met puntvormige uitsteeksels; met een vleugelmoer werden ze aangedraad. De kuiten waren na die behandeling veelal wafels gelük! Wilde hü zelfs nu nog niet bekennen, dan werd de man ..opgehaaldEerst werden zware ge wichten, 100 pond, aan de beenen gebonden, dan werden de armen aan in den muur beves tigde üzeren ringen vastgebonden, waarna de beulsknechten den gepünigde zoo hoog ophaal den. dat de gewichten den grond niet meer raakten en dus het lichaam begonnen uit te rekken. Dit veroorzaakte ondraaglüke pün in de gewrichten en om het nog erger te maken, werd het touw waarmee de man was vastge bonden stevig aangedraaid. Daarenboven werd hü een paar malen heen en weer geschud en soms nog een of tweemaal in dit wel zeer kwaad halfuurtje met roede gegeesejd. Een slachtoffer, zelfs indien totaal onschul dig. moet wel over meer dan gewone wilskracht beschikken, om te blüven ontkennen. Is het wonder, dat men tenslotte door de vele rechter lijke „vergissingen" de pünbank wat op den achtergrond schoof? In den loop der 18e eeuw is er meer mee gedreigd dan gepünigd en in 1798 in de dagen der Bataafsche vrüe burgen werd de pünbank afgeschaft. Het bleef echter half werk: wel ging de pünbank, maar nu kwam de guillotine. „En zoo ge beurt het," la zen we in de jamboree-bro chure, .hechter en wüder wordt de keten van vriendschap pen, welke in de Jeugd op de Jamborees ge sloten wordt, later in het le ven verstevigd. Zoo draagt de padvindersbe- weging haar steentje bü om de goede ver standhouding tusschen de vol keren te helpen bevorderen.” haren eri c—-- ’s mans mond te vernemen. De eerste reden 1- ginsel. dat niemand ter dood mocht worden Toen ze dit las. werd »e woedend en een man, ''er*fwn- zoo hü zün misdrüf niet had be kend. maar een veel sterkere reden voor het gebruik van de pünbank moet worden gezocht in het feit, dat een verdachte door zün be kentenis alle recht op hooger beroep verspeelde Men begrüpt. dat de stedelüke rechters-colle- ges tot het uiterste gingen om inmenging van hoogere, buitenstede! üke instanties te voor komen en dat in dezen strüd om de stedelüke autonomie, welke vroeger nog zooveel hooger geschat werd dan nu, de beklaagde de dupe werd van den vrijheidszin der stadsbestuurders Bekende de schuldige tijdens de pijniging, dan werd in kleinere zaken de man onmiddellük ge vonnist. maar gold het een zwaar misdrüf. dan werd den gepünigde een etmaal er na zün be kentenis voorgelezen, welke hü werd veronder steld „buiten püne ende bande van lisere” te bevestigen Deze vertoonlng werd dan opgevat als een vrüwilllge bekentenis! Zoo hij echter herriep, dan stonden de rackets opnieuw ge reed om den onwillige wat vrijwilligheid hard handig bü te brengen. Was het overtuigend bewijs reeds op andere gronden geleverd dan mocht de beschuldigde niet „ten baneke” worden verwezen, maar over het algemeen deed men het toch Bovendien mocht men slechts In halszaken tot de tortuur overgaan, maar ook hieraan hield men zich niet zoodat ook huysbrekers. dieven ea op de nünbank konden rekenen De bepalingen, die het gebruik der pünbank binnen de perken wil den houden, werden lang niet altüd in acht genomen. Hield echter de gepünigde 'zün onschuld vol, en was er overigens geen voldoende grond om hem nog eens het mes op de keel te zetten, dan werd hü doorgaans met een meer of mln- En zoo heeft de Hollandsche jamboree den .Jacobestaf een waardig symbool voor onze Hollandsche jongens, die toch afstammelingen zün van de noeste „zeevaarders van Europa” ken een werden slechts zelden ter zitting gehoord en veelal genoot de beklaagde zelfs in de ernstigste geen rechblkun(iigen büstand. de verdachte, dan was men waar men wezen wilde en kon de veroordeeling prompt volgen, hield hü echter zün onschuld vol. dan werd het lastiger, maar ook hier wist de schout wel raad op: de ondervraging ge schiedde niet voor niets in de pijnkamer! Had de bedreiging met de pünbank en de verschillende torturen, de kwaadaardige mar- telingen, verdachtes tong nog niet losgemaakt, dan moest de pünbank er aan te pas komen om hem spraakzaam te maken. Hoewel ook oudtüds wel een verdachte, on danks zün hardnekkige ontkenning op andere bewijzen dan zün bekentenis J dood gebracht, werd toch alles steeds -- snaren gezet om een bekentenis uit De Jacobsstaf werd omstreeks 1500 algemeen gebruikt door de zeevaarders en ook door de sterrenkundigen. Laatstgenoemden verrichtten er mede hun opmetingen der hemellichamen. Zelfs nog in het begin van de 19e eeuw deed dit meet-instrument dienst bü de visschers. Dat zegt toch wel iets! Over de geschiedenis van den Jacobsstaf én het gebruik er van, schreef Ton Koot in het katholieke verkennersblad „Goudland” een bevattelük artikel. Ziehier in het kort het gebruik van den Ja cobsstaf Op de staaf A. B. (zie de teekenlng) is een schaalverdeeling aangebracht. De staven C D. die van verschillende lengte zün en eveneens een schaalverdeeling hebben, kunnen langs A B verschoven worden. Men houdt het oog in A en verschuift C D, totdat die onder denzelfden hoek gezien wordt als de te meten afstand. Dan leest men A E af <E neemt men aan als snü- punt van A B en C D)en bepaalt den gezoch- ten hoek A uit de vergelüking tg S 13 CD: AE. Iedereen, die eenigszins bekend is met meet kunde ziet direct op welke principes dit systeem van opmeten berust. De naam: „Jacobsstaf” zal zün oorsprong wel hebben gevonden in den kruisvorm, die lükt op den pelgrimsstaf van den heiligen Ja- cob. Wie nog een echten Jacobsstaf wil zien, vindt er in het Rijksmuseum te Amsterdam één. en in het Scheepvaartmuseum zelfs nog drie oorspronkelüke exemplaren. edere jamboree heeft zün embleem. De derde wereld-Jamboree, die te Birkenhead gehouden werd, had den .gouden pül-” De chief scout stuurde vier gouden voor vrede en vriendschap naar de vier wind streken. Van hand tot hand gingen de pülen langs alle naties der wereld. Bü gelegenheid van de daaropvolgende jam boree, die vier jaar later in Hongarüe gehou den werd, koos men als embleem het „Witte Hert.” a an het hoofd van het stedelük rechters- ZX college stond de schout, die in de sche- penbank als aanklager optrad, ongeveer als tegenwoordig het openbaar ministerie. Dit moge al een voornaam deel züner werk zaamheden geweest zün, toch had hü tneer te doen. Tezamen met de burgemeesters en sche penen stelde hü de stedelüke keuren vast, wel ke wü nu de politieverordeningen noemen. Daar enboven had hü de hand te houden aan de na leving der plakkaten van de Staten-Generaal, maar natuurlük alleen van die. welke de stad had willen goedkeuren, en toe te zien, dat er met den belastingplicht niet gesold werd. Voorts had hü te zorgen, dat de stad en haar juris dictie van alle geboefte werd gezuiverd. Wanneer de schout zich in het openbaar ver toonde, was hü steeds vergezeld door enkele bewapende dienaren, die gemeenlük als rackers werden aangeduid, een naam, dien zü aan hun werk in de pünkamer hadden te danken, rac- ken is immers een büvorm van rekken. De voorste hunner, ter rechterzüde gaande, droeg boven het hoofd van den schout als teeken van diens waardigheid de Roede van Justitie. Dit was een knoestige, doornige stok, ter lengte van ongeveer twee meter. Gedurende het ge- heele strafproces en tevens bü de executie bleef deze Roede van Justitie -aanwezig als symbool der gerechtigheid, een gewoonte, welke reeds in de vroege middeleeuwen in, zwang was. Wel verschilde de uitoefening van hetschout- ambt wat kleine onderdeelen betreft naar de ste er voor- s a

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 9