VAN HOUTEN’S AMERICO’S EEN CHOCOLADELICATESSE Het DE WERELD-JAMBOREE Uw schitterendste Vacantiereis onweer van Donderdag Pastoor van Ars DE LAA TSTE OPROEP I ZATERDAG 17 JULI 1937 VAN WEEK TOT WEEK Bloembollencultuur Vleeschinvoer uit Volendammer visscher Denemarken omgekomen Wereld-Jamboree Aanslag gepleegd VUURZEE TE VRIEZENVEEN Europeeache 'dame zwaar gewond DOODELIJK ONGELUK Bij het lossen van boomstammen Het program VAN HET DAK GEVALLEN Loodgieter kort daarop overleden n. WEER EEN RAMPOKPARTIJ Een zwaar- en een lichtgewonde Rampokher neergelegd KINDJE DOODGEREDEN De niet-herkiezing van Serrarens Aanmelding sluit onher roepelijk 24 Juli Verdenking ongegrond gebleken Aanzien van Nederland ala chria- telyke natie niet geachaad Worden de aaneeringamaatregelen niet opgeheven? De te Barcelona gearreateerde Nederlandera weldra in vryheid Mededeelingen van Tweede Kamerleden Tydena val in botter waar achy nlyk door hartverlamming getroffen Twee dubbele woonhuizen af ge brand PRINS HENRI DE BOURBON BEGRAVEN ONZE NIEUWE GEZANT TE LONDEN INITIATIEFVOORSTELLEN INGETROKKEN VERWISSELING SPOORWEG- WAARDEN Van 211 Aug. naar Frankfort, Weenen, Boedapeat, Praag Dood in een schuur gevonden Ryker aan innerlijk beleven Zeevarend Nederland en de Zeever kenner a van 28 Juli tot 15 Augustus Wat men beleeft Het Kamerlid Weithamp infor meert er naar, alamede naar andere zaken Over het eer at e halfjaar 1937 waa de opbrengat ruim f 22 millioen hooger dan de raming hü plotseling den aanzien ra- Hoewel L De Regeeringspersdienst bericht: en voor naar aan- uiizingen: en I Op vragen van het Tweede Kamerlid Wou denberg (NjB.B.) in verbana met de niet-her- k.ezing van den heer Serrarens als toegevoegd ad van den Raad van Beheer van het Interna tionaal Arbeidsbureau, heeft de minister van Sociale Zaken on, geantwoord: Daargelaten of door de bedoelde handelwijze der arbeidersgroep eenlg aanzien is geschaad. meest Be- Ük en Hongarije en be- ■n der oude wereld. ■rs de aloude Duitsche Kel- ioomsche Rijk waar de tad- ^kft. Op dien interessanten Do teert "men Pressburg, de oude stad taresla, evenals Esztergom, de Re den Prins-Primaat en de ruïnes De 34-jarige loodgieter M. Stoffel uit Stam persgat. gemeente Oud-Oastel. is bij werkzaam heden op het dak van de beetwortelsulkerfabrlek Dlnteloord te Oud-Gastel van een hoogte van zestien meter gevallen. Tijdens het vervoer naar het St. Ignatlus-zle- kenhuls is het slachtoffer aan de bekomen ver wondingen overleden. Stoffel was gehuwd en va der van twee kinderen. De heer Woudenberg had ook gevraagd, of de minister niet van oordeel is, dat het chris telijk karakter vafi ons volk, alsook de christe lijke grondslag, waarop dit kabinet zegt te zijn geformeerd, het terugtrekken van alle Neder- landsche afgevaardigden uit het Internationaal Arbeidsbureau gebiedt. De minister beantwoordt deze vraag ontken nend. is zulks zeker niet het geval met het van Nederland al$ christelijke natie. van van uur licj^ Wie nog deel WH nemen geve sich onver wijld op na *t nog tijd Is. Onherroepelijk la de termijn M Jali gesloten. De nieuwe Nederlandsche gezant te Londen, mr J. P. Graat van Limburg Stlrum. is Vrijdag middag per vliegtuig op Croydon geland. Eem Edele Huidverzorging! Gebruik overdag Witte Purol. Dit wrijft on zichtbaar uit, houdt de huid moot en zuiver en voorkomt en geneeet tevens zonnebrand en vervellen. Doos 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Donderdagavond is de 18-jarige J. van der Velde te Haulerwjjk (Fr.) door den bliksem getroffen en gedood. Donderdagmiddag brak te Vriezen veen brand uit in het dubbel woonhuis in de buurtschap Vriezenveenschewijk. aan het Overijsse'.sche kanaal, bewoond door de gezinnen F. Mulder en A. Haitjema. resp. bestaande uit acht en vier personen. In een oogwenk stond het ge- heele pand in een vuurgloed en van het redden van de inboedels was geen sprake. Daar spoedig de automoblelbrandspuiten ter plaatse, waren, kon met moeite een in de nabijheid staande schuur gered worden. Burgemeester Albarda was op het terrein van den brand aanwezig. Het dubbele woonhuis behoorde in eigendom toe aan De heeren Vos en Bierema hebben den voor- z’tter der Tweede Kamer medegedeeld, dat zij net door hen bij brief van 10 November 1933 aan de Kamer aangeboden voorstel van wet tot wijziging van eenige bepalingen van de Win kelsluitingswet 1930 intrekken De heeren Van der Sluis en Albarda hebben medegedeeld, dat zij het bij brief van 25 Fe bruari 1932 ingezonden voorstel van wet, hou- oende bepalingen, strekkende om den rechter de gelegenheid te geven dadelijke uitwinning te voorkomen naar aanleiding van geldelijke moeilijkheden ten gevolge van de heerschenda economische crisis, intrekken. Mevr. Bakker-Nort en de heeren Ebels. Joe- kes en Oud deelden mede, dat zij het door hen bjj brief van 26 Maart 1931 aan de Kamer aan geboden voorstel van wet tot wijziging van da wet op het notaris-ambt intrekken. Ten slotte hebben de heeren Effendi en Da Visser medegedeeld, dat zij intrekken hun voor stel van wet betreffende amnestie. Naar wfj vernemen, is het hoogst onwaar schijnlijk, dat de saneeringsmaatregelen zonder meer zullen worden opgeheven; al thans de teeltbeperking zal voorloopig wel niet verdwijnen; en ook voor den af zet blijft men een regeling noodig achten. De reis is uitgeschreven door het Hongaar- sche Reisbureau „Neue Generation” en de „Vereenigde Katholieke Pers" heeft de bemid delende taak op zich genomen om bet haar lezerskring mogelijk te maken van dit zeld zaam lage aanbod gebruik te maken in katho liek verband. Tot u 11 e r 1 Ij k 24 Juli kan men zich nog opgeven aan haar adres .Vereenigde loerde ge- smde elk uit It de brand Het dubbele oot deel in erd ontdekt Vrijdag is op den Horsterweg te Blerlck het vijl jariy dochtertje van den heer Timmer mans door een vrachtauto van den heer P. M. P., uit Ocffelt. aangereden, toen het plot seling óen weg overstak Zwaar gewamd werd het kind opgenomen en naar het zfekenhuis te Venlo vervoerd, waar het kort na aankomst is overleden. Vrijdagmiddag is de 61-jarige Volendammer visscher A. Schilder in een botter gevallen en dood opgenomen. Schilder was knecht op den botter VD3. waarvan J. Bont schipper is. De botter vischte anderhalf uur uit de kust en is onmiddellijk na het ongeluk naar de haven te ruggekeerd. Vermoedelijk is het slachtoffer over een vischje uitgegleden, terwijl door den val .hartverlamming schijnt te zijn opgetreden. In de kringen van kleinere bloembollen kweekers en van bij het bloembollenbedrijf betrokken landarbeiders is een groeiend verzet waar te nemen tegen opheffing der saneeringsmaatregelen voor de bloembollen cultuur. In deze kringen is men van meening dat de maatregelen voorloopig absoluut niet gemist kunneh worden en wel, omdat de productieca paciteit zoo groot is. dat Indien de teelt vrij gegeven wordt binnen enkele jaren de produc tie tot onbeperkte hoogte zal worden opgevoerd; terwijl ons afzetgebied toch al zoo beperkt nog steeds minder kansen zal bieden, omdat protectlonnistlsche en autarkische Invloeden daar een groote rol spelen. beleven In het wyndorp buiten de stad. We herdenken de oude keizerlijke praal op Schön brunn en bewonderen de kunstschatten van het kunsthistorisch museum. De keizerlijke grafkelder der paters Capucijnen, de Burg, de Stephansdom, het Stadhuis. Kahlenberg en Koblenz worden bezocht.... we kunnen moeilijk van het gastvrije Weenen scheiden Maar na twee dagen roept Boedapest ons. We varen van de Praterkade af met de „Ko ningin Elizabeth'' der Ungarische Dampfschif- fahrtsgesellscl nautocht pa^ van Maria/Tl sidentie kan de,'overoude vesting Visegrad uit den tijd Honing Matthias Corwinus. Tegen negen yin den avond naderen we het feëriek ver- (te Boedapest dat daar uit den stroom als pén sprookje oprijst langs de rotsen ter weers zijden waar Parlementsgebouw, koninklijk slot. Kroningskerk en vele paleizen droomen in het licht der schijnwerpers.... Nooit heeft men zoo iets schoons beleefd! Op onzen autotocht den volgenden morgen door de stad leeren we alreeds vluchtig Boe dapest kennen. En in de volgende dagen maken we kennis met bet wondere Parlementsgebouw, met de schitterende Fischerbartei. met het grootste wereldhotel met golvenbad St. Gellert, met den Konlngsburcht enz. enz. De reis wordt besloten met een bezoek aan een der schilderachtigste steden van Europa Praag. Het silhouet van Praag met dat heel eigen karakterbeeld is beroemd. Natuurlijk gaan we ook naar het Ghetto. En als we des anderen daags des avonds Praag weer verla ten om naar Nederland te reizen zijn we ver vuld van al het genotene. BUITENZORG. 16 Juli. (Aneta). Heden nacht werd gerampokt bjj den Europeaan Mln derop, in een dessa in het Buitenzorgsche. De heer Minderop werd zwaar gewond door golok houwen, een inlandsche huisgenoot wero lichter gewond. De buit, dien de roevers behaal den, had een waarde van vierhonderd gulden. Behalve het aanbieden eener folkloris tische demonstratie zal het Comité van Gastvrijheid om. ook door finantieelen steun het Waterkamp te Bennebroek en den gemeenschappelijken zeeverkennersdag op de Kaag mogelijk maken. Helpt den naam van ons land hoog te houden door de uitvoering van deze en Ver dere plannen te bevorderen door uwe bijdra gen op postrekening no. 8250 of op rekening van het Comité bij de Twentsche Bank N.V., kantoor Bloemendaal. DJOKJAKARTA, 16 Juli (Aneta) Heden nacht is een aanslag gepleegd op mevrouw Gohlicke, echtgenoote van den secretaris van den Voetbalbond Djokja. Mevrouw Gohlicke zat voor een open raam te wachten op haar echt genoot. die naar een vergadering was gegaan Plotseling'ontving zij van achteren een klap met een hard voorwerp op het hoofd, waardoor een ernstig bloedende wond ontstond. Mevrouw Gohlicke was echter in staat, hulp te1 roepen, waarop politie toesnelde. Het onderzoek is zonder resultaat gebleven. Het eenige gegeven dat men heeft, is, dat men een in het wit gekleed persoon hard heeft zien wegloopen. Van den Nederlandschen consul te Bar celona, den heer Daubanton, ia bericht ont vangen. dat de Spaansche regeerlng op 14 Juli J.l. het uitwijzingsbevel heeft onder- teekend tegen het Nederlandsche echtpaar J. Molenaar, dat eenige weken geleden tij dens een verblijf te Barcelona onder ver denking van spionnage werd gearresteerd. Deze verdenking is ongegrond gebleken. Verwacht kan worden, dat het echtpaar thans zoo spoedig mogelijk in vrijheid zal worden gesteld en over de Spaansche grens zal worden gezet. Tn grooten eenvoud en onder belangstelling van slechts enkele familieleden en vrienden ia op het R. K. kerkhof aan de Kerkhoflakn te 's-Oravenhage het stoffelijk overschot van Prins Henri de Bourbon., hertog van Norman- dié. ter aarde besteld. Kapelaan Kramer verrichtte de aheoute beaardlng. We zullen ons moeilijk kunnen indenken dat we zóóveel hebben gezien, zooveel hebben geno ten. Vier landen, vier steden, vier volken heb ben we bezocht. We hebben half Europa door kruist. We hebben de schatten van geschiede nis en kunst leeren kennen. En rijker aan Innerlijk beleven keeren we huiswaarts van de schoonste vacantiereis die ooit werd samengesteld. Boor zijn huisgenooten is dood in de schuur achter de woning aangetroffen de 41-jarlge handelaar P. Bruynen te Penningen. De on gelukkige. die bezig was met het verplaatsen van zakken aardappelen, werd tijdens deze werkzaamheden door den dood verrast. Hij laat een vrouw met acht kinderen achter. Op het terrein van Com Swarttouw en Co. aan de Merwehaven te Rotterdam, was men Donderdag bezig met het lossen van boom stammen uit het Flnsche stoomschip Holda Torden. Op den wal lag reeds een stapel boom stammen en op dien stapel stond de havenarbei der G. Hoornweg, wonende in de Cath. Beers- manstraat, om de nog te lossen boomstammen in de juiste richting te dirigeeren. Toen er be weging in den stapel stammen kwam en enkele daarvan wegrolden, heeft de man getracht zich voor verwondingen te vrijwaren door er af te springen. Daarbij is hij gestruikeld met het ge volg. dat h|j een van de boomstammen op het lichaam kreeg. Met ernstige inwendige kneuzin gen is hij naar het havenziekenhuis vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. BATAVIA, 16 Juli. (Aneta). De marechaus see heeft in een kampong bezuiden Tjilllitan na een kort vuurgevecht den beruchten rampok- ker Alip neergelegd, die reeds drie jaar lang door de politie werd gezocht. Alip bleek behalve een revolver met vijf en twintig patronen nog verschillende slag- en steekwapenen in zijn bezit te hebben. niet in den steek liet en preekstoel moest verlate®.” Is het niet, of htf opzettelijk van natuurlijke begaafdheden verstoken bleef, om in den tijd, waarin hij leefde, en die de natuurlijke begaafd heden van den mensch zoo hoog overschatte, de simpele, maar onweerstaanbare kracht des geloofs te toonen? De kracht des geloofs is de liefde. Toch stelle graad van liefde deze uitverkoren zuivere is. zou L ver gelijken jfcü -Jezus, zoöals Hij bekoord werd in de woestijn.Hier is immers dezelfde eenzaamheid van binnen, dezelfde verlatenheid rondom, de zelfde dorheid van het gebied, dezelfde hon ger en dezelfde armoede, dezelfde macht van den Booze, die echter door de eenvoudige ma jesteit van het onaantastbaar-heilige wordt af gewezen en overwonnen. De verheerlijking op den Thabor heeft de pastoor van Ars niet gekend, hoewel zijn ziel vaak vervuld moet geweest zijn van de hoog ste heerlijkheden der aarde en van de zaligende muziek des hemels. Doch na zijn dood, in zoo roerend-eenvoudlge bladzijden weergegeven door zijn Nederlandschen levensbeschrijver, wordt deze eenvoudige plattelandspastoor, dit arme en ongeleerde kind van een crisistijd der Kerk, het stralende voorbeeld voor een katho lieke. herleving van den geest en van de liefde. Welk een troost en welk een aansporing gaat er uit van een boek als dit! Het is door een groot kunstenaar geschreven en het is verstaan baar voor den eenvoudigsten lezer. Het melo dieuze proza, waarvan de oningewijde lezer nauwelijks de verfijnde kunstigheid zal opmer ken, stemt onmiddellijk tot aandacht en tot ware devotie; de boeiende verhaaltrant, schijn baar vrij van alle artificieele bewogenheid en volstrekt vrij van alle romantische zucht naar efteet, houdt de belangstelling gedurig gespan nen. Niemand zal zich bij dit mooie boek ver velen. Zoo vaak zijn heiligenlevens, hoe goed en vroom ook bedoeld, toch boeken, waarvan men zich de lectuur opiegt als een penitentie. Dit is er een, waarnaar zoowel de ongeloovige als de geloovige spontaan zai gijjpen en waar van zoowel de theoloog als de eenvoudigste lezer warm genieten en heel veel leeren kan. Bestaat er een betere vorm van geloofsverdediging dan op deze wijze den vollen rijkdom van het ge loofsleven te toonen? 4 Augustus: 2.30 uur demonstratie, van 33.30 demonstratie door welpen; 8 uur kampvuur, waarbij het publiek toegang heeft. 5 Augustus 2.30 uur demonstratie door Fransche deelnemers. 6 Augustus: 2 uur défilé van Neder landsche meisjes-gezellen voor Lady Baden Powell; 2.30 uur demonstratie door Scandinavische deelnemers; 8.30 uur gondelvaart, 10 uur vuurwerk. 7 Augustus: 2.30 demonstratie door Engelsche deelnemersGilwell-reunie 8 uur kampvuur met toegang voor het publiek. 8 Augustus: 10 uur godsdienstoefe ningen. 9 Augustus (laatste dag) 2.30 défilé van alle deelnemers en Rally; 8 uur groot slot-kampvuur, niet toeganke lijk voor het publiek 10, 11 en 12 Augustus: Excursies der buitenlandsche deelnemers; inter nationale conferentie in Den Haag. 13 Augustus: ppbreken van het kamp. 14 en 15 Augustus: Vertrek der deel nemers. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, heb ben de houders van spoorwegwaarden vrijwel algemeen van de gelegenheid tot verwisseling gebruik gemaakt: ruim 98 procent der spoor- wegschuld is in Staatsobligaties omgezet. Ook na 30 Juni 1.1. zijn bij de heeren Hope Co. verzoeken tot omwisseling ontvangen van houders, die niet in de gelegenheid waren voor de sluiting van den termijn der verwisseling hun stukken aan te melden. Voor zoover om standigheden, onafhankelijk van den wil van den eigenaar daarvan de oorzaak waren, zijn die verzoeken ingewilllgd. Verzoeken van dien aard zullen echter na 23 Juli as. niet meer in overweging worden genomen. Het Christ.-Hist. Tweede Kamerlid Weit- kamp heeft aan den minister van Economi sche Zaken gevraagd, of het hem bekend is, dat het in landbouwkringen groote bevreem ding heeft gewekt, dat. nadat eerst een drasti sche teeltbeperking en een kostbare afslach ting van vee is toegepast, de regeerlng voor 1937 een invoer van 3.600.000 kg. rundvleesch uit Denemarken heeft toegestaan en of da minister bereid is, mede te deeien, wat de oor zaak is. dat de regeerlng den invoer van een zoo groot kwantum vleesch noodzakelijk acht. Verder vraagt het Kamerlid, of de minister kennis genomen heeft van de jongste gegevens, verstrekt door het Centraal Bureau voor de Statistiek, betreffende den Inhoud der collec tieve arbeidscontracten, alsook van de gege vens der boekhoudbureaux van de verschillen de landbouwmaatschappijen, waaruit blijkt, dat de landbouwarbeid tot den laagst bezoldigden behoort en of de minister dan niet tot de conclusie gekomen is, dat maatregelen, welke de verdiensten in het landbouwbedrijf in on- gunstigen zin kunnen beïnvloeden, niet ge rechtvaardigd zfjn. Indien de vorige vraag bevestigend mocht worden beantwoord, aldus het Kamerlid, is de minister, in aanmerking nemende, dat da koeien voor het eerst sinds lange jaren den boeren een behoorlijken prijs opbrengen welk gunstig resultaat door de in vraag één bedoelde regeeringsmaatregelen is verkregen dan niet van oordeel, dat niet getracht moet worden de bedrijfsresultaten van de slagers te verbeteren door maatregelen, welke de prijzen oer koeien omlaag kunnen drukken, te meer niet, w|jl de rundveeprijzen het niveau van vóór den oorlog nog niet bereikt hebben. Men reist deels per trein, deels per luxe boot. Den eersten dag gaat de reis via Keulen naar Frankfort, dat men 's avonds bezichtigen kan. Den volgenden dag wordt de reis'voortgezet naar <wer den veel be- luxe boot naar ty 's avonds in een Wt. Na dagen 'vati iet bezoek aan de ludafok op uitnoo- che ministerie van terugtocht het schil- laan waar ook wordt bezocht. zorgen door de schoon- 46878 onder stofting der reissom op postgiro- nummer 22884. •jr -ret program van de Jamboree f f luidt als volgt: 28, 29 en 30 Juli aankomst der Nederlandsche en buitenlandsche deelnemers. Op 31 Juli ’s middags twee uur zal HM. de Koningin de Jamboree ope nen. Na de openingsplechtigheid défilé en rally der 25.000 deelnemers. Van acht tot half tien kampvuren in de subkampen. Hierbij wordt het publiek niet toegelaten. 1 Augustus 10 uur godsdienstoefe ningen; ’s middags half twee bezoek aan de Groote Kerk te Haarlem. 2 Augustus 2.30 uur demonstratie der Nederlandsche deelnemers; 8 uur kampvuren in de sub.-kampen 2, 4, 6 en 8 op de hoofd-kampvuurplaats. Het publiek heeft hierbij toegang. 3 Augustus: Welpenbijeenkomst in het welpenkamp. 2.30 uur demonstratie door Poolsche, Hongaarsche en Belgische deelnemers. Bezoek van ongeveer 2500 welpen aan het kamp; half acht kampvuur op de hoofdkampvuurplaats voor welpen. men zich niet voor, dat de hooge ziel en dit gemoed waarborgde tegen alle smart. Hevige kwellingen overvielen hem. Niet alleen plaagde Satan hem des nachts op de afschuwelijke wijzen, maar ook zijn rein werd vertroebeld door heftige angsten. y a tijden, waarin de gewone kanalen der 1^ genade op gewelddadige wijle worden A verstopt, ziet men dit klare water over «jn oevers slroomen met bewonderenswaardige uitbundigheid en juist in zulke tijden van be proeving heeft de Katholieke Kerk altijd heili gen voortgebracht. Zoo schrijft pater Sertilian- ges OP. in zijn bekenden „Catechismus der ongeloovigen", ons bemoedigend, nu wij weder- om een dier tijdperken van de kerkgeschiedenis beleven, waarin het christendom „een crisis" schijnt door te maken, zooals wij dat verschijn sel heden noemen een „beproeving” schijnt te ondergaan, zooals het vroeger genoemd werd. De beteekenis der belde woorden is dezelfde, al wordt er niet dezelfde gevoelswaarde aan ge hecht. Wat hiervan weze: de uitspraak van pater Bertillanges wordt treffend bevestigd door het feit, dat Sint Jean Marie Baptiste Vianney. algemeen bekend als de pastoor van Ars. 'ge boren en opgevoed werd onder omstandigheden, welke Vóór de TCathoUeke Kerk Tn“ Frankrijk noodlottig schenen. Zijn jongste levensbeschrij ver, de fijne prozakunstenaar Emlle Erens, verhaalt in het buitengewoon mooie boek „De Pastoor van Ars", dat het licht zag bij de N.V. Paul Brands Uitgeversbedrijf te Hilver sum: „Inmiddels w®s te Parijs de revolutie uitge broken en had zich als een stormvlaag verspreid over het land. Toen Jean Marie zeven jaar was heerschte de terreur in ai haar felheid: even zeer als tegen den adel, vlamde óp het diabo lisch vuur van haat tegen priesters en kloos terlingen. Op het land vermomden zich de geestelijken als' arbeiders of boeren en enkel ’s nachts oefenden zij hun ambt uit, mislezend, doopend en huwelijken Inzegenend in afgelegen stallen en schuren: want alle kerken waren ge sloten of tot pulnhoopen verbrand." Wie denkt bij dit beeld niet onmiddell|jk gan onzen eigen tijd, nu in verscheidene landeni de christenheid opnieuw verdrukt en achtervolgd wordt? Zoo putte men troost uit de geschiede nis, die leert, dat juist in deze uren van diep gaande beproeving God het meest nabij Is aan Zijn Kerk. ■Want het kind, dat te Dardiily geboren was als vierde uit het huwelijk van Matthieu Vian ney en Marie Beluse, zou de wereld van de ne gentiende eeuw, die wereld van rationalisten en positivisten, zoo vol vertrouwen op de men- achelijke wetenschap en het menscheljjke recht, een beginsel toonen, waarvan alle wetenschap en recht slechts de afstraling is: het beginsel van het goddelijke, dat ook in dit aardsche leven een mensch verheffen kan tot den hoog- sten adelstand der ziel, zonder dat hem de na tuurlijke gaven eigen zijn, waaróp (,de* wereld” zich zoo vaak en zoo ijdel verheft. Laat ons het precies zeggen, zooals het was: Jean Marie Baptiste Vianney was dom. Hu schitter^ niet door intelligentie. Hij zou schit teren door de wusheid, welke geopenbaard wordt aan oe kleinen, terwijl zij aan ^le groo ten verborgen blijft. „Onder de gecanoniseerde heiligen der laat ste tijden is er wel geen zoo zegt Emile Erens in zijn voorwoord die in de westersche lan- tlen zoo zeer de gemoederen bewogen heeft als hu. En er is wellicht geen andere, die zoozeer doet denken aan heiligen uit vroeger tijden of middeleeuwen door zun karakter en wonder- ifjk leven te midden van de menigte. Deze een voudige en bijna ongeleerde man van het land kwam als een boetgezant voor den modernen ti)d en duizenden ontvingen van hem een nieuw geloot en een nieuw geluk gedurende veertig jaren lang. Over heel zün leven ligt het waas van een poëtische zuiverheid, van een nooit vertroebeld innerlijk, hoe zwaar de bittere wer kelijkheid soms drukte. Zijn liefde tot de men- schen en tot heel de schepping Gods roept de herinnering op van den heilige van Assisi, en al dichtte hu geen Zonnelied, in zfjn ziel klonk de zuivere en volle toon van sterke bewogenheid en liefde, vernomen in de eenzaamheid onder Gods blauwen hemel, toen hij het vee hoedde en den wijnakker spitte in het boerenbedrijf van zijn vader. Medelijden met alle lijden was de hoofdtrek van zijn karakter en groeide in hem samen met de liefde tot God. Die naastenliefde, meer dan de buitengewone dingen, die hij in zün leven kon bewerken, was de mysterieuze kracht, onweerstaanbaar de menschen aan trekkend, geloovigen en niet-geloovigen. „Ik zou vele zielen Willen bekeeren,” zeide hij al, toen hü nog arbeider was bü zün vader. Die liefde verwierf hem op ongelooflijke w*üze de genade der bekeering van de zondaars en om de goeden met zacht geweld op te voeren naar een nog volmaakter leven." Volgt men dit wonderbare leven in de klare en füngevoelige beschrijving, welke Emlle Erens van geeft,- dan verbaast men zich bladzüde aan bladzüde over de mogelükheden, die schui len in het hart van een gewoon mensch en men schaamt zich, dat men zich zoo weinig levendig bewust is van de aanwezigheid dezer mogelük heden der genade. Zün heele leven lang heeft de pastoor van Ars bovenmenschelüke weerstanden te overwin nen van allerhanden aard. Hü worstelt om zoo te zeggen _Ujf aan lüf" met den duivel, tel kens loopt alles hem tegen, overal is reden tot ontmoediging en büna tot wanhoop, maar dit alles overwint hü met een kinderlüke kracht, alsof hü de sterkte van den tegenstand niet "«£n* bemerkte en zich zonder omzien in het avAituur stortte. Dit is wel de voornaamste Indruk, welken de lezing van dit boek achterlaat: een mensch, die zich uit liefde geheel overgeelt, zonder te vragen en zonder voorbehoud te maken, is door de kracht dier liefde volstrekt onoverwlnnelük. Voor het oog der wereld blüft de pastoor van Ars een hoogst eigenaardige man. ..Geheele dagen sloot hü zich op in de sa cristie om zün preeken te bestudeeren en te schrüven. Zeven uren lang schreef hü soms. Ijverig als in haast, zün korte volzinnen dikwüls slechts half voltooiend, met een fün handschrift vullend tien bladzüden groot formaat. En zoo gebeurde het meer dan één avond in de week. Want zün preeken duurden in den eersten tüd •te vol uur, tenminste als zün geheugen hem Binnen enkele dagen sluit de in schrijving voor de schitterende va cantiereis naar Frankfort, Weenen, Boedapest en Praag - een reis door half Europa, door vier landen - van 2 tot en met I 1 Augustus. Er heeft zich een aanzienlijk tal deelnemers opgegeven en een uitgelezen katholiek gezelschap is reeds gevormd. Wie nog profiteeren wil van dit zeldzame aanbod van f 110 plus f 3 administratiegeld, haaste zich om teleurstelling te voor komen. De reis wordt niet herhaald. moed ..Acht jaar duurde dit geheimzinnige iüden van den heilige, tot ongeveer een jaar vóór zün dood,zoo besluit Emlle Erens het verhaal van de innerlüke verlatenheid, waardoor de pastoor van Ars zich overvallen en beheerscht gevoel de. Uit deze punluke beproevingen putte hü echter een diepe kennis van den mensch en zun nooden, waardoor hü in de gelegenheid was, zün brandende naastenliefde nog te ver- hoogen. Dit Immers is het groote wonder en de groote vertroosting van het geloof in ónzen Zaligma ker Jezus Christus, dat het Iüden niet meer atordi gedragen als een roem en jsls een nood lot, maar dat het de ziel adelt tot gelükvonnig- hei4 aan haren Bruidegom. De pastoor van Ars heeft dit geheim van het iüden doorgrond. Er is wel eens gezegd, dat alle heiligen in zeker opzicht lüken op den Verlosser, maar dat de gelükenis bü alle heiligen een andere WH men deze opvatting aanvaarden, dan men den pastoor van Ars het best kunnen Weenen. Van Weenen wordt zongen blauwen Donau per 1 Boedapest gevaren, dat mery tooverachtig licht aanschouwt schoonheid in Boedapest oude staatswünkelders te dlging van het Hongai Landbouw, wordt op den derachtige Praag aang^di gelogeerd en het Ghettp b Zoo reist men zonder ste streken van vier lénden: Dultschland, Tsje- cho-Slowaküe, OosU zoekt de mooiste sj Frankfort is imrt zerstad van het zers werden gekdben in den Römer (het stad huis) en gekroond in de kathedraal. Frankfort is de kunststad en thans „de stad van het Duitsche handwerk”. De Römerberg is een der schoonste pljlnen der wereld met zjjn oude gothlsche huizingen: een middeleeuwsche droom. Dan. ...j Weenen! Weenen is de stad aller verlangens want Weenen is de stad der mu ziek, dey romantiek, der poëzie. „Wlen, Wlen, nur W< won( het >u/ alle in!" •j»en is de glorie van Johann Strauss, het nr van den Stephansdom, de sproke van bloeiende Prater, de romance van een ge in Grinzing, zooals we er een sullen Een geïllustreerd prospectus is daar te be komen. Wie tweede klasse wil reizen stort een büslag van 19.50. De hotels blüven gelijk voor allen. De reissom omvat de onkosten van spoor boot, hotels, drie maaltijden daags, fooien, auto's enz. enz. den heer O. Ekkel te Vogelenzang (N.-H.) en was verzekerd. De inboedels waren eveneens verzekerd. Naar de oorzaak van den brand wordt een onderzoek ingesteld. Korten tüd daarna brak ek wederom brand uit en wel in de dubbele wönlng gelegen aan den Hammerdük. eveneens in genoemde buurt schap. Het huis werd bewoond zinnen H. Huiskes en J. Mast, best vier personen. Op het moment <i uitbrak, was er niemand aanwezig, woonhuis was reeds voor een vlammen gehuld, toen de brand de brandspuiten uit Vrieze\veen heel spoedig ter plaatse waren, viel aan bebqud der perceelen niet te denken. Eenige nabK-^e- legen woningen zoomede een hooiberg liepen ernstig gevaar, doch de brandweer kon. daar ruimschoots over water viel te beschikken, deze behouden. Het woonhuis behoorde in eigendom toe aan D. Bruins te Sibculo en was verzekerd. De Rijksmiddelen hebben over de maand Juni f 40.410.768 opgebracht, hetgeen f 10.156.591 meer is dan over Juli 1936 en f 9.267.018 meer dan de raming. Over het eerste halfjaar 1937 was de opbrengst f 209.1 1 J.399 of f 33.1 34.893 meer dan over dezelfde periode van 1936 en f 22.252.899 meer dan de ming.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 17