ONS BLAD De, Japanners stellen een ultimatum Gevecht van 160 vliegtuigen bij Madrid F Z.H. de Paus prijst Kard. Mundelein van Stoutmoedig plan Gromof Het nieuws van heden PROF. PICCARD HEEFT PECH F* DE BAROMETER S 2 Het Concordaat met Joego-Slavië De hotelstaking in Frankrijk Een schrijven van den H. Vader ONTPLOFFING IN EEN KRUITFABRIEK JOH. LAUWÈRS PAYGLOP 3 ALKMAAR BRILLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Plaatselijke autoriteiten zouden het aanvaarden *2 .V .X DIT NUMMER BESTAAT UIT 10 BLADZIJDEN zijn afgeslagen r Het lot van Amelia Earhart De kabinetscrisis in Ts jecho-Slo waki je Een Tweede Oceaanvlucht volbracht 1 MAANDAG 19 JULI X937 Miaja van zijn functie ontheven Een Engelsch schip opgebracht Nazi’s gearresteerd te Salzburg Furie van aocialiaten communisten F Geheimzinnige ziekte in België „Nationale Kerk” in Duitschland? Rechtsche aanval zou Japanach verzoek aan Nanking Nationaal besef van China groeit f 245 No. DERTIGSTE NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD 111 T - -• Belgische HU O O autoriteiten Nieuw materiaal een en seint ons aan- oorlogsschepen en van de Kerk I Een jaar burgeroorlog Bevreemdend D.N.B.- commentaar verdient. ^Achter de fronten is het een onafgebroken vlucht rond de wereld en V oorbereid in gen I 'o 3 53 &- JAARGANG Zeventig dooden en ruim 300 ge wonden bij een ramp in China gen* slechts mondeling. Welke houding Nanking zal nemen, is echter niet bekend. Het slagschip „Colorado”, het vliegtuig- moederschip „Lexington" met zijn* ruim 60 toestellen en de Amerlkaansche kustwacht- kotter „Itasca” hebben den steven gewend en zetten koers naar Honoloeloe. Uit goede bron wordt vernomen, dat Ja pansche vliegtuigen troepen der Chineesche regeering zouden hebben gebombardeerd bjj Anyano (provincie Honan). ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 a, ingez. med. 40 a p. regel; idem op pag. een 55 c. p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 de te de De oorzaak der ontploffing is nog niet bekend. De leider der fabriek is in hechtenis genomen, daar men rekening houdt met de mogelijkheid van sabotage. BELGRADO. 17 Juli (Avala) In ge zaghebbende kringen te Belgrado wordt ver klaard, dat de ratificatie van het Concor daat tusschen Joégo-Slavië en het Vatlcaan binnen zeer korten tijd geschieden zal. De acht partijen, die tot dusverre tezamen de regeeringsmeerderheld yormden, streven er, on danks hun onderlinge verschillen, naar een basis te vinden voor een nieuwe coalitieregeering. In politieke kringen verwacht men, dat Maandag het nieuwe kabinet gereed zal zijn. Bijzonderheden over het transport van den tln- baggermoien Doejoeng. Stand op Maandag uur vjn.: 764.5 Vorige stand: 768.5 Onze Romeinsche correspondent d.d. 18 Juli: Hidaka heeft geen tijdlimiet gesteld, en het verzoek was geen ultimatum. Het was in vrien delijke, maar toch krachtige bewoordingen ge steld. De eerste reeks besprekingen te Koeling, waar tal van vooraanstaande Chineezen onder voor zitterschap van 'Tsjang Kal Sjek zijn bijeen gekomen, is geëindigd. De geweldige bewapening in Engeland eischt heel wat ijzer en staal. De regeering heeft daarom een oproep tot de bevolking gericht om zooveel mogelijk oud ijzer te verzamelen. Dat aan het verzoek door de bevolking gehoor wordt gegeven blijkt wel uit bovenstaande foto w k De redenen voor dit aftreden en de naam van den opvolger van Gutierrez worden niet genoemd. WASHINGTON, 17 Juli. De nasporingen naar Amelia Earhart en Fred Noonan zijn, naar United Press aan haar bladen seint, gestaakt. Ruim 14 dagen geleden zijn de beide lucht reizigers thans verdwenen, sinds zij van Lea op Nieuw-Guinea naar het eiland Howland startten. Een gebied van 300.000 vierkante kilo meter is tevergeefs afgezocht. Om zyn moed bij de verdediging van de rechten van God Chautempa bedreigt onruatzaaiera met atrenge maatregelen PRAAG, «17 Juli. (D.N3.) President Be- nesj heeft dr. Hodza, den* af getreden minis ter-president van Tsjecho-Slowakjje, met de vormingeétier nieuwe regeering belast. CASTEL GANDOLFO, 17 Juli. (Reuter). Z. H. de Paus heeft een aantal pelgrims uit Chicago ontvangen en in een tot hen gerichte toespraak openlijk den Kardinaal- Aartsbisschop van Chicago, Mundelein wiens verklaringen over Hitler zooveel stof hebben doen opwaaien geprezen. De H. Vader zeide: „Gij moet trotsch zijn op de grootheid van uw stad en ook, waarom het niet te zeggen, op de grootheid van uw prachtigen Aartsbisschop, die zoo moedig is bij de verdediging van de rechten van God en de Kerk en het heil der zielen.” De socialistische en de communistische partij hebben een op elkander gelijkende leer, en niets verzet zich tegen een samen smelting in één groote party. Morgen zul len de afgevaardigden van beide partijen bijeenkomen, teneinde het voorstel tot sa mensmelting te bestudeeren. Deze eenheid zal de overwinning brengen. va-et-vient van soldaten ^en oorlogsmateriaal. Talrijke vliegtuigen cirkelen onophoudelijk door het luchtruim. Jeromino Bujede, lid van het uitvoerend co mité der socialistische partij heeft op de Zon dag te Madrid gehouden gemeenschappelijke bijeenkomst der socialistische en communisti sche partijen het woord gevoerd, waarin hij o.a. zeide: Onmiddellijk na het opstijgen bracht de pro fessor een draadlooze verbinding met de aar de tot stand. Toen hij op drieduizend meter hoogte gekomen was. deelde hij mede, dat al les wel was aan boord. s. De nationale bond van Italiaansche oorlogs verminkten heeft besloten de Italiaansche vrij willigers, die in Spanje gewond zjjn, tot den bond toe te laten. De BrIUche admiraliteit is er officieel van in kennis gesteld, dat het Britsche stoom schip „Candleston Castle” in de Spaansche territoriale wateren door een oorlogsbodem der nationalisten is aangehouden. De aan houding geschiedde gisteren om zeven uur. Men meent te weten, dat het schip onder escorte van rechtsche oorlogsschepen op weg is naar El Ferrol. van het centrale leger zouden reeds in Hopei zjjn binnengedrongen. Japan zelf heeft intusscnen een aanzienlijke militaire macht verzameld in de nabijheid van Zuid- en Midden China. Vierhonderd drie-mo- torige Japansche bommenwerpers zijn op For mosa aangekomeen. vanwaar gemakkelijk de volkrijke Jangtse-vallei kan worden gebombar deerd, terwijl ook de Zuidkust van China en Kanton gemakkelijk te bereiken zijn. Nieuwe gevechten LONDEN, 17 Juli De „Daily Express” be richt uit Berlijn, dat de Dultsche Rijkskanse- lier. Hitler, voornemens is een „Nationale Kerk” te doen stichten, die alle godsdienstige genootschappen zal omvatten, de Joodsche na tuurlijk uitgezonderd. Op den as Partijdag te Nürnberg zou hjj dit plan aankondigen. Chineesche regeering geen maatregelen zou nemen, welke de uitvoering van de plaatselijke overeenkomst in Noord-China van 11 Juli zouden hinderen, en ook verzocht hjj de Chineesche regeering zich te onthouden van iedere anti-Japansche uitdaging, zooals het zenden van troepen naar het Noorden. Minister Wang zal, vermoedelijk heden het antwoord van de Chineesche regeering ge ven. WEENEN, 17 Juli. (Havas) De politie van Salzburg heeft 25 nationaal-soclallsten, die pro paganda maakten, gearresteerd. ROCHESTER (Minnesota). 19 Juli. (Ha vas). Zondagochtend zes uur Greenwichtijd is professor Jean Piccard met zijn lucht ballon voor een stratosfeertocht opgestegen. De ballon verliet gemakkelijk den grond en op een hoogte van 175 meter werd hjj door den wind snel naar het Oosten gedreven. Heden zal een schrijven gepubliceerd worden van Z. H. den Paus aan den Kar dinaal- Aartsbisschop van Parijs. Kard. Ver- dier, ter gelegenheid van het Congres «der Jeunesse Ouvrière Chrétlenne (het Ver bond van Katholieke Ange Werklieden). In dezen brief onderschrijft de H. Vader de woorden, die Kardinaal Pacelli bij zjjn bezoek aan Frankrijk heeft gesproken over de Kerkeljjke politiek van het Vatlcaan ten opzichte van de „Oudste Dochter der Kerk”. Frankrijk. De Russische vlieger Gromof zou voornemens zjjn een vlucht om de wereld te maken van Pool tot Pool. Tot directeur van het departement van Econo mische Zaken in Ned.-Indié is benoemd de heer H. J. van Mook. NEW YORK. 19 Juli (Havas). De „Pan-Ame rican Clipper” is Zondagmiddag 4 uur 52 Greenwichtijd in de haven van Washington ge daald en heeft aldus een dubbelen tocht over den Atlantlschen Oceaan volbracht. De Japanners hebben ten aanzien van het con flict in Noord-China een ultimatum gesteld, dat de plaatselijke autoriteiten zouden hebben aanvaard. De houding der Nanking-regeering is echter nog niet bekend. L. H. de Paus richt een schrijven tot Kard. Verdier over het Fransche Verbond van Katho lieke 'jonge werklieden. Ratificatie wordt binnen zeer korten tijd verwacht SJANGHAI, 17 Juli (D.N.B.) Een kruitfabriek bij Hsintengkau, in de nabijheid van Tsoegklng (provincie Tsjechoean) is Zaterdagmiddag door een hevige ontplof fing vernield. Ook meer dan honderd hul zen in de omgeving werden verwoest. On der de puinhoopen heeft men tot dusverre zeventig dooden gevonden, terwijl meer dan driehonderd gewonden zijn opgenomen. Tajang Kai Sjek wenacht geen oorlog, doch zal dezen, indien noodig, ondergaan Prof. Piccard is op 120 K.M. van Rochester gedaald. Hij probeerde nieuw materiaal, n. L kleine bij elkander behoofende ballons, waar mede hjj een llbogte van 32 KM. hoopte te kunnen bereiken. Zondag heeft prof. Piccard een proef genomen met 80 ballonnetjes, waar mede hij zeven uur in de lucht hoopte te kun nen blijven en een hoogte van 3500 meter te bereiken. Zijn bedoeling is later een opstijging te doen met 2000 ballonnetjes. H(j verzocht dezen, dat de maatregelen van de Z. H. do Paus w\jst mot voldoening op den gestadigen groei van de organisatie der Ka tholieke arbeidersjeugd in Frankrijk, en uit Zjjn hartelfjke gehikwenschen bij gelegenheid van het tienjarig bestaan. Deze organisatie richt zich geheel naar het sociale program, neergelegd in de encycliek Quadragesimo Anno”. „De organisatie der Jeunesse Ouvrière Chré tlenne aldus de H. Vader is een heilige phalanx, die in dezen tijd een Apostolische zending heeft te vervullen en die navolging Het Chineesche garnizoen van Wang Ping heeft Zondagmiddag het vuur geopend op de Japansche troepen, welke ten Zuiden der stad verschanst liggen. Nadat het geweervuur on geveer een uur had geduura, werd ten slotte na onderhandelingen een plaatselijke wapen stilstand gesloten. Het Dultsche Nieuwsbureau publiceert een zelfde bericht uit Rome, doch laat dit als volgt beginnen: „Plus XI heeft Zaterdagmorgen een Ameri- kaansche pelgrimsgroep uit Chicago ontvangen, waarbij hjj openlijk te kennen gaf. dat hij op het in acht nemen van de internationale ge bruiken in de betrekkingen van het Vatlcaan tot Duitschland geen prijs meer stelt.” (Hoe nauw dit „gelijkgeschakelde" nieuwsbu reau het neemt met de objectieve berichtgeving is reeds herhaalde malen gebleken. Wij herin neren bijv, aan de recente protesten van den Franschen Gezant te Berlijn over verkorting van het bericht over de schorsing der con- tröle aan de Pyreneeën, waardoor dit een ge vaarlijk tendentieus karakter kreeg. Uit het D.N.B.-commentaar komt duidelijk de tendenz naar voren, die reeds vroeger gebleken is in de betrekkingen tusschen het Vatlcaan en Berlijn: Duitschland wil den H. Stoel verant woordelijk stellen voor de eventueele opheffing van het iif het Derde Rijk reeds zoo geschonden Concordaat. Red.). Volgens een bericht van rechtsche zijde heb ben bjj dit luchtgevecht zes rechtsche escadril les, bestaande uit groote driemotorige toestel len, tonnen bommen laten vallen op de stel lingen der regeeringstroepen van Brunete en Villa Nueva del Pardillo. Na dit bombardement vielen de rechtsche troepen aan en slaagden er in de beoogde doelen te bereiken en hun stellingen te verbeteren. De regeering is vast besloten aan der- geljjke schaamtelooze praktijken een einde te maken; ieder die zich hieraan schuldig maakt zal onmiddellijk worden gearresteerd en streng worden gestraft. Ook hebben Japansche vliegers met machine geweren een trein op den spoorweg Pekin Hankau beschoten, waarbij dertig Chineezen werden gedood of gewond. De Chineesche mi nister van Buitenlandsche Zaken heeft bij de Japansche ambassade hiertegen geprotesteerd en zich het recht voorbehouden schadevergoe ding te eischen. De herdenking van den eersten verjaar dag van den Spaanschen burgeroorlog is Zondagochtend te Burgos begonnen met een plechtige H. Mis, welke alle burgerlijke en militaire autoriteiten hebben bijgewoond. Volgens welingelichte kringen hebben de beraadslagingen, welke geheel beheerseht werden door de gebeurtenissen in Noord- China, geleid tot een toeneming van het nationale besef. Er is gebleken, dat geheel China de houding der centrale regeering goedkeurt. ^kXXWXWWUIII I WUUWMWyp I Hjj wil een maken van Pool tot Pool WASHINGTON, 17 Juli Naar Sov jet-Russische vertegenwoordiger Portland in Oregon verklaarde, zullen Russische vliegers, die enkele dagen ge leden onder leiding van hun eersten piloot Gromof zonder tusschenlanding van Moskou naar Californië vlogen, bin nenkort een vlucht rond de wereld ma ken. Zij zullen daarbij, volgens de „Tel.", de route nemen, die over de beide Polen loopt. De Tsjech®-Slowaaksche President, Benesj. heeft dr. Hodza met de formatie van een nieuw kabinet belast. Aan het front In Aragon hebben regeerings troepen opnieuw de stellingen der rechtschen ten Oosten van Huesca aangevallen. Het ge vecht duurde van 9 tot 13 uur. Radio Barcelona heeft medegedeeld, dat de luchtmacht der regeering het vliegveld der rechtschen bij Segovia heeft gebombardeerd. Ook het spoorwegstation van Segovia werd be stookt en ernstig beschadigd. In een amendement op het desbetreffende wetsontwerp worden dezelfde rechten en privi leges als aan de Katholieke ook aan de Ortho doxe Servische kerk toegestaan, zoodat vol strekte gelijkheid van beide kerken verkregen wordt. Men verwacht thans. Hat de oppositie van de Orthodoxe Servische kerk tegen het Concordaat verdwijnen zal. Men wijst er overigens op, dat de betrekkin gen tusschen de regeering en de Orthodoxe Servische kerk normaal zijn en dat er geen strijd bestaat tusschen de regeering en ver tegenwoordigers van deze kerk. RIGA. 17 Juli (Havas) Gisteravond is de Letlandsche vlieger, kapitein Cukurs, hier geland, na een vlucht volbracht te hebben van 44.000 KM. in een klein, door hem zelf gebouwd toestel, over den afstand Rlgtv—Tokio en terug. Hl) werd bij aankomst den opperbevelhebber van leger. pagandiste, voerde het woord en noodzakelijkheid van eenheid tusschen de ciallstische en de communistische partij. De „Gaceta” publiceert een decreet van den minister van Binnenlandsche Zaken van Va lencia. waarin deze het ontslag aanvaardt van luitenant-kolonel Ortega Gutierrez als direc- teur-generaal van de veiligheidspolitie. verwelkomd door het Letlandsche Hij prees verder Sovjet-Rusland. „een der zeldzame landen, dat anders dan doog woor den zijn solidariteit met het Spaansche' volk wist te bewijzen.” Ook ,.La Pasionarla”, de communistische pro- wees op de so- Vervolgens hebben afdeelingen militie door de stad gedefileerd. Zij werden door de bevol king toegejuicht. Alle huizen Waren versierd en ook de bul- kons waren met de vlaggen van het rechtsche HJkheden moet Frankrijk zich Spanje en zijn bondgenooten opgesmukt. Des avonds heeft generaal Franco te Sala manca een rede gehouden ter herdenking Van den verjaardag van de nationalistische bdwe- ging. Hij bracht daarbij in herinnering den toe stand. waarin Spanje vóór Juli 1936 zich be vond, en de omstandigheden, waaronder de na tionalistische beweging ontstond. Verder ging hij in enkele woorden de groote offensieven na van de rechtsche legers en het succes, waardoor een groot deel van Spanje van de linkschen bevrijd werd. Ten slotte deed hjj een beroep op allen vertrouwen in de overwin ning te hebben. Te Sevilla hield generaal Queipo de Llano een herdenkingsrede, welke herhaaldelijk door toejuichingen werd onderbroken. De buitenlandsche crisis heeft de oplossing van binnenlandsche vraagstukken in de hand gewerkt. Nadat men eenige uren lang niets had vernomen omtrent professor Piccard, is be kend geworden, dat de Belgische hoog- leeraar zijn vrouw heeft getelegrafeerd, dat hij te Lansing (Iowa) gedaald was. deelde verder mede, dat zijn uitrusting vol komen door brand vernield was, doch dat hjj zelf ongedeerd was. PARIJS, 19 Juli. (Havas). Een vertegenwoor diger van Havas heeft den Franschen minis ter-president Chautemps vragen gesteld over de staking in het hotelbedrijf. De minister-presi dent verklaarde, dat de regeering. steeds heeft getracht bemiddelend op te treden, doch zij is er niet in geslaagd een einde te maken aan de staking hoewel zij wist te voorkomen, dat de hotels en restaurants zouden sluiten. De minister-president deed opnieuw een be roep op alle betrokkenen, om hen te wijzen op de onmetelijke schade, welke zij aan het land berokkenen. Tijdens de wereldtentoonstelling >e Parijs en tegenover de vele internationale moel- I lijkheden moet Frankrijk zich meer dan ooit I eensgezind en sterk toonen. Iedere wanorde lijkheid en iedere vruchtelooze agitatie ver zwakt het vaderland op ernstige wijze. De mi nister-president zal derhalve voortgaan met kracht te arbeiden aan het beëindigen van het conflict. De wanordelijkheden, welke zich op enkele plaatsen in de stad hebben voorge daan, zijn absoluut ontoelaatbaar. Reeds is de politie met de noodige kracht opgetreden en zijn enkele onrustzaaiers veroordeeld. Het zoeken naar de verongelukte aviatrice ia geataakt s Het ultimatum der Japanners zou de vol gende eischen inhouden: 1 Aftocht van de 37ste divisie van generaal Feng TSjoe Han, den gouverneur der provincie Hopei. 2 Bestraffing der schuldigen, in het bjjzon- deer van den bevelhebber der 110de brigade, generaal Ho Tsji Feng, wiens troepen bij het uitbreken van het conflict de Marco Polobrug en de plaats Wan Ping Slen bezet hielden. 3 Persoonlijke verontschuldiging van gene raal Feng Tsjoe Han bij den Japanschen opper bevelhebber. 4 Volledige vergoeding van de door de Ja panners geleden schade. 5 Maatregelen tot onderdrukking van de anti- Japansche en communistische activiteit. 6 Waarborgen, dat de incidenten zich niet sullen herhalen. den politieleen raad van Hopei Tsjahar, generaal Soeng Tse Yoean, onvoorwaardelijk aangenomen, vol- Chineesche berichten echter Een correspondent van Havas heeft een interview gehad met de nationalistische generaals Yague en, Varela, die mededeel- den, dat zij binnenkort een nieuw groot offensief tegen Madrid zullen openen. Bij een proef met nieuw materiaal verbrandde zyn uitruating volkomen BRUSSEL, 19 Juli (Belga) Het blad ..Soir” bericht, dat dertien kinderen van twee en drie jaar. die eenigen tijd hebben doorgebracht in een sanatorium te Mechelen, ziek zijn gewor den. Den aard van de ziekte heeft men nog niet vast kunnen stellen. Vijf kinderen zijn reeds overleden. De geneeskundige autoriteiten stellen een onderzoek in; de bevolking is zeer verontrust. Zaterdagavond heeft de raadsheer van de Japansche ambassade te Nanking, Sjinrokoero Hidaka, een onderhoud gehad met den Chi- neeschen minister van Buitenlandsche Zaken, Wang Tsjoeng Heel. MADRID, 19 Juli. (Havas). Zondagmid dag hebben de troepen der nationalisten in den sector van Brunete 'n hevigen aanval I gedaan met tanks en gevechtswagens, doch zjj werden door de regeeringstroepen terug geslagen. Later sloegen deze een aanval van de rechtsche luchtmacht af. Er waren 160 toestellen in gevecht gewikkeld, waar van zestig aan regeerlngszjjde. Als resultaat van dit enorme gevecht werden 26 toe stellen der rechtsche troepeen neergescho- ten en vier der regeeringstroepen. Naar ver zekerd wordt, zijn Zondag bjj de rechtschen ongeveer duizend dooden en gewonden ge vallen. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS. Per kwartaal voor Alkmaar t f2.— Voor buiten Alkmaar f 2.50 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger De ratificatie van het Concordaat tusschen het Vatlcaan en Joego-Slavië wordt binnenkort verwacht. Overleden is de Zeereerw. Heer J. K. G. Wou ters O. E. S. A„ pastoor te Amsterdam-Noord (voormalig Nieuwendam). Nationaliatiache generaala kondi gen een nieuw groot offenaief bij de hoofdatad aan ultimatum gesteld, wélks termijn hedenavond half twaalf (pl. tijd) zal afloopen. Het ultimatum is Zondagmiddag om een uur door den voorzitter van Volgens een te Parijs uit Madrid ontvan gen bericht zou de chef der regeerings- strjjdkrachten en civiel gouverneur van Madrid, generaal Miaja, door de regeering van Valencia van zjjn functie ontheven zjjn. Antonio Trigo M air al zou tot zijn opvol ger zijn benoemd. „De slag bjj Madrid”, aldus generaal Yague, „zal binnenkort in de derde en wel licht de laatste fase treden.” „Wij staan aan den vooravond," aldus generaal Va rela, „van belangrijke operaties, waarover wij, zooals gij zult begrijpen, de grootste discretie bewaren. Zeer binnenkort zult gij het zelf wel zien.” De Japansche kabinetsraad heeft besloten tien miilioen yen van de begrooting 1937 ter beschikking te stellen voor het zenden van een militaire expeditie naar Noord-China. Aanvul lende credieten zullen worden gevraagd in de buitengewone zitting van het parlement, dat 23 Juli as. bijeen zal komen. Het Japansche ministerie van Oorlóg deelt aan de hand van officieele rapporten mede, dat de Chineesche regeering doorgaat in Noord- China troepen te concentreeren. Drie divisies PEIPING, 19 Juli. (Reuter). De Japansche commandanten in Noord- China hebben aan de Chineesche Bjj de besprekingen heeft Tsjang Kai Sjek verklaard, dat hjj .«een oorlog wil, doch dat hjj, indien noodig, dezen zal on dergaan.”

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1