Een revolutionnair in 1813 De avonturen van Stan en Pol herstel der Grccte Beveiliging en Kerk te Alkmaar I r ONDERHOUD MET DEN RESTAURATEUR r BEWOGEN DAGEN IN ALKMAAR MAANDAG 19 JULI 1937 UIT ALKMAAR ROOD-WIT I—S.R.C. I 2—8 het Schippers op den toren Urgente vraagstukken UIT SCHAGEN de Lif- Verkooping Geslaagd S.R.C.-junioren 5. Wat onverwijld moet geschieden Sinda 1927 ia de toeat and van het koatbare monument aanmerke lijk slechter geworden en kadegeld aan Schager haven Op den Propagandadag te ’t Veld zegeviert S.R.C. 1 Hoe de liefde voor Oranje en strijden voor de vryheid beloond werden r 25? I get J SCHOUTEN." de proclamaties openbaar ft 1. 9 en t. 1923 7 schiö^ ver ver- i 23 te •n te i- FOCU8 n Stan en Pol zelden nu tegen Freekje dat ae weer weg moeteen en ze vroegen hem of hij nu voldoende had gezien om te be en toen het eerste broekje klaar was. legde de vrouw het netjes op zü om aan de andere te beginnen. fJlfUaynp 4 n a «effen wat of hij gedaan had door zoo slordig met zijn kleeren om te springen. Freekje knikte heftig van ja. Langzamerhand aag hu hoe uit den vormelooaen lap een aar dig jongensbroekje ontstond, net zooals het zijne was geweest. r A 8 ir- id. »n ng ie le 1- TVn overstaan van notaris H. J. van Veen vond in café C. Boontjes de afslag en toewy- ,J3e Heeren van de Sociteit Zijn hunne rnooye kussens kwijt." het met Onze plaatsgenoot Jn. Kweldam. slaagde Za terdag te Alkmaar voor het M U L O -diploma B. te da u- ,r- ró te nemen Oeldolph Adriaan de Lange, afslager der vtech te Alkmaar, en dezelve In bewaring te stellen in het Maison d'Arrét (hute van ar rest). dien Oeldolph Adriaan de Lange in pro- vlsioneele bewaring te nemen en te houden. Gegeven in Alkmaar den Eersten December 1813. ita d« is- e- ler rd cb bleek, ver- m, ts. er de •D te ns le ng li no ng gd B.) Het en. uit üd le de ?b- >d- de nis Dezer dagen zijn nieuwe afloodingen gedaan en hierbij te gebleken, dat de afwijking van den 34 meter hoogen muur van het midden schip thans op enkele plaatsen 17k 1* centi meter bedraagt. De overhelling te sinds verle den jaar n.L met ruim vier centimeter toege nomen terwijl de scheuren in de steunbeeren een bedenkeltjken omvang hebben verkregen. zing plaats van de perceelen behoorende tot de nalatenschap van Jn. K-ooy te Behagen. Perceel I. Een huls en erf aan het Noord te Behagen was Ingezet op f 3360.werd gemijnd op 10.Kooper werd de heer J. Brommer te Haringbuizen voor 3370. Perceel II. Een arbeiderswoning nabij den Bosch weg te t Zand; ingezet op 325. gemijnd op 30.Kooper werd de heer A de Wit JCz. te t Zand, voor 35SJ=~ Perceel III. Een dubbele arbeiderswoning, met erf van X Zand, ingezet op 625.gemijnd op 70.Kooper werd de heer P. Jongerling te X Zand, voor 695. Een instorting van den topgevel met aan- slultenden traptoren zou ook voor het daaron der geplaatste fraaie orgel noodlottige gevolgen kunnen hebben. Freekje zat op den vensterbank, hij was nog steeds onzicht baar, dus niemand kon hem zien, en hij zag boe de vrouw maar aan een stuk door zat te werken onder het licht van een Men verzoekt ons nog mede te deelen. dat de eerste juntoeen-trainingsavond reeds morgen, dus Dinsdagavond gehouden wordt op t S.R.C.- terreln. Jongens, die nog lid willen worden, kunnen zich nog opgeven bij den heer J. Schaaf, Rog geveenstraat, alhier. Aangezien de thans geldende hefflngsverorde- ning slechts is goedgekeurd tot 1 Januari 1938 hebben B. en W. aan den Raad voorgesteld de verordening op de heffing van Lig- en Kadegeld opnieuw vast te stellen. Hierbij Is rekening gehouden met de meening van den Minister van Blnnenlandsche Zaken, vervat In zijn briefw aan Gedeputeerde Staten van Noord-Hollanl d.d. 14 Januari 1937. Mede te het oordeel Ingewonnen van 1 hoofd bestuur der Schippersvereeniging .JSchuttevaer" op grond van de bepalingen van een minis te- riëele circulaire. Aangezien in de practijk gebleken is. dat de heffing van het liggeld aan den lagen kant is, stellen B en W aan den Raad voor, dit met S cent per ton te verhoeden met vaststelling van een minimum van f 0.35 en het abonnement te brengen van f 12 50 op f 15 per 50 ton laadver mogen. Ten aanzien van het kadegeld wordt voorgesteld dit met Jj cent per vierkante meter te verlagen, aangezken een heffing van 3*4 cent per vierkante meter te hoog moet worden ge acht. an den heer H. v. Drunen. die als ama- teur-histoncus reeds veel uit Alkmaar» verleden gepubliceerd heeft, ontvingen wij de volgende geschiedkundige bijdrage, waaraan wjj gaarne plaatsing verleenen. venlat. komt bü een R.-W. speler, die nogmaals in zal schieten, doch de S.-keeper plukt den bal van den schoen van den schutter. Weer is R.-W. in den aanval doch keeper Brügemann weet t keiharde schot van den R.- W.-mldvoor schitterend te houden Even later te het rusten en heeft 8. R. C. nog de leiding met 31. Na de rust te het feiteljjk de wedstrijd gewor den van 8. R C zooals we reeds hierboven schreven. Direct na de rust gaat B Kroone er alleen vandoor, maar zijn schot gaat naast. Wat R-W. ook doet, het te S R C. dat de gevaarlijke aan vallen onderneemt. W Visser en Jb. Stam gaan er samen vandoor en eerstgenoemde schiet onhoudbaar voor den R W.-keeper in. 1—3. Dat wordt R.-W. toch wel wat al te bar en bij een snellen aanval weet de mldvoor Jn. Kemp In vrije positie den bal voorbij den S-keeper te jagen. 33. Doch dan heeft R-W zijn krult verschoten en komt S. R. C. geducht opzetten. Een schot van Plet Stam gaat huizenhoog over. Nogmaals onderneemt R-W eenlge aanvallen, het zijn er welgeteld 3, doch ze loopen alle op niets uit Plet Stam heeft even later bu een solo-ren meer succes en verhoogt met een onhoudbaar schot de score voor 8. R O-, 34. KI Brantenaar maakt even later nummer 5. <25). terwul Piet Stam na eenlge oogenbllk- ken den Rood-Wlt-keeper voor de zesde maal laat vteschen. R -W speelt nu een verloren spel en S. R. C. heeft verder geen moeite den stand tot 83 op te voeren. Als de scheidsrechter het einde blaast heeft S. R. C. een welverdiende overwinning behaald Wat nu onverwijld moet geschieden, te het aanbrengen van een schoorconstructie tusschen de opgaande muren van het middenschip Deze constructie bestaat uit een vijftal zware juk ken. erop berekend om zoowel druk- als trek- spannlngen op te nemen, die de muren aan elkaar koppelen en door onderling verband het hoog opgaande middenschip een belangrijke verstijving geven. Ook het koor, dat In verticale mooten is gaan scheuren, heeft eveneens een onmlddellijke voorziening noodig. waarbij twee zware staaldraden en diverse trekstangen zul len worden aangebracht. Tusschen het schip en het dwarsschlp zal een groot schot worden geplaatst, opdat de verdere werkzaamheden kunnen worden verricht, nadat straks het dwarsschlp voor den dienst zal zijn Ingericht. Tot de eigenlijke restauratie-werk zaamheden behooren oa. het aanbrengen van een gewapend betonnen schoorconstructie. zon der verandering van het uiterlljk van het kerk gebouw. de vernieuwing van de balken en kap. het herstel van metsel- en natuursteenwer- ken enz. Het eerste nood werk, waarvoor de regeerlng 15 mille beschikbaar heeft gesteld, moet binnen zes weken na de gunning de aanbesteding zal 23 dezer geschieden gereed zijn met dien ver stande. dat het schoorwerk binnen vier weken moet zijn voltooid en dan kan de kerk weer zonder gevaar In gebruik worden genomen. Met de afwerking van de restauratie zullen evenwel nog jaren gemoeid zijn en hiervoor te het wachten op de overheid, die de middelen moet verschaffen om dit kostbare monument uit onze middeleeuwen in volle glorie te doen herleven. De noodtoestand, waarin het trotsche kerk gebouw der Ned. Herv. Gemeente te Alkmaar, de Oroote of St. Laurenskerk. zich bevindt, heeft aanleiding gegeven tot ulteenloopende be schouwingen. In verband hiermede hadden wij een onder houd met den architect, die reeds vele jaren geleden met de leiding van de restauratiewer ken dezer kerk werd belast, den heer Herm. van der Kloot Meüburg te 's-Gravenhage. en die. nadat einde 1937 het eerste gedeelte van de restauratie was voltooid, erin heeft moeten berusten, dat het verdere herstelwerk niet tijdig ter hand werd genomen. De Oroote Kerk te Alkmaar, zoo zeide de heer Meüburg behoort tot de fraaiste religleuse bouwwerken der Nederlandsche Gothlek. Het typische van den Oothlschen stijl te wel. dat de bouwconstructie berust op een samenstelling van verschillende bouwelementen, die een on derling evenwicht vormen, waardoor ranke bouwlljnen met betrekkelijk dunne en sterk doorbroken muren kunnen worden verkre gen. In tegenstelling met de Romaansche bouw wijze. dié meer op massiviteit berust. Zoolang nu de diverse knooppunten en ver bindingen Intact blijven, behoudt een Oothtech bouwwerk zijn samenhang, doch wanneer de tand des tijds of eenige andere oorzaak het onderling verband heeft verbroken, dan kunnen de gevolgen fataal zijn. Bij de groote restauratie, waarmede In werd begonnen en waartoe, naast de bijdragen van de kerkelijke gemeente, door het rijk, de provincie en de gemeente, subsidie werd leend. bleek, dat het kerkgebouw er veel slech ter aan toe was dan men aanvankelijk moedde In de jaren 19231927 te het eerste deel van het restauratiewerk tot stand gekomen, waarbij het dwarsschlp met vlerlngtoren en een deel van het koor werden voltooid. Reeds tijdens deze restauratiewerken dat de muren van den koorveelhoek. die in tlcale mooten waren gescheurd, buitenwaarts dreigden uit te wijken, terwijl de muren van 1 middenschip in noordelijke richting overhelden. Toen de restauratie tijdelijk moest worden ge staakt. kreeg het koor een provisorische nood- verankerlng In Met van het vorige jaar deden zich ern stige teekenen van zetting voor, die een nieuw onderzoek noodzakelljk maakten. Hierbij is gebleken, dat de toestand van het monument, sinds de restauratie-werkzaamheden rijn stilgelegd, aanmerkelijk slechter Is gewor- hjj het zal goedvinden, het te goedertieren ken. met Hooivorken. Oraven. Stokken en danige wapenen zün toereikende' genoeg hem te verpletten." Hieruit blijkt reeds dat de L. zeker was van de overwinning. De dag hiervoor, de 36e. had hem stellig tot dat schrijven aangemoedlgd- Op dezen marktdag toch etechten de boeren dat de vlag gen op den stadstoren «ouden worden geplaatst. Ook de schipperij drong aan en mocht eindelijk een vlag plaatsen op den Accijnstoren. De vlag die de schippers van Verschuir kregen was ech ter... een Fransche Dat hierdoor de beroe ring heviger werd, behoeft geen betoog en de Sous-Prefect bracht In verband hiermee vrouw en kinderen naar het Jutfaas Hofje over. ‘s Middags kwamen de boeren weer opzetten en Malse van Foreest zegde eindelijk toe dat de vlag op den toren zou komen .Het duurde den boeren echter te lang want een half uur na de toezegging begonnen zij „de groote klok van de waag te trekken." Nadat de gemoederen door de toespraken var» De Lange weer wat waren ge sust. kwamen echter de schippers weer in be weging en dóór hun optreden liet de heer Verschuir zich uit dat hij het uitsteken van de Oranjevlag niet zou tegen gaan, maar ook geen permissie gaf. Brouwer, een schipperagast. bracht de vlag op den toren langs den buitenkant, want de sleutels, om binnendoor te gaan werden niet af gegeven. De bevolking uit de dorpen was echter nog lang niet gerust en de komst van Frans Groet van .8t. Maarten leidde tot het besluit dat de Lange een drukwerk liet verspreiden. Dit werkte bjj de overheid als een donderslag bij helderen hemel. Men nam maatregelen. Een mooie post werd De Lange aangeboden als hjj zich van verdere actie onthield, welk aanbod werd afgewezen, maar hjj begreep tevens dat er In de stad voor hem niets meer te doen viel en besloot den volgenden morgen de stad te ver laten om te zien wat hjj in de omgeving kon doen. Met een phaëton. aangeboden door Jacob Mus Kuit, vertrok de L. met een vriend. Dirk de Wit. naar Medemblik. op zijn weg verscMI- lende dorpen aandoende. In Medemblik bleken 75 gewezen voorradig. waarvan niets kon worden gemist. Zonder zaken doen verliet hü Medemblik en in Kolhom bleek hem dat men hem naging en poogde door valsche voorstel lingen. als zouden de Franschen een plundering hebben ondernomen in de Wieringerwaard en den Hazenpolder, in de war te brengen. Dit laatste lukte echter niet en de L. vervolgde zijn reis naar Behagen en Schagerbrug. In den nacht van 39 op 30 November ontving hü van zjjn vrouw de mededeellng dat eindelijk de proclamatie was afgekondlgd en dat hij in Alkmaar werd verwacht. Om 4 uur vertrokken uit X Zand, kwam de L. te 8 uur ’s morgens thuis. Den len December kreeg De Lange, In zijn koffiehuis, een briefje van den rechter van Instructie met den wensch om te 2 uur te ver schijnen ten Stadhutee ten einde over een zaak van aanbelang te spreken. Aan dezen wensch gevolg gevende ontdekte hU alras dat er Iets bijzonders was. maar In het stadhuis kwam dat pas goed uit. Voor de Prinszaal stond een piket Nationale Jagers onder de wapens. In de Prinszaal bevonden zich de rechter van instructie Schouten, de Subs. Proc. Crimineel en de C. v. P Bogaard. De eerste deelde aan De Lange mede dat hjj (de L.) zich de laatste da gen zoodanig gedragen had dat de Justitie, die eerst werkeloos had moeten zjjn. geresolveerd had De L. te moeten arresteeren en over brengen naar het Tucht- of Werkhuis. De lezer denke zich de positie van De L. In. Ijverig had hU gewerkt voor de omwenteling, terwijl de machthebbers een afwachtende hou ding aannamen. Toen er niets meer te vreezen was had men de zijde van Oranje gekoaen en tegelijkertijd daardoor de machtspositie be houden, welke men ook tijdens het Fransche bewind had. Toen de L. zich wilde verdedigen werd hem gezegd dat hij alleen had te verklaren of hjj door de gewapende Burgerwacht, dan wel door den C. v. P. wilde worden weggebracht. HU koos het laatste en verliet het Stadhuis aan de achterzijde. In het Tuchthuis aangekomen las de deurwaarder Pieter Purmer het volgende voor: „Wij rechter San Instructie van het Ar rondissement Alkmaar, ordonneren en gelasten aan alle deurwaarders, gelast met Executie de zes, om provisioneel (voorlooplg) in bewaring Dan is er ook nog de acte van Purmer dat hu de L.. „onder bewaring en in handen van F fï Conod Cipier van het Malson d’arrêt" had ge laten „tot nader order". De kosten van een en ander waren drie Franken. Er volgt dan een uitvoerig verhaal over het verbluf aldaar waaruit oa. blUkt dat hU vcor alles wat hU gebruikte moest betalen De vol ledige rekening van den cipier te aanwezig en wU vjnden op 1 Dec.: Soupe f 14 Een vlesch wUn f 1 4 Tabak en PUpen 4 Twee kaarsen 4 Op 3 Dec.: Driemaal wa» ter. vuur en melk f 6 Veertig turven f 8 Drie kaarsen f 6 Twee vles- achen wijn gebragt f 4 Zeven pijpen f 3 8. En op den 18en Veertig houten f 3 Driemaal water vuur en melk f 6 Achttien dagen bed en toebehooren f 3 13 Een Engelsche kelk gebroken f 8 .De ge- heele rekening was f 43 3 8. De Lange werd, ook toen hü achter slot zat. toch nog wel door zün bestrUders gevreesd, wat moge blüken uit het feit dat het Tuchthuis den 3en Dec. werd bezet door Grenadiers der Na tionale Garde, omdat men vreesde dat de boeren hem souden ontzetten. Dit gebeurde verder ei ken marktdag. HU kreeg daar ook bezoek. Oa van zün schoonzuster die geheel alleen, als meisje van 19 jaar voor hem naar Den Haag reisde om te trachten de bevrüdlng van De Lange te verkrUgen. Den 14en vertrok zü en haar bezoek aan Den Haag had tot resultaat dat De Lange in den avond van den 17en Dec., dus na 16 dagen on verhoord te hebben gezeten, „een rechterlUk legaal verhoor," werd afgenomen, dat echter meer liep over andere dingen dan over de zaak waarvoor hü in arrest was Alles werd gedaan om tets In het nadeel van de L. te vinden. Den 24en werd besloten een 2e request naar Den Haag te zenden, maar dit bleek niet noo dig, omdat. tUdens een bezoek van een broer en een zwager de cipier Conod op de kamer kwam met de boodschap dat hü order had de L. te ontslaan. Het geeft wel een aardig kükje op de uitoefe ning van het recht In die dagen. De Lange geeft een beschrüving van de ge beurtenissen voor 29 November 1813 Zoo deelt ruzie het van ten November schreef De Lange aan Eecer dat niets meer te vreezen was en gaf ver schillende aanwüzlngen om Den Helder niet wakker te maken. Hü zou zich naar de ZUper- slute begeven om daar het commando op zich te nemen In een PB. zegt hü: „Ieder wapend zich zoo 'X- om Zondagmiddag speelde S. R C. I op het nieuwe Rood-Wlt-terreln te t Veld een propa- gandawedstrüd tegen Rood-Wit I en zegevierde zooals hierboven staat aangegeven met 83. Deze overwinning hoewel wat spectaculair was ten volle verdiend. Het te een mooie wedstrüd geworden, welke vooral voor half time een spannend verloop had. Na de rust was er. vooral de laatste 20 minuten, maar één ploeg die speelde en dat waren de Zwarte Kraaien - Over den wedstrüd het volgende: In een voor voetbal wel wat warme tempera tuur wordt getoast en S R. C s aanvoerder te de gelukkige, zoodat R W mag aftrappen. De eerste aanvallen zün voor 8 R C. Doch lang duurt het niet, of ook R. W komt opzetten. En na ongeveer 10 minuten spelen heeft de thuisclub succes als een schot van den rechts binnen doel treft. 10. S R C laat het er niet bü zitten En bij eenlge S.-aanvallen schiet B Kroone 2 x naast Doch de Schager Boys geven niet op en even later lukt X. B Kroone geeft met een werkelük prachtlgen omhsal den R. W.-keeper het naküken, 1I. Dan trekken de ..Velders" weer ten aanval, doch de S.-keeper te in goeden vorm. Als S er dan weer eens mooi vandoor gaat, krügt W Visser een kans doch zün schot gaat naast. Plotseling te R -W. weg en de bal wordt naar den rechtsbuiten gespeeld, die een keihard schot lost, doch Jkn Brügemann redt schitterend. R -W komt geducht opzetten Er ontstaat na een fllnken aanval van R.-W een schermutseling voor het S.-doel. doch B Berkvens redt Meteen te de bal bü Jb. Stam die juist naast schiet, hoewel hü vlak voor doel staat. De R -W mldvoor krügt na eenlg heen en weer getrap op het middenveld den bal en loat een keihard schot op het S.-doel. doch Jan Brü gemann redt vallend ''Plet Stam krügt bü een 8 -aanval op links den bal en geeft een hard schot, doch de bal gaat juist over. Dan te R -W weer aan t woord en de mld voor geeft een venünlgen schuiver. X publiek juicht reeds, doch Jan Brügemann grabbelt den bal nog Juist bütüds uit het hoekje vandaan Meteen te Piet Stam er vandoor, drüft door vüf spelers heen en geeft den R.-W.-keeper voor de tweede maal het naküken. 12. R -W. laat X er niet bezitten, doch de S.-kee per weet het schot van den R.-W. rechtsbinnen weg te werken. Dan trekt 8. R. C. weer ten aanval De bal komt bü W Visser, die een hard-schot loet, waarmede de R.-W -keeper de grootste moeite heeft, Hef spel gaat In deze periode mooi gelük op Om beurten trekken de belde ploegen ten aan val. Als R.-W. er weer eens met den bal vandoor gaat, besluit de linksbinnen dezen stormloop met een mooi schot, dat juist naast gaat. Klaas Brantenaar krügt nu het bruine mon ster te pakken, doch zün schot te te zacht, zoo dat de R.-W.-keeper gemakkelijk weet weg te werken. Dan komt R.-W weer terug voor de S.-veste Een ingeschoten bal ketst terug tegen de bo-f Wat den Sousprefect zoo kwaad maakte het geroep Oranje boven of het zingen van liedje, te niet bekend. De Jongen werd hand en voet door hem afgerost, tot twee kler ken hem ontzetten. In den nacht van 18 op 19 November haalden verscheidene bewoners den sich aan hun perceelen bevindenden adelaar neer. Meerdere malen werd gepoogd De Lango onschadelük te maken. Zoo werd aan den Lt. H. Meienbrink eens gelast hem te arresteeren hetwelk deze weigerde. Een anderen keer werd aan de ondergeschikten verteld dat zü de be velen van de L. niet hadden op te volgen enz enz Wat de L. echter ook probeerde de invloed van zijn tegenstanders was ook in den Haag «po groot dat hü het loodje moest leggen. Brieven en veraoeken werden dan weer om deze, dan weer om gene reden vastgehouden Meerdere malen werd de L. voor de recht bank. die toen In het Stadhuis gevestigd was. gebracht wegens z.g. beleediglpg en oa. tot boete veroordeeld De Lange was door zün üveren voor Oranje wel slecht beloond geworden. Zün betrekkin gen kwüt en dus practtech broodeloos. Toch had hü nog verscheidene goede vrienden onder de burgerü. die er zelfs niet tegen op zagen om daarvan schriftelük te getuigen. Of zün memorie den Vorst bereikt heeft is ons niet bekend, maar gezien den tegenstand welken hü van de toenmalige grootheden in Alk maar ondervond lukt het ons toe, dat men dit wel heeft weten te voorkomen. w w -j- aren wü het. gelük wü de vorige maal vertelden, eens met de ultelnde- lüke 'conclusie, waartoe het prae-advies van prof, de Quay inzake de bescherming van het zelfstandige kleinbedrijf voerde, en welke nmclusle deze was: dat die bescherming met recht en reden van onze regeerlng mag worden gevraagd, wü mogen niet verhelen, dat wü de argumentatie van dit prae-advies lang niet al- tüd de gelukkigste vinden, terwül er opmer kingen in voorkomen, die wü. rechtuit gezegd, betreuren. Zoo schrijft de Quay op bladzijde zeven (iz geef deze passage maar eens met eigen woorden weer) dat het grootbedrüf. vooral het Indus- trleele. de productiewüae. alsmede de geheele .uteme organisatie van het bedrijfsleven, aan merkelijk „vooruit" gebracht heeft, soowel door een streng doorgevoerde mechanisatie als door een met de stiptheid van eea machine werkend arbe(dssysteem. ..Strikt genomen", zoo zegt de professor dan, zou ook het kletnbedrüf deze 'esultaten opgeleverd hebben, maar dan in .elk geval In een veel langzamer tempo, waarna de p^»fesaor heel handig opmerkt: .Jk laat nu bulten beschouwing of ingevolge de werkloos heid etc. een sulverder (dat te dus: minder ge forceerd) tempo in de ontwikkeling wenschelük ware geweest en constateer hier alleen het feit van den vooruitgang." Op de eerste plaats vragen wü ons bü soo ten passage af. wat de professor elgenlük onder vooruitgang" verstaat. Is het „vooruitgang", indien een mooie, menschwaardlge arbeldswüze wordt vervangen door een louter machinaal, mln of meer onmenschelük arbeldssysteem? Is een aldus verkregen product Inderdaad wel voordeeliger. Indien wü rekening houden met de duizenden werkloozen, die dank zü dat sys teem op straat kwamen te staan en onderhou ten moeten worden door de gemeenschap? Drukken die mlllloenen aan ondersteunings gelden uitelndelUk weer niet op dat zoogenaamd ..goedkoope” product, dat zoo gezien waarachtig net zoo goedkoop te? Is het wel mogelük dat wil zeggen: niet in theorie, maar in de uractük*om het economische van het sociale te scheiden en alle ellende, welke de moderne I roductiewüze medebracht, gemakshalve ..bul len beschouwing" te laten? Ik meen in alle be- v heidenheid dat zulks een eenzüdtge beschou wingswijze voor het leven weinig waarde heeft. Maar bovendien, er schuilt een büna grappige tegenspraak in het betoog van den professor. Immers eerst zegt hü. Indien het kletnbedrüf dien techntechen „vooruitgang" gebracht zou hebben, dan zou dit In een veel langzamer tem po zün geschied, waarmede de professor, gezien het zinsverband elgenlük zeggen wil. ..gelukkig dat - het grootbedrijf er een schepje bovenp beeft gedaan", maar achteraf moet hü con- cludeeren. „dat het huidige tempo der ontwik keling toch te overhaast te geweest en een zui verder (dus gematigder) tempeerlng wensche lük ware geweest. Maar dan is de professor juist weer aangeland bü dat eerst ietwat ver smade. voorzichtige tempo, waarmede in het kleinbedrijf de ontwikkeling haar gang ging. Dat langzame tempo was voor het geluk der nenschen toch bltakbaar zoo kwaad nog niet, terwijl dat koortsathtige tempo der grootbedrij ven allen lofzangen der economen ten spüt teel wat ellende op zün geweten heeft. Tot aeze ellende behoort ook veel moreele ellende »r. vooral die mag men niet bulten beschouwing laten. Vergeten wü niet dat „vooruitgang" in chrtetelüken zin nooit anders kan en mag be- teekenen dan het scheppen van die sociale e# icoreele toestanden, welke aan den mensch de l este gelegenheid bieden om zün zieleleven zui ver te ontplooien Alles wat daaraan tekort doet, ‘s geen vooruitgang, maar achteruitgang. Blijkens verrichte contróle-opmetlngen heeft na het Jaar 1932 de noorderschipmuur een groote afwijking verkregen. Terwül bü de vroe gere afloodlng werd vastgesteld, dat deze muur 5 tot 10 c.M. noordwaarts overhelde, bleek deze afwüklng bü bedoeld onderzoek van 3 tot 12 c.M. te zün toegenomen De kopperbalken In het schip schünen hun beteekenls te hebben verloren, terwül de «ware onderslagbalken van het schoorwerk boven den noorderzübeuk. dat In verband met deze ultwü- kingen reeds In vroegere jaren was aangebracht, waarschünlük aan de uiteinden aangetast zul len zün, waardoor de oplegging zal zün Inge drukt. w Ook de raamkoppen van het schip verkeer den In een toestand van verval, zoodat het gevaar dreigde, dat stukken natuursteen om laag zouden storten, wat sindsdien inderdaad te geschied. Eveneens ernstig was de toestand van den topgevel aan de westzüde van het middenschip met den aan de noordzüde aanslultenden trap toren. Beide zün in hooge mate bouwvallig. De topgevel vertoont aan den voet, over een hoogte van ongeveer 3 13 meter een groote uitpuiling en wordt blijkbaar alleen nog in stand gehou den door enkele ankers, die aan de kap ver banden zün. waarvan er echter een het reeds had begeven en de overige weinig vertrouwen wekten. Het natuursteenwerk bezit niet den minsten samenhang en de voegen staan wijd open. De kappen boven de zijbeuken bleken groo- tendeels te zün vergaan, vooral die boven den zuiderzübeuk had allen samenhang verloren. Daardoor oefent deze kap een nadeeltgen druk uit op het onderliggend muurwerk. Blü- kens tal van scheuren tn het metselwerk en de gewelven worden de muren naar bulten ge drongen De gewelven zün dientengevolge op meerdere plaatsen afgewgken van den muur tusschen den zübeuk en het schip Ook in de opgaande schlpmuren vertoonden zich vele scheuren die In omvang toenemen. hü mee dat de onderprefect Verschuir. kreeg met „een gemeene jongen”, over roepen van Oranje-boven en het zingen een liedje waarin oa. voorkwam: Memorie van Defensie van Oeldolph Adriaan de Lange. Caplteln bü de tweede Grenadier Compagnie, der 6e Cohorte, van de Oeweezene Garde Nationale, in het Arrondissement Alk maar. Zoo luidt de aanhef van een. nog In familie bezit zünde, verdediging van een Alkmaarder, die 1 December 1813 werd gearresteerd, we gens zün üveren voor de omwenteling. Een revolutionnair dus, die Nederland voor de Nederlanders wenschte en de Franschen en alles wat daar naar rook zoo spoedig mogeüj< wilde zien verdwünen. Wü zullen niet alles wat de Lange schreef overnemen, maar wel die brokstukken, die een kükje geven op de toestanden van dien tüd Oeldolph Adriaan de Lange werd geboren 11 Januari 1775 In 'Alkmaar. Zün vader, Pieter de Lange, was Notaris en Procureur te Alk maar. alsmede Dükgraaf en secretaris van ver schillende polderbesturen en overleed 8 April 1784. O. A. de Lange bekleedde verschillende be langrijke posten. o.a. Bode van de Uitwateren de Sluizen In Kennemerland en Westfriesland. Adjudant bü de gewapende burgerwacht. Lult. Adj. van het 3e Bat der 5e halve Brigade ge wapende Burgermagt van het departement Texel, op een salaris van 750 per Jaar. Op 1 Juni 1802 werd hü Schout bü Nacht .dezer gemeente In 18061813 Kapitein bü de Tstedcluke Gewapende burgermagt. Invloed van den toenmallgen Burgemeester. O. Fonteün Verschuir. verschafte de Lange de betrekking van Afslager der vtech. welke be trekking tot 8 Maart 1806 was waargenomen door zün broer A. P. de Lange, die later No taris en Vroedschap In Alkmaar was. In April van het zelfde jaar stond hü xün bodeschap of aan een neef J. J. de Lange, la ter procureur in deze gemeente. De misère begon voor de Lange in Februari 1813 toen hü. zooals later bleek ten onrechte, werd in arrest gesteld, omdat hü zich zou heb ben bemoeid met remplaceeren. Naitwee maan den werd hü ontslagen en op 3 Juli zien wü hem als kapitein van de 2e Comp Grenadiers der 6e Cohorte van het Legioen der Nationale Garde van het Departement der Zuiderzee.- 1 December 1813 te hü in arrest gesteld In verband met zün werk inzake de omwenteling, uit welk arrest hü den 24en December we*d ontslagen. Men ziet uit bovenstaande dat de schrüver van de memorie van defensie (verdediging) geen onbekende was in deze gemeente, en. «oo- als later blüken zal. ook buiten deze gemeente bekend was. De Memorie was gericht aan Prins Willem Frederik als Vorst der Vereenlgde Nederlan den en tegelükertüd bedoeld als verdediging van de eer van zich zelf, zün gezin, familie en vrienden. De Lange voelde dat hü door deze memorie het aantal van zün vervolgers niet zou vermin deren. want daarnaar waren de verhoudingen In Alkmaar niet. Hü steldg op den voorgrond dat hü alles schreef zonder persoonlüke veete of wraakzucht en dat noch eigen belang, noch ■ucht naar eigen grootheid hem dreven. Tijdingen op 17 Nov. 1813 uit Amsterdam aangebracht wezen er op. dat de Revolutie In volle klacht stond uit te barsten en elk recht geaard Nederlander reikhalzende uitzag naar mannen die kordaat genoeg zouden zün om het algemeen bestuur in handen te nemen, om daardoor regeringloosheid te voorkomen. Eindelijk verscheen In den avond van November A. O. du Tour met proclamation van Maasdam en van Hogendorp en de Haagsche Couranten van dien dag bü M J. de Lange, broer van den schrüver. De sousprefect O. F. Verschuir zou de proclamatie den 23en ontvan gen en dus vond men geen bezwaar om reeds ruchtbaarheid te geven aan den Inhoud der Haagsche Courant, maar vooralsnog moest de bevolking rustig gehouden worden Reeds In den nacht van 22 op 23 November verlieten en kele Franschen de stad en zochten anderen be veiliging bü de Lange. Om verdere bekendheid aan den komenden otnkeer in het stadsbestel te geven liet de L. per expresse een en ander weten aan zün vriend C Eecen te Oudkarspel Den 23en Nov. zou dus de dag moeten wor den en de Lange nam voorzichtig de maatrege len die hü in het belang achtte van de voltrek king der omwenteling in Noord-Holland, doen hü rekende buiten den waard of in dit geval bulten den sousprefect Verschuir. die de procla matie wel had ontvangen maar dezelve niet publiceerde omdater geen schrijven bü was dat dit moest gebeuren. Eerst moest dus naar Den Haag worden geschreven en met dat al zou. zoo meende de L.. Verschuir tüd winnen om den Franschen moed te geven en de vrien den van Oranje aan het zwaard der vervolging bloot te stellen. De bevolking was bü hooren van deze geruchtqp niet rustig gebleven en de Lange had al zün Invloed noodig om deze bedaard te houden. Als grootere tegenvaller voor hem kwam nég uit, dat du Tour geen afgevaardigde van Maasdam en v. Hogendorp was en de zaak zoo had opgezet, dat. zou de omwenteling mis. lukken, niet du Tour maar de I-ange les», de dupe zouden worden. Toen Verschuir nog maar steeds geen be kendheid aan de proclamatie gaf. ging de L naar du Tour om te vragen wat nu moest ge- beiQen. Du Tour logeerde bü zün Vader en toen deze de L. ontving werd medegedeeld dat de Jonge du Tour niet thuis was, terwül de L. hem in een zükamer had zien zitten. Hierdoor be greep de Lange dat er geen eerlük spel werd ge speeld en hü dus op z*n hoede moest zün Zooals In zulke tijden gebrulkelük te werden allerlei geruchten zoo voor als tegen de Fran schen rondgestrooid, maar het voor Alkmaar beiangrükste was dat admiraal Verheul Saint Juist, den overste van 'n Fransche bende, naar hier zond om wat geld. De Lange zegt: „3 8 8000 gulden werd uit *s Lands kantoren geligs en zoo maar zonder er eenlg woord tegen te zeggen, op ultdrukkelük bevel van Verschuil aan Saint Juist ter hand gesteld." De komst van de Franschen -had tot gevolg, dat du Tour de beenen nam evenals M J. de Lange, een broer van den schrijver, die de pro- clamaUes In de omliggende plaatsen had ver spreid. Den 25en Nov ontving de L. van Oudkarspel bericht dat daar een „provisioneel Bestuur was aangesteld en waren gemaakt. Uit den brief van het Provisioneel Bestuur geteekend door Jb. Paarlberg en C. Eecen blükt dat bü het bekend worden der omwenteling de Inwoners zich naar het huls van den geweser, Malre Paarlberg begaven „welks Huls weldra van het gegalm Oranje Boven weerkaatste Dadelük werd In overleg met Eecen en Borst door Paarlberg een andere regeerlng saamge- steld. Den 24en Nov. luidde de klok een uur en daarna las de sscretarls de publicaties „van de pule dezes Raadhuize" af. „Nederlanders! zoo luidde ta Oudkarspel de inhoud van een publi catie, plaatst om den standaard door ons ge plant. en jaagt de weinige Franschen die ons grondgebied nog dreigen, doch welke reeds sid deren. van onzen Bodem". Ook werd reeds e^n wenk gegeven om „een Unie te formeeren van Oudesluls tot aan de Keten, langs Overduyn; ten einde alle toevoer aan de verdedigers van Den Helder te ontne men. en dezelve alzoo te laten uithongeren." De Lange wilde men als commandant. Den 27en November schreef De Lange i

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 7