van Athletiekkampioenschappen den D.H.A.K. Goede sport op de wielerbaan te Heemstede Lsw b van Betere techniek van het Duitsche waterpolo-zevental ïïCffl NEDERLANDSCHE TEAM MET 51 VERSLAGEN FUNKE BELANGSTELLING TE ROTTERDAM TWEEDE HAARLEMSCHE SPORTDAG t j A MAANDAG 19 JULI 1937 Felle tegenstand op de zwemnummers MOTORSPORT VAN HET KATHOLIEKE KAMP Zilveren vaas voor de Nederlandsche ploeg Fraai succes in de internationale motor-zesdaagsche LAWNTENNIS Op 1 Augustus bij Norg Leimonias II met 6 4 verslagen x. SCHAKEN VIERKAMP TE NAUHEIM Beide partijen afgebroken VAN HET KATHOLIEKE KAMP VOETBAL Het financieel resultaat OM DEN MITROPABEKER Afwisselend programma AustriaFerencvaros 41 Organisatie ditmaal minder vlot D.D.V. kampioen van Nederland Interessante gymnastiekdemon- straties en spannende wieler wedstrijden Holland legt beslag op acht van de veertien titels Groote belangstelling en uit stekende organisatie by de wedstryden van D.W.R. te Haarlem TERREINKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND DE MISSIEFINALE BREDA UTRECHT Promotie-degradatie D.H.V.B. Jr IT DE SPORTWEREL De deelnemers aan den Tour de France op den boulevard te Nice 3. (Slot op de volgende pagina) medezwom. I verdient 1. H. van Blugen. 13.1 sec.; 3. 1. 3. Scheffer Schdüwen «DJK.) ver- HeerenkelspelHughanMarinkelle 46. 62, 26; Van Swol—Bruns, 61, 46, 64; 3. van Olst—Cabot 8 1 S6 2. Beide voort- Niettemin hebben de aanwezigen getuigen kun nen zijn van een middag van goede sport, gym nastiek-demonstraties. die het aanzien ten vol le waard waren. Van het turnen op het middenterrein kon den de knotsoefeningen voor meisjes en de vrije oefeningen van de dames ons het meest Voor 32 000 toeschouwers Is Zondag te Weenen de halve eindstrijd van het Mitropabekertour- noof tusschen Austria (Weenen) en Ferencvares (Boedapest) gespeeld. De Weensche club had bij de rust reeds met 20 de leiding en won ten slotte met 41. Jerusalem scoorde twee maal. terwfjl Stroh en Slndelar verder een doel punt voor Austria maakten. Uit een strafschop wegens hands kon dr. Saros! de eer redden. Op 1 Augustus as. zal in de omgeving van Norg. nabjj Assen het terreinkampioenschap van Nederland der KN.M.V. worden gehouden. De deelnemers worden, naar gelang van den cylinderinhoud hunner motoren, in de volgende klassen Ingedeeld: klasse 4: motoren t.m. 125 cc.; klasae a: motoren van 128 t.m. 250 cc.; klasse b: motoren van 251 t.m. 350 cc.; en klasse c.: motoren boven 350 cc. Dit jaar zal voor het eerst aan de klasse der ..lichte" motoren (tun. 125 cc.) de kampioens titel verbonden zijn. De start vindt plaats op het sportterrein te Norg des middags te 2 uur. De deelnemers van elke klasse starten op gelijk tijdstip, eerst die van klasse c, twee minuten later die van klasse b en weer twee minuten later die van de klas sen a en 4. Gemengd dubbelspel: Mej. Jurrema en Van Swolmevr. Jonqulère en Imhoff 83. 84; mevr. Straub Jansen en J. van der Heidemej. Kerckhotf en Marinkelle 62, 1210. De Zondag gespeelde beslissingswedstrijd tus schen Vlaardlngen en K.R.V.C. leverde een 3O-zege op voor eerstgenoemde dub. Op het kantje al.... Bij de training op de baan van het Crystal-palace verloor een der coureurs de macht over zijn stuur. De wagen bleef evenwel op den rand van een afgrond hangen, terwijl de bestuurder er met den schrik af kwam De nationale zwemwedstrijden, georgani seerd door de Haarlemsche Zwem- en Polo club „De Waterratten", ter gelegenheid van den waterpolo-interlandwedstrtjd Neder land— Duitschland zijn in alle opzichten een succes geworden De "belangstelling was zeer groot, de organisatie tip-top en de wedstryden waren spannend aafdenburg 96), Schneider (Duls- i Kienzle (Schwaben Stuttgart). De gezamenlijke opmarsch der turnsters en turners bij den Zondag op de Heem- steedsche wielerbaan gehouden tweeden Katholieken Haarlemse hen sportdag Naar wj) vernemen bedraagt de netto-op- brengst van de op 11 April j.l. te Breda ge speelde finale der missie-wedstrijden: Breda Utrecht 1016.76. welk bedrag in het missie- fonds der RK.P. zal worden gestort. Damesenkelspelmej. I. Kiekmej. Kerck- hoff 46, 36; mej. Thonusmevr. Jonqulère Zaterdag is de motor-zesdaagsche te Not tingham geëindigd met de snelheidsproef op het circuit van het Donlngtonpark. Het Neder landsche a-team. bestaande uit de rijders Van Hamersveld, Moejes en Bakker Schut, behaalde een fraai succes door met 14 seconden voor sprong op het Duitsche BWM-team de inter nationale zilveren vaas te winnen. De Inter nationale Trophy werd door de Engelsche ploeg met tien seconden verschil op Duitschland ge wonnen. In totaal kregen 111 renners, die de zesdaagsche zonder strafpunten hadden uitge reden, een gouden medaille, waaronder acht landgenooten. Onder flinke belangstelling van alle bij den D H A K. aangesloten vereenlglngen en zelfs van vereenlglngen ver buiten het Haarlemsche Bisdom, zijn Zondag te Rot terdam de Diocesane kampioenschappen verwerkt. De vertegenwoordigers van de Haarlemsche R. K. Athletiekvereeniging Holland zijn vooral eervol pit den strijd te voorschijn gekomen door het grootste deel van de beschikbare titels mede naar de Spaaroestad te voeren. DamesdubbelspelMevr Straub Jansen en mej. Jurremamevr. Jonqulère en mej. Kerck- hoff 24-6. 6—2, 3—6. Bij het lange afstandsnummer, de 3000 M. toonde Coblens zich nog altijd den sterkste. Een te hoog aanvangstempo wreekte - zich later, waardoor de totaaltijd iets boven het geraam de bleef. Van de drie estafettes ging alleen de 4 x 100 M. door, omdat op de belde andere slechts éér. vereeniglng had ingeschreven. Holland won met KoehorstRomboutade ZwagerHagemeyer in den matigen tijd van 472 sec. Van de werpnummers kwam men alleen bij het kogelstooten tot goederprestaties. Het speer werpen was bepaald zwak en zal eerst op boo ger peil komen wanneer men zich meer op dit nummer gaat specialiseeren. Bevreemdend was het dat de ringen voor ko gelstooten en discuswerpen op dit speciale ath- letlekterreln niet aan de gestelde bepalingen t oldeden. Op de springnummers ontbrak de Haarlem mer Joh. Mathöt, die wederom door een blessure was verhinderd. Hierdoor bleven de prestaties, met uitzondering van het polsstokhoogspringen, onder de verwachtingen. Slechts de nieuweling F. Looyen uit Roosendaal kwam boven de ge stelde grens met een versprong van 6.34 M. Voor de verdere uitslagen kan men de offi- cleele uitslagen raadplegen. HeerendubbelspelHughan en Van SwolMa rinkelle en Imhoff 80. 63, J. van der Heide en J. van OlstJacobson en Cabot 63, 57, bekoren. Ook de toestelnummers, vooral het werk aan rek en ringen, dat door de heeren van Win fried, S. 8. 8. en Sparta werd verzorgd, was van goede kwaliteit. Verdere deelnemende ver- eenigingen waren: Hercules. Leonidas en Blauw wit. Het aantal turnsters en turners was sinds de vorige week echter eenigszins geslonken, we gens deelneming aan andere op dezen dag ge organiseerde wedstrijden. Afzonderlijke vermelding verdient nog het nummer vrije oefeningen voor kleuters, een aar dig intermezzo, waarin tevens de keuze van de muziek te loven viel. Met de vrije oefeningen voor heeren, het klas sikaal brugturnen en de stokoefeningen voor jongens vormden de gemelde oefeningen teza men een rijk gevarieerd en als kijkspel zeer ge slaagd geheel, dat tevens weer een juiste af wisseling op de wielernummers beteekende. 'Deze laatste hebben aangetoond, dat zoowel Amsterdam als Haarlem thans R. K. wieler clubs bezitten, die den toets der vergelijking met de doorsnee van de Nederlandsche wed- strjjd-rennerij volkomen kunnen doorstaan. De wedstrijden bestonden uit sprint, ploeg achtervolging en klassement over 25 ronden tus schen Achilles (Haarlem) en de ENRKVW .Am sterdam" om het „Gouden Wiel", dat in het be zit was van Achilles en het ook bleef, dank zij een overtuigende zege in alle drie de nummers. De rest van den middag werd gevuld met een nieuwellngen-wedstrijd. een persoonlijke ach tervolging en een 200-ronden wedstrijd voor ama teurs en onafhankelijken; ook in deze num mers deden de Haarlemsche renners* van zich spreken Speciaal dient vermeld het rijden van Achilles' achtervolglngsploeg Rijneveld— Zondag is te Bad Nauheim de vierkamp met dubbele ronden tusschen dr Euwe, dr. Aljechln, Bogoljubov en Saemlsch aangevangen. Aljechln speelde tegen Bogoljubov en Saemlsch tegen Euwe. Na 43 zetten werd de partij Aljechln Bogoljubov afgebroken, waarbij Aljechln een iets betere positie heeft. De partij Saemlsch— Euwe werd na 33 zetten afgebrqjcen. hangpartijen zullen Dinsdag worden gezet. Het geheim van dit succes ligt echter geens zins in het toeval. De wijze waarop de oranje- broeken zich jaarlijks voorbereiden voor de en kele maanden waarin athletlek daadwerkelijk beoefend kan worden is serieus en brengt allen in een conditie waaraan de gelegenheidsathleet tu eenmaal moeilijk kan tornen. Op de organisatie was ditmaal veel aan te merken. Het aantal juryleden b.v. was veel te gering, terwijl (nok de deskundigheid van het grootste aantal der functionarissen te wenschen c-verliet. En juist hierin had de organiseerende vereeniglng kunnen voorzien, omdat het corps ctficieele juryleden groot en deskundig genoeg is. De nu als juryleden aangewezen personen moesten vaak door de deelnemers on fouten gewezen worden, waarmede het prestige totaal verloren ging. De wedstrijden vingen eer^ half uur te laat aan met een vierkamp voor K.J.C.-ers, waarin niet minder dan 300 jongens In ploegen van 8 elkaar ontmoetten op 60 of 80 M hoogsprin gen. verspringen en estafette. Volgens speciaal hiervoor opgestelde tabellen werden de prestaties in punten gewaardeerd. In afd. A (van 15 en 16 jaar) won de ploeg van de organiseerende vereeniglng AL.O. met 215.7 punt voor St. Lodewjjk met 145 en Ursus met 144.9 punt. In afdeellng B (tot 15 jaar) werd 8t. Lodewtfk eerste met 190.7 punt, op de tweede en derde plaats gevolgd door 8t. Hildegardls met 178 en St. Lodewiik II met 122 7 punt. Ook het kampioensprogramma ving een half vur over tijd aan. nadat de heer H. Goris. voor zitter van den D.H.A.K., zich eerst aan de deel nemers had voorgesteld en hun den fraaien door Mgr. Huibers beschikbaren wisselprijs had laten z'en. De sintelbaan, die door velen als bijzonder «nel werd geacht, bleek te droog en veel te hard, om bijzondere prestaties te kunnen verrichten. Onder deze omstandigheden‘is een goede gras haan verre verkieslijk. Slechts één recordprestatie kon worden ge noteerd en wel door Iemand die reeds het vo rige jaar had getoond onder de beste prestatie cp de 1500 M. te "'kunnen komen. Wederom werd J. Oosterveer eAlter de dupe van een jurylid, die eerst bij het stoppen van zijn chronometei bemerkte dat deze vroegtijdig was blijven stil staan. Met wat meer oplettendheid had hier tijdig een van de vele tijdopnemers als s derde man aangewezen kunnen worden. Nu werd zijn tijd door slechts twee opnemer» gestopt, wat voor erkenning te weinig is. Door het ontbreken van H. de Lange op de korte afstanden ging de strijd op de 100 en 200 M. wederom hoofdzakelijk tusschen het drie manschap Hoven-Hagemeyer-Peeters In afwij king met al)e logica werd eerst de finale 200 M geloopen Hoven had den besten start en had bij het uitkomen van de bocht de meest gun stige positie. Hagemeyer lag oorspronkelijk der- Cc achter Peeters. doch kwam op 130 M. met reuze schreden zijn rechten opeischen. Op 3 M. voor de finish werkte hij zich naast Hoven en wist zich met enkele cM verschil als eerste over de eindstreep te werpen. Als tijd werd voor beiden 23.9 sec. genoteerd. Een fraaie race! Ook op de 100 M was Hagemeyer weer be taald slecht weg. Nu kwam hfj echter een meter te kort om Hoven's snel vertrek te kun nen elimlteeren. Zoolang Hagemeyer het star ten niet beter onder de knie krijgt geven wij tem op de 100 M tegen Hoven niet veel kans. De tijd viel natuurlijk na de 200 M iets tegen. De Strijd op de 400. 800 en 1500 M. was min der Interessant omdat de winnaars Oosterveer en Knape zich een klasae beter dan hunne te genstanders toonden. Toch dient Knape zich nog meer op 800 M af te stemmen, omdat een tijdsverschil van 10 sec. op de eerste en twee de 400 M. nog een betere af training vereischt. neelen. Ploeg-achtervolging over 20 ronden: Rijneveld PeetoomBuys (Achilles), halen Emans EkelschotVerwey «Amsterdam) In na 10 ron den in den tijd van 2 mln. 35 sec. Nieuwellngen-wedstrijd over 40 ronden: H. Koelemey. 2. P. Dulns. 3. A. v. Sprundel. Klassementswedstrjjd over 25 ronden (5 klas sementen): 1. Rijneveld, Achilles. 23 p.; 2 Emans. Amsterdam, 8 p.; 3. Peetoom, Achil les. 8 p. Persoonlijke achtervolging: 3. Klinkenberg. (Achilles), haalt P. Könst (Amsterdam) in na 14 ronden; tijd 3 mln. 54 sec. Wedstrijd over 200 ronden met 4 klassemen ten: 1. A. Buys 22 p.; 2. M. Peetoom 18 Ik; 3. E. Bnans (Amsterdam), II p, Benige deelnemers aan de internationale motorzesdaagsche in actie in de bergen van Wales D. D. V. is er Zondag in geslaagd het tennis kampioenschap van Nederland te veroveren door Leimonias II met 64 te verslaan. De groote verrassing van dezen wedstrijd was de neder laag van Hughan tegen Marinkelle. De laatste klopte den Ned. 'kampioen met 64, 26. 62. De geheele uitslag van den wedstrijd, waarvan gisteren nog slechts vier partijen werden ge speeld is: PeetoomBuljs, dat na de wedstrijden om het clubkampioenschap van Nederland ook thans weer een zeer soliden Indruk maakte. Voor de organisatie van dezen middag niets dan lof en den heer Van Duijnen. die hier den scepter zwaaide, komt een speciaal woord van dank toe. Dank zij zijn leiding hadden de wed strijden een vlot verloop en zijn ze ook in dit opzicht een uitstekende propaganda geworden voor de katholieke sport.In Haarlem en omge ving. Tot die propaganda droeg Rector Van Zon, voorzitter der R-K. Sportcentrale, het zijne bij door een kernachtig speechje. Ook de heer Ver donk, voorzitter der Amsterdamsche vereeni- ging, voerde rog even het woord. Er is gesproken van een herhaling. Het comité heeft met deze dagen veel geleerd en al neeft het niet dat succes mogen boeken, dat de wed strijden en het vele werk verdienden, toch is het te hopen, dat volgend Jaar wederom eenige van deze all round sportdagen worden georga niseerd; er Is in deze richting zij het niet zonder geluk r.og veel te bereiken. De uitslagen der wielerwedstrijden luiden als volgt: Sprint: le rit: 1. H. v. Beugen. Achilles, tijd laatste 200 M. 13 sec.; 2. P. Jongeneelen, Am sterdam. 2e rit: 1, N. Kemp. Achilles 13.4 sec.; 3. A. Payrable. Amsterdam. 3e rit: Payrable. 4e rit: 1. N. Kemp, 132 sec.; 3. P. Jonge- Op de Heemsteedsche wielerbaan is gis teren de tweede Haarlemsche Sportdag ge houden. die de vorige week wegens slecht weer was uitgesteld. Men zou bijna kunnen zeggen, dat het weer thans te mooi was, want de belangstelling, hoewel veel beter dan den eersten keer, viel toch min of meer tegen. Naast talrijke zwem-officials gaf de heer M. A. Reinalda, waarnemend burgemeester van Haarlem, door zijn aanwezigheid blijk van be langstelling De heer G. Voogd, voorzitter van D. W. R. sprak een kemachtig openingswoord. Hij heette speciaal den heer Reinalda welkom, verder de Duitsche gasten en bracht dank aan allen die medewerking hadden verleend bij de organisa tie der wedstrijden, benevens aan de schenkers van prijzen De heer Reinalda sprak daarna enkele woorden van dank en bracht verder spe ciaal hulde aan den heer Vink, leider van den Dienst der Lichamelijke Opvoeding te Haaripm. Daarna namen de wedstrijden een aanvang. Op het nummer 100 meter borst-crawl da mes seniores was het een teleurstelling dat Rie Mastenbroek op het laatste oogenbllk verstek moest laten gaan wegens een voetblessure. De strijd ging hier in hoofdzaak tusschen de da mes van Veen (RDZ.) en Stijl (AD.Z.). Op de laatste 25 meter geraakte laatstgenoemde achter. Mej. Wagner (IJ) werd derde Zeer spannend was de strijd op de 200 meter borst-crawl heeren seniores. Het ging in hoofdzaak, tusschen v. d. Kull (SZC.) en J. Scheffer (D.JK). Laatstgenoemde tikte 1 sec. eerder aan. Op de 200 meter schoolslag dames seniores gaven de dames Waalberg en Stroomberg el kaar aanvankelijk weinig toe. Na de eerste 100 meter liep J. Waalberg echter uit en wist onbe dreigd te winnen. De 200 meter schoolslag heeren seniores liet direct de meerderheid zien van den Nederland- De Duitscher Long in actie bij de A-A-A.-kampioenschappen te Londen, waar hij met een sprong van 7.45 M. een nieuw record vestigde ter maakte v. wederom een werd gestuurd. Langzaam maar zeker kwam nu de grootere routine der Dultschers tot uiting. Met geregel de tusschenpoozen brachten zij den stand op 51 in hun voordeel met goede doelpunten van Kienzle. Strauss en Schneider. Vooral het doel punt van laatstgenoemde uit een achter- waartsch schot was zeer fraai. Verdiend won nen de Dultschers. De gedetailleerde uitslagen luiden verder: 100 Meter borstcrawl dames senlores: 1. R V. Veen (R.D.Z.) 12 4/5; 2. A. Stijl (AD.Z.) 1.13 3/5; 3. C. Wagner (IJ) 1.12 3 5. 200 Meter borstcrawl heeren seniores: 1. D. v. d. Kuil (8.Z.C.) 222 3/5; 2. J. Scheffer (DJJC.) 223 4/5; 3. W. Geerling (IJ) 227 4/5. 200 Meter schoolslag dames senlores: 1. J. Waalberg IA.D.Z.) 3.5 2/5; 2. J. Stroomberg (IJ) 3.11 1/5; 3. J. Kljjnoot (R.) 3.13 4/5. 200 Meter schoolslag heeren senlores: 1. H. Smltshuyzen (A.Z.) 2.56; 2. L. Korpershoek (V.Z.C.) 250 3/5; 3. E de Vries (Star) 3 min. 100 Meter rugslag dames senlores: 1. N. Senff (A.DZ.) 1.17 3/5: 2. C. Kint <R.) 1.18 4/5; 3. D. Kerkmeester (R 1.10. 100 Meter rugslag heeren senlores: 1. H. v. Schouwen (DJK.) 1.13; 2. 3. Scheffer (DJ.K.) 1.16 2/5; 3. A. v. d. Meer (Haarlem) 1.18 3/5. 3 x 50 Meter wisseIslag-estafette dames: RD.Z. (dames v. Zuuren, T. Brouwer, R. Veen) 1.47 4/5 2. A. D. Z. (dames Senff. Waal berg, Stijl) 1.48 1/5; 3. 13 (dames'v. Feggelen, Stroomberg. Wagner) 152 3/5. 4 x 100 Meter Borstcrawl-estafette heeren: 1. RZ.C. (Niezen, Ramack, Delwel en Honing) 423 4/5; 2. IJ (Geerling. Moolenaar, Stroene en Smit) 423 3. HPC. (Slpkema, Kemper, v. Ommen, Manzltz) 433. DJK. dat bulten mededinging maakte een tijd van 423. schen recordhouder Smltshuyzen (A2 Vinnig was de strijd om de tweede en derde plaats, waarbij de Utrechtenaar de Vries het den VZ.C.-mzn Korpershoek al heel lastig maakte Bij de 100 meter rugslag dames seniores on dervond de wereldrecordhoudster N. Senff krachtlgen tegenstand. De dames Klnt en Kerk meester. belden van de zwemclub Rotterdam, bleven tot het einde toe haar bedreigen. Eenigszins een verrassing werd het dat op de 100 meter rugslag heeren seniores de Neder landsche recordhouder J. Scheffer (DJK.) door zijn clubgenoot slagen werd. Met bijzonder fraaie sprongen deden de Ne derlandsche kampioene mej. L. Tholen (H.D.Z.) en de heer W. Schatens (A.Z.) de aanwezigen volop genieten. Zjj verwierven verdiend applaus Groote spanning heerschte er bij de estafette- nummers, resp. de 3 x 50 meter wisselslag da mes en 4 x 100 miëter borst-crawl estafette heeren. Vooral bij laatstgenoemden was de strijd zeer vinnig. Alvorens de waterpolo-wedstrijd Duitschland Nederland een aanvang nam voerde de heer J. de Vries, voorzitter van den Kon. Ned. Zwem- bond het woord. Hij bracht dank aan D.W.R. voor de goede organisatie, bracht dank aan den waamemenden burgemeester van Haarlem voor de bij den aanvang der wedstrijden gesproken vriendelijke woorden en richtte zich vervolgens In het Dultsch tot de gasten. Vervolgens werden de Duitsche en Nederlandsche volksliederen ge speeld en de respectievelijke zeventallen voor gesteld Scheidsrechter bij den polo-wedstrijd was de bekende Belg M. Blitz. De zeventallen zagen er aldus uit: NederlandJ. v. Woerkom (Zlan)B. den Hamer (H.Z. er P.C.), Stam (H.Z. en P.C.) en v. Oostrom Soede (U); H. Mayer (IJ), C. Aelst (IJ) en A Franken (Zwemlust). Duitschland: KUngenburg (Duisburg 98); Gunst (Wasserfreude Hannover), Strauss (Aachen 06), Baler (Wasserfreude Hannover); Schulze (Mi burg 98) en Over het geheel genomen toonden de Duit- schers zlch qua techniek en bal-contróle volop de meerderen. De Nederlanders speelden enthousiast, maar schoten helaas slecht. Na een gelijk opgaand begin namen de Duit- «chers na zes minuten de leiding <01). Direct hierop moest een der Dultschers het water uit, ol. een onjuiste beslissing daar de bal bij hem was (binnen de 2 meter). Ondanks numerieke minderheid vergrootten de Dultschers hun voor sprong tot 20 door Strauss Met dezen stand brak rust aan, nadat de Nederlanders door zenuwachtig spel voor doel een kans hadden verloren doen gaan. In de tweede helft redde de Duitsche doel man al dadelijk op fraaie wijze. Spoedig ech- Aelst 21. in een periode waarin der Dultschers uit het water

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 9