Set O Purol bij Doorzitfen - Zonnebrand - Stukloopen K.L.M. boekt goede resultaten in West-Indië t - - op De boterpolitiek s1 K.L.M.-dienst Texel Nieuwe voorzitter Radioraad GÊNÉ EN GELOOF IK hippische Kei als huwelijkscadeau PERSONEEL ZAL WORDEN UITGEBREID |IM mN WOENSDAG 21 JULI 1937 K3 R.K. Bouwpatroons Te Arnhem in vergadering bijeen Onze eieren-invoer in Engeland Loonen in de zuivel- Goudvoorraad Ned. industrie Bank ÉEN GELUKKIGE GEMEENTE Boert dhdanks de crisis vooruit E. IJDEMA OVERLEDEN Clearingkoersen Nieuwe arbeidsregeling bij De Schelde Werknemer tor ganiaatie* hebben de herziening aanvaard Indische padvinders bezoeken Hilversum Aanbieding prinselijke standaards P. S. Gerbrandy benoemd Men kan beter de eigen conaump- tie bevorderen, dan het Engelach verbruik met f 27 millioen 4 aubaidieeren Gemiddelde verdienaten rond i 20.per week en f 500. per halfjaar Geen beperkende bepalingen te wachten Vischmeelfabriek adresseert bij gemeentebesturen Onder groote belangatelling door Ameraf oortache burgerij aan het Prinaelyk Paar geboden Opening nieuwe lijnen op komst „e/ wachten ia op de nieuwe in Amerika aangekochte Lock heed Super Electra- vliegtuigen 25.000ate paaaagiere op Haamatede *T DREIGEND PUFAANVOER- VERBOD Bijzonderheden over deze plech tigheid te Soeatdyk op 31 Juli Prof. mr. Reaultaten overtreffep de ver wachting, zoodat uitbreiding overwogen wordt o aan- en De 1. 3. dit 1937 Juli Tot voor kort was te Baranquilla slechts Ook het vrachtvervoer neemt geleidelik toe. Een aardig gevolg van het Instellen van Het aanbieden, op Zaterdag 31 Juli, ten palelze Soestdyk, van de prinselijke paleis en au tos landaards met het nieuwe wapen van Prins Bernhard, zal geschieden In den tuin van het paleis. De deelnemers groepeerden zich rond de weide en toen onder de tonen van het Wil helmus het Prinselyk Paar met gevolg geloopen millioen. De resultaten van den K.L.M.-dienst op Texel overtreffen In die mate de verwach tingen, welke men omtrent deze Hjn b(j de opening koesterde, dat de K.L.M. thans overweegt den dienst belangrijk uit te brei den. In het ziekenhuis St. Antonlushove te Voor burg is in den ouderdom van 61 jaar de be kende Frlesche schilder E. IJdema overleden. De begrafenis zal Donderdag as. op de RK. begraafplaats aan de Kerkhoflaan in Den Haag Maandagmiddag Soleil ontvangen de luchtlijn CuracaoLa Guaira is, dat men sedertdien voor het eerst op Curacao ver- sche bloemen kan krijgen. Tot voor kort was daar op het eiland niet aan te komen. Thans brengen de K. L. M.-vliegtuigen via Caracas uit La Guaira de in het hoogge bergte van Venezuela gekweekte bloemen mee. Te Barbados, waarvoor de K. L. M. ook reeds geruimen tijd de gevraagde vergun ning om er luchtdiensten op te onderhou den in haar bezit heeft, wordt hard gewerkt aan den aanleg van een vliegveld. Zoo spoe dig de omstandigheden dit veroorloven hoopt men een nieuwe luchtlijn van Curacao via Port-of-Spain op Trinidad naar Bar bados te openen, van welke Hjn eveneens gunstige resultaten verwacht mogen worden. De Coöperatieve Vischmeelfabriek Noordzee UA, gevestigd te Haarlem, heeft dezer dagen een adres gezonden aan den raad der gemeen ten ’s Gravenhage. Katwijk. Urk, Den Helder en Texel, waarin zjj verzoekt den minister van Landbouw en Visscherjj er op te willen wijzen, dat zij bij een uit te vaardigen pufaanvoerver- bod niet in staat is de belangen der visschers te behartigen, waardoor aan deze groep der be volking dan een groot financieel nadeel wordt berokkend en bovendien het voor Nederland benoodigde kwantum vischmeel, dat de coöpe ratie dan niet in staat is te fabriceeren, vanuit het buitenland zal moeten worden betrokken. De boeren hebben het recht hun melk aan de coöperatieve zuivelfabrieken af te leveren. Met hetzelfde recht eischen nu de visschers, aldus het adres, om hun eigen gevangen visch aan hun coöperatie ter verwerking tot vischmeel af te leveren. In Royal te Arnhem wordt dezer dagen ge houden de negentiende algemeene vergadering van den Ned. RK. Bond van Bouwpatroons werd het hoofdbestuur In Du door de afdeellng Arnhem. Daarna had de ontvangst plaats op het. raad huis. Des avonds reunie en diner in restaurant Royal. Blijkens den Jongsten weekstaat is de goud voorraad van de Nederlandsche Bank in de af- berichtperiode toegenomen met 12 De eerste uitbreiding, waartoe men aan het einde van dit jaar hoopt over te gaan, is de instelling van een luchtiyn naar Co lumbia, waarvoor men reeds de toestem ming der Columbiaansche regeering heeft een basis voor de watervliegtuigen der Pan- American Airways. Thans is te Baranquilla echter het nieuwe vliegveld gereed gekomen van de Scadta, de Columbiaansche Lucht vaartmaatschappij, die o.a. een dienst onder houdt tusschen Baranquilla en Bogota, zoodat Columbia nu ook eenige voortreffe lijke luchthavens voor landvliegtuigen rijk Is. In het Engelsche Lagerhuis is de vraag ge steld of de regeering, ten aanzien van de ver meerdering van den invoer van eieren uit Nederland in het afyeloopen half jaar in ver gelijking met de vorige jaren, het niet noodig oordeelde de regeering van Nederland mede te deelen. dat de Invoer van eieren krachtig moet warden beperkt. minister van Handel, Oliver Stanley, antwoordde: „Ik zou er op willen wijzen, dat de totale invoer van eieren gedurende het eerste half jaar minder is dan in de overeen komende periode van het vorig jaar en dat de prijzen der eieren aanzienlijk hooger zjjn dan verleden jaar, zoodat ik geen aanleiding vind over te gaan tot de voorgestelde stap pen.1 De vooruitzichten voor de economische exploi tatie van de in te stellen K. L. M.-lijn naar Columbia kunnen gunstig genoemd worden, niet alleen omdat deze lijn te Baranquilla aansluit op het uitgebreide, geheel Amerika omvattende luchtnet der Pan-American Airways, maar vooral ook omdat blijkens de jongste handels, statistieken de Nederlandsche Antillen in den handel van Columbia als afnemers de derde plaats innemen, na de Vereenigde Staten en Duitschland. In het eerste half jaar van 1937 werden op de dagelijks, met uitzondering van den Zondag, in beide richtingen bevlogen luchtlijn Curasao Aruba 1752 passagiers vervoerd. -In het eerste halfjaar 1936 bedroeg dit aantal 1385. Tusschen Curasao en Maracaibo, welke lucht- Hjn sedert het einde van het vorige jaar drie maal per week in belde richtingen wordt ge vlogen, vervoerde men in het eerste halfjaar 1937 6691 passagiers, en op het traject Curasao— La Guaira, dat twee maal per week wordt ge vlogen, vervoerde men gedurende hetzelfde tijdsverloop 480 passagiers. Het totale aantal in de eerste helft van 1937 vervoerde passagiers op het West-Indische luchtnet der K. L. M. bedroeg 2851, of 450 meer dan het aantal, dat men in het géheele jaar 1935 vervoerde. BU Kon. besluit van 19 Juli 1937 is voor het tijdvak van 19 Juli 1937 tot 31 December 1937 benoemd tot voorzitter van den Radioraad en tot lid tevens voorzitter van de Radio-Omroep-Contröle-Commissie: Prof. mr. p. 8. Gerbrandy, lid van den Radioraad. Dinsdagavond om half zeven landde met het KLM.-toestel de 25.000ste passagiere op het vliegveld Haamstede. Het was mevr. Kersten, echtgenoote vaa ir. Kersten, werkzaam bij de Philips-fabrieken te Eindhoven. De burgemeester van Haamstede, Jhr. R. J. H. G. Röell, wenschte mevrouw Kersten geluk en bood haar namens het gemeentebestuur bloemen aan. Verder voerden nog het woord een der leden van het luchtvaartcomité Schou- wen-Duiveland en de vertegenwoordiger van de K.L.M., die een geschenk overhandigde. Dinsdagavond heeft de Amersfoortsche burgerij gelegenheid gehad haar wel zeer origineel geschenk, bestaande uit een 3J4 ton wegenden kei uit Lippe-Detmold, aan het Prinselijk «Paar aan te bieden. Dinsdagmorgen heeft het Indische con tingent padvinders ten getale van 80 jongens onder bevel van den heer Van Onselen, den onderleider van het contingent, een bezoek gebracht aan het raadhuis te Hilversum. In de Burgerzaal-wqrden zij officieel ontvangen door den burgemeester, J. M. J. H. Lambooy, wethouder P. Kuiper Dzn. en den locosecre- taris J. N. Molhoek. Een spontane hulde bracht het Amers foortsche mannenkoor nog, dat zich by de |lie naar het paleis voert, had opgesteld Prinselijk Paar toezong. Het tuindersdorp Opperdoes, onder den rook *an Medemblik gelegen, is biykbaar door de crisis over het hoofd gezien. In tegenstelling met de andere dorpen in West-FTiesland is de nieuw bouw er niet onbeduidend geweest en waar elders voor den tuinbouw als parool gold „beperking", hebben de Opperdoezertuinders met medewer king kan het gemeentebestuur een belangryke expansie in den Wieringermeerpolder kunnen bewerkstellingen. Dit gunstige beeld weerspiegelt zich ook in de Bemeentefinanciën, want Opperdoes is tot dus verre niet op rykssteun aangewezen geweest Elk vliegtuig, dat van Schiphol naar Texel vertrekt of van het vliegveld op Den Burg naar Amsterdam, is practisch gesproken tot de laat ste plaats uitverkocht, en dit is vrywel steeds het geval geweest sedert de in dienst stelling op 1 Juli j.l. van deze tweemaal per dag in belde richtingen gevlogen luchtverbinding. Een beslissing in zake de mate van uitbrei ding kan waarschynlyk nog in den loop van deze week worden tegemoet gezien. e Integendeel had deze kleine gemeente het aantal Inwoners bedraagt ruim duizend by het begin van het jaar een batig saldo in kas van by na zesduizend gulden, dat, naar burgemeester Het wachten is nu op de nieuwe, in Amerika aangekochte Lockheed Super Electra-vliegtui- gen, om over te gaan tot de verwezenlyking van de verdere uitbreidingsplannen. De Super Electra is op het oogenblik een der snelste ver- keersvliegtuigen ter wereld, met een kruissnel heid boven de 330 K.M. per uur. De twee voor West-Indië bestemde Lockheeds worden tegen het einde van het jaar op hun plaats van be stemming verwacht. Het zyn de P. J.A. I. T„ die gedoopt is met den naam Tropial en de P. J.A. I. P„ Parkiet. De derde voor Neder land bestemde Lockheed, zal de letters P. H. A. P. E. en den naam Ekster krygen. Zooals reeds bekend is, zal tegen den tyd, dat de Lockheed-fabrieken de drie machines kunnen aflëveren, een der oudste piloten der K. L. M„ naar de Vereenigde Staten vertrek ken om df toestellen daar over te nemen, waar na hy gedurende eenige weken in West-Indië zal biyven om den daar gedetacheerden KL.M- piloten de behandeling van het nieuwe vlieg tuigtype te leeren. Het ligt in de bedoeling, dat de beide thans in gebruik zynde Fökker F 18- vllegtuigen, de drie-motorige Snip en Oriol (vroeger Oehoe), voorloopig als reserve-mate, riaal in West-Indië biyven. Vanzelfsprekend zal tegen dien tyd ook het personeel der K. L. M. in West-Indië uitge breid moeten worden. Op het oogenblik bestaat dat uit twee vllegtuigbestuurders, nJ. den. heer Verhoeven en den Amerikaan VlcelUo, twee radio-telegrafisten, een boord-meéano, negen man technisch grondpersoneel en elf andere ge ëmployeerden van gronddienst en administratie, in totaal dus 25 man. De tweede dag werd aangevangen met een door den bondsadvlseur, pastoor Wennen, op gedragen H. Mis in de St. Jozefkerk, waarna H. Harthulde. In Royal werden de aanwezigen welkom ge- heeten door den heer Jos. Nyenhuls. voorzitt>- van de afd. Arnhem. De algemeene vergadering werd geopend met een rede van den bondsvoorzitter, H. J. E. Klein Schiphorst (Haarlem). Deze kon voor het eerst na vele jaren een optimistischer geluid laten hooren. De toestand van den bond gaf geen reden tot bezorgdheid, maar de toestand van het bedryt is slecht. Op het oogenblik telt de bond 101 afdeelingen met 2307 leden. De slechte bedryfstoestanden hebben velegi naar de orga nisatie gedreven. Door het samenstellen der BS B.-regeling is een begin van ordening ter hand genomen, waardoor de meest onverant- woordeiyke vrijbuiters van het terrein geweerd kunnen worden. Een speciaal bewijs voor de kracht der organisatie is de tot stand koming van het collectief contract voor water-, spoor- en wegenbouw. Het perspectief van de algemeene opleving stemt tot optimisme. Laten wy, aldus de voor zitter, dat optimisme In onze kringen aanwak keren, opdat de wanhoop-inschryvlngen tot het verleden mogen behooren en het gunnen van werk voor een aannemer ook weer Inderdaad een gelukwensch waard is. Na de groote actie voor inschakeling van den aannemer by werk- verschafflngsobjecten is de belangstelling der leden gaan verflauwen. By bestedingen van werkverschaffingsobjecten Iaat de deelname der patroons dikwyis te wenachen over. Hoe meer objecten nu in eigen beheer worden gemaakt, zooveel te meer normaal werk zal later even eens op die wyze tot stand worden gebracht. Bondsbestuur, afdeelingsbesturen en leden moeten ieder hun eigen taak vervullen in on derlinge eensgezindheid en volgens een juist systeem van samenwerking, wy moeten naar een beter geordende maatschappy, waarin ook ons bedryf een behooriyke plaats zal innemen. Het hangt van ons af of de oude toestanden zullen terugkeeren dan wel dat er betere ver houdingen zullen komen. (Applaus). Aan het Jaarverslag over 1936 van den secre taris. J. C. Berger (Amsterdam) ontleenen wy het volgende: Dit jaar bracht den geweldigen achteruitgang in de woningproductie, welke sinds lang verwacht werd. Stellen wy de ge middelde bouwkosten van een woning op f 2000, dan beteekent de verminderde productie van 15000 circa 30 millioen gulden. Werden In 1935 een aantal van 4688 faillissementen geregis treerd. in 1936 bedroeg het aantal 4496. Wy zouden niet gaarne beweren dat de daling wyst op meer rendabiliteit van de bedryven. Veeleer schynt het dat men de kosten der faillisse mentsaanvrage niet meer in de waagschaal stelt. Het jaar ving aan met 87 afdeelingen en 1968 leden. In den loop van 1936 werden tien afdeelingen cpgerlcht en geen enkele afdeellng opgeheven. Het aantal leden steeg met 176. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren Jos. J. pynenburg, Jos. Nijenhuis, P. Bot. M. de Groot en J. J. Meurkens. De begroeting voor den bond en het orgaan werd goedgekeurd. Des middags werd een lunch gebruikt in National en een autorit in de omgeving van Arnhem gemaakt. Des avonds was er een feest- maaltyd in Royal. De zoo juist verschenen zesde aflevering van het maandschrift van het Centraal Bureau voor de statistiek bevat o.m. een statistiek van de loonen, verdiend door arbeiders in zuivel fabrieken in de verschillende provincies over het tweede halfjaar 1936. L>e gegevens hebben betrekking op 3460 meer derjarige mannen by de eigeniyke fabricage werkzaam in totaal 271 fabrieken. Gemiddeld verdienden zy 41 cents per uur, 19.98 per week en ƒ502 over het geheele halfjaar. Hler- by zy opgemerkt, dat het meerendeel der zuivelfabrieken in kleinere plaatsen gevestigd Is. Ruim 75 pCt. der arbeiders werd dan ook eangetroffen in gemeenten met minder dan 20.000 inwoners. ff N Koersen voor stortingen op 21 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken 72,95. Lires 9,61, Peseta’s 8,85. Turksche ponden 1,44^. dan 87 millioen kg. bedragen; het binnen- landsch verbruik 54 millioen kg., zoodat 33 mill. Kg. zou moeten worden geëxporteerd. Van 1920 tot 1930 was onze boterultvoer 37.000 ton, dus meer dan by een goede boterpolitiek thans uitgevoerd zou moeten worden. Het geheele Cumpingprobleem zöu hiermee komen te ver- "ellen. Men kan beter aldus de slotconclusie van het artikel het binnenlandsche boterver- brulk bevorderen, dan bet Engelsche verbruik met ƒ27 millioen per Jaar subeldleereneen conclusie, die wy volkomen kunnen onderschry- ven. derde, bokken tegelykettyd een 150-tal Amersfoortsche ingezetenen den kei voor het front. -pxe beweringen van de zgn. verlicn- i Jte. maar in werkelijkheid domme ■^“^vrijdenkerij als zouden wetenschap en geloof zoodanig met elkander in strijd zijn, dat de een het ander uitsluit, wor- den wel duidelijk en op een eiken goed willende overtuigende wijze gelogenstraft door geniale figuren als markies Mar coni „de vader van de radio”, die in zijn drie-en-zestlgste levensjaar, terwijl de wereld nog veel van hem verwachtte en hij zelf nog volop experimenteerde, plotseling overleed. Deze pionier van de radio-techniek, die voortbouwde op de vindingen en ontdekkingen van Maxwell en Hertz, is heel zijn leven een diep ge- loovig en trouw zoon van de Katholieke Kerk gebleven. „Er Is geen geluk zonder geloof” placht hij te zeggen. „Niet alleen als overtuigd katholiek, maar ook als geleerde, geloof ik aan de macht van het gebed. De wetenschap alleen is niet' in staat het geheim van ons bestaan te achterhalen. Iedere geleerde weet, dat er grenzen zijn aan de wetenschap, die hij niet te buiten mag gaan. Iedere ge leerde weet, dat er mysteries zijn, die de wetenschap nooit zal kunnen oplossen. Alleen het geloof aan een Opperwezen, aan wie wij moeten gehoorzamen, helpt ons moedig het geheim des levens te be schouwen.” Met zulke woorden legde de groote wereldberoemde uitvinder gaarne getuigenis af van de wijsheid des geloofs, die hem vervulde en boven alle weten schap uitgaat. Zij zijn in den mond van hém, die zoovele geheimen van den tril lenden aether dienstbaar wist te maken aan de menschheid, eeTi indrukwekkend „credo”, dat de waardigheid van den slechts op zijn gebrekkig verstand ver trouwenden hoogmoedigen rationalist het zwijgen oplegt. Genie' en geloof, zij gingen harmonisch samen In dezen hoogbegaafden en hoogbegenadigden mensch, die door geheel de wereld ge- eerd werd voor de onschatbare welda den, welkp zijn vindingen de mensch- heid hebben bewezen. Het leven van Marconi leert, hoe wils kracht en doorzettingsvermogen en ka rakter groote moeilijkheden kunnen overwinnen. Hij heef^ wel-is-waar niet als een Edison onderaan moeten begin nen op de onderste sport van de maat schappelijke ladder, maar toch Is de aanvang van zijn loopbaan niet gemak kelijk geweest. Zijn vader, een welgesteld landedelman, wilde niets van Marconi's verlangen naar de wetenschap weten, en Marconi heeft dan ook nooit langs den officieelen examenweg een universl- tairen graad gehaald. Niettemin heeft hij getrouw aan datgene, waartoe hij zich geroepen gevoelde, gewerkt en ge zwoegd en onderscheidingen, schooner en waardevoller dan het meest vleiende testimorium na een welgeslaagd examen, zijn zijn deel geworden. De Nobelprijs, eeredoctoraten, en het lidmaatschap van de Itallaansche en de Vaticaansche aca demie erkenden zijn wetenschappelijke verdiensten. Het door de K. L. M. onderhouden luchtverkeer in West-Indië blijft zich gunstig ontwikkelen, en ook de cijfers van het vervoer over de eerste zes maanden van 1937 toonen een voort durende stijging.'^ ok nog een andere les leert het leven van den beroemden Itali- aanschen uitvinder, die niet bij toeval, maar doelbewust de eene ontdek king na de andere deed en n.l. deze, dat de techniek, welke vaak verantwoordelijk wordt gesteld voor zooveel ellende In de moderne wereld, zelf geen schuld draagt aan het leed van onzen tijd, maar dat de in zich goede en nuttige techniek, ge volg van de veroveringen des geestes op de door 'den Schepper ter beschikking van het welzijn der menschheid gestelde materie, slechs tot een ramp wordt door Jle wijze, waarop sommige menschen en machten haar misbruiken door haar te stellen in dienst van het kwaad. Het is niet aan Marconi te wijten, dat de radio gebruikt wordt voor Godloozen-propa- ganda, voor vertroebeling der internatio nale verhoudingen, voor het verkondigen van denkbeelden en theoriën, welke in strjjd zijn met geloof en zeden. Maar het Is aan hem te danken, dat zooveel men- schenlevens op schepen en in vliegtuigen konden worden gere<|^dat het-Anocelii k is geworden de stem v^j de strijders voor God en Kerk te laten kl inken tot in de verste en meest afgelegen missiegebie den. dat zoovelen, die door ziekte of af stand van de gemeenschap gescheiden leven, kunnen worden getroost en ge sterkt met het warm-hartelljk woord van den medemensch. Marconi, die heel zijn leven de aethertrillingen bestudeerde, heeft in de gevoelige antenne van zjjn hart de siddering van den onverhoeds .naderenden dood voorvoeld. Bij zijn be zoek aan het Vaticaan vroeg hij met opmerkeljjken nadruk aan den H. Vader, wiens persoonlijke vriend hij was. Diens bijzonderen zegen en enkele uren later scheidde hij uit dit leven, de zegening van Christus Stedehouder op aarde mee dragend als een laatste, ook voor de eeuwigheid waarde hebbende onderschei ding. Marconi is dood, maar de overwinnin gen van zjjn geest zullen blijven leven. Anderen zullen op zjjn werk voortbouwen en zoo lang het geslacht der menschen zal blijven voortbestaan, zal de naam van dit geloovig genie, van dezen genia- len geloovige, worden gezegend als die van een weldoener der menschheid. De boterpolitiek van Nederland wordt veelal alleen bezien van het standpunt der productie. In de laatste aflevering van Economisch-Sta- ti.aische Berichten, schryft E. Veen een artikel waarin deze de zaak beziet van den kant van het verbruik, en daarby de stelling verdedigt, dat de boterpolitiek voor de crisisjaren ver dedigbaar moge zyn. maar dat men in nor raaien tyd deze politiek niet zal kuntien hand haven. Ter staving hiervan haalt de schryver verschillende argumenten aan De eerste elsch, dien men mag stellen aan een gezonde boterpolitiek is. dat zy niet onze eigen volkshuishouding benadeelt. In 1936 voerde Nederland naar Engeland uit 40.991 ton boter ter waarde van ƒ21.694.000. Als men den kostprys van de boter stelt op 1.20, dan biykt, dat Nederland in het afgeloopen Jaar aan de Engelsche boterverbrulkers 27 millioen cadeau heeft gedaan. Hierdoor wordt de levens standaard in Engeland gedrukt, terwijl deze in eigen land kunstmatig hoog gehouden wordt. Het gevolg hiervan kan zyn, dat Engeland goedkoop producten zal kunnen leveren, waarin beter verwerkt is, hetgeen aan onze eigen in dustrie nadeel zal berokkenen. Als tweede elsch mag worden gesteld, dat de bcterproductie zich niet uitbeeldt. In de laatste jaren bedraagt de uitbreiding ongeveer 5 pCt. per Jaar, wat een gevolg is van de steunmaat- legelen. Deze opvatting houdt nauw verband met den derden elsch, welke luidt, dat men de wankele positie van onze boter op de voornaam ste buitenlandsche markt niet mag benadeelen. Door onze dumpingspolitiek wordt de stem ming van de Engelsche boeren niet vriende- lyker tegenover ons. en bestaat de mogciyk- beid, dat dezen op bescherming van hun eigen producten gaan aandiingen. Als de regeering te Londen hiertoe overgaat, valt de geheele Nederlandsche boterpolitiek in elkaar. De vierde elsch, die in het artikel wordt ge steld, houdt in. dat de prysregellng zoodanig moet zyn, dat een normaal accrès in het ver bruik verzekerd is. De bevolking van Neder land neemt Jaariyks toe met 15 pCt. en ook het boterverbrulk zou minstens een even sterke styging moeten vertoonen. Juist het tegendeel is het geval er is geen toename,' maar daling van het verbruik. Tegenover een verbruik van 50 millioen kilogram in 1930 staat een verbruik van 43 millioen kilogram in 1936, per hoofd der bevolking wil dat zeggen een afname van 6.35 kg. tot 5.10-kg. De oorzaak van dat feit moet men hierin zoeken, dat in Nederland op twee na de hoogste prys moet betaald worden voor de boter. Aan deze beschouwingen worden enkele con clusies verbonden. Ware de prys der boter zoo danig. dat het verbruik per hoofd niet was af genomen, dan zou het binnenlandsch verbruik in totaal met 4 millioen kg. zyn gestegen, ter- wyi deze nu met 7 millioen kg. is gedaald. Dit maakt een verschil van 11 millioen kg. Daaren boven is de productie sinds 1930 toegenomen met 14 millioen kg. Had de regeering een goede pryzenpolltiek gevolgd en had zy de verhoogde productie sinds 1930 (het jaar. waarin de steun regeling een aanvang nam) uitgesloten van den steun, dan had zy met 25 millioen kg. minder rekening te houden. De totale productie zou Graaf van Randwyck, de burgemeester van Amersfoort, stelde aan het Prinselyk Paar den voorzitter van het uitvoerend comité, mr. Versveld, voor, die met eenige toepasselyke woorden den kei aan het Prinselyk Paar over droeg. De Prins beantwoordde deze korte rede, waar na mr. Versveld ook de overige comité.leden aan de vorsteiyke personen voorstelde. Een korf1 gesprek met de comité-leden volgde en een dhme bood den vorsteiyken personen het „kei-lied” aan, dat voor deze gelegenheid speciaal gemaakt was, en dat werd gezongen door een koor van Amersfoortsche ingezetenen. Hiermede was de plechtigheid geëindigd. By beschikking van den minister van Bin nenlandsche Zaken is benoemd: a. tot voorzitter van de algemeen programma commissie en tot lid, tevens voorzitter van de Indië-programma-convnissie en de commissie voor den draadomroep, prof. mr. P. S. Oer- brandy, voorzitter van den Radioraad; b. bepaald dat deze benoeming geschiedt, voor zoover betreffende de algemeen program- ma-commlssle en de Indië-programma-com- missie van 19 Juli 1937 tot en met 31 Decem ber 1937, voor de commissie voor den draad omroep voor het tydvak gedurende hetwelk de commissie de haar opgedragen taak nog zal hebben te verrichten. laan, dii en het Staande Voor het koor namen Prinses en Prins deze onverwachte hulde in ontvangst. Onder luide toejuichingen, zoowel uit het park, als van den ryweg; begaven Prinses en Prins zich weder te voet naar het paleis. De Bruyne in de laatst gehouden raadsvergade ring mededeelde, over dat jaar nog weer met 1500 is vooruitgegaan. Geen wonder, dat de raadsleden mitsgaders de pers hier op een warmen zomeravond nog een verfrissching kun nen ontvangen, welke zy niet uit eigen zak behoeven te betalen. De burgerieden en donateurs van de Prlnce- vlkg die, voorzien van insigne, in grooten getale naar Soestdyk zullen komen, worden in den pa leistuin in een halven cirkel rond het bordes in de paden opgesteld, vanwaar zy dan de aanbie ding van de standaards, welke gedragen worden door Princevlagleden, die dien dag van de inter nationale vierdaagsche terugkeeren, bywonen. Ook de aanbieding van het album geschiedt op het bordes. Ten einde een gelyktydig binnentreden in den paleistuin mogelyk te maken, staan de afdee lingen van de Princevlag, die op één na alle vertegenwoordigd zullen zyn, om 4 uur verza meld op de Torenlaan in het koninklyk domein, waarna opgetrokken wordt langs het Waterloo- monument en het twee dagen tevoren onthulde standbeeld van Christoffel Pulman. De Princevlag-t<mboer- en pyperkorpsen, welke medekomen, worden tot een groot korps van 200 tamboers, pupers en trompetters ver- eenigd, hetwelk op het grasveld tegenover het prinselyk paar komt te staan en by het hy- schen van den Prinselyken standaard de eere- slgnalen geeft en gedurende het défilé de model- tamboers-, trompetters- en pypersmarschen uit voert. De geuniformde leden met rood-wit-blauwe en oranje-blanje-bleuvlaggen zuilen een eere- front op het pad tegenover het bordes vormen en met de vlaggen het saluut aan het Prinselyk paar brengen. Ook by het overhandigen der standaards en by het spelen der volksliederen wordt het saluut gebracht, terwyi zy het défilé in den tuin zullen openen. Vervolgens defileeren de burgerieden en donateurs met vlaggen, waar- bij het muziekkorps Juliana defileermuzlek en de volksliederen ten gehoore zal brengen. Alle deelnemers(sters) zullen een herinne- ringskenteeken ontvangen. Barbados immers is het eerste punt, dat door het Trans-Atlantlsche scheepvaartverkeer naar Centraal- en het Noordeiyk deel van Midden- Amerika wordt aangedaan, terwyi ook het locaal verkeer tusschen Trinidad en Barbados zeer belangryk is en Barbados zich de laatste Jaren heeft ontwikkeld tot een belangryk toe- risten-centrum, dat jaariyks door meer dan 15.000 Engelsche en Amerikaansche toeristen wordt bezocht. door haald. De onderneming zal van 2 tot en met 7 Augustus worden stilgelegd. Het personeel telt ruim 2000 man. De werknemersorganisaties hebben met resultaat genoegen genomen. Begin Mei werd op de Koninklyke Maat schappy De Schelde te Vlissingen een loons- herzlening toegepast, die volgens de directie een verdeellng van 2900 centen per uur beteeken- de onder ruim 1800 man personeel. Deze herziening bracht echter geen bevredi ging. Na een tweetal conferenties, Donderdag en Maandag op het kantoor van den Metaalbond te Den Haag, heeft De Schelde zich thans te genover de* Roomsch-Katholieke, de Christe- lyke en de Algemeene werknemersorganisaties in de metaalindustrie bereid verklaard, tot de volgende concessies: een algemeene verhooging van het uur loon met twee cent; in de plaats van drie dagen een volle week vacantie, waarvan echter de Donderdag het personeel gratis moet worden inge- Het leek wel, of geheel Amersfoort was ont volkt. Vele inwoners hadden zich per fiets of auto bus of met de beide extra-trelnen naar Baarn begeven, waar de stoet 'geformeerd werd, die getuige zou zyn van het aanbieden van den kei. Maar behalve deze duizenden had zich nog een veel grootere massa belangstellenden voor het paleis opgesteld, om vandaar het schouw spel gade te slaan. Het was voor deze wachtenden wel teleur stellend, dat ze den stoet, waarin eenige mu ziekkorpsen meegingen en talryke vaandels werden medegedragen. niet te zien kregen, want de stoet werd nog voor aankomst by het paleis het bosch Ingeleid, om zoo door een der zyhekken het park te bereiken. De steen lag daar reeds op een wagen, om door de keientrekkers-naar de plaats van be stemming, de groote welde voor het jagers huisje, te worden gebracht. Hier was ook een podium opgesteld, waarop het Prinselyk Paar zou plaats nemen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 13