M H Fransche socialisten en het anti-clericalisme I Duitsche aanval op het Vaticaan Textielindustrie in Twente I’ I Hotelconflict te Parijs bijgelegd EEN FELLE MOTIE TE MARSEILLE WEER DEMONSTRATIES TE BELGRADO DE NON-INTERVENTIE- BESPREKINGEN IE [KI WOENSDAG 21 JULI 1937 De aanslag op Koe Weerbericht Twee negers gelyncht De Boekenweek ia dit jaar mialukt de over Smalfilm van Volendam Het a.s. Eucharistisch congres te Boedapest Congres Schoenmakers- patroons HOFBERICHT Nijverheidsonderwijs De stakingsonlusten in de Ver. Staten Vereeniging voor den boekhandel Honderdjarige te Zaandam Nivelleering van de loonen Afdeeling Maaatricht ontving de gaaien la het doel van deze per a campagne de opheffing van het Concor daat voor te bereiden?. Kard. Serédi noodigt de Kerk- voraten en de geloovigen der geheele wereld uit Hedennacht ia een overeenkomat geteekend Talrijke arreatatiea in uit er at rechtache kringen in Polen Ontevredenhès inkwartiering Vermindering van werkgelegen heid ten gevolge van productie beperking Rechtbank noemt politie-optreden wettige zelfverdediging Debatten over het Concordaat in Joego-Slavië matig verloopen Onder veel belangatelling ia de verjaardag gevierd De strijd bij Madrid BUITEN LAN DSCH OVERZICHT Rechtachen melden verovering van een aantal atellingen Conflict over de volgorde van behandeling der verachil- lende vraagatukken De eenige, eenstemmig aangenomen VOORBEREIDINGEN VAN DE JAMBOREE Jaarvergadering Ned. R.K. Bond van Horlogemakers, Goud- en Zilversmeden en Opticiens Opdracht aan Piet v. d. Ham en Goof Bloemen De inkwartiering ete Hoogste bar VERWACHTING: bestuurslid. voor over l zijn Ongecorrigeerd. verzekert De Duitsche pers begint een offensief te gen het Vaticaan, dat wordt ingezet met een grof artikel in de „Angrlff". i i Het comité „Redt Volendam" heen aan een der werkgroepen van de Kafllgro op dracht gegeven tot het maken van een smal film van Volendam. schoone hoofdstad verwachten, waar de Ka tholieke saamhoorigheld de band zal zyn, die alle harten samenbindt. Ook Z H. Exc. Mgr. Heylen, Bisschop van Namen, heen als Voorzitter van het Perma nente Comité der Eucharistische Wereldcon gressen een uitnoodlglng van gelijke strekking* naar alle Bisschoppen van de geheele wereld verzonden. Het aantal niet meer in dienst te nemen be dienden mag evenwel niet meer dan 10 procent zijn. Zij. die niet bij de oude patroons zullen worden teruggenomen, zullen bij voorrang door tusschenkomst van plaatslngbureaux in andere zaken worden tewerk gesteld. Reuter voegt hieraan toe, dat Plymouth in de middagbyeenkomst de commissie verzocht over te gaan tot de behandeling van het vrywllli- gersvraagstuk. Orandl verklaarde een bespreking in deze volgorde niet te kunnen aanvaarden. Hij gaf de voorkeur aan een behandeling in de BELGRADO, 21 Juli. (DNB). Dinsdag avond werden in verband met de verhin dering der processie der orthodoxe Servi sche kerk door de politie op Maandag, de monstraties tegen haar gehouden, waaraan eenlge honderden personen deelnamen. De politie arresteerde verschillende per sonen. WARSCHAU, 21 JulL (Havas). De laatste twee dagen zijn op verscheidene plaatsen in Polen arrestaties verricht in verband met den aanslag op kolonel Koe. De autoriteiten weiger den nadere bijzonderheden mede te deelen, doch het gerucht gaat, dat deze arrestaties vooral zijn verricht in uiterst rechtache kringen. Men spreekt over drlehondX'd arrestaties te War schau. VII M :t tooneelspel bij de pré- hoog Het De debatten in het parlement over het Con cordaat met het Vaticaan, dat oorzaak is van de ontstane spanning, zijn betrekkelijk rustig verloopen. In den toestand van het hoofd der orthodoxe kerk, den patriarch Barnabas, is een lichte ver betering Ingetreden. i onae vorige school te l Jammboree wden inge- Als Aartsbisschop en Primaat van Hon garije heeft Z.Em. Kardinaal Serédi thans de offlcieele ultnoodlgingen tot bijwoning van het as. Eucharistisch Congres van Boedapest verzonden. De in het Latyn ge stelde brief werd aan 64. Kardinalen, 10 Patriarchen, 210 Aartsbisschoppen. 852 Bis schoppen. 263 Apostolische Vicarissen, 104 Apostolische Prefecten en 39 zelfstandige Prelaten en Abten toegezonden. Men houdt in politieke kringen rekening met de mogelijkheid, dat de opzegging van het Concordaat wordt bewaard voor het Nürnberger partijcongres, in het begin van September. In de motie wordt van de regeering OX na tionalisatie lees „socialisatie” van het la ger onderwijs verlangd; lalclsatle van het on derwijs over de geheele Unie en opheffing van den uitzonderingstoestand voor £lzas-Lotha- ringen. Het is wel merkwaardig. Terwijl de radicale Partij van haar antl-clericallst^che houding te-' rugkeert, de communisten zich van anti-clerica- Msme pogen te onthouden, In de Ijdele hoop de Kerk la één antt-faadsUach front te kunnen In de te Amsterdam aan boord Van de Chris tiaan Huygens voortgezette vergadering van de Vereeniging ter bevordering van de Belangen des Boekhandels, werden tot het gewone lid maatschap, na stemming, toegelaten 35 perso nen. Voor het buitengewone lidmaatschap had zich een candidaat aangemeld: de Nederland- sche vereeniging van antiquaren. Maandag hield bovengenoemde Bond jaarvergadering te Nijmegen. Na een H. Mis, in de H. Petrus Canlsluskerk opgedragen door den Bondsadviseur. den Weleerw. heer Beckers, werden twee sectievergaderingen gehouden in Hotel de Bonte Os. Te Zaandam heeft heden de wed. Van Zaane onder vele blijken van belangstelling haar hon derdsten verjaardag gevierd. Te barer eere had den de bewoners van de Prinsenstraat de vlag uitgestoken, terwijl men voor haar woning een eerepoort had opgericht. eHt gemeentebestuur had haar een groote taart gezonden met het wapen van Zaandam, terwijl de burgemeester persoonlijk van zijn belangstelling blijk heeft gegeven. De honderd-jarige geniet nog een goe de gezondheid en nam dankbaar de vele ge- lukwenschen In ontvangst. Twee muziekcorpsen hebben haar In den loop van den dag een serenade gebracht. 'de regeling s nJ. opge- men werking !nsten van de nliggende ge- belangeloos, al- eventueele schade bryjJUem^afgestaan van de vol- Unsdagavond tot na de Jamboree. .PARIJS, 21 Juli (Havas) Vannacht om een uur is een overeenkomst geteekend, welke een einde maakt aan het conflict in het Parijsche hotelbedrijf. Volgens deze overeenkomst zullen de werkuren tot 1 No vember worden verdeeld over zek dagen. Het personeel, dat in staking Is geweest, zal weer door de patroons in dienst worden ge nomen, zekere bijzondere gevallen, waarbij zich incidenten hadden voorgedaan, voor behouden. In de middagzitting verklaarde de Fran sche vertegenwoordiger, Corbin, dat het ónmogelijk zou zijn de contróle te land te herstellen vóórdat het nieuwe systeem van de contróle ter zee In werking is getreden. De vertegenwoordiger van de Sovjet-Unle, Maisky, steunde dit voorstel. van alle hechte betrekken, wordt de antl-clericale vlag geheschen door de socialistische partij, anti-clericalisme van het congres te Marseille dat onder voorzitterschap van Léon Blum stond, doet des te vreemder aan, omdat de grandiose ontvangst, die tegelijkertijd den pau- selijken staatssecretaris te Parijs en Llsieux werd bereid, was voorbereid door de eerste lolksfrontregeerlng, die eveneens werd voor gezeten door Léon pium. Het is waar, dat de zelfde Blum in Februari beroering teweeg, bracht in het katholieke kamp met zijn slinksch plan tot lalclsatle van Elzas-Lotharingen. In leder geval weet de Kerk, uit welken hoek nu weer de antl-clericale wind waait. In broederlijke liefde verzoekt daarin het hoofd- der Hongaarsche Kerkprovincie alle kerkvorsten der geheele wereld en de aan hen toevertrouwde geloovigen in Mei 1938 naar Boedapest te komen. In het schrijven wordt medegedeeld, hoe het Z.H. Paus Pius XI heett behaagd, Boedapest voor het as. Congres aan te wijzen, omdat Katholiek Hongarije in het komende jaar. onafhankelijk van dit Congres, i het negende eeuwfeest viert van zjjn eersten Koning-Apostel, den H. Stephanus, aan wlen Hongarije het Katholieke Geloof en de Christe lijke beschaving dankt, en die zijn rijk aan de H. Moeder Gods toewijdde en daarmede aan Hongarije tot het einde der tijden den eere- tltel van „Regnum Marianum" geschonken heeft. CHICAGO, 21 Juli. (Reuter). De Coroner jury de jury, welke het medisch-wettlg on derzoek heeft Ingesteld naar de ongeregeldhe den bij de „Republic Steel Company” op 30 Mei, waarby tien stakers om het leven zijn ge komen heeft beslist, dat allen zijn gedood In wettige zelfverdediging. De jury achtte het bewezen, dat de slachtoffers zijn omgekomen tengevolge van kogels, afgeschoten door een onbekenden politle-man, terwijl zij optrokken met een groote groep gewapende personen, welke het polltie-cordon wilde verbreken om de fabriek binnen te dringen. Het ligt dus voor de hand, te veronder stellen. dat men het bij die onderhandelin- gen zal zoeken in een nivelleering der loo nen. In een betere verdeellng over de ar beiders van het totale loonbedrag, dat de Industrie kan verdragen. De tegenwoordige gang van zaken toor^ weLaan^dat de sinds verleden jaar ingetreüen verbetering in de bedrijven ge enhousse 13 tot eiken prijs en niet alleen ten aanzien van het Europee- sche goed moet men voorzichtig zijn, maar ook op de exportmarkt Is alles lang geen botert)*- tot den boósn. Terwijl eenige maanden geleden een merkbare opleving in de Twentsche Textielindustrie te constateeren viel, is de laatste weken de productie van ver schillende textielfabrieken teruggeloo- pen, als gevolg van het stroever wor den van den binnenlandschen afzet. LONDEN. 20 Juli (Reuter). In het communi qué over de vergadering van de niet-lnmengings- subcommissie wordt medegedeeld, dat Lord Plymouth in de ochtendzitting heeft verklaard, dat hij de Britsche regeering moest raadplegen over het voorstel van Grandi de contróle ter zee geheel te staken, alvorens over te gaan tot de bespreking van de waarnemers-kwestie. Vervolgens kwam in beginsel eenstemmig een overeenkomst tot stand Inzake het statlonneeren van internationale bewaklngs-officleren in de Spaansche havens. stand: 764.5 te Heraeeaand. Laagste barometerstand: 749.5 te Vestmaneer. Zwakke tot matigen Zuidelijken tot Westelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken met veel kans op regen of onweer, later opklarend en koeler. Zon op. 4.62 r Maan op. 18.62 Zon ond. 26.69 Maan ond. 1.57 Licht op 26.39 Bijzonder gealarmeerd is de „bond van on derwijzers aan het openbaar onderwijs” (mar xistisch) over den invloed van de vrije school In het Westen des lands, waar zij de openbare schooi geheel naar het tweede plan heeft ge drongen. De bijzondere scholen in Bretagne hebben In vijf Jaren tijds 25.326 nieuwe leerlin gen gewonnen. In Ille-et-Vilalne tellen de bij zondere scholen 20.000 leerlingen méér dan de openbare, in Morbihan 10.000; In Malne-et- Lolre 4.400. De sprekers op het socialistisch congres heb ben dit overwicht van de bijzondere school wil len verklaren, en zij kwamen daartoe weer voor den dag met de bekende beweringen van chan tage en ongeoorloofde pressie op de ouders der schoolgaande kinderen, beweringen, die groo- tendeels al herhaaldelijk weerlegd werden. Zeker neemt op het land de strijd om het schoolgaande kind van belde kanten vaak een hevig karakter aan; dit wordt door de ijveraars voor het bijzonder onderwijs toegegeven; en het ligt aan de onderwijswetgevlng die in Prsnkrjjk van kracht is. Ook Is het waar, dat to het Westen enkele bijzondere scholen door de „kasteelheeren”, die men daar nog aantreft, worden gefinancierd, waardoor de schoolstrijd wel eens een politiek tintje krijgt. Maar over de algemeene oorzaken van het verloopen van de openbare school wordt door een leekenon- derwijzer in bovengenoemd (laicistisch) vak tijdschrift toch een geheel ander boekje open gedaan. Waarom er ouders zijn, die hun kin deren van de openbare school afhalen en naar de bijzondere zenden? Omdat de openbare on derwijzers zich niet houden aan de neutraliteit waartoe zij verplicht zijn door de wet; osten tatief in een geloovig dorp te koop loopen met hun minachting voor de Katholieke Kerk of met hun sympathie voor de Internationale; het eatechismus-onderricht van den pastoor dwars boom en; ostentatief het gebod van de Zondags rust negeeren; omdat zij in hun particuliere le ven de sexueele en huwelijksmoraal in prac- tjjk brengen, door seker boekwerk van Léon Blum gepropageerd, en dus als opvoeders van hun kinderen door christelijke ouders niet ver trouwd kunnen worden. De Ned. R.K. Bond van Schoenwtnkeliers en Patroons welke Maandag en Dinsdag te Ms««- tricht zjjn jaarvergadering hield. heeft den eersten dag van zjjn congres geopend met de offlcieele ontvangst ten stadhuize. Na een rondgang door het fraaie Stadhuis werd de algemeene vergadering geopend In de achterzaal van Hotel du Suisse. In de namlddagvergadering sprak de geeste lijk adviseur T. P J. Hul, pastoor te Voorburg, een opwekkend woord tot de vergadering met het oog op den nood der tijden. In enkele fabrieken. s*aar tot nu toe in drie ploegen werd gewerkt, is de nachtploeg afge schaft, in andere, b.v. in Deventer, waar mo derne drukmachlnes waren Ingevoerd, zijn die machines stopgezet. Er zijn fabrieken. waar groepen arbeiders een of twee dagen per week naar huis worden gestuurd en bij de firma Blijdenstein Co. te Enschede zijn er zelfs, die maar drie dagen per week werken. In andere fabrieken heeft men de productle-beperklng verkregen door het ontslaan van arbeidskrach ten en van een en ander is natuurlijk het ge volg geweest, dat de werkloosheid toenam, zoo zelfs, dat in de afgeloopen uitkeeringsweek bij een der textielarbeldersorganisaties meer dan tién keer zooveel aan werkloozensteun aan ge heel en gedeeltelijk werklooze leden is uitbe taald, dan in de eerste Juni-week. Het gat. datdoor de devaluatie in de win kelvoorraden in het binnenland Is geslagen, blijkt gestopt te zijn. Het werk, dat voor heel lage prijzen Is aangenomen, kan afgeleverd bee- ten en nu de actie voor loonsverhooging vastere vormen begint aan te nemen, dient men meer dan tot dusverre rekening te houden met den factor loonen. Merkwaardig is. dat te Almelo, waar men vele arbeiders in herscholing heeft, waarvoor een toeslag op het loon wordt betaald, van ontslagen en productie-lnkrimping geen sprake is. In Enschede daarentegen, waar het herscholingsstelsel geen opgang heeft gemaakt, loopen thans weer verscheidene volwaardige krachten uit de hoogste loonklasse op straat. Vandaag zijn te Hengelo de onderhandellngen begonnen tusschen de werkgevers- en werkne mersorganisaties in de textielindustrie, over de verbetering der loon- en arbeidsvoorwaarden. Ongetwijfeld zjjn beide partijen er van over tuigd. dat de laagste loonen zeker een verhoo- ging behoeven en ook staat wel vast, dat de productiekosten geen verhooging kunnen ver dragen, zonder den afzet te benadeelen. TALLAHASSEE (Florida) 21 Juli. (D.N.B.). In den (afgeloopen nacht hebben onbekende daders twee jonge negers uit de gevangenis te Tallahassee ontvoerd en gelyncht Zij waren ge arresteerd onder verdenking een politieman iet messteken te hebben verwond. AMSTERDAM Geslaagd voor de acte N de dames: A. P. Vermeer te Rotterdam, Oosterbeek te Edam. R H Klok en H. P Drajjer te Amsterdam, B. H. Landwehr te Rotterdam en H. van Dongen Torman te Hilversum. Geslaagd voor de acte N VIII de dames: A. M. Hovenkamp te Nijmegen, M. Th. van Has sel te Leiden. J. H. Rentema te Den Haag. J. G. Robbers te Den Haag en W. Raadsen te Dei- den. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat Kerkrade en Schijndel in het afgeloopen jaar tot den Bond waren toegetreden, terwijl Roermond ook teekenen van aansluiting ver toont. Indien tenminste niet de onderlinge «f- gunst parten speelt. Het jaarverslag en het d««r- na aan de orde gestelde flnancieele verslag werd onder dank aan de betrokken functionarissen goedgekeurd, terwijl verder besloten werd de contributie niet te verlagen. Hierna werd de vergadering geschorst tot on geveer drie uur. volgorde van het witboek, zoodat men zich zou moeten wijden aan het vraagstuk der con tróle op de landsgrenzen. Plymouth zeide daarop, dat In de ochtendbijeenkomst iedereen had be grepen. dat de punten, die de toestemming der Strijdende partijen niet behoeven, later zouden moeten worden besproken. Grandi verklaarde, dat men het naar zijn meening over alle voor stellen eens moet zijn, voor het plan aan de’ Strijdende partijen zal worden voorgelegd. De Portugeesche ambassadeur steunde Grandi, doch verklaarde, dat een verschil van meening over de procedure voor de Portugeesche regeering niet van fundamenteel belang is. De Duitsche vertegenwoordiger Woermann, die Von Ribben trop verving, zeide het met Grandi eens te zijn, terwijl de vertegenwoordigers van Frank rijk, België en Tsjecho-SlowakiJe zich achter Plymouth schaarden. Deze stelde toen voor de contróle op de landsgrenzen te behandelen,, op voorwaarde, dat men het er over eens daarna tot het vrijwllligersvraagstuk over te gaan. Corbin aanvaardde dit voorstel. Grandi seide toen echter, dat hü en sljn regeering geen andere volgorde dan die van het witboek kunnen aanvaarden. Daar men niet tot overeenstemming kwam, werd tot verdaging beaioten, opdat de gdele- geerden hun regeeringen konden raadplegen en middelen worden gevonden tot opiriming van de moeilijkheid. Een andere kwestie is de inkwartiering van de hospitaalsoldaten. In verband mmet den opbouw van bet hospitaal der Jamboree, (een negental tenten) worden soldaten voor eenige dagen ingekwartierd bij de Inwoners van Vogeleneang. Wij vernamen, dat dit nogal eenige ontstemming heett gewekt, omdat men meende, dat deze inkwartiering met het be lang van het leger zelf niets te maken heeft, doch uitsluitend in het particuliere belang van de Jamboree geschiedt. Benig oserleg met de betrokken Inwoners is er niet geweest. Ter gemeente-secretarie van Bloemendaal deelde men ons mee, dat de inkwartlerings- wet In het geheel niet eischt, dat Inkwartie ring uitsluitend In het belang van het leger gebeurt. De legerleiding kan inkwartiering van de burgers eischen om welke reden dan ook. teder jaar wordt een lijst opgemaakt van de genen. die Inkwartiering aan soldaten kunnen verschaffen Deze lijst ligt ter inzage op de gemeente-secretarie en men kan hiertegen be zwaren Inbrengen. Doet men dat niet dan wordt dus aangenomen, dat men geen be zwaar tegen Inkwartiering van soldaten in zijn woning heeft. Ook dit jaar is de lijst opge maakt en de soldaten worden thans Ingekwar tierd bij hen. die op de lijst voorkomen. Als de betrokken burgers thans daartegen be zwaar hebben, dan hadden ze dat mmoeten melden, toen de lijst te rinzage lag. Nu Is het te laat. Overleg met de betrokken burgers was dan ook niet noodig. -w—e oorzaak, waarom in de meest christe- J lijke streken van Frankrijk vooral de openbare school verlaten wordt, is kort samengevat daarin gelegen, dat het corps van „neutrale”, openbare onderwijzers doordrenkt is van marxisme. Er zijn openbare ondei wijzers b|j de vleet, die op school ook de nationale idee door het slijk halen, antl-patrietisme aankwee- ken, en de hun toevertrouwde kinderen alléén nog maar de „Internationale” laten zingen. Niettemin is er op het socialistisch congres gezegd, dat strijd tegen het clericalisme een noodzakelijkheid is, woorden die hetzelfde zeg gen als Gambettas beruchte: het clericalisme, ziedaar den vijand, en die tenslotte een com pliment zijn aan Frankrijks hard werkende geestelijkheid. Na eenige discussies werd een aantal punten van de agenda, betrekking hebbende op de techniek en arbeidstoestanden van het vak. aan genomen. Van dese gelegenheid maakte de heer Koops, voorzitter van den RK. Ned. Midden standsbond. gebruik om met enkele woorden te wijzen op den noodtoestand onder de kleine schoenmakerspatroons, welke geheel aan hup leveranciers zijn overgeleverd. Hij wees er ver der op, dpt met alle macht getracht moet wor den om een zoo sterk mogelijken Middenstand te krijgen, op katholieken grondslag. Nog eenige onbelangrijke punten werden be sproken. waarna de vergadering werd gesloten tot hedenmorgen 11 uur. Hoewel de gedachtenwisseling soms levendig was. was de algemeene toon, naar men ver klaart, vriendschappelijk en men gelooft niet, dat de verdaging voor langer dan 48 uur zal gelden. Wel betreurt men het In Britsche krin gen. dat de machtiging der regeering tot het aanknoopen van onderhandellngen met de Spaansche partijen thans reds vertroogd la. Onze Parijsche correspondent schrijft ons in dit verband: A Van het zeer beperkt aantal punten, dat de agenda der debatten uitmaakte, was er een: het Jaiclstne. Dit debat heeft een aantal spre kers de gelegenheid gegeven zich weer eens tegoed te doen aan het „ctbn van pastoors”, zooals het Fransche gezegde Is. Maar het heele congres heeft ervan meegesmuld, want de eenige motie, die het congres kans heeft gezien met eenstemmigheid aan te nemen, betreft de „verdediging van de lalcitelt”. De formpleering van deze motie is uiterst fel. Z|j vangt aan met te „overwegen", dat de arbeidersklasse de Kerk ontmoet In alle ondernemingen van de poli tieke .reactie" en van het sociale „conserva tisme” en dat dientengevolge de laiclstische strijd een der essentieele vormen van den so cialen strijd is. In de debatten heette het. dat de strijd tegen het clericalisme een essentieel onderdeel Is van den klassenstrijd. et ergste heeft den socialisten de vlucht aangedaan, welke de laatste ja ren de vrije, dJ. de religieuse school, heeft genomen. Hieromtrent werden zeer Inte ressante cijfers bekend gemaakt. Men vindt ze samengevat In een Junl-nummer van het tijd schrift J’Educatlon Rationale". In 1936 bedroeg het aantal vrije scholen in Frankrijk 11.665, waarvan er slechts 155 nlet- kathollek waren. In deze scholen werd aan 965900 leerlingen onderwijs gegeven. Waarschijnlijk is evenwel, dat deze pers campagne het publiek moet voorbereiden op de opheffing van het Concordaat. Zeker is het verder, dat op het oogenbhk onder de hooggeplaatste partijmannen stellig de meerderheid voor opheffing van het Con cordaat is geporteerd. Z. K. H. Prins Bemhard der Nederlanden heeft heden de gewone vergadering van den Raad van Beheer van de Koninklijke Neder- landsche Jaarbeurs te Utrecht in zijn functie van koninklijk commissaris bijgewoond. Alleen de Führer kan daarin een besluit ne men en dat heeft hij nog niet gedaan. Gemeen lijk wordt een dergelijke stap in Duitschland. al komt hij ten slotte nog verrassend, voorbe reid door de stemming des volks daarop te richten. Deze opdracht, waarvoor een scenario is ge schreven door den heer J. Steur, onderwijzer te Volendam en lid van het comité, zal wor den uitgevoerd door den bekenden smalfllmer Piet van den Ham te 'sGravenhage en Goof Bloemen te Rijswijk. De heer J. Steur schreef ook het tooneelspel „Redt Volendam", dat wij destlji». by de pré mière, uitvoerig bespraken en waarvan wij de kwaliteiten met veel waardeering konden ver melden. Karinaal Serédi spreekt in dezen brief de hoop uit, dat op het as. Congres de geheele wereld zich zal vereenigen tot den strijd tegen de godloozen. die den onder gang van Christus* Kerk en van onzen heiligen Godsdienst gezworen hebben, en om tezamen met de Hongaren den Christus-Eucharisticus te smeeken aan de Christelijke volken vrede en eendracht te schenken. een goede vakschool voor geheel Nederland. In de vergadering van de horlogemakers werd gepleit voor meer ordening in den uur- werkhandel en voor meer tegemoetkoming aan de vakkundige vestig'ingseiscben. Des middags leidde de Bondsvoorzitter, de heer L de Vries, de algemeene bondsbüeen- komst in. Spr. verwachtte de medewerking leden om te kunnen komen tot oen eenheid in het belang van alle bondsleden Herdacht werd het overleden de heer H. Pierrot uit Lelden. De jaarverslagen en de begrootlng 1938 werden goedgekeurd. Aan de beurt van aftreden voor het Bonds- bestuur waren de heeren C. Andriessen te Bergen op Zoom, Th. v. d. Meer te Delft. Oom. Verhagen te *8-Boech. Belde laatstge noemde leden stelden zich niet herkiesbaar In het bestuur werden gekozen de heeren C. Andriessen te Bergen op Zoom. P Herbers en T. Tromp te Nijmegen en W. Stassas te Raamsdonkveer. In de Fe-Go-Zl (Raad van Bestuur van de Federatie) werden gekozen de heeren Andries- aen te Bergen op Zoom. Bergmans te 's-Bosch en Jac. Hendriks te Nijmegen. De heer P. Herbers hield daarna een inlei ding: tvt in- en uitwendige Bondzleven. de noodzakelijkheid tot samenwerking. De Kardinaal verzekert tenslotte in zijn schrijven, dat, met trzüdestelling van alle na tionale en politieke belangen, de Hongaren al hun gasten met broederlijke liefde in hun In de bijeenkomst (oor de goud- en zilver smeden besprak de heer Jac. Hendriks uit Nijmegen de veefgingselschen voot vakkun- dgen en de mogelijkheid tot oprichting van BILBAO, 21 Juli. (Havas). Radio-Bilbao heeft medegedeeld, dat de artillerie en de lucht macht der rechtschen aan het front zeer actief waren. De troepen van Franco zouden een groote hoeveelheid materieel hebben bult ge maakt en een aantal krijgsgevangenen ge maakt. In den sector Brunete zijn een aantal stellingen op den vijand veroverd. De voltallige zitting van het nationale comi té der socialistische partij in Spanje heeft het beleid der executieve sinds den aanvang van den burgeroorlog goedgekeurd. Dit beteekent, dat het comité opnieuw zijn vertrouwen uit spreekt in de socialistische ministers, die zit ting hebben in de tegenwoordige regeenng. Dit blad schrijft o.a.de heer Faulhaber en andere hooggeplaatste Roomsch-Kathollekc priesters in Duitschland hebben de stemming al gedurende ongeveer een jaar voorbereid, door bij nun volgelingen de voorstelling te wek ken, alsof de Kerk werd onderdrukt. Na die voorbereiding is Bisschop Mundelein te Chicago begonnen met een internationale campagne te gen de Duitsche rijksregeerlng. Innitzer en Paoelll hebben die campagne in Polen resp. Frankrijk voortgezet. Wy zyn niet van plan zoo schrijft de Angriff by deze poging om de echo van de zedenprocessen te laten onder gaan In den donder van kanselredevoeringen het stilzwijgen te bewaren. Men gebruikt het Concordaat als een schild om daarachter de immoreele campagne tegen ons te voeren. De vraag is. of een buitenlandsche macht, die met ons verdragen sluit, en ondanks dat tegen ons ageert, nog het vertrouwen geniet dat nu een maal de basis' is van leder verdrag. De Paus laat zich raden door mannen, die tien jaar ge leden in Duitschland politiek en persoonlijk in dlscrediet zyn geraakt! De in het buitenland geuite veronderstelling, dat de Duitsche regeering tegen de R. K. Bis schoppen in Duitschland persoonlijke repre sailles zal nemen, wordt hier overdreven ge acht, aldus teekent de Beriynscbe correspon dent van de N. R Crt. hierby aan. Zien doen wy overigens alleen nog maar het begin van de perscampagne. De centrale raad voor het boek- en het gra fisch bedrijf adviseerde deze vereeniging niet als buitengewoon lid aan te nemen. De heer U. Proost lichtte dit advies nader toe. De centrale raad Is een lichaam, waarin alle groepen voldoende zyr» vertegenwoordigd en spr. is er tegen een organisatie, die kleiner: belangen vertegenwoordigd. In den raad op te nemen, waardoor deze organisatie een naar verhouding te belangrijke nlaats zou Innemen De vergadering keurde zonder hoofdeiyko stemming het advies van den centralen raad goed. De heer Donner besprak een punt van het bestuursverslag. waartegen hy eenige bezwaren had. Het betrof hier twee gevallen van uitslui ting door de verkeerscommlssie. „Twee firma's verzochten ons om opheffing van de uitslui ting, een der verzoeken hadden wy ingewil ligd. wanneer de betrokkene aan de hem ge stelde voorwaarden had willen voldoen", aldus luidde de door hem gewraakte zinsnede. De uitsluiting vond haar oorzaak in het be neden den prijs verkoopen van boeken. Spr kantte zich tegen de prifsbedervlng en achtte het niet In het belang van de vereeniging een uitgestotene, die niet uit moreel oogpunt, doch alleen uit eigenbelang weer lid ^il worden, in de vereeniging op te nemen. Spr. betreurde het ten zeerste, dat het bestuur deze firma weer op de lyst van erkende boekverkoopers heeft ge plaatst. Nadat nog eenige leden hun meening in deze kwestie kenbaar hadden gemaakt, zeide de voorzitter, dat dit geval in de volgende bestuurs vergadering nader zal worden besproken. Het jaarverslag werd behoudens deze aan merking goedgekeurd. Na eenige besprekingen werden ook de ver slagen van de commlssiën goedgekeurd. De heer Bommeiier uit Utrecht constateerde, dat se boekenweek dit Jaar is mislukt. Is het niet mo- geiyk. aldus spr., dat de commissie voor col lectieve reclame een andere en betere manier tot reclame zal weten te vinden dan de Jaariyk- sche boekenweek. Wil men echter met de boe kenweek voortgaan, dan moet een ander ge schenk dat van blyvender aard zal zyn worden gegeven en zullen er minder kosten aan ten grondslag moeten worden gelegd. De voorzitter verklaarde deze kwestie nader met de commissie te zullen bespreken. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren F. L. van der Bom, M. J. Visser en Jac. van der Kolk Jzn. By de rondvraag werd verzocht de Volgende jaarvergadering te Arnhem te houden. et het bezoek van kardinaal Pacelli viel het jaariyksche congres der so cialistische party samen, dat ditmaal te Marseille werd gehouden. En op dit congres is gebleken, dat de Kerk in Frankrijks leven weer een steeds grooter woedende plaats inneemt en dat het katholi cisme weer een kracht wordt in het land of dit eigenlijk altijd is gebleven. Met, dat de Kerk er is geprezen. Integendeel! Zooals reeds in een gedeelte viu editie is gemeld, zal in de RB Vogelenzang in verband met de een 130-tal ryksveld wachters w< kwartierd. De handhaving van de orde en van het verkeer op de Jamboree I dragen aan de rijksveldwacht in f» eatuuriyk met de politioneele gemeente Bloemendaal en de meenten. De RK school ij/ leen wordt vergoeding gende week Donderdag 29 Juli komt het eigeniyke contin gent. Eenige schoollokalen worden tot slaapzalen en andere tot eetzalen door de militaire dien sten ingericht. Een militaire keuken zal voor de voedselvoorziening zorgen. Waarechynlljk zal de openbare school te Vogelenzang tot ty- delijk politie-bureau worden Ingericht. Wij vernamen nog .dat particulieren, fir ma’s ed ook de beschikking over de katho lieke school hadden willen hebben voor het houden van reclametentoonstellinpen enz. Dese verzoeken zijn echter afgewezen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 17