ONS BLAD Een tweede bombardement van Wang Ping d Het non-interventie- systeem r Japanners Het nieuws van heden Noodweer boven Borculo Het offensief bij Madrid 4 tegen het 29e leger ingezet ■■■■Ml I De incidenten te Belgrado Frankrijk JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR dus wordt verklaard, werkt zoo economisch, dat- BREUKBANDEN De „strafexpeditie” De begrooting van VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 21 JULI 1937 No. DIT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN Overval met roof te Oostende Looiery af gebrand Botsingen in Tunis Kranten van stroo in Duitschland t? ontving van de jongste kapelmeesters Notawisseling scherp doch niet uitdagend Verdere nasporinger naar Amelia Earhart Deensche kroonprins heeft een auto-ongeluk Geringe meerderheid in de Kamer voor het Concordaat verwacht Italië wil wijziging in het Britsche voorstel De onder handelingen zouden weer op het doode pant ge komen zyn Boerderybrand door blikaem- inalag Landbouwer door het hemelvuur gedood Tajang Soe Liang wil ieta goedmaken GROOTE TABAKSFABRIEK DOOR BRAND VERNIELD^ Op den „dag der Duitsche kunst", die te Muenchen gehouden werd, was het de historische optocht, die de meeste aandacht trok. Hierboven een der praalwagens, die de Duitsche wetenschap in de Middeleeuwen voorstelde. Hiernaast een ridder uit den optocht, als gereed om aan een toumoot deel te nemen Geen Britsche bemiddeling Jurken en blouses zal men van „stroowol” kunnen gaan dragen Hoewel op veracheidene plaatsen gevochten wordt, achynt toch nog geen oorlog te wor den verwacht Door de jongste fiscale maatrege len ia een evenwicht verkregen De rooden melden, dat de rechtache druk achynt te verzwakken Een der roovera achiet met zyn revolver in het wilde weg Stakende mynwerkera in gevecht met de politie ZIEKENFONDSLEVERANCIER Ten bate van het Belgische Roode Kruis is in de „Hall du Centenaire" te Brussel een militair concert gegeven, waaraan de muziekkorpsen van alle regimenten deel namen. Majoor Prèvot dirigeerde deze enorme kapel, waarvoor hij, zooals de in zet toont, W Staat van beleg voor Japan ners te Sjanghai j i 12. ADVERTENTIEPRIJZEN I Per lossen regel 20 C, ingez. med. 40 G p. regel; idem op pag. één 55 a p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Hidaka heeft een onderhoud met Wang Tajoeng Hoei 247 JAARGANG DERTIGSTE NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD ItIHIlllllHIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIII ‘•’B i$ï-1 vter ki Het ministerie van Oorlog te bloedige in hebben die r- I.* nd bouwer te Ruurlo door het hemelvuur ge troffen en gedood. Ernstig auto-ongeluk onder V'oortheisen personen ernstig gewond. De Ned. Rank beeft den aankoopprth ran den dollar verlaagd lot LUK. Ook op andere punten by Peiping is het tot botsingen gekomen. De strijd dreigt algemeen te worden. PEIPING, 20 JulL Renter meldt, dat toen het tweede bombardement van Wang Ping dea avonds was geëindigd, bleek, dat talrijke gebouwen waren verwoest, doch de Chlnee- sen de stad in hun bezit hadden weten te honden. Vandaag werd slechte geweer- en machlne- geweervuur gewisseld. De rechtechen hebben een aanval tegen Villafranca del Castillo ingezet, doch met minder kracht, zoodat de regeerings- troepen zich gemakkeiyk konden handhaven. Een aanval op Usera is afgeslagen. Lord Plymouth zal, naar men verklaart, de hoofdcommissie een uiteenzetting van den toe stand geven, doch het schijnt op het oogenblik, dat de meenlngsverschillen over de procedure als resultaat hebben, dat de besprekingen op nieuw op het doode punt gekomen zijn. Overzicht van de bedrijfsresultaten der KJL.M. in Wrot-Indië. Te Dongen is tijdens een kort maar hevig onweer de bliksem geslagen in de vier ver diepingen hooge looiery van de erven Van Loon. Het gebouw, dat uit hout is opgetrokken en midden in het dorp staat, stond in een oog wenk In volle vlam Slechts een personenauto kon men redden. Het gebouw met inventaris brandde geheel uit. De brandweer stond voor een hopelooze taak en moest zich beperken tot het nathouden van de aangrenzende gebouwen. Men verneemt, dat generaal Feng Joe Sjang, de „christengeneraal", tot opperbevelhebber der Chineesche strijdkrachten in Noord-China is benoemd. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Tdhloon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS i Per kwartaal voor Alkmaar De Chineesche ambassade heeft officieel te gengesproken, dat de ambassadeur Tal-Tsji Brit sche tusschenkomst in het conflict met Japan zou hebben gevraagd. Wel worden aldus de ambassade de Britsche en Amerlkaansche regeeringen sedert het begin van het conflict voortdurend van den stand van zaken op de hoogte gehouden. In Guadalajara, ten Westen van den weg naar Aragon, oefenen de regeeringstroepen een 'trachtlgen druk uit op de stellingen van den vyand, die eenige loopgraafllniën moest prijsgeven. niet I een van De maatregelen, welke genomen werden tot gezondmaking van de financiën, kunnen niet anders dan op snelle wijze leiden tot een ver betering van het staatecredlet. niets verloren gaat. Zelfs het afval is nog bruik baar, daar het een goede meststof vormt. Madrid meidi. dat de rechtache druk bij Brunete schijnt te verzwakken. Nadere mededeellngen over de aanbieding ran prinaelijke standaards ten paleise Soeetdijk op Zaterdag 31 Juli. KOPENHAGEN, 30 Juli. (D. N. B) De kroon prins van Denemarken heeft gisteren een auto- ongeluk gehad, doordat een as van den door hem zelf bestuurden wagen brak Dientengevol ge vloog een achterwiel van den auto. De kroon prins slaagde er echter in den wagen tot staan te brengen. Hjj was onderweg naar Zweden, waar hy zal deelnemen aan de bijeenkomst van de Konlngen van Zweden en Denemarken et* het kasteel Soflero by Helsingborg ter gelegen heid van een vlootrevue der Zweedsche marine. Er ontstond geen brand. Alleen het gedeelte van een muur, waarlangs de Uchtlelding loopt, ts licht beschadigd. De bliksem sloeg eveneens In een tegenover de boerdery gelegen huis, waar een groot gat in den binnenmuur geslagen werd, doch verder ontstonden er geen ongelukken. Looierij te Dongen door den bliksem getroffen en sfgebrand. Dinsdagavond om zeven uur is te Ruurlo tydens onweer de vyftigjarige landbouwer Te Veldhuis, die in de keuken van zijn boer dery zat, door den bliksem getroffen en gedood. De Sjani dlgd Zy moeten na ’s avonds zeven uur In huls biyven en de Japansche winkels In Hongkew zijn kort na het vallen der duisternis gesloten. De Japansche autoriteiten hebben de politie van de internationale nederzetting verzocht te lielpen by het doorvoeren van deue maeteege- De reden van deze maatregelen ta te zoe- In het feit, dat de berichten over het bom- lement van Wangping Sien een groote op winding teweeg hebben gebracht onder de Chl- reesche bevolking. Naar verluidt zyn 35.000 man Japansche troepen over zee te Tankoe aangekomen, zy zullen per spoor naar Tientsin gebracht worden. De middagvergadering der ondercommlssie voor de niet-lnmenglng ts te 18.45 uur ver daagd. Reuter meent te weten, dat de Brit sche regeering nog niet Is gemachtigd tot het aanknoopen van onderhandellngen met de partyen In Spanje. Daar men niet tot overeenstemming kon komen over de procedure, werd de bijeen komst verdaagd, zonder dat een datum voor een nieuwe vergadering is vastgesteld. ANTWERPEN, 30 Juli. Hedenavond te een drietal jongemannen binnengedrongen in een café op de Visscherskade te Oostende en tracht te er de lade te lichten. Toen zy bemerkten, dat zij ontdekt waren, trok een van hen een revolver en begon in het wilde weg te schieten, met het gevolg dat de waardin, twee bezoekers van het café en een van zyn handlangers ernstig werden gewond Vervolgens sloegen de beide niet gewonde mo vers op de vlucht, doch slechts één hunner wist te dhtkomen. De ander werd, evenals de ge wonde, gearresteerd. Het schynt, dat de Jongelui uit Antwerpen afkomstig zyn. In de rhlddagbyeenkomst ia het vraagstuk van de vorming van een commissie voor de regeling van het terugtrekken der vrywlUlgers besproken. Men gelooft, dat de Italiaansche. ver tegenwoordiger heeft gevraagd, de door Enge land voorgestelde procedure te wijzigen en het terugtrekken der vrywlUlgers niet te bespreken, alvorens de rechten van oorlogvoerenden zyn toegekend. over een deel van zyn vroegere troepen weer op zich te nemen. Maarschalk Tsjang Kal SJek is uit Koeling te Nanking aangekomen. Na zyn aankomst is Tsjang Kal SJek In con ferentie gegaan met den minister van oorlog en andere leden der regeering. MADRID, 28 Jail (Haras). De druk. dien de rechtechen gedurende twee dagen aan het front van Brunete, Qaijorna en Villa nueva del PardUlo uitoefenden, schijnt te verzwakken. Het tweede bombardement van Wangping is na een uur gestaakt. De Japanneezen hebben gebruik gemaakt van brandbommen. Dinsdagmiddag tegen zes uur ontlastte zich boven het stadje Borculo een hevig on weer. dat gepaard ging met hevige regen buien en eenlgen hagel. TUdens dit nood weer sloeg de bliksem in de boerdery van den landbouwer J. T. Oeerlings, gelegen in den z.g. Dykhoek. Het pand is geheel uit gebrand. In de KamerbUeenkomst van vanmorgen heb ben verscheidene afgevaardigden de Incidenten besproken en critiek geoefend op de politie van Belgrado, omdat die officieel heeft medege deeld, dat er gister geen wanordelykheden zijn voorgekomen en dat er geen gewonden waren. De voorzitter maande de leden aan zich niet „door de straat” te laten beïnvloeden. KOPENHAGEN, 20 Juli (D.N.B.). In een groote tabaksfabriek In Horsens (Jutland! waarvan de oudste gebouwen uit 1774 dateeren. is een brand uitgebroken, waardoor de geheele fabriek, met alle opslagplaatsen, totaal ver nield werd. De schade wordt geraamd op om streeks vyf millioen kronen. De uitgaven voor de buitengewone be groeting van 1938 zullen vijftien en een half milliard franc bedragen. Dit bewijst da groote inspanning van Frankrijk voor zijn militaire uitrusting. Men verwacht, dat de Kamer het Con cordaat met den Heiligen Stoel met een geringe meerderheid zal goedkeuren, doch eenige leden van den Senaat, die lot de meerderheid behooren, hebben verklaard tegen te suilen stemmen. Over het let van het Concordaat zal das in den Senaat, waar de oppositie sterker Is, beslist worden. TUNIS, 20 Juli (Havas) De politie heeft vandaag getracht de stakende mynwerkera van de myn DJerissa van het terrein te verwijderen, zy werd met steenen bekogeld en er ontstond een vechtparty, waar by een Marokkaansch ar beider gedood en een ander ernstig gewond werd. Drie personen werden minder zwaar ge wond. Het achynt thans rustiger te zijn. De stakende mynwerkers elschen loonsverhooglng. Aangezien de gewone begrootlng geheel in evenwicht is, heeft de regeering de buitenge, wone begroeting onder handen genomen De lasten van de schatkist zullen de laatste maan den van dit jaar met zes milliard franc worden verminderd en het volgend Jaar met 25 milliard. Beter dan alle woorden symbolteeeren deze cyfers het werk, door de regeering tot stand gebracht. Indien het land de regeering zyn vertrouwen zal schenken, en in kalmte en rust zal biyven voortwerken, zal het zonder twyfel de vruchten van deze pogingen plukken. De Marco Polo-brug by Peiping was gedeel telijk In puin geschoten. Hevige gevechten op crie verschillende punten ten Zuiden en Westen van Peiping duurde voort tot tien uur des avonds. Daarna hoorde men nog slechts af wisselend geweervuur. Japansche consulaire autoriteiten te igliai hebben den staat van beleg afgekon- voor de Japansche onderdanen -in de stad •s avonds zeven Voor buiten Alkmaar 2.50 Dagblad uitgegeven door de N V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad 10.60 booger De gisteren door Nanking overhandigde antwoordnota wyst den weg naar de oplos sing van het conflict. De daarin vastgelegde beginselen, aldus Wang, geven de uiterste concessies, waartoe China tegenover Japan in staat is. Politieke kringen te Tokio hechten zeer groote beteekenis aan dit onderhoud. Na een zitting van den kabinetsraad, heden byeen was gekomen, was verklaard, dat het kabinet zijn aanstaande besluiten in ver band met het Noord-Chineesche conflict van dit onderhoud afhankelijk zou stellen. Maarschalk Tsjang Soe Liang heeft Tsjang Kal SJek onlangs gevraagd in den oorlog te mogen trekken, om zyn optreden van ver leden Jaar, toen hy Tsjang Kal SJek gevan- Jgen nam, goed te maken. Men zegt, dat hy te Fengpoe in het Noor den van Anhwei is aangekomen om het bevel De Japansche troepenbewegingen duren on afgebroken voort. Japansche vliegtuigen hebben pamfletten om laag geworpen boven Loekwotsjau en dorpen In de omgeving, waarin de burgerbevolking wordt aangespoord binnen drie dagen te vertrekken, aangezien anders het bombardement zal wor- An geopend. De Japanners gaan door Peiping te omsingelen. Naar het agentschap Domei meldt, heeft de raadsheer van de Japansche ambassade, Hidaka, hedenmorgen een onderhond ge had met den Chineeschen minister van Bultenlandsche Zaken. BERLIJN. 20 Juli. (Reuter). Teneinde den in voer van bultenlandsche grondstoffen zooveel mogeiyk te beperken worden thans proeven ge nomen met het drukken van dagbladen op uit stroo vervaardigd papier. Voorts heeft men een methode uitgewerkt om een witte vezel te ver vaardigen uit stroo. Deze vezel zou tot textiel producten kunnen warden verwerkt. Reeds is men zoover gevorderd, dat een gemengde vezel, bestaande uit 50 pCt. „stroowol" Industrieel verwerkt kan worden. Het gevonden proces, al- LONDEN, 30 Juli. (Reuter) Het sub-comité voor de nlet-lnmenging heeft hedenmiddag om 13 uur 05 zyn beraadslagingen verdaagd tot 16 uur, na gedurende twee uur en een kwartier bijeen te zyn geweest. Men meent te weten, dat principieels over eenstemming is bereikt over de plaatsing van internationale waarnemers in de Spaansche havens. De vertegenwoordigers kwamen over een zekere technische aspecten van dit pro bleem In het technische comité vast te stellen. Te Peiping verklaart men, volgens een te legram uit die stad, in verband met de nieuwe gevechten, dat de Japapsche artillerie van de onder generaal-majoor Kawabe staande bri gade de beschieting van Wangping hedenmid dag om drie uur (Chineeschen tyd) geopend heeft. Binnen anderhalf uur waren verscheidene granaten afgevuurd. Om de koersverbeterlng van de staats fondsen te verhaasten, hebben w|j besloten een fonds In te stellen tot steipi van dese waarden. Het aanwenden van dit fonds sal In nauwe samenwerking geschieden met het stablllsatlefonds en zal de speculaties tot staan brengen. Het grootste gedeelte van den Inventaris en den hooioogst ging verloren. Een bygebouw kon echter behouden blijven. Eenige kippen werden door het hemelvuur doodgeslagen. De brandweer was spoedig ter plaatse, maar kon door gebrek aan water weinig uitrichten. Toen men eenmaal eenige beekjes In de buurt had gevonden, bleek de brandslang te kort te zyn. zoodat van blusschlng in het geheel niets ko men kon. HONOLOELOE, 20 Juli. Naar verluidt, hebben namens den echtgenoot van Amelia Earhart. George Putnam, optredende agenten getracht een overeenkomst aan te gaan met kapitein Bill Anderson, die groote ervaring heeft in het bevaren van het midden van den Stillen Oceaan zy trachten hem over te halen zich te belasten met het verdere opsporen van de avlatrlce. die thans reeds sedert 2 JuM J.1 vermist wordt en die officieel reeds te opge geven. Domei ziet In dezen Japanschen maatregel ^het begin van ernstige ondernemingen”. Het Japansche leger, aldus dit Japansche telegraaf.agentschap, heeft alle hoop opgege ven, dat nog een vreedzame byiegglng van het Incident bereikt kan worden. In militaire kringen tn Tokio hoopt men echter nog op een beperking van dé gevechten tot het district Wangping. In politieke kringen meent men in de houding van de Nanking-regeering het gevaar voor een uitbreiding van de ooeenigheden te zien. Op eenige mylen ten Westen van Peiping te heden geschutvuur gewisseld, hetgeen volgens hier heerschende opvatting nog niet automatisch den aanvang van den oorlog met Japan met zich meebrengt. Wangping voor de tweede maal door de Ja panners gebombardeerd; de „strafexpeditie” tegen het 29e Chlneeoche leger Ingezet; oorlogs gevaar oehjjnt niettegenstaande de gevechten niet nnmiddellljk aanwezig te zijn; de hineeoeh- Japanoche notawisseling Is scherp, doch niet uitdagend. De besprekingen In de non-inlerventie-eomniie- sie opnieuw op het doode punt; Italië wenacht eerst erkenning van oorlogvoerenden en daarna bespreking over het terugtrekken van vrijwilli gers. a BONNé*8, DIE ON8 BLAD TIJDENS /X HUN VACANTIK AAN EEN ANDER ADRE8 WEN8CHEN TE ONTVANGEN, GELIEVEN HUN ADRESVERANDERING TIJDIG. HET LIEFST UITERLIJK EEN DAG TEVOREN AAN ONZE ADMINI STRATIE OP TE GEVEN. Uit Tokio wordt medegedeeld, dat de Japansche troepen bjj Wsngplng onmiddel- Ijjk na den aanvang van den strijd, ook tegen de omliggende stellingen van het negen en twinilpk leger gesloten de „strafexpe ditie” hebben ingezet. PARIJS, 20 JuU (Havas). De minister van financiën heeft heden de vertegen woordigers van de pers ontvangen. Hy ver klaarde, dat dank zy den jongsten fiscalen maatregelen, de begrootlng In evenwicht te. gevechten worden voortgezet. Tot dusverre is een Japansch soldaat gedood, en een ander gewond. BELGRADO, 20 Juli (Havas). De veront waardiging, gewekt door de cldenten tydens de processie der Grleksch- Katholleken. te nog gegroeid, nadat bekend werd, dat Simeon, Blsschop van Chabats, tengevolge^ van de hem toegediende slagen met een gummistok, een schedelbreuk heeft bekomen en dat Jantltsjl. voorzitter der Kamercommissie en oud-minteter van Eere- dienst, tn een emstlgen toestand verkeert. Het «al tevens de politiek van goedkoop geld, die een eerste verelschte te voor het economisch herstel, bevorderen. In geen enkel opzicht wor den de normale uitgaven van den Staat be snoeid. Doch hiermede te nog niet alles geregeld. Sedert jaren zyn buiten de begrootlng om uit gaven gedaan, welke op de schatkist drukken. Schynbaar drukten deze uitgaven niet op den belastingbetaler, omdat zy gedekt werden door leenlngen, doch deze zyn thans gestegen tot een zeer groote hoogte. Dit kan niet langer voortduren en de regeering heeft een pro gramma opgesteld voor de uitgaven van de schatkist tot einde 1938, waardoor deze aan- zleniyk worden verminderd. Alle ministers heb ben deze maatregelen goedgekeurd, ook de minister van landsverdediging. PEIPING, 20 JuU (Reuter) De Japanners begonnen te 19.45 uur Wangping opnieuw en hevig te bom- bardeeren. Nadat de eerste beschie ting van den middag vruchteloos was gebleven, hadden xy zwaarder ge schut uit Fengtai laten komen. Het ministerie van Oorlog te Tokio deelt mede, dat heden van af het aanbreken van den dag, de Chineesche troepen In de nabijheid van de rivier Joeng Ting Ho gevuurd hebben op Japansche troepen. Even over twee uur des middags begonnen de Chineesche troepen op te rukken uit Papausjan en uit Loekwotsjau. De De Haagsche notaris J. wegens verduistering tot I jaar en 3 maanden gevangenisstraf voroor- deeld. Hy etechte een duidelijk en ondubbelzinnig antwoord op de kwestie van de plaatselyke overeenkomsten in Noord-Chlna en op de kwestie van het stop zetten van alle Jegens Japan vyandeiyke handelingen, aangezien de Japansche regeering de gisteren overhandigde nota van de Nanklngregeering beschouwt als niet In overeenstemming met den toestand en onbevredigend. De minister van Bultenlandsche Zaken, Wang Tsjoeng Hoei. antwoordde, dat China zich niet verzet tegen plaatselyke overeenkomsten. De minister handhaafde echter het standpunt van Nanking, volgens hetwelk deze overeenkomsten de toestemming van de Nanklngregeering noo- dig hebben. Voorts verklaarde Wang, dat China den vrede wil en hoopt, dat het conflict gelo- caliseerd zal kunnen worden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1