O Purol bij Doorzitten - Zonnebrand - Stukloopen K.L.M. boekt goede resultaten in West-Indië II GENIE EN GELOOF D“ vri op De boterpolitiek K.L.M.-dienst Texel Nieuwe voorzitter Radioraad !8 I* hy Lippische Kei als huwelijkscadeau PERSONEEL ZAL WORDEN UITGEBREID ia I WOENSDAG 21 JULI 1937 R.K. Bouwpatroon» Te Arnhem in vergadering bijeen Onze eieren-invoer in Engeland Loonen in de zuivel- Goudvoorraad Ned. industrie Bank EEN GELUKKIGE GEMEENTE Boert ondanks de crisis vooruit E. IJDEMA OVERLEDEN Nieuwe arbeidsregeling bij De Schelde W erknemersorganisaties hebben de herziening aanvaard Opening nieuwe lijnen op komst Indische padvinders bezoeken Hilversum Aanbieding prinselijke standaards Men kan beter de eigen consump tie bevorderen, dan het Engelsch verbruik met 27 millioen subsidieeren Gemiddelde verdiensten rond f 20.per week en 500. per halfjaar Het wachten is op de nieuwe in Amerika aangekochte Lock heed Super Electra- vliegtuigen Geen beperkende bepalingen te wachten Onder groote belangstelling door Amersfoortsche burgery het Prinselyk Paar geboden Vischmeel fabriek adresseert bij gemeentebesturen 25.000ste passagiere op Haamstede Resultaten overtreffen de ver wachting, zoodat uitbreiding overwogen wordt Bijzonderheden over deze plech tigheid te Soest dyk op 31 Juli ’T DREIGEND PUFAANVOER- VERBOD Prof. mr. P. S. Gerbrandy benoemd H aan aan- H< voor en zou plaats nemen. De 1. 2. dit 1937 Juli -ir Ook het vrachtvervoer neemt geleidelijk toe. Een aardig gevolg van het instellen van Het aanbieden, op Zaterdag 31 Juli, ten palelze Soestdyk, van de prinseiyke paleis en autostandaards met het nieuwe wapen van Prins Bernhard, zal geschieden in den tuin van het paleis. Elk vliegtuig, dat van Schiphol naar Texel vertrekt of van het vliegveld op Den Burg naar Amsterdam, is practlsch gesproken tot de laat ste plaats uitverkocht, en dit is vrijwel steeds het geval geweest sedert de in dienst stelling op 1 Juli JJ. van deze tweemaal per dag in beide richtingen gevlogen luchtverbinding. Een beslissing in zake de mate van uitbrei ding kan waarschijnlijk nog in den loop van deze week worden tegemoet gezien. geloopen millioen. ton. dus ■k thans geheele burg is in den ouderdom van 61 jaar de be kende Friesche schilder E. IJdema overleden. De begrafenis zal Donderdag aA op de RK. begraafplaats aan de Kerkhotlaan in Den Haag geschieden. een basis voor de watervliegtuigen der Pan- American Airways. Thans is te Baranquilla echter het nieuwe vliegveld gereed gekomen van de Scadta, de Columbtaansche Lucht- vaartmaatschappy, die o.a. een dienst onder houdt tusschen Baranquilla en Bogota, zoodat Columbia nu ook eenige voortreffe lijke luchthavens voor landvliegtulgen rijk is. De resultaten van den K.L-M.-dienst op Texel overtreffen in die mate de verwach tingen, welke men omtrent deze Wn bjj de opening koesterde, dat de K.L.M. thans overweegt den dienst belangrijk uit te brei den. Dinsdagmorgen heeft het Indischl^ con tingent padvinders ten getale van 80 jongens onder bevel van den heer Van Onselen, den onderleider van het contingent, een bezoek gebracht aan het raadhuis te Hilversum. In de Burgerzaal werden zjj officieel ontvangen door den burgemeester, J. M. J. H. Lambooy, wethouder P. Kuiper Dzn. en den locosecre- taris J. N. Molhoek. De Coöperatieve Vischmeelfabriek Noordzee ÜA, gevestigd te Haarlem, heeft dezer dagen een adres gezonden aan den raad der gemeen ten ’s Gravenhage. Katwijk, Urk, Den Helder en Texel, waarin zy verzoekt den minister van Landbouw-en Visscherlj er op te willen wijzen, dat zy bij een uit te vaardigen pufaanvoeryer- bod niet in staat is de belangen der visschers te behartigen, waardoor aan deze groep der be volking dan een groot financieel nadeel wordt berokkend en bovendien het voor Nederland benoodigde kwantum vischmeel. dat de coöpe ratie dan niet in staat is te fabrlceeren. vanuit het buitenland zal moeten worden betrokken. De boeren hebben het recht hun melk aan de coöperatieve zuivelfabrieken af te leveren. Met hetzelfde recht eischen nu de visschers. aldus het adres, om hun eigen gevangen vlsch aan hun coöperatie ter verwerking tot vischmeel af te leveren. Blijkens den jongsten weekstaat is de goud voorraad van de Nederlandsche Bank in de af- berichtperiode toegenomen met 12 Te Barbados, waarvoor de K. L. M. ook reeds pruimen tijd de gevraagde vergun ning om er luchtdiensten op te onderhou den in haar bezit heeft, wordt hard gewerkt aan den aanleg van een vliegveld. Zoo spoe dig de omstandigheden dit veroorloven hoopt men een nieuwe luchtljjn van Curasao via Port-of-Spain op Trinidad naar Bar bados te openen, van welke HJn eveneens gunstige resultaten verwacht^ mogen worden. de luchtljjn CurasaoLa Ouaira is, dat men sedertdien voor het eerst op Curacao ver- sche bloemen kan krijgen. Tot voor kort was daar op het eiland niet aan te komen. Thans brengen de K. L. M.-vliegtuigen via Caracas uit La Guaira de in het hoogge bergte van Venezuela gekweekte bloemen mee. minister van Handel, Oliver Stanley, antwoordde: „Ik zou er op willen wijzen, dat de totale invoer van eieren gedurende het eerste half jaar minder is dan in de overeen komende periode van het vorig jaar en dat dq prijzen der eieren aanzienlijk hooger zjjn dan verleden jaar. zoodat ik geen aanleiding vind over te gaan tot de voorgestelde stap pen.’* Bij Kon. besluit van 19 Juli 1937 is voor het tijdvak van 19 Juli 1937 tot 31 December 1937 benoemd tot voorzitter van den Radioraad en tot lid tevens voorzitter van de Radlo-Omroep-Contröle-Commissle: Prof. mr. P. 8. Gerbrandy. lid van den Radioraad. In het Engelsche Lagerhuis is de vraag ge steld of de regeering, ten aanzien van de ver meerdering van den Invoer van eieren uit Nederland In het afgeloopen half jaar in ver gelijking met de vorige jaren, het niet noodig oordeelde de regeering van Nederland mede te deelen, dat de Invoer van eieren krachtig moet worden beperkt. De vooruitzichten voor de economische exploi tatie van de in te stellen K. L. M.-Hjn naar' Columbia kunnen gunstig genoemd worden, niet alleen omdat deze lijn te Baranquilla aansluit op het uitgebreide, geheel Amerika omvattende luchtnet der Pan-American Airways, maar vooral ook omdat blijkens de jongste handels, statistieken de Nederlandsche Antillen in den handel van Columbia als afnemers de derde plaats innemen, na de Vereenigde Staten en Dultschland. Dinsdagavond om half zeven landde met het KXM.-toestel de 25.000ste passagiere op het vliegveld Haamstede. Het was mevr. Kersten, echtgenoote van ir. Kersten, werkzaam bjj de Phllips-fabrieken te Eindhoven. De burgemeester van Haamstede, jhr. R. J. H. -G. Röell, wenschte mevrouw Kersten geluk en bood haar namens "'tiet gemeentebestuur bloemen aan. Verder voerden nog het woord een der leden van het luchtvaartcomité Schou- wen-Dulveland en de vertegenwoordiger van de KXiM, die een geschenk overhandigde. De eerste uitbreiding, waartoe men aan het einde van dit jaar hoopt over te gaan, is de instelling van een luchtlijn naar Co lumbia, waarvoor men reeds de toestem ming der Columbtaansche regeering heeft. Tot voor kort waa te Baranquilla slechts In het eerste half jaar van 1937 werden op de dagelijks, met uitzondering van den Zondag, in beide richtingen bevlogen luchtljjn Curacao— Aruba 1752 passagiers vervoerd. In het eerste halfjaar 1936 bedroeg dit aantal 1385. Tusschen Curacao en Maracaibo, welke lucht lijn sedert het einde van het vorige Jaar drie maal per week in beide richtingen wordt ge vlogen. vervoerde men In het eerste halfjaar 1937 6691 passagiers, en op het traject Curacao La Guaira, dat twee maal per week wordt ge vlogen, vervoerde men gedurende hetzelfde tijdsverloop 480 passagiers. Het totale aantal in de eerste helft van 1937 vervoerde passagiers op het West-Indische luchtnet der K. L. M. bedroeg 2851, of 450 meer dan het aantal, dat men in het geheele jaar 1935 vervoerde. •pve beweringen van de zgn. verlich tte. maar in werkelijkheid 'domme •^“'^vrijdenkerij als zouden wetenschap en geloof zoodanig met elkander li^ zijn, dat de een het ander uitsli den wel duidelijk en op een elly willende overtuigende wijze ge] door geniale figuren als ma] coni „de vader van de rai Integendeel had deze kleine gemeente het aantal inwoners bedraagt ruim duizend by het begin van het Jaar een batig saldo in kas van bijna zesduizend gulden, dat. naar burgemeester Het tuindersdorp Opperdoes, onder den rook van Medemblik gelegen, is blijkbaar door de crisis over het hoofd gezien. In tegenstelling met de andere dorpen in West-Friesland is de nieuw bouw er niet onbeduidend geweest en waar elders voor den tuinbouw als parool gold „beperking", hebben de Opperdoezertuinders met medewer king van het gemeentebestuur een belangrijke expansie in den Wieringermeerpolder kunnen bewerkstellingen. Dit gunstige beeld weerspiegelt zich ook in de gemeentefinanciën, want Opperdoes is tot dus verre niet op rjjkssteun aangewezen geweest Het wachten is nu op de nieuwe, in Amerika aangekochte Lockheed Super Electra-vliegtul- gen, om over te gaan tot de verwezenlijking van de verdere uitbreidingsplannen. De Super Electra is op het oogenblik een der snelste ver keersvliegtuigen ter wereld, met een kruissnel heid boven de 330 K.M. per uur. De twee voor West-Indië bestemde Lockheeds worden tegen het einde van het jaar op hun plaats van be stemming verwacht. Het zjjn de P. J.A. I. T., die gedoopt is met den naam Tropial en de P. J.A. L P., Parkiet. De derde voor Neder land bestemde Lockheed, zal de letters P. H. A. P. E. en den naam Ekster krijgen. Zooals reeds bekend is, zal tegen den tijd, dat de Lockheed-fabrieken de drie machines kunnen afleveren, een der oudste piloten der K. L. M., naar de Vereenigde Staten vertrek ken om de toestellen daar over te nemen, waar na hij gedurende eenige weken in West-Indië zal blijven om den daar gedetacheerden K.L.M.- piloten de behandeling van het nieuwe vlieg tuigtype te leeren. Het ligt In de bedoeling, dat de beide thans in gebruik zijnde Fokker F 18- vllegtuigen, de drle-motorige .Snip en Oriol (vroeger Oehoe), voorloopig als reserve-mate, riaal in West-Indië blijven. Vanzelfsprekend zal tegen dien tijd ook het personeel der K. L. M. in West-Indië uitge breid moeten worden. Op het oogenblik bestaat dat uit twee vllegtulgbestuurders, nJ. den heer Verhoeven en den Amerikaan VlcelUo, twee radio-tetegrafisten, een boord-mecano, negen man technisch grondpersoneel en elf andere ge ëmployeerden van gronddienst en administratie, in totaal dus 25 man. In Royal te Arnhem wordt dezer dagen ge houden de negentiende algemeene vergadering van den Ned. RK. Bond van Bouwpatroons Maandagmiddag werd het hoofdbestuur in Du Soleil ontvangen door de afdeeling Arnhem. Daarna had de ontvangst plaats op het raad huis. Des avonds reunie en diner in restaurant Royal. De tweede dag werd aangevangen met een door den bondsadviseur. pastoor Wennen, op gedragen H Mis in de 8t. Jozefkerk, waarna H. Harthulde. In Royal werden de aanwezigen welkom ge- heeten door den heer Jos. Nljenhuis. voorzitter van de afd. Arnhem. De algemeene vergadering werd geopend met een rede van den bondsvoorzitter. H. J. L Klein Schiphorst (Haarlem). Deze kon voor het eerst na vele jaren een optimistischer geluld laten hooron. De toestand van den bond gaf geen reden tot bezorgdheid, maar de toestand van het bedrijf 1» slecht Op het oogenblik telt de bond 101 afdeelingeh met 2307 leden. De slechte bedryfstoestanden hebben velen naar de orga nisatie gedreven. Door het samenstellen der B.S.B.-regeling is een begin van ordening ter hand genomen, waardopr de meest onverant woordelijke vrijbuiters van het terrein geweerd kunnen worden. Een speciaal bewijs voor de kracht der organisatie is de tot stand komlng van het collectief contract voor water-, spoor- en wegenbouw. Het perspectief van de algemeene opleving stemt tot optimisme. Laten wj), aldus de voor zitter, dat optimisme in onze kringen aanwak keren, opdat de wanhoop-inschrjjvingen tot het verleden mogen behooren en het gunnen van werk voor een aannemer ook weer inderdaad een gelukwensch waard is. Na de groote actie voor inschakeling- van den aannemer bjj werk- verschafflngsobjecten is de belangstelling der leden gaan verflauwen. Bjj bestedingen van werkverschafftngsobjecten laat de deelname der patroons dikwijls te wenschen over. Hoe meer objecten nu in eigen beheer worden gemaakt, zooveel te meer normaal werk zal later even eens op die wijze tot stand worden gebracht. Bondsbestuur, afdelingsbesturen en leden moeten leder hun eigen taak vervullen In on derlinge eensgezindheid en volgens een Juist systeem van samenwerking. Wij moeten naar een beter geordende maatschappij, waarin ook ons bedrijf een behoorlijke plaats zal innemen. Het hangt van ons af of de oude toestanden zullen terugkeeren dan wel dat er betere ver houdingen zullen komen. (Applaus). Aan het Jaarverslag over 1936 van den secre taris. J. C. Berger (Amsterdam) ontleenen wl) het volgende: Dit jaar bracht den geweldigen achteruitgang in de woningproductie, welke sinds lang verwacht werd. Stellen wij de ge middelde bouwkosten van een woning op f 2000, dan beteekent de verminderde productie van 15000 circa 30 millioen gulden. Werden in 1935 een aantal van 4688 faillissementen geregis treerd. in 1936 bedroeg het aantal 4496. Wjj zouden niet gaarne beweren dat de daling wijst op meer rendabiliteit van de bedrijven. Veeleer schijnt het dat men de kosten der faillisse mentsaanvrage niet meer in de waagschaal stelt. Het Jaar ving aan met 87 afdeellngen en 1968 leden. In den loop van 1936 werden tien afdeelingen cpgericht en geen enkele afdeeling opgeheven. Het aantal leden steeg met 176. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren Jos. J. Pijnenburg, Jos. Nljenhuis. P. Bot, M de Groot en J. J. Meurkens. De begrootlng voor den bond en het orgaan werd goedgekeurd. Des middags werd een lunch gebruikt in National en een autorit In de omgeving van Arnhem gemaakt. Des avonds was er een feest maaltijd In Royal. Dinsdagavond heeft de Amersfoortsche burgerij gelegenheid gehad haar wel zeer origineel geschenk, bestaande uit een 3% ton wegenden kei uit Lippe-Detmold. aan het Prinselyk Paar aan te bieden. De boterpolitiek van Nederland wordt veelal alleen bezien van het standpunt der productie. In de laatste aflevering van Economisch -Sta lls ische Berichten, schrijft E. Veen een artikel waarin deze de zaak beziet van den kant van het verbruik, en daarbij de stelling verdedigt, dat de boterpolitiek voor de crisisjaren ver dedigbaar moge zijn, maar dat men in nor raaien tijd deze politiek niet zal kunnen hand haven. Ter staving hiervan haalt de schrijver verschillende argumenten aan De eerste elsch, dien men mag stellen aan een gezonde boterpolitiek is. dat zij niet onze eigen volkshuishouding benadeelt. In 1936 voerde Nederland naar Engeland uit 40 991 ton boter ter waarde van ƒ21 694 000. Als men den kostprijs van de boter stelt op 120, dan blijkt, dat Nederland in het afgeloopen jaar aan de Engelsche boterverbruikers 27 millioen cadeau heeft gedaan. Hierdoor wordt de levens standaard in Engeland gedrukt, terwijl deze in eigen land kunstmatig hoog gehouden wordt. Het gevolg hiervan kan zijn, dat Engeland goedkoop producten zal kunnen leveren, waarin beter verwerkt is. hetgeen aan onze eigen in dustrie nadeel zal berokkenen Als tweede elsch mag worden gesteld, dat de bcterproductie zich niet ultbreldt. In de laatste jaren bedraagt de uitbreiding ongeveer 5 pCt. per jaar, wat een gevolg is van de steunmaat- i» gelen. Deze opvatting houdt nauw verband met den derden elsch. welke luidt, dat men de wankele positie van onze boter op de voornaam ste buitenlandsche markt niet mag benadeelen. Door onze dumpingspolitiek wordt de stem ming van de Engelsche boeren niet vriénde lijker tegenover ons. en bestaat de mogelijk heid. dat dezen op bescherming van hun eigen producten gaan aandringen. Als de regeering te Londen hiertoe overgaat, valt de geheele Nederlandsche boterpolitiek in elkaar. De vierde elsch. die in het artikel wordt ge steld. houdt in. dat de prijsregeling zoodanig moet zjjn, dat een normaal accrés in het ver bruik verzekerd is. De bevolking van Neder land neemt jaarlijks toe met 1,2 pCt. en ook het boterverbrulk zou minstens een even sterke stijging moeten vertoonen. Juist het tegendeel is het geval er is geen toename maar daling van het verbruik. Tegenover een verbruik van 50 millioen kilogram in 1930 staat een verbruik van 43 millioen kilogram in 1936. per hoofd der bevolking wil dat zeggen een afname van 6.35 kg. tot 5.10 kg. De oorzaak van dat feit moet men hierin zoeken, dat in Nederland op twee na de hoogste prijs moet betaald worden voor de boter. O Aan deze beschouwingen worden enkele con clusies verbonden. Ware de prijs der boter zoo danig, dat het verbruik per hoofd niet was af genomen, dan zou het binnenlandse!) verbruik in totaal met 4 millioen kg. zijn gestegen, ter wijl deze nu met 7 millioen kg. is gedaald. Dit maakt een verschil van 11 millioen kg. Daaren boven is de productie sinds 1930 toegenomen met 14 millioen kg. Had de regeering een goede prijzenpolitiek gevolgd en had zij de verhoogde productie sinds 1930 (het jaar, waarin de steun- tegellng een aanvang nam) uitgesloten van den steun, dan had zij met 25 millioen kg. minder rekening te houden. De totale productie zou Koersen voor stortingen op 21 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken 7295. Lires 9,61, Peseta's 8,85. Turksche ponden 1,44%. dan 87 millioen kg. bedragen; het binnen- landsch verbruik 54 millioen kg., zoodat 33 mill. Kg. zou moeten worden geëxporteerd. Van 1920 tot 1930 was onae boterultvoer 37.00* meer dan bjj een goede boterpoli uitgevoerd zou moeten worden, cumpingprobleetn zou hiermee komAi te ver gillen Men kan beter aldus de slotconclusie van het artikel het binnenlandsche boterver- bruik bevorderen, dan bet Engelsche vertjruik met 27 millioen per Jaar subsidieereneen conclusie, die wjj volkomen kunnen onderschrll 'en. rijd r wor- goed- ;enstraft •les Mar io”, die in zijn drle-en-zestigste levensjaar, terwijl de wereld nog veel van hem verwachtte en hjj zelf nog volop experimenteerde, plotseling overleed. Deze pionier van de radio-techniek, die voort bouwde op de vindingen en ontdekkingen van Maxwell en Hertz, is heel zijn leven een diep ge- loovig en trouw zoon van de Katholieke Kerk gebleven. „Er is geen geluk zonder geloof” placht hij te zeggen. „Niet alleen als overtuigd katholiek, maar ook als geleerde, geloof ik aan de macht van het gebed. De wetenschap alleen is niet in staat het geheim van ons bestaan te achterhalen. Iedere geleerde weet, dat er grenzen zijn aan de wetenschap, die hij ïilet te buiten mag gaan. Iedere ge leerde weet, dat er mysteries zijn, die de wetenschap nooit zal kunnen oplossen. Alleen het geloof aan een Opperwezen, aan wie wij moeten gehoorzamen, helpt ons moedig het geheim des levens te be schouwen.” Met zulke woorden legde de groote wereldberoemde uitvinder gaarne getuigenis af van de wijsheid des geloofs, die hem vervulde en boven alle weten schap uitgaat. Zij zijn in den mond van hem, die zoovele geheimen van den tril lenden aether dienstbaar wist te maken aan de menschheid, een indrukwekkend „credo”, dat de waardigheid van den slechts op zijn gebrekkig verstand ver trouwenden hoogmoedigen rationalist het zwijgen oplegt. Genie en geloof, zij gingen harmonisch samen In dezen hoogbegaafden en hoogbegenadigden mensch. die door geheel de wereld ge- eerd werd voor de onschatbare welda den, welke zijn vindingen de mensch heid hebben bewezen. Het leven van Marconi leert, hoe wils kracht en doorzettingsvermogen en ka rakter groote moeilijkhedenkunnen overwinnen. Hij heeft wel-is-waar met als een Edison onderaan moeten begin nen op de onderste sport van de maat schappelijke ladder, maar toch is de aanvang van zijn loopbaan niet gemak kelijk geweest. Zijn vader, een welgesteld landedelman, wilde niets van Marconi’s verlangen naar de wetenschap weten, en Marconi heeft dan ook nooit langs den officleelen examenweg een unlversi- tairen graad gehaald. Niettemin heeft hij getrouw aan datgene, waartoe hij zich geroepen gevoelde, gewerkt en ge zwoegd en onderscheidingen, schooner en waardevoller dan het meest vleiende testimorium na een welgeslaagd examen, zijn zijn deel geworden. D^ Nobelprijs, eeredoctoraten. en het lidmaatschap van de Italiaansche en de Vaticaansche aca demie erkenden zijn wetenschappelijke verdiensten. De deelnemers groepeerden zich rond de welde en toen onder de tonen van het Wil helmus het Prinselljk Paar met gevolg na derde. trokken tegelijkertijd een 150-tal Amersfoortsche Ingezetenen den kei voor het front. 4 ok nog een andere les leert het leven van den beroemden Itali- aanschen uitvinder, die niet bij toeval, maar doelbewust de eene ontdek king na de andere deed en n.l. deze, dat de techniek, welke vaak verantwoordelLWc wordt gesteld voor zooveel ellende In de moderne wereld, zelf geen schuld draagt aan het leed van onzen tijd, maar dat de in zich goede en nuttige teéhniek, ge volg van de veroveringen des geestes op de door den Schepper ter beschikking van het welzijn der menschheid gestelde materie, slechs tot een ramp wordt door de wijze, waarop sommige menschen en machten haar misbruiken door haar te stellen In dienst van het kwaad. Het is niet aan Marconi te wijten, dat de radio gebruikt wordt voor Godloozen-propa- ganda. voor vertroebeling der internatio nale verhoudingen, voor het verkondigen van denkbeelden en theoriën, welke in strijd zijn met geloof en zeden. Maar het is aan hem te danken, dat zooveel men- schenlevens op schepen en in vliegtuigen konden worden gered, dat het mogelijk is geworden de stem van de strijders voor God en Kerk te laten klinken tot in de verste en meest afgelegen missiegebie den. dat zoovelen, die door ziekte of af stand van de gemeenschap gescheiden leven, kunnen worden getroost en ge sterkt met het warm-harteljjk woord van den medemensch. Marconi, die heel zjjn leven de aethertrillingen bestudeerde, heeft in de gevoelige antenne van zijn hart de siddering van den onverhoeds naderenden dood voorvoeld. Bij zijn be zoek aan het Vaticaan vroeg hij met opmerkelijlcen nadruk aan den H. Vader, wiens persoonlijke vriend hij was. Diens bijzonderen zegen en enkele uren later scheidde hij uit dit leven, de zegening van Christus Stedehouder op aarde mee dragend als een laatste, ook voor de eeuwigheid waarde hebbende onderschei ding. a Marconi is dood, maar de overwinnin gen van zijn geest zullen blijven leven. Anderen zullen op zijn werk voortbouwen en zoo lang het geslacht der menschen zal blijven voortbestaan, zal de naam van dit geloovlg genie, van dezen genia- len geloovige, worden gezegend als die van een weldoener der menschheid. De burgerleden en donateurs van de Prince- vlag die. voorzien van insigne, in grooten getale naar Soestdljk zullen komen, worden in den pa leistuin in een halven cirkel rond het bordes in de paden opgesteld, vanwaar zU dan de aanbie ding van de standaards, welke gedragen worden door Princevlagleden, die dien dag van de inter nationale vierdaagsche terugkeeren, bijwonen. Ook de aanbieding van het album geschiedt op het bordes. Ten einde een gelijktijdig binnentreden in den paleistuin mogelijk te maken, staan de afdee lingen van de Princevlag, die op één na alle vertegenwoordigd zullen zijn, om 4 uur verza meld op de Torenlaan in het koninklijk domein, waarna opgetrokken wordt langs het Waterloo- monument en het twee dagen tevoren onthulde standbeeld van Christoffel Pulman. De Princevlag-tamboer- en pljperkorpsen. welke medekomen, worden tot een groot korps van 200 tamboers, pijpers en trompetters ver een igd, hetwelk op het grasveld tegenover het prinselyk paar komt te staan en by het hy- Het leek wel, of geheel Amersfoort was ont volkt. Vele inwoners hadden zich per fiets of auto bus of met de belde extra-treinen naar Baarn begeven, waar de stoet geformeerd werd, die getuige zou zyn van het aanbieden van den kei. Maar behalve deze duizenden had zich nog een veel grootere massa belangstellenden het paleis opgesteld, om vandaar het schouw spel gade te slaan. Het was voor deze wachtenden wel teleur stellend, dat ze den stoet, waarin eenige mu ziekkorpsen meegingen en talryke vaandels werden medegedragen. niet te zien kregen, want de stoet werd nog voor aankomst by het paleis het bosch ingeleid, om zoo door een der zyhekken het park te bereiken. De steen lag daar reeds op een wagen, om door de keientrekkers naar de plaats van be stemming, de groote weide voor het jagers huisje, te worden gebracht. Hier was ook een podium opgesteld, waarop het Prinselyk Paar De Bruyne in de laatst gehouden raadsvergade ring mededeelde, over dat jaar nog weer met 1500 is vooruitgegaan. Geen wonder, dat de raadsleden mitsgaders de pers hier op een warmen zomeravond nog een verfrissching kun nen ontvangen, welke zy niet uit eigen zak behoeven te betalen. Het door de K. L. M. onderhouden luchtverkeer in West-Indië blijft zich' gunstig ontwikkelen en ook de cijfers van het vervoer over de eerste zes maanden van 1937 toonen een voort durende stjjging. Een spontane hulde bracht het Amers foortsche mannenkoor nog. dat zich by de laan, die naar het paleis voert, had opgesteld en het Prinselyk Paar toeyong. Staande voor hst koor namen Prinses en Prins deze onverwachte hulde in ontvangst Onder luide toejuichingen, zoowel uit het park, als van den ryweg, begaven Prinses en Prins zich weder te voet naar het paleis. De zoo juist verschenen zesde aflevering van het maandschrift van het Centraal Bureau voor de statistiek bevat o.m. een statistiek van de loonen, verdiend door arbeiders in zuivel fabrieken in de verschillende provincies over het tweede halfjaar 1936. De gegevens hebben betrekking op 3460 meer derjarige mannen by de eigenlyke fabricage werkzaam in totaal 271 fabrieken. Gemiddeld verdienden zy 41 cents per uur, 19.98 per week en ƒ502 over het geheele halfjaar. Hier- hy zy opgemerkt, dat het meerendeel der zuivelfabrieken in kleinere plaatsen gevestigd is. Ruim 75 pCt. der arbeiders werd dan ook zangetroffen in gemeenten met minder dan 20.000 inwoners. schen van den Prinselljken standaard de eere- signalen geeft en gedurende het défilé de model- tamboers-, trompetters- en pypersmarschen uit voert. De geunlformde leden met rood-wlt-blauwe en oranje-blanje-bleuvlaggen zullen een eere- front op het pad tegenover het bordes vormen en met de vlaggen het saluut aan, het Prinselyk paar brengen. Ook by het overhandigen der standaards en by het spelen der volksliederen wordt het saluut gebracht, terwyi zy het défilé in den tuin zullen openen. Vervolgens deflleeren de burgerleden en donateurs met vlaggen, waar bij het muziekkorps Juliana defileermuzlek en de volksliederen ten gehoore zal brengen. Alle deelnemers (sters) zullen een herinne- ringskenteeken ontvangen. door haald. De onderneming zal van 2 tot en met 7 Augustus worden stilgelegd. Het personeel telt ruim 2000 man. De werknemersorganisaties hebben met resultaat genoegen genomen. Graaf van Randwyck, de burgemeester van Amersfoort, stelde aan het Prinselyk Paar den voorzitter van het uitvoerend comité, mr. Versveld, voor, die met eenige toepasselyke woorden den kei aan het Prinselyk Paar over droeg. De Prins beantwoordde deze korte rede, waar na mr. Versveld ook de overige comlté.leden aan de vorstelyke personen voorstelde. Een kort gesprek met de comité-leden volgde en een dame bood den vorstelyken personen het „kei-lled" aan. dat voor deze gelegenheid speciaal gemaakt was. en dat werd gezongen door een koor van Amersfoortsche ingezetenen. Hiermede was de plechtigheid geëindigd. Barbados immers is het eerste punt, dat door het Trans-Atlantlsche scheepvaartverkeer naar Centraal- en het Noordeiyk deel van Midden- Amerika wordt aangedaan, terwyi ook het locaal verkeer tusschen Trinidad en Barbados zeer belangryk is en Barbados zich de laatste jaren heeft ontwikkeld tot een belangryk toe- risten-centrum, dat jaariyks door meer dan 15.000 Engelsche en Amerlkaansche loensten wordt bezocht. By beschikking van den minister van Bin nenlandsche Zaken is benoemd: a. tot voorzitter van de algemeen programma commissie en tot lid. tevens voorzitter van de Indië-programma-commlssie en de commissie voor den draadomroep, prof. mr. P. 8. Ger brandy, voorzitter van den Radioraad; b. bepaald dat deze benoeming geschiedt, voor zoover betreffende de algemeen program- ma-commissie en de Indië-programma-com- missle van 19 Juli 1937 tot en met 31 Decem ber 1937. voor de commissie voor den draad omroep voor het tydvak gedurende hetwelk de commissie de haar opgedragen taak nog zal hebben te verrichten. Begin Mei werd op de Koninklyke Maat- schappy De Schelde te Vlissingen een loons- herziening toegepast, die volgens de directie een verdeeling van 2900 centen per uur beteeken- de onder ruim 1800 man personeel. Deze herziening bracht echter geen bevredi ging. Na een tweetal Conferenties, Donderdag en Maandag op het kantoor van den Metaalbond te Den Haag, heeft De Schelde zich thans te genover de Roomsch-Katholieke, de Chrlste- lyke en de Algemeene werknemersorganisaties in de metaalindustrie bereid verklaard tot de volgende concessies: een algemeene verhooging van het uur loon met twee cent; in de plaats van drie dagen een volle week vacantle, waarvan echter de Donderdag het personeel gratis moet worden inge-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 5