ONS BLAD Het non-interventie- systeem Een tweede bombardement van Wang Ping door Japanners Het nieuws van heden Noodweer boven Borculo Het offensief bij Madrid 1 g tegen het 29e leger ingezet De incidenten te Belgrado De begrooting van Frankrijk JOH. LAUWERS r* De „strafexpeditie” VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS s No 43 De J 1 Botsingen in Tunis Kranten van stroo in Duitschland Geringe meerderheid in de Kamer voor het Concordaat verwacht Deensche kroonprins heeft een auto-ongeluk Notawisseling scherp doch niet uitdagend Overval met roof te Oostende Verdere nasporingen naar Amelia Earhart? Italië wil wijziging in het Britsche voorstel Stakende mijnwerkers in gevecht met de politie WOENSDAG 21 JULI 1937 247 DIT NUMMER BESTAAT UIT 10 BLADZUÉJEN Boerderybrand door bliksem- inslag Landbouwer door het hemelvuur gedood Door de jongste fiscale maatrege len is een evenwicht verkregen GROOTE TABAKSFABRIEK DOOR BRAND VERNIELD >m PAYGLOP 3 ALKMAAR BREUKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER Een der roovers schiet met zyn revolver in het wilde weg De rooden melden, dat de rechtsche druk schijnt te verzwakken Geen Britsche bemiddeling Hoewel op verscheidene plaatsen gevochten wordt, schijnt toch nog geen oorlog te wor den verwacht Tsjang Soe Liang wil iets goedmaken Hidaka heeft een onderhoud met Wang Tsjoeng Hoei Naar het agentschap Domei meldt, heeft de raadsheer van de Japansche ambassade, Hidaka, hedenmorgen een onderhoud ge had met den Chineeschen minister van Buitenlandsche Zaken. ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 C, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55a p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek Telefoonnummer 4330 Jurken en blouses zal men van „stroowol” kunnen gaan dragen Staat van beleg voor Japan ners te Sjanghai De onderhandelingen zouden weer op het doode punt ge komen zijn Looierij af gebrand JAARGANG DERTIGSTE IHIIHHHIIHIIHIIIIIIHIIIimillimillllllllllMIHIHIIHHIUHIlllllHIIIIIIIW» u- «6 iet I vier 4e 9 Men zegt, dat hij te Fengpoe In het Noor- b 'esten van den weg regeeringstroepen Lord Plymouth xal, naar men verklaart, de hoofdcommtesie een uiteenzetting van den toe stand geven, doch het schijnt op het oogenblik, dat de meeningsverschllien over de procedure als resultaat hebben, dat de besprekingen op nieuw op het doode punt gekomen zjjn. 'Lsscl ‘deel- de in- Dinsdagavond om zeven uur is te Ruurlo tijdens onweer de vijftigjarige landbouwer Te Veldhuis, die in de keuken van zijn boer derij zat, door den bliksem getroffen en gedood. ter de iet in n: Vandaag werd slechts geweer- en machine- geweervuur gewisseld. De rechtschen hebben een aanval tegen Villafranca del Castillo ingezet, doch met minder kracht, zoodat de regeerings troepen zich gemakkelijk konden handhaven. Eén aanval op Usera is afgeslagen. In Guadalajara, ten naar Aragon, oefenen een 'trachtigen druk uit op de stellingen van den vijand, die eenlge loopgraaflinlën moest prijsgeven. De maatregelen, welke genomen werden tot gezondmaking van de financiën, kunnen niet anders dan op snelle wijze leiden tot een ver betering van het staatscredtet. Landbouwer te Ruurlo door het hemelvuur ge troffen en gedood. Looierij te Dongen door den bliksem getroffen en afgebrand. Ernstig auto-ongeluk onder Voort huizen; personen ernstig gewond. Ned. R.K. Bond van Bouwpatroons vergadert te Arnhem. De Ned. Bank heeft den aankoopprijs van den dollar verlaagd tot l.Rl'i. O rtefar hevig /vier ver- Hfan Loon?' fokken en i een oog- ■rsonen^nto M lal Ier de en 20 er ur m. Men verneemt, dat generaal Feng Joe Sjang, de „christengeneraal”, tot opperbevelhebber der Chineesche strijdkrachten in Noord-China is benoemd. Maarschalk TsJang Soe Liang heeft Tsjang Kal Sjek onlangs gevraagd in den oorlog te mogen trekken, om zijn optreden van ver leden jaar, toen hij Tsjang Kal Sjek gevan gen nam, goed te maken. De Japansche troepenbewegingen duren on afgebroken voort. Japansche vliegtuigen hebben pamfletten om laag geworpen boven Loekwotsjau en dorpen in de omgeving, waarin de burgerbevolking wordt aangespoord oinnen drie dagen te vertrekken, aangezien anders het bombardement zal wor den geopend. De Japanners gaan door Peiping te omsingelen. KOPENHAGEN. 20 Juli (D N B.) De kroon prins van Denemarken heeft gisteren een auto- ongeluk gehad, doordat een as van den door hem zelf bestuurden wagen brak. Dientengevol ge vloog een achterwiel van den auto. De kroon prins slaagde er echter in den wagen tot staan te brengen Hij was onderweg naar Zweden, waar hij zal deelnemen aan de bijeenkomst van de Koningen van Zweden en Denemarken ef. het kasteel Sofiero bij Helsingborg ter gelegen heid van een vlootrevue der Zweedsche marine. Er ontstond geen brand. Alleen het gedeelte van een muur, waarlangs de lichtletding loopt, is licht beschadigd. De bliksem sloeg eveneens in een tegenover de boerderij gelegen huls, waar een groot gat in den binnenmuur geslagen werd, doch verder ontstonden er geen ongelukken. te is. m. Nadere mededeelingen over de aanbieding van prinaelüke standaards ten paleize Soestdijk op Zaterdag «1 Juli. e- en De Haagsche notaris J. wegens verduistering tot 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf veroor deeld. ie 1: df „Hall du .Centenaire" te Bi ‘orpsen van alle regimenten tf- ler sal en ot n- n- te ib. n- IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIHIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIWHIIIIIIIIIIIIIIII - o me voor rkqntot ■boüwen. Ten bate van het Belgische Roode Kruis is in een militair concert gegeven, waaraan de muziej namen. Majoor Prévot dirigeerde deze enorme ‘kapel, waarvoor hij, Op den „dag der Duitsche kunst”, die te Muenchen gehouden werd, was het de historische optocht, die de meeste aandacht trok. Hierboven een der praalwagens, die de Duitsche wetenschap in de Middeleeuwen voorstelde. Hiernaast een ridder uit den optocht, als gereed om aan een tournooi deel te nemen PEIPING, 20 Juli. Reuter meldt, dat toen het tweede bombardement van Wang Ping des avonds was geëindigd, bleek, dat talrijke gebouwen waren verwoest, doch de Chlnee- sen de stad in hun bezit hadden weten te houden. Naar verluidt zijn 35.000 man Japansche troepen over zee te Tankoe aangekomen Zij zullen per spoor naar Tientsin gebracht worden. Daar men niet tot overeenstemming kon komen over de procedure, werd de bijeen komst verdaagd, zonder dat een datum voor een nieuwe vergadering is vastgesteld. De middagvergadering der ondercommlssle voor de niet-lnmenging is te 18.45 uur ver daagd. Reuter meent te weten, dat de Brit sche regeering nog niet is gemachtigd tot het aanknoopen van onderhandellngen met de partijen in Spanje. De Chineesche ambassade heeft officieel te gengesproken. dat de ambassadeur Tal-Tsjl Brit sche tusschenkomst in het conflict met Japan zou hebben gevraagd. Wel worden aldus de ambassade de Britsche en Amerikaanse!)? regeeringen sedert het begin van het conflict voortdurend van den stand van zaken op de hoogte gehouden. over een deel van zijn vroegere troepen weer op zich te nemen. Maarschalk Tsjang Kal sjek te uit Koeling te Nanking aangekomen. Na zijn aankomst Is Tsjang Kal Sjek In con ferentie gegaan met den minister van oorlo? en andere leden der regeering. Het tweede bombardement van Wangping is na een uur gestaakt. De Japanneezen hebben gebruik gemaakt van brandbommen. BUREAUX, HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS, Per kwartaal voor Alkmaar f2.— Voor buiten Alkmaar J f 2.50 Dagblad uitgegeven door de N V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem Mei geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger MADRID, 20 Juli (Havas). De druk, dien de rechtschen gedurende twee dagen aan het front van Brunete, Quijorna en Villa nueva del Pardillo uitoefenden, schijnt te verzwakken. In de Kamerbijeenkomst van vanmorgen heb ben verscheidene afgevaardigden de incidenten besproken en crltiek geoefend op de politie van Belgrado, omdat die officieel heeft medege deeld, dat er gister geen wanordelijkheden zijn voorgekomen en dat er geen gewonden waren. De voorzitter maande de leden aan zich niet „door de straat” te laten beïnvloeden. LONDEN, 20 JuU. (Reuter) Het sub-comltë voor de nlet-inmenging heeft hedenmiddag om 13 uur 05 zfjn beraadslagingen verdaagd tot 16 uur, na gedurende twee uur en een kwartier bijeen te zijn geweest. Men meent te weten, dat principieele over eenstemming is bereikt over de plaatsing van internationale waarnemers in de Spaansche havens. De vertegenwoordigers kwamen over een zekere technische aspecten van dit pro bleem in het technische comité vast te stellen. TUNIS. 20 Juli (Havas) De politie heeft vandaag getracht de stakende mijnwerkers van de mijn Djertesa van het terrein te verwijderen. Zij werd met steenen bekogeld en er ontstond een vechtpartij, waarbij een Marokkaanse!) ar beider gedood en een andér ernstig gewond werd. Drie personen werden minder zwaar ge wond. Het schijnt thans rustiger te zijn. De stakende mijnwerkers cischen loonsverhooging. De gisteren door Nanking overhandigde antwoordnota wijst den weg naar de oplos sing van het conflict. De daarin vastgelegde beginselen, aldus Wang, geven de uiterste concessies, waartoe China tegenover Japan in staat te. Politieke kringen te Tokio hechten zeer groote beteekenis aan dit onderhoud. De Marco Polo-brug bij Peiping was gedeel telijk in puin geschoten. Hevige gevechten op crie verschillende punten ten Zuiden en Westen van Peiping duurde voort tot tien uur des avonds. Daarna hoorde men nog slechts af wisselend geweervuur. De Japansche consulaire autoriteiten te Sjanghai hebben den staat van beleg afgekon digd voor de Japansche onderdanen in de stad Zij moeten na 's avonds zeven uur in huis blijven en de Japansche winkels in Hongkew zijn kort na het vallen der duisternis gesloten De Japansche autoriteiten hebben de politie van de internationale nederzetting verzocht te lielpen bij het doorvoeren van deze maatrege len. De reden -van deze maatregelen te te aoe- ken in het feit, dat de berichten over het bom bardement van Wangping Sien een groote op winding teweeg hebben gebracht onder de Chi neesche bevolking. PARIJS. 20 JuU (Havas). De minister van financiën heeft heden de vertegen woordigers van de pers ontvangen. Hij ver klaarde, dat dank zij den jongsten fiscalen maatregelen, de begrooting in evenwicht is. Dinsdagmiddag tegen zes uur ontlastte zich boven het stadje Borculo een hevig on weer, dat gepaard ging met hevige regen buien en eenigen hagel. Tijdens dit nood weer sloeg de bliksem in de boerderij van den landbouwer J. T. Geerüngs, gelegen in den z.g. Dijkhoek. Het pand is geheel uit gebrand. In de middagbijeenkomst te het vraagstuk- van de vorming van een commissie voor de regeling van het terugtrekken der vrijwilligers besproken. Men gelooft, dat de Itallaansche ver tegenwoordiger heeft gevraagd, de door Enge land voorgestelde procedure te wijzigen en het terugtrekken der vrijwilligers niet te bespreken, alvorens de rechten van oorlogvoerenden zijn toegekend. Domei ziet in dezen Japanschen maatregel „het begin van ernstige ondernemingen”. Het Japansche leger, aldus dit Japansche telegraaf.agentschap, heeft alle hoop opgege ven, dat nog een vreedzame belegging van het incident bereikt kan worden. In militaire kringen in Tokio hoopt men echter nog op een beperking van de gevechten tot het district Wangping. In politieke kringen meent men in de houding van de Nanking-regeering het gevaar voor een uitbreiding van de oneenigheden te zien. Op eenlge mijlen ten Westen van Peiping Is heden geschutvuur gewisseld, hetgeen volgens hier heerschende opvatting nog niet automatisch den aanvang van den oorlog met Japan met zich meebrengt. Te Peiping verklaart men, volgens eén te legram uit die stad, in verband met de nieuwe gevechten, dat de Japansche artillerie van de onder generaal-majoor Kawabe staande bri gade de beschieting van Wangping hedenmid dag om drie uur (Chlneeschen tijd) geopend heeft. Binnen anderhalf uur waren verscheidene granaten afgevuurd. KOPENHAGEN, 20 Juli (D.N.B.). In een groote tabaksfabriek in Horsens (Jutland) waarvan de oudste gebouwen uit 1774 dateeren. is een brand uitgebroken, waardoor de geheele fabriek,, met alle opslagplaatsen, totaal ver nield werd. De schade wordt geraamd op om streeks vijf mlllioen kronen. Na een zitting van den kabinetsraad, die heden bijeen was gekomen, was verklaard, dat het kabinet zijn aanstaande besluiten in ver band, met het Noord-Chineesche conflict van dit onderhoud afhankelijk zou stellen. Men verwacht, dat de Kamer het Con cordaat met den Heiligen Stoel met een geringe meerderheid zal goedkeuren, doch eenlge leden van den Senaat, die tot de meerderheid behooren, hebben verklaard tegen te zullen stemmen. Over het lot van het Concordaat zal dus in den Senaat, waar de oppositie •(erker te, beslist worden. PEIPING, 20 JuU (Reuter) Japanners begonnen te 19.45 uur Wangping opnieuw en hevig te bom ba rd eer en. Nadat de eerste beschie ting van den middag vruchteloos was gebleven, hadden zij zwaarder schut uit Fengtai laten komen. Ook op andere punten bij Peiping is het tot botsingen gekomen. De strijd dreigt algemeen te worden. Het grootste gedeelte van den Inventaris en den hooioogst ging verloren. Een bijgebouw kon echter behouden blijven. Eenlge kippen werden door het hemelvuur doodgeslagen. De brandweer was spoedig ter plaatse, maar kon door gebrek aan water weinig uitrichten. Toen men eenmaal eenlge beekjes in de buurt had gevonden, bleek de brandslang te koft te zijn, zoodat van blussching in het geheel niets ko men kon. De uitgaven voor de buitengewone be grooting van 1938 sullen vijftien en een half milliard franc bedragen. Dit bewijst de groote inspanning van Frankrijk voor zijn militaire uitrusting. Aangezien de gewone begrooting geheel in evenwicht is, heeft de regeering de buitenge, wone begrooting onder handen genomen De lasten van de schatkist zullen de laatste maan den van dit jaar met zes milliard franc worden verminderd en het volgend jaar met 25 milliard. Beter dan alle woorden symboliseeren deze cijfers het werk, door de regeering tot stand gebracht. Indien het land de regeering zijn vertrouwen zal schenken, en in kalmte en rust zal blijven voortwerken, zal het zonder twijfel de vruchten van deze pogingen plukken. ANTWERPEN, 20 Juli. Hedenavond te een drietal jongemannen binnengedrongen in een café op de Visscherskade te Oostende eh tracht te er de lade te lichten. Toen zij bemcrxten, dat zij ontdekt waren, trok een van hen een revolver en begon in het wilde weg te schieten, met het gevolg dat de waardin, twee bezoekers van het café en een van zijn handlangers ernstig werden gewond. Vervolgens sloegen de beide niet gewonde roo vers op de vlucht, doch slechts één hunner wist te ontkomen. De ander werd, evenals de ge wonde, gearresteerd. Het schijnt, dat de jongelui uit Antwerpen afkomstig zijn. BERLIJN. 20 JuU. (Reuter), Teneinde den in voer van buitenlandsche grondstoffen zooveel mogelijk te beperken worden thans proeven ge nomen met het drukken van dagbladen op uit stroo vervaardigd r*pler. Voorts heeft men een methode uitgewerkt om eei^witte vezel te ver vaardigen uit stroo. Deze vezel zou tot textiel-' producten kunnen worden verwerkt. Reeds te men zoover gevorderd, dat een gemengde vezel, bestaande uit 50 pCt. ..stroowol" industrieel verwerkt kan worden. Het gevonden proces, al dus wordt verklaard, werkt zoo economisch, dat niets verloren gaat. Zelfs het afval te nog brulk- Het ministerie van Oorlog te Tokio deelt mede, dat heden van af het aanbreken van den dag, de Chineesche troepen in de nabijheid van de rivier Joeng Ting Ho gevuurd hebben op Japansche troepen. Even over twee uur des middags begonnen de Chineesche troepen op te rukken uit Papausjan en uit Loekwotsjau. De gevechten worden voortgezet. Tot dusverre is een Japansch soldaat gedood, en een ander gewond. Wangping voor de tweede maal door de Ja panners gebombardeerd; de „strafexpeditie” tegen het 29e Chineesche leger ingezet; oorlogs gevaar schijnt niettegenstaande de gevechten niet onmiddellijk aanwezig te zijn; de Chineesch- Japansche notawteaeling te scherp, doch niet uitdagend. De besprekingen Ini de non-intervenite-commte- ste opnieuw op het doode punt; Italië wenscht eerst erkenning van oorlogvoerenden en daarna bespreking over bet terugtrekken van vrijwilli gers. •Madrid meldt, dat de reehtsrhe druk bij Brunete schijnt te verzwakken. Overzicht van de bedrijfsresultaten der K.L.M. in West-Indlë. niet langer een pro- van de schatkist tot einde 1938. waardoor deze aan zienlijk worden verminderd. Alle ministers heb ben deze maatregelen goedgekeurd, ook de minister van landsverdediging. BELGRADO, 20 Juli (Havas). De veront waardiging, gewekt door de bloedige in cidenten tijdens de processie der Grieksch- Katholleken. te nog gegroeid, nadat bekend werd, dat Simeon, Blsschop van Chabatx, tengevolge van de hem toegediende slagen met een gummistok, een schedelbreuk heeft bekomen en dat Jantitsji, voorzitter der Kamercommissie en oud-mlnister van Eere- dienst, in een emstlgen toestand verkeert. HONOLOELOE, 20 Juli. Naar verluidt hebben namens den echtgenoot van Amelia Earhart. George Putnam, optredende agenten getracht een overeenkomst aan te gaan met kapitein Bill. Anderson, die groote ervaring heeft in het bevaren van het midden van den Stillen Oceaan. Zij trachten hem over te halen zich te belasten met bet verdere opsporen van do aviatrlce, die thans reeds sedert 2 JuU j.l vermist wordt en die officieel reeds te opge- Het zal tevens de politiek van goedkoop geld, die een eerste vereischte te voor het economisch herstel, bevorderen. In geen enkel opzicht wor den de normale uitgaven van den Staat be snoeid. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Doch hiermede is nog niet alles geregeld. Sedert jaren zijn buiten de begrooting om uit gaven gedaan, welke op de schatkist drukken. Schijnbaar drukten deze uitgaven niet op den belastingbetaler, omdat zij gedekt werden door leeningen, doch deze zijn thans gestegen tot een zeer groote hoogte. Dit kan voortduren en de regeering heeft gramma opgesteld voor de uitgaven o .Te Dongen is tijdens een kort n onweer de bliksem geslagen in de. diepingen hooge looierij van de erve» Het gebouw, dat uit hout te opgs midden in het dorp staat, stond m wenk in voUe vlam. Slechts een pe kon men redden. Het gebouw met inventaris brandde geheel uit. De brandweer stond een hopelooze taak en moest zich bppefkèi het nathouden van de aangrenzende geL_ Uit Tokio wordt medegedeeld, dat de Japansche troepen bij Wangping onmiddel lijk na den aanvang van den strijd, ook tegen de omliggende stellingen van het negen en twintigste leger gesloten de „strafexpe ditie” hebben ingezet. Hjj eisebte een duidelijk en ondubbelzinnig antwoord op de kwestie van de plaatseiijke overeenkomsten in Noord-China en op de kwestie van het stop zetten van alle jegens Japan vijandelijke handelingen, aangezien de Japansche regeering de gisteren overhandigde nota van de Nankingregeering beschouwt als niet in overeenstemming met den toestand en onbevredigend. De minister van Buitenlandsche Zaken, Wang Tsjoeng Hoei, antwoordde, dat China zich niet verzet tegen plaatselijke overeenkomsten. De minister handhaafde echter het standpunt van Nanking, volgens hetwelk deze overeenxomsten de toestemming van de Nankingregeering noo- dig hebben. Voorts verklaarde Wang, dat China den vrede wil en hoopt, dat het conflict gelo- caliseerd zal kunnen worden. Om de koersverbetering van de staats fondsen te verhaasten, hebben wij besloten een fonds in te steUen tot steun van deze waarden. Het aanwenden van dit fonds zal In nauwe samenwerking geschieden met het stabllteatiefonds en zal de speculaties tot staan brengen. BONNé’S, DIE ONS BLAD TIJDENS /X HUN VACANTIE AAN EEN ANDER ADRES WENSCHEN TE ONTVANGEN, GELIEVEN HUN ADRESVERANDERING TIJDIG, HET LIEFST UITERLUK EEN DAG TEVOREN AAN ONZE ADMINI STRATIE OP TE GEVEN. geven.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 9