R.K. Bakkerspatroons bijeen Congres R.K. blinden van 0 ERGERLIJK CEBUTO Bestrijding van de werkloosheid HET PRINSELIJK PAAR BONDSVERGADERING TE ARNHEM ST. ODILIA BIJEEN TE ROOSENDAAL DONDERDAG 22 JULI 1937 Voorraden melk in beslag genomen Minister Romme HET U.S.O. Vakorganisatie moet principieel zijn Dringend beroep op meer hulp Tegen vernietiging van natuurschoon Het gebruik van biggen- merken DE KODAK REGULAR OE CAMERA VOOR HEI SEIZOEN 1937 Vreemde landen der Ingekomen vraagstuk Be steden, grootsche 5 REIZEN ZONDER ZORGEN i Ordeningamogelijkheden Clearingkoersen De taak der overheid Mededeeling van het bestuur Principieele vakorganisatie DREIGEND CONFLICT rykssteunbUdraqe Verlenging contingenteeringen w „In land,” aldua de voorzitter, „wordt aan 3500 menschen, doordat zy blind zyn, schromelijk tekort gedaan” Het Kamerlid Dr. Moller be spreekt de ordeninga- mogelijkheden Eervol ontslag ala lid van den Hoogen Raad van Arbeid Voor een verblyf van eenige dagen op Het Loo aangekomen DE NIÉUWE VOETBRUG BIJ WEESP Voor het eerst na jaren een overschot Woensdagmorgen werd in Musis Sacrum te Arnhem de twintigste bondsvergadering gehouden van den R. K. Bakkerspatroons bond. Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn Woensdagavond omstreeks kwart voor elf per auto uit Soestdijk op het paleis Het Loo aangekomen, waar zU eenige dagen zullen verblijven. GEMEENTEREKENING VAN ZAANDAM Koersen voor stortingen op 22 Juli 1037 tegen verplichtingen luidende in: Relchsmarken 72.90, lires 9.61, peseta’s 8 85, Turksche ponden 1.44X- De overheid dient ook in dezen haar taak te begrijpen en er moet bij haar met kn den aangedrongen op subsidieerlng i denvereenlgingen en haar instellingen, Het komt mU voorplat, wil men dit vraag stuk bezien, zulks alleen bedrtjfsgewtjze goed kan geschieden, in dier voege, dat men zich vak voor vak afvraagt, of in deze richting tets 's te doen, en wat dan. Te dien einde zou ik gaarne de voorlichting hebben van hen, die de bedrijven in hun dage- lUkschen gang en hun algemeen verband over zien. Te Apeldoorn zijn zij over de Konlngslaan door het koninklijk park naar Het Loo gereden. Ondanks het late uur van aankomst viel het Prinselijk Paar een hartêlljke begroeting van talrijke belangstellenden ten deel. Een Melsjes- vereeniging uit Dedemsvaart had er enkele uren wachten voor over gehad, om van de aankomst getuige te zijn. De auto met het Prinselijk Paar, welken de Prins zelf bestuurde, werd gevolgd door een auto met leden van de hofhouding en een auto met recherche. De volgende contingenteeringen zullen per 1 Augustus 1937 voor den duur van een jaar wor den verlengd: voor lijnkoeken, grondnotenkoe- ken, sojakoeken. cocoskoeken, alle andere vee koeken, rjjwielbinnen- en buitenbanden, rubber- slangstukken, vast en vloeibaar waterglas. ger- snq) fij Woensdagmorgen is een conflict uitgebroken tusschen de ambtenaren van den crisisopspo ringsdienst der Nederlandsche Zuivelcentrale en ae directie van een kleine particuliere melkin richting 8t. Hermilindus In de Besterdstraat te Tilburg, aldus meldt het Handelsblad. Minder merken af genomen dan de regeering beschikbaar stelde Minister Romme pleegt overleg met de centrales van werk gevers en werftnemers Ik denk daarbij aan maatregelen'als: een meer gelijkmatige verdeeling van den ar beid over verschillende tijden van het jaar; het twee-op-een-stelsel; de regeling van den toevloed van nieuwe arbeidskrachten tot het bedrijf; uitschakeling van personen, die wegens onbekwaamheid of leeftijd niet of niet meer kunnen worden geacht tot het bedrijf te behooren. Bij Koninklijk besluit van 12 Juü is, te reke ren van 24 Juni 1937, aan prof. mr. C. P. M. Romme, te ’s Oravenhage, op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als lid van den Hoogen Raad van Arbeid. 7 12 Inlichtingen De gemeenterekenlng van Zaandam over li'36 sluit voor het eerst na een aantal jaren met een overschot. Terwijl de jaren 1933. 1934 en 1935 een nadeellg saldo opleverden van reep. I 165.000, 124.000 en 47.000 rond, wijst de rekening over 1936 een voordeelig saldo aan van ƒ5000. Er zijn echter over het tijdvak 1 Januari tot 3 Juli 1937 door de boeren 13 pCt. minder big genmerken gebruikt dan in het overeenkom stige tijdvak van 1936, terwijl over de week van 28 Juni tot 3 Juli 1937 deze vermindering zelfs 2C pCt. bedraagt tegenover de overeenkomstige week van het vorige jaar. De conclusie is derhalve gewettigd, dat niet in de van overheidswege toegepaste beperking van de toekenning de oorzaak moet worden ge zocht van de betrekkelijke schaarschte aan big gen, doch in de omstandigheid, dat door de boeren minder biggenmerken werden verbruikt, dan de toekenning toelaat. Als reden hiervoor kan worden aangevoerd de lage biggenprijs in het vorige najaar, die de rechthebbenden op biggenmerken er toe gebracht heeft om, tenein de het beperkte aantal merken tot zoo groot mogelijk voordeel aan te wenden, het tijdstip van den aanfok eenigszins uit te stelten. Aangezien evenwel de ervaring der laatste Jaren heeft geleerd, dat uiteindelijk vrijwel de geheele toewijzingen worden verbruikt, kan met groote stelligheid worden verwacht dat in het tweede halfjaar van 1937 het aantal verbruikte biggenmerken belangrijk zal toenemen, met het gevolg dat het aanbod van biggen aanmerkelijk zal stijgen. Deze fluctuaties in aantallen en dientengevolge In de prijzen van biggen moeten orgewenscht worden geacht, mede wijl ze ook haar uitwerking op de varkensprUzen zullen hebben. Voorts zal worden nagegaan of het mogelijk Is oen de toewijzing, ten minste gedeeltelijk, voor korteren tijd, te doen plaats hebben. oude brug. die dateert van- omstreeks 1880. is nagenoeg versleten, terwijl de nieuwe zoo gelegd zal worden, dat de scherpe bocht in de lijn, noodzakelijk door de bestaande brug, zoodanig zal worden verbeterd, dat met aan merkelijk grooter snelheid zal kunnen wor den gereden. Ik zal het dan ook zeer op prijs stellen over dit onderwerp in de tweede helft van Augustus 3f begin September ook met uw vereeniging een onderhoud te hebben, waarbij dan ter sprake zal komen: 1. of in bepaalde bedrijven vermoedelljk iets In bovenstaanden geest zal zijn te doen en eventueel in welke richting; 2 welke bedrijven in de eerste plaats zouden moe ten worden onderzocht en op welke wijze, waarbv ik allereerst denk aan de medewerking van de Bedrijfsraden en bij ontstentenis daarvan aan ciie van eventueel ter zake te vormen paritaire commissies.” De minister doet tenslotte een beroep op de medewerking van de betrokken organisaties. In bet algemeen heerscht ten onrechte de meening, dat de betrekkelijk hooge big- genprfjae* moeten worden geweten aan de beperking van de toekenning van biggen merken. Ten einde dit misverstand uit den weg te ruimen, deelt men ons van bevoegde zijde o.m. het volgend? mede. Inderdaad werd op de toekenning van biggenmerken voor 1937 van overheidswege een beperking toegepast van ruim 6 pCt. ten opzichte van de toekenning voor 1936. De totale toewijzing toch voor 1937 bedraagt 2.141.962 tegenover 2.270.231 voor 1936. De nieuwe brug komt ongeveer 20 Meter Noordelijk van de oude te liggen. Zij zal rusten op vijf pijlers en geheel electrisch gelast wor den. De doorvaart Wijd te en hoogte worden iets grooter. de eerste zal twee maal 9 M., de laat ste 1.20 M. Pijlers en landhoofden zullen van gewapend beton worden vervaardigd. 10 Augustus a s. zullen de Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht den onderbouw aanbeste den, waarvan de kosten worden geraamd op f 158.000. Het werk (de onderbouw) moet onge veer over een jaar gereed zijn. Beroepen tegen de goedkeuring van een uitbreidingsplan van Loosdrecht Over het onderwerp „Ordeningsmogehjkheden in Nederland” sprak vervolgens dr. H. Moller. In zijn rede ontwikkelde spr. twee soorten mo gelijkheden: Staatkundige en mogelijkheden in beroepen en bedrijven zelf. In de grondwet wordt uitdrukkelijk vastge legd, dat het de bedoeling is openbare lichamen voor beroep en bedrijf in te stellen ten einde regelend op te treden. Het vooipame is, dat niet nieuwe mogelijkheden zijn aangegeven, maar allereerst datgene, wat noodig is voor de orde ning van het maatschappelijke leven. Hiermede kan alles bereikt worden, wat wjj wenschelljk achten. Ook zonder het amendement, dat' de organisatie aangenomen had willen zien. Allereerst wordt geëischt, dat de maatschappij samenwerkt, anders kan de regeering nooit tot Instelling van een centraal lichaam komen. Er waren reeds eenige wetten, die eenigszins In de richting van ordening gingen. Zoo b.v. de bedrüfsradenwet, de wet tot bindendverklaring van arbelds- en ondernemers-overeenkomsten. en de vestigingswet. Verschillende aangelegen heden worden hierdoor echter door de regee ring geregeld. Juist onderdeelen, die de wet gever niet moet doen, maar de lichamen zelf. Het staatssocialisme en het liberale individua lisme wórden door spr. bestreden. Voorts ontwikkelde spr. de mogelijkheden in de beroepen, waarmede spr. de bedrijfsgenoo- ten bedoelt. Deze hangen van de leden der or ganisatie af. De moeilijkheid om tot volledige samenwerking te komen, zit in het zoeken naar eigenbelang. Wij moeten elkander helpen, wil len wij iets bereiken. Dat maakt ons katholieken juist zoo sterk en legt ons den plicht op hierin het voorbeeld te geven. Een zoo sterk moge- Hjke medewerking der staatsorganen Is hierbij noodzakelijk. Ieder land op zich kan deze ordening tot stand brengen tusschen de samenwerkende groepen. Internationale ordening is volstrekt niet noodzakelijk. Het is verkeerd ordening als een specifiek katholiek beginsel te kenmerken. Zjj is zuiver natuur-tnenscheljjk. Spr. besluit zijn rede met te herinneren aan hetgeen Z. H. de Paus in „Quadrag?simo Anno” over de or dening zegt: „dat deze corporaties, die hun eigen recht hebben, door velen beschouwd wor- ^den zoo niet te behooren tot het wezen van de burgerlijke gemeenschap, dan toch tot de men- ■chelljke natuur.” BU de rondvraag oefende de heer Stevens cri- tiek uit op de Katholieke Kamerfractie, die volgens spr. te weinig voor de belangen van de bakkers opkwam. Spr. hoopte, dat nu eens spoed zal worden betracht om een verbindendverkla ring van ondernemers-overeenkomsten inge voerd te krijgen. Dr. Moller antwoordde, dat de Kamerleden herhaaldelijk drang op de regeering hebben uit geoefend. De te o ver winnen moeilijkheden zijn echter zeer groot. liggende periode is gebouwd op een verkeerden grondslag. Geen verbetering is te verwachten wanneer de nieuwe structuur niet berust op de hoogere doelstelling van den mensch; wanneer zij niet gedragen wordt door het beginsel van Christe- lijke rechtvaardigheid. En wie zal dit doen, als WU Katholieken die taak niet aanvatten. De vakorganisaties moeten een middel zijn tot de vernieuwing van het maatschappelijke en economische leven. De leiders en leden zullen doordrongen moeten zijn van een echt-Chris- telljke levensopvatting, willen zij dit ideaal be reiken. Alle resten van neutraliteit zullen uit hen weg moeten. Slechts echt principieele men schen hebben wij noodig. Onze levenshouding kan ontzettend veel goed, maar ook ontzettend veel kwaad doen. Het werk van de vakorganisatie is absoluut noodig, maar zonder de standsorganisatle zou den de vakorganisaties gaan vergroeien tot een zijdige belangengroepjes. Het eene is een nood zakelijke aanvulling van het andere. WIJ Katholieken zullen de maatschappij moe ten bewaren voor een algeheele ontkerstening. De behandeling der afdeellngsvoorstellen ging in vlot tempo. De vergadering kon zich ver- eenlgen met de door bet hoofdbestuur uitge brachte prae-adviezen. Speciale aandacht werd gevraagd voor het voorstel-Haarlem om het begin-uur van den bakkersarbeld op Zaterdag op 3 uur te stel len. Hierna volgde behandeling vragen. Dinsdag en Woensdag hield de Ned. R.K. Blindenbond ,St. Odilia” te Roosen daal z(jn Jaarlljksch tweedaagsch congres, hetwelk door te ramen ruim honderd blinde afgevaardigden en hun geleiders, en afgevaardigden ook uit Belgisch Vlaan deren wordt bijgewoond. Scherpe bocht uit spoorlijn ter plaatse verdwijnt Naar wjj vernemen zal eerstdaags begon nen worden met de vernieuwing van de spoorbrug over de Vecht bij Weesp. De Conflict tusschen Zuivelcentrale en Tilburgache fabriek Alle voorradige melk werd door de ambte naren met behulp der politie in beslag geno men, zoodat het personeel, een twintigtal ven ters, niet kon uitrjjdenT Reeds geruimen tijd geleden Is de directeur, de heer Van der H-, door de Inspectie van den opsporingsdienst gewaarschuwd tegen het ge bruikmaken van een bepaalde karnmachlne en niettegenstaande bU het laatste bezoek der ambtenaren de machine nog verzegeld werd ging de eigenaar rustig met het gebruikmaken door, terwijl hjj verder toeliet dat een groot ceel der venters, niet van een ventvergunning voorben, hun werk verrichtten. Woensdagochtend in de vroegte nu, barstte de bom en legden de ambtenaren met behulp van de politie beslag op den geheelen voorraad melk. Een maatregel, die heel wat volk naar deze volkrijke buurt lokte en eiken dag zal worden voortgezet, tot de directie de grieven neeft uit den weg geruimd. De melkventers zijn onmiddellUk per auto bus naar Den Haag vertrokken om daar ter plaatse persoonlijk hun belangen te gaan be pleiten. Op het departement van Sociale Zaken is onder leiding van den rljksbemiddelaar in het derde district, prof. mr. A. C. Josephus Jitta. een bespreking gehouden tusschen partijen, be trokken bU bet dreigend conflict by de beton- fabrlek van de firma Bos te Alphen aan den Rijn. De rljksbemiddelaar heeft aan partijen een voorstel gedaan, waarop In den loop van de volgende week zal worden geantwoord. De arbeidersorganisaties hebben toegezegd, het door haar gestelde ultimatum met een week te sullen verlengen. De Kodak Regular is camera om trotsch op te zijn. Elegant model. Modem, dus met rompontspanner. Kodak Anoi- tigmaat f. 6.3; optische doorzichtzoekery sluiter tot 1/100 sec. Formaat 6x9 cm. Maar er zijn ook Kodak Camera's vanaf fl. 15.75. acht wor- der Blin- ---i, opdat de blindenzorg zich ook zal kunnen uitstrekken over hen, die niet In een werkinrichting van blinden worden geplaatst, doch hun weg in an dere richting kunnen volgen. Wij verlangen een blindenzorg, aldus spr., als een sociaal goed, doch niet in denkvorm Van armenzorg, waarbij de steun aan blinden van het platteland gelijksof evenredig zU aan dien voor de bhnden in dS steden. Toen kwam het Jaarverslag aan de orde. Aan activiteit heeft het blijkens dit jaarver slag aan de organisatie niet ontbroken. Door woord, geschrift en beeld is vele malen de aan- dacht gevestigd op de drie groote doelstellingen der organisatie, nJ. leerplicht voor het blinde kind, goede vakopleiding en steun aan blinden zorg ui het algemeen. Het ledental bedroeg op 31 December 350. Door wijziging in de samenstelling van het Bondsbestuur is deze thans als volgt: pastoor H. Brandchof, geest, adviseur; O. J. v. d. Berg, Rotterdam. voorzitter; Robert Coppes, Den Haag, secretaris; c. Veenboer, Utrecht, pen ningmeester; M. de Jong, Maastricht, vice- voorzitter; J. de Schutter, Dinteloord, tweede secretaris; F. H. Louman, Haarlem, en F. Koo tten, Eindhoven, commissarissen. Regelmatig worden de witte wandelstokken met twee roode banden, als herken ningxteekm der blinden, betrokken. Het gebruik ervan neemt steeds meer toe en de gebruikers ondervinden steeds meer de hoogere veiligheid daaraan verbonden. e Noordwijkerhout speelt zich een drama af, waarbij gan het natuur schoon van ons land, dat ondanks alle beschermende maatregelen nu hier dan daar ernstig In het gedrang is ge komen, een in lange Jaren niet te herstellen schade dreigt te worden toegebracht. De eigenaar van t landgoed „De Boekhorst”, dat een geliefkoosd wandel- en kampeeroord vormt, niet alleen voor de inwoners van Noordwijker- hout, maar ook voor tallooze zomergasten aan de Hollandsche kust, heeft een De afdeellng voor de geschillen van bestuur van den Raad van State heeft behandeld een aantal beroepen, ingesteld tegen een besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, waarbij een uitbreidingsplan der gemeente Loosdrecht Is goedgekeurd. De raad heeft daarmede beoogd, een einde te maken aan de vernietiging van natuurschoon, die de laatste jaren in het plas- «engebied op groote schaal heeft plaats gehad door den bouw van zomerhuisjes, optrekjes, boo tenhuizen, répara tie-inrichtingen, enz. op zeer ongeschikte plaatsen. De raad stelde zich bij de vaststelling van de nieuwe bouwverordening op het standpunt, dat houten zomerhuisjes niet meer zullen worden toegelaten, doch dat slechts steenen woningen zullen mogen worden gebouwd aan behoorlijk verharde wegen. Verscheidene appellanten hebben voor den Raad van State hun bezwaren toegelicht. Van hen betoogde de heer T. W. de Tourton Bruijns, dat hier natuurbescherming wordt uit gevochten op de ruggen van particulieren, waar bij met groote willekeur wordt te werk gegaan. In zijn openingsrede tot het congres besprak de voorzitter van den Nat. R. K. Blindenbond ,,St. Odilia". de heer v. d. Berg, de achterstel ling der blinden, waarbij hij er op ubes. dat in ons land aan 3500 menschen, doordat zij blind zijn, schromelijk te kort wordt gedaan. De minister van Sociale Zaken, prof. mr. C. {Pleiter wees daarbij op de, wat hjj noemde. P. M. Romme, heeft aan de txsturen van de cen trale werkgeversorganisaties en aan de vier groote arbeiders vakcentrales een schrijven ge richt, waarin hij te kennen geeft, dat een van de meest belangrijke en meest urgente proble men. waarmee hij zich in de naaste toekomst zal moeten bezighouden, het vraagstuk der werkloosheid is. Eensdeels zal getracht moeten worden den omvang der werkloosheid zooveel mogelijk te teperken. anderdeels de geldelijke gevolgen der werkloosheid zoo doelmatig mogelijk te regelen. De minister beperkt zich in dit schrijven tot bet eerste mint. Het ligt op mijn terrein aldus vervolgt mr. Romme te overwegen of door regelingen op het gebied van den arbeid zelf Iets kan worden gedaan om een zoo groot mogelijk aantal per sonen aan den arbeid te krijgen en te houden op een wijze, die economisch verantwoord is. Ik heb hiermede met name op het oog rege lingen. die een zoo goed mogelijke 'verdeeling van den arbeid over de beschikbare arbeids krachten verzekeren. Wellicht kan in deze ook met behulp van het publiek gezag iets ten goede worden ge daan. Blindenzorg in België In de vervolgvergadering hield de zeereerw. heer Arn. Ghesquiere, uit Brugge, geestelijk ad viseur van den Belgischen Blindenbond „Licht en Liefde”, een inleiding over de blindenzorg In België. Hierna sprak dé heer A. Storme, voorzitter van de Antwerpsche afdeellng van den Vlaam- seben Blindenbond, die eveneens verschillende bijzonderheden mededeelde over het werk voor de bllndgn In België. Vervolgens kwamen de afdeelingsvoorsteUen aan de orde. wx>. ook een voorstel voor het tut stand komen van een z.g. .«esproken dagblad”, gelijk zooiets In België al lang bestaat, en een tot het verkrijgen van een voor blinden, eveneens naar het voorbeeld in België. Na breedvoerige besprekingen werd het bonds bestuur met de uitvoering dezer voorstellen be last. De eerste congresdag werd besloten met een uitstekend geslaagden feestavond in de schouw burgzaal van den Kath. Kring. Hier werd nog het woord gevoerd door Pater Andreas, uit Helmond, den bekenden blinden Capucljn, geest, adviseur der afd. Noord-Bra- bant van St. Odilia, die een opwekkende toe spraak hield tot zijn lotgenooten en bet werk van en voor de blinden bjj de ziende geioofs- genooten dringend aanbeval. De vergadering stond onder leiding van den bondsvoorzitter, den heer joh. Loose uit Bergen op Zoom. Een voorstel van de afd. Breda om het woord je .Jtoomsch” uit de naamsomschrljvlng te la ten vervallen, werd op advies van den bonds- advlseur verworpen. Evenmin vond een voor stel van de afd. Bergen steun om in de statu ten op te nemen, dat getracht zal worden bet oprichten van coöperatieve bakkerijen tegen te gaan. De voorzitter van de afd. Arnhem, de heer 8. J. v. Heumen, sprak een woord van welkom tot de congressisten, waarna de bondsvoorzitter er op wees, dat de organisatie thans ruim 3000 leden telt met vijf gewesten en 142 afdeelingen. Hulde bracht spr. aan de activiteit der propa gandisten. Uit alles blijkt, dat het bondsbureau steeds meer het centrale punt is geworden. De gehouden vakcursussen stemmen tot voldoe ning. De algemeene toestand in 1 bakkersbe drijf is nog slecht, maar hij zou nog slechter zijn. Indien de Ned. Bakkerijstlchting er niet was geweest. Bij de behandeling der Ingekomen stukken werd goedgevonden de volgende bondsvergade ring te Amsterdam te houden. Op voorstel van den afgevaardigde van Hengelo (G.) werd de bondsvoorzitter bij acclamatie herkozen. Even eens werden herkozen de heer 8. v. Heumen (Arnhem) als penningmeester en de heer Bchreurs (Venlo) als lid van het hoofdbestuur. Voor de vacature van den heer Steens uit Rotterdam waren door de afd. Schagen en Alk maar elk een tegencandidaat gesteld. Breed voerig werd van gedachten gewisseld over de wijze, waarop over deze candidatuur in het bondsorgaan is geschreven. Tenslotte werd ge stemd en de heer Steens met overgroote meer derheid gekozen. Middelerwijl was het drieduizendste lid. n.1. de heer de Jong uit Goirle. binnengekomen, die door den voorzitter op hartelijke wijze werd toegesproken. De middagvergadering werd met een rede van den bondsvoorzitter, den heer Joh. Loose, ge opend. Spr. herdacht allen, die het initiatief tot oprichting van den bond hebben genomen en hun krachten voor zijn verderen bloei heb ben gegeven. Thans na twintig jaar Is de kleine groep katholieke bakkers uttgegroeid tot een organisatie van drie duizend leden. Met kracht zal worden gestreefd naar versterking der or ganisatie volgens de Christelijke beginselen. Volgens berichten, In verschillende Naden verschenen naar aanleiding van de voorziening in de directie van het U. 8. O., schijnt er mis verstand te bestaan omtrent de positie van den heer v. Otterloo. Het bestuur van het U. S. O. vindt hierin aan leiding tot de mededeeling, dat de heer Van Otterloo, te voren tweede dirigent, na gedu rende de ziekte en het verlof van den heer Van Goudoever met de leiding van het orkest te zijn belast, met Ingang van 1 Juli tot diri gent werd benoemd. Hieruit moge blijken, dat het bestuur ook aan het Nederlandsche element onder de di rigenten recht wil doen wedervaren. Geregeld hebben bijeenkomsten van vertegen woordigers der drie landelijke organisaties plaats waarbij van een vruchtbare gedachtenwisseling en prettige verstandhouding mag worden ge sproken. Het verslag besloot met er op te wijzen, dat de sympathie en de belangstelling voor het streven van den Bond gestadig toenemen en de algemeene perspectieven In het maatschap pelijk leven gunstiger worden, welke de belofte Inhouden, dat de toekomst meer kans van slagen biedt voor de vervulling van de recht matige verlangens, en met de opwekking aan allen om hun beste krachten te blijven geven en onder de voorspraak van de Patrones St. Odilia onverflauwd het bondswerk voort te zetten. Nadat, na een inleiding van den voorzitter, de heeren van Gessel en C. Veenboer, oud. bestuursleden, die wegens ziekte hun functie noode moesten neerleggen, tot eereleden waren benoemd, werd ook op voorstel van het bestuur besloten telegrammen van aanhankelijkheid te zenden aan H. M. de Koningin, aan Z. H. Exc. Mgr. P. Hopmans, bisschop van Breda, en aan H. K. H. Prinses Juliana en haar Prinselljk- gemaal. Van Mgr. Hopmans mocht men nog tijdens de middagvergadering een danktelegram ontvangen ,JDe principieele vakorganisatie” was het on derwerp, waarover de zeereerw. heer K. Roncken het woord voerde. Ieder maatschappelijk systeem, alidus spr., draagt noodzakelijker wijze het stempel van het ideaal, waarop het gericht is. Uit den chaos van den tegenwoordigen tijd kunnen wij thans besluiten, dat het fundament, waarop het maatschappelUk-economlsche stelsel gebouwd is. is scheef gezakt. Het gaat in onzen tijd niet meer om verbe tering van een of andere machine, maar om herziening van de menschen zelf. De vakorganisatie heeft hier wel een klein, *naar voornaam onderdeel te bewerken, nj. de bedrjjfsordenlng. het economische welzijn. Het economische leven van de achter ons brutale vernietiging van natuurschoon, welke op andere plaatsen in de omgeving is geschied, b.v. aan de Vecht, op het eiland De Nes en in den Splegelpolder. HU noemde het kruimelwerk, nu den bouw van zomerhuisjes te verbieden. Daarbij kon spr. geen leidend beginsel ontdek ken en hU vroeg zich af, of het met die na tuurbescherming wel zoo ernstig gemeend is. Men bepaalt zich tot een oever van de plassen. Waarom is er geen streekplan gekomen? Pletter meende, dat de burgemeester van Loosdrecht de meest dolzinnige plaagzucht bot viert, met hanteering van de machtspreuk: na tuurbescherming. Mevrouw H. J. F. Mlrandolle betoogde, dat de ontevredenheid in Loosdrecht over dit uitbrei dingsplan groot is. Het plan komt overigens 20 jaren te laat, want er is weinig meer te red den. BU hetgeen er nog te redden overbluft, wordt de grootste willkeur toegepast. Spr wees erop, dat de gemeente Loosdrecht veel te dan ken heeft 'aan de forenzen en dat men dus in ruime mate met hun belangen dient rekening te houden, ook met het oog op de leuze: brengt uw vacantie door in eigen land. De Kroon zal later In deze zaak beslissen. om zjjn prachtige dennenbosschen in de duinen met den grond gelijk te maken, zoodat binnenkort een kale woestijn zal ontstaan, waar eens koele schaduw en geurige dennenlucht den bezoeker ver kwikten. Hadden wij hier te doen met een geval van particuliere werkverschaf fing aan werkloozen of met een drasti sche demonstratie van een landeigenaar, die door de hooge lasten op zijn beurt gedwongen werd er zooveel mogelijk contant geld van te maken, het geval zou betreurenswaardig zijn, om de schending van het natuurschoon, maar niet ergerlijk uit maatschappelijk oofe- punt gelijk het thans is. Immers, wij hebben hier te doen met volkomen feo dale eigendomsopvattlngen van iemand, die reeds vroeger blijk heeft ge geven van weinig gemeenschapszin. De gemeenteraad van Noordwijkerhout had terecht het landgoed „De Boekhorst" zoowel om zijn natuurschoon als om het belang van de ongeschondenheid van dit goed voor de gemeente ingevolge de Natuurmonumentenwet tot natuurmonu ment verklaard. Den» eigenaar was dit niet naar den zin, ofschoon hij als directeur van een kunstzandsteenfabriek niet uitsluitend aangewezen was op de opbrengst van zQn landgoed en door dit besluit van den gemeenteraad zijn vaste lasten op dit bezit aanzienlijk zouden worden verminderd. Ondanks zijn heftige protesten keurden Gedeputeerden het besluit van den gemeenteraad goed. Daar echter de wet een tijdruimte van dertig dagen toestaat om tegen een dergelijk besluit in beroep te komen en het besluit gedurende dien tijd nog geen rechtskracht heeft, is de eigenaar be gonnen met man en macht de schoon heid van zijn bezit te vernielen, zoodat straks na het verstrijken van den termijn geen natuurmonument, dat beschermd kan worden, meer aanwezig zal zijn. Als motief voor deze handelwijze geeft de eigenaar op, dat hij ten bate van zijn kunstzandsteenfabriek afgravingen op dit terrein wil laten verrichten, een weinig overtuigend motief, aangezien de behoefte aan afgravingen te dezer plaatse zich blijkbaar in jaren niet heeft voorgedaan en juist acuut is geworden na het vallen van het door hem niet gewenschte gemeenteraadsbesluit. Wij kunnen ons dan ook evenmin als de bewoners van Noordwijkerhout aan den indruk onttrekken, dat hier moed willig- ten koste van het landschaps- schoon en van de ^aarvan genietende vacantlegangers eej> daad van ernstig gebrek aan burgerzin wondt gesteld, welke volkomen In strijd is rtèt het oude en ware devies ^Noblesse oblige” (Adel légt verplichtingen op). Eén goede kant is er aan deze lijke historie, nl. zij bewijst op m te overtuigende wijze, dat zoo mogelijk de natuurmonumentenwet moei worden gewijzigd in dien zin, dat bin nen den voor beroep openstaanden ter mijn en hangende de definitieve beslis sing geen wijzigingen mogen gebracht worden in den bestaanden toestand. Wordt de wet In dien zin veranderd, dan zullen eigenaars als die van „De Boek-, horst" geen plelzier meer kunnen heb ben In voor de gemeenschap hoogst on- plelzierige practljken. Nu de gemeenteraad van Noordwijker hout verzuimd heeft een tijdelijk kap- verbod aan zijn besluit toe te voegen, zou alleen krachtens de Bosch wet bij ministerleele beschikking nog zulk een verbod kunnen worden uitgevaardigd, mits als voorbereidende maatregel voor een binnen een jaar te voltrekken ont eigening. Dat een dergelijke onteigening den gemeenteraad van Noordwijkerhout eventueel duur te $taan zou komen, daarvoor lijkt ons de mentaliteit van den machtsbewusten eigenaar een ste vige borg. Arbcidersultimatum met een week verlengd De openingsvergadering werd ojn. ook bUge- woond door verschillende geestelUken en door wethouder G. M. Lanen. De bUeenkomst werd geopend door den voor zitter der afd. Roosendaal, Dr. C. v. Eek, met een begroetingsrede, waarin hU in het bUzonder de genoemde geesteluke en wereldluke autori teiten verwelkomde, evenals de bultenlandsche gasten. Vervolgens dankte de heer Job de Schutter, als voorzitter van de Noord-Brab. afdeellng „St. Odilia” het Rooeendaalsche gemeentebestuur en de Rooeendaalsche afdeellng voor de ont vangst. Hierna voerden rector v. Dorst, namens de Roosendaaische geestelijkheid, en wethouder Lanen namens bet gemeentebestuur, bet woord. Hun Instituten, hun vakonderwUs krijgen geen subsidie en -worden pijplUk ten achter gesteld bu het normale vakonderwijs, het geen zich ernstig wreekt op de belangen van het arme blinde kind. beroemde natuurtafereelen kunt U zien voor weinig geld, als U reist per C E B U TO-Touringcar. 2 dagenTantoofwt. DüiMldorf 17 4.75 Vlaanderen-Engeland a 43. M Norderney met vlieg en boottocht 49.50 Perijl. Expositie 70.— Zwitserland97.50 en Reisgids bij de bekende CEBUTÖ-Relsbureaux of schriftelijk P. C. Hooftstreat 22, Amsterdam

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 15