We luisteren naar II li I Vooras brak door midden Vrachtauto tegen boom gebotst De loonen in de textiel-industrie MAES NOG AAN DEN KOP GROOTE FABRIEKSBRAND Sport eri spel DONDERDAG 22 JULI 1937 Spreekwoord. Twee zwaar gewonden TOUR DE FRANCE Chocque wint de etappe RONSELARIJ VOOR SPANJE? Xwee personen gearresteerd Hooglceraar kunstgeschiedenis MEISJE VERDRONKEN LEENING HENGELO De Oude jaarèverrassing Uniformen speelden hun rol „DE LAKENHAL” TE LEIDEN Aardappelziekte Machinisten-examens De kana kwam TOESLAG WORDT VERLAAGD LEENING UTRECHT SCHAKEN Nerveuze spanning Vrijdag 23 Juli FIETSENDIEF IN ARREST TWEE MILITAIREN GEWOND INBREKERS BETRAPT Ongeval bij colonne veldartillerie ZWEMMEN De hoofdingang naar de Jamboree Motorrijder doodelijk gewond Ernstig auto-ongeluk bij Scherpenzeel Gunstiger stand van Eu we tegen Aljechin Kleiwarenfabriek te Tegelen geheel door brand vernield In een volkslogement te Nijmegen geknipt De achaak-vierkamp in Zuid- Duitschland NEDERLANDSCHE OVER WINNINGEN IN BELGIË CONGRES VAN LANDBOUW INDUSTRIEËN VERDRONKEN KANO VAARDER GEVONDEN Voor Uselmeervisscher», erkend als hoekwantvisschers Van de inzittenden van een huur auto wérd een heer gedood en liepen twee dames ernstige verwondingen op 4. 5. 43ste: Anton van Schendel 114 uur 47 minuten 7 sec. Door een defect aan de'stuur inrichting was de chauffeur zyn wagen niet meer meester Koele, droge voeten Toezeggingen van de zyde der werkgevers Ouders, past op uw kleinen! By een botsing tusschen motor en auto Lapebie nog slechts veertig secon den op den leider achter Activiteit Van nachtwaker leidde tot hun arrestatie k te slag worden verleend. optreden van aardappelziekte. ga] 3.15 AVRO-Dansorkeet. t solist. tr 9 de besturen der toegezonden. firma doch ntet tegen wy zijn bereid, op twee punten in uw concept loon- en arbeidsvoorwaarden in te gaan, d.w.z. dat wy bereid zyn aan de leden onzer vereenl- ging voor te stellen: 1. een betaalde vacantie van 24 dag voor alle leden van het personeel, dat gedurende zekeren tyd in dienst is geweest, in te voeren. Op een provisorische regeling zal deze vacantie nog In den loop van Augustus van dit jaar worden gegeven in afwachting van de definitieve rege ling; 3. de vergoeding voor ploegenwerk, Uitsluitend voor het tweeploegenstelsel (dagploegen dus) te verhoogen van vijf op tien procent, ongeacht het aantal uren, dat In de ploeg wordt gewerkt.” van den Uit de richting Utrecht kwam een vracht auto van de firma Takkens aldaar, beladen met zakken eierkolen, waarvan de snelheid onge veer veertig kilometer bedroeg. Door een defect aan de stuurinrichting was de bestuurder plot seling zijn wagen niet meer meester, waardoor het voertuig tegen een boom reed en vrijwel ge heel vernield werd. De visscher Smeenk uit Dtemerdam heeft op ongeveer tweehonderd meter uit de kust het lyk aangetroffen van den ruim twlntigjarigen C. Vink uit de Vrolikstraat te Amsterdam, die Zondag j.l. bij het kano-ongeluk op het Wsel- meer is verdronken. Per polltieboot Is het stof felijk overschot naar de stad vervoerd en ver volgens naar een der ziekenhuizen overgebracht 2. 3. 5- HILVERSUM gramma, 8.00—0.15 11.30 pu- te En deze gelegenheid kwam. Op 25 KM. voor de finish kreeg Sylveer Macs bendbreuk. Het rustige gangetje van het peleton was ineens verdwenen. Met een gemiddelde, dat by de 50 KM. lag, stormden Lapebie. Chocque, Marcail- lou en de anderen er tusschenult, terwyi de an dere Belgen afstapten om den drager van de gele trui te helpen. Zelfs de Individueel Deloor hielp een handje, hetgeen volgens de reglemen ten verboden Is. Chocque won den rit met La pebie op de tweede plaats, waardoor deze 45 seconden tydsvergoeding kreeg. En aangezien Sylveer Maes eerst met een tyd van 7 uur 58 minuten 35 sec. binnenkwam, d wz. met 1 mln. 38 sec. achterstand op Lapebie, dank zy ook een gesloten spoorwegovergang, won de Franscjja, man in totaal 2 minuten 23 sec., waardoor Mj nog precies 40 seconden achterstand in de al- gemeene rangschikking heeft. in dan II Woensdagavond omstreeks negen uwr is •p den ryksstraatweg tnsschen Scherpen- seel -en Renswonde een aote-ongelak ge beurd, waarbij een doode te betreuren is en twee personen ernstig »yn gewond. •e tnschryvingen op 5.215.000 34 pet. obll- lën, vierde leening 1937, der gemeente Utrecht, worden ten volle toegewezen. Het betreft hier een huurauto, waarmede een wilde dienst tusschen Amsterdam en Arnhem wordt onderhouden. Op een gege ven moment is de vooras van den wagen door midden gebroken met het gevolg, dat de twee voorwielen losraakten en het. voer- tuigr tegen een boom vloog. Van de inzittenden werd de 58-jarige heer K. Bezemer, wonende in de Plantage Park- laan te Amsterdam, vrywel op slag ge dood. Zyn echtgenoote werd zeer ernstig gewond, evenals de derde passaglere. mej. E. Smit, die ook uit Amsterdam afkomstig te. Wij erkennen, dat er aan den anderen kant ook loonen voorkomen, welke laag zyn. Waar wy loonen tegenkomen, welke, alle omstandigheden in aanmerking genomen, door ons te laag worden geacht, verklaren wy ons bereid aan verhooging ervan mede te werken. Vanochtend om acht uur was men den brand meester. De oorzaak De beide dames zyn met een ziekenauto uit Veenendaal naar de rykskllnleken te Utrecht overgebracht. De chauffeur van den autó kwam er zonder letsel af. In het etmaal van des avonds 30 tot des avonds 31 Juli te in de omgeving van Broek op Langendyk en in het midden van het land de weersgesteldheid critlek geweest voor het De gemeenteraad van Amsterdam benoemde Woensdag tot buitengewoon hoogleeraar in de kunstgeschiedenis van de Middeleeuwen en van den Nieuweren Tyd dr. J. Q. van Regteren Altena. conservator aan de kleine musea Amsterdam. Aah den directeur van het stedelyk museum „De Lakenhal”, den heer A. Coert, zal. in ver band met het bereiken van den pensioenge rechtigden leeftijd, tegen 1 Januari eervol ont- 2. 3. zyn de Belgen natuuriyk zeer sterk, omdat sy een practisch ongeschonden team bezitten. De resultaten waren: Dikmarf kwam per motor met zyn echtgenoote als duorydater uit de richting Hasselt gereden. Op bovengenoemd kruispunt dook plotseling een Belgische luxe-auto op met het gevolg, dat een geweldige botsing ontstond, waarby de heer D. zeer ernstig verminkt werd. Per taxi werden hy en zyn echtgenoote, die er betrekkelyk goed te af gekomen, naar het ziekenhuis Calvariënberg te Maastricht vervoerd. Hier bleek het nood- zakeiyk te zyn. dat beide beenen van het slacht offer geamputeerd werden. Hy had bovendien aan het hoofd diverse wonden opgeloopen. Benige uren later is D. aan de bekomen ver wondingen overleden. Zyn echtgenoote is ter observatie in het ziekenhuis opgenomen. Chocque (Frankryk) 7 uur 58 min. '50 sec. Lapebie (Frankryk) 7 uur 58 mln. 57 sec. Wengler (Duitachland) zelfden tyd. Egll (Zwitserland) zelfden tyd. Frechaut (Frankryk) individueel, zelfden tyd. Anton van Schendel, alsmede een aantal andere renners allen zelfden tyd. Algemeen klassement: Sylveer Maes (België) 111 uur 47 minuten 5 sec. Lapebie (Frankryk) 111 u. 47 mln. 45 sec. Vicinl (Italië) individueel. Vissers (België) individueel. Amberg (Zwitserland). De verongelukte auto had slechts een matige raait, namelijk tusschen de dertig en veertig kilometer. De wagen kwam bh het ongeluk op zyn linkerkant te liggen. Het 14-jarig dochtertje van den heer van der Heyden te Kapel-Avezaath. dat by familie te Kesteren logeerde, is by het spelen te water ge raakt. Hoewel men haar spoedig aan den kant bracht, waren de levensgeesten reeds geweken. Toen Woensdag een colonne veldartillerie de hellende Prins Frederiklaan te Amersfoort af reed, zwenkten, vermoedelyk door te groote snelheid, de paarden voor een der stukken plot seling naar links met het gevolg, dat twee stuk- ryders. van E. en Van de P., tegen den grond sloegen. Van E. ontwrichtte zyn rechterarm en Van de P. liep vermoedelyk inwendige kneuzingen op. Belden zyn naar het militair hospitaal te Utrecht overgebracht. De toestand van Van de P. is niet geheel zonder gevaar. Op het gevaarlijke kruispunt Veld Wezelt (België) heeft Woensdagmiddag wederom een ernstige botsing plaats gehad tusschen een motor en een auto, waarvan een Neder- landsche motorrijder, de ongeveer 48-jarige Dikmarf uit Delft 't slachtoffer is geworden. Indien Uw voeten transpireeren of pyniyk zyn en spoedig stukloopen, behandelt ze dan met Purolpoeder, dan blyven ze koel en droog worden niet branderig en loopen niet stuk. In bussen 4o en 60 ct. By Apoth. en Drogisten. AMSTERDAM (Kweekschool voor Machinis ten.) Geslaagd voor einddiploma B.M. de heeren J. G. P. Balfoort, C. Botje, W. Botman (met lof), P. J. den Das (met lof). H. A. van der Hart, P. H. Havik, G. E. van der Linde, M. de Mos (met lof), A. Muller, J. Petersen (met lof), J. Stoop, H. Stroeve, H. J. A. van Zeil. Gesl. voor einddiploma AM. de heeren Th J. W. J. de Brouwer. R. A. O. Hazebroek, F. Kloosterman. J. Polderman. J. A. Altheer, A. E. Bayless Hathaway, H. J. Ch. Bruesslng, K. Bruynls, J. F. Burgersdyk, J. H. Grootveld, A. Jansen, B. Kamphorst, A. Klok. J. H. Koks- hoorn, K- van der Kolk, H. B. J. Knuyt, J. R Kriele. B. F. Leyen, 8. Oostfrhuis, L. R. den Otter, H. A. B. Petlet, J. H. Polver. M. J. Rln- goir, A. L. Schenk, T. Spaanderman, K. Tlem- stra. C. A. Utrecht, H. Versluys, J. Versteeg, H. J. de Vries, K. G. de Vries, P. Wagenaar. De directeur van den Ryksdlenst ter uitvoe ring van- de Zuiderzeesteunwet maakt, in aansluiting op de bekendmaking van 6 Juli 1937 voor alle IJselmeervlsschers en onder ver- Woensdagmlddag om vier uur is op den Ryksstraatweg onder de gemeente Harmelen een auto-ongeluk gebeurd, waarby twee personen ernstig werden gewond. van prof, assistenten en het leiding van prof. dr. O. enkele assistenten bezich- instituut en het bedryfs- grondohderzoek, het che- STUTTGART, 21 Juli (A.NJP.) Woensdag Is te Stuttgart de derde ronde begonnen van het schaaktournooi tusschen Eu we, Aljechin. Sae- misch en Bogoljubow. waarvan de beide eerste ronden in Bad Nauheim zyn gespeeld. Dr Euwe kwam voor den eersten keer In dit tournooi uit tegen den oud-wereldkamploen Al jechin en speelde met wit. Hy opende met eet) dame-gambiet. dat door Aljechin werd aange nomen. Nadat verschillende stukken werden af geruild. is de party na den 31sten zet afgebro ken. De stand In het komende eindspel schynt voor dr. Euwe iets gunstiger. OokJ3aemisch begon zyn party tegen Bogol jubow met het dame-gambiet, waarop deze laat ste antwoordde met de Cambridge-Springs-va- rlant Tengevolge van eenige verrassende zetten van Bogoljubow geraakte Saemisch In tyd- nood, doch hy slaagde er desondanks In zyn po sitie te verbeteren, zoodat Bogoljubow het ver kregen voordeel byna geheel te niet zag gaan. Toen de party na den 35sten zet werd afgebro ken, had Saemisch zelfs nog kans op winst. De inschryving op ƒ3.762.000.34 pCt. obll- gatiën. Vierde Leening 1937. ten laste der ge meente Hengelo (O.), tot den koers van 99*4 pCt. zal zyn opengesteld op Dinsdag. 27 Juli, by de Incasso-Bank en de Ned. Ind. Handels bank. Houders van niet uitgelote obllgatiën der 4 pCt. Leeningcn 1930 en 1935II, kunnen by de inschryving op de 3 H pCt. Vierde Leening 1937 een -recht van voorkeur uitoefenen. In dier voege, dat de aanmelding by de inschrijving van obllgatiën der bovengenoemde 4 pCt. lee- ningen aanspraak doet ontstaan op toewyzlng wan een geiyk nominaal bedrag der 3 4 pCt. Vierde Leening 1937. Na de sluiting der inschryving op de 34 pCt. Vierde Leening 1937 is het voorkeursrecht ver vallen. Op het. na uitoefening van bedoeld voor keursrecht, overbiyvende gedeelte der leening wordt een vrye inschryving opengesteld. De betaling der toegewezen obllgatiën moet geschieden aan het kantoor van inschryving op Woensdag 1 September. Op denzelfden datum moeten de obllgatiën der 4 pCt. Leeningen, waarmede het voorkeurs recht is uitgeoqfend, by het inschryvingskan- toor worden ingeleverd. De obllgatiën zyn voorzien van halfjaariyk- sche coupons, vervallende 1 Maart en 1 Sept. De couponbelastlng wordt op de obligatie- houders verhaald. De leening Is^A pari aflosbaar In uiteriyk 54 jaren, aanvangende in 1938. „Qut se fait brebis le loup U mange”, zegt de Franschman. „Al te goed is buurmans gek” zegt de Hollander. Het N ederlandsche spreekwoord geeft misschien nog het best de be doeling weer. Maar wat hiervan zij, in beide zegs wijzen ligt de waarschuwing opgeslo ten ook in het altruïsme maat te hou- ^ien, niet al. te groot van vertrouwen te ziin. en voor zifn goed recht en eer lijk belang de noodige waakzaamheid te betrachten. Wie dit niet doet loopt pempinent de kans aan ’t kortste eind te trekken zonder dat hit er zelfs maar een be dankje voor krijgt. En toch is het altijd nog beter niet voordeeligermaar beter dergelijke gevallen de lijdende, de bedrijvende partij te zijn. Men blijft dan ten minste een fat soenlijk man. en kan enkel het ver wijt beloopen al te naïef te zijn ge weest. Terwijl de ander.... By onderzoek bleek, dat hy een arm had ge broken en inwendige kneuzingen had gekregen, zyn metgezel bleef ongedeerd. Per ziekenauto van den Gemeenteiyken Geneeskundigen Dienst te Utrecht zyn de slachtoffers naar ^e Ryks- kllnieken te Utrecht vervoerd. De zwaar beschadigde vrachtauto, waarvan de motor In de carrosserie was gedrukt, is door een kraanwagen weggesleept. welke ongeveer drie meter breed wordt, geeft toegang naar de Bekslaan aan het publiek, dat komt vanaf het parkeerterrein aan den Ryks straatweg. Te Heerlen zyn door de politie twee jonge lieden aangehouden op verzoek van den com missaris van politie te Rotterdam. Een van hen. H. uit Terwlnselen, had getracht een werkloo- zen jongen uit Rotterdam te ronselen voor oen krygsdlenst In Spanje. Belden zyn ter be schikking gesteld van de Justitie te Maastricht Kenteekenend voor de nerveuze spanning was het feit, dat langs den weg drommen toeschou wers zich hadden opgesteld, protesteerend tegen het besluit van de koerscommlssarlssen om La pebie anderhalve minuut straf te geven. Op som- mlge punten moesten deze koerscommlssarlssen met hun wagen zelfs omryden om ergere moei- lykheden te voorkomen. Achter sommige volg auto's waren doeken met opschriften aange bracht met de woorden: „In dezen auto zitten geen koerscommlssarlssen". Een klacht tegen de Belgen werd Ingediend In verband met het feit, dat Deloor als Indivi dueel geholpen had, toen Sylveer Maes pech kreeg. Wederom zullen de koerscommlssarlssen een moellyke beslissing moeten nemen. Met groote spanning wacht men verder af ot er besloten zal woeden nog tydrltten tot Parys in te lasschen. Dan hebben Vicinl en Lapebie een groote kans den achterstand op Sylveer Maes In te loopen, tenminste als het een indlvl- dueele tydrlt wordt. By -een tydrace per ploeg Voor de 26ste maal is Woensdag de jaariyk- sche lange-afstandswedstryd DammeBrugge gehouden over een afstand van 44 KM. Zoo wel by de heeren als by de dames behaalden landgenooten de overwinning. By de heeren werd Bmltshuysen eerste, by de dames Jenny Kasteln. Onze landgenoots choenmaker werd tweede achter Smltshuysen. De zestiende etappe van de ronde van Frankryk, van Pau naar Bordeaux, over 'n afstand van 235 KM, is gewonnen door den Franschman Chocque in den tyd van 7 uur 56 minuten 50 sec. Als tweede kwam aan zyn landgenoot Lapebie met 7 secon den achterstand op den winnaar. Lapebie kreeg, door het feit, dat hy als tsveede aankwam, 45 seconden tydsver- goedlng. Maar belangryker was, dat Syl veer Maes eerst als 24e de finish he rentte in den tyd van 7 uur 58 minuten 35 sec., waardoor zyn voorspronj In het algemeen klassement op Lapebie tot 40 secondl?n totaal Is geslonken. De span ning is thans wel buitengewoon groot ge worden en In de nog volgende etappes tot Parys kan er nog veel gebeuren. DEUTSCHLANDSKNDER, 1571 M. 830 Oramofoonmüziek9.20 Muziek uit Kkmten. 10.20 Berichten. 1050—1230 Herb. Fröhllch'a orkest en het Saxofoon kwartet Bumcke. Om 11.05 Weerbericht- maar In de etappe LuchonPau werd 1A- op den Tourmalet, doo’ koess- hulp- koers- Woensdagmlddag is te Hengelo een be- spreking gehouden tusschen de voorzitters van de vier fabrikantenvereenlglngen In het Oosten des lands en de besturen der drie textielarbelders-organlsatles over de wen- schen, door de laatstgenoemde op 5 Juni aan fabrikantenvereenlglngen 7.50 Relais uit Amerika. 8.20 BBC-orkest. 8 50 Al Collina en rlln Band. 9 20 Berich ten. 9.40 .People sA the move», causerie. 10 00. Komische voordracht. 10.15 Viool en plano. 1100 Declamatie. 11.20 Billy Bleaett en zyn ..Canadians”. 11-5012.20 Dansmuziek (gr.pl.). KADIO-PARIS, 1648 M. 7.10, 8.20 en 1035 Öramofoonmuzlek. 12.50 Het De Souza-orkest en zang. 4.20 Jean Charron- Trlo en solist. 5.20 Cello en plano. 730 Zang. 7.50 Planovoordracht. 8 05 Zang. 8.50 Fluit, harp en zagg 9.20 Vroolyk programma. 10.50 Gramotoonmuzlek. lr.201.05 Orkestooncert. KEl I-kN. «56 M. 630 Vliegenlersorkest. 730 Gramofoonmuzlek. 8.50 Omroep- schrammelensemble. 9.50 Gramofoonmu- zltk. 1230 Weat-Dultach Kamerorkest. 2 35 Gevarieerd concert 4.20 Om roep- Amusementsorkest. 6.2o Zang. 7.10 Gra- mofoonmuzlek. 830 GOtz von Berllchln- gen-programma. 9.20 Omroeporkest. 10-50 1230 Herbert Fröhlich's orkest en het Bumcke-saxofoonkwartet. <s> Een merkwaardige opllchtingszaak is Dins dag uiteengerafeld voor de vacantlekamer van de Amsterdamsche Rechtbank. De daarby be trokkenen waren een echtpaar uit de Volkerak- straat, als slachtoffers, en als daders een 63- jarige brandstoffenhandelaar uit Antwerpen en twee Amsterdamsche kooplieden. Op Oudejaarsavond van het vorig jaar had de brandstoffenhandelaar zich aan de woning in de Volkerakstraat vervoegd. De heer des huizes die opendeed herkende, na een kort gesprek, in den bezoeker een ouden kennis van vroeger jaren, dien hy zoo'n beetje uit het oog verloren had. mede, omdat de Antwerpenaar gerulmen tyd in Canada had vertoefd. De ontvangst was er des te harteiyker om; de bezoeker bleek een gezellig causeur te zyn. die het een en ander vertelde over zyn Cana- deesche ervaringen. En passant Meelde hy mede, dat hy voor zaken in Amsterdam was en een party bont in IJmuiden in ontvangst moest nemen. Inmiddels was ook mevrouw thuisge komen en zoo luidde het echtpaar onder een glaasje n-.et den bezoeker het Nieuwe Jaar In. Een paar dagen later keerde de man uit Ant werpen terug, ditmaal in gezelschap van twee heeren. Belde vreemdelingen droegen de uni form van koopvaardy-officieren. De brandstof- fcnhandelaar stelde hen resp. voor als „marco nist de Graaf” en „tweede stuurman Hamson’ van het schip, dat de party bont aan boord had Het goed, dat, veilig en motvrij In een der luimen cpgeborgen. al een paar reizen heen en weer had gemaakt, kon de Antwerpenaar niet van den kapitein los krygen zonder dezen een bedrag van 450 te hebben betaald. Helaas beschikte hy niet over dat geld en nu was zyn viaag: zou zyn oude vriend hem dat bedrag niet willen leenen? De heer des huizes bleek niet ongenegen, zyn geldeiyke hulp te verleenen, maar hy zou toch gaarne een en ander door den kapitein zelf bevestigd willen zien. Tegen dit billijk verlan gen bestond van de zyde der bezoekers geen bezwaar en terwyi de Antwerpenaar het echt paar gezelschap bleef houden, vertrokken „mar conist” en .stuurman” om den „kapitein” op te halen. De „kapitein” bevestigde het verhaal van den brandstoffenhandelaar, met het gevolg, dat de heer des huizes vier bankjes van hon derd en twee van vyt en twintig te voorschyn haalde, die hy den venneenoen gezagvoerder ter hand stelde. De vier bezoekers verdwenen, verdeelden buiten gekomen het geld in vier ge- ’.ijke porties en daarmede zou voor hen de zaak afgedaan zyn geweest, als niet de „leenheer” d.‘e van eenigerlei terugbetaling niets meer hoorde, elndeiyk argwaan gekregen en de politie gewaarschuwd had. Er volgde een uit gebreid onderzoek, dat na gerulmen tyd het resultaat opleverde, dat de daders van deze geraffineerde oplichting gearresteerd werden. De Officier, Mr. van Dulleman, was van mee- ning dat het drietal dezelfde straf toekwam. Wel steekt het blanco strafblad van den brand stoffenhandelaar gunstig af by dat van zyn mede-verdachten. maar de Officier rekende hem- zwaar aan. dat hy op ergeriyke wyse mis bruik heeft gemaakt van het vertrouwen van oude bekenden. 'Elsch tegen elk der verdachten een Jaar gevangenisstraf. Uitspraak 26 Juli. In een onbewaakt oogenbllk heeft het vier jarig dochtertje van de familie v. B. te Oss kans gezien, een pan met kokende pap van de tafel te trekken. De arme kleine kreeg den gcheelen Inhoud over hoofd en lichaam en werd met zware brandwonden overdekt. In levens- gevaariyken toestand is het kind naar het 8t. Annaziexenhuis ter plaatse vervoerd. Na langdurige discussies werd door de voor zitters der fabrikantenvereenlglngen de volgende verklaring afgelegd: „Wy als voorzitters onzer vereenigingen wen- schen niet in te gaan op een algemeene loons- verhooging. omdat de loonen in de textiel industrie zeer ulteenloopend en voor een deel zeer behooriyk, zelfs zeer hoog zyn. BRUSSEL, 822 en 484 M. 8*2 M.: 1230 Öramofoonmuzlek. 1230 Klelnorkeet. 130 Saionorkest. 1.502.20 Gramofoonmu- zlek. 6 20 Willie Lewis' Entertainer» en de Lanlglro Hot Players. 630 Vloolaoll. 6 50, 7.20 en 8.20 Gramofoonmuziek. 8.40 Radlotooneel. 9.05 Gramofoonmuslek. 9.20 Symphonle-concert m m. 11.00—1130 Gramofoonmuslek 484 m7: 12 20 Gramofoonmuslek. 1230 dito. 1.06 Saionorkest. 130 Klelnorkeet. 1.50 Zang. 2.00230 Gramofoonmuslek. 5.20 Accordeonsoll. 5.40 en 8 35 Gramo- foonmuzlek. 6.50 Planovoordracht. 735 Klarlnetaoil. 8.20 Voor Oud-S try der» 830 1135 Feestprogramma voor Oud-Strij ders. I J Nader biykt, dat niet de vooras zelf is gebroken, doch dat het driehoekige ver- bindlngsstnk, dat op deze as uitloopt, een breuk vertoonde. Hierdoor zijn de voor wielen onder den wagen uit geschoven. van den brand Is niet bekend. wyzing naar de mededeellng d.d. 16 Maart 1937 van den minister van Waterstaat, dat ten aanzien van den toeslag voor IJselmeervlsschers naar omstandigheden zou worden gehandeld, be kend. dat deze omstandigheden thans van dien aard worden geacht, dat met ingang van 25 Juli 1937 de toeslag voor alle IJselmeervlsschers, die als „uitsluitend hoekwantvisscher" zlln er kend, voorloopig verlaagd wordt van tachtig op vyftig procent van den grondslag. Terwijl de drukte der werkzaamheden op het Jamboree-terrein zelf nog onverminderd voort duurt. waarby vooral de voortrekkers yverig in de weer zyn, is men thans begonnen de Groo te Bekslaan, den hoofdingang naar het Jambo- ree-terreln, in gereedheid te brengen. Op ongeveer een honderd meter afstand van het station wordt door een tiental voortrekkers van dennenboomen een groote poort gebouwd, welke boomen volgens padvinders-technlek met touwen worden vastgemaakt. Verder zyn in de Bekslaan ongeveer veertig zitbanken geplaatst, waaromheen coniferen worden aangeplant. Voor het wandelend bliek van Vogelenzang is het intusschen wenschen. dat men na de Jamboree by de op ruiming enkele van ‘die banken vergeet weg te ruimen. Aan de groote beukenboomen zijn over de geheele Bekslaan vlaggestokken bevestigd, waar aan de vlaggen der verschillende nationalitei ten, die aan de Jamboree deelnemen, zullen wapperen, wy kunnen ons Indenken, dat deze vlaggenparade onder het groen van deze scha duwrijke laan een prachtig effect zal geven. Naby het station in de Bekslaan zyn van wege de Ned. Spoorwegen loketten geplaatst voor het verkrygen vart spoorwegkaartjes. In de nabyheid van het station zyn overal waar nog een open vakje was of waar ca mouflage wenscheiyk was, coniferen en den nenboompjes aangeplant. Ook Is een begin gemaakt met het maken van de voetbrug over de Leldschevaart. Deze brug. II, 301 M. (Algemeen pro- verzorgd door den KRO) en 10.00 Öramofoonmuzlek. Bybelsche causerie. 12.00 Berich ten. 12 15 KKO-Orkest en grair.oftwnmu- zlek. 2.00 Orgelconcert. 3 00 Gramofoon- muzlek. 4.00 Alt en plano (Om 4.10 Gra- mofoonmuzlek). 4 40 Gramofoonmuslek. 6 10 De KRO-Melodl»ten (Om 6.00 Land en tulnbouwhalfuur). 7.00 Berichten. 7.15 „Werkgelegenheid voor Nederlanders in het buitenland”, causerie. 735 Mualca catholics. 8 00 Berichten ANP. 8.15 KRO- orkest, solisten en gramofoonmuslek. 9.30 Lilly Mathë'a Zigeunerorkest. 10.00 Öramofoonmuzlek. 11 10 De KRO-Boys en solist. 11.40_12.00 Gramofoonmuslek. Dinsdagavond omstreeks elf uur, toen de nachtwaker D. van B. surveilleerde in de Van Hogenhoucklaan te Den Haag, bemerkte hy, Oat naby een perceel, waarvan de bewoners ult- stedlg waren, een man zich op verdachte wyse ophield. Direct stelde de waker een nauwkeurig on derzoek ter plaatse in, waarby bleek, dat aan De etappe van Pau naar Bordeaux was wel lang, doch bood niettemin weinig moeliykhe- den, maar sensatie heeft de rit zeker ge bracht. pebie, voornamelyk T toeschouwers langs den" weg herhaalde geduwd. Bovendien constateerden de commissarissen een georganiseerr.en dienst voor den Franschman. Deze commissarissen besloten dan ook Lapebie met anderhalve minuut tijd te straffen. Het ge- hettige verontwaardiging by d* In den afgeloopen nacht is de kleiwaren fabriek Russel-T-glia, gelepen aan ö*'n Kaldenkerkerweg te Tegelen, geheel door brand vernield. De schade loopt in de duizenden. De firma was wel tegen brandschade, bedryfsschade verzekerd. HILVERSUM I. 1875 M.. (8.00 VARA. 2.00 AVRO. 4.00 VARA. 9.00 VARA. 11.00 VARA) 8.00—10.00 Öramofoonmuzlek. 10.20 Declamatie. 10.40 Gramofoonmu- zlek. 11.10 Vervolg declamatie. 1130 Gra- mofoonmüzlek12.00 Kovacs Lajoe' or kest en gramofoonmuslek. 2.00 Lyra-Trlo. 2 45 Orgelspel. 3.15 AVRO-Dansorkest. 4.00 Grsmofoonmuzlek. 5.00 Klnderuur- tje. 530 Gramofoonmuslek. 6.00 „Musl- ca" en gramofoonmuslek. 7.00 „De droogmaking van de Zuiderzee”, causerie 7307.30 Gramofoonmuslek. 8 2o Zang en plano. 8 30 Literaire, causerie. 9 00 VARA-Groot-orkest en solist. 10.00 Gra mofoonmuslek. 10.30 Berichten ANP. 11.00 Jazzmuziek (gr.pl.). 113012.00 „Fantasia”. De tweedaagsche en de vierdaagsche excursies van deelnemers van het Internationaal tech nisch en chemisch congres van landbouw industrieën zyn deze week voortgezet. Op de tweedaagsche excursie is Dinsdagoch tend te Groningen het rykslandbouwproefstation bezocht. Onder de Vries en tigde men dit laboratorium voor misch laboratorium voor grondonderzoek, bene vens de proeftuinen, het chemisch laboratorium en het mlcro-blologisch laboratorium, waarna de deelnemers naar Schevenlngen terugkeerden. De vierdaagsche excursie ging Dinsdag naar Giethoorn en De Hooge Veluwe. Woensdag werd een bezoek gebracht aan de Staatsmynen in Limburg, waar de directie tn het Casino der rntjir Maurits een lunch aanbood. Bezichtigd werden de bovengrondsche werken der myn Maurits, de leermyn en het stikstofbindingsbedryf. Na afloop vereenigde men zich aan een maal- tyd te Valkenburg. volg was Franschen. Zelfs dreigde de Fransche ploeg niet meer te zullen vertrekken. Het was be- grijpeiyk, dat, toen in de morgenuren de ren ners vertrokken de Franschen inbegrepen de atmosfeer c/eladen was. Tot overmaat van ramp was het zeer heet. Nog nimmer brandde de zon zoo fel over de wegen als op dezen dag, nog nimmer was de temperatuur zoo zwoel en broeiend geweest als op dezen dag. Met 3 minuten 3 seconden achterstand op Sylveer Maes vertrokken Lapebie en zyn ploegmaten, vastbesloten iedere gelegenheid aan te grijpen om te trachten Sylveer Maes te onttronen Byna lederen dag worden in Nymegen en omgeving, tot in het Brabantsche toe. fietsen gestolen. De dieven zijn vaak moeiiyk te achter halen, daar zij veelal uit plaatsen, over het ge- beele land verspreid, afkomstig zyn. By een razzia in de Nymeegsche volksloge- menten is nu Van U., een geboren Leidenaar, thans wonende te Voerendaal, gearresteerd. De man bekende verscheidene rijwieldiefstallen ge pleegd te hebben, oji. te Sambeek tydens de kermis aldaar. Hy is naar 's Hertogenbosch op transport ge steld. DROITW1CH. 1506 M. 1130 Gramofoon- muziek. 12.05 Bariton ea orgel. 1230 Johnny Rosen en zyn Band. 135 So praan. bariton en plano. 2.20 Gramofoon- muzlek. 8.05 Planovoordracht. 335 Re portage. 4.05 Revus-programma. 4.50 Öramofoonmuzlek. 53q W. Collins' or kest en soliste. 6 20 Berichten. 6.45 Ba riton en cello. 735 Voor tulnllefhebbers. De chauffeur raakte tusschen de over- biyfselen bekneld, doch liep geen verwon dingen op. De naast hem gezeten controleer was er veel erger aan toe. Hy kwam tusschen boom en carrosserie terecht en brak een boven arm, terwyi hem de borstkas werd Inge drukt. Hy moest uit den auto worden ge zaagd. Achter op den wagen bevonden zich twee knechts, die door den hevigen sch^k van het voertuig vielen. Een der mannen Iwam juist voor een achterop rydenden au» te recht en werd ongeveer tien meter meege sleurd. Hy bleef hevig bloedend liggen. Het ongeluk gebeurde op het grondgebied der gemeente Renswoude. De auto, welke zeven tot acht personen kon bevatten, was op weg naar de hoofdstad. De wagen vloog eerst naar links en kwam vervolgens aan den rechterkant tegen een boom tot stilstand, waarby het voertuig grootenceels werd ingedrukt, terwyi de boom gedeelteiyk werd ontworteld. Een auto, die op korten afstand volgde, kon nog juist bytyds Ultwyken. De eerste hulp werd verleend door de dok toren H. G. J. Wensink en J. H. Renken uit Bcherpenzeel. Het stoffeiyk overschot van den heer Bezemer is naar de begraafplaats te Renswoude ver voerd. Met een takelwagen zyn de resten van den vernielden auto weggesleept. De politie van Renswoude heeft de leiding van het onderzoek. Nader wordt gemeld, dat de twee gewonde dames er zeer ernstig aan toe waren. Mevr Bezemer. die ruim vijftig jaar oud is. had vele snywonden opgeloopen, terwyi zy klaagde over inwendige pynen In het onderlichaam. De on geveer zestigjarige mej. E. Smit had een lichte hersenschudding, ernstige snywonden in het gelaat en een gebroken onderbeen. Beider toe stand was zorgwekkend. De chauffeur had alleen een snywonde aan het voorhoofd gekregen. De auto was een Ford- wagen van het jaar 1936. Omstreeks twaaf uur bemerkte een der nachtstokers. dat brand was uitgebroken in het nieuwe gedeelte van de fabriek. Hy waar schuwde onmlddeliyk de brandweer, van Te gelen alsmede die van Venlo. Ofschoon de brandweer uit Tegeen spoedig ter plaatse was. stond het fabrieksgebouw reeds in lichter laaie. Het vuur vond gretig voedsel in de op geslagen voorraden. De brandweer stond voor een moellyke teak. Zy bestreed het vuur met alle kracht, doch kon niet verhinderen, dat ook het oude fabrieksgebouwen-complex werd aangetast. Fel laaiden de vlammen op; zy waren tot op 25 K M. afstand zichtbaar. De brandweer uit Venlo, die tweemaal gewaarschuwd was. ver scheen niet op het terrein van den brand.. Het geheele complex werd een prooi der vlam men. de achterzyde van het huis een raam open stond, waarvan een glas-in-lood-ruit je was ver nield. Dit was hem voldoende, om op zyn alarm- fluit te blazen. Spoedig kwam een van de bu ren, die daarop telefonisch de politie waar schuwde. Deze trof by haar komst twee mannen in de woning aan, den 23-jarigen H. J. W. van 8. en den 28-jarigen A. H. E„ beiden goede beken den van de politie, die eerst korten tyd geleden op vrye voeten waren gekomen. De twee inbrekers werden in het bezit van diverse gouden en zilveren voorwerpen bevon den, terwyi ook een actetasch met tafelzilver gereed stond, om te worden meegenomen. Beide mannen zyn in het hoofdburcau politie ingesloten. Zaterdag zullen zy voor Officier van Justitie worden geleid.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 16