D Het stervende bosch Krachtige Bisschoppelijke woorden I i Tour de France uit elkaar D’ eeuwenouden bisschopszetel, ook de historische van ..Primaat van Duitschland" voert, is een der meest invloedryke figuren van Oostenryk, hoog in aanzien wegens zyn eminente geestes gaven en om de wetenschappeiyke werken, die van zyn hand verschenen. Deze Kerkvorst beeft dezer dagen in een Interview zich zeer openhartig en eeriyk uitgelaten over de moei- lykheden, die het Derde Ryk aan de Kerk be rokkent. „De vervolgingen”, zelde hy interview, „waaronder de katholieken Duitschland thans te lyden hebben, kan opzicht als een zegen beschouwen. 1870 de Kulturkampf losbrak over Duitschland, zyn tal van priesters naar Noord- Amerlka getrokken, waar zy jnachtig veel heb ben bygedragen tot den opbloei van het katho- liclsme in de Ver. Staten. Het Eucharistisch Congres van Chicago heeft de heeriyke resul taten van het werk dier verbannen priesters duldeiyk gedemonstreerd. Zoo zullen de pries ters en religieuzen, die thans irt grooten getale naar Zuld-Amerika emigreeren, daar de wel dadige zegeningen der Verlossing brengeri. De controle op Spanje Een dankwoord van Kard. Verdier INTERVIEW MET MGR. WAITZ B DONDERDAG 22 JULI 1937 BUITENLANDSCH OVERZICHT Het conflict te Krakau z. WIELRENNEN De bom gebarsten Examen handelskennis L. O. Examen handteekenen L. O. DE HEILIGDOMSVAART Stuurlieden-examen Examen Hoofdacte De Kerkelijk leven H.H. WIJDINGEN Congres van het I.C.V. te Parijs Japan herwaardeert zijn goudreserve Boekhorst te N oor dwyker hout tal weldra geen natuur monument meer zyn Formeel gebaar in de buitengewone zitting van de Sejm Bid weg naar de St. Servatiusbron te Maastricht Indien Italië intransigent blyft, wordt de toestand ernstig geacht BANK VOOR NEDERL. GEMEENTEN GEEN COLORADOKEVERS TE EPE GEVAAR VAN DEN TJERIMA1 VERGROOT TE VEEL AAN BACCHUS GEOFFERD DAME AANGEREDEN EN ERNSTIG GEWOND GESCHENK VAN PRINSELIJK PAAR Ernstige verkeersongelukken het gevolg De Kerkvervolgingen onzer' dagen We zagen de sparren vallen Alle Belgische renners hebben hedenmorgen den stryd gestaakt Voor de grootsche ontvangst van *s Pausen Legaat in Frankrijk Notarieel examen Examens nijverheidsonderwijs Een Edele Huidverzorging! Gebruik overdag Witte Purol. Dit wrijft on zichtbaar uit, houdt de huid mooi en zuiver en voorkomt en geneest tevens zonnebrand en vervellen. Doos 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten Tegen koersschommeling van den yen Aan den Sultan van Djocja aangeboden I H! van ren- b l O d. Linden, Daniël Poels en Julius Jaren. niet noodlg? Gaat het hier louter om een machtskwestle? derden Voor Minister Eden heeft In het Lagerhuis, op een vraag van den liberaal Mander, ontkend, dat een tijdsduur was vastgesteld voor de behande ling der Britsche voorstellen. Lord Plymouth, TOKIO, 31 Juli. (Reuter). Teneinde ■noge- Ijjke koersschommelingen van den yen te voor komen, heeft de Japansche regeering besloten over te gaan tot een tydelyke herwaardeering van de goudreserve van de bank van Japan. Deze reserve bedraagt 500frnlllloen yen, op le basis van 1 yen 33 sen per gram. De opnieuw gewaardeerde huidige dekking zal dus worden gebracht op een milliard 312 millloen yen, op de basis van 3 yen 50 sen per gram. too zelde hU, heeft duidelijk verklaard, dat de Britsche regeering geen ongerechtvaardigd uit stel sou kunnen aanvaarden. Hayas meldt, dat de Fransche regeering haar standpunt handhaaft, dat eerst moet worden gesproken over de Internationale contróle, dan over het terugtrekken der vrijwilligers en in de derde plaats over de erkenning der partijen als oorlogvoerenden. De Aartsbisschop wil jegens iedereen zijn er kentelijkheid betuigen. Mogen God en de lieve Heilige van Lisleux ons beschermen.” BANDOENG, 31 Juli. (Aneta). Bedenochtend werd geconstateerd dat de werking van den TJe- rimai is verergerd. Er wordt een onderzoek in gesteld. Het gevaar is grooter geworden. Reeds werd het bestuur gewaarschuwd. HAARLEM. Geëxamineerd 3 vrJ. en 5 mnl. cand. Geslaagd: mej. M. J. Buis, Alkmaar en de heeren P. H. Havermans, Haarlem; C. P. Laan, Oosthuizen; J. W. van der Laan, Haar lem; G. F. Smit, Alkmaar. 's ORAVENHAOE. Geslaagd: de dames J M. J. van Luytelaar te Eindhoven, O. P. M. Eder- veen te 's Hertogenbosch, J. E. M. Eradus te 's Oravenhage. M. J. Oeerts te Amsterdam en I. M Faas te Leiden en de heer H. B. Alde- wereld Jr. te 's Oravenhage. Bjj de gehouden inschrijving op de tweede conversieleenlng 1937, groot 16.750 000.heb ben houders der geconverteerde 4 procent obll- gatiën zoodanig van hun recht van voorkeur gebruikt gemaakt, dat op de vrije inschrijvin gen eenlge reductie zal moeten worden toege past. SEMARANO, 31 Juli. (Aneta). De oud-Com- missarls der Koningin de heer H. s’Jacob bood den sultan van Djocja een bronzen bas-relief van H. K. H. Prinsq^ Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard ten geschenke aan. De plaquette, welke vervat Is in een fraaie kist, is ontworpen door de kunstenares mevr. BeekCalcar. In het van men Zij zijn volgens hem tot de conclusie ge komen, dat Engeland niet gedurende on bepaald entjjd kan toelaten, dat de bespre kingen der noninterven tie-commissie tot geen enkel practisch resultaat leiden. Mocht blijken, dat Inderdaad niet de wensch be staat het Britsche plan uit te voeren, dan zal Engeland genoodzaakt sUn daaruit de conclusie te trekken, dat de nonlnterventie- poUtiek is mislukt. Dinsdagavond omstreeks zes uur is op dez weg van Schyndel naar 8t. Michielsgestel een vrachtauto uit Tilburg in volle vaart tegen een boom gebotst. De vrachtwagen kwam vervol gens tegen een telefoonpaal terecht, die af knapte, en belandde ten slotte over een sloot in een weiland. Het vehikel werd totaal vernield. O. ernstig aan het Zuydwljk, Barendse, Herman Eduardus Jordl en Plechelmus Nieuwe-Werne. Het komende congres van het Internationaal Christelijk Vakverbond zal op 6, 7 en 8 Sep tember as. te Parijs gehouden worden. Naast vraagstukken van practischen aard, die voortvloeien uit de besprekingen van de ver slagen van secretaris en penningmeester, zal het congres speciale aandacht wijden aan het vraagstuk van de menscheiyke persoonlijkheid. Drie inleiders, prof. Jacques Maritain van de katholieke unlverslteit te Parijs, dr. C. Beeken- kamp uit Leiden en dr. A. Trenklor uit Rei- ehenberg (Tsjeeho-Slowaklje) zullen het thema der persoonlijkheid van den mensch behandelen en met name de persoonlijkheid van den arbei der met betrekking tot het gezin, het beroep en de gemeenschap. Dit is een problemencomplex, dat zoowel door zijn actualiteit als door de persoonlijkheid van de inleiders van speciale beteekenls is en aan dit congres een bijzondere waarde ver leent. Het congres zal zich ook bezighouden met de vraagstukken betreffende de internationale organisatie van den arbeid en met name met de uitsluiting van de christelijke vakbeweging uit den raad van beheer van het internationaal arbeidsbureau. Het landgoed „De Boekhorst” zal weldra een zanderij zijn. De statige sparren en dennen zullen nog twintig dagen door vlijmscherpe bijlen en twintig pootige mannenhanden stuk voor stuk vallen. Dan zal er een oogenbltk ko men, dat de horizon vrij is en dat by het val len van den avond geen sprookjesachtige sil houetten in de lichtende lucht gedrukt zullen zijn. Dan is het werk volbracht en zal „De Boekhorst” geschrapt worden van de lijst der natuurmonumentendan zullen de dikke, grauw* rookwolken uit de schoorsteenen van de kunstzandsteenfabriek walmen en de om geving besmeuren. Het zand voor de steenen zal de openbare aanklager zijn. Nog een keer te meer hebben we als met een nieuwe duidelijkheid gezien de voorname en beminnelijke gratie van ons dierbaar volk van Parjjs, zijn genegenheid jegens den Paus en de aanhankelijkheid van het oud christelijk ideaal. Nog een keer te meer hebben we gevoeld dat in vereeniging met alle Franschen ieder herstel gemakkelijk en Iedere hoop gerech- vaardigd zou zijn. Dat hebben wj] te danken aan de liefde, toe wijding en voorspraak van onze lieve kleine Hei lige! Z. H. de Paus was werkelijk in ons midden, in den persoon van Zyn Legaat. En hoe waren wij ontroerd, toen wij vernamen, dat. Indien de al- gemeene toestand in de wereld het zou hebben toegelaten, de H. Vader zelf gekomen zou zijn om deze feesten te presldeeren! Dit bericht heeft ons vervuld met rechtmatigen trots. Z. Em. Kardinaal Pacelli heeft ongetwijfeld onder ons een onvergetelijken Indruk achterge laten. maar bovenal een zeer geliefde herinne ring. Alles is bij hem aantrekkelijk: zijn natuur lijke voornaamheid, die zyn beminnelyken een voud des te meer verhoogt, zijn diepe gods vrucht, zijn welsprekendheid en de overtuiging van zijn bezielend woord. Overal, in Lisleux, in Chartres, in Parijs, voelde de begeesterde massa zich onweerstaanbaar tot hem aangetrokken. Het Fransche hart trilde met het zijne. Dinsdagavond omstreeks half negen waren de gezusters G. wonende te Amsterdam, die tyde- lyk bjj haar broer te Eindhoven verblijven, een eindje gaan fietsen. Toen zjj, uit een landweg komende, den Aalsterweg wilden oversteken, na derde uit de richting Valkenswaard een perso nenauto. De 32-jarige mejuffrouw A. G. weifelde een oogenbltk, waardoor een aanrijding onver mijdelijk werd. De bestuurder van den personen auto, Jhr. Ir. J. C. M trachtte door krachtig remmen zulks nog te voorkomen, doch tever geefs. Mej. O. werd gegrepen en over den weg geslingerd, waarbij «ij een schedel fractuur op liep. In emstigen toestand is zy naar het St. Josephziekenhuis vervoerd. Haar toestand was vanmorgen niet meer levensgevaarlijk, doch nog zeer ernstig. De politie heeft vastgesteld, dat de remmen van den auto in orde waren. Dinsdagavond is in de gevaarlijke bocht na bij de Heeswijksche brug een tweede ernstig verkeersongeluk geschied. Twee Inwoners van Boxtel. H. en v. d. P, kwamen van Schyndel en hadden, zooals later gebleken is. op de ker mis aldaar aan Bacchus geofferd. Toen de chauffeur de Heeswijksche brug was gepasseerd en de bocht wilde nemen, viel plotseling zijn metgezel op hem. waardoor hij de macht over zijn stuur verloor en in volle vaart tegen een boom botste. De auto werd totaal vernield. De belde inzittenden werden zwaar gewond opge nomen en. nadat geneeskundige hulp was ver leend. per auto naar het ziekenhuis te Boxtel vervoerd. De politie heeft proces-verbaal tegen hen opgemaakt. Nog meer ontroerend was de ontmoeting van den Legaat met het goede volk van Pa rijs: de vroegmis in het heiligdom van Montmartre, waar een ontzaglijke menigte reeds stond te wachten, de pontificale H. Mis in de Notre Dame, die wel een apotheose leek en waaronder allen vervuld werden met herinneringen aan onze roemrijke historie en met rechtmatige hoop. -J—Kulturkampf in Duitschland vertoont I Izlch telkens weer in dezelfde gedaante. In 1870 hebben de bisschoppen ook lang geaarzeld om openlijk den strijd te veroordee- len die op bedekte wijze binnen de grenzen gevoerd werd. En al moge nu een tijdperk van vervolgingen roemrijk zijn vanwege de vele mar- telaren die zij aan de Kerk schenkt, het is tevens ook een gevaarlijke periode, omdat er zooveel afvalligen gemaakt worden. Zeker ook thans zijn er heldhaftige martelaren in de ge vangenissen. evenals weleer de martelaren van Engeland en Ierland, die met hun nagels hun akte van geloof op de muren van den Tower krasten. De openlijke strijd is ook een gevaar. Daarom heeft Mgr. van Kettpler, die later toch met aoo- De Kardlnaal-Legaat heeft van het staats hoofd, van de leden der regeering. van het stads bestuur, van alle burgerlijke en militaire auto riteiten de meest hartelijke en warme begees tering mogen ondervinden. Beurtelings hebben ’t Elysée, het ministerie van Bultenlandsche Za ken. het Gemeentehuis, de paleizen van onze prachtige tentoonstelling den waardigen verte genwoordiger der christenheid mogen ontvangen en begroeten. De Paushymne en ons Nationale Volkslied weerklonken in al onze paleizen, op alle openbare pleinen onder het applaus der op getogen menigte. Wjj denken nog terug aan de rijke zegenin gen, die de Kardinaal aan de volksmassa, die hem toejuichte, Uitdeelde. Al deze herinneringen zullen bij allen blijven voortleven en in moeilijke uren zullen ze ons weer den moed terugschenken. De eer die Parijs aan den Legaat van Paus Pius XI bewezen heeft was Frankrijk waardig. WARSCHAU, 21 Juli. (D.N.B.). De buiten gewone vergadering van de Poolsche Sejm duurde slechts een half uur. De maarschalk van de Sejm las een wetsvoorstel voor, waarbij de regeering wordt gemachtigd maatregelen te nemen, ten einde gebeurtenissen als het conflict van Krakau te voorkomen. Nadat de Sejm be sloten had het voorstel onmiddellijk in behan deling te nemen, deelde de vice-maarschalk mede, dat hij het voorstel weer introk, aange zien de regeering het conflict geëindigd achtte na den brief met verontschuldigingen van den Aartsbisschop, hoewel door dit schrijven wei den President der Republiek, doch niet de familie van maarschalk Pllsoedskl en het gevoel van het volk genoegdoening geeft. De plantenziektenkundlge dienst te Wagentn- gen heeft keverpoppen, welke in een aardappel veld te Epe werden gevonden, onderzocht en geconstateerd, dat het geen poppen van colo radokevers zijn. Het betreft hier poppen van O L. Heersbeestjes. zooals deze thans veelvuldig op aardappelvelden voorkomen. ’s-GRAVENHAOE Geslaagd de dames: A. H. Bejjst, Hilversum; C. A. Deeleman, Nijmegen; A. Feenstra, Arnhem; H. G. M. Gabriëls, ’«-Gra ve nhage; L. P. van Linden Tol, Velp; C. H. Marchand. ’s-Gravenhage; C. A. M. Vorselpars. s-Gravenhage: de heeren: C. M. H. Achterberg, Beekbergen (Apeldoorn); C. L. Antes, Go Ir le; H. A. M. Benschop, Uselstein; 8. van Bienen, Amsterdam; B. J. Brugman, Almelo; G. J M. de Bruyn. Hulst; 8. A. Buys. Apeldoorn; J. van Donkelaar, 's-Gravenhage: G. M. van Dort, 's-Gravenhage; J. van Erkelens, Alkmaar. het edele hout Maar men kapt hier toch niet In midzomer? En waarom zou men dat prach tige bosch verminken? Is dat hout niet vrijwel waardeloos? En zijn onze natuurbezittingen niet ontzaglijk kostbaar? Op verren afstand klinkt het hakken van de bijl in een ander slachtoffer. Het geluid golft voort tot ver in de duinen en de echo verdub belt het. Langzaam zoeken we ons een weg door het struikgewas, steeds nader komen de bijlslagen... aan staan we voor een troosteloos beeld. Rijen hoornen liggen aan onze voeten, tientallen stronken verheffen zich enkele decimeters bo ven den grond. Een ruïne is hier geschapen.... Ge weet het reeds, lezer, het gaat hier om ren kwestie, waarvan niemand zou durven heb ben vermoeden, dat ze zou kunnen bestaan. Baron A. H. van Hardenbroek is eigenaar van dit landgoed „De Boekhorst” en hij heeft zich steeds een goed eigenaar getoond, door de bos- rchen vrij te laten voor het publiek, dat er een dankbaar gebruik van heeft gemaakt. De baron heeft rondom groote bezittingen Mndat hit al het zand voor zijn kunstzandsteen fabriek ,Amoud” te Lisse noodlg heeft. Groote duinterreinen zijn dan ook in den loop der jaren tot kraters hervormd. De gemeenteraad van Noordwijkerhout trox zich in het verleden maar weinig aan van de Natuurmonumentenwet, totdat eens het oogen- blik kwam, waarop hij ging inzien, dat er wat gebeuren moest om de gemeente niet van al haar luister te ontdoen. En op de lijst, die In Den Haag werd ingedtend, kwam ook „De Boekhorst" voor. Gedeputeerde Staten van Zuid Holland keurden het besluit goed en den e.genaar bleven dertig dagen om te protestee- ren. AMSTERDAM. Geslaagd voor de acte N VH: M. Sluis. Amsterdam. Geslaagd voor de acte N VIII: A. Sickler en E. B. Verwer, Amsterdam; H. O, Gerritsen, Rot terdam; P. M. F. Eskens, Tilburg: O. K. Louwe, Rotterdam; G. Vos. Amsterdam en 8. Roelse. Amersfoort. Baron van Hardenbroek is nu zeer ver bolgen over dit machtsvertoon. Hij zegt, dat hij het zand van dit bosch niet derven kan voor zijn fabriek en dat hij daarom begonnen is met bet kappen van de boomen. Indien men echter, verklaarde hU, mijn landgoed van de lijst der natuurmonumen ten schrapt, houd ik onmiddellijk met het vellen op en kunnen de menschen weer vrij op het terrein rondwandelen. WU vragen ons af: is het zand dan toch de eerste Jaren, misschien tien ot nog meer 13 Augustus vervalt de termijn voor recla- meeren en wordt de verordening van kracht, kan de baron dus niets meer met het terrein doen zonder toestemming van Monumenten zorg. Een dag daarvoor zal hij zijn bezwaren indienen en tot dien dag met het vernielen van het bosch ongestoord door gaan, tenzij.... tenzij er van hoogerhand een stokje voor ge stoken wordt. Wanneer' het gemeentebestuur van Noord wijkerhout den Minister telegrafeert, dat er maatregelen genomen moeten worden, kan deze cnmiddellijk ingrijpen. Men schijnt echter in het dorp geen haast te maken en het kwam ons voor, dat men niet ten volle overtuigd is van den ernst van den toestand. Wanneer wordt opgemerkt, dat er honderden hectaren bosch voor bouwterrein vernield zijn en dat dus dit betrekkelijk kleine recreatie oord geen groote rol speelt, heeft men pijnlijk gelijk. Maar het gaat hier om een veel diepere kwestie. Baron A. H. van Harc^nbroek van Ammer- stol vernielt willens en wetens natuurschoon, omdat hij niet kan hebben, dat een hoogere macht hem noodzakelijk wetten voorschrijft. En dat natuurschoon was aan zijn zorgen jaren toevertrouwt! Wanneer hij, met al zijn bezit tingen, zijn bijna onmetelijke zandterreinen, ook maar een tikje gemeenschapsgevoel bad, stelde hij zich zoo niet aan. De indruk die door dit gebeuren gevestigd is, laat zich beter niet beschrijven. Op den Rijksweg naar Canne (B.), een eind- weegs buiten Maastricht ligt een bron, waar boven eën koepel 1$ aangebraebt, waarin prijkt het beeld van St. Servaas. Deze plek is vol gens de aloude legende de plaats, waar 8t. Ser- vatius zijn eerste wonder verrichtte en hy deze bron deed ontspringen. Teneinde deze heilige plaats wederom in haai oorspronkeiyken luister te herstellen, hebben Dinsdagavond zeer velen een bid weg daarheen gehouden van het Vrijthof af. Dit was weder om een machtige katholieke manifestatie, zoo als wy er meer in deze Heiligdomsvaartdagen hebben medegemaakt, maar thans niet ter eere van Maria Sterre der Zee, maar ter eere van 8t. Servatius, den brenger des Geloofs. Toen de deelnemers aan den bid weg aan de St. Servatiusbron, welke voor die gelegenheid keurig versierd was. waren aangekomen, sprak de zeereerw. pater P. H. Kouwenhoven 8. J. hun toe, hen aansporende, toch trouw de een heid en het katholicisme te bewaren in den geest van St. Servatius. Met het zingen van het St. Servatiuslled was dit eerherstel aan een byna verloren traditie door katholiek Maas tricht volbracht. De negen ploegrUders van België waren: Sylver Maes, die eerste in de algemeene rangschikking stond. Disseaux, die vijfde was, Lowie als achtste, Vervaecke als tiende. Kint als 28ste. Deltonr als 34ste, Danneels als 37ste, Wierinckx als 41ste en Menlenberg als 44ste. ’s-ORAVENHAGE. Geslaagd: de dames J. j. van Loon, Monster en K Ryndera, Den Haag en de heeren J. de Vries, Den Haag: J. v. d. Linden, Warmond; W. H. van Kampen, Den Haag. Afgewezen 3 candidaten. D ORAVENHAGE Geslaagd voor deel n: w. A. v. d. Heuvel. Amsterdam. Vlak na de zanderij, even voorbij den Ruy- genhoek te Noordwijkerhout, stoppen we. Het is stil in de natuur, de lucht is over verzadigd van waterdamp, een heeriyke Zuidenwind waalt over het duinlandschap vóór ons. Rechts domineert de koepel van het St. Bavogestlcht, links trekken grauwe - rookwolken van de kunstzandsteenfabriek te Lisse over de kleurlocze bollenvelden, waarop vele handen druk aan *t rooien zijn. We beklimmen een kleinen duintop, ademen de heeriyke zeelucht in en genieten van het ecbt-Hollandsche eenig-moolc pano rama. Van bevoegde zijde wordt aan Havas verklaard, dat Rome, door zyn intransigen te houding te handhaven, eventueel een groote verantwoordeiykheid op zich zou la den ten aanzien van de verdqje ontwikke ling der situatie. Er zyn, zooals men weet, verscheidene moeilijkheden gerezen tusschen de leiders van de Ronde van Frankryk.^de koeracom- missarissen, de Belgische leiding en de Bel gische renners, o.m. in verband met het pro test Woensdagavond tegen de Belgen inge diend. Een en ander had tot gevolg, dat de Bel gen vanmorgen definitief besloten niet meer te vertrekken. in zeker Toen in In Lisleux waren de feesten onvergeiyke- lyk schoon. Meer dan 200000 geloovlgen waren uit heel Frankryk en ook uit andere landen byeengestroomd en omringden de prachtige Basiliek, die de Pauseiyke Legaat kwam consacreeren. Het was een werkelyk nationale hulde, want over heel den weg. dien de processie volgde, waren evenveel eerebogen opgericht als er bisdommen zyn, met de wapenschilden van al deze bisdommen, ftr^een bewijs van de erkenteiykheid en liefde van alle Fransche^. En Parys mag ik wel zeggen heeft deze mtc- nlfestatle van geloof, hoop en liefde waardig bekroond. Prlns-Aartsbisschop van Salzburg, H. Exc. Mgr. Dr. Sigismund Waltz, die onder zyn vele titels, verbonden aan zyn PARIJS. 22 Juli Z. Em. Kardinaal Vik- dler. Aartsbisschop van Parys en Primaat van Frankryk, heeft naar aanleiding van het bezoek van Kardinaal Pacelli aan Frankryk het volgende schryven gepubli ceerd: Parys, Lisleux en heel Frankryk hebben overheeriyke dagen beleefd, die vervuld zyn van schoone verwachtingen. terwyi de bestuurder P. hoofd werd verwond. Toen de Kon. Marechaussee ter plaatse een onderzoek wilde instellen, was zoowel de be stuurder als «yn medepassagier verdwenen. Op den weg naar den Dungen trof de marechaus see beiden langs den weg aan. zy bleken in sterk beschonken toestand te verkeeren. Bei den werden gearresteerd en in het arrestanten lokaal te Schyndel ingesloten. Lapebie staat thans in het algemeen klasse ment aan het hoofd. Overigens heeft deze ronde nu dus totaal geen waarde meer. Hedenmorgen is de geheele Bel gische ploeg, alsmede de vier indivi- dueele renners, niet gestart voor ,de zeventiende etappe van Bordeaux naar La Rochelhe. Slechts 44 ners zyn vertrokken. *s ORAVENHAGE Geslaagd voor stuurman groote stoomvaart P. Blom, stuurman kleine stoomvaart: T. Ritakes. Een ander gevolg van dezen nieuwen Kultur kampf is het feit dat men in alle katholieke kringen een veel grootere beteekenls dan vroe ger gaat hechten aan het handhaven van het katholicisme in Oostenryk. Ons land moet voor het katholicisme behouden blyven en zal tot taak hebben om Duitschland te*bevruchten en voor bet Christendom te doen herboren worden. Tal van Duitsche katholieken komen reeds aan onze katholieke unlverslteit hun stu dies maken en er zullen er nog meer komen in de toekomst. Oostenryk moet zyn roeping begrijpen en al zyn krachten concentreeren,. opdat wanneer de dag aanbreekt dat de Kerk in Duitschland zal trlumfeeren en Duitschland zyn heimwee naar God zal uitschreeuwen, In grooten getale be kwame mannen gereed staan om den Duitschen Umverslteiten weer bun gezag en aanzien terug te schenken. De indlvidueele Belgische renners, die niet vertrokken zyn waren: Vissers die vierde was in de algemeene rangschikking. Muller, Deloor en Braeckeveldt, die resp. vyfUende, zestiende en negentiende waren geklasseerd. In de diepte, honderd meter van den weg, staan rijen statige sparren en dennen. Het terrein Is golvend en aan den gezichtseinder pryken de boomen weer boven onze heuvel- hoogte. Dan ineens is het of een rukwind tus schen het bosch trekt: één hooge spar neigt voorovereen slag.een nieuwe jpen plek m de gryze lucht, een plek die Jaren niet te zien was. Er flitst ons een bioecoopbeeld voor de oogen: ue reportage in de elndelooze Canadeesche wou den, het vellen van de reusen, bet winnen van In de kapel van de Paters der H H Harter, te Valkenburg zal Zondag 25 Juli Z. H. Exc. Mgr. dr. J. H. G. Lemmens de volgende wydin- gen toedienen: De kruinschering aan de eerw. fraters Weren- fried Beekman, Athanasius Hendriks, Polycar- pus Kleverkamp, Gilbertus Duyx, Andreas Scheven, Marcellus Brink. Wenceslaus Rutten, Thaddeus de Visser. Het subdiaconaat aan de eerw. fraters Pam- philus van den Broek, Hubertus Lahaye. Heri- bertus Coppens. Fredericus de Leeuw, Pruden- tlus Lindeman. Bonaventura Joma. Carolus van Nlel. Emmanuel Werts, Justinus Corst- jens, Gabriel v. d. Westen. Euthymeus van Rooy, Ildefonsus Verryt, Hermenegildus Ver hoeven. Christiaan Peek. Albertus Arts, Mo- veel moed en volharding gestreden heeft, in den beginne toch nog geaarzeld. De huidige si tuatie is hoogst ernstig: wy kunnen dat niet verhelen. Zy is buitengewoon ernstig, maar zy rechtvaardigt ons toch om hoopvol te zyn. Tydens de Invallen der Barbaren meenden de Pausen Gregorius de Groote en Leo de Groote dat het einde van de Christenwereld a was aangebroken en toch vormden zy juist door hun onderrichtingen der Barbaren den grond slag van de Christeiyke Germaansche cultuur. In onze dagen buigt onze H. Vader de Paus zich medelydend over het ongelukkige Dultsch- land en Rusland, In de hoop dat de overmaat van beproevingen beide landen weer nauwer met Hem zal vereenlgen. Hy hoopt dat wanneer de beproevingen in Rusland een einde zullen nemen ook het Jammeriyk schisma beslecht zal worden, dat eeuwenlang de Kerk in verdeeld heid bracht. Na al die catastrophen zal men weer zyn toevlucht nemen tot de Encyclieken van Paus Leo XIII en Plus XI. wy hopen ook, dat na deze periode van liloedigen burgerkryg in Spanje een tydperk van triumf voor het Christendom zal volgen zooals we dat gezien hebben na de nederlaag der Mooren. Waarom zouden we dan niet hopen dat na de vernedering van de Kerk In Duitschland, uit den chaos zegevierend een groot Christelyk Ryk te voorschyn zal treden? Duitschland is thans wel heel erg verdeeld door de kettery. maar sterker dan de machten der hel zal het Christendom zooals altyd de stormen over leven," Deze troostryke woorden van den Prim- Aartsblsschop van Salzburg zullen de Katho lieke gemeenschap met nieuw Godsvertrouwen vervullen, mogen zy ook de vele klelngeloovi- gen in dezen tyd versterken, dig ten overstaan der huidige vervolging- van het Christendom en van de Kerk in vele landen weifelend zyn geworden. Het orgaan van Mussert „Het Nationaal Dag blad” noemt den Prlns-Aartsbisschop van Salz burg „een der meest gehate mannen van het Oostenryk der moderne Inquisitie” en meent, dat zyn „uitlatingen krachten in beweging bren gen, welker opwekking een Kulturkampf kan ontkentenen, die erger is dan de dertigjarige oorlog”. Ieder commentaar zou hier te veel zyn. Christiaan rentius de Bok. Zondag 1 Augustus zal Z. H. Exc. Mgr. J. H. Buckx in de kapel van de Paters der H H Har ten te Simpelveld aan al de bovengenoemde fraters respectleveiyk de 4 mindere Orden en de Diakenwydlng toedienen. Op Zondag 25 Juli aal Mgr. Lemmens de Prlesterwydlng toedienen aan de eerw. fraters Jesualdus Dudink, Bartholomeus Primer. Mi chael Switsar, Paschalls v. d- Knaap. Ludovlcus Stephanus Koopmens, Laurentius Emericus Cools, Raymundus Arts, Joseph Peters, Theodorus Knoops. e vervolging der katholieken, zooals wy die thans in Duitschland beleven, is niet de eerste en zal ook niet de laatste zyn. Christus Zelf beeft het voorspeld. Hy heeft ge sproken over den laster en leugen waaraan de Kerk thans in Duitschland is blootgesteld. De zedelykheldsprocessen zyn er om dat te be- wyzen. Maar Hy heeft ook voorspeld dat de genen die zich tegen Zyn wet zouden verzetten gekastyd zullen worden. De wet van het kruis was voor de Joden een ergernis, voor de heide nen een dwaasheid. Doch thans zyn er landen die ik niet nader behoef aan te dulden, waar voor de wet van het kruis een ergernis en dwaasheid tevens is. De oorzaken van dezen Kulturkampf moeten we echter reeds eeuwen t^ug gaan zoeken. De beroemde Dominicaan Denlfle, die een levensbeschryving van Luther gat, verzekert ons reeds dat hy by zyn studie over de Middeleeuwen by de interpretatie van een geloofswaarheid een dwaling bemerkte die in den loop der eeuwen steeds verergeM is. Die dwaling leidt noodzakelykerwyze tot ksftery en die kettery komt by Luther tot uitbarsting. De dwaling, die men niet tydig terugwyst, breidt zich steeds meer uit en wordt een ramp voor de volkeren. Toen deze kettery ontstond, wer den eveneens felle aanvallen op de Kerk ge daan. De grondleggers van deze dwaalleer ge bruikten denzelfden spot en hetzelfde sarcasme als de tegenwoordige kerkvervolgers. De voor- ioopers vUn Luther en ook Luther zelf kwalifi ceerden het Pausdom als een „uitvinding van den Satan”. Men begint met zich los te maken van het katholicisme, later geeft men het Chris tendom prijs, men ontkent het Godsbestaan en tenslotte is alle geloof verloren. Dat is een lange ontwikkeling, die nog niet beëindigd is. Een eeuw geleden schreef de Spaansche wijs geer Balmès in een van zyn werken dat het atheïsme ieder kwaad overtreft. De godloosheid is een karakteristiek verschynsel van onqp eeuw en w‘y zyn nog niet aan het einde van deze beproeving. Met de Fransche revolutie, die een myipaal in deze evolutie beteekende, was het dieptepunt der godloosheid geenszins be reikt. Dat droevig voorrecht om nog dieper weg te zinken is voor onze eeuw weggelegd. Thans is het uur geslagen voor de beslissing in jlen strijd tusschen geloof en ongeloof, tusschen Christendom en Modern Heidendom. Dit is een ontzettend geweldige stryd en er is niets dat ons rechtvaardigt om aan te nemen dat de hel reeds is uitgeput in het zoeken naar nieuwe krachtbronnen en methoden. De middelen, waarvan de godloosheid zich bedient, zyn on telbaar en het resultaat is niet te overzien. LONDEN, 22 Juli De diplomatieke mede werker van de „Daily Telegraph” verneemt, dat de Britsche ministers in den gisteren ge houden kabinetsraad den stilstand in de be sprekingen over de Britsche voorstellen inzake de contróle op de nonlnterventie besproken hebben.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 19