naar Tinbaggermolen Doejoeng Indië vertrokken O. O. ZETELPLAKKERS Avontuur van de Rambon en om de Jamboree VEENARBEIDER GEDOOD DE SANEERING IN HET BLOEMBOLLENBEDRIJF SLEEPREIS VAN VIER MAANDEN WOENSDAG 28 JULI 1937 -V Vrouwen taboe! tafels. En het postkantoor Biggenmerken Een vergelijking met *t vorige jaar I Amerikanen zien vol bewondering toe kano Avonturier* op den weg Een wielrijder zwaar gewond Berucht inbreker gepakt Goudvoo aad Ned. nk DE IEF AAN DEN rAUS De Prins in den Raad State van Kranig meisje redt drenkeling Namen der schenkers van vlaggen en standaards De Johan Maur its heeft opbren- ging van het schip weten te voorkomen H. K. H. Prinses Juliana heeft Dinsdag V nieuwe gedenkteeken voor Christoffel Pullmann nabij het paleis Soestdijk onthuld. Een foto onmiddelltjk na de onthulling r ALBUM VOOR PRINSELIJK PAAR Droevig gevolg van twist te Emmer-Erf scheidenveen By het overvaren van een te water geraakt Afschaffing der bindende mini mumprijzen, handhaving van teeltbeperking en sur plus fonds Alg /antwoord kreeg Larensche jongen portret en postzegels tenslotte aan thans ondanks alles gemetseld gemeenteraadszetel. heeft, k tlonkal maar reorganisatie seerd Verbond tot zijn genoegen voltrok ken wordt. Nationaal Herstel behoeft zelf meer herstel dan de natie, aan wier herstel het van plaqr was te gaan wer ken. De badkamers en vaste wasch- Nog een beeld van de culinaire verzorging „Operatie” te Zeist, waar hü ook reeds eenige jaren geleden inbrak if et de afschaffing der bindende minimum prijzen wordt tegemoet gekomen aan gemeen in het vak tot uiting gekomt om het bedrüf in zoo groot mogelüke vrij heid te kunnen voeren. Weinig vrouwen! Vaderland sc he vlaggen waaien over de zeeën als symbolen van kennis en durf hierover het volgen- h' OP tingskantoor, ia in de door een gewapende® naltoten aangehooden. tóng-stcn weekstaat Is de goud- f Nederlai ■'sche Bank in de af- itperiode met 8 millioen loe- mel de ge» rik: van was De directeur klaagde er echter over, dat de pensionprUzen in de omgeving van de Jam boree zoo hoog ztjn. Men wil er blijkbaar een extraatje uit slaan! De arbeiders, de 33-jarige Foekens en de omstreeks 30-jarige F. St., hadden verschil van meening omtrent werkzaamheden. Plotseling greep St. een mes. waarmee hjj Foekens eenlge steken toebracht. Onmlddellljk snelden een aantal voorbijgangers naar de plek van het gebeurde. De politie arresteerde den dader en bracht hem naar Emmen over. De getroffene werd rtjn huls binnengedragen, in welks nabijheid de steekpartij rich afspeelde waar hij spoedig den geest gaf. kussen politiek evenmin ■wi. A» dl«p p«rMa ri et. van Dit gezond Op den GroenedUk te Emmer-Erfschei- denveen heeft Dinsdagmiddag een vier war tijdens em rade teaschtn twee veen arbeiders, de een den ander met een aaee seedanig gewend, dat deee korten tijd la ter aan «Ifri »e» wendingen besweek. Zoodra de commandant van de Johan Maurits den Spaanschen trawler had me degedeeld, dat de Rambon onder bescher ming van den Nederlandschen oorlogsbodem stond, bracht het schip het militair saluut en verdween in den mist. De Rambon is onder gelelde van de Jo han Maurits veilig de Straat van Gibraltar gepasseerd. Maandag wordt de Rambon te Rotter dam verwacht. Bet Nederiandsehe stoomschip Rambon. eigendom van het Nederiandsehe Bevrach- Spaaneche wateren trawler der natio- portlmenten van de ponton sou dringen. Aan boord van de Doejoeng zelf heeft stuur man J. de Vos het commando als runner-kapi- teln, terwijl de Billiton-maatschappU een ma chinist en een asslstent-molenbaaa aan board beeft geplaatst. In totaal bevinden rich vut man aan boord, die hun verblijf hebben in een der hoog boven het water-oppervlak tusschen de üxeren stellages gebouwde houten huizen. Als nietige figuurtjes riet men de forsche ke rels boven op het gevaarte staan zwaaien als het transport zee kiest. De P.T.T.-dienst en de Inrichting daarvan kosten aan t Staatsbedrijf seer veel geld en de directeur hoopte dan ook, dat de opbrengst de kosten aal goedmaken. Blijkens den voorraad van c Reloopen beric. genomen. ook mr. gemaakt kerjj. Een groot wit bord.'aan weerskanten van het gevaarte, verkondigt in groote zwarte letters aan alle passeerende schepen de herkomst van den molen: J. en K. Smit, Kinderdijk, Holland, gold- and tindredge builders. Twee reus achtige rood-wit-blauwe vlaggen voor en ach ter op het gevaarte verkondigen trouwens reeds op een grooten afstand, dat de Hollanders weer eens met een bjjzonderen sleep op stap zijn. Te kwart over tien is men reeds zoover uit de kust, dat ten gevolge van het heiige weer de kustlijn nog maar nauwelijks zichtbaar is. Dan is het ook voor de laatste sleepbooten. die het transport uitgeleide hebben gedaan, tijd om terug te keeren. Uit de richting Hoek van Holland komt de sleepboot Zwarte Zee aange stoomd, die op weg is naar Schotland, waar zij een der te Scapa Flow gelichte, tijdens den wereldoorlog gezonken Dultsche kruisers, de Friedrich der Grosse, naar den slooper heeft te sleepen. Ongeveer gelijktijdig als de andere sleep- bocten den steven wenden om naar Hoek van Holland terug te keeren, passeert de Zwarte Zee het transport. Eenige malen klinken de stooten op de fluit van boord van de verschil lende schepen „Goede reis”. Kapitein ’t Hart antwoördt eveneens met drie stooten: „Goede reis, dank u wel". De Oostzee herhaalt het en zelfs aan boord van de Doejoeng zelf klinken drie schrille tonen van de sirene. De 26000 padvinders, die straks de mooie bosschen en velden van Vogelenzang be wonen, brengen, zooals zich begrijpen laat, een gezonden honger meel Voor al die 26000 magen zal dagelijks gezorgd moeten wor den, zoodat er weinig fantasie voor noodig is om te begrijpen, welke uitgebreide voorzieningen dit alles noodig maakt. Dan verdwijnt de Zwarte Zee in Noord- westelljke richting en begint de Doejoeng haar lange reis, nu geheel overgelaten aan het inzicht en de bekwaamheid van de stoere zeelieden, die aan boord van de Humber en de Oostzee voor het lot van den tinbaggermolen zullen waken, tot deze in het Verre Oosten zal zijn aangekomen. i den al- letF drang Het tijdstip van vertrek is zoodanig ge kozen, dat men in de Indische wateren den gunstigen moesson zal treffen. Men re kent dat de reis ongeveer 100 dagen zal duren, zoodat de Doejoeng in de eerste helft van November op zijn bestemming kan zijn Tusschen Diemerbrug en Weesp is Dinsdag avond ten gevolge van onbesuisd autorijden door eenlge jongelieden een ernstig ongeluk voorgevallen. De jongelui, die te Weesp wonen, reden in een huurauto met groote vaart de nieuwe betonbrug over de Bijlmervaart af en hielden daarbij links. Een tegenllggend wiel rijder. die geheel rechts van den weg reed, werd gegrepen en tegen de straat geslingerd. De auto reed na het ongeluk den weg af en kwam aan den onderkant bjj het water tot stil stand. De aangereden fletser, die bewusteloos op het asfalt lag, bleek er ernstig aan toe te zijn. Hij had vele hoofdwonden en bloedde uit zijn ooren. Dr. Balfoort, die spoedig ter plaatse was, con stateerde inwendige kneuzingen en een sche- delbaslsfractuur. Per ambulance-auto van den hoofdstedeljjken geneeskundigen dienst is het slachtoffer, de 22- jarige J. 8. uit de Soembawastraat te Amster dam, naar een ziekenhuis vervoerd. Op grond dezer overwegingen heeft de minister besloten aan den aandrang om de teeltregeling in te trekken voorshands geen gehoor te De Amerikanen keken hun oogen uit, toen zij het gevaarte zagen aankomen en vooral, toen hun was duidelijk gemaakt, dat de baggermolen niet alleen buiten gaats gesleept zou worden, doch zelfs een reis zou maken over oceanen naar den ver ren Indlschen Archipel. D? jeugdige B. Kaarsgaren te Laren heeft vw/gelegenheid van den 8t. Jansdag een uit- ^*rige beschrijving gezonden aan Z. H. den 5”us van dezen voor Laren zoo grooten feest dag. Daarbü heeft hjj om antwoord verzocht n zoo mogelijk eenige Italiaansche postzegels voor zijn verzameling. Dezer dagen ontving hjj •ot zjjn groote vreugde uit het Vaticaan een het Nederlandsch géHteld schrijven, waarbü “•gesloten was een aantal Italiaansche post zegels en een portret van Z. H. den Paus met “andteekening. De man, de 46-jartge Heinrich H.. die jaren geleden reeds te Zeist opereerde, A rich nu wederom aan twee inbraken 6c ®®n slager Deze betrapte hen;, doch de - --dwars /door een gewaarschuwde opa de politie van Odijk te houden. Hjj Waar bij fouillee rt, afkomstig van :hljn kwamen. H. n gepleegd, waar- 40-tal ambtenaren van de P.T.T. is dagelijks al in het bedrijf werkzaam en het aantal aal wellicht nog wel uitgebreid moeten worden. De ambtenaren zijn niet speciaal aangesteld, maar overgeplaatst van verschillende kantoren naar Vogelenzang, waar ae doorgaans in pension logeeren. De Jamboree ia echt een onderneming door en voor mannen. Doordat de welpen en dus ook hun leidsters er niet aan deelnemen, is het aantal aanwezige vrouwen zeer gering. Men vindt er slechts eenige op het secretariaat als typiste, in het hospitaal als verpleegster en in de winkels en restaurants als helpsters. Ze wa ren echter tot heden wel talrijk als belangstel lenden. Men zag er de peuter, die moeizaam het woord „Jamboree" op den hoofdingang- van-takken spelde naast haar grootmoeder. Er veel wielrljdsters! Honderden menschen waren dezer dagen reeds op het terrein aanwezig. Tientallen, die er wel en tientallen, die er niet thuishoorden. De laatste waren „lastiger" dan de eerste, want ze liepen de eerste maar in den weg. En dat wilde wat aeggen op de smalle wegen van het terrein, waarover reeksen auto's van allerlei merk en ouderdom en met allerlei letters reden. Soms ontstond er een verkeers- knoop, niettegenstaande voortrekkers hun ta lenten als verkeersagenten toonden. Zelfs za gen we er een auto van een wijnfirma rijden. ..Dat wordt goed zool” grapte een leider.... Thans is het terrein voor het publiek afge sloten. Alleen de toegangskaarten maken de hefbootnen weer open! In aansluiting aan hetgeen reeds is mede gedeeld. vernemen wj), dat het aantal aange brachte biggenmerken in de week van 3 tot 10 Juli 1937 bedroeg 36 627 en van 10 tot 17 Juli 37.820, tegenover 45.374 en 48.511 in de overeenkomstige weken van het vorige jaar. Van de toekenning 1937 zjjn van 1 Januan tot 17 Juli in totaal aangebracht 914.393 mer ken, tegenover 1.063.506 merken in de over eenkomstige periode van 1936. swaren tegen het vrijlaten van de bloembol lenteelt verzetten. Het valt Immers te ver wachten, mede aangezien zoowel de boomen- en bloemencultuur als de tuinbouw nog aan een areaalbeperking gebonden moeten zün, dat opheffing der teeltbeperking zou neerkomen op een aanzienlijke teeltultbreiding. Daar de vooruitzichten voor den uitvoer nog niet vol doende zeker zijn, is de mogelijkheid niet uit gesloten. dat deze teeltultbreiding wederom tot een zoodanige Ineenstorting der prijzen zou leiden, dat beroep op de regeering andermaal noodzakelljk zou worden. De regeering zou zich dan voor de zeer moeilijke taak geplaatst zien, opnieuw een juiste basis voor een teeltregeling te vinden. Zou als basis genomen worden de teelt na de uitbreiding, dan zouden zij. die door uitbreiding tot de nieuwe débAcle hebben bijgedragen, daarvan voordeel trekken, terwijl, Indien b.v. het huidige areaal als grondslag zou dienen, degenen, die hun teelt zouden hebben uitgebreid, groote schade zouden ondervinden. Bovendien houdt de teeltbeperking de prijzen meer op peil, waardoor gerechtvaardigde klach ten van den bultenlandschen producent over al te lage aanbiedingen worden voorkomen. GENEESMIDDEL TEGEN H U I 0 Q fl h DOENIN GEN Naarmate de sleep het einde van den Wa terweg naderde konden de sturende sleepboo ten meer gemist worden en toen de Doejoeng dan ook eindelijk te ongeveer 10 uur naar bui ten gleed werd de molen nog slechts gesleept door de Humber en de Oostzee. De Doejoeng is de grootste tinbaggermolen die tot nog toe in Nederland gebouwd en op deze wijze naar Indië getransporteerd is. De baggermolen heeft een lengte van 69,60 meter en een breedte van 23.00 meter en steekt naar schatting ruim 26 meter boven het water uit. HU is uitgerust met drie dieselmotoren, elk van 600 E.PK. en twee hulpaggregaten. die even als de dieselmotoren gekoppeld zfjh aan draai- stroom-generatoren, voor het opwekken van electrische energie. De grond kan tot een maxl- mum-diepte van 25 meter worden opgebaggerd door een emmer-ketting, met een totalen em mer- Inhoud van 400 liter. Ten behoeve van het transport zün echter de 125 emmers met beu gels aan het dek vastgelascht, terwijl de lang uitstekende goten, welke bü den in bedrUl zUnden molen ver achter het schip uitsteken, eveneens aan dek zijn vastgesjord. De ladder is op een zwaren gecotistfueerden stoel zoo hoog mogelük opgestopt. Overigens ztjn alle electro-motoren, machlnedeelen, enz. in zware houten kisten verpakt en met zeil doek waterdicht afgesloten. De electrlsch gedreven lenspomp, waarvoor de electromotor van een der genoemde hulp-die- selaggregaten stroom levert, is ondergebracht in een houten huis, zoodat te allen tijde met me chanische middelen het water kan worden ge pompt uit de waterdichte compartimenten, waarin de ponton is verdeeld. Een electrische alarm-lnstallatle waarschuwt de runners op den moten terstond wanneer water in een der com- geven. Voortzetting van de werkzaamheid van het bloembollensurplusfonde wordt daarnaast gewenscht geacht. het voornoemde verschijnsel is verschijnsel. Zooals ook bij vorige gelegenheden bü den aanvang van een zoo stoutmoedigen tocht als waarvoor speciaal de Nederiandsehe zeesleepers een wereld-reputatie hebben, bestond er van verschillende zijden groote belangstelling voor dit vertrek en voor het eerste gedeelte van den tocht, die in den loop van den nacht te Kin derdijk aanving. Vóór zes uur lag de baggermolen, getrokken door vier sleepbooten en gestuurd door twee andere sleepbooten, reeds voor de Koninginne- brug te Rotterdam. Even na zes uur gingen de Maasbruggen open en zander stagnatie pas seerde het transport in zeven minuten tjjds de bruggendoorgangen. Verder op de Maas kreeg het transport geleidelijk meer snelheid, doch niettenlin was het reeds over half tien, toen men de sleepbooten en hun last bU Hoek van Holland in zicht kreeg. Bü de Berghaven heerschte juist groote be- drüvighrfd doordat even tevoren het 36.000 ton ide Fransche passagiersschip Paris, impagnle Générale Transatlantique, Iveerd met verscheidene honderden Ame- nsche toeristen aan boord, die voor een éëndaagsch bezoek aan Nederland gedebarkeerd werden, terwül de Paris zelf op stroom bleef liggen om op te stoomen naar Rotterdam, waar de toeristen vanavond weer aan boord zullen komen. -j—^itzelfde kunnen wij niet getuigen 1 van mr. Duys, die na zfjn breuk met de 8. D. A. P. kalm als „wil de’’ in het parlement bleef zitten, of schoon hij als sociaal-democraat en ver-r tegenwoordiger van de 8. D. A. P. in de Kamer gekozen was en zitting had. Een zeker niet minder bedenkelijk politiek figuur maakt op het oogenblik mr. Wes terman, die geweigerd heeft zijn zetel in den Haagschen gemeenteraad ter be schikking te stellen van Nationaal Her stel, ofschoon hjj zich niet alleen, toen hij nog Kamerlid was, van zijn kiezers heeft losgemaakt, maar zelfs met eenig gerucht is toegetreden tot de N. 8. B. Tot op zelfëre hoogte heeft Nationaal Herstel, dat niets tot het herstel van de natie heeft bijgedragen, deze „houding” van mr. Westerman aan zichzelf te wij ten. Immers toen mr. Westerman als parlementslid zich losmaakte van Na tionaal Herstel, dat zijn candidatuur had gesteld, verzocht het Verbond hem aan te blijven vanwege zijn „nationaal geluid”. Mr. Westerman meent, nu zijn geluid méér dan nationaal, want natio- naal-soclallstlsch geworden Is, dat daar door het precedent is geschapen, hetwelk hem thans het recht zou geven in den gemeenteraad van de residentie te blij ven plakken, ofschoon hij nu geen „wil de" meer is, maar lid van de N. 8. B. en ofschoon Nationaal Herstel hem nu verzocht heeft plaats te maken voor een ander, die wel lid is van het Verbond. Mr. Westerman handelt natuurlijk po litiek onjuist en incorrect door zijn plaats in den Haagschen gemeenteraad bezet te houden, waarop hü als Natio naal Hersteller en niet als N. 8. B.-er gebracht is. Deze handelwijze is in strijd met de goede democratische politieke zede en in zooverre bewijst hij alleen, hoe volkomen N. 8. B.-er hjj reeds is ge worden. Nationaal Herstel heeft niet veel fraais te zien gegeven in de politieke arena. Zijn lijstaanvoerder generaal Snüders nam na zün verkiezing geen zitting in het parlement, tpr. Westerman, de can- didaat, die wel zitting nam, trad uit het Nationaal Herstel-verband en sloöt zich bü de N. 8. B. en blüft op zün Generaal Snüders het eere-voorzitterschap van Na- 1 Herstel neergelegd en zal alleen lid bUjven als de noodzakelüke van het sleeht georganl- Nadat eenige dagen qp gunstig weer gewacht was, is gisterochtend de ip opdracht van de N.V. Gemeen schappelijke Mjjnbouw Maatschappij Billiton door de fa. J. en K. Smit te Kinderdijk gebouwde tinbagger molen Doejoeng vertrokken om door L. Smit en Co’« Internationalen Sleepdienst naar Nederlandsch-lndië te worden gesleept. Behalve de paleisstandaards en autovlaggen met het nieuwe wapen van den Prins wordt Zaterdagmiddag aan den Prins en de Prinses ook een album met al de namen van hen die aan dit geschenk deelnemen, aangeboden. Dit album te vervaardigd door Dick Meester. De band te van Zwitsersch leer, in Nassau-blauw met de hand gestempeld met de Initialen J. B." De bladen zün van zwaar gehamerd papier en voorzien van de wapens In kleuren der ver schillende afdeeltngen van de Princevlag. Alle némen van hen die aan het geschenk deel nemen, zün in kleuren, alphabettech gecalligra- feerd. Het schutblad te versierd met de oude wapens van de Prinses en Prins Bemhard, terwül de pagina met de opdracht voorzien te van een teekenlng van het paleis Soestdük. De pagina's met de namen der deelnemers zün beurtelings voorzien van een oranje-, rood-wlt-blauw en oranje-blanje-bleu kleur. Het hoofdbestuur aal het album aan den Prins en de Prinses aanbieden na het plechtig hltechen van den nieuwen standaard op het paleta. Tegen het doen vervallen van bindende prij zen werden door den minister te minder be zwaren aanwezig geacht, nu in het algemeen te gebleken, dat de prüsvoorschriften, welke men veelal tracht te ontduiken, zeer moeilük te cotjtroleeren zün. Hoezeer de minister ook den wensch, om ten aanzien van de teelt tot vrüe bedrüfsvoering terug te keeren, begrüpelük acht, te hü tech van oordeel, dat zich thans nog te groote be- Het Handelsblad deelt de mede: De Rambon was eenigen U)d geleden van Rotterdam vertrokken met een lading levens middelen aan boord. Van regeerlngszüde was convool toegezegd. Toen het schip de Straat van Gibraltar na derde, vroeg de gezagvoerder dan ook convool aan. De afspraak luidde, dat de Rambon des nachts om vtjf uur door de Straat van Gibral tar kon worden geleid. Het schip was echter twee uur te vroeg op de afgesproken plaats aanwezig. Terwül het wachtte, vloog een watervlieg tuig der rechtschen over het schip, dat waar- schünllik de autoriteiten op de hoogte heeft gebracht van de aanwezigheid van het Neder- landsche motorschip. Korten tüd daarna ver scheen een gewapende trawler. Deze deelde mede, dat hü de Rambon naar Ceuta wilde opbrengen. Een dichte mist was echter oorzaak, dat de trawler de Rambon uit het oog verloor. De commandant van de Rambon had in middels de Johan Maurits laten waarschuwen, die onmlddeHUk toesnelde. Intusschen verscheen een tweede gewapen de trawler, die de Rambon bevel gaf te vol gen en een schot vlak voor den boeg loste. De Johan Maurits. die per radio op de hoog te der positie van de Rambon werd gehouden, slaagde er echter in het Nederiandsehe schip nog buiten de Spaansche territoriale wateren te bereiken. De politie te Zeist heeft een Duitscher van internationale beruchtheid, die reeds vele jaren in de gevangenis doorbracht, maar uit een gevangenis in Duitschland wist te ontvluchten, in arrest gesteld. éenlge maakte huldig. Hoewel dit Jaar door verschillende oorzaken de oogst van bloembollen niet groot zal zün. dient men niet uit het oog te verliezen, dat men hier met een steeds wisselenden en on- zekeren factor te maken heeft. Zooals wel reeds te gebleken, te de werkzaamheid van het fonds, dat reeds geheel in handen van he< vak bü een surplus aan bollen van groote be- teekente, omdat door de zekerheid van afkoop van het surplus tegen een bepaald minimum bedrag aan de markt een steun gegeven wordt, welke inzinking der prijzen tot een te laag ni veau voorkomt. Dit laatste te vooral van be- teekenls voor de positie van de talrijke kleine kweekers Vandaag begint de groote volksverhuizing naar de Jamboree. Dan komen de Hollanders aan en morgen en overmorgen de andere groe pen. Reeds zün de Indiërs, de Amerikaansche voortrekkers en de IJslanders o. a. gearriveerd en de meeste subkampen zün geheel gereed om hun gasten te ontvangen. De 900 Voot trekkers zün druk in de weer om alles klaar te maken. Het meeste is dan ook al klaar, zooals de poor ten (van takken gemaakt), de afsluitboomen, het marktterrein, waarop verschillende winkel tje* al geopend zün en goede zaken maken, de staven der verschillende subkampen, welke sta ven o. a. omvatten een klein hospitaal met een paar bedden, tenten voor den Aalmoezenier, den dominee, den Commissaris, den dokter, den kampvuurleider, een groote tent als opslag plaats, een kleinere als telefooncel, weer een grootere voor eetzaal van den staf enz. 'Bü de Indiërs te speciaal een dokter voor tropische ziekten.) Als padvinders op marsch zün, dan vinden ze onderweg wel een paar takken en een paar steenen voor hun kampvuren, maar op de Jamboree moet ook daarvoor gezorgd worden. En zoo zün reeds geweldige stapels takken en vele steenen in de subkampen neergezet. De wasch- en closetgelegenheid is natuurlük een voudig maar tevens afdoende. Men kan er nu eenmaal geen complete badkamers met warm waterreservoirs verwachten! Vier rechtopstaan de waterbuizen, van boven omgebogen en van een kraan voorzien, vormen de douches in de openlucht en achter de schotten, waarlangs de waterbuizen bevestigd zün, is een primitief uri noir. Een groote kuil in den grond en daar over een aantal tegels met gaten erin en om die tegels ieder drie houten wanden met een houten deur zün de W. C.’s en als „vaste waschtafel” fungeert een zeer lange tafel, met over de ge- heele lengte een gleuf, afgezet met asphalt- papier. Aan de belde einden van de gleuf is een houten buis naar den grond. De kranen zün niet op de tafel maar in een reeks naast elkaar, op een houten standaard gemonteerd. Het te alles eenvoudig en practtecii. Het postkantoor heeft het al aardig druk en te büna in vol bedrüf. Vandaag zou de tele- graafafdeeling gereed komen, zoo deelde de di recteur, de heer Roggeveen, ons mede. Drie telexmachines zün er aanwezig, twee (een voor reserve) met de afd. Binnenland en een recht streeks met de afd. Buitenland van het Tele graafkantoor te Amsterdam verbonden. Het telefoonverkeer beschikt over 8 cellen, waarvan 3 rechtstreeks met Haarlem verbonden kunnen worden. (Zg. automaatcellen.) Het telefoon kantoor heeft 2 rechtstreeksche verbindingen met Amsterdam en 2 met Den Haag. De pers heeft een aparte telefoonkamer voor zich al leen en op het terrein bevinden zich nog drie oranje-kleurige cellen, eveneens rechtstreeks met Haarlem verbonden (ook automaatcellen). De subkampen zün onderling door telefoon verbonden, doch ze kunnen naar buiten het kamp alleen via het hoofdkwartier telefonee- ren, een maatregel, die in verband met de noodzakelüke contróle op de telefoonkosten van de padvinders genomen is. Wat den postdienst betreft: er komen 12 brievenbussen op het terrein, welke om de 2 uur geleegd zullen worden. 8 maal per dag wordt de post naar het postkantoor te Haar lem gebracht, waar ze verder gesorteerd en verzonden zal worden, op het terrein zün 3 postbestellingen: om 9, om 12 en om 5 uur. 5 stellen postzegelautomaten zün over het ter rein verdeeld, zoodat de padvinders ook na slultlngstüd van het postkantoor hun brieven en aanzlchtkaarten kunnen verzenden. Daar de Jamboreezegels geen gewoon model hebben, zün in de automaten geen Jamboreezegels, maar gewone zegels aanwezig. De directeur be treurde dit zeer, want de Jamboreezegels zün zeer in trek en hü vreesde daarom een run op de loketten in het kantoor! Reeds heeft hü tal- rüke brieven ontvangen met gefrankeerde en veloppen voor terugzending erin ter afstempe ling voor verzamelaars. Aan de loketten kan men in vüf talen terecht: Nederlandsch. Pransch, Duitach, Engelsch en Esperanto. Een Duitscher nam de vlucht d/.. doomenhaag en een sloot. De Zeister politie alarmeerde tersl ta de omgeving. De veldwachter slaagde er in den man aan bracht hem naar Zeist over, ring eenige gouden voorwerpt zün laatste inbraak, te voorp bekende deze inbraak te hebbe na hü is opgesloten. Z. K. H. Prins Bemhard heeft de gewone wekelüksche vergadering van den Raad van State bügewoond. Zoo Is b.v. Simon de Wit’s bedrüf te Zaandam reeds lang bezig aan de voorbereiding van het aandeel in de voedselvoorziening, dat aan haar werd opgedragen. In de vleeschwarenfabrieken van Zendük te Twello, Gelderland (den vasten leverancier van de versche vleeschwaren voor alle Simon de Wit’s winkels) heerscht ook een en al bedrüvigheld ten behoeve van deze verstrekking Het eerstgenoemde bedrüf gaf ons de vol gende cüfers van de laatste raming, voor de Jamboree gemaakt: 19.500 blik appelmoes. 146.000 eieren. 33.350 K.G. boter, 16.950 ponds- pakken zelfrijzend bakmeel. 11.200 pakjes Ja- vathee, 20.400 pakken vlugkokende havermout, 18.450 pakken Javarüst, 13.000 stuks Gelder-* sche worst k pond. 13.000 blik sardines. 19 500 pond zachte zeep, 2600 KG. ham, 2340 K.Q. cacao. 19.500 pond kaas. 10.400 blik lever pastei. 36.000 K.G. suiker, 5250 flesschen bes sensap. 14.475 K.G. zuidvruchten (pruimen, krenten, appelen, tutti-frutti). Voor diverse artikelen zün ook speciale verpakkingen noodzakelük. Op de daarvoor gereserveerde zolders lu Zaandam zagen wü voor de artikelen, die niet aan bederf onder hevig zün, dan ook reeds stapels klaargemaakte verpakkingen liggen wachten, tot de groote dag aanbreekt, waarop dagelüks met 650 kisten tegel Uk deze voorraad naar Vogelenzang zal worden vervoerd. Reeds thans gaan voor de Voortrekkers, die de Inrichting van het kamp verzorgen, de noodige levensmiddelen naar de keuken te Vogelenzang. De goede stemming, die in het Voortrekkerskamp bestaat en het enthousiasme over de verzorging geeft alle ver trouwen in het volledig welslagen van de Jamboree, ook In dit opzicht. et envel van politieke zetelplakkerü wordt een te ernstige uitzonde ring om er geen aandacht aan te schenken. Wanneer een politicus ot iemand, die zich daarvoor uitgeeft of uitgegeven wordt, als vertegenwoordiger van een bepaalde partü door diezelfde partü gekozen of aangewezen wordt om in de volksvertegenwoordiging of andera openbare bestuurslichamen zitting te nemen voor en namens die partü, spreekt het vanzelf, dat hü zün zetel slechts zoo lang met recht en reden en meer of min der goed fatsoen kan en mag behouden als hü lid en vertrouwensman van zün partü 18 en haar beginselen en overtui ging, voorzoover aanwezig, is toegedaan Verandert hü van overtuiging en Inzicht en treedt hü uit zün partüverband. dan eischt het elementaire „gentlemanship” dat hü plaats maakt voor een afgevaar digde of vertegenwoordiger van de par tü. waarmee hü gebroken heeft. Maar in de politiek blükt niet iedereen een gentleman en door sommigen wordt do consequentie van ons partüenstelsel en het daaraan verbonden systeem van ver tegenwoordiging alleen zóó lang geëer biedigd als deze consequentie hen op het kussen brengt, maar niet, wanneer diezelfde consequentie hen tot het ver laten noopt, geen als het een gezond verschünsel mag ge noemd worden, wanneer partügenooten in de Kamer niet herkozen worden, om dat zü In niet principieele, maar vrüe kwesties er een eigen eerlüke meening op nahouden, welke afwükt van die van fractie- of partü leiding op een bepaald moment. Toen mr. Marchant als minister van Onderwüs overging tot het katholieke geloof, hebben de niet-katholieke par tijen moord en brand geschreeuwd, dat hü moest aftreden, en hem er een bit ter verwüt van gemaakt, dat hü ten eerste Min. Colün niet van te voren ge waarschuwd heeft dat hü zou gaan be- keeren, en ten tweede, dat hü na zün bekeerlng nog eenigen tüd het departe ment van Onderwüs bleef beheeren, en dat nog wel zonder den voike kond te hebben gedaan van zün katholiek wor den. Men beschuldigde hem van ontoe laatbare zetelplakkerü, maar deze be schuldiging sneed geen hout, omdat mln. Marchant, benoemd door de Kroon, niet In een parlementair kabinet, gebaseerd op de politieke partü verhouding in de Kamer, zitting had, maar in een extra parlementair kabinet. Hü kon en mocht dus in zün quallteit van minister niet beschouwd worden als de vertegenwoor diger van den vrijzinnlg-democratischen bond en het veranderen van godsdien stige overtuiging had te minder in het geding gebracht mogen worden, omdat hü toen zich nog niet aangesloten bad bü de R. K. Staatspartü- Neen, wat men beweren moge en beweerd heeft, Marchant heeft zich niet schuldig aan onbehoorlüke zetelplak- Naar ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld, heeft de minister van Economische Zaken ter zake van de voortzetting der saneeringsmaatrege- len voor de bloembollen de volgen de beslissing genomen: Met ingang van I I Augustus a.s. zullen zoowel de binnenlandsche als de biiitenlandsche bindende mini mumprijzen voor 1938 vervallen, daarentegen blijven de teeltbeperking en de werkzaamheid van het bloem-"* bollensurplusfonds voor den opkoop en financiering van het surplus ge handhaafd. Dinsdagavond omstreeks half negen voer op de Delfshavensche Schie te Rotterdam een kano, bemand met den 55-jarigen broodbezor ger H. J. A. en den 19-jarigen J, H. van der P. Ter hoogte van de loods van de Kon. Roei en Zeilvereeniging „De Maas” naderde een motorboot, de Hendrika 1. schipper C. de Win ter, uit. Schiedam. Volgens verklaringen van den schipper moet de kano plotseling voor de motorboot zün gedreven, waardoor het scheepje een oogenblik aan het gezicht werd onttrok ken. De kano werd overvaren met het gevolg, dat de beide inzittenden te water geraakten. Van der P. kon zwemmende den kant be reiken, maar A., die vermoedelük een klap van de schroef van de motorboot heeft ge inregen, raakte versuft en dreigde in de diepte te verdwünen. Op dezelfde hoogte voer juist een andere kano, waarin de 16-Jarlge mej. A Kruis, een oud-lid van de zwemvereenlging „O. D. Z." zat. Het meisje bedacht zich niet lang, sprong gekleed te water 'en slaagde er in den broodbezorger op het droge te brengen. Oogenschünlük hebben beide mannen geen let sel bekomen. HMtemliHinénl s. ititai »sdt. flwra— S ISO as L ISO.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 13